рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Кубатурна формула типу Симпсона

Кубатурна формула типу Симпсона - раздел Образование, Абсолютна і відносна похибки Нехай Областю Інтегрування Є K-Вимірний Просторовий Паралелепіпед ...

Нехай областю інтегрування є K-вимірний просторовий паралелепіпед (рис.7.6), сторони якого паралельні осям координат. Кожний із проміжків розіб'ємо навпіл точками:

, де .

Усього, таким чином, одержимо точок сітки. Маємо

. (7.23)

Знаходимо K-вимірний інтеграл, обчислюючи кожний внутрішній інтеграл за квадратурною формулою Симпсона на відповідному відрізку. Проведемо повністю всі обчислення для випадку K=2:

Застосовуючи до кожного інтеграла знову формулу Симпсона, одержимо:

,

або

(7.24)

Формулу (7.24) будемо називати кубатурною формулою Симпсона. Отже,

(7.25)

де – сума значень підінтегральної функції у вершинах прямокутника , – сума значень у серединах сторін прямокутника , – значення функції в центрі прямокутника . Кратності цих значень позначені на рис. 7.6.

Якщо розміри просторового паралелепіпеда великі, то для збільшення точності кубатурної формули область

розбивають на систему паралелепіпедів, до кожного з яких застосовують кубатурну формулу Симпсона.

Знову розглянемо випадок K=2. Покладемо, що сторони прямокутника ми розділили відповідно на й однакових частин; у результаті вийшла відносно велика мережа прямокутників (на рис. 7.7 вершини цих прямокутників відзначені більшими кружками). Кожний із цих прямокутників, у свою чергу, розділимо на чотири однакові частини. Вершини цієї останньої дрібної мережі прямокутників візьмемо за вузли кубатурної формули.

Нехай і . Тоді мережа вузлів буде мати координати: ;

Для скорочення введемо позначення

Застосовуючи формулу (7.24) до кожного із прямокутників великої мережі, будемо мати (рис.7.7):

Звідси, виконавши зведення подібних членів, остаточно знаходимо:

(7.26)

 

 

 

де коефіцієнти є відповідними елементами матриці

Якщо область інтегрування – довільна, то будуємо паралелепіпед , сторони якого паралельні осям координат (рис. 7.8). Розглянемо допоміжну функцію

У такому випадку маємо

Останній інтеграл приблизно може бути обчислений за загальною кубатурною формулою (7.26).

Питання і завдання до розділу 7

1 Найпростіші квадратурні формули ( прямокутників, трапецій, Симпсона), геометрична ілюстрація, оцінки похибки. Точність квадратурних формул.

2 Квадратурні формули інтерполяційного типу: виведення формул, оцінки похибки.

3 Квадратурні формули Гауса: виведення формул, точність формул.

4 Правило Рунге практичної оцінки похибки. Адаптивні процедури чисельного інтегрування.

5 Обчислити наближено з кроком h=1 інтеграл за формулами прямокутників, трапецій, Симпсона. Оцінити похибку теоретично.

6 Переконатися в тім, що формула прямокутників є точною для многочленів , а формула Симпсона – для многочленів .

7 Оцінити теоретично значення кроку інтегрування h для наближеного обчислення інтеграла за формулою трапецій з точністю .

8 Оцінити теоретично значення кроку інтегрування h для наближеного обчислення інтеграла по формулі Симпсона з точністю .

9 Одержати квадратурні формули прямокутників і трапецій із загальної формули інтерполяційного типу.

10 Переконатися, що квадратурна формула Гауса з одним вузлом точна для многочленів .

11 Обчислити інтеграл за формулами трапецій і Симпсона з точністю , використовуючи правило Рунге оцінки похибки.

12 Знайти оцінку похибки обчислення інтеграла за складеною формулою

.

13 Оцінити мінімальне число розбиттів відрізка N інтегрування для наближеного обчислення інтеграла за складеною формулою трапецій, що забезпечує точність .

14 Обчислити інтеграли , де , k=0,1,...,5 аналітично й використовуючи квадратурну формулу Симпсона із кроком h = (b-a)/2. Для многочленів якого степеня використовувана квадратурна формула точна й чому? Оцінити похибку інтегрування за правилом Рунге.

15Обчислити значення інтеграла аналітично й, використовуючи формулу прямокутників із кроками : , ,…...(). При зазначених значеннях знайти абсолютну похибку й оцінки теоретичної абсолютної похибки. На одному кресленні побудувати графіки знайдених похибок.

16Побудувати графік функції . Для обчислення інтеграла з точністю 10-8 використати квадратурну формулу трапецій і правило Рунге оцінки похибки.

17Обчислити значення інтеграла із задачі 14, використовуючи квадратурну формулу Гауса з одним, двома, трьома, чотирма вузлами. Визначити абсолютну похибку результату. Побудувати гістограму залежності похибки від числа вузлів. Переконатися, що квадратурні формули Гауса з N+1 (N=0,1,2,3) вузлами точні для многочленів 1, t,…,tm, де m=2N+1.

18Обчислити наближено площу фігури, обмеженої кривими Точки перетину кривих знайти графічно. Для обчислення інтегралів з точністю 10-8 використати квадратурну формулу Симпсона і правило Рунге оцінки похибки.

19Наближено обчислити подвійний інтеграл по прямокутній області з точністю 0.001.

20 Функція y=y(x) задана таблицею своїх значень:

x 0.1 0.2 0.3 0.4
y 1.2 1.24 0.76 0.6

Обчислити наближене значення інтеграла за квадратурними формулами трапецій і Симпсона.

21Побудувати квадратурну формулу , точну для многочленів найбільш високого степеня, використовуючи метод невизначених коефіцієнтів.

22 Знайти наближене значення інтеграла із кроком , використовуючи квадратурні формули прямокутників, трапецій, Симпсона. Оцінити похибку формули чисельного інтегрування двома способами: використовуючи теоретичну оцінку похибки та правило Рунге.

23 З яким кроком інтегрування потрібно обчислювати наближене значення інтеграла за формулою трапецій для того, щоб забезпечити точність 0.00001.


Розділ 8

Чисельне розв’язання звичайних диференціальних рівнянь

 

Звичайними диференціальними рівняннями називаються рівняння, що пов’язують функцію та її похідні з однією незалежною змінною. Якщо незалежних змінних більше, ніж одна, то рівняння називається диференціальним рівнянням з частинними похідними.

За допомогою звичайних диференціальних рівнянь будуються моделі руху систем взаємодіючих часток, електротехнічних процесів у електричних ланцюгах, кінетики хімічних реакцій, процесів заселення рівнів енергії у високотемпературних середовищах і багатьох інших об'єктів і процесів.

До задач для звичайних диференціальних рівнянь зводяться деякі задачі для рівнянь у частинних похідних, коли рівняння дозволяє провести відокремлення змінних (наприклад, при обчисленні енергетичного спектра часток у полях визначеної симетрії).

Звичайне диференціальне рівняння будь-якого порядку за допомогою заміни змінних може бути зведене до системи рівнянь першого порядку.

У загальному вигляді перетворення є таким:

диференціальне рівняння -го порядку

заміною змінних зводяться до системи рівнянь першого порядку

де позначено .

Відповідно до викладеного далі будуть розглядатися системи рівнянь першого порядку:

Розв’язок системи -го порядку залежить від параметрів Єдиний розв’язок визначається при використанні додаткових умов для шуканої функції. У залежності від того, яким чином ставляться такі умови, розрізняють три типи задач для звичайних диференціальних рівнянь: задача Коші, крайова задача і задача на власні значення.

У задачі Коші всі додаткові умови ставляться в одній точці . Розв’язок шукається на деякому інтервалі

Якщо праві частини рівнянь неперервні в деякому околі початкової точки і задовольняють умову Ліпшиця за змінними , то розв’язок задачі Коші існує, єдиний і неперервно залежить від координат початкової точки, тобто задача є коректною. Умова Ліпшиця формулюється в такий спосіб:

для будь-яких точок , де - деяка константа.

Можна виділити три класи методів розв’язання звичайних диференціальних рівнянь: точні, наближені та чисельні.

Точні методи передбачають одержання розв’язку у вигляді комбінації елементарних функцій або у вигляді квадратур від останніх. Можливості точних методів обмежені.

Наближені методи зводяться до побудови послідовності функцій , що мають границею шукану функцію . Обриваючи цю послідовність на якомусь , одержують наближений розв’язок.

Найбільш універсальними методами розв’язання є чисельні. Їхній основний недолік - можливість одержання тільки часткового розв’язку.

Варто зауважити, що успіх від застосування чисельного методу суттєво залежить від обумовленості задачі, тобто задача повинна бути добре обумовленою, а саме, малі зміни початкових умов повинні призводити до малих змін у розв’язку. У протилежному випадку (слабкої стійкості) малі похибки в початкових даних або похибки чисельного методу можуть призводити до великих похибок у розв’язку.

Приклад. Рівняння з початковою умовою має розв’язок .

При виходить розв’язок . Якщо припустити, що не дорівнює строго нулеві, а має невелике відхилення від нуля, наприклад, , тоді при великих буде мати місце така ситуація.

Якщо , то при збільшенні прямує до нуля, тобто до незбуреного розв’язку. У цьому випадку розв’язок називається асимптотично стійким за Ляпуновим.

Однак при зі збільшенням необмежено зростає, а саме, наприклад, при .

Таким чином, розв’язок виявляється нестійким.

Далі будуть розглядатися алгоритми розв’язку задачі Коші на прикладі одного рівняння першого порядку . Узагальнення на випадок системи рівнянь здійснюється заміною на іна , де

, .

 

8.1 Різницева апроксимація диференціальних рівнянь однокроковими методами

Виберемо на відрізку деяку систему , значень аргумента так, щоб виконувалися співвідношення . Множину називають сіткою, точки — вузлами сітки, величину - кроком сітки. Якщо , сітка називається рівномірною, в іншому разі - нерівномірною. Сітковою функцією y=yj=y(xj) називається функція, що задана у вузлах сітки. Будь-яку сіткову функцію yj=y(xj) можна представити у вигляді вектора Y=(y0, y1, ..., yn-1, yn).

Нехай маємо диференціальне рівняння Lу(x) = f(x,у) (наприклад, ) , де L – диференціальний оператор.

Замінимо у вузлі сітки xi лінійною комбінацією значень сіткової функції yi на деякій множині вузлів сітки, яка називається шаблоном. Така заміна на Lhyh називається апроксимацією на сітці диференціального оператора L різницевим оператором Lh. Заміна неперервної функції f(x,у) у вузлах сітки на сіткову функцію f(xh,yh) називається апроксимацією правої частини.

У такий спосіб диференціальне рівняння можна апроксимувати (замінити) на сітці різницевою схемою

Lhyh = f(xh,yh) ( наприклад, ).

Вивчення різницевих апроксимацій проводиться спочатку локально, тобто в будь-якому фіксованому вузлі сітки.

При розв’язуванні диференціальних рівнянь чисельним методом основним є питання про збіжність. Стосовно до різницевих методів традиційно більш уживане поняття збіжності при . Позначимо за значення сіткової функції, що відповідає значенню точного розв’язку диференціального рівняння у вузлі - (є наближеними значеннями ). Збіжність при означає таке. Фіксуємо точку і будуємо сукупність сіток таким чином, що і (при цьому ). Тоді вважають, що чисельний метод збігається в точці , якщо при , . Метод збігається на відрізку , якщо він збігається в кожній точці . Вважають, що метод має -й порядок точності, якщо можна знайти таке число , що при .

Уведемо далі поняття нев'язки, або похибки, апроксимації різницевого рівняння, що заміняє задане диференціальне рівняння, на розв’язку вихідного рівняння, тобто нев'язка являє собою результат підстановки точного розв’язку рівняння у різницеве рівняння. Наприклад, рівняння можна замінити таким найпростішим різницевим рівнянням

, .

Тоді нев'язка визначиться як .

Наближений розв’язок не збігається з , тому нев'язка в -ій точці не дорівнює нулеві.

Чисельний метод апроксимує вихідне диференціальне рівняння, якщо при , і має -й порядок точності, якщо .

Доведено, що порядок точності чисельного методу розв’язання диференціального рівняння збігається з порядком апроксимації при досить загальних припущеннях.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Абсолютна і відносна похибки

С... Розділ Основні проблеми чисельного розв язання Класифікація похибок...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Кубатурна формула типу Симпсона

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Похибки наближеного методу
У випадку, коли розв’язати задачу точно неможливо, доводиться застосовувати різні наближені методи. Результати такого підходу завчасно містять похибки, характер яких залежить від використовуваного

Похибки заокруглень при розрахунках
При реалізації на ЕОМ алгоритмів, що містять велику кількість операцій множення і ділення, типовими є похибки округлення. При виконанні операцій множення кількість розрядів може зрости насті

Поширення похибок
  Важливим у чисельному аналізі є питання про те, як помилка, що виникла у визначеному місці в ході обчислень, поширюється далі, тобто чи стає її вплив більшим або меншим залежно від

Машинна арифметика
ВЕОМ для кодування дійсних чисел використовується двійкова система зчислення й прийнята форма подання чисел із плаваючою точкою

Метод Ньютона
Метод Ньютона (метод дотичних) для наближеного розв’язку рівняння полягає в побудові ітераційної послідовно

Метод Ньютона для знаходження кратного кореня
Метод Ньютона на випадок кратного кореня має лише лінійну швидкість збіжності. Щоб зберегти квадратичну збіжність, його модифікують у такий спосіб:

Метод Гауcа
  Цей метод базується на приведенні шляхом еквівалентних перетворень вихідної системи (3.1) до вигляду з верхньою трикутною матрицею.

Метод Краута
Суть методу Краута, або LU-розкладання, полягає в тому, що це своєрідний перезапис методу Гауса. Він дозволяє зробити зручною комп’ютерну реалізацію методу Гауса. Можна явно виділити два ета

Метод прогонки
  Це - ще одна модифікація методу Гауса для систем лінійних алгебраїчних рівнянь спеціального вигляду. Нехай потрібно знайти розв’язок системи так званих триточкових рівнянь:

Алгоритм методу Зейделя
Вхідні параметри: B та c - матриця B та вектор правої частини c системы x=Bx+c; n- порядок матр

Нтерполювання за Лагранжем
  За цією методикою попередньо визначають допоміжні поліноми -го порядку

Нтерполювання за Ньютоном
  Недоліком інтерполювання за Лагранжем є те, що якщо для поліпшення наближення додати ще один вузол інтерполювання, доведеться всі обчислення проводити заново. На практиці ч

Метод Рунге-Ромберга
  Загальна ідея методу така: маємо деяку наближену формулу (х,к) для обчислення величи

Зауваження
1 Формула Рунге - Ромберга має ту перевагу, що вона може бути застосована для довільних кроків та числа сі

Процес Ейткена
Метод розрахунків на декількох сітках застосовується для підвищення порядку точності і в тому випадку, коли невідомий порядок головного члена похибки. Він має назву процесу Ейткена. Нехай

Квадратурна формула Гауса
Загальний підхід для побудови квадратурної формули для інтегралів полягає у виборі параметрів

Квадратурна формула Чебишева
Візьмемо за основу формулу і будемо вважати всі квадратурні коефіцієнти однаковими:

Метод Ейлера
Ознайомлення з чисельними методами розв’язання звичайних диференціальних рівнянь першого порядку почнемо з вивчення методу Ейлера для задачі Коші

Схеми Рунге-Кутта другого порядку
Невисокий ступінь точності методу Ейлера визначається перш за все тим, що залишковий член формули (8.4) .

Схеми Рунге-Кутта четвертого порядку
Методом Рунге-Кутта можна будувати схеми різного порядку точності. Так схема ламаних Ейлера (8.5) є схемою Рунне-Kyттa першого порядку точності. Найбільш уживані схеми четвертого порядку т

Методи Адамса
  На відміну від однокрокових методів, у яких числовий розв’язок одержують тільки з диференціального рівняння і початкової умови, алгоритми Адамса складаються з двох частин: перша з н

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги