рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів

Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів - раздел Экология, Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій   У Загальному Збільшенні Аеродинамічного Опору Літака При Його...

 

У загальному збільшенні аеродинамічного опору літака при його обмерзанні частка крила й оперення може складати 70...80%. Викривлення профілю і збільшена шорсткість, які виникають при обмерзанні несучих поверхонь ПС, приводять до повного порушення їх ламінарного обтікання, до виникнення місцевих зривів потоку, що веде до турбулентного обтікання. Через значне збільшення профільного опору (при утворенні жолобоподібної форми льоду воно може збільшитися в 5...10 разів), зменшується підіймальна сила, при менших кутах атаки настає зрив потоку з несучих поверхонь, тобто істотно погіршується їхня аеродинамічна якість. Поляра літака при наявності обмерзання на крилі зазнає істотної зміни (рис.1.6), а величина критичного кута атаки різко зменшується (рис.1.7). А це означає, що зрив потоку починається на кутах атаки 9...100, що дуже близько до польотних кутів атаки крила. Отже, посадку літака, щоб уникнути різкої втрати висоти, необхідно робити на менших посадкових кутах, тобто при більшій швидкості, що може привести до небезпечних наслідків.

Рис.1.6. Зміна поляри профілю крила при його обмерзанні Рис.1.7. Залежність крити-чного кута атаки від характеру обмерзання  

Вплив обмерзання несучих поверхонь і роботи системи захисту від обмерзання на льотні дані літака досить істотний. Однак найбільш небезпечний цей вплив на режимах зльоту і посадки ПС. При зльоті обмерзлого літака коефіцієнт підіймальної сили через викривлення форми профілю крила з випущеною механізацією зменшується, а коефіцієнт лобового опору зростає інтенсивніше, ніж у крила з прибраною механізацією. Це приводить до значного збільшення швидкості відриву, довжин розбігу і зльотної дистанції. Зменшується швидкість звалювання, а тому ефективність органів управління при обмерзанні помітно знижується, літак може потрапити в режим звалювання. Нарешті, сильна турбулізація повітряного потоку, який обтікає літак, викликає його тряску та ускладнює пілотування на самому напруженому етапі польоту. Тому злітання на обмерзлому літаку не допускається.

Набагато складніше виявляється справа на режимі посадки ПС, тому що заборонити посадку обмерзлого літака, як правило, практично неможливо. При виконанні посадки в умовах обмерзання найбільш помітно змінюються характеристики стабілізації і управління літака.

На сучасних літаках з високим ступенем механізації крила кут установки стабілізатора відносно хорди крила, як правило, негативний. Це обумовлено потребою подовжнього балансування літака при випуску закрилків, які створюють момент на пікірування. Зменшення кута атаки крила при випуску закрилків супроводжується зменшенням кута атаки горизонтального оперення або збільшення негативного значення кута атаки оперення. Крім того, при випуску закрилків відбувається перерозподіл піднімальної сили по розмаху крила: на кінцевих частинах крила піднімальна сила зменшується, а в центральній частині – збільшується. Це приводить до збільшення скосу потоку за крилом у зоні горизонтального оперення, яке знаходиться в зоні аеродинамічного впливу закрилків (рис.1.8).

Отже при заході літака на посадку з випущеними закрилками кут атаки стабілізатора може досягати великих негативних значень, близьких до критичних. Тому при обмерзанні носової частини стабілізатора можливий передчасний зрив потоку при великих негативних кутах атаки нижньої поверхні горизонтального оперення. Виникнення зриву потоку викликає зменшення від’ємної піднімальної сили стабілізатора і порушення подовжнього балансування літака (рис.1.9). У літака при цьому розвивається мимовільна тенденція до пікірування, яке супроводжується збільшенням негативного перевантаження, так зване «клювання». Отже, обмерзаннстабілізатора, особливо його передньої частини, значно небезпечніше, ніж обмерзання крила. Відхиленням руля висоти не завжди можна парирувати це прагнення літака до пікірування, тому що він може опинитись в зоні зриву потоку. Спроба вивести літак з пікірування збільшенням тяги може не поліпшити, а погіршити положення, тому що на деяких літаках при збільшенні тяги створюється пікіруючий момент.

Рис.1.8. Схема виникнення зриву потоку на стабілізаторі при малих негативних кутах атаки крила Рис.1.9. Вплив форми обмерзання на балансування літака при випущені в посадкове положення зак-рилок: 1 – без обмерзання; 2–при клиноподібній формі льоду; 3 –при жолобоподібній формі льоду

 

Характерними ознаками початку зриву потоку з горизонтального оперення є сильна тряска планера, особливо стабілізатора, посмикування штурвала в момент випуску закрилків, мимовільне зменшення кута тангажа, ненормальне збільшення зусиль на штурвалі від руля висоти більше або менше звичайного в залежності від характеру обмерзання стабілізатора. З появою на посадці зазначених вище ознак рекомендується швидко прибрати закрилки до злітного кута і штурвалом виправити траєкторію польоту.

Через меншу ефективність рулів та елеронів посадку обмерзлого літака варто робити на трохи підвищеній тязі двигунів, причому відразу з першого заходу, тому що відхід на друге коло небезпечний і може бути допущений у винятковому випадку при неможливості посадки з першого заходу.

При обмерзанні носової частини кіля літака зменшується критичний кут атаки вертикального оперення, а боковий фокус літака переміщується вперед, тобто шляхова стійкість літака зменшується. У зв'язку з цим при пілотуванні літаків в умовах обмерзання встановлені більш жорсткі обмеження щодо припустимих кутів ковзання.

Турбулізація межового шару і виникнення місцевих зривів через обмерзання несучих поверхонь літака порушують роботу елеронів, щитків, закрилків і інших органів керування аналогічним образом.

Варто відзначити що найбільш важкі наслідки виникають при обмерзанні літаків з високоефективною механізацією крила, особливо скошених крил із системою керування межовим шаром.

До втрати управління літака може привести і обмерзання щілин органів управління, яке знижує ефективність рулів, а також може викликати їхнє заклинювання.

Обмерзання передніх країв рулів, стиків секцій передкрилків, рухливого стабілізатора, елеронів, щитків, закрилків може виникнути при перетіканні потоків повітря, що містять переохолоджені краплі, через перепад тисків між верхньою і нижньою поверхнями. До тих самих наслідків може призвести забивання стиків органів керування при польоті літаків в умовах інтенсивного дощу або мокрого снігу, якщо температура середовища негативна.

Обмерзання вертольотів відбувається практично в тих самх метеорологічних умовах, що і невисотних літаків.

Характер обмерзання лопастей несучого і рульового гвинтів значною мірою залежить від температури навколишнього повітря і режиму польоту.

Погіршення льотних характеристик вертольота в умовах інтенсивного обмерзання визначається головним чином ступенем обмерзання лопастей несучого і рульового гвинтів.

Обмерзання лопасті приводить до зміни її маси, моменту інерції, аеродинамічних характеристик і махового руху. В результаті цього зростає рівень і змінюється частотний спектр вібрацій конструкції, зменшуються швидкопідйомність і максимальна швидкість польоту, погіршуються стабільність, управління і маневрування вертольота. Особливо сильний вплив на зниження рівня безпеки польотів вертольота в умовах обмерзання має зростання необхідної потужності і різке погіршення авторотаційних властивостей несучого гвинта.

Поряд з аеродинамічним впливом обмерзання лопастей несучого гвинта вертольота, існує так само, як на повітряних гвинтах, механічний фактор, тобто довільне самоскидання льоду. Воно, як правило, несиметричне, через зміну якості або неоднакової чистоти поверхні лопастей. Це викликає сильну тряску вертольота і механічні ушкодження сусідніх лопастей, роторів компресорів двигунів, елементів фюзеляжу (у тому числі стабілізатора), антен і т.п. Вібрація несучого гвинта передається на двигуни, а частота обертання гвинта починає зменшуватись.

Збільшенням потужності силової установки не завжди вдається парирувати зменшення піднімальної сили гвинта. При виникненні динамічних асиметрій втрачається стабілізація вертольота і він починає безладно втрачати висоту.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Особливості експлуатації і технічного Обслуговування планера та функціональних систем Повітряних суден у складних Природно-кліматичних умовах Курс лекцій

Національний авіаційний університет... С О Дмитрієв О С Тугарінов Ю М Чоха...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Обмерзання несучих поверхонь і органів управління літаків і вертольотів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 053-082.09я7
Д535   Рецензенти: доктор техн. наук, проф. О.О.Терьошкін – заступник генерального директора Українського Державного навчально-сертифікаційного центру ЦА (м.Київ

Захист повітряних суден від наземного обмерзання
  Наземне обмерзання ПС - один з видів небезпечних для авіації впливів зовнішнього середовища. Проблема ефективного та надійного захисту від наземного обмерзання продовжує залишатися

Зачохління планера і гвинтів
  В осінньо-зимовий і весняний періоди при прогнозуванні снігопаду, ожеледі і т.п. літаки і вертольоти зачохляються відразу після посадки. При цьому зачохлінню підлягають носова части

Створення гідрофобних поверхонь
  Для запобігання ПС від обмерзання може застосовуватися фізико-хімічний спосіб, який полягає в усуненні можливості осідання вологи на поверхнях або в зменшенні до нуля сили зчеплення

Способи видалення льоду з поверхонь ПС
  Усі застосовувані засоби видалення льоду з поверхонь ПС зводяться до переводу льоду з одного фазового стану (твердого) в друге (рідке) і до наступного збереження вологи, яка утворил

Застосування суміші води і незамерзаючої рідини
  Широке застосування в експлуатації ПС знайшов спосіб, заснований на видаленні льоду, який утворився на поверхні ПС, підігрітою сумішшю води і рідини, що знижує температуру

Обмерзання літаків і вертольотів у польоті
Обмерзання літального апарата в польоті – це відносно швидке утворення льоду (або інею) на окремих елементах його конструкції: на крилі, оперенні, лопастях повітряних і несучих гвинтів, повітрозабі

Від водності хмар і швидкості польоту ПС
  Практика показує, що водність, а отже, і інтенсивність обмерзання, у районах над океанами й у тропічних районах може значно перевищувати значення водності для пустельних, рівнинних

Види і форми льодоутворень на аеродинамічних поверхнях
  Утворення льоду на поверхнях повітряного судна може бути подано як результат двох явищ: зіткнення переохолоджених крапель з поверхнею і розтікання-замерзання крапель. Крижа

Обмерзання повітрозабирачів і силових установок
  Конструктивно вхідна частина тонелів повітрозабирачів турбореактивних двигунів виконується спрофільовано. Перетин передньої частини корпуса повітрозабирача трох

Системи захисту літаків і вертольотів від обмерзання
Для забезпечення безпеки польотів літальних апаратів в умовах обмерзання і регулярності рейсів за будь-яких кліматичних умов застосовуються спеціальні системи захисту від обмерзання (СЗО).

Польоти літаків і вертольотів в умовах обмерзання
Ефективність застосовуваних на сучасних ПС систем захисту від обмерзання досить висока. Політ в зоні обмерзання літаків і вертольотів із працюючими системами захисту від обмерзання складності, як п

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС у перехідні періоди року
  У практиці роботи підприємств цивільної авіації визначилися два періоди: осінньо-зимовий і весняно-літній, кожен з яких характеризується кліматичними особливостями в різних районах

Особливості експлуатації і технічного обслуговування ПС в осінньо-зимовий період
  Обслуговування ПС в умовах низьких температур має ряд особливостей, які повинні бути враховані при плануванні і підготовці ПС до польоту: - необхідність охорони ПС від обме

Особливості експлуатації і технічного обслуговування повітряних суден у весняно-літній період
  Перехід до весняно-літньої навігації і експлуатації авіаційної техніки у весняно-літній період має ряд особливостей, які необхідно враховувати при організації виконання робіт на літ

Підготовка повітряних суден до сезонного періоду
Підготовка ПС до роботи в осіньо-зимовий період, як правило, закінчується в жовтні, а у весняно-літній період – у квітні. При цьому підготовка до експлуатації починається не пізніше ніж за 2 місяці

Особливості технічної експлуатації ПС при впливі турбулентної атмосфери
В атмосферному повітрі завжди спостерігаються його неупорядковані, вихрові (турбулентні) рухи, причиною яких є наявність в атмосфері градієнтів температур, тисків і швидкостей. До того ж на виникне

Питання для самоконтролю
1.В чому полягає небезпека наземного обмерзання? 2.Розгляньте групи наземного обмерзання, їх вигляд та умови їх появи. 3.Охарактеризуйте засоби захисту від наземного обмерзання та

Коротка характеристика запорошеності повітря
У повітряному просторі Землі завжди міститься деяка кількість пилу, що переміщується разом з повітряними масами, як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. У більшості випадків пил утво

Технічне обслуговування літаків після ураження розрядами атмосферної електрики
  Одночасно із зростання використання і регулярності польотів літаків цивільної авіації зростає і кількість уражень літаків розрядами атмосферної електрики. Перед цивільною авіацією с

Мікробіологічні пошкодження
  Досвід експлуатації авіаційної техніки показує, що однією з серйозних проблем, які призводять до зниження надійності ПС, є вплив мікроорганізмів (пліснявих грибів, бактерій) на його

Запобігання пошкодженню авіаційної техніки мікроорганізмами
  Ефективним засобом боротьби з цвілими грибами є провітрювання відсіків літального апарата, що уражаються. Потік повітря, навіть зі значною відносною вологістю, сушить матеріали, мех

Комахи і гризуни – руйнівники матеріалів
  Комахи присутні у всіх географічних зонах Землі — від північних полярних островів до антарктичного узбережжя, однак найбільшої чисельності досягають у тропічному поясі. Най

Питання для самоконтролю
1.Дайте характеристику запорошеності повітря у звичайних умовах. 2.Дайте характеристику запорошеності повітря у екс-тремальних умовах. 3.Розгляньте вплив закуреності повітря на не

Ділянки повітряних суден, які уражаються корозією
  До факторів, що сприяють будь-якому виду корозії, відносяться: - неоднорідність металу (металевої фази); - неоднорідність внутрішніх напружень, що виникають у мета

Засоби щодо попередження і усунення корозії повітряних суден
Основним методом щодо запобігання і захисту деталей від корозії є створення на їх поверхні захисних водонепроникних плівок: - металевих; - окисних; - лакофарбових;

Технічне обслуговування лакофарбових покрить повітряних суден
  Термін служби лакофарбових покриттів значною мірою залежить не тільки від якості деяких матеріалів, технології їх нанесення і сушіння, але і від умов експлуатації, тобто від інтенси

Питання для самоконтролю
1. Назвіть найбільш імовірні місця поразки корозією внутрішніх і зовнішніх поверхонь повітряних суден. 2. Які фактори сприяють корозії? 3. В чому виявляються характерні ознаки кор

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах низьких температур зовнішнього повітря
Придатність ПС до експлуатації в умовах холодного клімату значною мірою залежить від низькотемпературних властивостей авіаційних паливно-мастильних матеріалів (ПММ), а також від ефективності різних

Особливості експлуатації і технічного обслуговування гідрогазових систем ПС в умовах жаркого клімату
При високих температурах зовнішнього повітря підвищується температура робочих рідин у паливній, масляній і гідравлічній системах ПС, що спричиняє виникнення деяких особливостей експлуатації.

Питання для самоконтролю
  1. У чому проявляється негативний вплив на ПММ низьких температур зовнішнього повітря? 2. Як впливають низькі температури на гумові ущільння агрегатів функціональних систем

Небезпека, що створюється птахами, для польотів повітряних суден
  У зв'язку з інтенсивним розвитком авіації і насиченням повітряного простору все більшою і більшою кількістю літаків і вертольотів виникла проблема попередження зіткнень їх із птахам

Питання для самоконтролю
1. Чим викликано збільшення небезпеки від зіткнення із птахами? 2. Чим погрожує літаку зіткнення з птахами? 3. Як часто відбуваються інциденти зіткнення літаків з птахами?

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги