рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Схеми Рунге-Кутта четвертого порядку

Схеми Рунге-Кутта четвертого порядку - раздел Образование, Абсолютна і відносна похибки Методом Рунге-Кутта Можна Будувати Схеми Різного Порядку Точності. Т...

Методом Рунге-Кутта можна будувати схеми різного порядку точності.

Так схема ламаних Ейлера (8.5) є схемою Рунне-Kyттa першого порядку точності. Найбільш уживані схеми четвертого порядку точності. Наведемо без виведення найчастіше використовувані з них:

,

,

(8.15)

Відзначимо, що формули більш високого порядку точності практично не вживаються через громіздкість, що зростає значно швидше, ніж точність формули.

Схеми Рунге-Кутта мають ряд переваг:

1) мають досить високий ступінь точності (за винятком схеми ламаних);

2) є явними, тобто значення обчислюється за раніше знайденими значеннями;

3) допускають використання змінного кроку, що дає можливість зменшити його там, де функція швидко змінюється, і збільшити в іншому випадку;

4) є легко застосовними, тому що для початку розрахунку досить вибрати сітку і задати значення .

Зазначені властивості схем досить корисні при розрахунках на ЕОМ.

Оцінки похибок різних схем Рунге-Кутта пов'язані з максимумами модулів відповідних похідних функції досить складними формулами типу (8.8). У зв'язку з цим при розв’язанні конкретної задачі виникає питання, якою з формул Рунге-Кутта доцільно користуватися і як обирати крок сітки.

Якщо f(х,у) неперервна й обмежена разом зі своїми четвертими похідними, то гарні результати дає схема четвертого порядку (8.15). Якщо права частина рівняння (8.1) не має зазначених похідних, то граничний порядок точності схеми (8.15) не може бути реалізований. Тоді доцільно користуватися схемами меншого порядку точності, що дорівнює порядкові наявних похідних, наприклад для двічі неперервно диференційованої функції f(x,y) —схемами (8.12) і (8.1З).

Крок сітки варто вибирати настільки малим, щоб забезпечити необхідну точність розрахунку. З огляду на складність виразів залишкових членів (типу 8.8) апріорною (від лат. a priori — з попередніх) оцінкою точності для вибору кроку при практичних розрахунках не користуються, а заміняють її, наприклад, розрахунками зі згущенням сітки і дають апостеріорну (від лат. a posteriori - з наступного) оцінку точності.

Зауваження. Якщо функція f(x,y) досить гладка, але швидко змінюється на , схеми Рунге-Кутта як низького, так і високого порядку точності вимагають неприйнятно малого кроку для отримання задовільного результату. Для таких задач використовуються спеціальні методи, орієнтовані на даний вузький клас задач.

Одним із найбільш простих, широко застосовуваних і досить ефективних методів оцінки похибки й уточнення отриманих результатів у наближених обчисленнях з використанням сіток є правило Рунге.

Нехай маємо наближену формулу для обчислення величини у(х) за значеннями на рівномірній сітці і залишковий член цієї формули має такий вигляд:

. (8.16)

Виконаємо тепер розрахунок за тією самою наближеною формулою для тієї самої точки х, але використовуючи рівномірну сітку з іншим кроком rh, r < 1. Тоді отримане значення пов'язане з точним значенням співвідношенням

. (8.17)

Зауважимо, що .

Маючи два розрахунки на різних сітках, неважко оцінити величину похибки. Для цього віднімемо (8.17) з (8.16) і одержимо першу формулу Рунге

(8.18)

Перший з доданків є головним членом похибки. Таким чином, розрахунок за другою сіткою дозволяють оцінити похибку розрахунку за першою (з точністю до членів більш високого порядку).

Відзначимо, що при користуванні правилом Рунге практично досить застосувати формулу оцінки похибки у вигляді

, (8.19)

де - наближені значення розв’язку рівняння в одній і тій самій точці, отримані з кроком h і h/2. При цьому необхідна точність може вважатися досягнутою, якщо величина R не перевищує заданої похибки у всіх збіжних вузлах.

Застосування правила Рунге дає можливість одержувати результати досить високої точності, використовуючи обчислення за формулами низького порядку точності, тобто дозволяє уточнити результати.

Відзначимо, що правило Рунге застосовується й у випадках, якщо сітки з різним числом вузлів нерівномірні, але їх можна описати функціями h(x), відношення яких . Величина відношення кроків r у правилі Рунге може бути будь-якою, але використовується вона найчастіше для цілого r, при цьому всі вузли менш докладної сітки повинні бути вузлами більш докладної. Особливо зручно згущати сітки вдвічі. У цьому випадку у вузлах, що є загальними для декількох сіток, можна уточнювати y(x) безпосередньо за правилом Рунге (8.18). Якщо розв’язок не уточнюється, а лише оцінюється його похибка, то використовується формула (8.19). Можна уточнити значення у(х,h) у всіх вузлах найдетальнішої сітки.

Використовуємо збіжніі вузли сіток для визначення виправлень до значень фікції :

.

Значення виправлень в інших вузлах знайдемо інтерполяцією. Для рівномірних сіток покладемо . Потім обчислимо уточнені значення . Цей спосіб узагальнюється на будь-яке число сіток.

Відзначимо ще раз, що виконати уточнення, як правило, простіше, ніж скласти і використовувати схему високого порядку точності.

Похибки наведених схем Рунге-Кутта визначаються максимальними значеннями відповідних похідних.

Оцінку похибки легко одержати для окремого випадку правої частини диференціального рівняння .

У цьому випадку розв’язок рівняння може бути зведений до квадратури й усі схеми різницевого розв’язку переходять у формули чисельного інтегрування. Наприклад, схема (8.14) набирає вигляду

,

тобто має вигляд формули трапецій, а схема (8.15) переходить у схему

,

що являє собою формулу Симпсона з кроком .

Мажорантні оцінки похибок формул трапецій і Симпсона відомі. З них видно, що точність схем Рунге-Кутта досить висока.

Приклад. Знайти наближений розв’язок задачі Коші для звичайного диференціального рівняння (ОДУ) 1 порядку

у'(t)=2ty, t0=0, T=1, y(0) =1 та оцінити його похибку.

Вихідні дані:

Права частина: . Початкове значення: .

Кінці відрізка:.Крок сітки: .

Число вузлів сітки:.Функція, що реалізує явний метод Ейлера, повертає вектор розв’язку:

 

 

Вхідні параметри:

f - функція правої частини;

y0 - початкове значення;

t0 - початкова точка відрізка;

h - крок сітки;

N - число вузлів сітки.

Обчислення розв’язку за методом Ейлера:

Обчислення розв’язку за методом Рунге-Кутта 4 порядку точності:

;

вхідні параметри:

y - вектор початкових значень;

t0- початкова точка відрізка;

T - кінцева точка відрізка;

N - число вузлів сітки;

f - функція правої частини. Функція rkfixed повертає матрицю, перший стовпець якої містить вузли сітки, а другий - наближений розв’язок у цих вузлах.

Точний розв’язок: .

Точний розв’язок у вузлах сітки:

 

Розв’язок за методом Розв’язок за методом Точний розв’язок

Ейлера Рунге-Кутта

Графіки наближених і точних розв’язків

Обчислення похибки за правилом Рунге:

Обчислення наближених розв’язків із кроком h/2:

Обчислення похибок:

.

Приклад реалізації алгоритму методу Рунге-Кутта четвертого порядку з заданою точністю на псевдокоді.

f(x,y):

//повертає значення заданої похідної при заданих x та y

end

//BeginValue – початкові умови

//YF – відповідь – масив значень функції

//h – крок

//n – кількість точок розбиття

//eps – точність розрахунку

//Метод Рунге-Кутта 4-го порядку

SolveRungeKutt(BeginValue,YF,h,n,eps):

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Абсолютна і відносна похибки

С... Розділ Основні проблеми чисельного розв язання Класифікація похибок...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Схеми Рунге-Кутта четвертого порядку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Похибки наближеного методу
У випадку, коли розв’язати задачу точно неможливо, доводиться застосовувати різні наближені методи. Результати такого підходу завчасно містять похибки, характер яких залежить від використовуваного

Похибки заокруглень при розрахунках
При реалізації на ЕОМ алгоритмів, що містять велику кількість операцій множення і ділення, типовими є похибки округлення. При виконанні операцій множення кількість розрядів може зрости насті

Поширення похибок
  Важливим у чисельному аналізі є питання про те, як помилка, що виникла у визначеному місці в ході обчислень, поширюється далі, тобто чи стає її вплив більшим або меншим залежно від

Машинна арифметика
ВЕОМ для кодування дійсних чисел використовується двійкова система зчислення й прийнята форма подання чисел із плаваючою точкою

Метод Ньютона
Метод Ньютона (метод дотичних) для наближеного розв’язку рівняння полягає в побудові ітераційної послідовно

Метод Ньютона для знаходження кратного кореня
Метод Ньютона на випадок кратного кореня має лише лінійну швидкість збіжності. Щоб зберегти квадратичну збіжність, його модифікують у такий спосіб:

Метод Гауcа
  Цей метод базується на приведенні шляхом еквівалентних перетворень вихідної системи (3.1) до вигляду з верхньою трикутною матрицею.

Метод Краута
Суть методу Краута, або LU-розкладання, полягає в тому, що це своєрідний перезапис методу Гауса. Він дозволяє зробити зручною комп’ютерну реалізацію методу Гауса. Можна явно виділити два ета

Метод прогонки
  Це - ще одна модифікація методу Гауса для систем лінійних алгебраїчних рівнянь спеціального вигляду. Нехай потрібно знайти розв’язок системи так званих триточкових рівнянь:

Алгоритм методу Зейделя
Вхідні параметри: B та c - матриця B та вектор правої частини c системы x=Bx+c; n- порядок матр

Нтерполювання за Лагранжем
  За цією методикою попередньо визначають допоміжні поліноми -го порядку

Нтерполювання за Ньютоном
  Недоліком інтерполювання за Лагранжем є те, що якщо для поліпшення наближення додати ще один вузол інтерполювання, доведеться всі обчислення проводити заново. На практиці ч

Метод Рунге-Ромберга
  Загальна ідея методу така: маємо деяку наближену формулу (х,к) для обчислення величи

Зауваження
1 Формула Рунге - Ромберга має ту перевагу, що вона може бути застосована для довільних кроків та числа сі

Процес Ейткена
Метод розрахунків на декількох сітках застосовується для підвищення порядку точності і в тому випадку, коли невідомий порядок головного члена похибки. Він має назву процесу Ейткена. Нехай

Квадратурна формула Гауса
Загальний підхід для побудови квадратурної формули для інтегралів полягає у виборі параметрів

Квадратурна формула Чебишева
Візьмемо за основу формулу і будемо вважати всі квадратурні коефіцієнти однаковими:

Кубатурна формула типу Симпсона
Нехай областю інтегрування є K-вимірний просторовий паралелепіпед (рис.7.6), сторони якого паралельні осям

Метод Ейлера
Ознайомлення з чисельними методами розв’язання звичайних диференціальних рівнянь першого порядку почнемо з вивчення методу Ейлера для задачі Коші

Схеми Рунге-Кутта другого порядку
Невисокий ступінь точності методу Ейлера визначається перш за все тим, що залишковий член формули (8.4) .

Методи Адамса
  На відміну від однокрокових методів, у яких числовий розв’язок одержують тільки з диференціального рівняння і початкової умови, алгоритми Адамса складаються з двох частин: перша з н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги