рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Оцтова кислота

Оцтова кислота - раздел Философия, ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ   Оцтова Кислота (Сн3Соон) (Рис. 8.5) – Широко Викор...

 

Оцтова кислота (СН3СООН) (рис. 8.5) – широко використовується в харчовій, промисловості.

Рис. 8.5. Структурна формула оцтової кислоти.

 

Одержання оцтової кислоти із спиртовмісних рідин було відомо більше 10 тис. років тому. В ті часи древні греки і римляни використовували оцет як освіжаючий напій, який одержували, головним чином, залишаючи вино відкритим. У більших масштабах оцет тривалий час одержували в плоских відкритих бочках, в яких плівка бактерій знаходилася на поверхні. В ХІХ-ому столітті поверхневі процеси почали заміняти більш ефективними. Так, було розроблено процес одержання оцтової кислоти в струменевому генераторі. В середині ХХ століття з’явились глибинні процеси ферментації. Вдосконалений генератор Фрінгса використовується і в наш час.

Оцтовокисле бродіння засноване на здатності оцтовокислих бактерій окиснювати спирт киснем повітря за участі алкогольдегідрогенази в оцтову кислоту:

СН3СН2ОН+О2 → СН3СООН+Н2О,

при цьому із 1 моля етанолу утворюється моль оцтової кислоти, а з 1 л 12 об.% спирту – 12,4 масових % оцтової кислоти.

Даний процес можуть реалізувати багато бактерій, але в промислових технологіях для одержання оцту використовують оцтовокислі бактерії роду Acetobacter, інтерес представляють також бактерії Gluconobacter. Більшу частину оцту одержують, використовуючи розведений спирт.

В даний час процес реалізують як поверхневим, так і глибинним способом. Поверхневий режим протікає у струменевих генераторах, заповнених стружкою, об’ємом до 60 м3. Вихідний поживний розчин з культурою-продуцентом розпилюють по поверхні стружки, який, стікаючи, збирається у нижній частині апарату. Після цього рідину збирають і знову закачують у верхню частину апарату. Процедуру повторюють 3-4 рази, в результаті протягом 3 діб до 90% спирту трансформується в ацетат. Цей древній спосіб протікає більш ефективно і рівномірно у генераторах Фрінгса з автоматичним підтриманням температури і подачею повітря. За такою технологією виробляють до 400 млн. л оцтової кислоти в рік.

Сучасні промислові процеси одержання оцтової кислоти реалізують у глибинній культурі в спеціальних аераційних апаратах з термостабілізацією і механічною системою піногасіння. Швидкість аерації складає 3,4 м33×год, обертання ротора – 1500 об/хв., температура – 30 ˚С. Вихідна інокуляційна суміш містить етанол і оцтову кислоту, відповідно, близько 5 і 7 %; кінцева концентрація оцту через 1,5 доби складає 12-13 %. Процес – напівпроточний, відливно-доливний. Кожні 30-35 год до 60 % культури заміняють на свіже сусло. При глибинній ферментації вихід продукту становить на 1 м3, що в 10 разів вище, порівняно з поверхневою ферментацією. До початку 90-х років таким способом виробляли до 715 млн. літрів 10 %-ої оцтової кислоти на рік.

Розроблено і реалізовано ефективний неперервний спосіб одержання оцтової кислоти в батареї послідовно працюючих ферментерів (зазвичай 5 апаратів). Температура культивування складає 28 ˚С для Acetobacter і 35 ˚С – при використанні в якості продуцента культури Bacterium schutzenbachii.

Найкращою сировиною є етиловий спирт, одержаний із зерно-картопляної сировини, при його концентрації близько 10 %. Оптимум рН для розвитку бактерій – близько 3. При збільшенні вмісту оцтової кислоти в культурі вище 8 % ріст бактерій уповільнюється, при 12-14 % – припиняється. Тому процес проводять у батареї послідовно з’єднаних апаратів. Перший виконує роль інокулятора, тому в нього безперервно подають свіже середовище і підтримують умови , оптимальні для швидкого утворення біомаси бактерій. Культура з першого апарата надходить у другий, і далі – в наступні, при цьому транспортування культуральної рідини здійснюється повітрям.

У кожному апараті умови ферментації стабілізуються відповідно до вимог перебігу ферментації, при поступовому зниженні температури середовища від 28˚С в першому апараті до 25 ˚С – в останньому. Режим аерації також змінюється від 0,4 до 0,15 м33×хв. Концентрація спирту з другого по четвертий апарат стабілізується на потрібному рівні подачею в них середовища з 40 %-им етанолом. З останнього апарату виводиться культуральна рідина з вмістом ацетату не нижче 9,0 і не вище 9,3 %.

Вихід кислоти становить до 90 кг із 100 л безводного спирту.

На постферментаційній стадії після відділення бактеріальної біомаси розчин оцту фільтрують, звільнюючи від зафарбованих і зважених частинок, і далі піддають пастеризації. Для підвищення концентрації вихідні розчини виморожують до 20-30 %. Подальше концентрування до льодяної оцтової кислоти (98,0-99,8 %), проводять методом перегонки.

У столовому оцті міститься 5-9 % оцтової кислоти. Оцет з концентрацією кислоти 20-30 % одержують шляхом виморожування вихідного розчину. Шляхом перегонки одержують 70-80 %-ову оцтову кислоту, так звану оцтову есенцію. Крижана оцтова кислота містить 98,0-99,8 % кислоти.

Оцет, одержаний під час бродіння, має приємні аромат і смак, обумовлені побічними продуктами бродіння: складні ефіри (етилацетат та ін.), вищі спирти, органічні кислоти.

На рис. 8.6 наведено схему одержання столового оцту.

 

Рис. 8.6. Схема одержання столового оцту.

 

Оцтову кислоту або оцет широко використовують у харчовій промисловості. Оцет, одержаний мікробіологічним шляхом (харчова оцтова кислота, столовий оцет), розрізняється по сортах залежно від характеру зброджуваного субстрату. Відомий яблучний, виноградний, грушевий та інші сорти оцту.

 

8.1.4. Глюконова кислота

 

Глюконова кислота – одноосновна пентокислота, яку одержують при ферментативному окисненні глюкози за участю глюкозооксидази.

Продуценти глюконової кислоти – гриби (Penicillium, Aspergillus). Ферментацію в промислових масштабах здійснюють поверхневим і глибинним способами; використовують середовища з високим (до 30-35 %) вмістом глюкози, у складі середовищ – сульфат магнію, фосфат калію, джерело азоту, а також вуглекислий кальцій. Процес завершується при залишковій концентрації цукру близько 1 %. Готовий продукт – кристалічні солі – глюконати.

Глюконова кислота має багато галузей застосування. У харчовій промисловості широко використовують кальцій-, залізо- і калійні солі глюконової кислоти.

 

8.2. Амінокислоти

 

Існує декілька способів одержання амінокислот. При їх виробництві можуть бути використані відходи м´ясопереробної промисловості (відходи обробки тваринної сировини, кров і т.д.), яєчний білок, казеїн молока, клейковина пшениці, соєвий шрот і т.і. При переробці цієї сировини всі амінокислоти переходять у гідролізат, і для виділення окремих амінокислот необхідна складне багатостадійне очищеня. Крім того, сама сировина вважається дефіцитною і дороговартісною, тому амінокислоти мають високу собівартість.

Хімічний синтез амінокислот досить ефективний, але його недоліком є утворення в процесі синтезу суміші із біологічно активної L-форми і D-ізомеру амінокислоти. D-форма являється баластом, так як не засвоюється організмом тварин і людини, а деякі D-форми амінокислот володіють токсичними властивостями. Розділення ізомерів – дороговартісна і трудомістка процедура. Синтетичним способом виробляється незамінна амінокислота метіонін.

В даний час велику частину амінокислот одержують мікробним синтезом, причому мікроорганізми синтезують тільки L-форму. Це значно полегшує виділення і очищення амінокислот і дозволяє одержувати препарати з низькою собівартістю. Мікроорганізми синтезують амінокислоти екзогенно, тому їх виділяють із фільтрату культуральної рідини.

Глутамінова кислота – перша амінокислота, одержана мікробним синтезом. Належить до замінних кислот, володіє приємними органолептичними властивостями і знаходить широке застосування. Продуцентами глутамінової кислоти є бактерії різних родів. У промисловому виробництві використовують бактерії Corinebacterium glutamicum і Brevibacterium flavum та ін.

За умов росту Corinebacterium glutamicum у середовищі з меншою, ніж оптимальна, концентрацією біотину (вітаміну Н), порушується синтез мембранних фосфоліпідів, у результаті чого глутамат натрію проходить через мембрану і накопичується в культуральній рідині. Те ж саме відбувається при додаванні у поживне середовище пеніциліну (пригнічує синтез клітинної стінки і тим самим сприяє виділенню амінокислоти).

Лізин утворюють безліч мікроорганізмів: бактерії, актиноміцети, синьо-зелені водорослі, деякі види мікроскопічних грибів. У нашій країні в якості продуцентів лізину використовують бактерії родів Corinebacterium (C. glutamicum), Micrococcus, Brevibacterium. Поживним середовищем є меляса або оцтова кислота.

Триптофан утворюють бактерії і мікроміцети: Aerobacter, Bacillus, Escherichia (E. coli), Sacсharomyces (S. сerevisiae), Candida та ін. Найбільш активні продуценті L-триптофану – представники роду Micrococcus, Candida utilis, Bacillus subtilis.

Основними споживачами амінокислот є сільське господарство і харчова промисловість. Амінокислоти (найчастіше лізин) використовують як збагачувачі кормів та харчових продуктів рослинного походження для підвищення їх поживної цінності та для збалансування їжі за незамінними амінокислотами. Використання 1 т лізину в комбікормовій промисловості дозволяє зекономити 40-50 т фуражного зерна.

Деякі амінокислоти використовують в якості приправ, так як вони володіють певними смаковими властивостями і можуть надавати продукту приємні аромат та смак. Широкого поширення набула глутамінова кислота і її натрієва сіль (глутамат натрію), яка є ефективним підсилювачем смаку м´ясних і овочевих страв. Дану амінокислоту додають до багатьох продуктів при консервуванні, заморожуванні і тривалому зберіганні. Зростає попит на гліцин і аланін, які також застосовують в якості приправ.

Багато амінокислот володіють оригінальним смаком і беруть участь в утворенні смакових особливостей харчових продуктів. Наприклад, аспарагінова і глутамінова кислоти, кислі на смак, у нейтральних розчинах мають досить приємний оригінальний смак; гліцин володіє характерним смаком «освіжаючих» солодощів, які за інтенсивністю близькі до сахарози.

Особливий інтерес представляє підсолоджувач аспартам, молекула якого утворена з 2 амінокислот – фенілаланіну і аспарагінової кислоти. Ці амінокислоти синтезуються мікробіологічним шляхом, а аспартам із даних мономерів – за допомогою ферментів. Солодкість аспартаму в 200 разів перевищує солодкість цукру.

Для поліпшення органолептичних показників м´ясних продуктів, надання їм специфічного приємного смаку і аромату використовують цистин, лізин, гістидин. Цистеїн і цистинз глутаматом натрію створюють імітацію запаху і смаку м´яса, що використовується при виготовленні приправ. Цистеїн, крім того, застосовується для створення пористої структури хліба. Добавка до порошкового молока гістидину і триптофану знімає неприємний “окислений” присмак.

За температури 100-120 °С і сильнолужній реакції деякі амінокислоти взаємодіють з цукрами і утворюють харчові барвники, які володіють антиокислювальною дією.

Таким чином, різноманітні амінокислоти знаходять широке застосування в багатьох галузях харчової промисловості, підвищуючи поживну цінність харчових продуктів, приймаючи участь у покращенні органолептичних показників і підвищуючи їх стабільність при тривалому зберіганні.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... М М АНТОНЮК... О І СКРОЦЬКА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Оцтова кислота

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

О.І. СКРОЦЬКА, канд. біол. наук
    © М.М. Антонюк, О.І. Скроцька, 2013 © НУХТ, 2013 ЗМІСТ     ВСТУП……

Характеристика деяких молочних продуктів
  Продукт Основний інгредієнт Мікроорганізми Ацидофільне молоко молоко Lacto

Процеси, що протікають при ферментації молока
  У молоці при ферментації можуть протікати шість основних реакцій в результаті яких утворюються молочна, пропіонова, лимонна кислота, спирт, масляна кислота або відбувається коліформ

Одержання та підбір чистих культур мікроорганізмів для виробництва молочнокислих продуктів
  Чисті культури молочнокислих бактерій одержують у спеціально обладнаних лабораторіях при науково-дослідних інститутах. Основними етапами одержання чистих культур молочнокис

Закваски для молочної промисловості
  Закваски Мікроорганізми Продукт Бактеріальні Мезофільні молочнокислі стрептококи   Терм

Молочнокислі бактерії
Таксономічне положення. Відповідно до класифікації бактерій Бергі молочнокислі бактерії відносяться до царства Прокаріот, відділу Скотобактерій, класу Eubacteriales, до

Оцтовокислі бактерії
Систематична приналежність.Відносяться до роду Acetobacter, в який входять 11 видів, типовим з яких є Acetobacter aceti (рис 1.5)  

Пропіоновокислі бактерії
Систематична приналежність.Пропіоновокислі бактерії відносяться до сімейства Propionibacteriaceae, роду Propionibacterium, який включає 8 видів. У молочній промис

Біфідобактерії
Систематична приналежність.Біфідобактерії відносяться до сімейства Actinomycetaceae, роду Bifidobacterium, який включає більше 20 видів. Типовим видом є Bifido

Дріжджі
Систематична приналежність. Дріжджі – це вищі гриби, що втратили здатність утворювати міцелій і перетворилися на одноклітинні організми. Відносяться до надцарства еукаріот, від

Кисломолочні напої
  В кисломолочних напоях містяться майже всі речовини, характерні для молока. В їх складі є значна кількість молочної кислоти, а в ацидофільно-дріжджовому молоці, кефірі та кумисі, кр

Сичужні сири
Сичужні сири готують із сиру кисломолочного, одержаного в результаті згортання казеїну цільного чи знежиреного молока. Згортання казеїну може відбуватися під впливом мікробних ферментів і молочної

Роль мікроорганізмів у виробництві деяких сортів сиру
  Продукт Мікробіологічний процес Основні мікроорганізми Сир (в цілому) Молочнокисле бродінн

Жир 1,5-2,5
безазотисті речовини 35-45 зола 6-10   Азотисті речовини дріжджів представлені в основному білками, нуклеїновими сполуками, амідами, пептонами, амінокислотами.

Борошно
Борошно – основний компонент хлібопекарської промисловості, якість борошна багато в чому впливає на властивості готових виробів. У хлібопекарському виробництві в даний час застосовують такі основні

Хлібопекарські властивості борошна
Показники Пшеничне Житнє оббивне перший сорт другий сорт    

Мікроорганізми напівфабрикатів хлібопекарського виробництва
У технологічному процесі приготування хліба першорядну роль відіграють ферментативні перетворення, в яких беруть участь ферменти бродильної мікрофлори напівфабрикатів. Основними збудниками процесів

Таблиця 2.2
Характеристика деяких рас та штамів Saccharomyces сеrevisiae Раса (штам) дріжджів Saccharomyces сеrevisiae Ознака

Молочнокислі бактерії
Молочнокислі бактерії відіграють провідну роль у дозріванні напівфабрикатів хлібопекарського виробництва. Молочнокислі бактерії сферичної форми, що застосовуються у хлібопекарському виробництві, на

Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій
Група молочнокислих бактерій Загальна кислот-ність, град. Актив-на кислот-ність, рН Леткі кислоти, % до загальної кислот ності

Мікроорганізми житніх заквасок
Мікроорганізми, що спричиняють бродіння Штами мікроорганізмів густа рідка КМКЗ без з

Технологічні показники житніх заквасок
  Показник Показники властивостей закваски густа рідка КМКЗ без заварк

Технологічні схеми приготування хліба
  Тісто з пшеничного борошна готують однофазними (безопарним та прискореними – з активацією дріжджів, з використанням концентрованої молочнокислої закваски (КМКЗ) та

Процеси, що лежать в основі приготування тіста
  В основі приготування тіста лежить ряд складних біохімічних, мікробіологічних, колоїдних та фізико-хімічних процесів, оптимальний перебіг яких забезпечує високу якість хлібобулочних

Смакові й ароматичні речовини хліба
  Складний комплекс різних речовин, що утворюються в процесі бродіння тіста і при випіканні хліба, визначає його аромат. Цей комплекс включає в себе різні альдегіди, органічні кислоти

Які біохімічні процеси лежать в основі приготування тіста?
23. Що таке черствіння хліба? Якими біохімічними змінами воно зумовлено? 24. Які біохімічні процеси в тісті характеризують за змінами у білково-протеїназному та вуглеводно-амілазному компл

Таблиця 3.2
Характеристика вин відповідно до груп та типів Група і тип вина Технологія одержання виноматеріалів Столові - сухі - напі

Дріжджі винограду і вина
  Дріжджі – збудники спиртового бродіння – широко поширені в природі, особливо в місцях переробки винограду: в ґрунті виноградників, на листі і черенках, особливо коли ягоди лопаються

Технологічні особливості одержання виноматеріалів
  Технологічні особливості переробки винограду і одержання виноматеріалів обумовлені структурою плодів винограду та їх хімічним складом. Плоди винограду мають вигляд грон, що складают

БІОТЕХНОЛОГІЯ ПИВОВАРІННЯ
  Пиво – це слабоалкогольний пінний напій, одержаний спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Пиво не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує

Сировина для пивоваріння
  Основною сировиною для виробництва пива є ячмінь, хміль, вода, дріжджі. В якості несолодових матеріалів, тобто без пророщування, використовують кукурудзу, рис і рідше – пшеницю. Пив

Одержання світлого пива
Зберігання чистої культури дріжджів. Після відбору рас дріжджів з кращими властивостями, їх зберігають у лабораторії як чисті культури, і залежно від потреби використовують для роз

Технологічні особливості одержання пива
  Виробництво пива – досить складний та тривалий процес, який складається з таких основних технологічних етапів (рис. 4.1): - приготування пивного сусла; - зброджува

КОНСЕРВУВАННЯ ОВОЧІВ ТА ІНШИХ ПРОДУКТІВ
  Необхідність збереження овочів для вживання їх протягом усього року призвела до виникнення ряду нових харчових продуктів. На сьогодні застосовують різні методи консервуванн

Фізичні та біохімічні процеси при квашенні овочів
  Фізичні процеси при квашенні овочів – осмос і дифузія – виконують допоміжну функцію. Вони спричинені додаванням у сировину солі, яка підвищує осмотичний тиск у зовнішньому середовищ

ЗАСТОСУВАННЯ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ У
ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ   У харчовій промисловості ферментні препарати відіграють велике значення. Сироваріння, виноробство, пивоваріння, виробництво кисломолочних продуктів,

Особливості мікробного синтезу ферментів
  У спеціально створених умовах мікроорганізми здатні синтезувати величезну кількість різноманітних ферментів. Вони невибагливі до складу поживного середовища, легко переключаються із

Ферменти у хлібопекарському виробництві
  Необхідність застосування в хлібопекарському виробництві екзогенних ферментів пов'язана в основному з нестачею ендогенних ферментів, особливо в борошні високих сортів, при одержанні

Харчова цінність насіння сої
Продукт Вміст, % білок жири зола Пшениця м´яка 11,2

Ферментовані харчові продукти із сої
Відомо, що молоко та овочі переробляють із використанням мікроорганізмів в основному з метою збереження поживних речовин у продуктах, то у разі інших традиційних продуктів, одержаних ферментацією,

Порівняння продуктивності основних білоквмісних культур і Spirulina
Культура Продуктивність, т/га/год Суха вага Неочищений білок Пшениця 4,0

Органічні харчові кислоти
  Органічні кислоти широко використовують у харчовій промисловості у технологічних процесах та як хімічну сировину. Окремі органічні кислоти (лимонну, яблучну) можна одержувати екстра

Лимонна кислота
  Лимонна кислота (СН2 – СООН– СОНСООН– СН2СООН) – трьохосновна оксикислота (рис.8.1), розповсюджена в плодах та ягодах.

Вітаміни
  На сьогодні за допомогою мікробного синтезу одержують такі вітаміни, як деякі вітаміни групи В: В12, В2, каротиноїди, вітамін D та ін. Вітамін

Генетична інженерія рослин
  В наш час трансгенні сільськогосподарські рослини, в першу чергу соя, кукурудза і хлопчатник, лише в США займають площу більше 200 млн. акрів. До 1997 року в 30-ти країнах світу бул

Використання біомаси генетично модифікованих мікроорганізмів
  Відповідно до прогнозів до 2050 року населення Землі зросте до 10 млрд. чоловік і для забезпечення його потреби в продукції сільського господарства необхідно буде збільшити об’єм ви

Способи одержання генетично-модифікованих мікроорганізмів
  Як відомо, здатність організмів синтезувати ті чи інші біомолекули, в першу чергу білки, закодовано в їх геномі. Тому достатньо «включити» потрібний ген, взятий із іншого організму,

Які є способи одержання генетично модифікованих мікроорганізмів?
9. Які еукаріотичні мікроорганізми мають найбільше значення для генетичних досліджень? 10. Які ферменти використовуються у генній інженерії мікроорганізмів?   С

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги