рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Системні моделі

Системні моделі - раздел Философия, ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ Завдяки Системному Підходу Вчені Й Практики Менеджменту Розробили Моделі Орга...

Завдяки системному підходу вчені й практики менеджменту розробили моделі організацій і їх частин (підрозділів). Нижченаведені моделі є демонстрацією застосування теорії соціальних систем.

1.2.5.1. Системна модель «7 – С»

 

У 80-і роки ХХ століття дві пари дослідників США (перша пара ‑ Томас Пітерс і Роберт Уотерман, друга – Річард Паскаль і Ентоні Атос) запропонували модель соціальної системи, що складається із семи взаємозалежних підсистем. Оскільки англійською назва всіх цих підсистем починається на літеру «S», ця система одержала назву «7-S» (рис.1.15).

 


Рис.1.15. Модель системи "7-S" («7 – С»)

Сутність цієї концепції полягає в розгляді семи взаємозалежних напрямків аналізу, оцінки й удосконалювання системи управління організацією.

На основі аналізу результатів діяльності організації й дослідження системи управління розробляються й здійснюються наступні заходи щодо підвищення ефективності управління, що стосуються усіх основних елементів системи «7-S».

1.Удосконалювання структури управління організацією, максимальне її спрощення, децентралізація більшості функцій, визначення повноважень командирів (начальників) з урахуванням кваліфікації й особистих якостей.

2. Опрацювання стратегії розвитку організації на основі аналізу її сильних і слабких сторін, розробка філософії й політики організації, що охоплює всі її функціональні сфери.

3. Розробка інформаційної системиорганізації, що забезпечує комунікаційний зв’язок між співробітниками й підрозділами. Розробка системи прийняття рішень, правил і процедур управління, системи стимулювання.

4. Необхідна для ефективної професійної діяльності працівників сума навичокнакопичується за допомогою системи підвищення кваліфікації працівників на основі навчання, перепідготовки, розвитку ініціативи, творчості.

5. Розробка системи добору, навчання, оцінки й переміщення керівних кадрів, планування кар’єри командирів (начальників), застосування стилюкерівництва, адекватного внутрішнім змінним і зовнішнім чинникам, що впливають на організацію.

6. Застосування найбільш ефективних методів добору персоналу, його оцінки, формування працездатного, спільного складу працівників, створення максимально сприятливого соціально-психологічного клімату.

7. Наполеглива робота зі створення організаційної культури, розробка спільних цінностей, що визнаються й схвалюваних усіма співробітниками.

1.2.5.2. Японська модель «п’ять великих систем»

 

Японський менеджмент у будь-якій організації спирається на комплексну систему в трудових відносинах, яку японці називають "п’ять великих систем".

«П’ять великих систем» ‑ це (рис. 1.16): система довічного наймання (СДН); системою оплати праці (СОП); система кадрової ротації (СКР); система підготовки на робочих місцях (СПРМ); система репутації (СР).

СДН досягається тим, що майбутній кандидат на роботу фірмою вивчається ще в навчальному закладі у формальній і неформальній обстановці: знайомляться з ними, вивчають схильності, інтереси, здібності, приходять на іспити, свята молоді, досліджують родинний стан, оцінюють рекомендації й відгуки;

відібрані кандидати одержують об’єктивну інформацію про майбутнє місце своєї роботи й після тестування й здачі спеціального іспиту наймаються на роботу з випробувальним терміном – один рік;

після річного стажування на певній посаді під керівництвом спеціально виділеного співробітника й одержання позитивних характеристик новий фахівець включається до постійного штату компанії на все життя до виходу у 55 (60) років на пенсію;

прийнятий на постійну роботу співробітник застрахований від безробіття, тому що він не може бути звільнений ні за яких умов (крім, наприклад, банкрутства фірми), одержує високу заробітну плату, що постійно збільшується, користується багатьма пільгами й перевагами (оплата проїзду до місця роботи, оплата більшої частини лікарняних витрат, можливість користування спортивними залами, пансіонатами, закордонні стажування тощо);

для покупки житла надаються позики на пільговій основі;

той, хто перейшов на роботу в іншу компанію, втрачає всі привілеї і починає свою кар’єру спочатку.

 

СОП полягає в тому, що розмір заробітної плати безпосередньо залежить від безперервного стажу роботи. До складу заробітної плати входять три основні складові: базовий оклад, надбавки й бонуси (премії, виплачувані щомісяця й два рази в рік – у червні й грудні). Під оптимальною заробітною платою японці розуміють таку її величину, яка дає можливість японській родині щомісяця відкласти в банк не менш 20 % своїх доходів

СКР ‑планове переміщення працівника на різні ділянки роботи у фірмі по горизонталі й вертикалі.

Частота ротації коливається від 4 до 7 років. У результаті кожний службовець здобуває 5-6 спеціальностей і стає професіоналом широкого профілю.

СПРМ передбачає навчання кожного працівника на робочому місці.

СР ‑періодична атестацій усього персоналу.

Цінність "п’яти великих систем" полягає в тому, що вони являють собою нерозривний комплекс взаємозалежних підсистем, що працюють на досягнення єдиних цілей. Для ефективного функціонування "п’яти великих систем" необхідні система прийняття рішень (СПР) і комплексна система управління якістю (КСУ).

СПР забезпечує участь у прийнятті рішень усіх від рядових посад до керівництва.

КСУ забезпечується "тотальним" контролем. Ця система набула статус релігії. Кожен працівник може зупинити конвеєр, якщо пішов брак.

1.2.5.3. Модель системи управління військовою організацією

У складних системах, а саме такими є військові організації, можна виділити підсистему (систему) управління. Система управління є матеріальною основою військового управління. Вона представляє собою сукупність взаємозалежних підсистем (елементів), взаємодіючих у процесі досягнення поставленої мети. Ця система складається із трьох підсистем керуючої, керованої й обміну інформацією взаємодії між першими двома (рис. 2.7) Керуюча й керована підсистеми одержують дані із джерел інформації [42, с. 10]. Усі підсистеми й джерела інформації діють у зовнішньому середовищі, яке на них впливає, наприклад, вогнем супротивника, перешкодами тощо. Саме тому система управління військовою організацією є відкритою системою. Зовнішнє середовище теж можна вважати системою, тому що воно складається з безлічі елементів (чинників зовнішнього середовища).

Часто керуючу підсистему називають суб’єктом (органом) управління, керовану – об’єктом управління, а підсистему обміну інформацією між двома першими – каналами прямого і зворотного зв’язка. Названі канали можуть бути різними: зоровими, слуховими, телеграфними, телефонними тощо.

Процес управління полягає в наступному (рис.1.17): керуюча підсистема (суб’єкт управління) збирає, аналізує, оцінює інформацію про стан керованої підсистеми (об’єкта управління) і інформацію про параметри зовнішнього середовища.

 

 

На основі цього суб’єкт управління ухвалює рішення, планує бажаний стан і дії об’єкта управління й передає командну інформацію про це на об’єкт управління каналами прямого зв’язку.

Керована підсистема, отримавши команду, переводить свої елементи в необхідний стан і виконує відповідні дії, після чого об’єкт управління доповідає про це каналами зворотного зв’язку на керуючу підсистему. Цикл управління закінчився. Процес управління носить циклічний характер.

Формування систем управління підрозділів військової організації наведене в роботах [32, с. 37 – 41; 34, с. 8 – 14].

1.2.5.4. Системна модель внутрішніх змінних військової організації

Як було доведено в п. 1.2.4.3 військова організація є соціально-технічною системою, що складається із взаємозалежних підсистем зовнішнього й внутрішнього середовища. Система внутрішнього середовища має сім підсистем внутрішніх змінних (див. п. 1.1.2.3): структуру, цілі, завдання, технології, інформацію, людей і військову організаційну й управлінську культуру (ВОУК).

У свою чергу кожна із цих підсистем є системою, яку утворюють більш дрібні сім підсистем:

1) підсистема структур складається з організаційних і управлінських структур військової організації і її підрозділів, які пов’язані принципом ієрархії;

2) підсистема цілей, що складається із цілей військової організації і її підрозділів, які утворюють «дерево» цілей. У цьому «дереві» усі цілі взаємозалежні, цілі підрозділів випливають із мети військової організації й обслуговують останню;

3) підсистема інформації, яка пов’язує всі підсистеми внутрішніх змінних у єдину систему й забезпечує обмін необхідною інформацією між ними в цій системі внутрішніх змінних;

4)підсистема технологій, яка складається з різних технологій для кожного типу озброєння й військової техніки;

5)підсистема завдань, яку утворюють завдання військової організації і її підрозділів, що утворюють «дерево» завдань. У цьому «дереві» завдання підрозділів випливають із завдань військової організації й обслуговують останні;

6) підсистема людей, яка включає військовослужбовців бойових і обслуговуючих підрозділів і управлінські кадри;

7) підсистема військової організаційної й управлінської культури (ВОУК), яка включає субкультури підрозділів і управлінського апарата.

Якщо порівняємо ці сім підсистеми з елементами системи «7–S» (див. п. 1.2.5.1), то одержимо відповідність підсистем внутрішніх змінних елементам системи «7–S» (див. табл. 1.1.).

Відповідно до концепції «7–S» тільки ті військові організації можуть ефективно функціонувати й розбудовуватися, у яких командири можуть тримати в гармонічному стані систему внутрішніх змінних, що складається із семи підсистем. У фокусі цієї системи перебувають люди, військова організаційна й управлінська культура, за допомогою яких здійснюється ефективне управління.

З аналізу таблиці 1.1 випливає, що сім підсистем внутрішніх змінних майже повністю відповідають семи елементам системи «7 – S». Тому системну модель внутрішніх змінних з невеликою погрішністю можна розробити на основі концепції «7 – S». Така системна модель внутрішніх змінних представлена на рис. 1.18.

Підвищення ефективності управління може починатися з аналізу будь-якої підсистеми, удосконалення якої є найбільш актуальним для військової організації. Важливо лише мати при цьому на увазі взаємозв’язок семи підсистем одна з одною.

 

Таблиця 1.1.

Відповідність підсистем внутрішніх змінних

елементам системи «7–S»

 

Номер і назва підсистем внутрішніх змінних Номер й назва елементів системи «7 – S»
1. Підсистема структури 1. Структури
2. Підсистема цілей 2. Стратегія
3. Підсистема інформації 3. Інформаційна система
4. Підсистема технологій 4. Сума навичок
5. Підсистема завдань 5. Стиль управління
6. Підсистема людей 6. Склад працівників
7. Підсистема ВОУК 7. Склад цінностей

 

 


Рис. 1.18. Системна модель внутрішніх змінних військової організації

 

1.2.5.5. Модель військової організації як відкритої системи

Для того щоб зрозуміти, як відкрита система виконує свої функції, необхідно довідатися, як усі її елементи взаємозалежні один від одного і як вона пов’язана із системою, що утворює її зовнішнє середовище.

Командири (начальники) головним чином займаються відкритими системами, тому що всі військові організації це відкриті системи. Виживання будь-якої організації залежить від зовнішнього світу.

Системний підхід намагається розглянути військову організацію й зовнішнє середовище, у якому вона функціонує, як ціле (рис. 1.19).

На вході військова організація одержує із зовнішнього середовища ресурси: людські, фінансові, матеріально-технічні (військова техніка, зброя, продукти харчування, одяг тощо), енергетичні й інформаційні. Ці компоненти називаються входами. Внутрішнє середовище військової організації як структура виконання бойового завдання обробляє ці входи для того, щоб добитися заданих результатів бойової діяльності. Ці результати є вихідними військової організації, які вона виносить у зовнішнє середовище.

До таких вихідних параметрів можуть належати:

а) у мирний час – результати військової організації з бойової підготовки);

б) у воєнний час – результати бойових дій (бойового застосування) по кількості знищених сил і засобів супротивника або по його повному знищенню.

 

 

Для тих військових організацій, яким вищим командуванням дозволена господарська діяльність, результатами їх діяльності може бути кількість виробленої продукції і її якість. Ця продукція може йти на підвищення ефективності діяльності військової організації або поставляється споживачам (вищим військовим організаціям). Життєдіяльність військової організації складається із трьох основних процесів: одержання ресурсів із зовнішнього середовища; виконання завдання (бойового завдання) для досягнення певних результатів діяльності (бойової діяльності); видача результатів діяльності (бойової діяльності) у зовнішнє середовище.

Усі ці три процеси є життєво важливими для організації. Якщо хоча б один із процесів припиняється, військова організація далі вже не може існувати. Ключову роль у підтримці балансу між цими процесами, а також у мобілізації ресурсів військової організації на їхнє здійснення відіграє управління. Саме для вирішення цих завдань існує управління у військовій організації, і саме це є основною роллю, яку відіграє управління у військовій організації.

Виходячи із цього, маємо наступне, якщо організація управління ефективна, то в ході дій (бойових дій) військова організація домагається додаткових результатів, таких як підвищені показники бойової підготовки в мирний час і перевищення бойових показників у воєнний час тощо.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ

ББК Ц УКР Я... Поляков С Ю Куртов А І Полікашин В С Полікашин О В Зміївський Г А Потіхенський А І...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Системні моделі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ОСНОВИ ВІЙСЬКОВОГО УПРАВЛІННЯ
Навчальний посібник За загальною редакцією кандидата юридичних наук доцента С. Ю. Полякова   УДК 355/359.07 (075.8) Рекомендова

З М І С Т
ВСТУП..................................................................................................................…. Розділ 1. Т

В С Т У П
Військове управління включає три аспекти (складових): 1) управління військовослужбовцями; 2) управління бойовими засобами (зброєю); 3) управління військами (силами).

Введення у військове управління
1.1.1.1. Основні визначення й поняття менеджменту й військового управління Організація й військова організація.Найголовнішим поняттям військового управління є війсь

Соціально - технічна система
  1.1.2.1. Військові організації і їх класифікація Визначення військової організації дано в п. 1.1.1.1. Сучасний світ нерідко розглядається як світ найрізнома

Структури військової організації
У військовій організації є організаційні структури й структури управління. 1.1.3.1. Визначення, елементи й класифікація організаційних структур і структур управління вій

Ієрархічні структури управління військовою організацією
До ієрархічних (бюрократичним) структурам належать: лінійна, лінійно-штабна й багатофункціональна.   1.1.4.1. Лінійна структура управління   Це

Принципи й підходи до управління військовою організацією
  У п. 1.1.1.2 було наведено таке визначення: «Принципи військового управління – являють собою загальні рекомендації щодо дій і прийняття рішень, при дотриманні яких забезпечується еф

Одномірних» теорій (шкіл) менеджменту
  У п. 1.1.1.4. усі теорії менеджменту розбиті на дві групи: «одномірні» і «багатомірні». До «одномірних» теорій були віднесені школи наукового, адміністративного менеджменту й школа

Назвемо ці принципи.
1. Наявність чітко поставлених цілей або ідеалів як головна передумова ефективної роботи. 2. Присутність здорового глузду у всякій роботі. 3. Можливість одержання кваліфікованої п

Багатомірних теорій (шкіл) менеджменту
1.2.2.1. Принципи військового управління на основі поведінкових теорій «Х» і «У»   Приблизно з кінця 50-х років школа людських стосунків трансформувала

Принципи військового управління видатних полководців
В історії війн було багато полководців, але видатних обмежена кількість. Військові дослідники й теоретики зазвичай до числа таких полководців зараховують Олександра Македонського, Ганнібала, Гай Юл

Зосередження сил на вирішальному напрямку.
4. Різноманітність тактичних прийомів ведення бою. Він розвив тактику наступу колонами й розсипним строєм, що дозволяло концентрувати значні сили на головних напрямках.

Полководець (командир) повинен бути завжди великим психологом
Наведемо навчальну історію, що доводить унікальність психологічних знахідок полководця. Молодий, необстріляний солдат Кузьма Шапкін під час бою у ріки Римнік злякався, і весь день просидів

Ціна часу.
Коли до Суворова приїжджали з візитами імениті чиновники, полководець іноді виходив з будинку, сідав у карету візитера, кілька хвилин розмовляв з ним і відпускав з Богом. Так він заощаджував час на

Неповторна особистість полководця
Про «дивацтва» полководця.Слава «дивака» супроводжувала Суворова з юнацтва й до останніх днів його насиченого подіями життя. Спочатку він вражав близьких своїми примхами щ

Самовладання і звичка у разі небезпеки вести гру на загострення
За весь несприятливий час Сталін ніде не сказав про Жукова жодного поганого слова. І Жуков, звичайно, був вдячний йому за таку об’єктивність». Не виявлене висловлювань Жукова, які можна бу

Зарозумілість.
7. Мужність Жукова. Жуков був, безумовно, дуже сміливою людиною. В атмосфері страху перед репресіями армійське командування було паралізовано. Щоб не потрапити під молот НКВД, «не

Оскільки військова організація не може діяти без одержання ресурсів із зовнішнього середовища, вона є відкритою системою.
Соціальні системи.Теорія соціальних систем розглядає організацію як відкриту систему, багатофакторне і багатоцільове об’єднання.

Упралінська діяльність командира
У пункті 1.1.1.2 розглядаючи систему управління військовою організацією, було зазначено, що суб’єктом управління є командир. Без нього не може функціонувати жодна система військового управління.

Вимоги, які висуваються до нього
Командир ‑це член військової організації, що здійснює управлінську діяльність і вирішує управлінські завдання. Специфіка таких завдань визначає переважно розумовий, творчий х

Стилі управління командира
1.3.3.1. Визначення й класифікація основних стилів управління Стиль управління – характерні риси поведінки, прийомів, дій, які використовує командир у процесі управ

Основні характеристики трьох стилів управління
  №пп Параметри взаємодії командира з підлеглими Стилі керівництва Авторитарний (автократичний)

Влада командира
Як було зазначено в п. 1.2.4.1, керівництво (лідерство) розглядається як самостійна діяльність, яка припускає можливість впливу на окремих військовослужбовців і військові колективи таким чином, щоб

Лідерство командира
  Військові організації, що домагаються успіху, відрізняються від протилежних їм головним чином тим, що застосовують більш динамічне й ефективне керівництво й лідерство. Синонімами сл

Відмінності командира від лідера
Командир Лідер Призначається офіційно Висувається стихійно Має права й обов’язки Мож

Комунікація як єднальна функція управління військовою організацією
Майже неможливо переоцінити важливість комунікації в управлінні. Все, що роблять командири, щоб забезпечити досягнення військовою організацією цілей, вимагає ефективного обміну інформацією. Якщо лю

Військовою організацією
Управлінське рішення становить основу процесів управління. Процес виробки й прийняття рішення носить творчий характер і становить саму суть управлінської діяльності командирів усіх рівнів управлінн

Рішення – це вибір альтернативи.
Жодна людина, коли дорослішає, не може не пізнати на практиці процесу прийняття рішень. Як здатність до комунікацій, так і здатність приймати рішення – це вміння розвивається з досвідом. Кожен з на

Класифікація управлінських рішень
  № Ознаки класифікації Управлінські рішення Керівна інстанція Вищий, середній й

Перший етап - аналіз проблеми
Проблемною вважається ситуація, коли поставлених цілей не досягнуто. Інакше, ви довідаєтеся про проблему у силу того, що не відбувається те, що повинно було відбутися. Однак занадто часто командири

Процес реалізації.
Процес прийняття рішення не закінчується вибором єдиного варіанта вирішення проблеми. Простий вибір напрямку дій мало цінний для військової організації. Для вирішення проблеми або отримання вигоди

Методи прийняття колективних управлінських рішень
У п. 2.2.1 – 2.2.4 ми дали визначення, розглянули класифікацію й навели методику прийняття й реалізації управлінських рішень. У цьому пункті ми розглянемо найпоширеніші методи прийняття колективних

Стадія пошуку
Стадія пошуку включає п’ять етапів: – представлення й аналіз проблеми ведучим; – висловлення спонтанних пропозицій за рішенням з боку учасників; – розвиток ідей;

Стадія оцінки
Більшість учасників – “генераторів” залишає нараду. Стадія оцінки проводитися групою “аналітиків” або комітетом з оцінки. Їх завдання: розвинути висунуті на стадії пошуку ідеї для їх експе

Планування як функція управління військовою організацією
Військова організація раніше була визначена як група військовослужбовців, діяльність яких свідомо координується для досягнення загальних цілей. Функція планування передбачає прийняття рішення про т

Делегування, відповідальність і повноваження
Функція організація – це дія по досягненню раціональної комбінації людських і матеріальних ресурсів виконання завдання в просторі й часі. Організація як функція управління військовою орган

Мотивація як функція управління військовою організацією
Командир знайшов удале рішення складної управлінської проблеми, розробив план його реалізації, має необхідні ресурси, перед усіма підлеглими поставив конкретні завдання. Здавалося б, успіх справи з

Контроль як функція управління військовою організацією
Контроль – діяльність командирів по виміру й оцінці результату діяльності військової організації. Контроль необхідний для підбиття підсумків дій військової організації, виявлення й попередження кри

Військовою організацією
Під управлінською інформацієюрозуміється сукупність відомостей про процеси, що протікають усередині організації й у її оточенні. Їх використання дозволяє знизити невизначеність при

Технічні засоби управління, обробки й передачі інформації.
З появою нових засобів управління змінюються погляди, смаки й мода на технічне оснащення роботи командирів вищого рівня управління. Зовсім недавно високий начальник повинен був мати велики

Управлінської культури
2.2.1.1. Поняття, структура й зміст військової організаційної культури Військова організація живе завдяки двом основним потенціалам: організаційна структура й організаційна культура

Методи кейс - технологій для прийняття рішень командиром
по складних управлінських ситуаціях (проблемам)   Ситуація – сукупність взаємозв’язаних чинників і явищ, що характеризують певний етап, період і подію управл

Взаємини співробітництва у військовій організації
Взаємини співробітництва– це вид спільних дій, при якому військовослужбовці об’єднують свої зусилля добровільно. Взаємини співробітництва між військовослужбовцями у війсь

Взаємини співробітництва між колегами можливі, якщо вони будуть проявляти:лояльність,повагу, терпимість, повну довіру.
Коротко розглянемо ці прояви: 1) лояльність: члени військового колективу можуть сваритися й сперечатися один з одним, але для зовнішнього оточення вони ст

Об’єктивна військова організаційна культура
Військова організаційна культура має два аспекти: суб’єктивний і об’єктивний (див. п. 2.2.1). Суб’єктивний аспект відбиває духовний бік життя військової організації, а об’єктивний ‑ матеріаль

Обладнання робочого місця
Робочі місця командирів можуть бути оснащені засобами адміністративного зв’язку й сигналізації, складання, копіювання, зберігання й пошуку текстових документів, виконання креслень і відображення ау

При плануванні робочого часу доцільно дотримуватися такої послідовності.
1. Визначення переліку запланованих справ (завдань). 2. Визначення витрат часу для виконання планованих справ. 3.Зіставлення витрат часу на плановані справи з особистим бюджетом ч

План дня
Завдання (роботи) плану дня № завдання (роботи) Час на виконання завдання (годин) РК – робота в комісії В – приймання з

Остаточний варіант плану на день
Категорії Завдання Час, (годин) Делегування (передоручення) (час у годинах, кому) А РК – робота

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги