рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Компютерні діагностичні системи КДС

Компютерні діагностичні системи КДС - раздел Образование, Лекція № 4 Компютерні Діагностичні Системи (Кдс). ...

Лекція № 4

Компютерні діагностичні системи (КДС).

Компютерні діагностичні системи (КДС)

А

АВИЦЕННА (БЕЛАРУСЬ)
Компьютеризованный комплекс POINTS Нейрофункциональная диагностика

Д

ДИАМАНТ ЗАО (РОССИЯ)
Функционально-диагностический комплекс ДИАМАНТ-РКС
Компьютерный комплекс ДИАМАНТ-РМКС
ДМС Передовые Технологии (РОССИЯ)
Кардиостимулятор чреспищеводный и эндокардиальный ЭЗОТЕСТ Кардиологическая система

И

ИНФОРМАТИКА И КОМПЬЮТЕРЫ НПО (РОССИЯ)
Полиграфический анализатор CONAN-pg12 Электроэнцефалограф
КОНСТЭЛ ООО (РОССИЯ)
Комплекс программно-аппаратный для дыхания многокомпонентными газовыми смесями БАРС-ГД
Автоматизированное рабочее место исследования центральной гемодинамики (ЦГД)
МБН (РОССИЯ)
Комплекс для исследования акта мочеиспускания МБН-УРОФЛОУМЕТР Оборудование для Нейрофизеологии
Компьютерный электронейромиограф МБН-НЕЙРОМИОГРАФ Оборудование для нейропсихологии; нейродиагностики
Эхоэнцефалограф МБН-ЭХОЭНЦЕФАЛОГРАФ Оборудование для Нейрофизеологии
Комплекс функциональной, программируемой электростимуляции мышц МБН-СТИМУЛ Комплекс функциональной; программируемой электростимуляции мышц
Компьютерный электроэнцефалограф МБН-Нейрокартограф Оборудование для Нейрофизеологии
Комплекс для исследования патологии сна МБН-СОМНОГРАФ Оборудование для диагностики патологии сна
Програмно-аппаратный комплекс МБН-ПОДОСКАН Комплекс диагностики патологии стоп
Комплекс оценки формы позвоночника МБН-СКАНЕР (Сканер позвоночника) Аппарата внешней фиксации позвоночника
Комплекс для диагностики зрительной системы МБН-ЭЛЕКТРОРЕТИНОГРАФ Оборудование для Нейрофизеологии
МОТОР НТПФ, ЗАО (РОССИЯ)
Компьютерный комплекс для неинвазивной оценки биохимических и гематологических показателей организма АМП
Комплекс экспресс - диагностики состояния сердечно - сосудистой системы ЭДТВ ГЕМОДИН
  НЕЙРО-СОФТ (РОССИЯ)
Комплекс для психофизиологического тестирования НС-ПсихоТест Психофизиология; Психотестер
НЕО, ООО (РОССИЯ)
Диагностическая система ВАЛЕНТА
Комплекс холтеровского мониторирования ЭКГ ВАЛЕНТА

С

СТАТОКИН НАУЧНО-МЕДИЦИНСКАЯ ФИРМА (РОССИЯ)
Комплекс для оценки психологического и физиологического функционального состояния человека ГРВ биоэлектрография Психофизиологический анализатор, Психотестер
Аппартано-Программный Комплекс для исследования головного мозга ЭХОЭНЦЕФАЛОГРАФ

Т

ТВЕС ТУЛИНОВСКИЙ ПРИБОРОСТРОИТЕЛЬНЫЙ ЗАВОД, ОАО (РОССИЯ)
Комплекс медицинский диагностический КМД 03 ТП-2
Комплекс медицинский диагностический КМД 02 ТП-2 Здоровый ребенок
Комплекс медицинский диагностический КМД 01 ТП-2

Э

ЭЛЕКТРОПУЛЬС, ООО (РОССИЯ)
Комплекс диагностический ЭЛКАРТ-ЧПСМ Оборудование для коагуляции
Система электрофизиологическая ЭЛКАРТ II НАВИГАТОР Электрофизиологическая система
Система электрофизиологическая ЭЛКАРТ-M Электрофизиологическая система
Комплекс диагностический ЭЛКАРТ-ЧПС Диагностический комплекс

B

BIODEX MEDICAL SYSTEMS, INC (USA)
Лечебно-диагностический комплекс Biodex Systems 4 Quick Set Реабилитационная система
Лечебно-диагностический комплекс Biodex Systems 4 Pro Реабилитационная система
BIONET Ltd (KOREA)
Центральная станция Bionet B-eye System Системы кардиологические
BOSO (BOSCH + SOHN GMBH U. CO.) (GERMANY)
Система РС Програмное обеспечение

G

GENERAL ELECTRIC (GE HEALTHCARE) (USA)
Станция центральная CLINICAL INFORMATION CENTER (CIC) Центральная клиническая информационная система; телеметрия

Експертні системи

Експертні системи -- це програмні комплекси, що акумулюють досвід спеціалістів у деякій предметній області з метою його (досвіду) тиражування для консультацій менш кваліфікованих користувачів. Розробка ЕС -- це галузь інформатики, що активно розвивається та спрямована на використання ЕОМ для обробки інформації у тих галузях науки та техніки, де традиційні математичні моделі моделювання малопридатні, де важливі смислова та логічна обробка інформації, досвід експертів. Експертні системи досить молоді--перші системи такого роду з'явилися у США в середині 70-х років. Натепер у світі нараховується декілька тисяч промислових ЕС, що дають поради при керуванні складними пунктами диспетчерів, постановці медичних діагнозів, пошуку несправностей у електронних пристроях тощо. Зараз легше назвати області, де ЕС не використовуються, ніж ті, де вони вже використовуються.

Головна відмінність ЕС від інших програмних засобів -- це наявність бази знань, у якій знання зберігаються у вигляді записів на деякій мові представлення знань (МПЗ), що дозволяє легко змінювати та доповнювати базу знань у формі, що зрозуміла спеціалістам -- розробникам ЕС. У звичайних програмах знання зашиті у алгоритм і тільки програміст (автор програми) може їх корегувати (якщо згадає, як побудована його програма).

До останнього часу саме різні МПЗ були центральною проблемою при розробці ЕС. Зараз існують десятки мов або моделей представлення знань. Найпоширеніші з них: продукції, семантичні мережі, фрейми, обчислення предикатів 1-го порядку, ОО мови програмування тощо. Для цих моделей існує відповідна математична нотація, розроблені системи програмування, що реалізують ці МПЗ. Вибір конкретної моделі визначається структурою знань у конкретній предметній області. Спочатку необхідно визначити цю структуру. Конкретизація елементів знань та їх взаємозв`язків відбуваються у безпосередньому контакті зі спеціалістами предметної області -- експертами. Цей процес називається здобуттям знань, а розробники ЕС, що займаються саме здобуттям та структуруванням знань, називаються інженерами по знаннях.

Одразу визначимо ті предметні області, де має сенс виділяти знання. Це області, де переважає емпіричне знання, де накопичення фактів випереджає розвиток теорії (медицина, геологія, фінанси тощо). Такі добре структуровані області як математика, фізика, теоретична механіка, мають у своїй основі розвинений математичний апарат для опису своїх закономірностей, що дозволяє проводити машинне моделювання з використанням традиційного алгоритмічного програмування (без виділення рівня знань). Знання важливі там, де визначення розмиті, поняття змінюються, ситуації залежать від багатьох контекстів, де є велика невизначеність, нечіткість інформації. Загалом, знання -- це основні закономірності предметної області, що дозволяють людині вирішувати конкретні виробничі, наукові та інші задачі, тобто факти, поняття, взаємозв`язки, оцінки, правила, евристики (фактичні знання), а також стратегії прийняття рішень у цій області (або стратегічні знання).

1. Приклади застосування експертних систем у медицині

Одна з найбільш ранніх і відомих медичних EC MYCIN фрагментарно розглядалася у попередніх розділах. Тут будуть стисло розглянуті деякі EC медичного призначення, ті, що стали вже класичними, і сучасні.

EC стеження за станом післяопераційних хворих

Система VM призначена для стеження за станом післяопераційних хворих, яким необхідний апарат штучного дихання. Система визначає тип апарата штучного дихання і режими його роботи у залежності від розвитку захворювання та реакції організму на терапевтичні дії. Система реалізує роботу з даними, то змінюються в часі (динамічна система). Представлення системи про час обмежені тільки поточним і попереднім станами.

Знання в системі представлені у вигляді таких типів правил: переходу, ініціалізації, стану та лікування. Система постійно отримує нові покази приладів і запускає в дію всі свої правила.

Правила переходу визначають моменти зміни стану хворого, колі необхідно змінити порядок стеження за ним. Моменти зміни стану визначаються за виходом показників за заздалегідь установлені межі.

За допомогою правил ініціалізації установлюється новий контекст, тобто нові значення, які очікуються.

Після встановлення контексту правила стану визначають нову поведінку системи, поки контекст не зміниться. Незважаючи на те, що покази приладів постійно змінюються, система виконує зміну контексту тільки тоді, коли це буде достатньо обґрунтовано за правилами переходу.

Правила лікування визначають потрібні режими роботи апарату штучного дихання.

Приклади правил експертної системи VM.

Правило 1: якщо серцевий ритм є прийнятним, і частота пульсу не змінилася більше ніж на 20 ударів/хв протягом 15 хвилин, і середній артеріальний тиск є прийнятним, і середній артеріальний тиск не змінився більш ніж на 15 мм рт.ст. протягом 15 хвилин, і кров'яний тиск систоли є прийнятним, то гемодинаміка є стійкою.

Правило 2: якщо хворий переведений з VOLUME на CMV, або хворий переведений з ASSIST на CMV, то очікується, що: прийнятний середній тиск повинен бути в межах 75... 110, прийнятний серцевий ритм - 60... 110, вміст С02 у видиху -28...42.

Правило 1 стосується хворих, що знаходяться на різних режимах штучного дихання (VOLUME, CMV ASSIST і Т-РІЕСЕ), правило 2 - всіх хворих, що знаходяться на режимі контрольованої примусової вентиляції (CMV).

Правило 1 ілюструє, як керуюча система стежить за станом хворого, застосовуючи терміни, значення яких міняється залежно від клінічного контексту (наприклад, "прийнятне"). Правило 2 показує як система використовує свої сподівання в деякому контексті, щоб точно визначити значення термінів (наприклад, "прийнятний середній артеріальний тиск").

EC аналізу причин гіпертонії

Постановка задачі. Від гіпертонії страждає близько 10% населення Землі. Причини підвищення артеріального тиску дуже різноманітні - більше ЗО основних захворювань. Складність діагностики цих захворювань полягає в тому, що вони можуть стосуватися компетенції фахівців з різних галузей медицини: нефрології, ангіології, урології тощо. Тому створення EC, яка містила б знання кращих спеціалістів з різних галузей медицини, зв'язаних з гіпертонією, надає суттєву допомогу в підвищенні рівня діагностики вказаних захворювань.

Система МОДИС призначена для діагностики різних форм симптоматичної гіпертонії.

Система МОДИС може використовуватись як у поліклініках загального профілю, так і в спеціалізованих клініках. Очевидно, що рівень доступної інформації про хворого в цих закладах різний. В поліклініці терапевту доступна інформація більш загального характеру: скарги хворого, дані зовнішнього огляду, історія хвороби та результати загальних аналізів. Таким чином, на основі інформації загального характеру ЕС повинна звузити коло можливих захворювань і вибрати з них найбільш імовірні. ЕС дає рекомендації до яких спеціалістів звернутися хворому, скерувати на спеціальні дослідження.

При використанні ЕС у спеціалізованих клініках доступна більш детальна інформація, тобто дані спеціальних досліджень (наприклад, аортографії або внутрішньовенної урографії). В цьому випадку ЕС повинна поставити більш точний аналіз.

Основні концепції, з якими працює експерт у даній системі, - це захворювання, їх форми і групи, симптоми, дані лабораторних досліджень тощо. Для їх опису використовуються знання трьох видів:

описові знання, які використовуються експертом для опису відношень між поняттями. Наприклад, таке поняття, як систолічний тиск, пов'язане в експерта з додатковою інформацією. Так, він знає, що систолічний тиск може знаходитися в межах від 50 до 350, знає, що систолічний тиск завжди більший від діастолічного тощо;

знання про те, як експерт виводить нові твердження на основі аналізу деякої інформації. Експерт використовує ці знання для постановки діагнозу. Характерним прикладом цього виду знань є таке діагностичне правило: "Якщо хворий молодого віку і у нього спостерігаються пароксизми тиску, а результати гормональних досліджень крові показують збільшений більш ніж у два рази вміст катехоламінів, то у хворого, найімовірніше, феохромоцита";

знання про те, як експерт вибирає найперспективніші шляхи пошуку. Ці знання, подані у вигляді правил, дозволяють експерту не розглядати малоймовірні гіпотези, а тільки найбільш імовірні. Такі знання належать до метарівня, оскільки визначають деяку схему використання знань першого і другого рівнів. Приклад такого правила: "Якщо хворий має суттєві зміни в аналізах сечі, то насамперед потрібно підозрювати нефрологічну природу гіпертонії".

Представлення знань. Знання в системі МОДИС зберігаються у вигляді правил. Ліва частина правил (предикати) записується у формі, близькій до природомовної, наприклад "Якщо характер підвищення артеріального тиску пароксизмальний". Предикати в лівій частині правил можуть з'єднуватися логічними операціями диз'юнкції, кон'юнкції і заперечення.

Для запису правих частин правил використовуються процедури. Так правило з правою частиною типу "..., то у хворого феохромоцита" можна подати у вигляді процедури "зробити висновок: у хворого феохромоцита", а правило виду "..., то розглядати нефрологічну групу захворювань" у вигляді " активізувати нефрологічну групу".

Функціонування системи. Робота ЕС МОДИС починається зі збору початкової інформації, до якої належать анкетні дані хворого, його скарги, історія хвороби, симптоми та лабораторні аналізи. На екрані дисплея, перед яким сидить користувач, з'являються запитання і можливі відповіді на них.

Якщо запитання або відповіді незрозумілі, користувач може отримати додаткову інформацію. Відповіді, які вводить користувач, перевіряються системою і, якщо виявлені суперечності, ЕС сигналізує про це.

На етапі збору початкової інформації система задає користувачу біля ЗО запитань. Потім користувачу задаються запитання для аналізу гіпотез. Для пошуку рішень система висуває, підтверджує і заперечує гіпотези. В середньому один діагностичний сеанс триває 5-10 хвилин. Остаточний висновок, який дає система, є сукупністю елементарних рішень за окремими гіпотезами і формується системою в процесі аналізу дерева рішень. Характерним висновком для ЕС МОДИС можна вважати такий: "У хворого, найімовірніше, феохромоцитома. Потрібно провести гормональні аналізи крові та сечі з метою визначення там вмісту катехоламінів. Потрібна консультація нефролога".

Експертна система визначення терміну нанесення ушкоджень у судово-медичній діагностиці

В описана експертна система для спектрофотометричної діагностики біотканин у судово-медичній експертизі. Перевага такого підходу до визначення терміну нанесення тілесних ушкоджень полягає в тому, що не використовуються руйнуючі (інвазивні) методи та суб'єктивні оцінки характеристик.

На основі даних спектрофотометричної комп'ютерної системи проводиться діагностика прижиттєвості нанесених травм у трупів та термін їх нанесення до смерті.

Перша версія системи (СЕД1) базувалась на логічних правилах і мала структуру, характерну для більшості традиційних ЕС, побудованих на правилах.

У наступній версії системи розглядалися більш складні задачі діагностики, зокрема, використання кольору в процесі діагностики. Вона була реалізована на основі апарату нечіткої логіки у вигляді окремої підсистеми, що дістала назву системи експертної неінвазивної оптичної діагностики (СЕНОД+). Ця підсистема виконувала ті самі функції, що й підсистема на основі логічних правил (СНЕД-1). Вибір підсистеми залежить від використання нечітких даних для визначення діагнозу.

Експертні та інтелектуальні системи в медицині та фармації

В кінці 50-х років ХХ століття появилась нова область інформатики – штучний інтелект. Вона займалась розробкою програм, які здатні розв’язувати так…   Історія розвитку й проблеми штучного інтелекту

Поняття експертної системи

Експертна система (ЕС) - це різновид комп’ютерних систем, що деяким чином моделюють процеси мислення людини; використовують подані відповідним чином… Джерелом знань для наповнення експертних систем слугують експерти у… Базуючись на знаннях експертів, які зберігаються в пам'яті комп'ютера, медична експертна система спрямована на…

Методика (етапи) розробки ЕС.

На етапі ідентифікації визначаються задачі, що підлягають рішенню, виявляються… На етапі концептуалізації проводиться змістовний аналіз проблемної області, виявляються використовувані поняття і их…

Характеристики експертної системи

• обмежена певною сферою експертизи;

• здатна міркувати при сумнівних даних;

• здатна пояснити ланцюжок міркувань зрозумілим способом;

• факти і механізм виводу чітко відокремлені між собою;

• ЕС будується так, щоб була можливість поступового нарощування системи;

• На виході вона видає пораду (чітку, не таблицю);

• ЕС економічно вигідна (основна вимога).

 

Моделі подання знань у ЕС

Для подання знань у пам'яті ЕС розробляються різноманітні моделі подання знань. У даний час в інтелектуальних системах використовуються чотири основні моделі подання знань:

• алгоритмічна модель;

• продукційні моделі;

• семантичні мережі;

• фрейми.

Переваги використання експертних систем

• сталість - професійні якості людини-експерта можуть серйозно змінюватись з часом; • легкість передавання або відтворення інформації - передавання знань від… • стійкість і відтворюваність результатів - людина-експерт може приймати в подібних ситуаціях різні рішення через…

Приклади застосування експертних систем

Великий вплив на розвиток експертних систем зробила розроблена ще в 70-х роках XX ст. у Стенфордському університеті система MYCIN,що зараз… Базу знань системи MYCINскладають сотні правил типу ЯКЩО...-»ТО ..., які є… Достатньо успішно експертні системи застосовують для вирішення задач фармакокінетики.

Робота з ЕСМД

Запуск програми

Зробіть подвійний клік по ярлику Consil. Після завантаження програми з'явиться вікно з вибором.

Последовательный опросі Скринингвибір режиму роботи з пацієнтом.

Первичный прийом

Скрининг для пацієнта, який жодного разу не проходив обстеження.

Повторний прийом

У комп'ютері зберігається інформація про пацієнта, що дозволяє повернутися до неї для аналізу динаміки, а також заощадити час на введення даних.

Бібліотека

  Для роботи з первинним пацієнтом клацніть по написі Первичный прийом.

– Конец работы –

Используемые теги: Компютерні, діагностичні, системи, КДС0.067

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Компютерні діагностичні системи КДС

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

Платежные системы в Интернете: кредитовые и дебитовые системы
Список литературы - 25 наименований. Предметом исследования курсовой работы является платежные системы во всемирной сети (паутине) Internet.… Анализ, проведенный в рамках курсовой работы, основан на использовании… Целями и задачами исследования являются привлечь как много больше Интернет - пользователей для использования платежных…

Место административного права в правовой системе РФ. Источники и система административного права
Общественные отношения регулируемые административным правом... Методы и функции административного права...

Система ценообразования в системе маркетинга
В условиях рынка ценообразование является весьма сложным процессом, подвержено воздействию многих факторов и, конечно, базируется не только на… Цены и ценовая политика - одна из главных составляющих маркетинговой… При определении общей ценовой политики отдельные решения взаимосвязь цен на товары в рамках ассортимента,…

0.035
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам