рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Виникнення протестантизму

Виникнення протестантизму - раздел Философия, Основи філософських знань 3. Напрямки Та Релігійні Течії Ісламу, Їх Поширення В Україні 4.релі...

3. Напрямки та релігійні течії ісламу, їх поширення в Україні

4.Релігія і церква в сучасній Україні. Найвпливовіші конфесії в Україні.

 

Методичні рекомендації : Довести, що християнство ніколи не було єдиним за своїм віровченням: ще в ІY- YІІст. визначилися два основні напрями - західний (у Римі), і східний ( у Візантії), а в 1054р. відбувся остаточний розрив - східні церкви почали називатися православними, західні - католицькими. Реформація XYІ - XYІІ ст. спричинила появу третьої гілки християнства - протестантизму. Розкрити передумови і причини розколу у християнстві, дати загальну характеристику (особливості віровчення, культу і церковної організації) православ'я, католицизму, протестантизму. Показати відмінність православ'я від католицизму і протестантизму: терміном "православ'я позначається еталон у справах істинної віри, згідно з яким розглядається вчення про Бога, його атрибути, смисл Святого Письма, що виникли у Церкві у віки її догматичного, культового та організаційного становлення. Православ'я - це уявлення про автентичну віру всієї Церкви: воно виявляє себе у джерелах свого віровчення; репрезентує себе через догматику; культові дійства зосереджує на богослужінні як колективному спілкуванні громади з Богом; вважає Таїнства найважливішою ланкою в культовій практиці. З'ясувати сучасну релігійну ситуацію в Україні, зробити висновок про активізацію релігійного життя в незалежній Україні. Розкрити особливості віровчення, культу і церковної організації православ'я і католицизму, визначити основні розбіжності між православними і католиками (догматичні, канонічні відмінності, відмінності у процесі богослужіння та в організаційному плані).

Показати розмаїття протестанських організацій, громад, сект, дати загальну характеристику найбільш масовим течіям - баптистам, адвентистам, методистам, п'ятидесятникам. Зробити висновок про те, який вплив на формування сучасної західноєвропейської раціоналістичної культури справив протестантизм. Розкрити особливості релігійної організації ісламу, яка на відміну від церковної організації в християнстві є "неінституціалізованою", тобто такою, де відсутні єдиний центр, виділення духівництва в окремий прошарок, єдині для усіх віруючих релігійні постанови на зразок рішень Вселенських соборів. Довести, що в ісламі немає чіткого розподілу на мирян і духівництво, тому "яблуком розбрату" завжди є суперечки про принципи співвіснування релігійної і світської влади і про те, хто здатний очолити мусульманську громаду, які привели до появи двох основних течій в ісламі - сунізм і шиїзм. Дати загальну характеристику течій, розкрити соціально-історичні передумови поширення ісламу в Україні. Розкрити особливості сучасної релігійної ситуації в Україні, показати зміни в релігійному житті України в кінці 80-х - на початку 90-х років ХХст, викликані розгортанням демократичних процесів, зменшенням тиску з боку партійно-державного апарату, підготовкою до 1000-річчя прийняття християнства. Показати складність релігійної ситуації, яка характеризується такими рисами:

- всі релігійні конфесії відновлюють і широко використовують права на дійсне та істинне наслідування свободи совісті;

- значно зростає громадський престиж релігії та церкви серед населення;

- зростає інтерес до релігійних вірувань;

- активно відроджуються релігійні свята, ритуали, звичаї;

- видання релігійної літератури набуває небувалого розмаху;

- в суспільстві широко розповсюджуються нетрадиційні релігії;

- між конфесіями і віровченнями спостерігається тенденція до взаєморозуміння;

- прагнення до екуменізму супроводжується міжрелігійними конфліктами.

Розкрити конфесійну карту України, навести статистичні дані, які свідчать про пожвавлення інституційних проявів релігії в Україні. Дати характеристику найвпливовіших конфесій в Україні, зробити висновок про багатоукладність релігійних об'єднань і можливості для дійового екумінізму різних церков.

 

В результаті першого великого розколу, що відбувся у 1054р. у християнстві виникли дві гілки - православ’я і католицизм, а Реформація – спричинила появу протестантизму

Православних – 200 млн. чол.

1) Джерелом віри вважають Священне Писання (Біблію;)

2) Догмат про Трійцю;

3) Шанування Богородиці;

4) Боголюдська природа Христа.

Католики теж визнають Святе Письмо, але додатково включають у нього рішення соборів, які відбувалися в римській церкві після 1054 і офіційні документи римських пап.

Православні вірять:

1) В єдиного бога

2) Первородний гріх;

3) В Іісуса Христо, що втілився, породившись від Непорочної Діви.

4) В безсмертя душі, існування раю і пекла,

Культові дії:

7 таїнств ( під видимим образом передається віруючим невидима Божа благодать.)

1.Хрещення (символізує прийняття людини в лоно церкви). За цим таїнством людині прощається первородний гріх.

2. Миропомазання. Миро – особлива ароматична олива, що складається з суміші кількох речовин. В цьому таїнстві людині невидимо подаються дари Святого Духа.

3.Причастя ( Євхаристія) встановлене Христом на Таємній Вечері. Віруючі причащаються хлібом і вином на головній службі – літургії.

Складові літургії.

- проскомідія: священник готує причастя: нарізає хліб, вливає вино в чашу і розбавляє водою.

- літургія оглашенних - ( це люди, що готуються прийняти хрещення);

- літургія вірних ( перетворення хліба і вина на Тіло і Кров Христа).

4. Сповідь (покаяння). Розкриття перед священником своїх помилок, а потім відпущення гріхів.

5. Шлюб. Родина – домашня церква, де народжується християнин. Суть таїнства в тому, що на подружжя сходить Божа благодать, яка забезпечує нерозривний союз, заснований на любові.

6. Соборування. Здійснюється над хворою людиною, вона очищається від забутих гріхів і отримує Божу благодать, що допомагає їй видужати;

7. Хіротонія – здійснєються при посвячені людини в духовний сан

Ступені священства:

Патріарх - вищий духовний сан;

- Диякон;

- Пресвітер;

- Єпископ.

Православне духівництво є біле ( священники, що вступили в шлюб перш ніж прийняти сан) і чорне (люди, що прийняли обітниці безшлюбності, послуху)

Чорне духовенство: патріарх, митрополит, архієпископ, єпископ – архієреї;

Одяг є повсякденний та богослужбовий

Повсякденний: ряса – чорна, до п’ят з довгими широкими рукавами.

Клобук – рід циліндра, обтягнутий чорною чи білою (у митрополита) наміткою, ще спадає на спину.

Скуфія – м’який головний убір.

Богослужбовий одяг: фелень, стихар, сакос (ризи). На голові – митра, знак священства – хрест, Вище духовенство має панагію – медальон і ікону. Знаком вищого духовенства є також жезл ( палиця). У диякона - через ліве плече подоба довгої стрічки (орар). у священників та архієреїв – єпитрахиль та омофор.

Чернецтво:

- Відлюдницька форма

- Спільно- жительні монастирі

Обітниці:

- Відмови від світу і того, що в світі

- Послух;

- Безшлюбність;

Обряд постригу: волосся вистригається хрестоподібно в ознаменування посвячення хресту.

- Постриг у рясу (рясофорні)

- Постриг у схиму: малу і велику (носить кукіль – головна намітка, спускається на плечі, груди і спину).

Культи:

Святих – посмертне шанування осіб, наділених надприродними здібностями.

Ранги святих: ангели, пророки, праведні, преподібні, апостоли, святителі, мученики .

Останки святого -мощі ( видиме джерело дивотворення). Реліквії поміщають в коштовну раку. Дотик до раки, молитва перед ракою, можуть зцілити смертельно хворих.

- Поклоніння Хресту. Хрест– символ віри, уособлює мученицьку смерть і майбутнє воскресіння. Хрест – душі і тіла спасіння.

Культ ікон – зображення лика святих, подій, що пов’язані з діями святих.

Найбільші свята: Великдень (воскресіння Христа) – між 4 квітня і 9 травня.

Двунадесяті свята: Різдво Христове, Хрещення, Стрітення, Благовіщення, Преображення, Успіння Пресвятої Богородиці, Різдво Богородиці, Введення, Вхід Господній в Єрусалим; Пятидесятниця.

Піст – це час, присвячений Богу. Пости є: одноденні, 4 багатоденних пости. – 250 пісних днів в рік.

Сьогодні у православ’ї немає єдності. В Україні існує 4 православні церкви: Українська православна церква Московського патріархату, Українська православна церква Київського Патріархату, Українська греко-католицька церква, Українська автокефальна церква.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи філософських знань

Хмельницького кооперативного торговельно економічного інституту.. Основи філософських знань..

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Виникнення протестантизму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Пояснювальна записка
Навчальна програма вивчення нормативної дисципліни «Основи філософських знань» складена відповідно до інструктивного листа Міністерства освіти і науки України від 19.06.02 № 1/9-307 та додатка до ц

Людське усвідомлення об’єктивної і суб’єктивної реальності
Предмет, структура й основні функції філософії. Специфіка філософського осмислення дійсності. Проблема єдності і багатоманітності реальності. Основне коло філософських питань. Основне питання філос

Моделювання філософських проблем
Історія філософії як сходження до вершин людського самопізнання. Єдність і різноманітність історико-філософського процесу. Перші уявлення про єдність речей, цілісність світу у стародавніх

Типологія філософських систем
Філософська думка в Україні. Розвиток філософської думки в Україні у ХІІІ-ХVІІІ ст. Києво-Могилянська академія як осередок розвитку філософії в Україні. Проблема людини у філософських роздумах Г.Ск

Філософське вчення про розвиток. Закони діалектики
Діалектика як загальна теорія розвитку всього сущого. Прогрес і регрес. Принципи, закони і категорії діалектики. Принципи діалектики: загального зв’язку, загального розвитку, дете

Практичний спосіб людського буття в природному та соціальному культурному просторі
Людина як суб’єкт і головна дійова особа соціально-культурного простору. Людське буття як цілісна єдність природного, соціального та духовного. Основні форми буття людини. Єдність

Тематичний план
№ п/п   Назва розділів і тем Кількість годин Усього Аудиторні заняття Самостійна робота

Людське усвідомлення об’єктивної і суб’єктивної реальності
Предмет, структура й основні функції філософії. Специ­фіка філософського осмислення дійсності. Проблема єдності і багатоманітності реальності. Основне коло філософських пи­тань. Основне питання філ

Основне питання філософії
3. Поняття світогляду, його складові та значення в житті людини. Типи та види світогляду 4. Свідомість як найвища форма відображення дійсності. Методичні

Самостійна робота: Теоритичні підсумки і практичні результати матеріалістичної та ідеалістичної розробки проблеми свідомості
  Методичні рекомендації: розкрити суть поняття "свідомість", концепції походження свідомості, з'ясувати, які чинники впливають на виникнення та функціонува

Суспільна природа свідомості
Властивість відображення матерії пройшло тривалу еволюцію: від відображення в неживій природі до біологічного відображення і від нього до соціального і кожний з цих етапів характеризується якісною

Структура свідомості
Досі термін «свідомість» вживався в широкому значенні для позначення інформаційного відображення на рівні соціальної форми руху матерії, взятої загалом. Його ж вживають і в більш вузькому значенні,

Ідеальність свідомості
Свідомість забезпечує життєдіяльність людини і суспільства в такій же мірі, як і матеріальне виробництво. Породжуючи світ ідеальних образів, світ особливих ідеальних об'єктів, свідомість дає можлив

Запитання для самоперевірки
1.Чому філософія є універсальною наукою? 2.В чому особливості предмета філософії? 3.Яку структуру має філософське знання? 4.Які функції виконує філософія? 5.Чому

Моделювання філософських проблем
Історія філософії як сходження до вершин людського самопізнання. Єдність і різноманітність історико-філософського процесу. Перші уявлення про єдність речей, цілісність світу у стародавніх

Класична німецька філософія. Філософія Г. Гегеля як найвище досягнення класичної німецької філософії
Методичні рекомендації: Пояснити, чому історія філософії починаються зі Сходу, хоч староіндійська філософія виникла практично одночасно з філософією Стародавньої Греції. Р

Запитання для самоперевірки
1.Назвіть найдавніші духовні джерела філософії Стародавньої Індії. 2.Які впливові духовні рухи передували виникненню філософії Стародавньої Індії? 3.Які староіндійські філософські

Атомізм (VI-IV ст. до н.е.)
Започаткували атомістичну філософію в античності Левкіп і Демокріт. Вони, обґрунтовуючи первоначала, вважали, що ними є атоми (буття) і пустота (небуття). Атомісти розглядають буття як антип

Гуманізм та натурфілософія доби Відродження. Класична німецька філософія. Новий соціальний ідеал у філософії Просвітництва XVIII ст
  Методичні рекомендації: Дати загальну характеристику епохи Просвітництва, визначити головні проблеми, яким приділяється значна увага у філософії доби Просв

Класична німецька філософія
Німецька класична філософія є значним і вагомим етапом у розвитку світової філософії, що охоплює період духовно-інтелектуального розвитку. Її представниками є Еммануїл Кант (1724 – 1804),

Напрямки у філософії нового часу
Метафізика– вчення про найзагальніші види буття ( світ, Бог, душа ). Основне поняття метафізики – субстанція - те, що існує само по собі, незалежно ні від чого ( природа, а не Бог

Сучасна світова філософія
Позитивізм– напрям у філософії, представники якого єдиним джерелом істинного знання проголошували досвід, заперечуючи цінність знань теоретичного мислення. Ідеї позитивізм

Типологія філософських систем
Філософська думка в Україні. Розвиток філософської думки в Україні у XIII - XVIII ст. Києво-Могилянська академія як осередок розвитку філософії в Україні. Проблема людини у філософських роздумах Г.

Запитання для самоперевірки
Назвіть загальні особливості української філософії. Охарактеризуйте вихідні ідеї та джерела філософської думки Київської Русі. Розкрийте вплив зв'язків Західної Європи ХY- ХYІст.

Філософські проблеми у творах мислителів Кирило-Мефодіївського товариства
2. Філософські ідеї Т. Шевченка. 3. Ідея суспільного прогресу у творчості І.Франка, Л.Українки, М.Драгоманова, М.Грушевського.   Методичні рекомендації:

Проблема звільнення людини та нації у творах мислителів Кирило-Мефодіївського братства
Соціально-гуманістичне звучання матеріалістичні тенденції отримали в ідеях, розроблених і запропонованих Кирило-Мефодіївським товариством. Основою програми товариства була ідея федеративного об’єдн

Розробка антропологічного принципу та ідея суспільного прогресу у творчості І.Франка, М.Драгоманова, Л.Українки, М.Грушевського
І.Я.Франко.І.Я.Франко (1856 – 1916) – унікальна постать у вітчизняній культурі. Видатний поет, письменник, громадський діяч, публіцист, доктор філософії. Ще на зорі комуністичного

Марксизм. Неомарксизм
2. Західноєвропейська філософія кінця XIX- поч. XX ст. 3. Проблема сутності й існування, відчуження й свободи, життя й смерті у філософії ХХст. Методичні рекомендації

Проблема відчуження та його подолання у філософії марксизму. Неомарксизм
Філософія марксизму.До складу марксизму входять марксистська філософія, політична економія та «науковий комунізм». Ці складові взаємопов’язані та доповнюють одна одну. Батьківщиною

Проблема сутності й існування у філософії екзистенціалізму
Однією з провідних течій суспільної думки ХХ ст. є екзистенціальна філософія, що на перший план висунула ідею абсолютної унікальності людського буття, зосередившись навколо проблеми людини та її мі

Світ як всеохоплююча реальність. Проблема єдності світу
Через пізнання світу людина може пізнати саму себе. Світ – це єдність, цілісність, впорядкованість всього сущого. Наприклад, світ давніх людей - це певна сукупність знань, які утворилися н

Вимушена, відчужена діяльність. Практика і творчість. Рух і саморух. Людська діяльність як особливий спосіб саморуху
Довести, що визначальною особливістю практики є її людинотворча спрямованість. Розкрити філософську природу творчості, філософської концепції творчості, показати зв'язок творчості з практикою. Дове

Запитання для самоперевірки
1.Що таке творчість? 2.Охарактеризуйте основні ідеї творчості у філософії різних історичних періодів. 3.У чому полягає специфіка розв'язання проблеми творчості в українській філос

Самостійна робота
Альтернативні концепції діалектики : Метафізика : а) Нове повністю відкидає старе, чи якось його затримує для свого подальшого розвитку. Р

Запитання для самоперевірки
1. Що таке пізнання? 2. Назвіть принципи пізнання. 3. Дайте характеристику основних видів пізнання. 4. Розкрийте суть взаємних впливів різних видів пізнання 5. Я

Концепція і теорія як форми наукового пізнання
Ідея - це форма наукового пізнання, яка відображає зв'язки, закономірності дійсності і спрямована на її перетворення, а також поєднує істинне знання про дійсність і суб'єктивну мету її перетворення

Роль досвіду у науковому та поза науковому пізнанні
Досвідний рівень пізнання виростає безпосередньо з практики, зберігаючи з нею найтісніший зв'язок, який виявляється в тому, що отримане таким шляхом знання є ніби діяльною моделлю об'єкта. На досві

Практичний спосіб людського буття в природному та соціальному культурному просторі
Основоположні принципи філософської антропології. Філософські концепції людини. Передумови виділення людиноподібної істоти з природно-тваринного світу і створення світу соціального. Поняття соціаль

Основоположні принципи філософської антропології. Філософські концепції людини
2. Мова як феномен життєдіяльності і культури. 3. Соціум як історія людської життєдіяльності 4. Людина як суб'єкт і головна дійова особа соціально-культурного простору. Людське бу

Єдність сфер людської життєдіяльності (матеріальної, соціально-політичної, духовної, культурно-побутової)
Особистість діє відповідно до своїх потреб, інтересів, ціннісних орієнтацій, характеру і змісту своєї життєвої позиції та вимог соціальних норм. Основні характеристики діяльності: її цілі, у

Реалізація способу життя людини як синтетична характеристика типових видів життєдіяльності людей в єдності з умовами життя суспільства
Нині саме життя висунуло на перший план завдання звільнення людини, яка все більше стає метою та вищою цінністю суспільного прогресу. Не випадково у центрі філософського осмислення дійсності стоїть

Запитання для самоперевірки
2. Що таке філософська антропологія? 3. Назвіть основні філософські концепції походження людини. 4. Як Ви розумієте поняття "соціум" і "соціальне"? .

Динамічний характер і складність глобальних проблем сучасності, можливі шляхи їх вирішення
Методичні рекомендації: Розкрити суть антропогенного фактора, що впливає на стійкість системи "суспільство - природа", довести, що суперечності між суспільством

Екологічна проблема
- глобальні зміни клімату; - виникнення парникового ефекту; - Зростання руйнівної сили ураганів, тропічних циклонів. Щорічно на Землі відбувається 10тис. повеней, зсувів грунту, з

Паливно-енергетична та сировинна проблема
- споживання паливно-енергетичних і сировинних ресурсів зростає значними темпами: щорічно в світі споживається 10 млрд. т. умовного вугілля; - зростання енергоозброєності виробників: на ко

Самостійна робота
Науковий погляд на перспективи розвитку людства, можливий аналіз системи «людина – наука – те6хнологія – суспільство» Передбачення майбутнього - це результат пізнавальної

Локальні релігії. Світові релігії
Первісні вірування: анімізм, фетишизм, тотемізм, магія. Генетичний зв'язок ранніх та етнонаціональних релігій зі світовими релігіями (буддизм, християнство, іслам). Локальні реліг

Самостійна робота. Походження, ідейні джерела буддизму
  Першою світовою релігією є буддизм (країни Південної і Південно-Східної Азії) – 360 млн. чол. (кожен 18 житель Землі )- Китай, Таїланд, Японія, В’єтнам, Корея, Шрі-Ланка. З

Запитання для самоперевірки
  1.Як Ви розумієте термін "локальні релігії"? 2.Які соціальні процеси вплинули на формування етнічних і регіональних релігій? 3.У чому полягали найпринцип

Іудаїзм
Одна з монотеїстичних національно-державних релігій стародавнього світу, поширена головним чином серед євреїв. Це перша релігія, яка безпосередньо продиктована Богом людям через свого пророка і вик

Індуїзм
На поч. н.е. в Кубанському царстві (Північна Індія) виникає буддизм. У V ст. в державі Гуптів (Індія) відбувається витіснення буддизму і відродження індуїзмі. Індуїзм в процесі свого відродження де

Основні віросповідні принципи ісламу як дуже впливової сили сучасного світу
Іслам (мусульманство, магометанство) – це наймолодша з трьох світових релігій. Він виник у VII ст., серед арабських племен Аравійського півострова і розповсюдився на Близькому та С

Католицизм
Найбільша течія християнства ( приблизно 1 млрд чол.. ) Розбіжності між католиками і православними: 1. Догмат про філіокве – про джерело походження духа Святого (католики - дух по

Протестантизм
Це третє відгалуження християнства, пов’язане з розколом всередині римо-католицької церкви (реформація). Реформація – це релігійний, соціокультурний і суспільно-політичний рух XYІ - XYІІ ст., що пр

Особливості віровчення, культу і структури релігійної організації православ’я
Православ’я є одним з основних відгалужень у християнстві, що офіційно оформилося на території Візантії після розколу церкви у 1054 р. на Східну та Західну. Православ’я не має єдиного церковного це

Особливості віровчення, культу і структури релігійної організації католицизму
Католицизм (від гр. католикос – вселенський, всесвітній) існує від 1054 р. В світі є понад 1 млрд. католиків. Католики визнають Святе Письмо та Святий переказ як основне джерело віровчення. Католик

Запитання для самоперевірки
1. Проаналізуйте передумови розколів у християнстві? 2. Визначіть особливості віровчення, культу і церковної організації православ'я, католицизму, протестантизму. 3. У що вірить п

Вільнодумство як вияв змін духовності
  Методичні рекомендації: Розкрити філософсько-релігієзнавчий зміст поняття "свобода совісті". Показати , що у філософському значенні свобода совісті - це я

Свобода віросповідання та її правове регулювання в Україні
Свобода віросповідання – це законодавчо гарантоване право особистості вільно, без зовнішнього примусу обирати, сповідувати будь-яку релігію, вільно змінювати свої релігійні уподоба

Свобода совісті як результат розвитку суспільства та її сутність
Свобода совісті– це особлива якісна визначеність людського буття, яка відображає внутрішню здатність суверенного суб’єкта до вільного, не детермінованого зовнішніми силовими чинник

Державно-церковні відносини в Україні та їх правове забезпечення
Проблеми законодавчого врегулювання державно-церковних відносин в Україні з особливою гостротою постали в др. пол. 80-х років ХХ ст. Перші кроки щодо демократизації суспільства спричинили нечувану

Запитання для самоперевірки
1. Як Ви розумієте термін "свобода совісті"? 2. Чи тотожні поняття "свобода совісті" та "свобода релігії"? 3. Як Закон України "Про свободу сові

Глосарій термінів
1. Фізис (з давньогрецької – природа) – у вихідному значенні те, що становить основу будь-чого, що довільно, без впливу ззовні діє, проявляє активність, зростає, розширюється, поро

Список рекомендованої літератури
1. Академічне релігієзнавство:Підручник/ За ред. А, М. Колодного. - К.. 2000. 2. Алексеев А.П. Краткий философский словарь. Москва, 2002. 3. Алексюк І.А. Логіка: Практичні

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги