рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МІКРОЕКОНОМІКА

МІКРОЕКОНОМІКА - раздел Образование, Міністерство Освіти І Науки України Вінницький Національний Аграрний...

Міністерство освіти і науки України

Вінницький національний аграрний університет

 

 

МІКРОЕКОНОМІКА

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

    Вінниця 2010

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

для аудиторної та самостійної
роботи студентів факультету менеджменту
за спеціальністю: 6.030601
«Менеджмент» (МПО, ДРУ)

 

 

Укладачі: НІКІТЧЕНКО Віталій Сергійович

БРОЯКА Антоніна Анатоліївна,

ФЕНЯК Лариса Анатоліївна,

ХАЄЦЬКА Ольга Петрівна.

 

 

 

Видавничий центр ВНАУ. Друкарня ВЦ ВНАУ.

21008, м. Вінниця Сонячна, 3

ВСТУП

Методичні вказівки з курсу „Мікроекономіка” призначений для аудиторної та самостійної роботи студентів факультету менеджменту. Основна задача збірника – допомогти студентам розвити навички практичного застосування теоретичного матеріалу щодо економічних відносин на ринках домогосподарств, підприємств, а також функціонування ринків виробничих ресурсів. Це дасть можли-вість студентам зрозуміти суть економічних законів, взаємодію елементів ринкового механізму і буде сприяти досягненню життєвого успіху, плідної підприємницької діяльності.

У збірнику представлені задачі побудовані на теоретичній базі курсу „Мікроекономіка” у відповідності до методичних рекомендацій з дисципліни. Послідовне вирішення практичних вправ допоможе студентам опанувати механізм прийняття раціональних господарських рішень за умов обмеженості ресурсів та можливості їх альтернативного використання у різних типах ринкових структур.

У збірнику на початку кожної теми розташовано формули і логічні взаємозв’язки між мікроекономічними поняттями, які будуть необхідні студентові в процесі вирішення вправ. Також приведено приклади розв’язання типових задач теми. В заключній частині міститься перелік необхідної літератури для вивчення теоретичного змісту курсу та розв’язання вправ. Скільки потрібно вирішити задач, щоб бути впевненому в тому, що з будь-якою поставленою задачею в реальній практичній діяльності майбутній спеціаліст впорається?

Відповісти на це питання складно, тому що отримана вірна відповідь у вирішенні конкретної задачі зовсім не обов’язково забезпечить такий же значущий ефект в іншій аналогічній ситуації. Однак, з кожною розв’язаною задачею студент набуватиме практичних навичок і розвиватиме креативність мислення у вирішенні практичних проблемних ситуацій.

Мікроекономіка – це розділ економічної теорії, що вивчає діяльність економічних суб’єктів (мікросистем:споживачів, фірм, галузей, державних інститутів та ін.) у процесі споживання і виробництва різних благ. Кожен економічний суб’єкт намагається досягти оптимального розподілу обмежених ресурсів для досягнення максимального ефекту: задоволення своїх потреб у випадку індивіда, прибутку – для фірми, рівня добробуту населення – для держави.

Мета вивчення дисципліни – ознайомлення студентів з основними поняттями сучасної економічної теорії, базовими мікроекономічними моделями за допомогою яких аналізуються результати прийняття економічними суб’єктами управлінських рішень, умовами рівноваги на різноманітних типах ринків, проблемами загальної рівноваги та добробуту.

Знання та навички, набуті студентами при вивченні даного курсу необхідні для подальшого, поглибленого вивчення економічної теорії та макроекономіки, дозволять більш глибоко зрозуміти сутність економічних явищ , ефективно розподіляти власні кошти, допоможуть в управлінні підприємством тощо.

Завдання курсу полягають у:

• визначенні та розумінні мікроекономічних явищ та понять;

• поглибленні теоретичних знань з економічної теорії;

• опануванні методів мікроекономічного моделювання та аналізу;

• використанні результатів мікроекономічного аналізу для розробки та прийняття управлінських рішень.

Самостійна робота студентів при вивченні курсу „Мікроекономіка” проводиться у таких формах:

• опрацювання лекційного матеріалу;

• підготовка до практичних занять;

• виконання домашніх завдань;

• підготовка до контрольних робіт, модульно-рейтингового контролю;

• вивчення тем або окремих питань, що виносяться для самостійної роботи;

• ознайомлення із законодавчими та нормативними актами України;

• підготовка до іспиту.

Виконання самостійної роботи здійснюється шляхом опитування на практичних заняттях, а також на індивідуальних консультаціях.


Орієнтовна стуктура залікового кредиту курсу «Мікроекономіка» для спеціальності МПО

  Орієнтовна стуктура залікового кредиту курсу «Мікроекономіка»

Для спеціальності ДРУ

«Мікроекономіка» № залікового кредиту № модуля Назва змістовного модуля Види навчальної дисципліни Загальна… Структурно-модульна схема з дисципліни “Мікроекономіка” спеціальність…   Форма контролю Сума балів max min За І модуль 35,0 …

Модуль І.

Змістовий модуль І. Загальні основи теорії ринку

Тема 1. Предмет і метод мікроекономіки

Зміст: 1.Предмет і суб’єкти мікроекономіки. 2.Методи аналітичної економіки.

Рішення

Сяв = + 10 + 200 = 215 тис. грн. Неявні витрати підприємця включають теперішню заробітну плату (за 1 рік) та… Снеяв = 0,5 × 12 + (50 + 10) × 0,1 = 12 тис. грн.

Задача 1.

Визначте, що не може включати альтернативна вартість отримання освіти в університеті:

1) заробітну плату, яку б ви отримували, якщо не потрібно було б відвідувати університет;

2) гроші на підручники;

3) гроші, витрачені на проживання в гуртожитку;

4) гроші, витрачені на їжу;

5) плату за навчання.

 

Задача 2.

Уявіть економіку, в якій виробляються лише два блага: трактори та хліб. Економіка при повному та ефективному використанні ресурсів спроможна виробляти різні сполучення цих благ.

Варіанти Хліб (тис. т) Трактори (шт.)
А
Б
В
Г
Д

1. Намалюйте криву виробничих можливостей економіки.

2. Розгляньте т. В на кривій. Що можна сказати про стан економіки, який відповідає цій точці?

3. Розгляньте якусь т. Е всередині множини виробничих можливостей. Що можна сказати про стан економіки, який відповідає цій точці?

4. Внаслідок приватизації землі удосконалились технологія та організація праці в сільському господарстві. Як зміняться можливості економіки (покажіть на графіку)?

5. Визначте альтернативну вартість виробництва хліба для кожного варіанта виробництва.

 

Задача 3.

У галузі виробляються комп’ютери та принтери. У таблиці наведено ефективні варіанти зміни структури виробництва:

Варіанти А В С D E F G
Принтери, шт.
Комп’ютери, шт.

1.Зобразіть графічно криву трансформації можливостей галузі.

2.Обчисліть альтернативні витрати виробництва одного додаткового комп’ютера в різних варіантах зміни структури виробництва.

3.Поясніть, як змінюються альтернативні витрати в міру розширення виробництва принтерів.

Задача 4.

У деякій країні за умови цілковитого використання всіх ресурсів виробляються тільки два товари – велосипеди і пральні машини. Якщо всі ресурси будуть задіяні у виробництві велосипедів, то можуть бути вироблені 100 велосипедів; якщо всі ресурси будуть задіяні у виробництві пральних машин, то можуть бути вироблені 40 пральних машин.

1. Побудуйте криву виробничих можливостей.

2. Визначте альтернативні витрати виробництва обох видів товарів.

3.Покажіть, які зміни відбудуться на графіку, якщо у виробництві велосипедів буде застосована нова, більш продуктивна технологія.

4.Чи зміниться у цьому випадку альтернативна вартість виробництва?

5.Позначте на графіку точки, які відповідали б ефективним і неефективним способам використання обмежених ресурсів.

Задача 5.

Виробничий підрозділ підприємства виготовляє товари А і Б. При незмінному обсязі ресурсів можливі наступні сполучення загального випуску на добу.

Варіанти виробництва Обсяг випуску, од. на добу
А Б

Визначте альтернативні витрати збільшення товару А з 25 до 30 од., виражені в одиницях товару Б?

Задача 6.

Погодинна заробітна плата споживача складає 10 грн. За товаром по 8 грн./од. потрібно стояти 1 годину в черзі. За цим же товаром по 12 грн./од. черги немає. При якому обсязі покупки раціональними є придбання дешевого товару для споживача?

Задача 7.

На острові з тропічним кліматом живуть 5 чоловік. Вони займаються збиранням кокосів та черепахових яєць. В день кожен збирає чи 20 кокосів, чи 10 яєць.

Намалюйте криву виробничих можливостей економіки цього острова.

Припустимо, що на острів завезена техніка, за допомогою якої кожний з п’яти чоловік його працюючих мешканців щоденно можуть збирати 28 кокосів. Покажіть на графіку, як змінилася крива виробничих можливостей економіки острова

Задача 8.

Є три можливості ефективно використати 100 тис. грн.:

· придбати облігації державної позики з виплатою через рік 10% від їх номінальної вартості;

· покласти на рахунок у банк під 14% річних;

· придбати 200 од. товару з можливістю його продажу через рік по 700 грн. за од.

Якою буде альтернативна вартість проекту, якщо Ви виберете найменш ризикований варіант – придбання облігацій державної позики?

Задача 9.

Підприємець збирається організувати власний бізнес. Пов'язані з цим витрати включають: купівлю устаткування (термін зносу 5 років) - 10 тис. грн., зарплата персоналу - 20 тис. грн./рік, сировину та матеріали - 70 тис. грн./рік.

Річна зарплата підприємця складає 6 тис. грн. На купівлю устаткування він збирається вкласти заощадження, що приносять 6% річних. Підприємець очікує щорічно одержувати виручку, що складає 98 тис. грн. Чи є відкриття власного бізнесу вигідною операцією?

Задача 10.

Сусідка Степана готова сплачувати йому 5 гривень за годину роботи у неї в саду. Замість цього Степан вирішив продавати морозиво. За три години він продав 50 порцій морозива за ціною 1 гривня за порцію. Його витрати склали 50 копійок за порцію. Мама дала йому морозильну камеру та столик з умовою, що він прибере в їхньому будинку. На прибирання Степан потратив годину. Визначте, яким є економічний прибуток Степана від власного бізнесу.

ТЕМА 2. Попит та пропозиція та їх взаємовідносини

  Зміст: 1. Попит та функція попиту.

Рішення.

Аналітичне рішення. Визначаються параметри ринкової рівноваги: а) до встановлення податку:

Графічне вирішення.

З рисунку видно, що споживач сплачує PEt – PE = 0,75 грн. податку за кожну одиницю продукції, відповідно виробник: 1 – 0,75 = 0,25 (грн./од.). Вправи для опрацювання  

Задача 1.

Нижче наведені дані про ситуацію на ринку відеокасет

Ціна, грош. од.
Попит, млн. шт.
Пропозиція, млн. шт.

Намалюйте графік попит і пропозиції відеокасет:

a) Чому дорівнює рівноважна ціна та обсяг виробництва відеокасет на цьому ринку?

b) Яка ситуація складеться на ринку – виникне надлишок чи дефіцит відеокасет – при ціні 8 грош. од. за касету? Визначте обсяг надлишку (дефіциту)?

c) Виконайте ту ж саму задачу за умов, якщо ціна складе 32 грош. од.

d) Зростання споживчих витрат збільшило попит населення на відеокасети на 15 млн. штук при кожному рівні цін. Які будуть рівноважні ціна та обсяг виробництва відеокасет?

 

Задача 2.

Визначте функцію ринкового попиту, якщо на ринку є два споживачі з індивідуальними функціями попиту:

QD1 = 30 – 2Р;

QD2 = 20 – Р.

Задача 3.

Крива попиту на товар описується таким рівнянням: QD = 600 – 4Р , крива пропозиції: QS = 300 + 8Р. Яка рівноважна ціна та рівноважний обсяг товару? Припустимо, що ціна товару 15 тис. грн., що виникне – надлишок чи дефіцит, в якому розмірі?

Задача 4.

З друку вийшов новий навчальний посібник з мікроекономіки. Попит на посібник заданий рівнянням: QD= 6 – Р, пропонування описує рівняння: QS = Р – 2.

a) Визначте рівноважну ціну (грн.) та рівноважну кількість (тис. шт.) посібників. Подайте графічну ілюстрацію.

b) Припустимо, що уряд встановлює податок на продавця у розмірі 2 грн. з одного посібника. Визначте нову рівноважну ціну і рівноважний обсяг продажу. Які зміни відбудуться на графіку? Визначте суму податкових надходжень від продажу підручників.

Задача 5.

Накресліть графік попиту та пропозиції курчат за даними таблиці:

Ціна 1 кг, грн. Попит, т. за місяць Пропозиція, т. за місяць

1. Визначте ціну рівноваги та рівноважний обсяг продукції.

2. Накресліть нові графіки попиту та пропозиції, які відображали б такі події:

а) відбулося підвищення ціни на свинину та яловичину;

б) уряд збільшив податок на прибуток з громадян;

в) зросли ціни комбікормів;

г) виведена нова порода курчат, що швидко ростуть;

д) очікується, що найближчим часом ціни на курчат значно зростуть

3. Припустимо, що уряд фіксує ціни на курчат на рівні 2 грн./кг. Які наслідки матиме встановлення такої ціни? Покажіть графічно.

Задача 6.

Загальний обсяг попиту на зерно та загальний обсяг пропозиції зерна на тиждень характеризується даними наведеними в таблиці:

Попит, т Ціна за т, грн. Пропозиція, т

а) Якою буде рівноважна ціна та рівноважний обсяг?

б) Намалюйте графічне відображення попиту та пропозиції товару.

в) Припустимо, що уряд встановив верхню межу ціни однієї тони зерна в 700 грн. Як це вплине на обсяг пропозиції, економічний стан підприємств та їх число на ринку?

 

Задача 7

Функція попиту на товар задана рівнянням QD = 8 – Р. Функція пропозиції товару QS = Р – 1.

1. Обчисліть параметри ринкової рівноваги.

2. Накресліть графічно модель ринкової рівноваги.

3. Визначте і покажіть графічно, як вплине на рівноважну ціну та рівноважний обсяг продукції зменшення попиту на 25%.

Що змінилось у положенні кривої попиту?

Задача 8.

Функція попиту на комп'ютер нової моделі має вигляд:
QD= 100 – Р; функція пропонування: Qs = 2Р – 50.

a) Визначте параметри ринкової рівноваги.

b) Обчисліть цінову еластичність попиту і пропонування у точці рівноваги.

Задача 9.

Дані таблиці характеризують залежність між зміною ціни і обсягом попиту на товар:

Ціна, гри.
Обсяг попиту, од.

a) Обчисліть коефіцієнти лінійної еластичності за кожної зміни ціни.

b) Обчисліть загальні видатки споживачів за кожної ціни і накресліть графіки попиту і видатків.

c) Визначте на кривій попиту зони еластичного і нееластичного попиту, точку одиничної еластичності. Як впливає еластичність на динаміку видатків споживачів ( виторгу продавців )? За яких значень ціни попит буде еластичним, за яких - нееластичним?

Задача 10.

Розв’яжіть наступні задачі:

a. Коли ціна товару X зросла з 10 до 15 грн. за одиницю, споживання товару У збільшилось з 50 до 75 одиниць. Обчисліть коефіцієнт перехресної еластичності попиту і визначте, якими є ці товари - замінниками чи доповнювачами?

b. Припустимо, що доходи родини зросли з 600 грн. до 1500 грн. на місяць, а її видатки на товар N за цей же період зросли відповідно з 50 грн. до 100 грн. Обчисліть коефіцієнт еластичності попиту за доходом і визначте, яким є товар N - предметом першої необхідності чи предметом розкоші?

c. Покажіть графічно, як вплине зменшення доходу на положення кривих попиту на товари А, В, С, якщо відомо, що коефіцієнти еластичності попиту за доходом на ці товари складають відповідно: 1,7; -0,8; 0. Визначте, якими є ці товари.

d. Ціна товару зросла з 1,5 грн. до 2 грн. за одиницю, а обсяг пропонування збільшився з 900 одиниць до 1000 одиниць на тиждень. Обчисліть лінійний коефіцієнт цінової еластичності пропонування.

 

Задача 11.

Дайте відповіді на питання та обґрунтуйте їх:

a) Якщо зростання ціни товару на 1% призводить до зменшення попиту менш, ніж на 1%, якому виду цінової еластичності це відповідає?

b) Якщо зменшення ціни товару на 5% призводить до зменшення обсягу його пропозиції на 8%, що можна сказати про еластичність пропозиції цього товару?

c) Збільшення ціни на чай на 3% викликало збільшення попиту кави на 6%. Визначте перехресну еластичність попиту кави.

d) Припустимо, що цінова еластичність пропозиції сирої нафти складає 2,5. На скільки повинна піднятися ціна, щоб обсяг виробництва збільшився на 20%.

 

.

 

 

Задача 12.

Відомі обсяги опиту на товар при різних рівнях ціни на нього.

а) Знайдіть рівняння попиту та побудуйте його графік.

б) Визначте величину доходу при кожному значенні ціни, побудуйте його графік. При якій ціні досягається максимум доходу?

в) Обчисліть показники цінової еластичності та дугової цінової еластичності в кожній точці. Дайте характеристику попиту. При яких значеннях ціни попит еластичний, а при яких ні?

Ціна, грн.   Попит, тис.грн.   Доход, тис.грн.   Цінова еластичність   Дугова цінова еластичність Характер попиту  
0,3        
0,6        
0,9        
1,2        
1,5        
1,8        
2,1        

Задача 13.

У таблиці представлені дані про різні товари.

Динаміка торгівлі на різних ринках

2. Розрахуйте коефіцієнти еластичності. Проаналізуйте, яким буде попит на товар з ринку «Зоря» і пропозиція з ринку «Центральний»; до якого виду…

Змістовий модуль ІІ.

Теорії поведінки і рівноваги споживача та виробника в ринковому середовищі

Тема 3. Теорія поведінки споживача

Зміст: 1.Смаки та уподобання споживача.

Приклад А.

1. На основі наведених даних побудуйте криву байдужості, відклавши кількість груш на вертикальній осі, а кількість яблук – на горизонтальній. 2. Визначте граничну норму заміни груш яблуками та її динаміку, якщо студентка…

Рішення.

Рис. 1. Крива байдужості. 2. MRSАБ = Δ Г/ Δ Я = - (3-5) / (2-1) = - 2, MRSБВ = - 1/ 1 = - 1;… Вправи для опрацювання

Задача 1.

Корисність споживача представлена функцією:
U = (A • B) 1/2, де А – обсяг споживання апельсинів, В – обсяг споживання бананів.

1. Визначте величину корисності, якщо А = 5, В = 80.

Визначте рівень споживання бананів, якщо А = 10,
А = 15, А = 20 і т.д. Побудуйте криву ізокорисності

 

Задача 2.

Школяр отримав від батьків 2 грн. 40 коп., на які вирішив купити зошити і авторучки. Ціна одного зошита – 30 коп., ціна авторучки – 20 коп.

Побудуйте бюджетну лінію школяра, відклавши кількість зошитів на вертикальній, а кількість ручок – на горизонтальній осі. Визначте, як зміститься бюджетна лінія, якщо:

a. ціна авторучки зросла в 2 рази за інших рівних умов;

b. ціна зошита зросла до 40 коп. за інших рівних умов;

c. батьки видали школяру 3 грн. 60 коп., а ціни на товари залишились на рівні початкових;

d. батьки видали школяру 3 грн. 60 коп., ціна авторучки зросла в 2 рази, а ціна зошита зросла до 40 коп.

Задача 3.

Студентка може витратити на покупку фруктів - апельсинів (X) та яблук (У) – 30 грн. на місяць.

Визначте множину наборів фруктів, доступних для студентки, якщо в травні ціна апельсинів становила 5 грн. за кілограм, а яблук - 3 грн.

У серпні доход студентки зріс, і тепер вона може витратити на покупку фруктів 60 грн. Яблука подешевшали і коштують 2 грн. за кілограм, а при покупці понад 5 кг апельсинів встановлено знижку, вони продаються за ціною 4 грн. за кілограм.

Визначте, які набори фруктів будуть бюджетно доступними для студентки у серпні. Побудуйте відповідні графіки бюджетного обмеження.

Задача 4.

Бюджетна лінія споживача задається рівнянням:
Х + 2У = 60.

1) Побудуйте графік бюджетної лінії.

2) Визначте альтернативні витрати придбання додаткової одиниці товару X.

3) Якою є абсолютна величина кута нахилу бюджетної лінії?

4) Як зміниться положення бюджетної лінії, якщо:

а) за інших рівних умов доход споживача зросте до 80 грн.?

б) ціна товару X зросте вдвічі, а ціна товару У і доход споживача залишаться на рівні початкових?

 

Задача 5.

1. Студент кожну неділю отримує від батьків 20 грн. На кишенькові витрати (їжу, розваги). Побудуйте бюджетну лінію студента для кожної з наступних ситуацій, позначаючи продукти на вертикальній осі, а розваги на горизонтальній.

a) Ціна продуктів харчування РF = 50 коп., ціна розваг РH = 50 коп. за одиницю;

b) РF = 50 коп., РH = 1 грн.;

c) РF =1 грн., РH = 50 коп.;

d) РF = 40 коп., РH = 40 коп.;

e) РF = 50 коп., РH = 50 коп., але доходи збільшились до 25 грн. в неділю;

Прокоментуйте бюджетні лінії d) та е) і порівняйте їх з бюджетною лінією а).

Задача 6.

Петро витрачає 20 грн. на добу на яблука та груші. Гранична корисність яблук для нього 20-3x, а гранична корисність груш – 40-5y , де x – кількість яблук, y – кількість груш. Ціни фруктів дорівнюють 1 грн. та 5 грн. за штуку відповідно. Яку кількість яблук та груш щоденно купуватиме Петро?

 

Задача 7.

Домогосподарка кожного дня купує буханець хліба та пакет молока за цінами відповідно 1 грн. і 0,80 грн. за одиницю. Останнім часом вона купує таку кількість цих продуктів, що гранична корисність останніх одиниць становить відповідно 80 та 70 грн.

Чи можна вважати, що вона купує оптимальний набір продуктів? Якщо ні, то поясніть, як їй слід перерозподілити свої видатки між двома товарами?

 

Задача 8.

Микола витрачає протягом місяця 120 грн. на придбання цигарок (5 грн./пачка) та молока (2 грн./літр).

а) Побудуйте Ваше бюджетне обмеження, визначте нахил бюджетної лінії.

б) За пропозицією міністерства охорони здоров’я ціни на цигарки підвищили до 10 грн. Яку кількість товарів зможе споживати Микола?

в) Підвищення ціни на цигарки було розкритиковане Верховною Радою, і уряд прийняв рішення надати субвенції виробникам молока: 50% ціни молока держава бере на себе. Які можливості споживання стоять перед Миколою?

г) Мер Києва вирішив стимулювати людей купувати молоко: при купівлі більше 8 літрів молока, 2 літри отримують безкоштовно. Який вплив має це рішення? Проілюструйте його графічно.

 

Задача 9.

На основі наведених даних:

Кількість тістечок, шт.
Сукупна корисність, грн.

· визначте граничну корисність третього тістечка;

· побудуйте графіки сукупної та граничної корисності;

за якого значення граничної корисності споживач отримує максимум сукупної корисності?

Задача 10.

Аборигени споживають ананаси та банани. Їх життєвий досвід свідчить, що набори з 5 ананасів і 20 бананів та 20 ананасів і 5 бананів рівноцінні. Рівноцінними вони також вважають набори (10;15) і (15;10).

г) Графічно зобразіть ці набори та покажіть множини наборів кращих і гірших за набір (10;15).

д) Побудуйте криві байдужості.

е) Порівняйте всі набори та намалюйте криві байдужості, якщо корисність набору продуктів дорівнює добутку їх кількості.

 

Задача 11.

Студентка завтра повинна складати два іспити: з мікроекономіки та менеджменту. Вона почуває себе впевнено в мікроекономіці, але хвилюється з приводу менеджменту.

Студентка хотіла б максимізувати кількість балів з обох дисциплін. На підготовку до іспитів вона має лише годину. В залежності від того, скільки вона затрачує додаткових хвилин на підготовку до кожного іспиту, вона очікує отримати наступні бали:

Кількість хвилин на мікроекономіку Очікувані бали з мікроекономіки Кількість хвилин на менеджмент Очікувані бали з менеджменту

Яким чином студентці потрібно використати цей час, щоб максимізувати кількість балів з обох дисциплін?

Поясніть, чому їй не слід присвячувати всю годину вивченню більш складної для неї дисципліни – менеджменту.

Задача 12.

Раціональний споживач має доход 64 грн., який витрачає на придбання двох товарів А і В. Ціна товару А 8 грн., ціна товару В 8 грн. Оцінка споживачем корисності від придбання товарів наведена в таблиці:

Кількість одиниць товару Загальна корисність, , бали
Товар А Товар В

Визначте, яку кількість товару А і товару В придбає раціональний споживач?

 

Задача 13.

Споживач розподіляє частину місячного бюджету, що виділена для купівлі м’яса (115 грн.), на свинину, яловичину і баранину. Сукупну корисність, яку він отримує від споживання різних видів м’яса наведено в таблиці:

Одиниця товару Свинина Яловичина Баранина
UС MUС MUС/PС UЯ MUЯ MUЯ/PЯ UБ MUБ MUБ/PБ
           

а) обчисліть граничні корисності;

б) обчисліть значення зваженої граничної корисності, якщо РС=15грн., PЯ=10грн., PБ=5грн.

в) який набір м’яса максимізує його корисність? Яка буде при цьому сукупна корисність?

г) якщо частина бюджету виділена на м’ясо зросте на 30 грн., то який набір в такому разі буде максимізувати корисність? Яка буде при цьому сукупна корисність?

 

Задача 14.

Споживач витрачає 13 грош. од. на тиждень на помідори та огірки. Гранична корисність помідорів для нього визначається рівнянням 30 – 2Х, де
Х — кількість помідорів, кг. Гранична корисність огірків становить 19 – 3Y, де Y — кількість огірків, кг. Ціни товарів відповідно 2 грош. од. та 1 грош. од. Яку кількість помідорів та огірків придбає раціональний споживач?

 

Задача 15.

Графічне зображення вибору споживача наведено на рис. 1. Рівновага споживача досягається в точці Е.

Рис. 1.Вибір споживача

а) знайдіть величину місячного доходу споживача, якщо відомо, що ціна товару Х становить 20 грош. од.

б) якою у такому випадку має бути ціна на товар Y?

в) запишіть рівняння зображеної бюджетної лінії.

г) визначте граничну норму заміни товару Х товаром Y у точці Е.

 

 

Задача 16.

Споживач вирішує, як розподілити свій місячний дохід між купівлею продуктів харчування та купівлею одягу. Рисунок 1. ілюструє його бюджетну лінію і криву байдужості.

Покажіть на рис. 1 такі точки:

а) максимізації корисності споживача;

б) отримання такого ж задоволення, що і в точці оптимуму, але за межами бюджетних можливостей;

в) отримання більшого задоволення, ніж у точці оптимуму, але за межами бюджетних можливостей;

г) віддання переваги виключно продуктам харчування або одягу;

д) вибору такого набору благ, за якого споживач не витратив би свій дохід, передбачений для купівлі.

 

Задача 17.

У таблиці наведено дані про набори байдужості товарів Х та Y, які забезпечують споживачеві різну корисність:

Рівень корисності
U1 U2 U3
Х Y Х Y Х Y

Поясніть:

а) яка з даних кривих байдужості відображає найвищий рівень корисності;

б) яка з кривих представляє найнижчий рівень корисності;

в) зобразіть криві байдужості на одному рисунку;

г) чи достатньо даної інформації для визначення оптимальної точ­ки вибору споживача;

д)побудуйте бюджетну лінію споживача, якщо відомо, що Рх = = 10 грош. од., Ру = 10 грош. од., а дохід I = 100 грош. од.; визначте, які набори товарів доступні для споживача, а які — ні. Чи можна тепер визначити вибір споживача, який забезпечує максимальну корисність?

Тема 4. Витрати виробництва. Мікроекономічна модель підприємства

Та оптимум товаровиробника

Зміст: 1. Ресурси і випуск. Ефективний план виробництва.

Приклад А.

  Кількість змінного фактора (L) робітників/день Сукупний випуск… 1. Обчисліть величини граничного та середнього продуктів змінного фактора за… 2. Накресліть криві сукупного, середнього та граничного продуктів змінного фактора.

Рішення

1. APK = TPK/K, MPL = ΔTPL/ΔL.   L …  

Задача 1.

Фірма збільшує обсяги виробництва продукції у короткостроковому періоді. Заповніть пропуски у наведеній таблиці, обчисливши величини всіх видів продукту.

Кількість робітників, L Сукупний продукт, TPL Граничній продукт, MPL Середній продукт, APL
X
19,5

 

Задача 2.

Для випуску 346 виробів за робочий день фірма може застосувати такі варіанти технологічно ефективних способів виробництва:

Варіанти технології А В C D
Кількість праці, одиниць
Кількість капіталу, одиниць

Ціна одиниці праці 2 грн. , ціна одиниці капіталу 3 грн.

1. Визначте економічно ефективний спосіб виробництва.

2. Чи зміниться вибір фірмою технології, якщо ціна одиниці капіталу знизиться до 1 грн. ? Яку саме комбінацію праці капіталу вибере фірма?

 

Задача 3.

Фірма планує виробляти 490 одиниць продукції на тиждень, їй запропоновано декілька технологічно ефективних способів виробництва, представлених даними таблиці:

Варіанти технологій Кількість одиниць
праці (L) капіталу (К)
А
Б
В
Г

Ціна одиниці праці - 30 грн./ тиждень. Ціна одиниці капіталу - 50 грн./ тиждень.

1. Визначте економічно ефективний варіант технології.

2. Зобразіть графічно оптимальний вибір фірми за допомогою ізокванти й ізокости

 

Задача 4.

Таблиця представляє "виробничу сітку" - функцію виробництва, яка характеризує залежність між затратами двох факторів - праці і капіталу - та обсягами випуску продукції:

Капітал, од.
Праця, од

1. Обчисліть граничний продукт праці при застосуванні величини капіталу у 2 одиниці та зміні кількості праці від 0 до 6 одиниць.

2. Обчисліть граничний продукт капіталу за умови, що капітал є єдиним змінним фактором при постійному застосуванні 4 одиниць праці.

3. На основі наведених у таблиці значень функції виробництва накресліть карту ізоквант.

 

Задача 5.

У виробництві продукції фірма застосовує два види ресурсів - працю та капітал. Ціна одиниці праці - 8 грн./год., ціна одиниці капіталу -12 грн./год. За певного рівня випуску граничний продукт праці становить 40 одиниць, граничний продукт капіталу - 60 одиниць.

Визначте, чи мінімізує фірма свої сукупні виробничі витрати, чи їй потрібно змінити співвідношення ресурсів.

 

Задача 6.

Фермерське господарство має намір виростити і зібрати 500 т картоплі за сезон. Йому запропоновані декілька технологічних проектів виробництва бажаної кількості.

Проекти Кількість техніки, од. Кількість робітників, чол. Кількість добрив, тон Кількість землі, га
А
Б
В
Г

Визначте економічно ефективний спосіб виробництва, якщо ціна одиниці праці становить 10 грн., одиниці техніки – 50 грн., одиниці добрив – 3 грн., одиниці землі – 20 грн.

 

 

Задача 7.

Залежність довгострокових сукупних витрат деякої фірми від обсягу випуску представлена даними таблиці:

Обсяг випуску, од./тижд.
Сукупні витрати (LTC)

1. Доповніть таблицю і обчисліть величини середніх (LAC) і граничних (LMC) витрат фірми. Побудуйте криві довгострокових середніх і граничних витрат.

2. На яких обсягах випуску фірма відчуватиме зростаючий ефект масштабу?

3. Визначте мінімальний ефективний масштаб виробництва для цієї фірми.

 

 

Задача 8.

Виробництво однієї тони бетону вимагає 800 кг цементу та 200 л води.

а) Покажіть залежність між товарами через виробничу функцію.

б) Намалюйте ізокванти для виробництва 4 та 8 тон бетону.

в) Намалюйте часткову виробничу функцію та граничну виробничу функцію для фактору вода, якщо у розпорядженні є 1,6 т цементу.

Задача 9.

У таблиці наведені економічні параметри діяльності деякої фірми.

TR
MP
L 1-5 6-10 11-15 16-20 21-25 26-30

а)визначте рівень продуктивності праці сімнадцятого працівника.

б) визначте вартість граничного продукту праці тридцятого працівника.

в)яку кількість працівників буде наймати підприємець?

г) поясніть динаміку граничного продукту.

 

Задача 10.

Заповніть пропуски у таблиці на підставі наведених даних.

Обсяг змінного ресурсу Сукупний продукт Граничний продукт Середній продукт
   
   
   
    5,75
   
   

 

Задача 11.

Приватне підприємство займається виробництвом столярних виробів. Співвідношення витрат праці та щоденного виготовлення віконних рам наведено в таблиці:

Вит-рати праці Сукуп-ний продукт Середній продукт Гранич-ний продукт Вит-рати праці Сукуп-ний продукт Середній продукт Гранич-ний продукт
       

Обчисліть середній та граничний продукт і побудуйте графіки виробничої функції, середнього та граничного продуктів.

Задача 12.

На взуттєвій фірмі за годину праці виготовляється 1,2 пари взуття.

Визначте середні змінні витрати виробництва однієї пари взуття, припускаючи, що праця є єдиним змінним фактором виробництва і що витрати на працю становлять 24 грош. од. на годину.

Якщо постійні витрати становлять 16 000 грош. од. на місяць, а місячний обсяг виробництва — 1000 пар взуття, то якою буде величина середніх сукупних витрат виробництва?

Задача 13

Припустімо, що ви збираєтеся відкрити мале підприємство з виробництва столярних виробів. Придбання необхідного устаткування обійдеться вам у 50 тис. грош. од. власних коштів, які за альтернативного їх використання можуть щорічно давати вам 5 тис. грош. од. доходу. Устаткування розраховано на 10 років роботи. Вам необхідно найняти 10 робітників, місячний фонд оплати яких становитиме 2100 грош. од. Крім того, за оренду виробничого приміщення ви щорічно сплачуватимете 4 тис. грош. од., а на закупівлю сировини та матеріалів і оплату електроенергії витрачатимете 15 тис. грош. од. За вашими підрахунками річний дохід підприємства від продажу столярних виробів після сплати податків становитиме 69,3 тис. грош. од. На аналогічному малому підприємстві вам пропонують зайняти вакантну посаду менеджера з річною оплатою в 4200 грош. од. Обчисліть розміри бухгалтерського та економічного прибутку, які отримуватиме мале підприємство, виходячи з наведених вище даних.

 

Тема 5. Ринок досконалої конкуренції

Зміст: 1. Структура ринку і умови повної конкуренції.

Приклад А.

Рішення: Результат діяльності визначаємо шляхом порівняння TR i TC: TR = P · Q = 25 грн.·36 грн. = 900 грн.

Задача 1.

Підприємець відкрив взуттєву майстерню Він вклав 5000 грн. у придбання обладнання на 1000 грн. придбав сировини і матеріалів, 1000 грн. сплатив за річну оренду приміщення. Якби він поклав ці гроші в банк, то міг би отримати 5% річних. Якби він погодився працювати за наймом у майстерні "Будинку побуту", то міг би отримувати 2400 грн. заробітної плати на рік

Обчисліть величини бухгалтерського, економічного та нормального прибутків підприємця, якщо його сукупний річний виторг становить 12750 грн.

 

Задача 2.

Припустимо, що Ви маєте намір відкрити мале підприємство з виробництва столярних виробів. Придбання устаткування обійдеться у 50 тис грн. , які за альтернативного використання могли б щорічно давати 5000 грн. доходу. Устаткування розраховане на 10 років роботи з наймом робітників обійдеться у 2100 грн. щомісяця, річна орендна плата становитиме 4000 грн. а на закупівлю сировини, матеріалів, електроенергії потрібно 15000 грн. на рік. За Вашими підрахунками, сукупний річний виторг становитиме 69300 грн. На аналогічному підприємстві Вам пропонували зайняти вакантну посаду менеджера з річною платнею 4200 грн.

Обчисліть величини річних бухгалтерського і економічного прибутків малого підприємства

 

Задача 3.

Пан Черкавський працював менеджером у державній друкарні і отримував 24 тис грн. заробітної плати на рік, але вирішив заснувати власну друкарню Річна оренда приміщення обійшлася йому у 32 тис грн. , оренда обладнання - 64 тис грн. Для оплати ліцензії він був змушений зняти 1000 грн. з власного строкового рахунку в "Приватбанку" у 20 тис грн. , на які нараховувалось 20% річних витрати на сировину та матеріали становили 10 тис грн. на рік очікуваний річний виторг від надання друкарських послуг становить 200 тис грн.

Визначте величини бухгалтерського та економічного прибутку підприємця і поясніть, чи було доцільним його рішення щодо заснування власного бізнесу

 

Задача 4.

Досконало конкурентна фірма нарощує обсяги виробництва у короткостроковому періоді від 0 до 10 одиниць продукції, її постійні витрати становлять 60 грн. Динаміка змінних витрат представлена даними таблиці:

Обсяг випуску, од.
Змінні витрати, грн.

1. Розрахуйте сукупні, середні сукупні, середні постійні, середні змінні, а також граничні витрати фірми; визначте величини сукупного та граничного виторгів, економічних прибутків (збитків) фірм за наступними ринковими цінами: Р1 = 50, Р2 = 40, Р3 = 30.

2. Побудуйте криві сукупних постійних та змінних витрат, криві сукупного виторгу та економічних прибутків (збитків) і визначте оптимальні обсяги виробництва за методом ТR-ТС.

3. Побудуйте криві середніх сукупних, середніх змінних та граничних витрат і граничних виторгів і визначте оптимальні обсяги виробництва за кожної заданої ціні за методом МR-МС: Р1 = 50, Р2 = 40, Р3 = 30.

4. Визначте, за якої ціни фірма буде готова зупинити виробництво.

5. На моделі МR-МС визначте короткострокову криву пропонування фірми.

 

Задача 5.

Конкурентна фірма функціонує у короткостроковому періоді. В таблиці наведено динаміку сукупних витрат залежно від зміни обсягу виробництва:

Обсяг випуску продукції (Q), од.
Сукупні витрати (ТС), грн.

Визначте:

1. Ціну беззбитковості фірми;

2. Обсяг продукції, який фірма буде виробляти за ціною беззбитковості;

3. Побудуйте модель рівноваги фірми в ситуації беззбитковості;

4. Обчисліть, який обсяг випуску вибере фірма, якщо ринкова ціна становитиме: а) 5 грн.; б) 9 грн. Яким буде результат діяльності фірми?

 

Задача 6.

Фірма працює в умовах досконалої конкуренції. Функція її сукупних витрат має вигляд: TС = 0,1Q2 + 15Q + 10. Ринкова ціна товару становить 25 грн. за одиницю.

Визначте, який обсяг випуску дозволить фірмі максимізувати прибуток.

 

Задача 7.

Функція сукупних витрат конкурентної фірми має вигляд: ТС = 6Q + 2Q2. Визначте результат діяльності фірми, якщо вона виробляє 25 одиниць продукції і реалізує їх на досконало конкурентному ринку за ціною 36 грн. за одиницю.

 

Задача 8.

Уявіть, що ви – незалежний консультант з економічних питань. Вашими порадами постійно користуються фірми, що працюють в умовах досконало конкурентного ринку. Надана ними інформація є неповною, але ваші знання дозволяють дати певні рекомендації для кожного випадку.

Спробуйте визначити необхідні вам дані й відповідно до ситуації виберіть для кожної фірми одну з наступних рекомендацій, яка дозволить оптимізувати її стан: 1) збільшити обсяг випуску; 2) зменшити обсяг випуску; 3) припинити виробництво; 4) залишити галузь; 5) не змінювати обсягу випуску. Поясніть ваше рішення відносно кожної фірми.

 

 

Фірма Часовий період P MR TR Q TC MC ATC AVC EP (-EP)
А S 4,0     2,9   3,2  
Б S 5,9       5,9 4,7 4,2  
В S       10,0 8,7  
Г S   25,0   35,0 23,9  
Д S 9,0       9,0 15,0 12,0  
Е L   37,9     45,0 45,0    
                       

 

Задача 9.

У конкурентній галузі функціонує 1000 фірм з однаковими витратами виробництва. Граничні, витрати випуску 50 одиниць продукції на місяць для кожної фірми становлять 25 грн.; 60 одиниць – 30 грн.; 70 одиниць – 50 грн. Ринкова ціна продукції становить 30 грн. Визначте:

1) яким буде місячний обсяг галузевого пропонування ?

2) яким він стане, якщо ціна продукції зросте до 60 грн.?

 

Задача 10.

Залежність сукупних витрат фірми від обсягів випуску наведено в таблиці:

Q
TC

Якщо конкурентна ціна товару дорівнює 6 грн., то який обсяг виробництва

обере підприємець?

 

Задача 11

1. Фірма працює на ринку досконалої конкуренції. Дані про її витрати та обсяги випуску представлено в таблиці:

Обсяг випуску
Загальні витрати

Визначте:

а) оптимальний обсяг випуску та прибуток фірми за умови, що ціна на ринку дорівнює 60 грн.;

б) пропозицію фірми;

в) беззбитковий обсяг випуску.

 

Задача 12

Витрати фермера на виробництво моркви становлять TC ( y)=700+0, 01y2, де y – обсяг виробництва моркви у кг. Знайдіть рівноважний випуск та максимальний прибуток фермера, якщо ринкова ціна на продукцію становить 6 грн. за кг.

 

Задача 13.

Використовуючи наведені дані про діяльність малого підприємства, заповніть пропуски в таблиці та з’ясуйте за кожним варіантом, що є доцільнішим для підприємства:

а) закритися;

б) збільшити обсяг виробництва для мінімізації збитків;

в) зменшити обсяг виробництва для мінімізації збитків;

г) збільшити обсяг виробництва для максимізації прибутку;

д) зменшити обсяг виробництва для максимізації прибутку;

є) нічого не змінювати.

Варіант Р Q TR TC TFC TVC ATC AVC MC
      3,9 14,1   4,7
    12,8 7,2     3,2
       
    13,6     2,7
      1,4 23,1 3,5  
       
  22,8      
    45,5 43,4     6,2 5,5
        4,5
    21,5 6,5     3,5
Рис. Криві витрат

Задача 14.

На рис. показано криві витрат підприємства, яке працює за умов досконалої конкуренції.

Дайте відповідь на запитання:

а)за якої ціни товару підприємство готове припинити виробництво?

б) за якої ціни товару підприємство отримувало б тільки нормальний прибуток?

в)покажіть на графіку площу, що відображає сукупні постійні витрати за ціни товару, що забезпечує підприємству нормальний прибуток;

г) в якому діапазоні цін підприємство продовжуватиме виробниц­тво зі збитками в короткостроковому періоді?

д) покажіть на графіку криву пропозиції підприємства;

е)за яких цін підприємство могло б отримувати економічний прибуток у короткостроковому періоді?

 

Задача 15.

Уважно розгляньте графік і дайте відповідь на такі запитання:

1) яка модель зображена на графіку? Позначте відповідні криві;

2) в якій ринковій структурі функціонує фірма? Поясніть;

3) якою є ціна на продукцію фірми?

4) якою є величина постійних витрат фірми на нульовому обсязі випуску? на обсязі випуску 30 одиниць продукції?

5) на яких обсягах випуску фірма одержує нульовий економічний прибуток?

6) якою є величина змінних витрат фірми на обсязі випуску 40 одиниць?

7) за якого обсягу випуску фірма максимізує економічний прибуток?

 

Задача 16.

Графік ілюструє параметри діяльності фірми. На основі графіка визначте:

 

1) в якій ринковій структурі працює ці фірма? Обгрунтуйте відповідь.

2) Який обсяг виробництва вибере фірма?

3) За яким правилом визначається оптимальний обсяг випуску?

4) Яким є результат діяльності фірми? Чи максимізує вона прибуток? Обгрунтуйте відповідь.

5) Визначте, що повинна зробити фірма для оптимізації свого стану і якими при цьому будуть результати її діяльності, якщо на обсязі випуску Q1 граничні витрати цієї фірми становлять 6 грн., а ринкова ціна дорівнює 7 грн.

 

Модуль ІІ. Змістовий модуль ІІІ.

Теорії ринків недосконалої конкуренції

Тема 6. Монопольний ринок.

Зміст: 1. Монополія, її особливості. 2. Максимізація прибутку, короткострокова та довгострокова рівновага за умов монополії.

Приклад А.

Qd = 5 – Р; TC = 0,5 + 2Q; ТR = 5Q – Q2. Визначте: 1) обсяг виробництва і ціну, що забезпечують монополісту максимізацію економічного прибутку, а також величину…

Задача 1.

Попит на продукцію фірми–монополіста заданий рівнянням: Р = 40 – Q. Функція витрат фірми має вигляд: ТС = 50 + Q2. Визначте:

1) обсяг виробництва, який дозволяє монополії максимізувати прибуток;

2) величину економічного прибутку.

 

Задача 2.

Модель простої монополії описується наступною системою рівнянь: QD = 10 – 2Р; TC = 1 + 2Q; ТR = 5Q – Q2. Визначте:

· обсяг виробництва і ціну, що забезпечують монополісту максимізацію економічного прибутку, а також величину економічного прибутку;

· обсяг виробництва і ціну, що забезпечують монополісту максимізацію сукупного виторгу; якою буде величина економічного прибутку у цьому випадку?

 

Задача 3.

Модель простої монополії описується наступними рівняннями: ТR = 100Q – Q2; МС = 10 + Q.

Визначте обсяг виробництва і ціну продукції, якщо:

1) фірма функціонує як проста монополія.

2) фірма функціонує в умовах досконалої конкуренції.

3) порівняйте одержані результати і зробіть висновки щодо наслідків монополізації виробництва.

Задача 4.

Припустимо, що середні сукупні і граничні витрати монополії сталі і дорівнюють 4 грн. за будь-якого обсягу. Попит на продукцію монополії представлений даними таблиці:

Ціна, грн./од.
Обсяг попиту, од./тижд.

Зробіть необхідні обчислення, побудуйте графіки ринкового попиту, граничного виторгу, середніх і граничних витрат монополії та визначте:

1) оптимальний обсяг випуску і ціну продукції;

2) величину прибутку монополії;

3) яку кількість продукції і за якою ціною виробляла б конкурентна галузь з ідентичними витратами?

Задача 5.

Конкурентна галузь має постійну віддачу, її середні та граничні витрати дорівнюють 5 грн. Щорічно фірми галузі продають 500 тис. одиниць продукції. Згодом галузь моно-полізується. Ціна за одиницю продукції зростає до 8 грн., а випуск скорочується до 300 тис. одиниць.

Визначте і покажіть графічно величину чистих суспільних втрат від монополізації виробництва.

Задача 6.

На основі приблизного правила ціноутворення за методом "витрати плюс" визначте:

1) яку ціну повинен встановити монополіст, щоб максимізувати прибуток, якщо граничні витрати фірми-монополіста становлять 40 грн., а еластичність попиту на продукцію фірми Еd = –5;

2) індекс Лернера для цієї фірми;

3) якою була б монопольна влада фірми, якби значення ціни і граничних витрат зрівнялись?

Задача 7.

На ринку досконалої конкуренції діють п'ять однакових фірм. Індивідуальне пропонування кожної фірми описується рівнянням QS = Р – 2. Ринковий попит описується рівнянням QD = 8 – Р.

Визначте і покажіть графічно величину втрат надлишку споживача за умови, що конкурентна галузь монополізується.

Задача 8.

На ринку діє 2 покупці та монополія. При цінах 10, 20, 30 попит першого покупця дорівнює 5, 3 і 1, а попит другого – відповідно 2, 2 і 2. Постійні витрати монополії дорівнюють 5, а граничні витрати дорівнюють 3.

Знайти максимальний прибуток монополії.

 

Задача 9.

Виручка монополії при ціні 10 дорівнює 40, а при ціні 15 дорівнює 30. Знайти виручку при ціні 2, якщо функцію попиту лінійна.

Задача 10.

Фірма повністю монополізувала виробництво товару «b». Економічне становище фірми характеризується наступними показниками: загальний дохід = граничні витрати = де - обсяг випуску товару «b». Розрахуйте обсяг продажу та ринкову ціну товару «b».

Тема 7. Монополістична конкуренція та олігополія

Зміст: 1. Монополістична конкуренція та її особливості. 2. Олігополія.

Задача 1.

Функція сукупних витрат монополістичного конкурента має вигляд: ТС = 200 + 30Q, функція попиту на продукцію фірми описується рівнянням: Р = 60 – 0,2Q.

Визначте оптимальний обсяг випуску і ціну, які дозволяють максимізувати прибуток фірми.

Задача 2.

Кожна з 20 фірм монополістична конкурентної галузі має криву попиту, задану рівнянням: Р = 10 – Q.

Визначте аналітичний вираз для кривої попиту кожної фірми після входження в галузь 5 нових фірм.

Задача 3.

Фірма "Фаворит" виготовляє спортивні костюми (тис. одиниць на рік) і діє на ринку монополістичної конкуренті Граничний виторг фірми описується рівнянням: МR = 20 – Q, граничні витрати: МС = 3Q – 10.

Визначте величину надлишкових виробничих потужностей фірми в одиницях річного випуску, якщо мінімальні довгострокові середні витрати становлять 11 грн.

 

Задача 4.

Скориставшись наведеними в таблиці даними, обчисліть сукупний і граничний виторг.

Ціна, грош. од. 7,00 6,50 6,00 5,50 5,00 4,50 4,00 3,50 3,00 2,50
Обсяг попиту, шт. / тиждень

Виконайте завдання:

а) накресліть лінії попиту, сукупного і граничного виторгу, поясніть їх взаємозв’язки;

б) поясніть, чому граничний виторг 4-ї одиниці продукту дорівнює 3,50 грош. од., хоча ціна дорівнює 5,00 грош. од.;

в) визначте еластичний та нееластичний відрізки лінії попиту. Який узагальнюючий висновок можна зробити щодо зв’язку між граничним доходом та еластичністю попиту?

нехай граничні витрати при певному значенні обсягу продукції якимось чином стали дорівнювати нулю. Який обсяг продукції випустило б підприємство, прагнучи прибутковості

Постійні витрати фірми FС = 1000, а її змінні витрати наступним чином залежать від обсягу: VC = Q2. Ринкова функція попиту на товар має вигляд: Q = 480 – 2P. Визначити оптимальні обсяги випуску товару та ціну за умови, що дана фірма єдина, яка пропонує дану продукцію на ринку.

 

Задача 5.

Дайте порівняльну характеристику ринкових структур, заповнивши наступну таблицю відповідями “так”, “ні”, “можливо”

Фірми: Досконала конкуренція Монополістична конкуренція Монополія
Виробляють диференційовану продукцію      
Стикаються зі спадною кривою попиту      
Обирають обсяг випуску за правилом МR = МС      
Для оптимального обсягу випуску мають Р = МС      
Для кожного обсягу випуску крім першої одиниці мають Р > МR      
Мають бар'єри до входження в галузь      
Отримують економічний прибуток у довгостроковому періоді      
Залишають ринок, якщо у довгостроковому періоді Р < LRАС      
Припиняють виробництво, якщо і у короткостроковому періоді Р < АVС      
Мають надлишкові потужності      
Рекламують продукцію      

Змістовий модуль ІV.

Ринки ресурсів та ефективність ринкової системи

Тема 8. Теорія ринків ресурсів. Ринок праці

Зміст: 1. Фактори виробництва у мікроекономічному аналізі. 2. Ринок факторі виробництва в умовах досконалої конкуренції.

Приклад А

Визначте рівноважну ставку заробітної плати (грн. на місяць) та рівноважну кі­лькість робітників, яких найме фірма. Рішення: Q = TP = 4L; MPL = TP´(L) = 4;

Задача 1.

Фірма - досконалий конкурент на ринку готової продукції і монопсоніст на ринку праці виробляє за технологією: Q = 12L – 2L2. Ціна одиниці готової продукції становить 5 грн. Функція пропонування праці має вигляд: L = 0,1w - 2.

Визначте, яку кількість праці (тис. чол.) і за якою ставкою заробітної плати (грн. на день) придбає фірма, що прагне максимізувати прибуток.

Задача 2.

Фірма, що діє на досконало конкурентному ринку готової продукції і купує працю на досконало конкурентному ринку праці, стає монополістом на ринку готової продукції. Вона виробляє продукцію за незмінною технологією: Q = 2L. Ціна одиниці праці становить 8 грн./день. Функція попиту на продукцію фірми описується рівнянням: Q = 12 – P.

1) Визначте, яку кількість праці найме фірма, обсяг її випуску та ціну продукції, що забезпечують максимізацію прибутку, якщо вона функціонує на досконало конкурентному ринку.

2) Визначте, яку кількість праці, яку найме фірма, обсяг її випуску та ціну продукції, що забезпечують максимізацію прибутку, за умов монополії.

 

Задача 3.

На міському ринку пасажирських перевезень мікроавтобусами попит на послуги водіїв-чоловіків описується рівнянням: QDЧ = 2000 – 2W , попит на послуги водіїв-жінок: QDж = 1000 – w. Загальна потреба міста у водіях становить 600 чол.

1) Визначте, скільки водіїв-чоловіків та водіїв-жінок наймуть місцеві транспортні компанії, якщо дискримінації в оплаті праці не існує.

2) Чи доцільно транспортним компаніям вдаватися до дискримінації за статевою ознакою?

Задача 4.

Ринковий попит на працю описується рівнянням: QD = 70 – w; ринкове пропонування праці: QS = 4w – 30, де Q - тис. робітників, w - денна ставка заробітної плати (грн./ день). Держава встановлює мінімальний рівень заробітної плати у 30 грн. на день.

Визначте, як вплине встановлення мінімуму заробітної плати на ринок праці.

Задача 5.

Припустимо, що у деякої фірми кількість робітників є єдиним змінним фактором виробництва. Ціна одиниці продукції фірми становить 30 грн.

Кількість робітників
Обсяг випуску

Визначте та покажіть графічно:

1) обсяг попиту фірми на працю, якщо ринкова ставка заробітної плати становить 175 грн. на місяць;

2) яку максимальну кількість робітників може найняти фірма, якщо держава встановить мінімальну зарплату на рівні 100 грн. на місяць?

3) яким повинно бути рішення адміністрації фірми щодо звільнення робітників, якщо під тиском профспілки фірма була змушена підвищити місячну заробітну плату з 175 грн. до 250 грн.?

Задача 6.

Виробнича функція фірми-монополіста на ринку готової продукції описується рівнянням: Q = 5L. Попит на продукцію галузі має вигляд: QD= 100 – Р. На місцевому ринку праці фірма є монопсоністом. Ринкове пропонування праці описується рівнянням: L = 0,2w – 4.

1. Визначте оптимальний обсяг виробництва та ціну на продукцію фірми-монополіста.

2. Доведіть аналітичне та графічно, що, діючи за правилом оптимального використання ресурсу, фірма одночасно оптимізує свій стан як на ринку праці, так і на ринку готової продукції.

Задача 7.

Припустимо, що випускник ліцею завдяки одержаній комп'ютерній підготовці може піти працювати і заробляти 20 тис. грн. на рік протягом 40 років. Натомість він може вступити до університету з 5-річним терміном навчання і платою за навчання 2500 грн. на рік.

Визначте величину щорічної надбавки до очікуваних доходів, яка дозволить випускнику окупити інвестиції в "людський капітал", за умови, що він одержить безпроцентну позику на оплату навчання.

Тема 9. Ринки капіталу і землі

Зміст: 1. Капітал як ресурс тривалого використання.

Приклад А

1. Обчисліть норму прибутку для кожного проекту. 2. Визначте доцільність реалізації цих проектів для фірми, якщо ринкова ставка… Рішення:

Задача 1.

Передбачається, що верстат буде працювати 3 роки, і щорічно приносити 2000 грн. доходу. Його залишкова вартість в кінці 3 року складе 6000 грн.

Визначте поточну дисконтовану вартість верстата, якщо ставка проценту складає 8%.

Задача 2.

Фірма бажає придбати виробниче устаткування, яке приносило б їй доход протягом трьох років: 110 тис. грн. за перший рік, 121 тис. грн. за другий рік, 133 тис. грн. - за третій.

Визначте максимальну суму, яку фірма може заплатити за устаткування, якщо ставка проценту становить 10%.

Задача 3.

Фірмі, що здійснює перевезення пасажирів по місту, пропонують купити ще одне маршрутне таксі за 350 тис. грн. Фірма очікує одержувати від експлуатації маршрутного таксі доходи протягом трьох років: у перший рік - 200 тис. грн., на другий рік 100 тис. грн., на третій - 50 тис. грн. Наприкінці третього року фірма розраховує продати автомобіль за 60 тис. грн. Ставка проценту 10%.

Визначте, чи буде вигідною для фірми така покупка.

Задача 4.

Фірма хоче взяти в оренду верстат, котрий коштує 20000 грн. і слугує 5 років. Визначте, якою повинна бути мінімальна річна орендна плата за експлуатацію верстата, якщо процентна ставка становить 10%.

Задача 5.

Місто потребує реконструкції мосту через річку, що розділяє його на дві частини. Дві фірми представили проекти реконструкції, що відрізняються за термінами виконання робіт та витратами:

  1 рік 2 рік 3 рік
Витрати фірми 1(тис. грн.)
Витрати фірми 2 (тис. грн.)

Якому проекту слід віддати перевагу, якщо процентна ставка становить 10%?

Задача 6.

Університет для видавництва власних підручників має намір інвестувати 800 тис. грн. у придбання друкарського обладнання, яке буде слугувати 3 роки, лікві­даційна вартість якого становитиме 20 тис. грн. Процентна ставка становить 20%. Прогнозовані рівні випуску і витрат друкарні:

Показники 1 рік 2 рік 3 рік
Обсяг реалізації, шт.
Ціна 7 підручника, грн.
Середні витрати, грн.

Визначте чисту дисконтовану вартість даного інвестиційного проекту та зробіть висновки відносно доцільності інвестування.

Задача 7.

Фірма планує закупити обладнання згідно інвестиційного проекту, реалізація якого розрахована на 5 років і вимагає початкових інвестицій у сумі 100 тис. грн. Очікуваний прибуток фірми однаковий для кожного з 5 років. Очікувана залишкова вартість обладнання оцінюється у 80 тис. дол. Процентна ставка - 10%.

Визначте мінімальну суму щорічного прибутку, за якої реалізація даного інвестиційного проекту буде доцільною.

Задача 8.

Фірмі запропоновані три інвестиційних проекти, розраховані на три роки:

Проекти 1 рік 2 рік 3 рік
Інвестиції тис. грн. Чистий виторг, тис. грн. Інвестиції, тис. грн. Чистий виторг, тис. грн. Інвестиції, тис. грн. Чистий виторг, тис. грн.
A -
B - -
C - -

Визначте внутрішню норму прибутковості (IRR) проектів і виберіть найкращий.

Задача 9.

Компанія взяла позику 100000 грн. на 3 місяці під 16% річних з виплатою проценту авансом. Визначте, яку суму грошей повинна повернути компанія. Якою була сума грошей, яку вона одержала?

Задача 10.

Попит на землю описується рівнянням: QD = 100 – 4R, де Q - площа землі (га), R - величина ренти (тис. грн. / га). Визначте:

1) рівноважну величину ренти, якщо пропонування землі становить 60 га;

2) ціну 1 га землі, якщо процентна ставка становить 20%;

3) вплив на суспільний добробут встановлення державою граничного рівня ренти у 5 тис. грн.

Проілюструйте рішення графічно.

Тема 10. Загальна рівновага та економіка добробуту

Зміст: 1. Часткова і загальна рівновага.

Приклад А

1. Знайдіть рівноважну ціну на ринку товару В, якщо ціна товару А становить 16 грн. 2. Яким буде співвідношення між обсягами попиту та пропонування на кожному з… 3. Як будуть змінюватись ціни на обох ринках для відновлення рівноваги?

Задача 1.

Припустимо, що попит на ринку апельсинів задається рівнянням: QD = 6 – Р, а пропонування QS = Р – 1.

1. Визначте рівноважну ціну (грн.) та рівноважний обсяг продукції (т).

2. Визначте величини надлишків споживачів і виробників та величину сукупного надлишку.

3. Припустимо, що уряд встановлює "підлогу" ціни у 6 грн. Проаналізуйте цю ситуацію з точки зору Парето-ефективності, втрат і вигод споживачів і виробників.

4. Як зміниться ситуація, якщо уряд встановить виробничу квоту у розмірі 2 т?

5. Подайте графічну ілюстрацію.

Задача 2.

Припустимо, що попит на товар задається рівнянням: QD = 100 – 2Р,а пропонування становить QS = Р – 100.

1. Побудуйте криві попиту та пропонування.

2. Визначте, чи може встановитись рівновага на такому ринку. Якою повинна бути умова рівноваги?

Задача 3.

У конкурентній ринковій економіці споживачі оцінюють граничну корисність товару X у 4 ютилі, а товару У- у 8 ютилів. Для фірм граничні витрати виробництва товару X складають 6 грн., товару У- 4 грн.

Визначте, чи є розподіл ресурсів у такій економіці Парето-оптимальним.

Як існуючий розподіл ресурсів може бути покрашений?

Задача 4.

Споживачі М і N розподіляють між собою запас благ X = 30 і У = 20 одиниць. Функції корисності споживачів задані рівняннями: UM = Х0,5У0,5, UN = Х0,25У0,75. Побудуйте криву контрактів.

Задача 5.

Обмежені ресурси економіки - праця і капітал - в обсягах К = 50, L = 100 розподіляються між виробництвом товарів X і У. Виробництво товару X описується виробничою функцією QX = X0.5 L 0.5, а товару QY = X0.2 L 0.8

Побудуйте криву виробничих контрактів та криву виробничих можливостей.

Задача 7.

Припустимо, що суспільство складається з двох громадян А і Б, індивідуальний попит яких на певне благо, а також його пропонування задані даними таблиці:

Ціна блага, грн. Обсяг попиту А, од. Обсяг попиту В, од. Обсяг пропонування, од.

1) Побудуйте криві індивідуального та ринкового попиту за умови, що дане благо призначене для індивідуального споживання і є приватним благом.

2) Визначте рівноважну ринкову ціну та рівноважну кількість блага.

3) Побудуйте криву попиту за умови, що дане благо є суспільним благом.

4) Визначте оптимальні обсяг ціну і суспільного блага.

 

Задача 8.

Суспільство складається з 5 індивідів, кожний з яких має функцію попиту на суспільне благо: QD = 20 – Р. Сукупні витрати на надання суспільного блага становлять: ТС=50 Q.

Визначте аналітична та графічно оптимальний обсяг суспільного блага.

Задача 9.

Садівник і пасічник є сусідами на дачному масиві. Садівнику таке сусідство вигідне, оскільки сусідські бджоли з одного вулика спилюють 10 дерев. Але бджіл для повного запилення саду не вистачає, тому садівник витрачає ще 10 грн. на кожні 10 дерев для штучного запилення. Пасічник від кожного вулика отримує меду на 20 грн. Сукупні витрати пасічника становлять: ТС = 10Q + Q2. де Q - кількість вуликів.

1) Визначте оптимальну кількість вуликів для пасічника.

2) Яка кількість вуликів є оптимальною з точки зору садівника?

 

Задача 10.

На розгляд комітету з проблем екології послідовно були подані чотири природоохоронних проекти: А, Б, В, Г. При цьому сукупні суспільні витрати, пов'язані з реалізацією кожного наступного проекту, перевищували витрати попередніх.

Проект Сукупні суспільні витрати (млн. грн.) Сукупні суспільні виголи (млн. грн.)
А
Б
В
Г

Обґрунтуйте, який з поданих природоохоронних проектів доцільно реалізувати.


СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Андреюк Н.В. Мікроекономіка: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2004. – 176 с.

2. Базілінська О.Я., Мінін О.В. Мікроекономіка: Навч. посіб. – К.: „ЦНЛ”, 2004. – 351 с.

3. Базилевич В.Д. Мікроекономіка. Підручник 2-ге вид. – К.: Знання, 2008. – 679 с.

4. Ватаманюк З.Г. та ін../ За ред. Панчишина С.М. Аналітична економія: макроекономіка і мікроекономіка. Підручник у 2 книгах. – К.: Знання, 2009. – 723 с.

5. Вініченко І.І., Дацій Н.В., Корецька С.О. Мікроекономіка: навчальний посібник. – Київ: ЦНЛ, 2005. – 272 с.

6. Гальперин В.М., Игнатьев С.И., Моргунов В.И. Микроэкономика: В 2 т. / Под ред. В.М. Гальперина. – С.-Пб..: Экон. школы, 1994. - Т. 1. - 349 с.

7. Гамільтон Дж. Методичний посібник до "Мікроекономіки" Р. Піндайка і Д. Рубінфелда / Пер. з англ. А. Олійника, Р. Скільського. - К.: Основи, 1996. - 233 с.

8. Горобчук Т.Т. Мікроекономіка: Навч.-метод. посіб. – К.: ЦУЛ, 2002. – 236 с.

9. Горошко М.Ф., Кулішов В.В. Мікроекономіка: Тести. Ситуації. Задачі./ Навч. посібник. – К.: Ельга, Ніка-Центр, 2003. – 368 с.

10. Гронтковська Г.Е., Косік А.Ф. Мікроекономіка: Навч. посіб. – К.: ЦНЛ, 2004. - 404 с.

11. Долан Э. Дж., Линдсей Д. Микроэкономика: Пер. с англ. / Под общ. ред. Б. Лисовика, В. Лукашевича. – С.-Пб.: Экон. школы, 1994. - 448 с.

12. Долан Э.Дж., Линдей Д. Рынок: микроэкономическая модель / Пер. с англ. В. Лукашевича и др.; Под общ. ред. В. Лисовика, В. Лукашевича. – С.-Пб.: Экон. школы, 1992. - 496 с.

13. Задоя О.А. Мікроекономіка:Курс лекцій./ Навч. посібник. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000. – 176 с.

14. Зянько В.В. Мікроекономіка: Навч. посіб. – 2001.

15. Камаев В.Д. и др. Учебник по основам экономической теории: (Экономика). - М., 1994.

16. Карагодова О.О., Черваньов Д.М. Мікроекономіка: Навч. посіб. - К.: Четверта хвиля, 1997. - 204 с.

17. Косік А. Ф. Мікроекономіка: Практикум. Навчальний посбник/ Г. Е Гронтковська, А. Ф Косік. - К.: ЦНЛ, 2004. - 414 с.

18. Лісовий А.В. Мікроекономіка: Навч. посіб. – К.: ЦУЛ, 2003. – 192 с.

19. Лісовицький В. М. Мікроекономіка: Навчальний посібник/ В.М. Лісовицький. - 3-е вид., перероб. і доп.. - К.: КОНДОР, 2007. - 164 с.:

20. Макконнелл К., Брю С. Экономикс: принципы, проблемы и политика: В 2 т. - М., 1992.

21. Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Аналітична економія. Принципи, проблеми і політика. Ч.2. Мікроекономіка / Пер. з англ. 13-го вид. С. Панчишина, О. Ватаманюка, 3. Ватаманюка; Керівник проекту 3. Ватаманюк. - Львів: Вид. спілка "Просвіта", 1999. - 649с.

22. Максимова В.Ф. Микроэкономика: Учебник: 3-е изд, перераб. и доп. — М.: Соинтэк, 1996 . — 326 с.

23. Мікроекономіка і макроекономіка: Підруч. для студентів екон. спец, закладів освіти / За заг. ред. С. Будаговської. - К.: Основи, 2007. - 518 с.

24. Мікроекономіка: Опорний конспект лекцій/ В. Базилевич, В. Лук'янов, Н Писаренко, Н Квіцинська; Київський державний торговельно-економічний університет. - К.: Четверта хвиля, 1998. - 248 с.

25. Мікроекономіка Л. С. Тарасевич, П. И. Гребенников, А. И. Леусский. – М.: Юрай, 2006. – 374 с

26. Нарижна Л.Д. Мікроекономіка в схемах: Навчальний посібник/ Л.Д. Нарижна, Л.Н. Пономарьова. - К.: Центр навчальної літератури, 2007. - 160 с

27. Павленко І. М. Мікроекономіка: Навчальний посібник/ І.М. Павленко, ; Міністерство освіти і науки України. - К.: ЦУЛ, 2006. - 288 с.

28. Піндайк Р., Рубінфелд Д.Л. Мікроекономіка / Пер. з англ. А. Олійника, Р. Скільського. - К.: Основи, 1996. - 646 с.

29. Пода А.К., Вашків О.П., Куц Л.Л. Мікроекономіка: Зб. задач для студентів екон. спеціальностей: Навч. посіб. - К.: ЖДО, 1995. -123 с.

30. Поплавська Ж.Б. Мікроекономіка: Навчальний посібник. – К.: Аперта, 2009. – 220 с.

31. Самуэльсон П. Экономикс. Том 1,2. – М.: НПО Алгон. – 1994.

32. Семуельсон Пол А., Нордгауз Вільям Д. Мікроекономіка: Пер. з англ. С. Панчишина. - К.: Основи, 1998. - 676 с.

33. Слухай С.В. Довідник базових термінів та понять з мікроекономіки. – К.: Лібра, 1998.

34. Старостенко Г. Г. Мікроекономіка: Навчальний посібник/ Г.Г. Старостенко. - К.: ЦНЛ, 2006. - 152 с.

35. Стеблій Г. Я. Мікроекономіка: Навчальний посібник/ Г.Я. Стеблій. - К.: "Фірма "ІНКОС", ЦНЛ, 2007. - 221 с.

36. Ястремський О.І., Гриценко О.Г. Основи мікроекономіки 2-ге вид., перероб. і доп., з модельно-комп’ютерним додатком на лазерному диску: Підручник. - К.: Знання, 2007. - 579 с.

 

– Конец работы –

Используемые теги: мікроекономіка0.037

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МІКРОЕКОНОМІКА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Тема 1 1.1. Предмет мікроекономіки 1.2. Економічний вибір 1.3. Інструментарій мікроекономіки
Предмет мікроекономіки... Економічний вибір... Інструментарій мікроекономіки Предмет мікроекономіки...

Основні принципи і методи вивчення мікроекономічних явищ і процесів. Нормативна і позитивна мікроекономіка
Основні принципи і методи вивчення мікроекономічних явищ і процесів Нормативна і позитивна...

МІКРОЕКОНОМІКА
Національний технічний університет... Харківський політехнічний інститут...

Тема 1. Вступ до мікроекономіки.
Потреби людини їжа одяг освіта відпочинок тощо... Праця земля капітал товари послуги гроші тощо limit...

0.026
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам