рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Заняття №11

Заняття №11 - раздел Образование, З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА Процеси Адаптації І Компенсації. Регенерація Та Репарація. Склероз....

Процеси адаптації і компенсації. Регенерація та репарація. Склероз.

1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Регенерація – це відновлення структурних елементів тканини замість загиблих. При цьому відновлюється і їхня функція.

Типи регенерації:

1. Клітинна регенерація (розмноження клітин мітотичним і амітотичним шляхом). Клітинної регенерації зазнають кістки, епідерміс, слизова ШКТ, дихальна та сечостатева системи, пухка сполучна тканина, епітелій, кровотворна система, лімфоїдна тканина, мезотелій.

2. Внутрішньоклітинна регенерація (збільшення числа та розмірів клітинних ультраструктур). Внутрішньоклітинну регенерацію зазнають міокард, кістякові м’язи, гангліозні клітини ЦНС.

3. Клітинна та внутрішньоклітинна (змішана). Такої регенерації зазнають печінка, нирки, підшлункова залоза, ендокринні залози, легені, гладенькі м’язи, вегетативна нервова система.

Механізм регенерації містить у собі дві фази:

1. Фаза проліферації. У цю фазу відбувається розмноження молодих, недиференційованих клітин. Ці клітини називаються камбіальними або стовбуровими. Для кожної тканини характерні свої камбіальні клітини.

2. Фаза диференціації. У цю фазу відбувається дозрівання та структурно-функціональна спеціалізація клітин.

Види регенерації:

1. Фізіологічна.

2. Репаративна.

3. Патологічна.

Фізіологічна регенерація

Фізіологічна регенерація – це регенерація, яка відбувається протягом всього життя й характеризується постійним відновленням клітин, волокнистих структур, основної речовини сполучної тканини. Всі структури організму зазнають фізіологічної регенерації.

За допомогою фізіологічної регенерації відбувається постійна зміна покривного епітелію шкіри, слизових оболонок, секреторного епітелію екзокринних залоз, клітин, які вистилають серозні та синовіальні оболонки, клітин сполучної тканини, клітин крові тощо.

У тканинах і органах, у яких неможлива клітинна регенерація, відбувається фізіологічна регенерація внутрішньоклітинних структур.

Поряд з відновленням клітин і субклітинних структур відбувається біохімічна регенерація, тобто відновлення молекулярного складу всіх клітин тіла.

 

Репаративна регенерація

Репаративна (відбудовна) регенерація спостерігається при різних патологічних процесах, які призвели до ушкодження клітин і тканин. Репаративна регенерація – це посилена фізіологічна регенерація, однак, у зв’язку з тим, що репаративна регенерація ініціюється патологічними процесами, вона має якісні морфологічні відмінності від фізіологічної регенерації.

Види репаративної регенерації:

1. Повна.

2. Неповна.

Повна регенерація (реституція) – це заміщення дефекту тканиною, ідентичною загиблій. Така регенерація розвивається в тканинах із клітинним типом регенерації.

Неповна регенерація (субституція) – це заміщення дефекту сполучною тканиною з утворенням рубця. Така регенерація розвивається в тканинах з внутрішньоклітинним типом регенерації або, при великих дефектах, у тканинах із клітинним типом регенерації (наприклад, великі опіки шкіри, слизуватих та ін.).

Патологічна регенерація

Патологічна регенерація спостерігається в тих випадках, коли відбувається збій у регенераторному процесі та порушення фаз проліферації і диференціації клітин.

Патологічна регенерація проявляється або в надлишковому, або в недостатньому утворенні тканини, яка регенерує, а також перетворенням у ході регенерації одного виду тканини в іншій (метаплазія).

Прикладами патологічної регенерації можуть стати утворення келоїдного рубця на шкірі, утворення кісткової мозолі при зрощенні переломів, тривале загоєння ран, метаплазія (перетворення) шлункового епітелію на кишковий при хронічних гастритах тощо.

Особливості регенерації окремих органів і тканин

1. Кров:

-поява червоного кісткового мозку в довгих трубчастих кістках і заміщенням ним жовтого;

- поява вогнищ позакісткомозкового (екстрамедулярного) кровотворення в селезінці, печінці, лімфатичних вузлах, слизових оболонках, жировій тканині та ін.;

- різке пригнічення регенерації (наприклад, при променевій хворобі, апластичній анемії, агранулоцитозі, алейкії та ін.);

- спотворення регенерації (злоякісна анемія, лейкоз, поліцитемія та ін.).

2. Кістковий мозок:

- має дуже високі пластичні властивості;

- відновлюється при значних ушкодженнях.

3. Лімфатичні вузли:добре регенерують тільки в тих випадках, коли зберігаються зв’язки між судинами, які приносять і виносять лімфу.

4. Селезінка: регенерує неповністю з утворенням рубця.

5. Мікросудини: регенерують шляхом брунькування (поява випинань на стінці судини з боків з наступним формуванням просвіту в них) або автогенного новоутворення (диференціація клітин сполучної тканини в ендотелій і інші елементи стінки судини).

6. Великі судини: регенерує тільки інтима, а елементи середньої й зовнішньої оболонок заміщуються сполучною тканиною, що призводить до звуження й облітерації просвіту судини.

7. Жирова тканина: регенерує за рахунок клітин сполучної тканини, які перетворюються на жирові шляхом нагромадження в цитоплазмі ліпідів або за рахунок ядровміщуючих залишків цитоплазми жирових клітин.

8. Кісткова тканина:

- при неускладненому кістковому переломі (коли кісткові уламки нерухливі) відбувається первинне кісткове зрощення: утворюється попередня сполучнотканинна мозоль; після вростання та проліферації остеобластів утворюється попередня кісткова мозоль; далі відбувається дозрівання й утворення остаточної кісткової мозолі, що за своїм складом відрізняється від кісткової тканини тільки безладним розташуванням кісткових балок. Після того, як кістка починає виконувати свою функцію, кісткова тканина перебудовується, з’являється кістковий мозок, відновлюється іннервація та васкуляризація.

- при ускладненому кістковому переломі (багатоуламкові, рухливі кісткові уламки) відбувається вторинне кісткове зрощення: спочатку між уламками утворюється хрящова тканина, на основі якої будуються кісткова (попередня кістково-хрящова мозоль), що згодом перетворюється на зрілу кістку. Іноді первинна кістково-хрящова мозоль не диференціюється в зрілу кісткову, й кінці зламаної кістки залишаються рухливими (утворюється несправжній суглоб).

9. Хрящова тканина: регенерує неповністю з утворенням рубця.

10. Гладенька м’язова тканина: при незначних дефектах регенерує повністю, при значних – заміщається сполучною тканиною. При цьому збережені м’язові волокна зазнають гіпертрофії.

11. Поперечносмугаста м’язова тканина: регенерує лише при збереженій клітинній мембрані (сарколемі). Якщо сарколема ушкоджена, то на місці загиблих м’язових клітин виникає рубець, а неушкоджені м’язові клітини, що знаходяться поруч, зазнають гіпертрофії. Іноді перебувають поруч із м’язовими клітинами клітини-сателіти (камбіальні) і вони забезпечують відновлення м’язової тканини.

12. Епітелій (шкіри, слизових оболонок, мезотелій): регенерує у більшості випадків повністю, тому що має високу регенеративну здатність. При порушеннях регенерації епітелію утворюються виразки, які не загоюються і нерідко переходять у рак.

13. Спеціалізований епітелій органів (печінки, підшлункової залози, нирок, залоз внутрішньої секреції, альвеол): регенерує за типом регенераційної гіпертрофії – у ділянках ушкодження тканина заміщається рубцем, а на периферії відбувається гіперплазія та гіпертрофія клітин паренхіми.

14. Нервова система:нейрони (гангліозні клітини) при їхньому ушкодженні не регенерують. Якщо не зруйнована мембрана, то можлива внутрішньоклітинна регенерація. Клітини нейроглії регенерують повністю, найчастіше з утворенням гліальних вузлів. Периферичні нерви регенерують повністю.

Загоєння ран

Види загоєння ран:

1. Безпосереднє закриття дефекту епітеліального покриву.

2. Загоєння під струпом.

3. Загоєння ран первинним натягом.

4. Загоєння ран вторинним натягом (після нагноєння).

Безпосереднє закриття дефекту епітеліального покриву – це найпростіше загоєння, яке полягає у «наповзанні» епітелію на поверхневий дефект і закритті його епітеліальним шаром.

Загоєння під струпом – це загоєння під кіркою (струпом) із згорнутої крові та лімфи; епідерміс відновлюється під кіркою, яка через 3-5 діб після поранення відпадає.

Загоєння первинним натягом спостерігається в ранах з ушкодженням не тільки шкіри, але й підлеглої тканини. Краї рани при цьому повинні бути рівними. Рана заповнюється згортками крові, через добу ці згортки видаляються (первинне очищення), і починається проліферація грануляційної тканини, яка до 10-15 діб дозріває і покривається епітелієм. На місці такої рани залишається ніжний рубчик.

Загоєння вторинним натягом спостерігається при великих пораненнях, які супроводжуються розчавленням і омертвінням тканин із приєднанням інфекції. Протягом перших 5-6 діб відбувається відторгнення некротичних мас (вторинне очищення рани) і початок розвитку грануляційної тканини з наступним закриттям дефекту епітелієм. На місці такої рани утворюється грубий рубець.

Пристосування (адаптація) та компенсація

Пристосування (адаптація) – це процеси життєдіяльності, завдяки яким здійснюється взаємовідношення організму з зовнішнім середовищем. Пристосування спрямоване на збереження виду, тому охоплює як здоров’я, так і хворобу.

Компенсація – це частковий прояв адаптації, спрямований на корекцію порушеної функції під час хвороб («збереження себе» у критичній ситуації).

Пристосування (адаптація)

Патологічні варіанти адаптації:

1. Атрофія. 2. Гіпертрофія та гіперплазія. 3. Організація. 4. Перебудова тканин. 5. Метаплазія. 6. Дисплазія.

 

Атрофія

Атрофія – це прижиттєве зменшення об’єму клітин, тканин, органів або всього організму, яке супроводжується зниженням або припиненням їхньої функції.

Види атрофії:

1. Фізіологічна (атрофія пупкових артерій, боталової протоки, атрофія статевих залоз, міжхребцевих дисків, кісток тощо).

2. Патологічна (розвивається при порушенні харчування, кровопостачання, діяльності ЦНС, ендокринних залоз, інтоксикації). Патологічна атрофія зворотня, та можливе повне відновлення функції органа або тканини після усунення причин атрофії.

Види патологічної атрофії:

1. Загальна (виснаження).

2. Місцева.

До загальної атрофії (виснаження) належить:

1. Аліментарне виснаження (голодування, порушення засвоєння їжі).

2. Ракова кахексія (пухлинне виснаження).

3. Гіпофізарна кахексія Сімондса (виснаження при ураженні гіпофіза).

4. Церебральна кахексія (виснаження при ураженні гіпоталамуса).

5. Виснаження при інфекційних захворюваннях (туберкульоз, бруцельоз, хронічна дизентерія тощо).

Зовнішній вигляд хворого при виснаженні:

1. Різке схуднення, відсутність підшкірно-жирової клітковини.

2. Бурувате забарвлення сальника (нагромадження пігменту ліпохрому).

3. Суха, в’яла шкіра, атрофія м’язів.

4. Зменшення внутрішніх органів у розмірах.

5. Бура атрофія печінки та міокарда (нагромадження пігменту ліпофусцину).

6. Атрофія та дистрофія ендокринних залоз.

7. Остеопороз.

Види та причини місцевої атрофії:

1. Дисфункціональна атрофія. Розвивається в результаті зниження функції органа (атрофія м’язів при переломі кісток і захворюваннях суглобів, атрофія зорового нерва після видалення ока тощо).

2. Атрофія, викликана недостатністю кровообігу. Розвивається внаслідок звуження артерій, що живлять даний орган і розвитку місцевої гіпоксії (атрофія нирки при звуженні ниркової артерії, атрофія міокарда при коронаросклерозі та ін.).

3. Атрофія, викликана тиском. Розвивається навіть в органах, які складаються зі щільної тканини, при цьому порушується приплив крові до тканин з наступною гіпоксією (стискування та деформація (узура) тіл хребців аневризмою аорти, гідронефроз нирки при порушенні відтоку сечі, гідроцефалія й атрофія тканини мозку при порушенні відтоку спинномозкової рідини тощо).

4. Нейротична атрофія. Розвивається при руйнуванні нервових провідників і втрати зв’язку нервової системи з органом (атрофія м’язів при травмі та розриві нервів й ін.).

5. Атрофія під впливом фізичних і хімічних факторів (атрофія кісткового мозку при опроміненні, атрофія щитоподібної залози під впливом йоду та тіоурацилу й ін.).

Зовнішній вигляд органа при місцевій атрофії:

1. Зменшення органа в розмірах.

2. Гладенька (гладенька атрофія) або зерниста (зерниста атрофія) поверхня органа.

3. Збільшення органа в розмірах при гідроцефалії, гідронефрозі за рахунок скупчення в них рідини та зменшення паренхіматозних елементів.

4. Розростання жирової клітковини навколо атрофованого органа.

Гіпертрофія та гіперплазія

Гіперплазія – це збільшення органа в розмірах за рахунок розмноження та збільшення числа клітин у ньому.

Гіпертрофія – це збільшення органа в розмірах за рахунок збільшення його клітин в об’ємі. При цьому їхнє число не змінюється.

Види та причини гіперплазії і гіпертрофії:

1. Нейрогуморальна гіперплазія. Розвивається на фоні порушення функції ендокринних залоз (залозисто-кістозна гіперплазія ендометрію при патології яєчників, збільшення молочних залоз у чоловіків (гінекомастія) при патології яєчок, акромегалія при гіперфункції аденогіпофізу тощо).

2. Гіпертрофічні розростання (розвиток поліпів при хронічному запаленні слизової носа, кишки та ін.).

3. Вакатна гіпертрофія відноситься до несправжніх – розвивається при частковій або повній атрофії органа та заміщенням цього простору жировою клітковиною й іншими тканинами (розростання жирової клітковини при атрофії нирки навколо її, потовщення кісток черепа при атрофії мозку, розростання інтими при зниженні артеріального тиску тощо).

4. Вікарна гіпертрофія – при загибелі одного із парних органів (легені, нирки).

 

Організація

Організація – це заміщення ділянки некрозу або тромбу сполучною тканиною. Сюди ж відноситься й інкапсуляція (покриття капсулою).

Заміщення ділянки омертвіння або тромбу сполучною тканиною відбувається в тому випадку, коли маси піддаються розсмоктуванню й одночасно в них вростає молода сполучна тканина, яка потім перетворюється на рубцеву.

При інкапсуляції омертвілі маси, тварини-паразити, сторонні предмети не розсмоктуються й обростають сполучною тканиною та відмежовуються від іншої частини органа капсулою. Іноді у внутрішніх органах капсули шляхом метаплазії перетворюються на кістку.

Маси некрозу можуть просочуватися вапном, і тоді виникають петрифікати.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА

ім М І ПИРОГОВА... КАФЕДРА ПАТОЛОГІЧНОЇ АНАТОМІЇ ТА СУДОВОЇ МЕДИЦИНИ З КУРСОМ... Учебное без научного и светит и греет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Заняття №11

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА
    ЗАГАЛЬНА ПАТОМОРФОЛОГІЯ Навчальний посібник для студентів Вінниця – 2011  

Заняття №1
Предмет і завдання патоморфології. Основні етапи розвитку патоморфології. Методи патоморфологічних досліджень. Розтин (автопсія).  

Заняття №2
Морфологія зворотнього та незворотнього ушкодження клітин і тканин. Внутрішньоклітинне та позаклітинне накопичення білків, вуглеводів і ліпідів   1.1

Заняття №3
Морфологія патологічного накопичення ендогенних і екзогенних пігментів. Морфологія порушення мінерального обміну.   1.1. Теоретичний матеріал до прак

Гемосидероз
Гемосидероз – це надлишкове утворення гемосидерину. Види гемосидерозу: 1. Загальний (розповсюджений). 2. Місцевий. Загальний (розповсюджени

Заняття №4
Пошкодження та загибель клітин і тканин. Некроз і апоптоз. Патологічна анатомія органної недостатності. Основи танатології. Смерть: визначення, ознаки смерті.

Заняття №5
Розлади кровообігу: гіперемія, ішемія, інфаркт, кровотеча, крововилив, стаз, плазморагія. Шок. Порушення лімфо обігу.   1.1. Теоретичний матеріал до

Кровотеча
Кровотеча (геморагія) – це вихід крові з просвіту кровоносної судини або порожнини серця в навколишнє середовище (зовнішня кровотеча) або в порожнини тіла (внутрішня кровотеча). Якщо при к

Заняття №6
Тромбоз, ДВЗ-синдром. Емболія.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Емболія Емболія – це ци

Тромбоз
Тромбоз – це прижиттєве згортання крові в просвіті судин або порожнинах серця. Згорток, що утворюється при цьому, називається тромбом. Стадії тромбозу: 1. Утворенн

ДВЗ-синдром
Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові (ДВЗ-синдром) – це генералізоване згортання крові в середині судин, що викликає утворення великої кількості мікрозгустків і агрегат

Заняття №7
Загальне вчення про запалення. Ексудативне запалення. Морфологія ексудативного запалення.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Ексудативне запалення
Залежно від характеру ексудату розрізняють наступні форми ексудативного запалення: 1. Серозне. 2. Фібринозне. 3. Гнійне. 4. Гнильне. 5. Гемораг

Заняття №8
Проліферативне запалення. Специфічне запалення. Гранульоматоз.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Проліферативне (п

Заняття №9
Патоморфологія імунної системи. Реакції і механізми гіперчутливості   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Імунопатолог

Кумбса та Джелла
Сутність: 1. Із клітинами, які несуть на своїй поверхні антиген, взаємодіють Т-лімфоцити. 2. Т-лімфоцити мають до даного антигену

Заняття №10
Автоімунні хвороби. Імунодефіцитні стани.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Аутоімунізація (аутоалергія, аутоагрес

Перебудова тканин
В основі перебудови тканин лежать гіпертрофія, регенерація й акомодація (перебудова епітелію). Приклади перебудови тканин: 1. Виникнення колатерального кровообігу при утруд

Заняття №12
Загальне вчення про пухлини. Морфологічні особливості пухлин з тканин, що походять з мезенхіми.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Дають метастази.
5. Мають місцевий і загальний вплив. Обумовлюють кахексію. 6. Рецедивують Метастазування пухлини

Заняття №13
Номенклатура та морфологічні особливості пухлин нервової тканини. Особливості пухлин центральної нервової системи.   1.1. Теоретичний матеріал до пра

Заняття №14
Номенклатура та морфологічні особливості пухлин, що походять із меланінутворюючої тканини   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Заняття №15
Номенклатура та морфологічні особливості пухлин з епітелію   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Епітеліаль

Заняття №16
Особливості пухлинного росту в дитячому віці. Дизонтогенетичні пухлини. Тератоми та тератобластоми.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного занятт

Заняття №17
Практичні навички. Розтин   Перелік практичних навичок з загальної патоморфології 1. Знати терміни, які використовуються в патологі

Заняття №18
Підсумковий модульний контроль   Перелік питань до підсумкового модульного контролю   1. Патологічна анатомія як наук

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги