рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій

Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій - раздел Философия, ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ Група Молочнокислих Бактерій Загальна ...

Група молочнокислих бактерій Загальна кислот-ність, град. Актив-на кислот-ність, рН Леткі кислоти, % до загальної кислот ності Молочна кислота, % до загальної кислотності Ди- і трикар-бонові кислоти, % до загальної кислотності Леткі карбонільні сполуки, мг ацетальде-гіду на 100 мл сусла
Гомо- ферментативні 10 - 15 3,5 5 - 10 85 - 90 4 - 5 4 - 5
Гетеро- ферментативні 7 - 9 3,9 13 - 34 60 - 80 6 - 7 3 - 4

 

У бродінні напівфабрикатів із пшеничного борошна молочнокислі бактерії приймають участь у накопиченні кислотності тіста, утворенні смакового і ароматичного комплексу хлібобулочних виробів із пшеничного борошна другого сорту та оббивного, а також попереджують розвиток картопляної хвороби хліба.

 

2.4. Закваски для одержання хлібобулочних виробів

 

Упродовж багатьох століть для розпушення тіста застосовували закваски, одержані при спонтанному бродінні, спричиненому природною мікрофлорою борошна. Розробка способу виробництва хлібопекарських дріжджів в середині 19 століття створила передумови до промислового виробництва хлібобулочних виробів.

Сучасні способи приготування тіста можна умовно поділити на:

1. зброджування напівфабрикатів технічно чистими культурами хлібопекарських дріжджів;

2. зброджування напівфабрикатів, основані на застосуванні спиртового бродіння сумісно з молочнокислим. Ці способи використовуються переважно для одержання житніх і житньо-пшеничних сортів хліба, але інколи й пшеничного хліба.

Вимоги до мікроорганізмів, що входять до складу заквасок:

· здатність до розвитку на борошняних середовищах;

· стабільність при безперервному культивуванні;

· певний рівень ферментативної активності;

· синтез деяких вітамінів;

· наявність антибіотичної активності;

· температурний оптимум;

· культуральні, біохімічні і технологічні характеристики.

Технологічний процес виготовлення заквасок включає цикл розведення та виробничий цикл. Приготування заквасок у циклі розведення полягає у вирощуванні мікроорганізмів без відбору на основні закваски. Метою є накопичення певної кількості мікроорганізмів та досягнення необхідної кінцевої кислотності закваски.

У виробничому циклі частину закваски, яку отримано в циклі розведення, застосовують при замішуванні тіста, а до іншої частини додають таку ж кількість поживної суміші з води та борошна, і готують нову порцію закваски. Закваску підтримують у виробничому циклі шляхом оновлень з наступним виброджуванням до накопичення необхідної кислотності.

При повному циклі розведення закваски готують 1-2 рази в рік згідно встановленого на кожному підприємстві графіку або в міру необхідності (при погіршенні підйомної сили, уповільненні кислотонакопичення, зміні смаку, запаху тощо).

чний проциологічний протттехнологічний процес виготовлення заквасок включає

2.4.1. Закваски для пшеничних сортів хліба

 

Крім пресованих дріжджів для виготовлення пшеничного хліба використовують рідкі пшеничні закваски.

Пшеничні закваски – напівфабрикати, що отримують шляхом зброджування поживної борошняної суміші кислотоутворюючими, в основному молочнокислими бактеріями.

Перевагами використання пшеничничних заквасок є:

- інтенсифікації технологічного процесу;

- попередження інфікування готових хлібобулочних виробів;

- покращення якості, смаку і аромату хліба.

- можливість зменшення кількості дріжджів або повного їх виключення з використання.

Суттєвий недолік рідких пшеничних заквасок полягає у їх нестабільності, здатності швидко перекисати, так як в них ніщо не стримує розвиток молочнокислих бактерій. Тому на сьогодні використання пшеничних заквасок не поширене.

Для виготовлення пшеничних заквасок використовують:

· молочнокислі бактерії (Lactobacillus plantarum, L. brevis, L. fermenti, L. casei, L. delbruckii, L. acidophillus);

· дріжджі (Saccharomyces cerevisiae);

· пропіоновокислі бактерії.

Створено схеми одержання бездріжджових висококислотних заквасок, таких як мезофільна і концентрована.

До складу мезофільної молочнокислої закваски (ММКЗ) входить культура L. fermenti-27 з оптимальною температурою розвитку 37 °С. Особливістю даного штаму є висока кислотоутворююча активність у середовищі (фізіологічно активний при рН 3,4-3,6). Кислотність закваски становить 18-22 град.

ММКЗ використовується для виготовлення пшеничного хліба з борошна будь-якого сорту. Цю закваску вносять у кількості 3-6 % (до маси борошна в тісті) при опарному способі тістоприготування і у кількості 8-10 % - при безопарному. В якості розпушувача використовують пресовані або рідкі дріжджі.

До складу мікрофлори пшеничної концентрованої молочнокислої закваски (КМКЗ) входить суміш культур Lactobacillus casei-26, L. brevis-1, L. fermenti-34, L. plantarum-30. Чисту культуру дріжджів не вносять. Оптимальна температура життєдіяльності молочнокислих бактерій у КМКЗ становить 37-41 °С. Закваска має кислотність 14-18 град.

Бездріжджові висококислотні закваски рекомендовано використовувати як біологічний спосіб пригнічення картопляної хвороби хліба.

Розроблено також технології приготування пшеничного тіста на заквасках диференційованої дії з направленим культивуванням мікроорганізмів залежно від призначення закваски. Створено п’ять видів пшеничних заквасок спрямованого призначення:

1. Комплексна пшенична закваска (L. casei, L. brevis, L. fermenti, P. shermanii, S. cerevisiae у співвідношенні 0,5 : 0,25 : 0,25 : 0,02 : 1);

2. Ацидофільна (Lactobacillus acidophillus, дріжджі S. cerevisiae, адаптовані до високих температур (40-45 °С);

 

3. Вітамінна (Bullera armenioca – каротиноутворюючі дріжджі), S. сerevisiae, L. acidophillus, P. freundenreichii ssp. shermanii у співвідношенні 1 : 1 : 0,5 : 0,2);

4. Ергостеринова (L. plantarum-А63, L. plantarum-30, L. casei, Saccharomyces cerevisiae – гібридний штам, що є активним продуцентом ергостерину);

 

5. Пропіоновокисла (Propionibacterium freundenreichii ssp. shermanii).

 

 

2.4.2. Закваски для житніх і житньо-пшеничних сортів хліба

 

Приготування житніх та житньо-пшеничних сортів хліба проводять лише з використанням заквасок, що пов‘язано в основному з особливостями вуглеводно-амілазного і білково-протеїназного комплексів житнього борошна. Враховуючи вищевказані особливості, для забезпечення належної якості хліба необхідно створювати умови в тісті для зниження активності α-амілази, для достатньо глибокого набухання і пептизації білків, набухання пентозанів і оболонкових частинок. Накопичення молочної кислоти регулює гідрофільні властивості колоїдів житнього борошна і знижує активність ферментів, що підвищує якість хліба.

Житня закваска – це напівфабрикат хлібопекарного виробництва, отриманий шляхом зброджування поживної водоборошняної суміші різними видами молочнокислих бактерій і дріжджів, що використовується при виробництві житнього і житньо-пшеничного хліба.

У хлібопекарському виробництві використовують такі види житніх заквасок: густу, рідку без заварки, рідку з заваркою, концентровану молочнокислу закваску.

В бродінні житніх заквасок приймають участь обидва види дріжджів-сахароміцетів: Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces minor. Однак, специфічним для житніх заквасок вважають S. minor. КМКЗ отримують з використанням лише молочнокислих бактерій.

Найбільш важливим джерелом енергії для молочнокислих бактерій є моно- і дисахариди (глюкоза, фруктоза, галактоза, сахароза, мальтоза). Однак, їх вміст у житньому борошні, а відповідно і поживному середовищі рідкої закваски, недостатній. Тому частину борошна заварюють з метою клейстеризації крохмалю і оцукрення власними амілазами. Отже, заварка – це водно-борошняна суміш, в якій крохмаль клейстеризується і органічні речовини борошна переходять в оптимальну для засвоєння мікроорганізмами форму. Для накопичення значної кількості цукрів і водорозчинних речовин заварку залишають для оцукрювання на 3-4 год, протягом цього часу заварка також охолоджується. Температура 63-65 °С наприкінці заварювання найбільш сприятлива для гідролітичних процесів, що відбуваються в заварці. Оклейстеризований при заварюванні крохмаль легше піддається оцукрюванню, а потім бродінню.

Заварний хліб має виражений аромат, солодкий смак, довго не черствіє і утворює особливо рум'яну скоринку через наявність в ньому підвищеної кількості декстринів та мальтози.

Існують різні способи приготування заварки: додавання солоду, ферментного препарату тощо.

Основиним недоліком використання заварки є ускладнення виробничої схеми приготування закваски, а також необхідність випікання хліба при більш низькій температурі внаслідок наявності в ньому завареного борошна.

Мікроорганізми, що входять до складу житніх заквасок, наведено у табл.2.5.

Суттєвими факторами, які впливають на життєдіяльність мікроорганізмів у заквасках і тісті є температура, кислотність і вологість середовища.

Відомо, що оптимальні умови розвитку дріжджів і молочнокислих бактерій відрізняються. Підвищення температури до 35 °С стимулює розвиток молочнокислих бактерій, але призводить до пригнічення дріжджової мікрофлори, так як температурний оптимум у них не співпадає. Зниження температури закваски до 28-30 °С підвищує бродильну активність дріжджів, але уповільнює процес зростання кислотності.

З підвищенням кислотного режиму середовища активність дріжджів помітно погіршується, а при 13-14 град. вид S. cerevisiae починає витіснятися дріжджами S. minor.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... М М АНТОНЮК... О І СКРОЦЬКА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

О.І. СКРОЦЬКА, канд. біол. наук
    © М.М. Антонюк, О.І. Скроцька, 2013 © НУХТ, 2013 ЗМІСТ     ВСТУП……

Характеристика деяких молочних продуктів
  Продукт Основний інгредієнт Мікроорганізми Ацидофільне молоко молоко Lacto

Процеси, що протікають при ферментації молока
  У молоці при ферментації можуть протікати шість основних реакцій в результаті яких утворюються молочна, пропіонова, лимонна кислота, спирт, масляна кислота або відбувається коліформ

Одержання та підбір чистих культур мікроорганізмів для виробництва молочнокислих продуктів
  Чисті культури молочнокислих бактерій одержують у спеціально обладнаних лабораторіях при науково-дослідних інститутах. Основними етапами одержання чистих культур молочнокис

Закваски для молочної промисловості
  Закваски Мікроорганізми Продукт Бактеріальні Мезофільні молочнокислі стрептококи   Терм

Молочнокислі бактерії
Таксономічне положення. Відповідно до класифікації бактерій Бергі молочнокислі бактерії відносяться до царства Прокаріот, відділу Скотобактерій, класу Eubacteriales, до

Оцтовокислі бактерії
Систематична приналежність.Відносяться до роду Acetobacter, в який входять 11 видів, типовим з яких є Acetobacter aceti (рис 1.5)  

Пропіоновокислі бактерії
Систематична приналежність.Пропіоновокислі бактерії відносяться до сімейства Propionibacteriaceae, роду Propionibacterium, який включає 8 видів. У молочній промис

Біфідобактерії
Систематична приналежність.Біфідобактерії відносяться до сімейства Actinomycetaceae, роду Bifidobacterium, який включає більше 20 видів. Типовим видом є Bifido

Дріжджі
Систематична приналежність. Дріжджі – це вищі гриби, що втратили здатність утворювати міцелій і перетворилися на одноклітинні організми. Відносяться до надцарства еукаріот, від

Кисломолочні напої
  В кисломолочних напоях містяться майже всі речовини, характерні для молока. В їх складі є значна кількість молочної кислоти, а в ацидофільно-дріжджовому молоці, кефірі та кумисі, кр

Сичужні сири
Сичужні сири готують із сиру кисломолочного, одержаного в результаті згортання казеїну цільного чи знежиреного молока. Згортання казеїну може відбуватися під впливом мікробних ферментів і молочної

Роль мікроорганізмів у виробництві деяких сортів сиру
  Продукт Мікробіологічний процес Основні мікроорганізми Сир (в цілому) Молочнокисле бродінн

Жир 1,5-2,5
безазотисті речовини 35-45 зола 6-10   Азотисті речовини дріжджів представлені в основному білками, нуклеїновими сполуками, амідами, пептонами, амінокислотами.

Борошно
Борошно – основний компонент хлібопекарської промисловості, якість борошна багато в чому впливає на властивості готових виробів. У хлібопекарському виробництві в даний час застосовують такі основні

Хлібопекарські властивості борошна
Показники Пшеничне Житнє оббивне перший сорт другий сорт    

Мікроорганізми напівфабрикатів хлібопекарського виробництва
У технологічному процесі приготування хліба першорядну роль відіграють ферментативні перетворення, в яких беруть участь ферменти бродильної мікрофлори напівфабрикатів. Основними збудниками процесів

Таблиця 2.2
Характеристика деяких рас та штамів Saccharomyces сеrevisiae Раса (штам) дріжджів Saccharomyces сеrevisiae Ознака

Молочнокислі бактерії
Молочнокислі бактерії відіграють провідну роль у дозріванні напівфабрикатів хлібопекарського виробництва. Молочнокислі бактерії сферичної форми, що застосовуються у хлібопекарському виробництві, на

Мікроорганізми житніх заквасок
Мікроорганізми, що спричиняють бродіння Штами мікроорганізмів густа рідка КМКЗ без з

Технологічні показники житніх заквасок
  Показник Показники властивостей закваски густа рідка КМКЗ без заварк

Технологічні схеми приготування хліба
  Тісто з пшеничного борошна готують однофазними (безопарним та прискореними – з активацією дріжджів, з використанням концентрованої молочнокислої закваски (КМКЗ) та

Процеси, що лежать в основі приготування тіста
  В основі приготування тіста лежить ряд складних біохімічних, мікробіологічних, колоїдних та фізико-хімічних процесів, оптимальний перебіг яких забезпечує високу якість хлібобулочних

Смакові й ароматичні речовини хліба
  Складний комплекс різних речовин, що утворюються в процесі бродіння тіста і при випіканні хліба, визначає його аромат. Цей комплекс включає в себе різні альдегіди, органічні кислоти

Які біохімічні процеси лежать в основі приготування тіста?
23. Що таке черствіння хліба? Якими біохімічними змінами воно зумовлено? 24. Які біохімічні процеси в тісті характеризують за змінами у білково-протеїназному та вуглеводно-амілазному компл

Таблиця 3.2
Характеристика вин відповідно до груп та типів Група і тип вина Технологія одержання виноматеріалів Столові - сухі - напі

Дріжджі винограду і вина
  Дріжджі – збудники спиртового бродіння – широко поширені в природі, особливо в місцях переробки винограду: в ґрунті виноградників, на листі і черенках, особливо коли ягоди лопаються

Технологічні особливості одержання виноматеріалів
  Технологічні особливості переробки винограду і одержання виноматеріалів обумовлені структурою плодів винограду та їх хімічним складом. Плоди винограду мають вигляд грон, що складают

БІОТЕХНОЛОГІЯ ПИВОВАРІННЯ
  Пиво – це слабоалкогольний пінний напій, одержаний спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Пиво не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує

Сировина для пивоваріння
  Основною сировиною для виробництва пива є ячмінь, хміль, вода, дріжджі. В якості несолодових матеріалів, тобто без пророщування, використовують кукурудзу, рис і рідше – пшеницю. Пив

Одержання світлого пива
Зберігання чистої культури дріжджів. Після відбору рас дріжджів з кращими властивостями, їх зберігають у лабораторії як чисті культури, і залежно від потреби використовують для роз

Технологічні особливості одержання пива
  Виробництво пива – досить складний та тривалий процес, який складається з таких основних технологічних етапів (рис. 4.1): - приготування пивного сусла; - зброджува

КОНСЕРВУВАННЯ ОВОЧІВ ТА ІНШИХ ПРОДУКТІВ
  Необхідність збереження овочів для вживання їх протягом усього року призвела до виникнення ряду нових харчових продуктів. На сьогодні застосовують різні методи консервуванн

Фізичні та біохімічні процеси при квашенні овочів
  Фізичні процеси при квашенні овочів – осмос і дифузія – виконують допоміжну функцію. Вони спричинені додаванням у сировину солі, яка підвищує осмотичний тиск у зовнішньому середовищ

ЗАСТОСУВАННЯ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ У
ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ   У харчовій промисловості ферментні препарати відіграють велике значення. Сироваріння, виноробство, пивоваріння, виробництво кисломолочних продуктів,

Особливості мікробного синтезу ферментів
  У спеціально створених умовах мікроорганізми здатні синтезувати величезну кількість різноманітних ферментів. Вони невибагливі до складу поживного середовища, легко переключаються із

Ферменти у хлібопекарському виробництві
  Необхідність застосування в хлібопекарському виробництві екзогенних ферментів пов'язана в основному з нестачею ендогенних ферментів, особливо в борошні високих сортів, при одержанні

Харчова цінність насіння сої
Продукт Вміст, % білок жири зола Пшениця м´яка 11,2

Ферментовані харчові продукти із сої
Відомо, що молоко та овочі переробляють із використанням мікроорганізмів в основному з метою збереження поживних речовин у продуктах, то у разі інших традиційних продуктів, одержаних ферментацією,

Порівняння продуктивності основних білоквмісних культур і Spirulina
Культура Продуктивність, т/га/год Суха вага Неочищений білок Пшениця 4,0

Органічні харчові кислоти
  Органічні кислоти широко використовують у харчовій промисловості у технологічних процесах та як хімічну сировину. Окремі органічні кислоти (лимонну, яблучну) можна одержувати екстра

Лимонна кислота
  Лимонна кислота (СН2 – СООН– СОНСООН– СН2СООН) – трьохосновна оксикислота (рис.8.1), розповсюджена в плодах та ягодах.

Оцтова кислота
  Оцтова кислота (СН3СООН) (рис. 8.5) – широко використовується в харчовій, промисловості.

Вітаміни
  На сьогодні за допомогою мікробного синтезу одержують такі вітаміни, як деякі вітаміни групи В: В12, В2, каротиноїди, вітамін D та ін. Вітамін

Генетична інженерія рослин
  В наш час трансгенні сільськогосподарські рослини, в першу чергу соя, кукурудза і хлопчатник, лише в США займають площу більше 200 млн. акрів. До 1997 року в 30-ти країнах світу бул

Використання біомаси генетично модифікованих мікроорганізмів
  Відповідно до прогнозів до 2050 року населення Землі зросте до 10 млрд. чоловік і для забезпечення його потреби в продукції сільського господарства необхідно буде збільшити об’єм ви

Способи одержання генетично-модифікованих мікроорганізмів
  Як відомо, здатність організмів синтезувати ті чи інші біомолекули, в першу чергу білки, закодовано в їх геномі. Тому достатньо «включити» потрібний ген, взятий із іншого організму,

Які є способи одержання генетично модифікованих мікроорганізмів?
9. Які еукаріотичні мікроорганізми мають найбільше значення для генетичних досліджень? 10. Які ферменти використовуються у генній інженерії мікроорганізмів?   С

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги