рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методи кейс - технологій для прийняття рішень командиром

Методи кейс - технологій для прийняття рішень командиром - раздел Философия, ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ По Складних Управлінських Ситуаціях (Проблемам) &nb...

по складних управлінських ситуаціях (проблемам)

 

Ситуація – сукупність взаємозв’язаних чинників і явищ, що характеризують певний етап, період і подію управлінської практики і відповідних оцінок, що вимагають від командира, рішень, розпоряджень, дій.

З точки зору ситуаційного підходу управління – це в першу чергу мистецтво командира зрозуміти ситуацію, розкрити її характеристики і вибрати відповідний підхід до управління, а вже потім наслідувати наукові рекомендації в області управління, що носить універсальний характер узагальнювання. При рішенні складних управлінських ситуацій (проблем) найбільшу трудність у командирів викликає відсутність навичок їх аналізу.

Традиційні завдання, типу «дано, розрахувати, і т. п». командири, як правило, легко вирішують по певних алгоритмах. При аналізі складних ситуацій командири мають більше свободи у виборі своїх дій з визначення кроків для досягнення поставленої мети. А це активізує розвиток у командирів практичних умінь і навичок аналізу складних ситуацій.

У роботі [28] показано, що для активізації навчання керівників практиці управління необхідно використати кейс - технології.

Кейс, казус - від латів. casus - заплутаний або незвичайний випадок.

До кейс - технологій, яки активізують процес прийняття рішень по складних ситуаціях, відносяться:

1) метод ситуаційного аналізу;

2) метод ситуаційної вправи;

3) метод аналізу конкретних ситуацій;

4) метод аналізу кейсів (казусів);

5) метод дискусій та ін

Метод ситуаційного аналізу полягає в тому, що командир, ознайомившись з описом організаційної проблеми, представляє свої ідеї і рішення в дискусії з іншими командирами або підлеглими.

Метод ситуаційної вправи (задачі) полягає в тому, що командирові пропонується текст з проблемним описом ситуації, що склалася у військовій організації, і завдання, що вимагає вирішення. Іноді в тексті пропонується вже готові дії командира для аналізу їх прийнятності. Але найчастіше командир повинен зробити аналіз задачі і здійснити необхідні процедури і тільки тоді приймати рішення. При використанні методу ситуаційної вправи до проблеми і її рішення більше уваги приділяється індивідуальному підходу, чим груповому.

Метод аналізу конкретних ситуацій (АКС) – це глибоке і детальне дослідження реальної або імітованої ситуації. АКС, як правило, пов’язаний з творчим підходом до вирішення практичної ситуації. Командирам доводиться зустрічатися з множиною різних ситуацій в практичній управлінській діяльності. Метод АКС зручний тим, що вимагає значно менше часу, ніж інші технології. Розгляд ситуацій можна проводити, розподіляючи командирів, що беруть участь в аналізі на малі групи – по 3 – 7 чоловік, залежно від масштабів і важливості ситуації, її новизни і невідомості, а також від кількості командирів, що беруть участь в ухваленні рішення.

Обговорення в групах відбувається після знайомства з матеріалами ситуації. Кожна група виробляє свою версію аналізу або рішення, а потім відбувається міжгрупова дискусія. Підведення підсумків і оцінка результатів проводяться керівником аналізу конкретної ситуації.

При розгляді нової ситуації учасники аналізу пропонують не один, а декілька варіантів вирішення, і усі варіанти можуть виявитися правильними, оскільки до досягнення мети можна прийти різними шляхами; саме у такому разі можна говорити про найбільш ефективний підхід використання методу АКС.

Послідовність кроків при АКС:

1. Первинне знайомство командирів з матеріалом бажано здійснити завчасно. Кожен командир (чи група) отримує опис ситуації і самостійно вивчає матеріал. Зазвичай для індивідуального аналізу вимагається від 10 до 30 хвилин залежно від об’єму матеріалу.

2. Попереднє обговорення ситуації в аудиторії проводиться для того, щоб керівник переконався в хорошому засвоєнні матеріалу і правильному розумінні усіма командирами проблем, поставлених в ситуації. Керівник відповідає на питання, які виникають у учасників аналізу, причому допускаються тільки питання по роз’ясненню подій або фактів, а не для пояснення причин або варіантів управлінських рішень і дій.

3. Аналіз практичної ситуації в підгрупі (малій групі) – етап самостійної роботи учасників аналізу. Рекомендується в підгрупі виділити одну людину від 3 – 7. У разі малої кількості учасників аналізу, в підгрупі можна розосередитися парами. Обговорення ситуації в підгрупах дозволяє досягти декількох цілей. По-перше, кожен учасник має можливість взяти участь в обговоренні, висловити свою точку зору і отримати уявлення про думки інших учасників. По-друге, у учасників аналізу виробляються навички спільної, групової роботи. По-третє, обговорення в підгрупі змушує кожного бути повністю підготовленим до роботи, оскільки в малій групі неможливо приховати некомпетентність. Головне завдання підгрупи на цьому етапі – підготуватися до формулювання своїх виводів і висновків перед міжгруповим обговоренням.

4. Міжгрупова дискусія організовується на основі повідомлень підгруп. Представники, делеговані кожною з підгруп для доповіді підсумкового матеріалу, викладають свій аналіз і передбачувані рішення, а учасники аналізу з інших підгруп виступають в ролі опонентів доповідача. Керівник контролює ситуацію і виконує роль координатора і керівника дискусії, а при необхідності – опонента і критика, активізуючи і направляючи дискусію.

5. Підведення підсумків здійснюється спочатку бажаючими висловитися з аудиторії, а потім самим керівником, який дає оцінку виводам підгрупи і окремих учасників, а також усьому ходу дискусії. Одночасно необхідно сформулювати і обґрунтувати варіанти дій, які не були запропоновані учасниками аналізу, вказати на допущені помилки, якщо такі були, і виділити особливо цікаві і продуктивні рішення.

Метод аналізу кейсів (казусів) – найбільш прийнятна інтерактивна технологія для короткострокового навчання учасників аналізу, оскільки вона спрямована не стільки на освоєння знань, скільки на формування нових управлінських умінь і навичок.

Кейс - метод не вимагає великих матеріальних або тимчасових витрат. При цьому методі доводиться приймати рішення в умови недостатньої визначеності ситуації, діяти «по обстановці».

Можна сказати, що кейс - метод – це ділова гра в мініатюрі, оскільки він поєднує в собі професійну діяльність з ігровою. Суть цієї технології полягає в тому, що матеріал подається учасникам аналізу у вигляді мікроситуацій, а уміння і навички отримуються в результаті їх активної діяльності по розробці рішень на основі знань теорії управління.

Опис мікроситуацій для стимулювання творчої і критичної діяльності учасників аналізу може носить різний характер залежно від мети і її реалізації.

Метод аналізу кейсів полягає в тому, що учасникам аналізу пропонується письмово або усно конкретний випадок з практики (казус). Він описується лаконічно, зазвичай в декілька рядків. Наприклад, виражається суть конфлікту або проблеми з дуже схемними позначеннями обставин («сталося».).

Для більшості даних ситуацій доцільне залучення спеціальних знань (наприклад: кейси з практики порушення військової дисципліни вимагають знань Статутів, Інструкцій і інших керівних документів, кейси по аналізу причин конфліктів вимагають знань по психології і так далі).

Робота над кейсом, запропонованим керівником, може здійснюватися як в групі, так і індивідуально, але в жорстко обмежений час, після закінчення якого учасникам аналізу мають бути представлені обґрунтовані виводи і план дій, заходів або варіанти рішень.

Початкові матеріали для роботи з кейсом можуть включати декілька рядків тексту, які необхідно прочитати і проаналізувати. Учбові кейси легше брати з реальної практики, чим спеціально придумувати в лабораторних умовах. Колективні мікроситуації, що розглядаються на заняттях, можуть бути віднесені до будь-якого круга управлінських проблем, що вирішуються командирами, в тій або іншій сфері, для яких потрібні кмітливість, винахідливість, оперативність і швидкість в ухваленні рішень.

Ефективність знання з допомогою кейс – технологією багато в чому залежить від уміння керівника організовувати групову роботу: направляти бесіду в потрібне русло, контролювати час, залучати до дискусії усіх учасників аналізу, організовувати коректний зворотний зв’язок від учасників аналізу, узагальнювати отримані результати і підводити підсумки заняття.

Метод дискусії.Дискусія (від латин. diskussio – розгляд, розбір, дослідження) - це обмін думками з якогось питання відповідно до більш менш певних правил процедури. До інтенсивних технологій відносяться групові і міжгрупові дискусії.

Групові дискусії використовується, передусім, як спосіб організації спільної діяльності реальних колективів, в основному професійних в конкретних військових організаціях, з метою оперативного і ефективного рішення завдань, що стоять перед ними, а також як метод активного навчання і стимулювання групових процесів в спеціально створених групах.

Групова дискусія при аналізі ситуацій проводиться, як правило, після того, як групи або окремі учасники аналізу прийняли рішення.

Міжгрупова дискусія, дозволяє працювати на основі принципу «тут і зараз» і природним чином доповнить ролеве загальне. В цьому випадку аналіз поточної ситуації розіграної у вигляді інсценування, дає можливість не лише обговорити актуально виникаючі проблеми, але і до певної міри здійснити зворотний зв’язок. Така дискусія корисна для підвищення загальної компетенції її учасників.

За технікою, тактикою і стратегією ведення дискусії розрізняють: вільні, програмовані.

Вільну дискусію відрізняють спонтанність розвитку і невисока організованість. Така дискусія має як плюси, так і мінуси. До переваг можна віднести передусім відсутність жорсткого регламенту і свободу висловлювань, що сприяє більшій активності і розкріпаченості її учасників, а це, у свою чергу, розширює поле можливих точок зору і підходів до рішення ситуації. До недоліків такої техніки ведення дискусії можна віднести неорганізованість, в ході якої можна втратити ланцюг дискусії, спровокувати хаос.

Програмована дискусія припускає наявність певного алгоритму, плану її проведення, визначальний сценарій дискусії, чітку послідовність кроків, функціональну структуризацію учасників. Позитивним моментом такого типу дискусії є раціональний напрям зусиль її учасників в досягненні поставленої перед нею мети, негативним – обмеження ініціативи учасників.

Така дискусія зазвичай ведеться по окремих фрагментах – етапах, і керує кожною з них свій ведучий, який регулює її хід, усі процедури, представляє проблему, питання для обговорення, стежить за регламентом, керує обміном думок, вимовляє завершальне слово. Для проведення такої дискусії необхідно розподілити ролі, виконання яких дозволяє втягнути більшість учасників в суперечку, полеміку і досягти емоційного напруження, особливо при виникненні конфлікту думок.

Неодноразова участь в дискусіях, аналізі ситуацій, програванні інсценувань, в спільній роботі над проектом, поза сумнівом, сприятиме формуванню у учасників аналізу корпоративних цінностей і культури, уміння співпрацювати, спираючись не на демагогію, а на раціональні управлінські рішення, тобто розвитку у них навичок культурних взаємовідносин.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ

ББК Ц УКР Я... Поляков С Ю Куртов А І Полікашин В С Полікашин О В Зміївський Г А Потіхенський А І...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методи кейс - технологій для прийняття рішень командиром

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ
Навчальний посібник За загальною редакцією кандидата юридичних наук доцента С. Ю. Полякова   УДК 355/359.07 (075.8) Рекомендова

З М І С Т
ВСТУП..................................................................................................................…. Розділ 1. Т

В С Т У П
Військове управління включає три аспекти (складових): 1) управління військовослужбовцями; 2) управління бойовими засобами (зброєю); 3) управління військами (силами).

Введення у військове управління
1.1.1.1. Основні визначення й поняття менеджменту й військового управління Організація й військова організація.Найголовнішим поняттям військового управління є війсь

Соціально - технічна система
  1.1.2.1. Військові організації і їх класифікація Визначення військової організації дано в п. 1.1.1.1. Сучасний світ нерідко розглядається як світ найрізнома

Структури військової організації
У військовій організації є організаційні структури й структури управління. 1.1.3.1. Визначення, елементи й класифікація організаційних структур і структур управління вій

Ієрархічні структури управління військовою організацією
До ієрархічних (бюрократичним) структурам належать: лінійна, лінійно-штабна й багатофункціональна.   1.1.4.1. Лінійна структура управління   Це

Принципи й підходи до управління військовою організацією
  У п. 1.1.1.2 було наведено таке визначення: «Принципи військового управління – являють собою загальні рекомендації щодо дій і прийняття рішень, при дотриманні яких забезпечується еф

Одномірних» теорій (шкіл) менеджменту
  У п. 1.1.1.4. усі теорії менеджменту розбиті на дві групи: «одномірні» і «багатомірні». До «одномірних» теорій були віднесені школи наукового, адміністративного менеджменту й школа

Назвемо ці принципи.
1. Наявність чітко поставлених цілей або ідеалів як головна передумова ефективної роботи. 2. Присутність здорового глузду у всякій роботі. 3. Можливість одержання кваліфікованої п

Багатомірних теорій (шкіл) менеджменту
1.2.2.1. Принципи військового управління на основі поведінкових теорій «Х» і «У»   Приблизно з кінця 50-х років школа людських стосунків трансформувала

Принципи військового управління видатних полководців
В історії війн було багато полководців, але видатних обмежена кількість. Військові дослідники й теоретики зазвичай до числа таких полководців зараховують Олександра Македонського, Ганнібала, Гай Юл

Зосередження сил на вирішальному напрямку.
4. Різноманітність тактичних прийомів ведення бою. Він розвив тактику наступу колонами й розсипним строєм, що дозволяло концентрувати значні сили на головних напрямках.

Полководець (командир) повинен бути завжди великим психологом
Наведемо навчальну історію, що доводить унікальність психологічних знахідок полководця. Молодий, необстріляний солдат Кузьма Шапкін під час бою у ріки Римнік злякався, і весь день просидів

Ціна часу.
Коли до Суворова приїжджали з візитами імениті чиновники, полководець іноді виходив з будинку, сідав у карету візитера, кілька хвилин розмовляв з ним і відпускав з Богом. Так він заощаджував час на

Неповторна особистість полководця
Про «дивацтва» полководця.Слава «дивака» супроводжувала Суворова з юнацтва й до останніх днів його насиченого подіями життя. Спочатку він вражав близьких своїми примхами щ

Самовладання і звичка у разі небезпеки вести гру на загострення
За весь несприятливий час Сталін ніде не сказав про Жукова жодного поганого слова. І Жуков, звичайно, був вдячний йому за таку об’єктивність». Не виявлене висловлювань Жукова, які можна бу

Зарозумілість.
7. Мужність Жукова. Жуков був, безумовно, дуже сміливою людиною. В атмосфері страху перед репресіями армійське командування було паралізовано. Щоб не потрапити під молот НКВД, «не

Оскільки військова організація не може діяти без одержання ресурсів із зовнішнього середовища, вона є відкритою системою.
Соціальні системи.Теорія соціальних систем розглядає організацію як відкриту систему, багатофакторне і багатоцільове об’єднання.

Системні моделі
Завдяки системному підходу вчені й практики менеджменту розробили моделі організацій і їх частин (підрозділів). Нижченаведені моделі є демонстрацією застосування теорії соціальних систем.

Упралінська діяльність командира
У пункті 1.1.1.2 розглядаючи систему управління військовою організацією, було зазначено, що суб’єктом управління є командир. Без нього не може функціонувати жодна система військового управління.

Вимоги, які висуваються до нього
Командир ‑це член військової організації, що здійснює управлінську діяльність і вирішує управлінські завдання. Специфіка таких завдань визначає переважно розумовий, творчий х

Стилі управління командира
1.3.3.1. Визначення й класифікація основних стилів управління Стиль управління – характерні риси поведінки, прийомів, дій, які використовує командир у процесі управ

Основні характеристики трьох стилів управління
  №пп Параметри взаємодії командира з підлеглими Стилі керівництва Авторитарний (автократичний)

Влада командира
Як було зазначено в п. 1.2.4.1, керівництво (лідерство) розглядається як самостійна діяльність, яка припускає можливість впливу на окремих військовослужбовців і військові колективи таким чином, щоб

Лідерство командира
  Військові організації, що домагаються успіху, відрізняються від протилежних їм головним чином тим, що застосовують більш динамічне й ефективне керівництво й лідерство. Синонімами сл

Відмінності командира від лідера
Командир Лідер Призначається офіційно Висувається стихійно Має права й обов’язки Мож

Комунікація як єднальна функція управління військовою організацією
Майже неможливо переоцінити важливість комунікації в управлінні. Все, що роблять командири, щоб забезпечити досягнення військовою організацією цілей, вимагає ефективного обміну інформацією. Якщо лю

Військовою організацією
Управлінське рішення становить основу процесів управління. Процес виробки й прийняття рішення носить творчий характер і становить саму суть управлінської діяльності командирів усіх рівнів управлінн

Рішення – це вибір альтернативи.
Жодна людина, коли дорослішає, не може не пізнати на практиці процесу прийняття рішень. Як здатність до комунікацій, так і здатність приймати рішення – це вміння розвивається з досвідом. Кожен з на

Класифікація управлінських рішень
  № Ознаки класифікації Управлінські рішення Керівна інстанція Вищий, середній й

Перший етап - аналіз проблеми
Проблемною вважається ситуація, коли поставлених цілей не досягнуто. Інакше, ви довідаєтеся про проблему у силу того, що не відбувається те, що повинно було відбутися. Однак занадто часто командири

Процес реалізації.
Процес прийняття рішення не закінчується вибором єдиного варіанта вирішення проблеми. Простий вибір напрямку дій мало цінний для військової організації. Для вирішення проблеми або отримання вигоди

Методи прийняття колективних управлінських рішень
У п. 2.2.1 – 2.2.4 ми дали визначення, розглянули класифікацію й навели методику прийняття й реалізації управлінських рішень. У цьому пункті ми розглянемо найпоширеніші методи прийняття колективних

Стадія пошуку
Стадія пошуку включає п’ять етапів: – представлення й аналіз проблеми ведучим; – висловлення спонтанних пропозицій за рішенням з боку учасників; – розвиток ідей;

Стадія оцінки
Більшість учасників – “генераторів” залишає нараду. Стадія оцінки проводитися групою “аналітиків” або комітетом з оцінки. Їх завдання: розвинути висунуті на стадії пошуку ідеї для їх експе

Планування як функція управління військовою організацією
Військова організація раніше була визначена як група військовослужбовців, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальних цілей. Функція планування передбачає прийняття рішення про т

Делегування, відповідальність і повноваження
Функція організація – це дія по досягненню раціональної комбінації людських і матеріальних ресурсів виконання завдання в просторі й часі. Організація як функція управління військовою орган

Мотивація як функція управління військовою організацією
Командир знайшов удале рішення складної управлінської проблеми, розробив план його реалізації, має необхідні ресурси, перед усіма підлеглими поставив конкретні завдання. Здавалося б, успіх справи з

Контроль як функція управління військовою організацією
Контроль – діяльність командирів по виміру й оцінці результату діяльності військової організації. Контроль необхідний для підбиття підсумків дій військової організації, виявлення й попередження кри

Військовою організацією
Під управлінською інформацієюрозуміється сукупність відомостей про процеси, що протікають усередині організації й у її оточенні. Їх використання дозволяє знизити невизначеність при

Технічні засоби управління, обробки й передачі інформації.
З появою нових засобів управління змінюються погляди, смаки й мода на технічне оснащення роботи командирів вищого рівня управління. Зовсім недавно високий начальник повинен був мати велики

Управлінської культури
2.2.1.1. Поняття, структура й зміст військової організаційної культури Військова організація живе завдяки двом основним потенціалам: організаційна структура й організаційна культура

Взаємини співробітництва у військовій організації
Взаємини співробітництва– це вид спільних дій, при якому військовослужбовці об’єднують свої зусилля добровільно. Взаємини співробітництва між військовослужбовцями у війсь

Взаємини співробітництва між колегами можливі, якщо вони будуть проявляти:лояльність,повагу, терпимість, повну довіру.
Коротко розглянемо ці прояви: 1) лояльність: члени військового колективу можуть сваритися й сперечатися один з одним, але для зовнішнього оточення вони ст

Об’єктивна військова організаційна культура
Військова організаційна культура має два аспекти: суб’єктивний і об’єктивний (див. п. 2.2.1). Суб’єктивний аспект відбиває духовний бік життя військової організації, а об’єктивний ‑ матеріаль

Обладнання робочого місця
Робочі місця командирів можуть бути оснащені засобами адміністративного зв’язку й сигналізації, складання, копіювання, зберігання й пошуку текстових документів, виконання креслень і відображення ау

При плануванні робочого часу доцільно дотримуватися такої послідовності.
1. Визначення переліку запланованих справ (завдань). 2. Визначення витрат часу для виконання планованих справ. 3.Зіставлення витрат часу на плановані справи з особистим бюджетом ч

План дня
Завдання (роботи) плану дня № завдання (роботи) Час на виконання завдання (годин) РК – робота в комісії В – приймання з

Остаточний варіант плану на день
Категорії Завдання Час, (годин) Делегування (передоручення) (час у годинах, кому) А РК – робота

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги