рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

До надбань світової філософської думки.

До надбань світової філософської думки. - раздел Образование, За випуск Кузь Олег Миколайович   Основні Періоди У Розвитку Української Філософії...

 

Основні періоди у розвитку української філософії. Історія вітчизняної філософії, в якій виявляється духовність і самоусвідомлення народу, є складовою історії всесвітньої філософії. При вивченні історії української філософії слід мати на увазі філософські надбання, створені філософами, які перебували на території українського народу, та реальну сукупність філософських уявлень, які створили загальні підвалини філософсько-світоглядної вітчизняної культури.

Аналіз історії філософії в культурі України передбачає періодизацію її, що ґрунтується на врахуванні зміни історичних типів національної культури.

Перший період історії української філософії припадає на час існування Київської Русі. Філософська думка цього періоду є адекватним відбиттям греко-слов’янського, християнського типу культури з притаманним йому акцентом на проблему "людина-Бог".

Другий період, який пов’язаний з часом козаччини, ознаменовано значним розвитком культури, що припадає на добу XVI-XVIII ст. У XVI ст. в Україні запроваджується масове книгодрукування, розгортається діяльність Острозького центру. На XVII ст. припадає час діяльності братств, заснування Києво-Могилянської академії. Українська культура цієї доби складалась у сфері філософії у результаті освоєння ідей західноєвропейського Ренесансу та Реформації. Культура бароко зумовлює спрямування української філософії цієї доби. У колі проблематики акцент переноситься на проблему "людина - Всесвіт". Поряд із питанням етики і філософії історії чільне місце відводиться діалектиці, логіці, метафізиці, натурфілософії. Цього часу у складі культури українського народу відбивається формування професійної філософії як специфічної сфери теоретичного мислення. Найвиразнішим виявом цього є філософія професорів Києво-Могилянської академії.

Третій період, що хронологічно охоплює XIX – першу третину XX ст. позначений впливом романтизму. протягом XIX ст. значною мірою розвивається професійно-філософське знання (П. Юркевич). Особливості розвитку філософії України цього періоду зумовлюються зв’язком філософії із художньою літературою.

Особливості становлення вітчизняної філософської думки. Становлення української філософської думки відбувається у межах культури Київської Русі. Найдавніші збережені пам’ятки писемності Київської Русі датуються кінцем X – серединою XI ст. Наприкінці X ст. була написана включена до складу "Повісті временних літ" "Промова філософа", де відтворюється відповідно до християнського віровчення історія створення світу. У XI ст. створюється "Слово про Закон і Благодать" Іларіона, "Ізборники Святослава" та низка інших пам’яток, що насичені глибинним філософським змістом.

Істотне значення для розвитку філософської думки на Україні мало запровадження на Русі християнства. Завдяки цьому Київська Русь одержує можливість прилучитися до досягнень світової культури. Інтенсивні контакти із Візантією, Болгарією дають змогу використовувати як джерело розвитку філософської думки здобутки античної і візантійської філософії. До певної міри цей фонд включав і здобутки культури народів Західної Європи і Сходу.

В українській духовній традиції склався тип мислення, який не схильний до абстрактного, відірваного від життя філософського теоретизування. Не обмежуючись осмисленням всезагального як об’єктивно-безособової дійсності, філософ переживає його як власну долю. Саме тому в українській культурі складається філософія, домінуючу тенденцію якої утворює екзістенціально-антропологічна риса філософського знання. Відповідно до цього у києво-руській культурі виробляється розуміння філософії і філософа. Філософом вважався той, хто, спираючись на книжні знання, не просто здобув істину про сенс людського існування, а разом з цим перетворив одержану істину на керівництво у власному житті. Філософія мислилась не тільки як теоретичне, а й як практичне знання.

Яскравим виявом теоретико-пізнавальних орієнтацій у культурі Київської Русі є властиве їй розуміння ролі книги, писаного слова, книжного вчення у житті людини. "Книжність" осмислюється як запорука мудрості. У "Повчаннях" Володимира Мономаха та численних інших пам’ятках києво-руської писемності читається заклик вірувати "всім серцем и всею душою". Серце виступає органом віри, центром, завдяки якому здійснюється прилучення до сакрального. Однією з властивих рис української філософської думки було зосередження уваги на розробці філософії серця. З цим пов’язаний і започаткований з XI ст. культ мовчання, яскраво репрезентований в агіографічній спадщині Нестора, в творчості Феодосія Печерського, а згодом розвинений в традиції ісихазму. Культ мовчання у києво-руській культурі не протиставляється притаманній їй глибокій пошані до слова. Мовчання мислиться як засіб відтінити глибинну сутність буття, сокровенну в слові. Слово сприймається як засіб інтимної, "сердечної" бесіди з Богом, яка може здійснюватись лише під час мовчазного спілкування. Інтенція на мовчання тим самим в києво-руській культурі виступає специфічним засобом ствердження культу слова.

В культурі Київської Русі формується уявлення про святість як втілений моральний ідеал поведінки, особливу позицію, що розуміється як жертовність, яка надихається цінностями, але здійснюється тут на землі. Найважливішими серед них вважалась мудрість та милосердя.

Велика роль братств у поширенні освіти в Україні. Серед братських шкіл значний внесок в цей процес належить Львівській, Київській, Луцькій братським школам. Але найвпливовішим серед культурно-освітніх центрів був заснований 1576 р. в м. Острог на Волині князем Костянтином Острозьким. Острозький центр припинив свої існування в 1636 році. Тут здійснювалась наукова розробка й поширення філософських ідей духовної культури України того часу. Острозький культурно-освітній центр об’єднував колегіум, що являв собою першу на східнослов’янських землях спробу створення школи вищого типу, науково-літературний гурток і видавництво. Перший ректор школи Герасим Смотрицький, учасник створення і автор передмови до Острозької біблії – першого повного видання Біблії, здійсненого 1581 року "по язику словенску". Діячі Острозького центру звертаються до духовної спадщини Київської Русі, східно-патристичної та апостольської традиції, саме з цим пов’язана інтенсивна діяльність перекладу та редагування греко-візантійських творів та старослов’янських пам’яток. Філософські ідеї розробляються у межах синтетичної релігійно-духовної творчості. Однією з центральних постає проблема Бога, спроба осмислити складну теолого-філософську проблему християнства, пов’язану із обґрунтуванням догмату трійці. Всупереч обґрунтованому у католицизмі вченню про походження Святого Духу з двох джерел – від Отця і Сина, острозькі діячі обстоюють погляд на єдине триіпостасне Божество, що спиралося на твердження рівної гідності, єдиносутності осіб-іпостасей Пресвятої Трійці. Гносеологічні орієнтації острозьких книжників визначаються переконанням у неможливості з допомогою розуму пізнати божественну істину. Справжнє осягнення істини досягається у мовчанні, що дає змогу через внутрішнє почуття здійснити спілкування з Богом.

Згодом створювались передумови до виникнення професійної філософїї на ґрунті органічного синтезу попередньої вітчизняної традиції і здобутків західноєвропейської філософії. Реалізація цього здійснюється з появою Києво-Могилянської академії. Істотний внесок в утворення Києво-Могилянської академії було зроблено діячами вченого гуртка, що утворився навколо друкарні Києво-Печерської Лаври. Цей гурток послідовно очолювали Єлисей Плетенецький, Захарія Копистенський і Петро Могила. Ідеї гуманізму, реформації та раннього просвітництва – у складному синтезі наявні в філософських уявленнях професорів Києво-Могилянської академії (С. Яворський, Т. Прокопович та ін.).

Києво-Могилянська колегія, згодом Академія, була заснована 1632 р. завдяки об’єднанню шкіл Київського братства і гімназії, відкритої при Києво-Печерській Лаврі. Засновником Києво-Могилянської академії був митрополит Петро Могила, який прагне піднести роль української православної церкви. Академія мала чітку структуру поділу на окремі класи з певним обсягом предметів, що вивчались в них. Філософський курс складався з трьох частин: (1) логіки, або розумової філософії, де розглядались загальні закони і форми людського мислення; (2) фізики, або природної філософії, предмет якої складали – матерія, природа, мистецтво, нескінченне, космологія, психологія і методологія. Закінчувався філософський курс (3) метафізикою. Викладання здійснювалось на ґрунті осмислення здобутків античної філософії, патристики та її рецепції в літературі києво-руської доби, європейської схоластики, філософії Ренесансу, Реформації і доби раннього Просвітництва. Києво-могилянські вчені розглядають філософію як засіб інтелектуального пізнання людини і природи, засобом досягнення цієї мети вважається досконало розроблений апарат формальної логіки. З цього погляду виділяються логіка природна, що властива кожній людині, і мистецька логіка – певний навик для розуміння інших наук, з допомогою якого вдосконалюється людський інтелект настільки, що стає здатним робити безпомилкові висновки. Курси логіки, які читались в Києво-Могилянській академії, за своєю структурою складались з двох частин: малої логіки та великої логіки. Спеціальне місце у києво-могилянських курсах логіки відводиться вченню про метод, як правило аналізувались синтетичний (індуктивний) та аналітичний (дедуктивний) методи. Характерним є переважання орієнтації києво-могилянських професорів на синтетичний, індуктивний метод.

Значне місце приділялось розглядові фундаментальної проблеми тогочасної логіки – про універсалії. Поділяючи позиції поміркованого номіналізму, києво-могилянські професори розглядають універсалії як сутності, що існують невіддільно від окремих одиничних речей. З погляду на це вони, спираючись на Арістотеля, піддають критиці теорію ідей Платона. У вченні про істину києво-могилянські професори проводять досить чітку диференціацію між знанням і вірою. Вважалось, що істина існує як логічна (відповідність думки об’єктові) та як метафізична, трансцендентна (відповідність дійсності Божественним ідеям та поняттям). Об’єктом філософського аналізу києво-могилянці вважають логічну істину. Метафізична, ж, на їхню думку, становить предмет релігії. Значну увагу, яку приділено у курсах професорів Києво-Могилянської академії проблемам натурфілософії, теорії пізнання і логіки відповідно до загального спрямування барокового світогляду, підпорядковано проблемі усвідомлення сутності людини, місця її у безмежному Всесвіті.

Внесок найзначніших представників вітчизняної філософії до надбань світової філософської думки.У межах києво-могилянської філософії зростає найзначніша філософська система того часу, автором якої був видатний український мислитель, вихованець Києво-Могилянської академії Григорій Сковорода(1722-1794). В діалогах Сковороди розробляється тема самопізнання, що є центральною для всієї його творчості. Сковорода обґрунтовує етичне вчення, розвиваючи вчення про дві натури і три світи, про сродну працю, щастя тощо. Сковорода зосереджується на людинознавчій проблематиці, підносив духовне начало в людині. Позиції Сковороди органічно властивий діалогізм. Для Г. Сковороди діалог – не лише форма, якої набирають його твори. Діалогічним, по суті, було все життя мислителя, сповнене пошуку шляхів до досягнення людського щастя. Не менш притаманним для творчості Г. Сковороди є властивий йому символічно-образний стиль мислення. Образно-символічний світ мислення Сковороди – цілком співзвучний його епосі,сучасній Сковороді європейській культурі.

Відповідно до традиції, започаткованої в українській культурі з часів Київської Русі, Сковорода розробляє й своє розуміння філософії. Філософія тлумачиться їм як любов до мудрості. Мудрість же невіддільною є від життя відповідного пізнаній істині. Результатом філософування є не знання, а життя. Викладеним пояснюється й центральне місце, яке у філософському вченні Г.С. Сковороди посідає принцип самопізнання. Сковорода, спираючись на традиції східно християнської філософії, розуміє акт самопізнання не як гносеологічний, а як онтологічний процес реального наближення людини до Бога шляхом заглиблення у себе. Результатом цього процесу постає не зміна навколишнього світу, а переображення людини, обожнення її. У самопізнанні, з погляду Сковороди, полягає сенс людського життя. У процесі його людина розкриває саму себе, повертається до глибинних основ свого існування. З цим пов’язане притаманне філософії Сковороди акцентування ролі серця як осереддя душевного життя людини, як сили, що визначає шлях переображення людини. Серце розглядається Сковородою як осереддя людського у людині, воно є органом самопізнання і тією силою, що проводить людину шляхом самовдосконалення. Серце Сковорода розглядає як духовну субстанцію, що є основою людського буття і джерелом діяльності людини. Це утворює метафізичний аспект розуміння серця. Такий погляд спирається на певну традицію, що ґрунтувалась на християнській етиці з властивою їй ідеєю переображення.

Основним положенням філософської системи Сковороди є вчення про дві натури та три світи. "Весь мір, состоит из двух натур: одна – видимая, другая – невидимая. Видима – называется тварь, а невидима – Бог. Сія невидимая натура, или Бог, всю тварь проницает и содержит; вездь и всегда был, есть и будет". Сутністю всього є невидиме. Вчення про дві натури органічно пов’язане з наступним основоположним для філософії Сковороди вченням про три світи. Все існуюче, на думку Сковороди, розподіляється на три специфічні види ("світи") – великий (макрокосм), малий (мікрокосм) символічний (Біблія). Великий світ – це світ речей, Всесвіт. Людина, мікрокосм – це центр, в якому сходяться і набувають свого значення усі символи макрокосму і Біблії. Третій світ – світ символів, або Біблія, виступає як самостійна реальність, яка забезпечує людині можливість досягнення Бога. Через цей світ Бог являється людині.

В середині XIX ст. найзначнішим центром філософського життя України стає Київ. У ньому цього часу склалась релігійно-філософська школа. Центральною проблемою для представників Київської релігійно-філософської школи постає проблема співвідношення віри і знання, з огляду на яку розв’язується питання про місце і роль філософії у духовному житті. Центром школи стає Київська духовна академія, яка після закриття Києво-Могилянської академії розпочала свою роботу з 1819 р. Істотну роль у становленні ідей Київської релігійно-філософської школи відіграло звернення до німецької філософії.

Найзначнішою постаттю серед представників Київської релігійно-філософської школи був Памфіл Юркевич ( 1826-1874). Серед його публікацій найголовніші: "Ідея" й "Серце та його значення в духовному житті людини, згідно з вченням Слова Божого". Юркевич поціновує інтерес до природознавства і науки, впровадження методів емпіричного дослідження у психології й науках про дух; його приваблює прагнення сучасних йому течій до точного аналізу. Філософія пов’язана з життям духу і для того, щоб зрозуміти, що є філософія, Юркевич виразно розрізнює дух і свідомість. Разом з тим, дух ширше за свідомість. Оскільки дух є основою будь-якої дійсності, остільки філософія, звертаючись до пізнання навколишнього світу, прагне виявити цю основу. Нею, на думку Юркевича, є ідея, в якій мислення і буття збігаються. Ідея може виявитися, коли предмет пізнання розглядається не як щось стале, а в динаміці, у розвитку. Філософія є пізнанням ідеї. Процес пізнання, як вважав Юркевич, здійснюється у трьох формах: пізнання через уявлення – це нижча і найменш досконала форма, що пов’язана з чуттєвим спогляданням; пізнання через поняття – це більш високий рівень пізнавальної діяльності, але й на ньому не досягається певна відповідність між мисленням і буттям; на стадії пізнання через ідею за допомогою розуму синтезуються результати розсудкового пізнання в цілісний світогляд, що доповнює одержані знання пізнанням і вірою у вищий світ – вірою у Бога, у безсмертя душі і в призначення людини.

Остаточним виправданням дійсності стає ідея добра. Це приводить до ще однієї важливої сфери системи поглядів Юркевича, яку утворює філософія серця. Філософія, на його переконання, спрямована на осмислення душі. Оскільки душа в людині органічно пов’язана з її тілом, постає питання про тілесний орган духовної діяльності людини. Спираючись на авторитет Святого Письма, Юркевич відстоює погляд на серце як осередок духовного життя, яке визначає сутність людської особистості. Серце є охоронцем і носієм усіх тілесних сил людини. Серце виступає осередком душевного й духовного життя людини. Серце виступає центром морального життя людини. Багатьма своїми рисами ця позиція виявляється співзвучною ідеям філософії Сковороди, хоча істотно відрізняється від неї (у Сковороди серце – не орган тіла). Юркевич, спираючись на обґрунтовану ним філософію серця, підтримує "гармонійне співвідношення між знанням і вірою", що враховує самостійне значення обох компонентів відношення й прагне до їхньої творчої взаємодії.

Характерним для української філософії цього періоду є зв’язок філософії із художньою літературою (творчість Т. Шевченка, І. Франка та ін.). У розробку української філософії вагомий внесок робить Тарас Шевченко. Його світосприйняттю притаманний антропоцентризм, який зумовлює сприйняття навколишнього світу природи, історії й культури крізь призму переживань, бажань, потреб і прагнень людини. Для Шевченка цей світ уособлює Україна, як екзистенційний стан буття. Особиста доля Шевченка і доля його народу стають віддзеркаленням одне одного. Поезія виявляються причетною до сфери філософії як особливого типу духовної діяльності людини, спрямованого до усвідомлення підстав людського буття. Власне філософська проблематика утворюється передусім системою таких моральних категорій, як життя та смерть, віра, надія, любов тощо. Ці проблеми утворюють ідейний зміст поезії взагалі і художньої творчості Т. Шевченка, зокрема. Філософське світосприйняття Т. Шевченка належить до того ряду, що в українській духовній традиції можна охарактеризувати як "філософію трагедії". Тут мовиться про філософію як вираз душі страждальця, вираз усвідомлення ним трагедії буття рідного народу, України як власної долі.

Характерною особливістю спадщини Івана Франка є властивий його філософському пошукові екзистенційно-художній характер та етико-антропологічне розуміння філософських проблем. Саме етико-антропологічна проблематика виявляється причетною до філософсько-змістовного насичення його творів.

Одним із найвідоміших вітчизняних філософів-мислителів XX ст. був Володимир Вернадський (1863-1945). Він – творець цілісної філософії світобудови, філософії суспільного життя, один із засновників антропокосмізму як системи, що з’єднує в гармонійне ціле природничо-історичну та соціально-гуманітарну тенденції розвитку науки. Якщо переважаюча тенденція в усвідомленні проблеми "людина-природа" в філософії Нового часу визначалась прагненням відокремити, протиставити природу людини, то В. Вернадський до розв’язання її підходить з принципово іншої позиції, спрямованої на усвідомлення вищого синтезу природи й людства. В цьому й полягає зміст концепції ноосфери, обґрунтованої В. Вернадським. Термін "ноосфера" (гр. ноос – розум, сфера – шар) набуває поширення в філософії наприкінці 20-х років XX ст. завдяки працям французьких учених П. Тейяра де Шардена та Е. Леруа, які прийшли до ідеї ноосфери під впливом лекцій, читаних Вернадським.

Вагомий внесок в розвиток філософії робить Дмитро Чижевський, який розробляє концепцію історико-філософського українознавства. Щодо загальної історії філософії Чижевський, вважає, що на кожному етапі розвитку всесвітньої філософії репрезентантом цього етапу є певна національна філософія. Особливості національної філософії характеризують, за Чижевським, три чинники – форма вияву національних думок, метод філософського дослідження і побудова системи філософії, "архітектоніка" її. Історія культури України знала визначних типових представників українського національного характеру. якими, на думку Чижевського, є Сковорода, Юркевич та ін.. Це дає підстави спеціальну увагу присвятити характеристиці особливостей українського світогляду, які зумовлюють специфіку української філософської думки. Характеристику національного типу взагалі, роз’яснює Чижевський, можна здійснювати трьома шляхами: досліджуючи народну творчість; через визначення найбільш яскравих епох в історії народу, і, по-третє, шляхом аналізу життя і творчості видатних представників цього народу.

Перший шаг дає змогу висновувати про те, що психологічному складові народу притаманні "емоціалізм і сентиментальність, чутливість і ліризм", що виявилося в "естетизмі українського народного життя і обрядовості". Національні риси українського характеру відобразилися і в творчості видатних діячів української культури. "Емоціалізм" знаходить своє відображення в "філософії серця", прояви якої Чижевський вбачає в творчості Сковороди, Гоголя, Юркевича і Куліша. Зрештою, типовими для української думки рисами є притаманне їй релігійне забарвлення і симпатії до інших націй, передусім, німців (Т. Прокопович, Г. Сковорода, М. Костомаров, П. Куліш, В. Кістяківський) та італійців (Гоголь). Такими є загальні засади, що одержують конкретизацію в дослідженні історії філософії Чижевським.

У традиціях вітчизняної філософської думки простежується схильність до розуміння філософії переважно як етико-практичного знання, ніж абстрактного теоретизування, вітчизняна філософська творчість відзначається синтетичною релігійною спрямованістю, в ній переважає екзістенціально-антропологічна тенденція. Національна філософія упродовж свого існування відзначається зацікавленістю до широкого кола філософських проблем та високим науковим рівнем.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

За випуск Кузь Олег Миколайович

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: До надбань світової філософської думки.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

За випуск Кузь Олег Миколайович
  Харків, ВД "ІНЖЕК", 2004   Рекомендовано Вченої Радою ХДЕУ. Протокол №4 від 26.04.04     Автори навчально-метод

Б. Спіноза
  Прагнення до відкриття все нових і нових тайн буття, орієнтація на постійний творчий пошук, критичне мислення, особисте самовдосконалення вже протягом не одного тисячоліття проклада

ЗА ТЕМАМИ І ФОРМАМИ ЗАНЯТЬ
      Кількість годин лек-ції семін. заняття самост. робота разом

Продовження тематичного плану
  15. Суспільство як система, що розвивається

Функції в суспільстві
Поняття світогляду, його природа, структура. Відношення людини й світу – основне питання світогляду. Основні історичні типи світогляду: міфологія, релігія, наука, філософія. Виникнення філософії в

Тема 2. Стародавня філософія
Передумови виникнення філософії на Стародавньому Сході. Веди й Упанішади як початок філософії в Індії. Концепція Атмана й Брахмана. Ортодоксальні (йога, ньяя, веданта, міманса та ін.) та неортодокс

Тема 3. Філософія середньовіччя та епохи Відродження
Синтез античної філософської традиції та християнських догматів у філософії середньовіччя, його прояв у онтології, гносеології, антропології середніх століть. Проблеми віри й знання, волі й розуму,

Тема 4. Філософія Нового часу та Просвітництва
Епоха Нового часу в історії європейської цивілізації. Епоха розуму, науки та прогресу. Розробка та обґрунтування методів наукового пізнання: емпіризм та раціоналізм. Емпіричний напрям у методології

Тема 5. Німецька класична філософія
Німецький ідеалізм – вершина європейського раціоналізму. Загальні особливості та риси німецької класичної філософії. Принципи німецької класики: принцип розрізнення закономірностей розвитку природи

Тема 6. Традиції та особливості розвитку філософської думки в Україні
Тисячолітня традиція української філософії. Джерела української філософської культури. Особливості типу української філософської парадигми. Основні етапи розвитку української філософії. Філософія у

Тема 7. Сучасна світова філософія
Класична й некласична філософія. Поява ірраціоналізму: Ф. Ніцше, А. Шопенгауер, С. К’єркегор. Основні лінії розвитку сучасної світової філософії: ірраціонально-гуманістична, релігійна, позитивістсь

Тема 9. Діалектика
Формування діалектики – від творчої суперечки до ключового принципу розвитку всіх форм буття. Поняття закону. Основні закони діалектики: закон взаємного переходу кількісних змін у якісні, закон єдн

Основний зміст пізнавальної діяльності
Процес пізнання – один із найголовніших антропологічних чинників еволюції людини. Пізнавальний аспект у ставленні людини до світу: об’єкт та суб’єкт пізнання. Філософський зміст питання про пізнанн

Тема 13. Форми та методи наукового пізнання
Наука як вища форма раціонального пізнання. Розвиток науки від Арістотеля до сьогодення. Становлення науки як соціального інституту в ХVІІ ст. Відмінність науки від інших форм знання. Наука й філос

Тема 15. Суспільство як система, що розвивається
Людське суспільство як особлива форма буття. Соціальна філо-софія як невід'ємна частина цілісної системи сучасного філософського знання, як метатеорія соціуму. Основні підходи й напрямки у філософс

Цінності та їх роль у житті суспільства
Філософське вчення про людину як елемент духовної культури та як філософська дисципліна. Філософська антропологія: історичний генезис і сучасний стан. Концепція людини в структурі філософського зна

Тема 18. Філософія економіки
Суспільство як система та життєдіяльність людини. Основні сфери суспільного життя: політика, економіка, культура, право тощо. Розмаїття поглядів на основи суспільного розвитку. Принцип матеріалісти

Функції філософії.
  Філософія та світогляд.Людина — єдина істота на Землі, здатна до пізнання буття та власної самосвідомості. Результатом цієї здатності є знання про світ і про себе,

Філософська система Аристотеля.
Особливості виникнення та розвитку філософії на Стародавньому Сході. Виникнення філософії відбувалось у найбільш розвинутих цивілізаціях стародавнього світу. Саме перехід від одніє

Соціальна філософія епохи Відродження.
  Соціальні умови становлення та особливості розвитку філософії Середньовіччя. Патристика як історична форма філософствування. По-перше, слід зазначити особливості іс

Основні принципи, ідеї та концепціі Просвітництва
  Розвиток науки та філософська картина світу в ХVI – ХVIII ст. Процес розкладу феодалізму, який починається в епоху Відродження, набуває тенденції поглиблення і поши

Антропологічний матеріалізм Л. А. Фейєрбаха.
  Класична німецька філософія - вершина класичної філософської думки.Інтелектуальна революція, що послідовно поглинала всю Європу, наглядно демонструвала, що можливос

Екзистенціально-антропологічна філософія.
4. Ситуація постмодерну у філософії.   Особливості філософської думки кінця ХІХ-ХХ ст.Наша епоха — це час глибоких соціальних зрушень, пошук

Категрія "матерія", її значення та властивості.
Буття як вихідна категорія філософії. Поняття буття є вихідним для філософії. Проблема буття — це проблема сутності всього існуючого, а також проблема єдності світу як цілого. Бутт

Діалектика та метафізика.
  Діалектика як філософська теорія розвитку.Діалектика є сучасною загальною теорією розвитку всього сутнього, яка адекватно відображає його еволюцію у своїх законах,

Людина та практика.
Природа як об’єкт філософського аналізу.Поняття “природа” - одне з найбільш широких. Його осмисленню приділяли увагу багато мислителів різних епох. Природа - це оточу

Проблема несвідомого.
  Свідомість та її походження у контексті проблеми ідеального.Феномен свідомості є предметом філософського та наукового аналізу. Проте саме можливість розуміння її пр

Чуттєве, раціональне та ірраціональне в пізнанні.
  Пізнання як предмет філософського аналізу.Пізнання — процес цілеспрямованого, у активного відображення дійсності в свідомості людини, зумовлений суспільно-історично

Побудова і динаміка наукового знання.
3. Форми та методи наукового пізнання.   Наукове пізнання та його специфічні ознаки. Наука – особливий різновид пізнавальної діяльнос

Новітні напрямки у дослідженні суспільства та економіки.
Суспільство як предмет філософської рефлексії. Проблемне коло соціальної філософії.Суспільство з давніх часів привертає увагу філософів. Соціальна проблематика стає актуальною для

Суспільство як об’єкт філософського аналізу (проблема суспільства в історії філософії).
У теоретичному розумінні суспільства, його сутнісних засад існують різноманітні погляди. Філософи завжди прагнули зрозуміти специфіку соціальних явищ, з'ясувати механізми соціальної інтеграції, що

Специфічні риси сучасного етапу розвитку суспільства.
Проблема суспільного прогресу та його критеріїв.Прогрес – це розвиток від менш досконалих до більш досконалих форм. Соціальний прогрес, який розг

Аксіологія. Цінності та символи.
  Специфіка філософського розгляду проблеми людини. Індивід, індивідуальність, особистість. Навіть самі далекі, умоглядні проблеми людина вирішує для себе, для глибин

Функції філософії.
  Філософія та світогляд.Людина — єдина істота на Землі, здатна до пізнання буття та власної самосвідомості. Результатом цієї здатності є знання про світ і про себе,

Філософська система Аристотеля.
Особливості виникнення та розвитку філософії на Стародавньому Сході. Виникнення філософії відбувалось у найбільш розвинутих цивілізаціях стародавнього світу. Саме перехід від одніє

Соціальна філософія епохи Відродження.
  Соціальні умови становлення та особливості розвитку філософії Середньовіччя. Патристика як історична форма філософствування. По-перше, слід зазначити особливості іс

Основні принципи, ідеї та концепціі Просвітництва
  Розвиток науки та філософська картина світу в ХVI – ХVIII ст. Процес розкладу феодалізму, який починається в епоху Відродження, набуває тенденції поглиблення і поши

Антропологічний матеріалізм Л. А. Фейєрбаха.
  Класична німецька філософія - вершина класичної філософської думки.Інтелектуальна революція, що послідовно поглинала всю Європу, наглядно демонструвала, що можливос

До надбань світової філософської думки.
  Основні періоди у розвитку української філософії. Історія вітчизняної філософії, в якій виявляється духовність і самоусвідомлення народу, є складовою історії всесві

Екзистенціально-антропологічна філософія.
4. Ситуація постмодерну у філософії.   Особливості філософської думки кінця ХІХ-ХХ ст.Наша епоха — це час глибоких соціальних зрушень, пошук

Категрія "матерія", її значення та властивості.
Буття як вихідна категорія філософії. Поняття буття є вихідним для філософії. Проблема буття — це проблема сутності всього існуючого, а також проблема єдності світу як цілого. Бутт

Діалектика та метафізика.
  Діалектика як філософська теорія розвитку.Діалектика є сучасною загальною теорією розвитку всього сутнього, яка адекватно відображає його еволюцію у своїх законах,

Людина та практика.
Природа як об’єкт філософського аналізу.Поняття “природа” - одне з найбільш широких. Його осмисленню приділяли увагу багато мислителів різних епох. Природа - це оточу

Проблема несвідомого.
  Свідомість та її походження у контексті проблеми ідеального.Феномен свідомості є предметом філософського та наукового аналізу. Проте саме можливість розуміння її пр

Чуттєве, раціональне та ірраціональне в пізнанні.
  Пізнання як предмет філософського аналізу.Пізнання — процес цілеспрямованого, у активного відображення дійсності в свідомості людини, зумовлений суспільно-історично

Побудова і динаміка наукового знання.
6. Форми та методи наукового пізнання.   Наукове пізнання та його специфічні ознаки. Наука – особливий різновид пізнавальної діяльнос

Новітні напрямки у дослідженні суспільства та економіки.
Суспільство як предмет філософської рефлексії. Проблемне коло соціальної філософії.Суспільство з давніх часів привертає увагу філософів. Соціальна проблематика стає актуальною для

Суспільство як об’єкт філософського аналізу (проблема суспільства в історії філософії).
У теоретичному розумінні суспільства, його сутнісних засад існують різноманітні погляди. Філософи завжди прагнули зрозуміти специфіку соціальних явищ, з'ясувати механізми соціальної інтеграції, що

Специфічні риси сучасного етапу розвитку суспільства.
Проблема суспільного прогресу та його критеріїв.Прогрес – це розвиток від менш досконалих до більш досконалих форм. Соціальний прогрес, який розг

Аксіологія. Цінності та символи.
  Специфіка філософського розгляду проблеми людини. Індивід, індивідуальність, особистість. Навіть самі далекі, умоглядні проблеми людина вирішує для себе, для глибин

Дискусія
“Про сутність філософії” Ті форми сприймання життя і світу, які ми називаємо “філософськими”, є витвором двох чинників: перший – це успадковані нами релігійні та етичні ко

Завдання до опанування теми.
Спростуйте чи підтвердіть наступні визначення філософії, які наводить І. Гарін у своїй книзі «Що таке філософія?». Які вам більш до вподоби, чому? Визначіть з цими висловами предмет та функції філо

Тестові завдання
1. Заповніть таблицю:   Буття Бог Приро-да Людина Діяль-ність Релігія

Питання до самостійної роботи студентів
1. Наведіть чотири – п’ять рис, що визначають особливості філософських систем Стародавнього Сходу. 2. Чому процес інституціоналізації філософії так і не був завершений на Близькому Сході?

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Ведична традиція у філософії Стародавньої Індії. 2. Йога – філософія духу і тіла: історія і сучасність. 3. Етичне вчення конфуціанства та проблеми виховання. 4. Космос

Круглий стіл
“Захід – Схід: започаткування філософських традицій” Обгрунтування.Як уже було з’ясовано, виникнення філософії відбувалось у найбільш розвинутих цивілізац

Питання до самостійної роботи студентів
1. Що послужило концептуальним завершенням формування середньовічної філософської думки? 2. Яким чином знаходить своє рішення проблема розуму та віри у філософії середньовіччя? 3.

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Теоцентризм як основний принцип середньовічної філософії. 2. Проблема розуму та віри у філософії середньовіччя. 3. Філософія середньовіччя: вчення про свободу, волю та самосвід

Дискусія
“Схоластика: суперечка номіналізму та реалізму” Обгрунтування.Одним із найбільш цікавих періодів у розвитку схоластики був період суперечки між двома напр

План семінарського заняття
1. Наукова революція XVI – XVII ст., розквіт природознавства та створення нової “картини світу”. 2. Змагання навколо методології наукового пізнання. Емпірична (британська) традиція: Ф. Бек

Питання для самостійної роботи студентів
1. Назвіть “піонерів” науки і стисло охарактеризуйте їх науковий доробок. 2. Чому саме гносеологія та методологія наукового пізнання уособлюють філософію Нового часу? 3. У чому по

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Філософські погляди Р. Декарта та їх значення для подальшого розвитку європейської філософської думки. 2. Філософські погляди Ф. Бекона. Емпірична традиція у сучасній філософії.

Дискусія
“Проблема джерела знання й її раціоналістичне й емпіричне вирішення” Обгрунтування теми дискусії.Епістемологічна (= гносеологічна; гр. еpisteme, gnosis – знання) позиція р

Питання для самостійної роботи студентів
1. Чому німецька класична філософія вважається вершиною класичної філософії? 2. Які головні теми розглядаються представниками німецької класичної філософії? 3. Якої точки зору дот

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Місце німецької класичної філософії у розвитку світової філософії. 2. Гносеологічна концепція І. Канта. 3. Етика обов’язку І. Канта. 4. „Науковчення” І. Г. Фіхте.

Дискусія
„Творча діяльність„я”” Обгрунтування теми дискусії. У німецькій класичній філософії створено систематизовані філософські системи, в яких розкриваються різ

Питання для самостійної роботи студентів
1. Яке місце відводиться філософії у розвитку духовності української нації? 2. Які філософські проблеми вирішуються в різні періоди розвитку вітчизняної філософії? 3. Які видатні

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Розуміння мудрості у вітчизняній релігійно-філософській думці. 2. Філософія Київської Русі. 3. Діяльність культурно-освітніх центрів. 4. Поширення філософських ідей Ю.

Філософія як практична мудрість
в традиціях вітчизняної філософії” Обгрунтування теми дискусії. На різних етапах розвитку вітчизняної філософії були сформовані погляди на філософію, мудр

Питання для самостійної роботи студентів
1. Які обставини спричинили філософський плюралізм XX століття? 2. Розкрийте зміст позитивізму і простежте його еволюцію. 3. Зробіть аналіз філософії марксизму і визначте його пер

Тестові завдання.
1. Визначте напрямок західноєвропейської філософії ХХ ст., який аналізує мовні засоби пізнання: а) антропофілософія; б) конвенціоналізм; в) критичний реалізм; г)

Питання для самостійної роботи студентів
1. Розкрийте основні аспекти значення проблеми буття для філософії. Чому категорія буття є вихідною для філософських міркувань про світ? 2. Прослідкуйте еволюцію становлення категорії бутт

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Значення проблеми буття для філософії. 2. Світ та форми його освоєння. 3. Моделі світу як Всесвіту (релігійна, міфологічна, наукова). 4. Класичне та некласичне розумін

Дискусія
„Проблема буття в історії філософії” Обгрунтування теми дискусії. На протязі розвитку філософської думки були створені основні підходи до розгляду проблем

Завдання до опанування теми
1. Виправте та доберіть діалектичні пари: Буття – Не-буття Сутність – Не-сутність Єдине – ? Ціле – Якість – Брак Зміст – ? Можливість

Питання до самостійної роботи студентів
1. Наведіть приклади форм взаємодії теорії, науки та практики. 2. Чи продовжується біологічна еволюція людини? 3. Підкресліть змістову відміну понять “індивід”, “індивідуальність”

Тематика наукових робіт та рефератів
1. Поняття “природа”. Форми сприйняття природи в історії людства. 2. Філософія та біологія про пізнання живого. 3. Екологічні аспекти економіки сучасного виробництва. 4.

Питання для самостійної роботи студентів
1. Які структурні компоненти містить у собі свідомість? 2. Як вирішує проблему походження свідомості матеріалізм та ідеалізм? 3. Що таке антропний принцип, якими є його тлумачення

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Свідомість і мислення. Сучасна наука про мислення. 2. Співвідношення свідомого і несвідомого в концепціях психо-аналізу. 3. Свідоме і несвідоме у творчості. 4. Свідомі

Дискусія
“Проблема співвідношення свідомого та несвідомого у психіці людини” Обгрунтування теми дискусії.У класичній філософії Нового часу психіка (душа) людини от

Завдання до опанування теми
1. Поясніть, який сенс мають і на яких підвалинах грунтуються основні принципи гносеології: 1) тотожність мислення та буття (принцип відкритості світу для пізнання); 2) діалектика

Питання для самостійної роботи студентів
1. Що таке наука? Чим відрізняється наукове знання від міфоло-гічних та релігійних уявлень про світ? 2. Які характерні риси наукового пізнання? Чи є раціональність ознакою лише наукового п

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Виникнення науки та історичні етапи її розвитку. 2. Наука як феномен культури. 3. Концепція і теорія як форми наукового пізнання. 4. Емпіричні факти як фундамент теорі

Проблемна ситуація
“Застосування діалектики як всезагального методу пізнання” Нагадаємо, що використання діалектики проходить крізь всю історію філософії. Сам термін вперше застосував Сократ

Питання для самостійної роботи студентів
1. Які науки вивчають суспільство? В чому полягає їх специфіка? 2. Чому соціальну філософію вважають метатеорією соціуму? 3. Чи погоджуєтеся ви з тим, що соціальна філософія:

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Предмет та задачі соціальної філософії. 2. Міфологічна й релігійна парадигми в дослідженні суспільства. 3. Людина і суспільство: екзистенціальна та постмодерністська інтерпрета

Питання для самостійної роботи студентів
1. У чому полягає специфіка соціального пізнання та які його основні методологічні засади? 2. Поясніть зміст понять „соціальне”, „соціум”, „суспільство”. 3. Охарактеризуйте сучасн

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Соціальна філософія про актуальні проблемі сучасного вивчення суспільства. 2. Різноманіття суспільних форм і проблема єдності соціального процесу. 3. Соціальний простір і час:

Дискусія
“Свобода та необхідність людини у суспільстві” Обґрунтування теми дискусії.На різних етапах розвитку філософії були сформовані основні погляди на проблему

Питання для самостійної роботи студентів
1. Як християнське вчення вплинуло на світські концепції прогресу? Що таке хіліазм? 2. У чому полягає відносність та суперечливість прогресу? 3. Чи є тотожними поняття прогресу та

Тематика наукових робіт, рефератів та повідомлень
1. Суспільний прогрес, його характер. 2. Науково-технічний прогрес та його наслідки. 3. Суспільний прогрес у філософії Г. В. Ф. Гегеля та К. Маркса: порівняльний аналіз.

Дискусія
“Просвітницький та романтичний погляд на прогрес” Обгрунтування теми дискусії.За Г. Г. Гадамером існують два джерела розвитку західної культури: просвітни

Круглий стіл
„Людина як цілісність” Обґрунтування теми круглого столу. Уявлення філософів про людину в історії філософії, а особливо в німецькій філософській антрополо

Питання для самостійної роботи студентів
1. Визначте сутність предмета філософії економіки. 2. Як взаємопов’язані суспільне виробництво та матеріальне виробництво? 3. Визначте складові виробничих сил. 4. Охаракт

Тематика наукових робіт та рефератів
1. Концепція “світ-системного” аналізу І. Валлерстайна. 2. Концепції постіндустріального суспільства Р. Арона, Д. Белла, О. Тоффлера. 3. Поняття суспільно-економічної формації в ф

КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ “ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ СВІТОВОЇ ФІЛОСОФСЬКОЇ ДУМКИ. УКРАЇНСЬКА ФІЛОСОФІЯ В КОНТЕКСТІ СВІТОВОЇ КУЛЬТУРИ” (ЗА ТЕМАМИ 1 – 7) Подані тестові завданн

Варіант 1
1. Філософію якого періоду визначає така риса, як пантеїзм: а) Відродження; б) середньовіччя; в) Просвітництва; г) античності? 2. Дайте загальну характе

Варіант 2
1. Філософія якого періоду характеризується антисхоластичною направленістю: а) античності; б) середньовіччя; в) Просвітництва; г) Нового часу? 2. Які за

Варіант 3
1. Філософську думку якої епохи можна охарактеризувати, перш за все, як антропоцентричну та гуманістичну: а) античності; б) середньовіччя; в) Відродження; г) Нов

Варіант 4
1. Філософію якого періоду визначає теоцентризм як ключова характеристика: а) Нового часу; б) середньовіччя; в) Просвітництва; г) античності? 2. Надайте

Варіант 5
1. Філософська думка якого періоду звертається до минулого, базуючись на аксіомі відповідного типу суспільної свідомості: “чим більш древній, тим більш справжній, чим більш справжній, тим більш іст

Варіант 6
1. Філософія якого періоду характеризує традиціоналізм, тобто відмову від будь-яких новацій, змін, орієнтацію на дотримання установлених зразків та канонів? Хто з мислителів належав до періоду:

Варіант 7
1. Філософську думку якого періоду характеризує дидактизм – риса, яка вказує на повчальний, напутливий характер філософських систем: а) середньовіччя; б) сучасної некласичної філо

Варіант 8
1. Лейтмотивом філософії якої епохи є впевненість у силі людського розуму, віра в його безмежні можливості, орієнтація науки на досягнення економічного та соціального добробуту: а) Просвіт

Варіант 9
1. Що принципово відрізняє зміст філософствування некласичної філософії у порівнянні з специфікою класичної: а) пантеїстичний характер; б) космоцентризм; в) дидактизм;

Варіант 10
1. Філософська думка якого періоду є космоцентичною за спрямованістю своїх дослідницьких інтересів: а) середньовіччя; б) античності; в) Відродження; г) Нового ча

КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ "КЛЮЧОВІ ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ" (ЗА ТЕМАМИ 8 – 18)   Заповніть таблиці: 1. Види можливо

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО НАПИСАННЯ НАУКОВИХ РОБІТ ТА РЕФЕРАТІВ
  Будь-який курс, що викладається у вищих навчальних закладах, передбачає певну кількість годин, яка призначається для самостійної роботи студентів щодо оволодіння курсом. Однією з на

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги