рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Принцип суперпозиції. Для системи зарядів напруженість поля визначається за допомогою принципу суперпозиції

Принцип суперпозиції. Для системи зарядів напруженість поля визначається за допомогою принципу суперпозиції - раздел Образование, Електричне Поле У Вакуумі Електрични...

Електричне поле у вакуумі

Електричний заряд. Електричний заряд це невід’ємна властивість елементарних частинок, як і їх маса. Електричні заряди в природі виникають і зникають тільки парами (позитивний і негативний). Звідси випливає закон збереження заряду: сумарний заряд електрично ізольованої системи є незмінною величиною.

Закон Кулона. Сила взаємодії між двома точковими зарядами визначається законом Кулона:

F12=,(3.1)

,

де r – відстань між точковими зарядами, e0 = 8,85 ×10-12 (Ф/м) – електрична стала, q1, q2точкові заряди, F12сила, що діє на перший заряд з боку другого, F21 – сила, що діє на другий заряд з боку першого.

Рис. 26

Електричне поле.Взаємодія між зарядами, що знаходяться в стані спокою, здійснюється через електричне поле. Електричне поле – це форма матерії, що породжується зарядженими тілами і здійснює взаємодію між ними.

На рис. 26 заряд q1 утворює електричне поле і через нього діє з силою F21 на заряд q2 ; заряд q2, в свою чергу, утворює своє електричне поле і через нього діє з силою F12 на заряд q1.

Напруженість електричного поля.В електричному полі на заряд діє сила. Відношення цієї сили до величини заряду є силовою характеристикою електричного поля в точці і називається напруженістю:

.(3.2)

За напрямок вектора напруженості приймається напрям сили, що діє на позитивний заряд. Напруженість чисельно дорівнює силі, що діє на одиничний позитивний заряд.

Для точкового заряду

.(3.3)

де r – відстань від заряду до точки спостереження.

Принцип суперпозиції. Для системи зарядів напруженість поля визначається за допомогою принципу суперпозиції

. (3.4)

Тобто напруженість поля системи зарядів дорівнює векторній сумі напруженостей полів, що утворюються кожним із зарядів окремо.

Лінії напруженості електричного поля.Електричне поле зображують за допомогою ліній напруженості, які:

1) починаються на позитивних і закінчуються на негативних зарядах, або йдуть на нескінченність, чи приходять з нескінченності;

2) у просторі проводяться так, що в кожній точці лінії напруженості вектор напруженості направлений вздовж дотичної до лінії напруженості;

3) густина ліній напруженості пропорційна самій напруженості.

Рис. 27

На рис. 27, а, б зображено електричне поле усамітнених позитивних і негативних зарядів, на рис. 27, в – поле диполя – системи двох однакових різнойменних зарядів, що розташовані на невеликій відстані один від одного.

Потенціал електричного поля.В електричному полі заряд має потенціальну енергію Wp . Відношення потенціальної енергії заряду до величини заряду є енергетичною характеристикою поля в даній точці і називається потенціалом:

. (3.5)

Потенціал чисельно дорівнює потенціальній енергії одиничного позитивного заряду в даній точці поля.

Потенціальна енергія взаємодії двох точкових зарядів

.(3.6)

Тоді потенціал точкового заряду

.(3.7)

Для системи зарядів потенціал дорівнює

, (3.8)

тобто потенціал електричного поля системи зарядів дорівнює алгебраїчній сумі потенціалів полів, які утворюються кожним зарядом окремо.

Робота сил електричного поля.Робота сил електричного поля з переміщення заряду з точки з потенціалом j1 в точку з потенціалом j2 визначається формулою

(3.9)

і не залежить від шляху (траєкторії) переміщення заряду з точки 1 у току 2.

Зв’язок між напруженістю і потенціалом.Між напруженістю і потенціалом електричного поля існує зв’язок, аналогічний зв’язку між силою і потенціальною енергією.

,(3.10)

де – оператор градієнта

.

У проекціях формула (3.10) запишеться у вигляді

; ; . (3.11)

Можна розв’язати і обернену задачу – за відомою напруженістю визначити різницю потенціалів

, (3.12)

де El – проекція вектора на напрям ділянки інтегрування , тобто на напрям дотичної в кожній точці контуру інтегрування від точки 1 до точки 2. Інтеграл (3.12) можна брати по будь-якій кривій, що з’єднує точки 1 і 2.

Інтеграл у правій частині (3.12) по замкненому контуру L називається циркуляцією вектора напруженості. З формули (3.12) випливає:

.(3.13)

Тобто циркуляція вектора напруженості електростатичного поля дорівнює нулю. Формула (3.13) є однією з чотирьох формул, які вичерпно описують всі властивості електромагнітного поля.

Якщо в будь-якій точці поля вектор незмінний за величиною й напрямком (тобто), то таке поле називається однорідним. Для однорідного електричного поля

,(3.14)

де d – відстань між токами 1 і 2, яку вимірюють уздовж лінії напруженості.

Еквіпотенціальні поверхні це поверхні, які проведені в електричному полі через точки з однаковим потенціалом. В кожній точці еквіпотенціальної поверхні вектор направлений вздовж нормалі до неї у бік зменшення потенціалу.

Потік вектора напруженості.Величина

, (3.15)

де – проекція векторана напрям нормалі в кожній точці поверхні інтегрування S називається потоком вектора напруженості через поверхню S (див. рис. 28). Фізичний зміст потоку ве-


Рис. 28

ктора напруженості полягає в тому, що він визначає кількість ліній напруженості, що перетинають поверхню інтегрування S. Для замкнених поверхонь інтегрування у якості позитивної нормалі береться зовнішня нормаль.


Теорема Гаусса.Потік вектора напруженості через замкнену поверхню дорівнює сумі зарядів, які знаходяться всередині цієї поверхні, поділеної на електричну сталу e0 :

.(3.16)

Використовуючи теорему Гауса, легко визначити:

1. Поле нескінченної однорідно зарядженої площини (див. рис. 29, а, б)

Рис. 29

,(3.17)

де s – поверхнева густина заряду, тобто заряд, що припадає на одинцю площі поверхні: s=q/S (Кл/м).

2. Поле двох різнойменно заряджених поверхонь (див. рис. 30)


Рис. 30


.(3.18)

Електричне поле повністю зосереджене між різнойменно зарядженими поверхнями з однаковими густинами заряду і є однорідним.


3. Поле нескінченної, зарядженої циліндричної поверхні:

E(r)=0(r < R),

(r ³ R),(3.19)

де R– радіус циліндра l – лінійна густина заряду, тобто заряд, який припадає на одиницю довжини, r – відстань від осі до точки спостереження (див. рис. 31). Таким чином, заряджена циліндрична поверхня утворює електричне поле тільки зовні циліндра, всередині циліндра електричне поле відсутнє.

4. Поле двох коаксіальних циліндричних різнойменно заряджених поверхонь.

E(r)=0 (r<R1),

(R1 £ r £ R2), (3.20)

E(r)=0 (r>R2),


Рис. 31

Рис. 32


де R1 – радіус внутрішнього циліндра, R2 – радіус зовнішнього циліндра (див. рис. 32). Коаксіальними циліндрами називають циліндри зі спільною віссю. Таким чином електричне поле двох коаксіальних різнойменно заряджених циліндрів з однаковою за модулем лінійною густиною заряду повністю сконцентроване між циліндричними поверхнями.

5. Поле зарядженої сферичної поверхні (див. рис. 33)

E(r)=0 (r<R),

(r>R),


Рис. 33


де R – радіус сфери, r – відстань від центра сфери до точки спостереження, q – заряд сфери. Таким чином, електричне поле зарядженої сфери утворюється тільки зовні сфери, всередині зарядженої сфери електричне поле відсутнє.

6. Поле двох концентричних різнойменно заряджених сферичних поверхонь (див. рис. 34):


E(r)=0 (r<R1),

(R1 £ r £ R2), (3.21)

E(r)=0 (r>R2),


Рис. 34


де R1 i R2 – радіуси внутрішньої і зовнішньої сфер. Концентричними називаються сфери зі спільним центром. Таким чином, електричне поле двох різнойменно заряджених концентричних сферичних поверхонь повністю зосереджене між сферами.


Електричне поле в діелектриках

Полярні й неполярні діелектрики. Можна ввести радіуси-вектори центрів ваги позитивних і негативних зарядів молекули (див. рис. 35). Рис. 35

Лекція 9. Провідники в зовнішньому електричному полі

E=0 – всередині провідника. (3.33) – на поверхні провідника. (3.34) Тобто, всередині провідника поле повинно бути відсутнє, а на поверхні направлене вздовж нормалі до поверхні.

Електроємність батареї конденсаторів.

Рис. 40 . (3.39) б) При послідовному з’єднанні (див. рис. 41)

Енергія зарядженого провідника

де q – заряд провідника, φ – потенціал провідника, С – електроємність провідника. Енергія зарядженого провідника накопичується в електричному… Енергія зарядженого конденсатора: , (3.42)

Постійний електричний струм

Сила струму.Середня сила струму за час Δt , (4.1) де Δq – заряд, що проходить через поперечний переріз провідника за час Δt.

Порядок розрахунку розгалуженого кола.

2. Складаємо N–1 рівнянь за першим правилом Кірхгофа, де N – кількість вузлів розгалуженого електричного кола. Струми, що входять у вузол, беруть з… 3. У розгалуженому колі виділяємо замкненті контури і довільно задаємо… 4. Складаємо рівняння за другим правилом Кірхгофа. Якщо обраний напрямок обходу контуру збігається з напрямком…

– Конец работы –

Используемые теги: нцип, суперпозиції, системи, зарядів, напруженість, поля, визначається, допомогою, нципу, суперпозиції0.13

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Принцип суперпозиції. Для системи зарядів напруженість поля визначається за допомогою принципу суперпозиції

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Вариант контрольной №1 Общая теория систем. Основные понятия, структура курса.Сущность и принципы системного подхода. Метод сценариев на примере системы управления.
Рассмотрим понятия, которые наиболее полно раскрывают ее существенные свойства (рис. 1). Рис. 1. Понятие системы «Система – это комплекс… Мы можем определить систему как нечто целое, абстрактное или реальное,… Практически каждый объект может рассматриваться как система.

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

По идее Максвелла изменяющееся магн. поле является порождением вихревого эл. поля, а это поле создаёт индукционный ток
Если рассматривать возникновение ЭДС индукции в движущемся проводнике в этом случае ЭДС возникает благодаря силе Лоренца Если проводник неподвижен... По идее Максвелла изменяющееся магн поле является порождением вихревого эл... Вынужденные колебания ДУ вынужденных колебаний и его решение...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Вопросы к коллоквиуму №2 Электрические заряды. Закон Кулона. Электростатическое поле. Напряженность электростатического поля. Принцип суперпозиции.
Электрические заряды Закон Кулона Электростатическое поле Напряженность электростатического поля... Масса и импульс фотона Давление света... Фото н элементарная частица квант электромагнитного излучения Это безмассовая частица способная существовать...

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам