рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Особливості мікробного синтезу ферментів

Особливості мікробного синтезу ферментів - раздел Философия, ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ   У Спеціально Створених Умовах Мікроорганізми Здатні Синтезува...

 

У спеціально створених умовах мікроорганізми здатні синтезувати величезну кількість різноманітних ферментів. Вони невибагливі до складу поживного середовища, легко переключаються із синтезу одного ферменту на інший та мають відносно нетривалий цикл росту (16-100 год). Для промислового одержання ферментів використовують як природні штами мікроорганізмів, виділені із різних об’єктів, так і мутантні штами. Продуцентами ферментів можуть бути різні мікроорганізми: бактерії, гриби, дріжджі, актиноміцети. Мікроорганізми можуть синтезувати одночасно цілий комплекс ферментів, але є і моноферментні штами, які синтезують у великих кількостях тільки один фермент.

Способи культивування мікроорганізмів-продуцентів. Розроблено і впроваджено у виробництво два способи культивування продуцентів ферментів: поверхневий і глибинний.

Поверхневий спосіб у промисловості використовують для культивування мікроміцетів на поверхні твердого субстрату з розвиненою поверхнею: пшеничні висівки, дробина барди та ін. Пшеничні висівки зволожують і стерилізують. Посівну культуру вирощують у стерильних умовах, виробничу – в нестерильних умовах у кюветах, які встановлені в негерметичних камерах. Через ростильну камеру продувають стерильне повітря для видалення утвореного в процесі росту продуцентів тепла. Культуру на висівках висушують до вмісту вологи 10-11 %.

Недоліки поверхневого способу культивування – недостатня мікробіологічна чистота культури, наявність ручної праці з кюветами і висока собівартість ферментного препарату.

Глибинний спосіб культивування продуцентів ферментів на рідкому поживному середовищі в герметично закритих апаратах у стерильних умовах використовують для масового виробництва ферментів. Процес культивування повністю механізований, ферментний препарат одержують стерильним, що дуже важливо.

Технологічний процес культивування мікроорганізмів-продуцентів ферментів включає такі стадії: приготування посівного матеріалу в лабораторії; приготування чистої культури мікроорганізмів у виробничих умовах; приготування поживного середовища для ферментації; ферментація.

 

6.2. Класифікація і номенклатура ферментів та

ферментних препаратів

 

За сучасною класифікацією всі ферменти поділяють на шість основних класів за типом реакції, що каталізують (табл. 6.2).

Таблиця 6.2

Класифікація ферментів

Клас ферментів Тип реакції, що каталізується
Гідролази Гідролітичне розщеплення складних органічних сполук
Ізомерази Ізомеризація
Ліази Негідролітичне розщеплення
Лігази(синтетази) Синтез складних органічних сполук
Оксидоредуктази Окиснення і відновлення
Трансферази Перенесення атомних груп від одніє сполуки до іншої

 

Більшість промислово важливих ферментів, потреба в яких виявляється у десятках тисяч тонн, відносяться до третього класу – гідролаз. Переважна кількість препаратів, які випускаються різними фірмами світу, є комплексними, такими, що містять велику кількість супутніх ферментів та білків. Через це в технології ферментів препарати частіше класифікуються за основним компонентом в суміші ферментів, присутніх у даному препараті: амілолітичні, протеолітичні, ліполітичні і т.д.

У нашій країні існує певна система найменування ферментних препаратів, в якій враховують основний фермент, джерело одержання і ступінь очищення. Назва кожного препарату включає: скорочену назву основного фермента, видову назва продуцента і закінчується назва препарату суфіксом “ин”. Далі ставиться індекс, в якому зазначені спосіб виробництва і ступінь очищення від баластних речовин. Глибинний спосіб культивування позначається літерою Г, поверхневий – П. Якщо препарат в неочищеній формі – це позначається літерою х. Між літерами П, Г та х може стояти цифра, яка означає ступінь очищення препарату. Індекс 2 позначає рідкий неочищений препарат вихідної культури; 3 – сухий ферментний препарат, одержаний висушувальним розпиленням неочищеного розчину ферменту (екстракт із поверхневої культури або культуральної рідини); 10 – сухий препарат, одержаний осадженням ферменту органічними розчинниками або методом висолювання. Індекси 15, 18, 20 позначають препарати, частково звільнені не лише від баластних речовин, але і від супутніх ферментів.

 

6.3. Характеристика активності ферментних препаратів

 

Ферменти є речовинами білкової природи, тому в суміші з іншими білками визначити їх кількість неможливо. Наявність певного фермента у даному препараті може бути встановлено за результатами тієї реакції, яку каталізує фермент, тобто за кількістю утворених продуктів реакції або за зменшенням вихідного субстрату.

Стандартна одиниця активності. Ця величина для будь-якого ферменту позначає ту кількість його, яка каталізує перетворення 1 мкмолю субстрату за 1 хв у стандартних умовах (температура 30 0С, концентрація субстрату, ферменту та рН оптимальні для даного ферменту). Українською, російською та німецькою мовами ця одиниця позначається літерою Е, а англійською, французькою, італійською та іспанською – U. Часто кількість субстрату не можна визначити числом мікромолей, тому що точно невідома маса молекули, наприклад при дії на білок, на крохмаль, пектин, целюлозу. У таких випадках визначають мікроеквівалент задіяних реакцією груп. Так, при гідролізі білка враховують не кількість прогідролізованих молекул, а кількість утворених вільних карбоксильних або амінних груп, тобто зруйнованих пептидних зв’язків; при гідролізі крохмалю і полісахаридів – кількість прогідролізованих глікозидних зв’язків і т.д.

 


6.4. Ферменти у молочній промисловості

 

В технологіях молочних продуктів широко використовують такі ферменти як протеази, ліпази, амінопептидази, лактазу, каталазу, лізоцим, лактопероксидазу, глюкозооксидазу, супероксиддисмутазу, сульфгідрооксидазу, глутаміназу та ін. (табл. 6.3).

Таблиця 6.3

Основні напрямки використання ферментів при виробництві молочних продуктів

Ферменти Мета застосування
Кислі протеїнази Коагуляція молока
Нейтральні протеїнази і пептидази Модифікація і зниження гіркоти сирів; виробництво гіпоалергенних молочних продуктів
Ліпази Модифікація, прискорення дозрівання і ароматизація сирів; структурна модифікація молочних жирових продуктів
β-галактозидаза (лактаза) Виробництво низько- і безлактозних молочних продуктів
Лактопероксидаза, каталаза Холодна стерилізація молока
Лізоцим Заміна нітратів у виробництві сирів
Трансглутаміназа Стабілізація текстури йогуртів

 

При виробництві сиру використовують в основному два препарати тваринного походження: сичужний фермент (ренін) і харчовий пепсин. Це протеолітичні ферменти, що каталізують гідроліз капа-казеїну на пара-казеїн та глікомакропептиди, з перенесенням останніх у сироватку і утворенням згустку за допомогою іонів кальцію.

Сировиною для одержання препарату є четвертий відділ шлунка теляти і ягняти. Від одного теляти можна одержати 25 г сировини, а від ягняти – всього 8 г. Препарати, які мають молокозгортальну активність, можна одержати і мікробним синтезом. Однак, повноцінних замінників реніну досить мало.

Найпоширенішими продуцентами ферментів, що використовуються в молочній промисловості, є Endothia parasitica, Mucor pusillus i Mucor miehei; якщо ж використовується не весь комплекс синтезованих ферментів, а лише його частина, то кількість продуцентів розширюється – Aspergillus, Bacillus subtilis, B. mesentericus, Thamnidium elegans.

При виробництві мікробних замінників сичужного ферменту на відміну від інших технологій достатньо часто використовують вирощування продуцента поверхневим способом.

У молочній промисловості ферменти можуть використовуватися у новітніх технологіях, наприклад, у виробництві низьколактозних продуктів (молоко питне, дитяче харчування, сири, йогурти і напої на основі сироватки з видаленою лактозою, а також морозиво, згущене молоко та т.ін.)

Перелік ферментних препаратів, що використовуються у молочній промисловості:

ü сичужний ферментний препарат Натурен – порошок, що містить молокозгортальні ферменти (химозин та тваринний пепсин); існує два типи продукту: Stamix 1150 (містить 50 % химозину і 50 % пепсину); Stabo 1290 (20 % химозину і 80 % пепсину); ферментий препарат використовують для виробництва будь-якого типу сиру – твердих, напівтвердих сирів, сиру кисломолочного та сирів із пліснявою;

ü чистий стандартизований розчин химозину CHY-MAX Extra – містить молокозгортальні ферменти, які мають виражену гідролітичну дію щодо капа-казеїну, що обумовлює гарне утворення згустку;

ü фермент β-галактозидаза (лактаза) Ha-Lactase – нейтральний препарат, одержаний шляхом ферментації відібраного штаму дріжджів Kluyveromyces fragilis; гідролізує лактозу до глюкози і галактози, дозволяє уникнути кристалізації молочного цукру в молоці; використовується для виготовлення солодких молочних продуктів, сквашених молочних продуктів, морозива та обробки сироватки.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ХАРЧОВА БІОТЕХНОЛОГІЯ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ... М М АНТОНЮК... О І СКРОЦЬКА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Особливості мікробного синтезу ферментів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

О.І. СКРОЦЬКА, канд. біол. наук
    © М.М. Антонюк, О.І. Скроцька, 2013 © НУХТ, 2013 ЗМІСТ     ВСТУП……

Характеристика деяких молочних продуктів
  Продукт Основний інгредієнт Мікроорганізми Ацидофільне молоко молоко Lacto

Процеси, що протікають при ферментації молока
  У молоці при ферментації можуть протікати шість основних реакцій в результаті яких утворюються молочна, пропіонова, лимонна кислота, спирт, масляна кислота або відбувається коліформ

Одержання та підбір чистих культур мікроорганізмів для виробництва молочнокислих продуктів
  Чисті культури молочнокислих бактерій одержують у спеціально обладнаних лабораторіях при науково-дослідних інститутах. Основними етапами одержання чистих культур молочнокис

Закваски для молочної промисловості
  Закваски Мікроорганізми Продукт Бактеріальні Мезофільні молочнокислі стрептококи   Терм

Молочнокислі бактерії
Таксономічне положення. Відповідно до класифікації бактерій Бергі молочнокислі бактерії відносяться до царства Прокаріот, відділу Скотобактерій, класу Eubacteriales, до

Оцтовокислі бактерії
Систематична приналежність.Відносяться до роду Acetobacter, в який входять 11 видів, типовим з яких є Acetobacter aceti (рис 1.5)  

Пропіоновокислі бактерії
Систематична приналежність.Пропіоновокислі бактерії відносяться до сімейства Propionibacteriaceae, роду Propionibacterium, який включає 8 видів. У молочній промис

Біфідобактерії
Систематична приналежність.Біфідобактерії відносяться до сімейства Actinomycetaceae, роду Bifidobacterium, який включає більше 20 видів. Типовим видом є Bifido

Дріжджі
Систематична приналежність. Дріжджі – це вищі гриби, що втратили здатність утворювати міцелій і перетворилися на одноклітинні організми. Відносяться до надцарства еукаріот, від

Кисломолочні напої
  В кисломолочних напоях містяться майже всі речовини, характерні для молока. В їх складі є значна кількість молочної кислоти, а в ацидофільно-дріжджовому молоці, кефірі та кумисі, кр

Сичужні сири
Сичужні сири готують із сиру кисломолочного, одержаного в результаті згортання казеїну цільного чи знежиреного молока. Згортання казеїну може відбуватися під впливом мікробних ферментів і молочної

Роль мікроорганізмів у виробництві деяких сортів сиру
  Продукт Мікробіологічний процес Основні мікроорганізми Сир (в цілому) Молочнокисле бродінн

Жир 1,5-2,5
безазотисті речовини 35-45 зола 6-10   Азотисті речовини дріжджів представлені в основному білками, нуклеїновими сполуками, амідами, пептонами, амінокислотами.

Борошно
Борошно – основний компонент хлібопекарської промисловості, якість борошна багато в чому впливає на властивості готових виробів. У хлібопекарському виробництві в даний час застосовують такі основні

Хлібопекарські властивості борошна
Показники Пшеничне Житнє оббивне перший сорт другий сорт    

Мікроорганізми напівфабрикатів хлібопекарського виробництва
У технологічному процесі приготування хліба першорядну роль відіграють ферментативні перетворення, в яких беруть участь ферменти бродильної мікрофлори напівфабрикатів. Основними збудниками процесів

Таблиця 2.2
Характеристика деяких рас та штамів Saccharomyces сеrevisiae Раса (штам) дріжджів Saccharomyces сеrevisiae Ознака

Молочнокислі бактерії
Молочнокислі бактерії відіграють провідну роль у дозріванні напівфабрикатів хлібопекарського виробництва. Молочнокислі бактерії сферичної форми, що застосовуються у хлібопекарському виробництві, на

Продукти життєдіяльності молочнокислих бактерій
Група молочнокислих бактерій Загальна кислот-ність, град. Актив-на кислот-ність, рН Леткі кислоти, % до загальної кислот ності

Мікроорганізми житніх заквасок
Мікроорганізми, що спричиняють бродіння Штами мікроорганізмів густа рідка КМКЗ без з

Технологічні показники житніх заквасок
  Показник Показники властивостей закваски густа рідка КМКЗ без заварк

Технологічні схеми приготування хліба
  Тісто з пшеничного борошна готують однофазними (безопарним та прискореними – з активацією дріжджів, з використанням концентрованої молочнокислої закваски (КМКЗ) та

Процеси, що лежать в основі приготування тіста
  В основі приготування тіста лежить ряд складних біохімічних, мікробіологічних, колоїдних та фізико-хімічних процесів, оптимальний перебіг яких забезпечує високу якість хлібобулочних

Смакові й ароматичні речовини хліба
  Складний комплекс різних речовин, що утворюються в процесі бродіння тіста і при випіканні хліба, визначає його аромат. Цей комплекс включає в себе різні альдегіди, органічні кислоти

Які біохімічні процеси лежать в основі приготування тіста?
23. Що таке черствіння хліба? Якими біохімічними змінами воно зумовлено? 24. Які біохімічні процеси в тісті характеризують за змінами у білково-протеїназному та вуглеводно-амілазному компл

Таблиця 3.2
Характеристика вин відповідно до груп та типів Група і тип вина Технологія одержання виноматеріалів Столові - сухі - напі

Дріжджі винограду і вина
  Дріжджі – збудники спиртового бродіння – широко поширені в природі, особливо в місцях переробки винограду: в ґрунті виноградників, на листі і черенках, особливо коли ягоди лопаються

Технологічні особливості одержання виноматеріалів
  Технологічні особливості переробки винограду і одержання виноматеріалів обумовлені структурою плодів винограду та їх хімічним складом. Плоди винограду мають вигляд грон, що складают

БІОТЕХНОЛОГІЯ ПИВОВАРІННЯ
  Пиво – це слабоалкогольний пінний напій, одержаний спиртовим зброджуванням охмеленого сусла пивними дріжджами. Пиво не тільки вгамовує спрагу, а й підвищує тонус організму, поліпшує

Сировина для пивоваріння
  Основною сировиною для виробництва пива є ячмінь, хміль, вода, дріжджі. В якості несолодових матеріалів, тобто без пророщування, використовують кукурудзу, рис і рідше – пшеницю. Пив

Одержання світлого пива
Зберігання чистої культури дріжджів. Після відбору рас дріжджів з кращими властивостями, їх зберігають у лабораторії як чисті культури, і залежно від потреби використовують для роз

Технологічні особливості одержання пива
  Виробництво пива – досить складний та тривалий процес, який складається з таких основних технологічних етапів (рис. 4.1): - приготування пивного сусла; - зброджува

КОНСЕРВУВАННЯ ОВОЧІВ ТА ІНШИХ ПРОДУКТІВ
  Необхідність збереження овочів для вживання їх протягом усього року призвела до виникнення ряду нових харчових продуктів. На сьогодні застосовують різні методи консервуванн

Фізичні та біохімічні процеси при квашенні овочів
  Фізичні процеси при квашенні овочів – осмос і дифузія – виконують допоміжну функцію. Вони спричинені додаванням у сировину солі, яка підвищує осмотичний тиск у зовнішньому середовищ

ЗАСТОСУВАННЯ ФЕРМЕНТНИХ ПРЕПАРАТІВ У
ХАРЧОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ   У харчовій промисловості ферментні препарати відіграють велике значення. Сироваріння, виноробство, пивоваріння, виробництво кисломолочних продуктів,

Ферменти у хлібопекарському виробництві
  Необхідність застосування в хлібопекарському виробництві екзогенних ферментів пов'язана в основному з нестачею ендогенних ферментів, особливо в борошні високих сортів, при одержанні

Харчова цінність насіння сої
Продукт Вміст, % білок жири зола Пшениця м´яка 11,2

Ферментовані харчові продукти із сої
Відомо, що молоко та овочі переробляють із використанням мікроорганізмів в основному з метою збереження поживних речовин у продуктах, то у разі інших традиційних продуктів, одержаних ферментацією,

Порівняння продуктивності основних білоквмісних культур і Spirulina
Культура Продуктивність, т/га/год Суха вага Неочищений білок Пшениця 4,0

Органічні харчові кислоти
  Органічні кислоти широко використовують у харчовій промисловості у технологічних процесах та як хімічну сировину. Окремі органічні кислоти (лимонну, яблучну) можна одержувати екстра

Лимонна кислота
  Лимонна кислота (СН2 – СООН– СОНСООН– СН2СООН) – трьохосновна оксикислота (рис.8.1), розповсюджена в плодах та ягодах.

Оцтова кислота
  Оцтова кислота (СН3СООН) (рис. 8.5) – широко використовується в харчовій, промисловості.

Вітаміни
  На сьогодні за допомогою мікробного синтезу одержують такі вітаміни, як деякі вітаміни групи В: В12, В2, каротиноїди, вітамін D та ін. Вітамін

Генетична інженерія рослин
  В наш час трансгенні сільськогосподарські рослини, в першу чергу соя, кукурудза і хлопчатник, лише в США займають площу більше 200 млн. акрів. До 1997 року в 30-ти країнах світу бул

Використання біомаси генетично модифікованих мікроорганізмів
  Відповідно до прогнозів до 2050 року населення Землі зросте до 10 млрд. чоловік і для забезпечення його потреби в продукції сільського господарства необхідно буде збільшити об’єм ви

Способи одержання генетично-модифікованих мікроорганізмів
  Як відомо, здатність організмів синтезувати ті чи інші біомолекули, в першу чергу білки, закодовано в їх геномі. Тому достатньо «включити» потрібний ген, взятий із іншого організму,

Які є способи одержання генетично модифікованих мікроорганізмів?
9. Які еукаріотичні мікроорганізми мають найбільше значення для генетичних досліджень? 10. Які ферменти використовуються у генній інженерії мікроорганізмів?   С

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги