рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Заняття №15

Заняття №15 - раздел Образование, З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА Номенклатура Та Морфологічні Особливості Пухлин З Епітелію...

Номенклатура та морфологічні особливості пухлин з епітелію

 

1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Епітеліальні пухлини

Епітеліальні пухлини розвиваються з плоского або залозистого епітелію, що не виконує жодної специфічної функції (епідерміс, епітелій порожнини рота, стравоходу, ендометрія, сечовивідних шляхів тощо).

Пухлини цієї групи поділяються на доброякісні та злоякісні.

До доброякісних епітеліальних пухлин належать:

1. Папілома. Пухлина з плоского та перехідного епітелію, має кулясту форму, сосочкоподібний вигляд (нагадує квітчасту капусту), м’яка на дотик, легко травмується, запалюється та кровоточить. Папілома найчастіше зустрічається на слизовій оболонці порожнини рота, голосових зв’язок, у мисках нирок, сечоводах, сечовому міхурі. При постійному подразненні може перероджуватися в рак.

2. Аденома. Пухлина залозистих органів і слизових оболонок, що вислані призматичним епітелієм. Має вигляд добре відмежованого вузла м’якої консистенції, на розрізі біло-рожевого кольору, іноді містить кісти. Аденоми зустрічаються в молочній, підшлунковій, передміхуровій та інших залозах. Аденома може перероджуватись в рак. Аденома на ніжці називається поліпом.

До злоякісних епітеліальних пухлин належать:

1. Рак на місці (carcinoma in situ). Росте в межах епітеліального шару, без проростання базальної мембрани і переходу на прилеглі тканини. Визначається мікроскопічно.

2. Плоскоклітинний незроговілий і зроговілий рак. Розвивається в шкірі та слизових оболонках, покритих плоским і перехідним епітелієм (порожнина рота, стравохід, шийка матки, піхва тощо). При зроговінні утворюються ракові «перлини».

3. Аденокарцинома. Розвивається з призматичного епітелію слизових оболонок і епітелію залоз. Аденокарциноми зустрічаються в молочній, підшлунковій, передміхуровій залозах, у стінці шлунка, кишки й ін.

4. Слизовий (колоїдний) рак. Пухлина має вигляд слизової маси. Ракові клітини продукують величезну кількість слизу й гинуть у ній.

5. Солідний рак. Щільна біло-сіра пухлина, росте швидко та рано дає метастази. Співвідношення строми і паренхіми приблизно 50 на 50%.

6. Дрібноклітинний рак. Клітини пухлини нагадують лімфоцити, які не утворюють жодних структур. Пухлина росте швидко, рано дає метастази.

7. Скір (фіброзний рак). Пухлина щільна на дотик (за рахунок переваги в ній строми), високого ступеня злоякісності, рано дає метастази. Часто зустрічається в молочній залозі та шлунку.

8. Медулярний мозкоподібний рак. У пухлині переважає паренхіма над стромою, вона м’яка на дотик, біло-рожевого кольору, нагадує тканину головного мозку. Пухлина високого ступеня злоякісності, часто зазнає некрозу, рано дає множинні метастази.

 

Пухлини екзо- й ендокринних залоз та епітеліальних покривів

Ці пухлини характеризуються тим, що вони розвиваються з клітин певного органа та зберігають морфологічні а, іноді, й функціональні риси, властиві даному органу.

Печінка:

1. Печінково-клітинна аденома. Доброякісна пухлина, побудована з клітин печінки(гепатоцитів). Зустрічається у вигляді одного або декількох вузлів.

2. Печінково-клітинний (гепатоцелюлярний) рак.Злоякісна пухлина, представлена одним або декількома вузлами, паренхіма пухлини переважає над стромою.

Нирки:

1. Аденома. Доброякісна пухлина, має вигляд добре відмежованого вузла м’якої консистенції, на розрізі біло-рожевого кольору.

2. Нирково-клітинний (гіпернефроїдний) рак. Пухлина представлена вузлом м’якої консистенції строкатого виду. Швидко дає гематогенні метастази в легені, печінку, кістки, протилежну нирку.

3. Нефробластома (пухлина Вільмса). Ембріональний рак нирки, частіше зустрічається в дітей.

Молочна залоза:

1. Фіброаденома (інтра-і-периканалікулярна). Доброякісна пухлина, має вигляд інкапсульованого вузла щільної консистенції.

2. Неінфільтруючий часточковий рак (carcinoma in situ). Розвивається в незміненій часточці або на фоні дисплазії. Переходить в інвазивну форму.

3. Неінфільтруючий внутрішньочасточковий рак (carcinoma in situ). Розвивається усередині протоки та переходить в інвазивну форму.

4. Хвороба Педжета. Пухлина соска, що проявляється у вигляді екзематозного ураження ареоли та проток молочної залози. У пухлині знаходять великі світлі клітини (клітини Педжета). Клітини Педжета ніколи не інфільтрують дерму. Пухлина прогресує апозиційно.

Матка:

1. Міхуровий занос. Ворсини хоріона збільшуються в розмірах, зазнають слизового перетворення, покривний епітелій розмножується, а синцитіальні клітини вростають в стінку матки (деструюючий міхуровий занос). Пухлина має вигляд вузла темного кольору, губчаста, нагадує тканину посліду. Мікроскопічно складається із однорідних світлих з чисельними мітозами ланггансових клітин і крупних з гіперхромними ядрами синцитіальних утворень. Часто трансформується в хоріонепітеліому.

2. Хоріонепітеліома (хоріонкарцинома). Злоякісна пухлина, яка розвивається із залишків посліду після аборту, трубної вагітності, пологів і міхурового заносу. Пухлина гормонально активна, продукує хоріонічний гонадотропін, який виявляється в сечі. Метастазує гематогенно, насамперед у легені.

Шкіра:

1. Сирингоаденома. Доброякісна пухлина, росте з епітелію проток потових залоз.

2. Гідраденома. Доброякісна пухлина, росте з секреторного епітелію потових залоз.

3. Трихоепітеліома. Доброякісна пухлина, росте з волосяних фолікулів.

4. Базаліома (базально-клітинний рак). Найчастіша пухлина шкіри. Пухлина зазвичай локалізується на тулубі та шиї, має вигляд бляшки або виразки, характеризується деструктивним ростом, рецидивує, не дає метастазів.

5. Рак потових, сальних залоз і волосяних фолікулів. Злоякісні пухлини, зустрічаються рідко.

Яєчники:

1. Серозна цистаденома (кістома). Епітеліальна доброякісна пухлина, однокамерна, може досягати величезних розмірів, містить слиз.

2. Серозна цистаденокарцинома. Епітеліальна злоякісна пухлина яєчника, одна з частих форм рака яєчника. Пухлинні клітини проростають у стінку кісти, поширюються по її поверхні та переходять на очеревину.

3. Текома. Доброякісна пухлина строми статевого тяжа яєчника (росте з теки), досягає великих розмірів, щільна, жовтого кольору, частіше спостерігається в жінок старше 50 років. Пухлина гормонально активна, продукує естрогени, у дівчат проявляється передчасним статевим дозріванням, у молодих жінок – порушеннями менструального циклу, у жінок похилого віку – матковими кровотечами. Може стати злоякісною.

4. Фолікулома. Доброякісна пухлина статевого тяжа яєчника (росте з гранульозної тканини фолікула), являє собою вузол з горбистою поверхнею, сіро-жовтого кольору, з осередками крововиливів. Пухлина гормонально активна, продукує естрогени, у дівчат проявляється передчасним статевим дозріванням, у молодих жінок – порушеннями менструального циклу, підвищеним оволосінням, у жінок похилого віку – матковими кровотечами. Може стати злоякісною.

5. Дисгермінома. Злоякісна пухлина, яка утворюється зі статевих клітин зачатка чоловічої статевої залози (нагадує семіному в чоловіків). Має вигляд великого вузла, на розрізі сіра, з вогнищами крововиливів, рано метастазує у лімфатичні вузли.

Яєчки:

1. Семінома (дисгермінома). Злоякісна пухлина яєчка, яка найбільш часто зустрічається в чоловіків віком 40-50 років, рано метастазує у парааортальні та здухвинні лімфатичні вузли, у легені, печінку, нирки, плевру.

2. Пухлина з клітин Лейдіга та клітин Сертолі. Доброякісні пухлини, ростуть із однойменних клітин, гормонально активні, викликають у хлопчиків передчасне статеве дозрівання, у дорослих чоловіків – фемінізацію та гінекомастію.

Щитоподібна залоза:

1. Аденома (фолікулярна, солідна, папілярна). Доброякісна пухлина, гормонально активна, може стати злоякісною.

2. Рак (фолікулярний, солідний, папілярний, недиференційований). Злоякісна пухлина, частіше розвивається з аденоми. Рано дає гематогенні метастази, переважно в легені та кістки.

Наднирникові залози:

1. Аденома (світлоклітинна, темноклітинна, змішана). Доброякісна пухлина кіркової речовини наднирникових залоз, гормонально активна, проявляється гіперальдостеронізмом (синдромом Конна, синдромом Іценко-Кушинга) за рахунок підвищеної продукції мінералокортикоїдів.

2. Феохромоцитома. Доброякісна пухлина мозкової речовини наднирникових залоз, зазвичай однобічна, сіро-червоного або бурого кольору на розрізі. Клітини пухлини виділяють катехоламіни, що зумовлює артеріальну гіпертензію та ряд інших розладів.

3. Адренокортикальний рак. Злоякісна пухлина кіркової речовини наднирникових залоз, зустрічається рідко.

4. Злоякісна феохромоцитома. Злоякісна пухлина мозкової речовини наднирникових залоз, зустрічається вкрай рідко.

Вилочкова залоза (тимус):

Пухлини вилочкової залози (тимоми) – розвиваються з кортикальних і медулярних епітеліальних клітин. Вони бувають доброякісними та злоякісними. Вони мають вигляд одного або декількох інкапсульованих вузлів, можуть проростати в органи переднього середостіння. Клінічний перебіг часто безсимптомний або з проявами здавлювання навколишніх органів, а також автоімунних захворювань (міастенія, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит тощо) або імунодефіцитних синдромів.

Гіпофіз:

Морфологічно розрізняють хромофобну, еозинофільну та базофільну аденоми. Це доброякісні пухлини, які мають гормональну активність (у надлишку продукують ті або інші гормони гіпофіза) та супроводжуються відповідними симптомами.

Підшлункова залоза:

1. До доброякісних пухлин підшлункової залози відносять аденоми. Аденоми з клітин острівців (з α, β і G-клітин) називають інсуломами. α-інсуломи продукують глюкагон, β-інсуломи – інсулін, G-інсуломи – гастрин з відповідною клінічною симптоматикою.

2. Злоякісні варіанти інсулом називаю злоякісними інсуломами, вони можуть зберігати гормональну активність.

 

1.2. Питання для самоконтролю з теоретичної частини заняття

 

1. Загальна характеристика епітеліальних пухлин.

2. Морфологічна характеристика доброякісних епітеліальних пухлин.

3. Морфологічна характеристика злоякісних епітеліальних пухлин.

4. Епітеліальні пухлини екзокринних залоз: морфологічна характеристика.

5. Епітеліальні пухлини ендокринних залоз: морфологічна характеристика.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА

ім М І ПИРОГОВА... КАФЕДРА ПАТОЛОГІЧНОЇ АНАТОМІЇ ТА СУДОВОЇ МЕДИЦИНИ З КУРСОМ... Учебное без научного и светит и греет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Заняття №15

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

З КУРСОМ ОСНОВ ПРАВА
    ЗАГАЛЬНА ПАТОМОРФОЛОГІЯ Навчальний посібник для студентів Вінниця – 2011  

Заняття №1
Предмет і завдання патоморфології. Основні етапи розвитку патоморфології. Методи патоморфологічних досліджень. Розтин (автопсія).  

Заняття №2
Морфологія зворотнього та незворотнього ушкодження клітин і тканин. Внутрішньоклітинне та позаклітинне накопичення білків, вуглеводів і ліпідів   1.1

Заняття №3
Морфологія патологічного накопичення ендогенних і екзогенних пігментів. Морфологія порушення мінерального обміну.   1.1. Теоретичний матеріал до прак

Гемосидероз
Гемосидероз – це надлишкове утворення гемосидерину. Види гемосидерозу: 1. Загальний (розповсюджений). 2. Місцевий. Загальний (розповсюджени

Заняття №4
Пошкодження та загибель клітин і тканин. Некроз і апоптоз. Патологічна анатомія органної недостатності. Основи танатології. Смерть: визначення, ознаки смерті.

Заняття №5
Розлади кровообігу: гіперемія, ішемія, інфаркт, кровотеча, крововилив, стаз, плазморагія. Шок. Порушення лімфо обігу.   1.1. Теоретичний матеріал до

Кровотеча
Кровотеча (геморагія) – це вихід крові з просвіту кровоносної судини або порожнини серця в навколишнє середовище (зовнішня кровотеча) або в порожнини тіла (внутрішня кровотеча). Якщо при к

Заняття №6
Тромбоз, ДВЗ-синдром. Емболія.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Емболія Емболія – це ци

Тромбоз
Тромбоз – це прижиттєве згортання крові в просвіті судин або порожнинах серця. Згорток, що утворюється при цьому, називається тромбом. Стадії тромбозу: 1. Утворенн

ДВЗ-синдром
Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові (ДВЗ-синдром) – це генералізоване згортання крові в середині судин, що викликає утворення великої кількості мікрозгустків і агрегат

Заняття №7
Загальне вчення про запалення. Ексудативне запалення. Морфологія ексудативного запалення.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Ексудативне запалення
Залежно від характеру ексудату розрізняють наступні форми ексудативного запалення: 1. Серозне. 2. Фібринозне. 3. Гнійне. 4. Гнильне. 5. Гемораг

Заняття №8
Проліферативне запалення. Специфічне запалення. Гранульоматоз.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Проліферативне (п

Заняття №9
Патоморфологія імунної системи. Реакції і механізми гіперчутливості   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Імунопатолог

Кумбса та Джелла
Сутність: 1. Із клітинами, які несуть на своїй поверхні антиген, взаємодіють Т-лімфоцити. 2. Т-лімфоцити мають до даного антигену

Заняття №10
Автоімунні хвороби. Імунодефіцитні стани.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Аутоімунізація (аутоалергія, аутоагрес

Заняття №11
Процеси адаптації і компенсації. Регенерація та репарація. Склероз. 1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття Регенерація – це відновлення

Перебудова тканин
В основі перебудови тканин лежать гіпертрофія, регенерація й акомодація (перебудова епітелію). Приклади перебудови тканин: 1. Виникнення колатерального кровообігу при утруд

Заняття №12
Загальне вчення про пухлини. Морфологічні особливості пухлин з тканин, що походять з мезенхіми.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Дають метастази.
5. Мають місцевий і загальний вплив. Обумовлюють кахексію. 6. Рецедивують Метастазування пухлини

Заняття №13
Номенклатура та морфологічні особливості пухлин нервової тканини. Особливості пухлин центральної нервової системи.   1.1. Теоретичний матеріал до пра

Заняття №14
Номенклатура та морфологічні особливості пухлин, що походять із меланінутворюючої тканини   1.1. Теоретичний матеріал до практичного заняття

Заняття №16
Особливості пухлинного росту в дитячому віці. Дизонтогенетичні пухлини. Тератоми та тератобластоми.   1.1. Теоретичний матеріал до практичного занятт

Заняття №17
Практичні навички. Розтин   Перелік практичних навичок з загальної патоморфології 1. Знати терміни, які використовуються в патологі

Заняття №18
Підсумковий модульний контроль   Перелік питань до підсумкового модульного контролю   1. Патологічна анатомія як наук

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги