рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Доходність активів

Доходність активів - раздел Менеджмент, ЛЕКЦІЇ З ДІСЦІПЛИНИ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ Необхідна Номінальна Доходність (Відсоткова Ставка) Активів ...

Необхідна номінальна доходність (відсоткова ставка) активів , яка задовольнить інвестора, визначається наступними основними факторами:

  • безризиковою відсотковою ставкою ;
  • премію за інфляцію ;
  • премією за ризик дефолту (неплатежу) емітента цінного паперу;
  • премією за ліквідність ;
  • премією за ринковий ризик.

Таким чином необхідна для інвестора номінальна доходність активу визначається як

Суму безризикової відсоткової ставки та премії за інфляцію називають номінальною безризиковою відсотковою ставкою

Безризикова відсоткова ставка. Дана ставка являє собою доходність, яка була б у безризикового активу в припущенні нульової інфляції. Якщо інвестор купує безризиковий актив на початку інвестиційного періоду, то він точно знає, якою буде його вартість у кінці періоду. Оскільки невизначеність кінцевої вартості безризикового активу відсутня, то СКВ для такого активу дорівнює нулю.

Оскільки безризиковий актив має за визначенням відому доходність, то цей тип активу повинен бути якимось цінним папером, що забезпечує фіксований дохід і має нульову імовірність несплати. До таких цінних паперів відносяться довгострокові боргові державні зобов’язання (облігації внутрішнього державного займу). Облігації внутрішнього державного займу вільні від ризику дефолту, тому що уряд може надрукувати гроші у будь-який час і у будь-якій кількості. Однак, існує невизначеність у відношенні купівельної спроможності цих виплат. Тобто насправді не існує активів, які зовсім вільні від ризику. У США в якості базової оцінки безризикової доходності використовується доходність за 10-річними облігаціями Казначейства.

Безризикова відсоткова ставка не залишається рік від року незмінною – вона коливається з плином часу в залежності від економічних умов. Більшість експертів вважає, що у США значення безризикової відсоткової ставки коливається в межах від 1 до 10%.

Премія за інфляцію. Інфляція – це знецінювання грошей внаслідок випуску їх в оберт у розмірах, які перевищують потреби товарообігу. Інфляція супроводжується зростанням цін на товари та падінням реальної заробітної плати.

У процесі оцінки інфляції у періоді, що розглядається, використовуються два показники – темп та індекс інфляції.

Темп інфляції – показник, що характеризує зниження купівельної спроможності грошей у певному періоді та який виражений приростом середнього рівня цін у відсотках до їх номіналу на початок періоду. Для розрахунку річного темпу інфляції використовується наступне співвідношення

де - річний темп інфляції, що прогнозується, який виражений десятинним дробом; - очікуваний середньомісячний темп інфляції, що виражений десятинним дробом.

Темп інфляції в Україні за останні роки представлений у таблиці 5.2.

 

Таблиця 5.2

Темп інфляції (%) в Україні в період з 2000 по 2009 роки

 

Роки
  25,8     6,1     -0,6     8,2     12,3     10,3     11,6     16,6     22,3     12,3

 

Індекс інфляції - показник, який характеризує загальний ріст рівня цін у періоді, що розглядається. Для розрахунку річного індексу інфляції використовується наступне співвідношення

При прогнозуванні річного темпу та індексу інфляції беруть до уваги очікувані середньомісячні темпи інфляції. Така інформація міститься у друкованих прогнозах економічного та соціального розвитку країни на наступний період. Результати прогнозування лягають в основу для наступного розрахунку фактора інфляції.

Тобто, премія за інфляцію визначається як

При розрахунках, пов’язаних з коригуванням інвестиційних грошових потоків з урахуванням фактора інфляції, прийнято використовувати два поняття – номінальна та реальна сума грошових коштів.

Номінальна сума грошових коштів являє собою оцінку суми у відповідних грошових одиницях.

Реальна сума грошових коштів являє собою оцінку суми коштів з урахуванням змін рівня купівельної вартості грошей.

Якщо наприкінці періоду інвестування номінальна відсоткова ставка активу склала , то реальна відсоткова ставка може бути розрахована за формулою Фішера

При малому темпі інфляції, коли <<1, можна скористатися приблизним співвідношенням

Задача. Розрахувати реальну відсоткову ставку на наступний рік, якщо номінальна відсоткова ставка очікується у розмірі 19%, а темп інфляції, що прогнозується, складає 7%.

Рішення. У відповідності з формулою Фішера

У відповідності з наближеною формулою

Премія за ризик дефолту (неплатежу) емітента цінного паперу. Ризик того, що позичальник буде не в змозі сплатити в термін та в повному обсязі (відсотки або основну суму), також впливає на необхідну номінальну відсоткову ставку: чим вище ризик неплатежу, тим вищою повинна бути відсоткова ставка. Облігації внутрішнього державного займу позбавлені ризику неплатежу, і тому вони мають найнижчі відсоткові ставки серед цінних паперів. Що стосується корпоративних облігацій, то чим вищий рейтинг облігації, тим нижчий ризик несплати і, відповідно, нижча відсоткова ставка. Різниця між номінальною відсотковою ставкою за довгостроковою облігацією внутрішнього державного займу та за корпоративною облігацією з аналогічним терміном платежу, ліквідністю та іншими якостями – це і є премія за ризик дефолту (неплатежу) емітента цінного паперу. В якості приклада у табл. 5.2 наведені відсоткові ставки за довгостроковими облігаціями різних емітентів (США) та премії за ризик дефолту на січень 2001 року.

Таблиця 5.2

Відсоткові ставки за довгостроковими облігаціями різних емітентів (США)

та премії за ризик дефолту

 

      Ставка, %     %
  Казначейство США Облігації з рейтингом ААА Облігації з рейтингом АА Облігації з рейтингом А Облігації з рейтингом ВВВ Облігації з рейтингом ВВ+   5,4 6,5 6,9 7,4 8,2 9,7   - 1,1 1,5 2,0 2,8 4,3

 

Премія за ризик неплатежу змінюється з плином часу. Однак, цифри за січень 2001 року характерні і для інших періодів часу.

Премія за ліквідність. Ліквідний актив може бути переведений у грошові кошти (проданий на ринку) швидко і за «справедливою» ринковою ціною. Фінансові активи звичайно більш ліквідні, ніж матеріальні. Через важливість якості ліквідності інвестори включають премію за ліквідність у потрібну доходність за цінними паперами. Хоча важко точно оцінити премію за ліквідність, вважається, що між доходністю найменш ліквідних і найбільш ліквідних активів, що мають аналогічні інші ризики, спостерігається різниця від 2 до 5%.

Премія за ринковий ризик. Ринковий ризик активу пов’язаний з мінливістю доходності ринкового портфеля.

Ринковий портфель – це портфель, що складається з усіх активів (у тому числі і цінних паперів), у якому частка кожного активу відповідає його відносній ринковій вартості. Відносна ринкова вартість активу дорівнює його сукупній ринковій вартості, яка поділена на суму сукупних ринкових вартостей усіх активів. Сукупна ринкова вартість активу дорівнює поточному ринковому курсу активу, помноженому на кількість активів в обігу.

Ринковий портфель послуговує в якості універсального показника оцінки ефективності інвестувань в активи. Теоретично склад ринкового портфеля виглядає просто: усі активи виважені у пропорції відповідно до їх ринкової вартості. Однак навіть перелік активів ринкового портфеля дуже трудомісткий.

На практиці в якості ринкового портфеля використовують кілька видів ринкових індексів. Одним з найбільш поширених і відомих індексів у США є Standard & Poor's Stock Price Index (або скорочено S&P 500), який являє собою середньо виважену величину курсів акцій 500 найбільш крупних компаній. Іншим індексом, який охоплює більшу кількість акцій, є

Wilshire 5000.

Ринковий індекс, який найбільш часто цитується, є індекс Доу-Джонса (DJIA). Хоча цей індекс заснований на показниках лише 30 акцій і використовує менш досконалу процедуру усереднення (індекс визначається шляхом підсумування цін акцій 30 компаній і поділення отриманої суми приблизно на 30), він забезпечує, принаймні, безсторонню оцінку ситуації на ринку.

В Україні в якості ринкового індексу використовується індекс фондової біржі «Перша Фондова Торгова Система» (ПФТС). Даний індекс охоплює найбільш ліквідні акції 20 українських підприємств (так званих «блакитних фішок»), що відносяться до семи галузей: електроенергетики, фінансів, нафтогазової галузі, телекомунікацій, машинобудування та хімічної промисловості. Індекс ПФТС – це середньо виважена ціна акцій двадцяти підприємств. При цьому враховується не весь обсяг випущених акцій, а тільки той обсяг, який доступний для купівлі на фондовій біржі ПФТС. Тобто ті акції, які знаходяться у стратегічних інвесторів (наприклад, знаходяться у власності держави), у процесі розрахунків не враховуються.

Якщо даний ринковий портфель має доходність , то необхідна номінальна доходність акції визначається за формулою ринкової моделі

де - коефіцієнт зміщення; - бета-коефіцієнт, що характеризує рівень ринкового ризику.

Тоді премія за ринковий ризик акції визначається як

Розрахунок коефіцієнтів та здійснюють за історичними даними. На рис. 5.3 показана доходність конкретної акції як функція ринкового індексу за періоди часу, що минули. На основі історичних даних будується лінія регресії виду (5.1) доходності акції в залежності від доходності ринкового індексу. Треба підкреслити, що у даному випадку премія за ризик включає премії за інфляцію, ліквідність і дефолт емітента цінного паперу. Стосовно до рис. 5.3 лінія регресії має вигляд

 

Рис. 5.3. Розрахунок коефіцієнтів та за історичними даними

 

Рівняння лінії регресії дозволяє передбачити доходність акції при заданому значенні доходності ринкового індексу. Наприклад, якщо у поточний момент часу доходність ринкового індексу складатиме (див. рис. 5.3), то очікувана доходність акції буде складати . Тоді при безризиковій ставці премія за ринковий ризик буде дорівнювати .

Нарівні з використанням формули ринкової моделі інвестори формують свої очікування премії за ринковий ризик на базі прогнозів, що пропонуються аналітичними агентствами. Треба зауважити, що прогнозні оцінки агентств рідко відрізняються один від одного більше, ніж на 0,3%. Звичайно премії за ринковий ризик коливаються в межах від 4,5% до 6,5% річних.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦІЇ З ДІСЦІПЛИНИ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

ІНВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ... ЗМІСТ Вступ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Доходність активів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Економічна сутність інвестицій та інвестиційної діяльності
Термін «інвестиція» походить від лат. invest, що означає «вкладання». Зараз інвестиції - це вкладання капіталу з метою його подальшого збільшення. Приріст капіталу в

Класифікація інвестицій та інвесторів
1. Інвестиції класифікуються за наступними ознаками: За об’єктами вкладення капіталу розділяють реальні, фінансові інвестиції, а також інвестиції у нематеріа

Державне регулювання інвестиційної діяльності
Регулювання інвестиційної діяльності є складовою частиною державного регулювання економіки, та одним із найважливіших інструментів державної підтримки інвестиційної діяльності. Згідно з чинним зако

Пряме управління державними інвестиціями
Пряме управління державними інвестиціями здійснюється загальнодержавними і місцевими органами влади через відповідні міністерства та відомства. На макрорівні управлінням державних інвестицій займаю

Не пряме державне регулювання інвестиційної діяльності
Організаційно-правові методи регулювання умов здійснення інвестиційної діяльності охоплюють: Розробку відповідного нормативного законодавства. Закони, зак

Сутність та принципи інвестиційного менеджменту
Питання підготовки і прийняття управлінських рішень, які пов’язані з інвестуванням капіталу на рівні підприємства, розглядалося раніше як одно з відокремлених напрямів фінансового менеджменту. Цей

Мета інвестиційного менеджменту
До можливихцілей інвестиційного менеджменту можна віднести: Максимально збільшення обсягів продажу. Запобігання банкрутства. Мінімізація витрат. Перемога к

Агентські відносини
Менеджери уповноважені власниками корпорації – її акціонерами – приймати управлінські рішення. Однак у менеджерів завжди є і особисті інтереси, які можуть вступати у протиріччя з завданням максимал

Завдання інвестиційного менеджменту
У процесі реалізації своєї мети інвестиційний менеджмент спрямований на вирішення таких основних завдань: 1. Забезпечення високих темпів розвитку підприємства. Ця з

Функції інвестиційного менеджменту
Інвестиційній менеджмент реалізує свою головну мету і основні задачі шляхом здійснення певних функцій. Ці функції підрозділяються на дві основні групи. Функції інвестиційного менеджм

Ноземні інвестиції в Україні
Розв’язання проблем трансформації економіки України на ринкових засадах вимагає залучення значних обсягів інвестицій. Для створення повноцінної експортне орієнтованої економіки України необхідно 40

Форми регулювання іноземного інвестування
Прийняття законів та інших нормативних актів, що регулюють інвестиційну діяльність, належить до найважливіших умов інвестиційної політики. Регулювання іноземного інвестування здійснюється в різних

Стратегічні цілі інвестиційної діяльності підприємства
Стратегічне управління інвестиційною діяльністю передбачає постановку і досягнення певних цілей. Стратегічні цілі є базою для прийняття управлінських рішень. Стратегічні цілі

Види інвестиційних стратегій підприємства
Вибір інвестиційної стратегії залежить від прийнятої підприємством базової корпоративної стратегії. Така залежність визначається тим, що інвестиційна стратегія має підпорядкований характер по відно

Поняття грошового потоку
Одна з основних проблем, з якою стикується інвестиційний менеджер, полягає в оцінці майбутніх грошових потоків. Фраза «вартість грошей у часі» означає, що грошова одиниця (гривня, рубель, долар та

Доходність інвестицій
Доходність інвестицій за фіксований період часу розраховується за формулою де

Автономний ризик інвестицій
Ризик в економіці визначається як «небезпека; схильність до втрати або збитку». Ризик визначає ймовірність того, що відбудеться якась несприятлива подія. Ризик пов’яза

Портфельний ризик інвестицій
Інвестор, який прагне отримати найбільшу доходність, повинен придбати цінний папір (або будь-який інший актив) з найбільшою доходністю. На практиці інвестори формують диверсифікований портфель цінн

Особливості здійснення реальних інвестицій
Основу інвестиційної діяльності виробничого підприємства складає реальне інвестування. На більшості українських підприємств це інвестування є єдиним напрямом інвестиційної діяльності. Здій

Форми здійснення реальних інвестицій
Реальні інвестиції здійснюються підприємством у наступних формах: 1. Придбання цілісних майнових комплексів. Воно являє собою інвестиційну операцію крупних підприємств, які забезпеч

Управління інвестиційними проектами
На сьогодні управління проектами - один з найважливіших механізмів ринкової економіки. Методи проектного менеджменту дозволяють ефективно управляти часовими, витратними, якісними параметрами майбут

Оцінка ефективності реальних інвестиційних проектів
Питання оцінки ефективності при плануванні проектів розглядається на різних етапах. Відповідно розрізняються й способи оцінки ефективності, які використовуються на окремих етапах планування:

Особливості виходу проекту з інвестиційної програми підприємства
У систему управління інвестиційною програмою підприємства входять заходи не тільки успішної її реалізації, але й з поточного її коригування. Необхідність коригувань інвестиційної програми підприємс

Особливості здійснення фінансових інвестицій
Функціональна спрямованість підприємств визначає в якості пріоритетної форми здійснення реальних інвестицій. Однак на окремих етапах розвитку підприємства виправдано здійснення фінансових інвестиці

Форми здійснення фінансових інвестицій підприємства
Фінансове інвестування здійснюється у наступних формах: 1. Вкладення капіталу в статутні фонди спільних підприємств. Ця форма має найбільш тісний зв’язок з операційною діяльністю пі

Нвестиційний процес
Інвестиційний процес - це сукупність дій, за допомогою яких інвестор вирішує, у які цінні папери інвестувати, наскільки великими повинні бути інвестиції і у який момент їх треб

Види цінних паперів
Цінні папери - грошові документи, які засвідчують право володіння або відносини позики, визначають взаємовідносини між особою, яка їх випустила, та їх власником. Вони передб

Типи акцій та їх оцінка
Акції можуть бути привілейованими і простими (звичайними), іменними і на пред’явника, документарними і бездокументарними. В Україні усі акції є іменними бездокументарними. Прив

Типи облігацій та їх оцінка
Облігації поділяються на три основних типи: казначейські, корпоративні і муніципальні. Облігації Казначейства звичайно розглядаються як відносно безпечні вкладення коштів. Однак, пр

Похідні цінні папери
Похідні цінні папери (деріативи) - це цінні папери, вартість яких визначається ринковою ціною будь-яких інших активів. До похідних цінних паперів відносять: ф

Фінансові ринки
Цілі галузі, уряди і приватні особи часто змушені прибігати до залучення капіталу «зі сторони». У той же час, у ряді організацій і у приватних осіб (іншими словами - у потенційних інвестор

Фінансові інститути
Переміщення капіталу від тих, хто здійснює заощадження, до тих, кому необхідний капітал, здійснюється трьома способами. 1. Прямі інвестиції залучаються, коли корпор

Фондова біржа
Вторинні ринки - це ринки, на яких відбувається торгівля цінними паперами, що випущені раніше. Вторинні ринки організуються на фондовій біржі, де формуються ціни на акції і облігації компаній і дер

Джерела формування інвестиційних ресурсів
Однією з основних задач інвестиційного менеджменту є організація фінансування проекту, тобто забезпечення проекту інвестиційними ресурсами. До їх складу входять не тільки грошові кошти, але й вираж

Системи фінансування інвестиційного проекту
У сучасній практиці управління інвестиційними проектами використовуються дві системи фінансування: - традиційного фінансування проектів; - проектного фінансування.

Оптимізація структури власних та запозичених інвестиційних ресурсів
Для розвитку підприємства необхідні інвестиційні ресурси, які можна залучити у формі позикових коштів або у вигляді власного капіталу. Ступінь, у якій підприємство використовує позикове фінансуванн

СПИСОК ВИКОРИСТАННОЇ ЛІТЕРАТУРИ
  1. Закон України «Про інвестиційну діяльність» // ВВР України. - 1991. - №47. 2. Закон України «Про заставу» // Держ. і інв. бюл. - 1993. - №3. 3. Закон України «П

Додатки
Додаток А 1. Функція «складний відсоток». Значення коефіцієнтів компаундування для різних відсоткових ставо

Питання для екзаменаційних білетів
Економічна сутність інвестицій та інвестиційної діяльності. Класифікація інвестицій. Класифікація інвесторів. Пряме управління державними інвестиціями. Орг

Варіант № 10
1. Основні фактори, які визначають необхідну номінальну вартість активів 2. Джерела та системи фінансування інвестиційного проекту. 3. Скільки коштів потрібно інвестувати сьогодні

Деньги в руках философа способны изменить мир
Джордж Сорос – пожалуй, самая известная фигура инвестиционного мира. Если имена Уоррена Баффета, Джона Темплтона, Томаса Роу Прайса или Эдди Ламперта хорошо известны лишь узкому кругу людей, имеющи

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги