рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Страхування майна юридичних осіб

Страхування майна юридичних осіб - раздел Философия, КОНСПЕКТ лекцій з дисципліни: Страхові послуги   Одним Із Найстаріших Інститутів Страхування Є Майнове Страхув...

 

Одним із найстаріших інститутів страхування є майнове страхування. Про нього згадується ще задовго до нашої ери, коли виникло натуральне страхування.

Майнове страхування є формою захисту від ризиків, що загрожують майну чи групі речей від втрати (знищення) чи пошкодження, а також підприємницьких ризиків, однією із галузей страхування, закріпленої законодавчо. Але захист від зазначених ризиків здійснюється за умови, що вони не мають навмисного характеру.

Майнове страхування − це галузь страхування, де об’єктами є майнові інтереси страхувальника, пов’язані із володінням, користуванням та розпорядженням майном. За основним договором страхування майна юридичних осіб підлягає страхуванню все майно, що належить підприємству за додатковим договором: майно, одержане підприємствами згідно з договором майнового найму, або прийняте від інших підприємств і населення для перероблення, ремонту, зберігання; майно на час проведення експериментальних або дослідницьких робіт.

Страхування майна, як правило, здійснюється в добровільній формі. Законодавством України передбачені лише два види обов’язкового страхування майна: страхування авіаційних суден та страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень у державних сільськогосподарських підприємствах.

Основними видами страхування майна є:

• страхування майна громадян;

• страхування майна юридичних осіб;

• страхування майна сільськогосподарських підприємств;

• страхування транспортних засобів;

• страхування вантажів;

• страхування технічних ризиків.

Об’єктом майнового страхування є майнові інтереси, пов’язані з: володінням; користуванням; розпорядженням майна.

Предметом майнового страхування є:

- ризик втрати (знищення), нестачі або пошкодження певного майна;

- ризик збитків у підприємницькій діяльності.

До специфічних ознак майнового страхування належать такі:

- об’єкт страхування має вартісну оцінку;

- страхуванню підлягає конкретна власність;

- страхова сума не може перевищувати дійсної (залишкової) вартості майна на момент укладання договору страхування;

- наявність факту пошкодження, крадіжки, знищення не є достатньою умовою для виплати відшкодування, такою є наявність збитку;

- страхове відшкодування не може бути джерелом необґрунтованого збагачення страхувальника;

- договір майнового страхування не укладається на тривалий час;

- суб’єкти страхових відносин можуть бути такі: страховик, страхувальник, вигодонабувач.

Страхування поширюється на майно юридичних осіб (табл. 12.1).

Таблиця 12.1 Види майнового страхування

Вид страхування Сутність страхування
Страхування засобів наземного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням транспортним засобом, внаслідок його ушкодження або знищення.
Страхування засобів повітряного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням повітряним судном (ушкодження або знищення моторів, меблів, внутрішньої оздоби, устаткування).
Страхування засобів водяного транспорту Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням водяним судном (ушкодження або знищення моторів, внутрішньої оздоби, устаткування).
Страхування вантажів Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням вантажів (ушкодження або знищення товарів, багажу або вантажів).
Страхування фінансових ризиків Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації втрати прибутків (додаткових витрат) викликаних такими подіями: припинення виробництва в результаті обговорених подій; банкрутства; валютні ризики; непередбачені витрати; невиконання договірних зобов'язань щодо застрахованої особи, що є кредитором по угоді; понесені застрахованою особою судові витрати.
Специфічне майнове страхування Зобов'язує страховика виплачувати страхове відшкодування в розмірі повної або часткової компенсації збитку, нанесеного об'єкту страхування, пов'язаного з володінням, користуванням, розпорядженням майном, яке не підлягає під перераховані вище види страхування майна.

 

Майнове страхування юридичних осіб розділяється за видами суб'єктів, які господарюють: промислових і сільськогосподарських підприємств.

Страхуванню підлягають:

1) будинки, спорудження, об'єкти незавершеного капітального будівництва, транспортні засоби, машини, устаткування, інвентар, товарно-матеріальні цінності й інше майно, що належить підприємствам і організаціям (основний договір страхування);

2) майно, прийняте організаціями на збереження, для переробки, ремонту, перевезення (додатковий договір страхування);

3) сільськогосподарські тварини, хутрові звірі, кролики, домашня птиця і сім'ї бджіл;

4) врожай сільськогосподарських культур (крім природних сінокосів).

Основний договір поширюється на майно, що належить страхувальнику (крім тварин і сільськогосподарських культур). По додатковому договорі підлягають страхуванню майно, прийняте страхувальником від інших організацій і населення і зазначене в заяві про страхування. Він укладається при наявності основного договору, і тому називається додатковим договором. Термін його дії не перевищує термін основного.

Не страхують, як правило, ті предмети, факт загибелі яких важко встановити. Зокрема, не приймаються на страхування:

Ø документи, грошові знаки та цінні папери;

Ø рукописи, креслення, бухгалтерські та ділові книги;

Ø картотеки;

Ø технічні носії інформації (магнітні плівки, касети, магнітні диски тощо);

Ø дорогоцінні метали;

Ø майно, яке знаходиться у застрахованому приміщенні, але не належить страхувальнику;

Ø будівлі, споруди, які перебувають в аварійному стані чи знаходяться у зоні, якій загрожують обвали, зсуви, повені та інші стихійні явища;

Ø ділова деревина та дрова на лісосіках і під час сплаву тощо.

Класифікація майнового страхування здійснюється за такими ознаками:

- за формою здійснення: добровільне, обов’язкове;

- за видами суб’єктів страхових відносин: юридичні особи; фізичні особи; фізичні особи, що займаються підприємницькою діяльністю;

- за галуззю економіки: промисловість, сільське господарство тощо;

- за видом майна: транспорт (наземний, повітряний, морський); вантажів та багажу; кредитів; інвестицій; фінансових ризиків; судових витрат; виданих і прийнятих гарантій, основних засобів; оборотних активів; незавершеного виробництва; врожай сільськогосподарських культур, сільськогосподарські тварини, домашні птахи; будівлі, предмети домашнього майна; домашні тварини; тощо (спеціальний перелік при ліцензуванні);

- за видами укладених договорів: основний, додатковий;

- за видами страхових, подій: від вогню, від стихійних лих, нещасного випадку та інфекційного захворювання тварин; від аварії, вибуху.

Договір страхування майна, що належить підприємству, може бути укладений по його повній вартості або по визначеній частці (відсотку) цієї вартості, але не менше 50% балансової вартості майна.

Оцінка вартості майна:

1) по балансовій вартості, але не вище відновлювальної вартості на день його загибелі (для оцінки основних фондів);

2) по фактичній собівартості, відносно середніх ринкових, відпускних цін і цін власного виробництва (для оцінки оборотних фондів);

3) по фактично виробничим витратах матеріальних і трудових ресурсів до моменту страхового випадку (для оцінки незавершеного будівництва);

4) по фактичній вартості, зазначеної в документах по прийомі майна від інших організацій і населення (на збереження, для переробки, ремонту, перевезення).

У страхуванні майна підприємств ставки диференційовані по галузевій приналежності страхувальників. Знижені ставки від 0,10 до 0,15% застосовуються, якщо підприємство страхує усе своє майно. Якщо страхується тільки частина майна (вибіркове страхування), тоді ставки платежів значно підвищуються. Найвищі ставки платежів передбачені по страхуванню машин, устаткування й іншого майна на час проведення експериментальних або дослідницьких робіт.

Для підприємств, що страхували майно в повній вартості протягом 3-5 і більш років і не одержали страхового відшкодування, страхові премії зменшуються, застосовуючи в розмірі, що відповідає тривалості беззбиткового періоду.

При страхуванні майна на термін до 9 місяців платежі обчислюються за кожний місяць у розмірі 10% від головою ставки, а при страхуванні на 10-11 місяців - у розмірі головою ставки.

Страхове відшкодування виплачується за все загибле або ушкоджене майно, у тому числі і за майно, що надійшло до страхувальника в період дії договору, незалежно від його місцезнаходження, коли договором перевезення не установлена відповідальність перевізника за загибель вантажу.

Страхове відшкодування виплачується за майно, прийняте від інших організацій і населення, у випадку загибелі або ушкодження його тільки в місцях (магазинах, складах, майстерень), зазначених у заяві про страхування, а також під час перевезення цього майна, за винятком тих випадків, коли відповідальність несе перевізник.

Збитком при страхування майна вважається:

§ у разі його знищення чи крадіжки – його дійсна вартість з урахуванням зносу на момент настання страхового випадку або дійсна вартість, виходячи із ринкових цін;

§ у разі пошкодження – різниця між заявленою (вказаною, визначеною) дійсною вартістю і вартістю цього майна з урахуванням знецінення в результаті страхового випадку.

Страховий збиток при страхуванні основних і оборотних активів включає:

- вартість знищеного майна за страховою оцінкою, вартість пошкодженого майна з урахуванням його знецінення;

- витрати, пов’язані з рятуванням майна, запобіганням і зменшенням збитків (переміщення майна в безпечне місце, відкачка води тощо);

- вартість робіт з приведення застрахованого майна в належний вигляд (прибирання, сушіння, сортування тощо).

Із розміру страхового збитку вираховуються:

- вартість придатних для використання частин майна;

- вартість придатних для використання, але знецінених частин майна (дошки, цегла, запчастини, інструменти тощо).

Страховий збиток при страхуванні транспортних засобів визначається:

- при крадіжці – за його вартістю з урахуванням зносу на момент настання страхового випадку;

- при знищенні – за його вартістю з урахуванням зносу за вирахуванням вартості залишків (можливо, і знецінених), придатних для подальшого використання;

- при пошкодженні – за вартістю ремонту в такому порядку: до вартості нових деталей, зменшеної відповідно відсотку зносу, який вказується в договорі страхування, додається вартість ремонтних робіт, далі віднімається вартість залишків, придатних для подальшого використання та переоцінених відповідно до відсотку зносу та ступеня їх знецінення, що викликані страховим випадком; включаються також витрати на рятування транспортного засобу (зокрема й додатковий збиток, викликаний рятуванням людей) під час страхового випадку, на приведення в належний вигляд та транспортування до найближчого ремонтного пункту чи постійного місця проживання (але не далі найближчого ремонтного пункту); окремо страховик оплачує вартість робіт зі складання кошторису витрат на ремонт, але оплачує збиток втрати товарного виду автотранспортного засобу.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ лекцій з дисципліни: Страхові послуги

ГОРЛІВСЬКИЙ АВТОТРАНСПОРТНИЙ ТЕХНІКУМ... ДЕРЖАВНОГО ВИЩОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ... ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Страхування майна юридичних осіб

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема лекції: класифікація страхування.. 32
1. Поняття і ознаки класифікації страхування, її наукове та практичне значення. 32 2. Класифікація страхування за формами здійснення. 44 Питання для самоконтролю.

Необхідність страхового захисту від ризикових обставин
  Необхідність страхового захисту має кілька аспектів:природний, економічний, соціальний, юридичний, міжнародний. У країнах з розвиненим ринковим господарств

Історія виникнення та розвитку страхування
  Страхування як історична категорія відображає певні економічні від­носини, які виникли та існували за стародавніх часів. Так, початки страхової діяльності можна шукати ще в

Основні терміни та поняття страхування
  Об'єктами страхування згідно ст. 4. Закону України “Про страхування” можуть бути майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов'язані: 1) з життям, зд

Суб’єкти страхових правовідносин
Носіями цивільних прав та обов’язків у страхуванні є суб’єкти страхових правовідносин, що виникають в процесі укладання, дії та припинення договору страхування. Суб’єктами страхування є страховик,

Місце страхування в системі економічних категорій та його функції
  Страхування – галузь специфічна, несхожа на інші. Для того, щоб уникнути подвійних тлумачень, необхідно звернутися до ст. 1 Закону України «Про страхування».

Принципи страхування
Основні принципи страхування: майновий інтерес;

Поняття і ознаки класифікації страхування, її наукове та практичне значення
  Страхування —поняття, що потребує дослідження з різних точок зору. Це стає можливим завдяки існуванню різних підходів до класифікації страхування. Термін

Класифікація страхування за формами здійснення
  Більшу частину договорів страхування укладають на основі вільного волевиявлення сторін: страхувальник не зобов’язаний укладати договір страхування, а страховик має право відмовитися

Перелік видів добровільного страхування наведено у ст.6 Закону України «Про страхування».
Сучасні умови господарювання створюють потребу в організації обов’язкового страхування, основою якого є принцип розподілу необхідних для страхування сум між окремими страхувальниками з метою захист

ЛІТЕРАТУРА
1. Клапків Михайло. Продукт страхової послуги на сучасному фінансовому ринку // Финансовые услуги, 1999, № 1 – 2, (с. 32 – 34). 2. Про страхування. Закон України // Законодавство України п

Необхідність, мета та значення державного регулювання страхової діяльності
  Державний нагляд за страховою діяльністю на території України здійснюється Уповноваженим органом (Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України – Держфін

Правове забезпечення страхування
Сутність правового регулювання страхового ринку України полягає у встановленні державою певного порядку взаємодії суб'єктів цього ринку і в захисті інтересів його учасників шляхом встановлення певн

Органи нагляду за страховою діяльністю та їх функції
  У зв’язку з демонополізацією страхування в Україні органи державної влади й управління не здійснюють безпосереднє керівництво страховою діяльністю. До їхньої компетенції входить ств

Ліцензування страхової діяльності
  Ліцензія — документ, який підтверджує право на проведення конкрет­них видів страхування (перестрахування) при дотриманні правил страхо­вої діяльності. В Україні під

Поняття ризику та його основні характеристики
  Поняття ризику пов’язується з усвідомленням небезпеки, загрози, ненадійності, невизначеності, непевності, випадковості, збитку. На думку дослідників, термін «ризик» походить

Види ризиків та їх класифікація
  Класифікація ризиків розуміє їх розподіл на конкретні групи по визначених ознаках. Ефективність організації керування ризиків багато в чому визначається класифікаціє

Тарифна ставка
  Виникнення страхових випадків і суми збитків від них не можна передбачити в нормативному порядку. Якщо ж взяти окремий проміжок часу, визначену територію та сукупність страхових вип

Оцінка ризику й визначення доцільності його страхування
Оцінка ризиків - це визначення кількісним або якісним способом ступеня ризику. Важливо встановити, як впливає на результати діяльності конкретний вид ризику і які його наслідки, пр

Страховий ринок та його структура
  Поняття “страховий ринок” поєднує в собі дві неоднозначні категорії, а саме – “ринок” і “страхування”. Підринком розуміють певні е

Організаційна структура страхового рин­ку
1)Страхове товариство. 2) Спілки, асоціації, пули. 3) Товариства взаємного страхуван­ня 4)Страхові агенти та страхові 5) Перестрахувальні компанії 6) Уп

Роль страхових посередників у розвитку страхового ринку
Більшість потенційних страхувальників, як правило, погано орієнтуються в ситуації на страховому ринку, а тому потребують досвідченого консультанта, якому можна довіритись. Саме такими фахів

Об’єднання страховиків та їх функції
Велика кількість проблем, що існують у страхуванні, не завжди може бути вирішена окремими страховиками. Для координації діяльності, захисту інтересів своїх членів і здійснення спільних програм ство

Страхова послуга та особливості її продажу
  Згідно цивільного законодавства (Ст. 901 Цивільного кодексу України) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника)

Факт укладення договору страхування може засвідчуватися страховим свідоцтвом (полісом, сертифікатом), що є формою договору страхування.
Правове значення страхового полісу (свідоцтва) полягає в тому, що він поєднує в собі функції документа, який згідно з вимогами законодавства надає договору письмової форми, засвідчує згоду страхува

Договір страхування набирає чинності з моменту внесення першого страхового платежу, якщо інше не передбачено договором страхування.
Під час дії договору страхування страхувальник і страховик здійснюють заходи, передбачені договором (наприклад, страхувальник сплачує періодично страхові внески), а у разі настання страхового випад

Умови договору страхування
  Умови договору страхування можуть бути істотними і неістотними. Істотні умови складають основу договору страхування. Істотні умови, відповідно до принципів за

Особисте страхування в Україні
  Початок розвитку сучасних видів особистого страхування пов’язують з розвитком морського страхування. В Європі з кінця ХVII ст. - початку XVIII ст. страхування життя

Страхування життя і його основні види
  Страхування життя оформляється договором, по якому одна із сторін, страховик, бере на себе зобов'язання за допомогою одержання їм страхових премій, що сплачуються страхувальн

Страхування життя і його основні види
  Страхування життя оформляється договором, по якому одна із сторін, страховик, бере на себе зобов'язання за допомогою одержання їм страхових премій, що сплачуються страхувальн

Медичне страхування
  Медичне страхування (безперервне страхування здоров’я) - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані із здоров'ям за

Страхування на випадок хвороби
  Страхування на випадок хвороби - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані із витратами на лікування застрахованої

Страхування від нещасних випадків
  Страхування від нещасних випадків - це підгалузь особистого страхування, де об’єктами страхування є майнові інтереси, пов’язані з життям, здоров’ям та працездатніст

Сільськогосподарське страхування
  Страхування сільськогосподарських підприємств характеризується комплексністю. Сільське господарство — одна з найдавніших, найважливіших і найбільш ризик

Договір страхування укладається, як правило, на 1 рік.
Сільськогосподарське страхування є одним з порівняно нови

Проілюструємо порядок розрахунків страхових платежів та виплати страхового відшкодування на умовному прикладі.
Колективне господарство «Мрія» подало заяву до районного відділення НАСК «Оранта» на страхування врожаю озимої пшениці на площі 300 га. Середньорічна врожайність озимої пшениці за останні 5 років с

Добровільне страхування врожаю та посівів
  На сьогоднішній день ліцензій на страхування агроризиків мають біля 60 страхових компаній. Приведемо приклад НАСК «Оранта», яка є лідером на ринку агрострахування, маючи вел

Проілюструємо порядок розрахунків страхових платежів та випла­ти страхового відшкодування на умовному прикладі.
Колективне господарство «Мрія» (Київська область) подало заяву районному відділенню HACK «Оранта» на страхування врожаю озимої пшениці на площі 300 га. І оскільки відповідне поле практично не мо­же

Сума страхового відшкодування, що має бути перерахована страхувальникові, становить 22081 грн. (31545 х 70 : 100).
Чинний порядок розрахунку суми збитку має, на нашу думку, певні недоліки. Головний із них полягає в тому, що при визначенні збитків не беруться до уваги витрати господарств на вирощування врожаю на

Страхування врожаю на підставі індексу врожайності або індексу погоди
  Страхування врожаю на підставі індексу врожайності або індексу погоди в значній мірі відрізняється від традиційних методик, побудованих на різниці врожайності та конкретних ризиках.

Страхування транспортних засобів
Страхування транспортних засобів є поширеною підгалуззю майнового страхування. Відповідні види страхування транспортних засобів створювалися і розвивалися в міру появи і розвитку відповідних видів

Страхування майна громадян
  Страхування майна громадян поширюється на самостійні види страхування: 1) особистого автомобільного транспорту; 2) житлових помешкань (квартири); 3) будівлі (дача, бані); 4)

Страхування технічних ризиків
  Страхування технічних ризиків поширюється на складні і дорогі промислові технології, створення і використання яких сполучено з ризиком виникнення аварій, катастроф, нещасливи

Поняття страхування відповідальності та його види
  Специфічним об'єктом страхування є відповідальність, під якою ро­зуміють відповідальність перед третіми (юридичними або фізичними) осо­бами, яким може бути спричине

Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів
  Метою страхування цивільної відповідальності власників транспорт­них засобів є надання гарантій відшкодування збитків страхувальника — власника транспортного засобу

Страхування професійної відповідальності
  Страхування професійної відповідальності об'єднує види страхування майнових інтересів різних категорій осіб, які при виконанні професійної діяльності можуть завдати

Страхування відповідальності виробника
  Виробник може застрахува­ти себе на випадок нанесення шкоди життю чи здоров'ю споживачу його продукції. Розмір страхової суми виробник, як правило, визначає сам. Деякі страховики мо

Екологічне страхування
  Екологічне страхування — це страхування цивільно-правової відповідальності виробництв — джерел підвищеної небезпеки для довкілля за за­подіяну шкоду, яка може бути завдана гр

Особливості грошового обігу страхової компанії
  Фінанси, якими володіє і розпоряджається страховик, забезпечують його підприємницьку діяльність із надання страхових послуг. Страховик формує і використовує кошти страхових фондів (

Визначення прибутку страховика
Найважливішим фінансовим результатом діяльності страхової ком­панії, як і будь-якої підприємницької структури, є прибуток, тобто фінан­совий результат діяльності страхової компанії за певний період

Оподаткування страхової компанії
Страхові компанії сплачують такі ж податки та обов’язкові платежі, що й інші суб’єкти господарювання. З 2000 року вони сплачують такі види податків: a. податок з власників

Показники фінансових результатів діяльності страхової організації
  Фінанси страхових організаційяк економічна категорія – цеекономічні відносини, що пов’язані з рухом грошових потоків, фор­муванням, розподілом і використанням доход

Фінансова діяльність страховика та засади її організації
Фінансова діяльність страхових організацій – це система організації фінансового забезпечення функціонування страховика та досягнення ним намічених цілей. Завдання

Фінансові ресурси страхових організацій
  Особливості формування фінансових ресурсів страховика: û жорстке державне регулювання розміру та механізму формування статутного капіталу; û спе

Фінансові результати діяльності страхових організацій
Доходи страхових компаній складаються з: 1. Доходів від страхової діяльності. 2. Доходів від інвестиційної та фінансової діяльності. 3. Інших доходів.

Банкрутство, реорганізація та ліквідація страхових компаній
Банкрутство страхової організації – значне розбалансування економічного організму страхової організації з відповідною неможли­вістю фінансового забезпечення своєї діяльності та нел

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги