рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Початок роззброєння та скорочення ядерних озброєнь СРСР та США

Работа сделанна в 2005 году

Початок роззброєння та скорочення ядерних озброєнь СРСР та США - раздел Политика, - 2005 год - Київський Національній Університет Імені Тараса Шевченка Інститут Міжнародних...

Київський національній університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин Кафедра міжнародних відносин та зовнішньої політики Курсова робота на тему Початок роззброєння та скорочення ядерних озброєнь СРСР та США кін.60х-поч.90 рр. ХХ ст. Виконала студентка ІІІ курсу відділення МВ Захарчук К. О. Науковий керівник доц. Суботін А.В. Київ-2005 План Вступ. Розділ І.Перші кроки у справі обмеження ядерних озброєнь 1. Обмеження та заборона ядерних випробувань 2. Нерозповсюдження ядерної зброї Розділ ІІ. Оформлення договірно-правової бази контролю над ядерним озброєнням 1.Договір ОСО-1 та ПРО 2. Підписання Договору ОСО-2 Розділ ІІІ. Програма модернізації озброєнь кінця 70-х років Розділ ІV. Початок ядерного роззброєння СНО-1 Висновки Список використаних джерел Додатки Вступ Найбільш виразна ознака могутності держав - не спроможність розпочинати війни, а спроможність запобігати їм . Енн ОХер МакКормік Протягом останніх шістдесяти років ядерна зброя набула надзвичайно широкого розповсюдження.

Двадцяте століття ввійде в історію розвитку цивілізації як століття освоєння ядерної й термоядерної енергії. Це золоте століття фізики. І як завжди МИР та ВІЙНА суперничали між собою за право першими використати результати науково-технічного прогресу.

Ядерна зброя виникла в результаті складної взаємодії об єктивних і суб єктивних факторів глобального масштабу.

Об єктивно до можливості її створення неминуче вів бурхливий науково-технічний прогрес, що почався із блискучих фундаментальних відкриттів фізики XX століття, тому що ніщо не може бути сильніше ідей, час яких прийшов В. Гюго. Наймогутнішим форсуючим фактором суб єктивного характеру стала військово-політична ситуація в 40-х роках, коли в країнах антигітлерівської коаліції - США, СРСР, Великобританії прикладалися неймовірні зусилля задля створення ядерної зброї з метою випередження Німеччини.

Друга світова війна 1939-1945 рр. дала потужний поштовх військовому використанню енергії розподілу й синтезу ядер. Вибухи небаченої сили ядерних бомб у Хіросімі й Нагасакі сповістили світ в 1945 році про створення ядерної зброї й про початок гонки ядерних озброєнь. З тих пір ядерна зброя стає зброєю глобальної політики й твердо входить в практичний арсенал великої політики й державних справ. У результаті поступового розвитку ядерна зброя перетворилася в історично безпрецедентний військово-політичний і воєнно-стратегічний феномен, що забезпечує національну безпеку країни-власника та може знецінити можливості будь-яких інших систем зброї. Уперше в історії людства зброя стає також фактором миру й балансу стабільності. Актуальність теми Уже давно ні для кого не секрет, що саме ядерна зброя вважається чи не основним чинником здійснення та провадження зовнішньої політики багатьох країн. Фактор економічного переважання уже не є настільки важливим як був, наприклад, років сто тому назад.

Зараз уже чітко встановлені приблизні кордони сфер економічного впливу окремих великих та економічно- розвинутих країн у світі. Політичне протистояння держав стало менш помітним. Але так було не завжди.

Споконвічно на міжнародній арені існували держави, які формували та підтримували, або ж порушували баланс сил. На практиці підтримка балансу сил у системі міжнародних відносин реалізувалася аж ніяк не внаслідок прагнення держав до збереження динамічної рівноваги системи. Навпроти, більшість країн переслідували і переслідують цілком протилежні цілі, що особливо характерно для найбільш великих з них. Тяга до гегемонії, до особливого положення в системі міжнародних відносин є помітною рисою їхньої політики. Але тут уже мова йде не про силу держави, а про політику сили, що являє собою сукупність ідеологічних й організаційних заходів, спрямованих на досягнення гегемонії в системі міжнародних відносин на різних її рівнях насильницькими методами. Разом з тим необхідно мати на увазі, що спроби держави або групи держав порушити рівновагу сил на свою користь неминуче зустрічають протидію з боку опонентів, які використають будь-які засоби для відновлення втраченого балансу сил. Найчастіше зовнішню політику держави здійснюють через демонстрацію або застосування військової сили. Військова сила держави являє собою ступінь й інтенсивність реального впливу її військової могутності на іншу державу, групу країн або систему міжнародних відносин у цілому. При цьому ступінь й інтенсивність застосування військової сили, об єкти її застосування визначаються, в першу чергу, характером і спрямованістю зовнішньополітичних цілей, тобто військова сила - це засіб політики, точніше, це історично спеціалізована її частина - військова політика держави. Ядерна зброя з моменту її створення стала найсуттєвішою частиною військової сили держав.

Наявність ядерної зброї є вагомим аргументом у будь-якій міжнародній чи регіональній ситуації на користь країн, що володіють цим потужним засобом впливу.

Не рахуватися із політичними, економічними, релігійними чи ідеологічними позиціями цих держав неможливо.

Середина ХХ століття позначилася ядерним протистоянням СРСР та США. Після 1962 року Карибської кризи стало зрозуміло, що ядерна політика найбільших та наймогутніших держав світу - США та СРСР мусить мати на меті захист, а не напад.

Уже на середину-кінець 60х років ХХ століття припало й обопільне усвідомлення цими наддержавами катастрофічних наслідків воєнного зіткнення в умовах нагромадження величезних арсеналів зброї масового знищення з обох сторін. США та СРСР поступово усвідомлювали недоцільність конфронтаційного типу міждержавних відносин. Відбувається перехід від політики відкритої конфронтації до політики ядерного стримування.

Крім того, неодноразово, починаючи десь з кінця 40х років міжнародні організації, серед них головну роль відігравала ООН, намагалися звернути погляди політиків та громадськості на можливі та уже існуючі екологічні проблеми, повязані з розробкою та випробовуваннями ядерної зброї 21 . Ситуація навколо ядерної зброї вимагала хоча б спроби обмеження гонки ракетно-ядерних озброєнь та встановлення контролю над нагромадженими арсеналами.

США та СРСР ступили на цей шлях саме наприкінці 60-х років ХХ століття, і впродовж послідуючих 25 років міжнародний політичний клімат суттєво змінився. Уже зараз можна сказати, що фундамент цих змін було закладено саме в еволюції ядерної політики держав.

Саме тому дослідження проблем роззброєння та скорочення ядерних озброєнь, що поклали початок перегляду ядерної політики та перебудові міждержавних відносин США та СРСР, є надзвичайно актуальним задля аналізу та розуміння подальшого розвитку подій на міжнародній арені. Мета проаналізувати процеси початку скорочення ядерних озброєнь та роззброєння СРСР та США у кінці 60 - початку 80 рр. ХХ століття. Головні завдання визначити головні етапи обмеження ядерних озброєнь проаналізувати перші вагомі домовленості в галузі скорочення та заборони ядерних випробувань розглянути договірну базу нерозповсюдження ядерної зброї детально проаналізувати Договори ОСО-1 ПРО та ОСО-2, як найважливіші кроки на шляху скорочення ядерних озброєнь висвітлити основні супутні переговорам процеси модернізації озброєнь проаналізувати договірно - правову базу початку роззброєння у 80-х роках ХХ століття. Обєктом дослідження є системоутворюючі домовленості США та СРСР в галузі скорочення ядерних озброєнь та роззброєння. Предмет дослідження еволюція ядерної політики США та СРСР наприкінці 60 - на початку 90 років. Структура роботи.

Структура даної роботи визначена метою та основними завданнями дослідження.

Робота складається із вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Обрана мною тема є досить дослідженою в силу того, що події, котрі охоплюють визначені часові рамки відбувалися порівняно нещодавно і зачіпали інтереси усього людства. Серед науковців та дослідників, що працювали над проблемами скорочення ядерних озброєнь та роззброєння - Генрі Кіссінджер - безпосередній учасник переговорів щодо підписання Договору ОСО - 2, колишній держсекретар США П.Кальвокорессі, А. Калядін, Рощин А Тімербаєв Р. Дослідників цікавили механізми прийняття рішень, переговорні процеси, суть та наслідки найвагоміших кроків на шляху скорочення ядерних озброєнь та роззброєння. Я намагатимусь висвітлити нові подробиці цього непростого процесу та проаналізувати досліджувані обєкти в аспекті еволюції міждержавних відносин США та СРСР. Розділ І. Перші кроки у справі обмеження ядерних озброєнь Створення Радянським Союзом ядерної та термоядерної зброї, дальньої бомбардувальної авіації та міжконтинентальних балістичних ракет спричинило якісні зрушення в стратегічному співвідношенні сил, на якому базувалася американська ядерна політика. Після втрати США головної переваги - недосяжності їх території для ядерних засобів потенційного супротивника - така політика стала дуже небезпечною з огляду на катастрофічні наслідки для самих Штатів у випадку ядерної війни. Правлячі кола США розцінили створення в СРСР міжконтинентальних балістичних ракет як сигнал до нарощування ядерних озброєнь із метою підтримання ядерної переваги США. У 1958-1960 рр. було розгорнуто широкомасштабну кампанію навколо ядерного відставання США від СРСР. Нова адміністрація президента Дж. Кеннеді не тільки не зупинила, а й посилила гонку ядерних озброєнь. Було прискорено реалізацію програм розробки та будівництва ядерних підводних човнів, озброєних ракетами Поляріс, та розширено програму розгортання міжконтинентальних балістичних ракет Мінітмен-1 26,C.56 . Ще наприкінці 50-х років навколо проблеми роззброєння точилася активна дипломатична боротьба.

СРСР висунув низку низку ініціатив та пропозицій. 10 травня 1955 року СРСР вніс у підкомітет Комісії ООН із роззброєння розгорнутий план скорочення озброєнь, який передбачав, зокрема, скорочення збройних сил США, СРСР та КНР до 1 - 1, 5 млн військовослужбовців протягом 1956 р. У 1955 та 1956 рр. СРСР в односторонньому порядку скоротив свої збройні сили відповідно на 640 тис. та 1, 840 тис. чоловік 25,C.78 . Найрадикальнішою пропозицією став поданий у вересні 1959 року на розгляд ХІV сесії Генеральної Асамблеї ООН План загального й повного роззброєння. СРСР запропонував, щоб всі держави протягом 4 років трьома послідовними етапами повністю ліквідували всі свої збройні сили, озброєння й військове виробництво. При цьому зокрема, передбачалися розпуск всіх збройних сил і заборона їхнього відновлення в будь-якій формі знищення всіх видів озброєнь і бойових запасів ліквідація всіх видів військової техніки, включаючи кораблі ВМФ і військову авіацію повна заборона атомної й водневої зброї - припинення її виробництва, вилучення й ліквідація запасів повне припинення виробництва й знищення всіх видів ракетної зброї заборона виробництва, володіння й зберігання засобів хімічної й бактеріологічної зброї ліквідація всіх видів військових баз на чужих територіях ліквідація військового виробництва на військових заводах і заводах загальної промисловості припинення навчання військовій справі й скасування військової служби в будь-яких її формах скасування військових міністерств, штабів, навчальних закладів, установ й організацій припинення виділення засобів з державного бюджету на військові цілі заборона військової пропаганди й військового виховання молоді. Передбачалося, що після втілення в життя зазначеної програми в розпорядженні держав залишаться тільки частини міліції поліції , оснащені легкою стрілецькою зброєю, призначені для підтримки внутрішньої безпеки.

У рамках програми передбачалося створити спеціальний орган, що повинен був мати необхідні матеріальні ресурси й засоби для ефективного контролю 18 . Вже у 1960 р. СРСР пішов на одностороннє скорочення власних збройних сил на 1, 2 млн чоловік. Варто зазначити, однак, що ці радикальні заходи чималою мірою були спричинені переглядом радянської стратегії у звязку з успіхами в розробці ракетно-ядерної зброї. Американський підхід до проблеми полягав у визнанні ключовим її аспектом питання контролю над озброєнням. Найяскравіше це виявилося в плані відкритого неба, з яким президент США виступив ще на Женевській нараді глав урядів СРСР, США, Великобританії та Франції в липні 1955 року. 1.

Обмеження та заборона ядерних випробувань

Результатом переговорів стало підписання документів - Договору про обм... Було створено два військово-політичних блоки, які зі своїми сферами вп... Сергеева М 2000. 3 атмосферних космічних вибухи в 1958 році. Розташований у Республіці Казахстан колишня Казахська РСР на території...

– Конец работы –

Используемые теги: Початок, роззброєння, скорочення, ядерних, озброєнь, СРСР, США0.102

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Початок роззброєння та скорочення ядерних озброєнь СРСР та США

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Стратегия национальной безопасности США и реакция на нее в США и России
Для России актуально как зафиксированное документом изменение американского видения России и её роли в мире, так и сам по себе опыт США в… За прошедшее время начала формироваться новая модель взаимоотношений двух… Только администрация Б. Клинтона действительно представляла Конгрессу стратегические документы ежегодно.

Конституция США
А теперь перейдем к вышеобозначенной Конституции США. С целью выработки Конституции в 1787 году был созван Конгресс Представителей Штатов, который в… Но радикальное крыло не осталось в стороне - под их давлением в 1791 году были… Его суть в том, что правительственные решения должны быть основаны на согласии народа, и действовать через структуры и…

Вооруженные силы США
Если в 50-х годах на подготовку пилота истребителя F-84 требовалось более 69 тыс. долларов, то в 80-х только первичная летная подготовка одного… Призывная система в силу некоторых важных характеристик короткие сроки службы,… Это привело к уменьшению потребности в приеме новобранцев, сократило расходы на их обучение и перемещения…

Конгресс США
Каждый законопроект, принятый палатой представителей и сенатом, прежде чем стать законом, представляется Президенту Соединенных Штатов. Если он… И если она одобрит законопроект двумя третями голосов, то он становится… Все распоряжения, резолюции или решения, для которых может оказаться необходимым согласие и сената, и палаты…

Денежно-Кредитная система США
Именно это развитие вызывает устойчивый интерес не только у руководителей стран, переживающих финансовые кризисы что естественно, но и у… Причина выбора темы заключается в актуальности проблемы. На данный момент… Естественно ничто не вечно, период бума в США когда-нибудь закончится и тогда американским экономистам, скорее всего,…

США 80-х годов
Федерализм конституционный принцип, предполагающий относительно жестко разграничение сфер компетенции федеральных властей и властей штатов, при этом… Статья III касается федеральной судебной власти.Статья IV регулирует… Статья V предписывает порядок принятия поправок к конституции и запрещает лишать тот или иной штат равного с другими…

Верховный суд США
III. Верховный суд как политический институт. Заключение. Список литературы. Вступление. Политическая система современных Соединенных Штатов… Официальная наука и пропаганда неустанно повторяют формулу Авраама Линкольна,… Политическую же систему США пытаются выдать за идеальную модель демократии, пригодную якобы для всех стран мира. Что…

Экономическое значение приватизации государственного фонда свободных земель в США. Акт о гомстедах 1862 г.
Бывало, что поселенцы использовали одну и ту же хижину, перетаскивая ее при помощи упряжки быков с участка на участок. Также согласно закону,… Позднее к земельной лихорадке добавилась золотая лихорадка в 1848 г. в… И в этом заключалась суть всего процесса, тогда как часто обращалось внимание лишь на существование в Соединенных…

США после второй мировой войны
Среди литературы, использованной при написании данной работы, я хотела бы отметить работу В.В.Лазарева, на мой взгляд, наиболее полный и… Определение политики страны в этот период оказалось в руках президента Гарри… Но после окончания военных действий всегда происходила полная демобилизация военная, политическая и даже…

Формирование послевоенного курса во внутренней и внешней политике США
В США до второй миров войны в мирное время никогда не было большой сухопутной армии. Поэтому там не было и военной промышленности такого масштаба,… Создание и сохранения крупной военной промышленности в стране является одним… В итоге войны образовался так называемый отложный спрос внутри страны и большой спрос на товары американской…

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Дипломатическое признание СССР США Проблема отношений с молодым государством нового для многих абсолютно неприемлемого типа встала перед многими государствами того времени. В этом… Но, как бы то ни было историческая необходимость привела правительства двух… При написании работы были использованы документы и материалы международных переговоров, опубликованные в…
  • США Значительная часть территории страны по природным условиям благоприятна для жизни человека и хозяйственной деятельности. Выход США к Тихому и… Меридиональный характер рельефа сказался на климатических и… Территория страны подразделяется на высокую гористую, преимущественно засушливую западную часть, занятую Кордильерами,…
  • США Война способствовала росту национального богатства США, их превращению в финансово-экономического и военно-политического лидера капиталистического… Под флагом защиты свободы и демократии заокеанские идеологи провозгласили… Применение Соединенными Штатами атомного оружия против Японии по существу возвестило о начале ядерной эры. Стержнем…
  • Методизм в общественно-политической жизни США на рубеже XVIII-XIX веков 1 На смену привычным представлениям, не оставлявших сомнений в неизменности установленного порядка, пришли иные концепции, общим в которых являлась… Одной из самых крупных, и приобретших наибольшее влияние в ходе религиозного… Эта деятельность осуществлялась членами группы в соответствии со строгим ежедневным расписанием, что и привело к…
  • Внешняя разведка США (CIA) Точнее говоря, они родились тогда, когда начались войны. В любом военном столкновении, будь то первобытное побоище или вторая мировая война, в той… Типы и характеры разведчиков и шпионов меняют свою окраску в зависимости от… Испокон веков слово "разведчик" было окружено почитанием и глубоким уважением, а слово "шпион" произносилось с…