рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Властивості політики

Властивості політики - раздел Философия, ПОЛІТОЛОГІЯ. КУРС ЛЕКЦІЙ міжнародні відносини Визначеність Політики Як Особливої Сфери Людської Життєдіяльності Безпосередн...

Визначеність політики як особливої сфери людської життєдіяльності безпосередньо виражається в наявності відповідних специфічних рис і характеристик. У своїй сукупності вони дозволяють відрізнити політику від інших сфер суспільства, побачити межі її існування. Науковці виділяють три групи властивостей політики – онтологічні, морфологічні і процесуальні.

 

Рис. 1.3. Основні властивості політики

Онтологічні властивості політики раскрывають її сутнісні риси. Зокрема, конкурентність демонструє, що політична взаємодія є результатом зіткнення різних групових інтересів і супутніх їм норм і правил, цінностей і традицій, одним словом, самих різних компонентів владного протиборства. Вона обумовлює постійну боротьбу різних стандартів, цінностей, інститутів.

Асимметричність виражає як тимчасовий характер досягнутого між учасниками політичної гри балансу чинностей, так і неможливість його постійної підтримки, а отже, і рухливість відносин за політичну владу.

Властивість проникнення (інклюзивність) обумовлена здатністю проникати у різні сфери соціального життя, надаючи тим або іншим проблемам справді державного масштабу. Як писав Ф. Брауд, «ніщо по своїй природі не є політичним і все їм може стати. Іншими словами, поряд з проблемами, що вимагають постійної участі держави в регулюванні соціальних процесів (забезпечення безпеки суспільства, підтримка міжнародних зв’язків і ін.), у політиці в кожний даний момент існують проблемні питання, які періодично включаються в поле влади або вимикаються з нього. Тому політика здатна змінювати свій обсяг, внаслідок чого її границі мають деякою мірою умовний характер і залежать від історичного контексту, а також уміння держави побачити ті групові конфлікти, які вимагає його неодмінного втручання. А від характеру усвідомлення політично значимих інтересів безпосередньо залежить обсяг об’єктів державно-владного регулювання, а отже, і обсяг політичної сфери.

Просторові властивості політики (топологичность) є невід’ємною онтологічною властивістю політики. Ця риса характеризує політику як об’ємно-просторове середовище, у якій діяльність суб’єктів, що борються за владу, локалізована в певних пунктах, місцях, ділянках території. Причому в кожному політичному локалітете існують власні можливості для політичної участі й волевиявлення населення, а отже, складаються свої практики, конкретні політичні інститути і структури, способи їхнього функціонування й інші параметри організації політичного життя. Реальна взаємодія цих територіально розділених дільниць політичного життя і становить політичну сферу. Фактично, політика є різновидом фізичного простору, в одних частинах якого складаються інтенсивні політичні відносини, а в інших конкуренція за владу істотно ослаблена, а політика функціонує як сукупність різних позицій політичних суб’єктів (топосов), що роблять ті або інші дії в певних локальних пунктах цього середовища. У контексті цієї властивості політика має такі характеристики, як глибина, ширина і довжина, які фіксують географічні межі і параметри політичного простору, що надає людям можливість боротися за владу. Тому реальна політична напруга може не збігатися з офіційними центрами влади, а одним з резервів посилення компромісності політичного життя є забезпечення територіальної рівномірності поглядів на владу. Не випадково керівники держави постійно роблять поїздки по різних районах країни.

Здатність політики розгортати свої процеси в часі пояснюється її властивістю темпоральності. Часовий вимір політики демонструє особливий тип тривалості існування її інститутів, взаємин правлячої і опозиційної елит, індивідуальних і групових акторов, державних і міжнародних організацій. Зрозуміло, політичний час якісно відрізняється від фізичного, астрономічного часу. Адже люди існують у політиці не тільки в регламентованому режимі життєдіяльності (наприклад, особам, вибраним у парламент або висунутим в уряд, повноваження даються на певний строк; громадяни виконують електоральні функції знов-таки в строго встановлений час і т.д.). Крім своєї функціональної «твердості» політичний час має здатність раптово закінчуватися, «умирати моментальною смертю». Крах правлячого режиму, раптова відставка міністра, політичне вбивство лідера – ці й подібні їм факти говорять про надзвичайну непередбачуваність часового завершення політичних подій. Інакше кажучи, у кожного суб’єкта існує власний термін і ритм життя в політиці. А це ставить акторов перед необхідністю точніше розміряти свої цілі з умовами, мобілізовувати і концентрувати для цього ресурси, зусилля, енергію. З іншого боку, реальні політичні процеси здійснюються відразу в декількох часових діапазонах:

· у рамках реального часу (у них політичні події сприймаються безпосередньо з погляду їх актуальної завершенности);

· у рамках історичного часу (що потребуює узагальнення фактів, певної логіки тлумачення еволюції групи політичних фактів);

· у рамках епохального часу (що оперує значно більше масштабними критеріями оцінки подій, пристосованими для оцінки більших етапів політичної історії не тільки окремих держав, але і континентів).

Отже, певна політична подія може мати різні часові координати, якщо її вимірюють певними миттєвостями або етапами історії людства. Одні події згодом дрібніють, міняють значення, інші высвечивают масштабність того, що відбулося.

Морфологічні властивості політики відображають базові особливості будови і джерела формоутворення політики. У цьому змісті найбільш важливою властивістю є наявність елітарних і неелітарних кіл як основних суб’єктів політики, чиї акції (вчинки) і інтеракції (взаємодії) у сфері публічної влади і формують сферу політичного життя. Кожна із зазначених груп населення виконує спеціалізовані функції: еліти – керування державою і суспільством; неелітарні групи – контроль за діяльністю еліти, корекція державою курсу. На різних стадіях і фазах політичного процесу (наприклад, при прийнятті рішень або зміні політичного режиму за допомогою виборів) може мінятися характер і ступінь узгодження їхніх дій, набір виконуваних ними функцій, їхня питома вага й значення.

Представники різних шкіл і теоретичних напрямків нерідко абсолютузують значення одного із двох суб’єктів політики. Елітисти, приміром, наполягають на тому, що маси не потрібні для виробництва політики. Егалітаристи, навпроти, думають, що маси здатні самостійно формувати поле політики, не прибігаючи до послуг еліт. Однак практика дає більше переконливі аргументи на користь необхідності й елітарних, і неелітарних верств для здійснення політики.

Одним з таких підтверджень є той факт, що елітарних і неелітарних верств з'єднує система представництва соціальних інтересів, наявність якої також характеризує базові властивості політики: реалізація політичних цілей припускає наявність особливих об’єднань і осіб, покликаних професійно виражати й захищати інтереси населення.

Процесуальні властивостіхарактеризують політику як особливий тип людської діяльності. Складність, а часом і неясність взаємин еліти й нееліти, непередбачуваність наслідків дій, що вживаються раціонально, наявність разнонаправленных рухів і багато інших аналогічних фактів, що свідчать про гостроту і інтенсивність конкуренції за державну владу, – всі ці фактори надають політиці характер динамічного явища, обумовлюють виняткову швидкість політичних змін, роблять її винятково мінливою. Політика являє собою найбільше інтенсивно мінливу, внутрішньо рухливу область громадського життя, де постійно зіштовхуються ентузіазм і апатія, підйом і занепад, порушення й депресія. Подібні переломи створюють можливість винятково швидкого, а те й раптової катастрофи статусів суб’єктів, зміни норм і правил політичної гри, звуження або розширення обсягів політичних явищ. Політика органічно пов’язана з опосередкуванням будь-яких дій інститутів, груп, структур, органів влади, опозиції й інших суб’єктів тими або іншими ідейними цілями, що дають якісну оцінку сьогоденню й майбутньому, що припускають та або інша спрямованість у проектуванні суспільних відносин. Із процесуальної точки зору політика є сукупністю ідейно орієнтованих дій різноманітних суб’єктів. Найбільше чітко ця властивість проявляється у зіткненнях цілей і програм правлячих і опозиційних партій; курсу влади, що не користується підтримкою населення, і народних очікувань; протилежності поляризованих політичних культур і ідеологій і т.п.

 

Чому політика вважається «брудною справою»? Наведемо думку російських політологів В.П. Пугачева та А.И.Соловйова[3], виділяють цілий ряд причин, що пояснюють гадану, а дуже часто і реальну аморальність політики.

1. Отримуючи владу, люди розпоряджаються матеріальними й духовними благами, долями людей. Це дає високий престиж її власникам, тягне до державної «годівниці», прагнення особистої слави і збагачення. Обладающий владою часто має спокусу використовувати її у корисливих цілях, а залежний від її почуває повагу до сильних миру цього, прагнення догодити, підлестити начальству й т.п. Розбещуючий вплив влади на керуючих і керованих наростає в міру її концентрації і посилення безконтрольності. Як говорив відомий англійський історик лорд Д. Актон, «усяка влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно».

2. Політика органічно пов’язана з насущними інтересами людей. У політиці реальні, прагматичні інтереси традиційно стояли на першому плані, виправдуючи хитрість, неправду, убивства й інші аморальні вчинки. Як пошутив із цього приводу один з послів англійського короля Якова І, політик – «це ввічлива людина, що повинна брехати в інтересах своєї держави».

3. Узагальненість, безособовість, показність і опосредкованність здійснення політичних рішень полегшує відступ від моралі. Політичні рішення звичайно приймаються від імені партії, народу, нації, класу й т.п. і стосуються не конкретних особистостей, а досить загальних соціальних груп і об’єднань. Ті, хто приймає рішення, як правило, їх безпосередньо не виконують і часто не бачать і не почувають негативних наслідків своєї політики. Прийняти загальне рішення, наприклад про ліквідацію цілого експлуататорського класу, у моральному відношенні значно легше, ніж самому знищити хоча б одного його представника. Очевидно, що ідеолог червоного терору Ленін, будучи людиною досить вихований і освіченим, навряд чи сам смог би вбити безневинну людину із числа привілейованих класів, вихідцем з яких був і він сам. Однак, діючи як політик, він віддавав накази про узяття і розстріли заручників, радив поставити поперед кулеметів тисячі мирних «буржуїв», розпорядився спалити ціле місто Баку у випадку його захоплення британськими або турецькими військами .

4. Вплив на політику групових цінностей і групової моралі часто суперечить загальнолюдським основам моральності. Протиставлення групових інтересів і цінностей загальнолюдської моральності, підпорядкування моралі політиці на ділі означає руйнування всякої моралі. Яскравий приклад виродження моралі – пропаганда в СРСР як геройського вчинку політичного доносу піонера Павлика Морозова на свого батька. Негативний вплив групових цінностей і інтересів на моральність політиків і політики має місце й у демократичних країнах, де політичні лідери звичайно воліють не виносити сміття із власної партійної або урядової хати, часто приховують непорядні факти.

5. Мультиплікаційний ефект політичних зловживань проявляється в тім, що аморальні дії у вищих ешелонах влади мають властивість множитися, наростати подібно сніжному кому. Реально це проявляється в тім, що аморальний вищий керівник звичайно прагне звільнитися від чесних працівників або зробити їх своїми спільниками, оточує себе бажаними людьми, які, у свою чергу, також плодять собі подібне оточення. Він веде до закритості і виродження правлячої еліти. Його прояви особливо великі в жорстко централізованих політичних структурах зі слабко розвиненими автономією частин і контролем знизу.

6. Орієнтація політики на ефективність, досягнення мети, що призводить до того, що шляхи і засоби їхнього досягнення набувають для членів організація другорядного значення, що полегшує можливість використання керівниками аморальних засобів. Саме за результативність керівництво несе відповідальність перед членами організацій і електоратом. Засоби одержання результатів мало кого цікавлять і звичайно залишаються в тіні.

7. Конфликтность політики, її функціонування як відносин друзів (союзників) – ворогів (суперників) підвищує емоційну ворожість або, щонайменше, напруженість між суб'єктами політики. Ворогам же або суперникам, як відомо, дуже рідко прагнуть робити добро, а це – важлива вимога моральності.

8. Публічність політики, увага до неї з боку суспільства, а також більш високі моральні вимоги, пропоновані громадянами до політичних лідерів обумовлює те, що її головні творці знаходяться постійно на очах у суспільства. Їх уважають не тільки найбільш компетентними, але й кращими, гідними довіри людьми. Через підвищену суспільну значимість діяльності політиків об’єктом суспільних суджень є не тільки їх професійна, але й особисте життя. При цьому судять політиків звичайно більш строго, ніж рядових громадян. Відносно рядових громадян певні негативні факти майже ні в кого не викликають особливого осуду.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ. КУРС ЛЕКЦІЙ міжнародні відносини

ВОЛИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ... ФАКУЛЬТЕТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН КАФЕДРА МІЖНАРОДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Властивості політики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність та основні підходи до визначення політики
Походження поняття «політика», як правило, повязують із назвою праці давньогрецького мислителя Аристотеля, в якій він розглядав основи організації та діяльності держави, політичної влади. «Людина з

Політика як мистецтво державного управління
Етимологічно поняття «політика» (греч, politika) походить від слова поліс (polis)[1], що буквально означаює «місто-держава» і справи полісні, суспільні, держа

Політика як публічний процес
Друга концепція політики є трохи більш широкою, оскільки виводить її за межі урядового керування в ту область, що називається «громадське життя», або «суспільна справа». Відповідно до цього

Політика як влада
Четверта концепція є одночасно і найбільш широкою, і найбільш радикальною. Політика тут не пов’язується з якої-небудь конкретною сферою, будь-то уряд, держава або «публічне» життя, – постулируется,

Предмет та структура політології. Функції політології
Етимологія терміну «політологія»: греч. пολιτικός – такий, що належить громадянам, громадянський, від греч. пολίτης – громадяни

Структура політології
Політичну науку характеризує багаторівневий характер знань, по-різному представлений у працях різних науковців і наукових шкіл (Рис. 1.5.).  

Зв’язок політичної науки з іншими науками про політику
Політика, розглянута як органічна складова всієї сукупності соціальних, природних і космічних (символизирующих специфічну частину природних) явищ, вивчається політичною філософією.

Функції політичної науки
Функціонування політичної науки обумовлює виконання нею цілого ряду функцій, пов’язаних не тільки з пізнанням політики, але і з реальною практичною діяльністю у сфері публічної влади. ·

Методологічні засади політології
Важливу роль у політології грає система її основних понять, або категорій. Категоріями прийнято називати загальні, фундаментальні поняття, які відображають найбільш істотні закономірні зв’язки і ві

Парадигми політики
Для узагальненої характеристики специфічних підходів до аналізу і пояснення політики науковці пропонують використовувати поняття парадигми. Поняття парадигми було введено американським істориком на

Передумови виникнення політології
Політична наука як окрема галузь знання сформувалася на стику соціології, державознавства, юриспруденції, психології, антропології й інших наук ще в другій половині XIX ст., коли у розвинених країн

Основні етапи становлення та розвитку політичної науки
Різні науковці по-різному трактують історичні етапи становлення і розвитку політичної науки. Розглянемо деякі з них. На думку Г. Алмонда, якщо б ми побудували графічну модель історії розви

Особливості розвитку політології в Україні
Найвідомишими представниками дореволюційного етапу становлення української політології були М.Костомаров, В.Антонович, М.Драгоманов, М.Грушевський. Характерною ознакою цього етапу було домінування

Порівняння основних напрямків досліджень
(світові стандарти та Україна) Світові стандарти Наукові спеціальності з політичних наук в Україні 1. Полі

Поняття влади як соціального феномена
Оскільки влада є важливою характеристикою людського співтовариства, з якою ми зустрічаємося майже у всіх сферах життя людей, її розглядають як базову категорію політичної науки. На думку А.І. Солов

Функції політичної влади
Вони збігаються з функціями політики, найважливішим засобом здійснення якої є влада, а в кінцевому підсумку – з функціями різних політичних інститутів. Найважливішою функцією політичної влади, як і

Властивості політичної влади
Як відносно самостійне і якісно певне явище політична влада має цілий набір властивих їй рис і характеристик. Серед них можна виділити рядуніверсальних рис, що поєднують політичну

Політична система як механізм формування і функціонування влади у суспільстві, чинник стабілізації і розвитку політичного життя
Політична система суспільства досліджувалась протягом багатьох століть, починаючи від Аристотеля. Але вагомих результатів було досягнуто лише в XX ст. після застосування американським теоретиком Д.

Основні елементи політичної системи, її підсистеми, функції та типологія політичних систем
Структура політичної системи розглядається українськими політологами як сукупність владних інститутів, що пов’язані між собою і створюють стійку цілісність. Головний єднальний компонент си

Функції політичної системи
Політична система суспільства підпорядкована вирішенню тих завдань, заради розв’язання яких вона створена і діє. Її функції не зводяться до простої суми функцій її компонентів. Кожна складова політ

Особливості політичної системи України в історичній ретроспективі. Політична система сучасної України.
Необхідною умовою початку становлення політичної системи України було послаблення впливу тих механізмів (насамперед в сфері реалізації державної влади), які забезпечували непохитність політичної си

Походження, сутність і основні ознаки держави
Однієї із центральних проблем політології є державна влада, оскільки чи не самі головні розділи політичної теорії так чи інакше пов’язані із «державним питанням». Проте фактично ніколи не було єдин

Функції і типологія держави
Функції держави не можна ототожнювати з функціями її окремих органів, які є частиною апарату держави і проявляються у компетенції, правах і обов’язках, закріплених за ними. Варто також зазначити, щ

Типологія держав
Типологія – поділ за певними критеріями держав на групи, що мають схожі загальні риси, які проявляються в особливостях їхнього. Сьогодні існує досить багато різноманітних типологій, які грунтуються

Форми правління та державного устрою
Багатовіковий досвід розвитку державності у різних народів світу лежить в основі традиційної класифікації держав залежно від форм правління і державного устрою. Форма правління виступає зовнішнім п

Структура держави. Класифікація органів державної влади
Структура сучасної держави відрізняється високим ступенем складності, різноманіттям органів і установ, підрозділяється на великі підсистеми. Так, одну його підсистему (частину) складають ·

Види органів держави
Органи держави класифікуються за різниими критеріями За способом виникнення вони підрозділяються на первинні й похідні. Первинні органи держави ніякими іншими органами не створюються. Вони а

Відповідно до принципу поділу влади розрізняють
Законодавчі органимають право видання законів – вищі представницькі органи – «парламенти» – утворюються шляхом вільних і загальних виборів. Вони виражають волю всього народу, і їхн

Класифікація органів державної влади України
Критерій класифікації Види органів 1. Спосіб формування 1) виборні (Президент України, Верховна Рада); 2) такі, що призна

Правова, соціальна держава: визначення, суть, основні ознаки
Поняття «правова держава» стало вживаться у XІX століття, поняття «соціальна держава» – у XX столітті, хоча витоки обох слід шукати в давнині. Вже відомі мислителі античності (Платон, Аристотель та

Ознаки соціальної правової держави
1. Зв’язок державної влади з правом і його панування у всіх сферах суспільного життя: свобода може бути досягнута лише у тому разі, якщо державна влада обмежується (переборюється) правом, ст

Громадянське суспільство: поняття і сучасні концепції громадянського суспільства. Тенденції розвитку громадянського суспільства в Україні
Громадянське суспільство є одною з ключових категорій політології. У трактуванні цієї складної і багатопланової проблеми існує досить великий розкид думок і оцінок як у західної, так і у вітчизняні

Реєстр громадських експертиз
Дата проведення Назва експертизи 20.10.2009 Діяльність Львівської обласної державної адміністрації щодо регулювання цін (

Шляхи формування громадянського суспільства, правової, соціальної держави в Україні
Нині на шляху розбудови громадянського суспільства в Україні постає потрійне стратегічне завдання: по-перше, сформувати чітке розуміння характеру та функцій громадянського суспільства з точки зору

Форми існування політичного процесу
Більшість політологів розрізняють такі форми існування політичного процесу: · формування органів політичної системи, інакше цей процес називається інституалізацією; · фу

Основні властивості політичного процесу
Всі форми існування політичного процесу відображають постійну взаємодію різних соціальних груп і громадян, що використовують різноманітні канали й інститути політичної влади для задоволення своїх с

Етапи політичного процесу
З погляду динаміки політичний процес складається з ряду стадій, що послідовно здійснюються (але завжди залишаються внутрішньо пов’язаними один з одним) і циклічно повторюються. Розрізняють

Типологія політичних процесів
Взаємозв’язок політичних процесів народжує складне сполучення дій, спрямованих на забезпечення стабільності, сталості, непорушності в політичному житті і її зміни, динаміки, творчості. Саме тому мо

Політична поведінка та її типи
Для позначення дій пересічних громадян у сфері політики застосовується поняття «політична поведінка». Це одна з базових політологічних категорій, яка характеризує взаємодію суб’єктів з політичною р

Політична соціалізація, її механізми й етапи
Термін «соціалізація» в науковий обіг запровадили наприкінці XIX ст. американський соціолог Ф. Гіддінс та французький соціопсихолог Г. Тард. Його смисл визначався як «процес розвитку соціальної при

Поняття політичного режиму: його сутність та основні компоненти
Політичний режим (франц. regime, від лат. regimen – управління) є одним з базисних понять політології. Порівняно з такими категоріями, як «форма державного правління» і «форма державн

Основні ознаки політичного режиму
А. Циганков виділяє наступні відмітні ознаки політичного режиму. По-перше, режим недостатньо зв’язувати лише з формою правління. Режим близький до політичної системи, розкриває її динам

А. Циганков
  До структурних елементів політичного режиму включають: · ·політичні структури державної влади, їх реальний статус і роль у суспільстві; · ·методи

Моделі взаємодії режиму й опозиції
В умовах гегемонії формується нелояльна модель взаємодії уряду й опозиції. Режим забороняє будь-яку опозицію й робить все можливе для її повного зникнення. Причому, можливості вини

Природа демократії, її історичний розвиток. Принципи та типи демократії
Слово «демократія» (буквально — народовладдя) походить від давньо­грецького словосполучення, яким позначали державний лад, за якого вирі­шальна роль у прийнятті рішень і врядуванні належала народни

Слабкості й вади демократії
Тлумачення демократії і ставлення до неї здавна було й донині залишається важливим критерієм, за допомогою якого роблять висновки про зміст і скерованість того чи іншого суспільного руху або політи

Політичний режим в Україні. Передумови та шляхи демократизації українського суспільства
Кінець 80-х - початок 90-х років XX ст. у політичному житті України, як і в житті інших республік колишнього СРСР, характеризувався, з одного боку, процесами лібералізації тоталітарного режиму та в

Суть політичних партій та їх роль у політичній системі суспільства
Незалежно від політичної організації сучасних суспільств, партії завжди відігравали провідну роль у боротьбі за владу. Демократичні і навіть тоталітарні суспільства зазвичай створювали свою власну

Типологія партій і партійних систем
Свого часу М.Вебер в історії становлення партії вирізняв три етапи: аристократичне угрупування, політичний клуб, масова партія. Але такий шлях пройшли тільки ангілйські партії лібе

Переваги і недоліки різних партійної систем
З одного боку, багатопартійна система відображає широкий політичний спектр суспільства, демонструє реальні відносини змагальності, але з іншого – для неї притаманні суттєві мінуси:

Політичні партії і партійна система в Україні
Появі сучасних українських політичних партій передувала поява політичних клубів, спілок, товариств та рухів. Так, у період з 1987 по 1989 р. в Україні утворилося понад 125 громадсько-політичних клу

Виборчі системи: їх ознаки та різновиди
Виборча система у вузькому розумінні цього терміну – це спосіб розподілу місць в органі державної влади між кандидатами залежно від результатів голосування виборців.

Ідеальної виборчої системи не існує. Кожна з них має свої плюси й мінуси.
Прибічники використання традиційних різновидів мажоритарної системи голосування серед головних її недоліків виділяють такі: • не відображає реального стан

Види і форми громадських об’єднань
У будь-якій демократичній державі існує розповсюджена система громадських організацій, які мають значний вплив на всі сторони суспільного життя. Саме громадські організації є ініціаторами та чинник

Тенденції розвитку профспілкового руху в Україні
1. Профспілковий рух охоплює всі регіони країни, всі галузі економіки, всі форми власності та господарювання. З п’яти всеукраїнських профоб’єднань три охоплюють усі регіони України; в усіх регіонах

Суб’єкти політичного процесу. Типи політичних суб’єктів
Суб'єктами політичного процесу є окремі особи і соціальні групи. Особа виступає як учасник політичного процесу, представник якоїсь групи або як громадянин, наділений політико-право

Передумови участі особистості в політичному процесі
Активне включення особистості в політичний процес вимагає певних передумов. Їх можна поділити на три групи: · матеріальні, · соціально-культурні і · політико-правові.

Лідерство та його специфіка у політичному аспекти
Проблема лідерства привертає увагу широкого кола дослідників – істориків, політологів, психологів, соціологів і економістів. «Лідерство, – відзначав відомий французький політолог Ж.Блондель, – так

Типи лідерства
Складна соціально-політична й психологічна природа лідерства обумовлює можливість класифікації цього феномена по різних підставах. Основою для типології політичного лідерства частіш за все

Поняття, типологія та механізм формування політичних еліт. Складнощі та шляхи становлення сучасної еліти в Україні
Основні положення теорії еліт сформулювали італійські вчені Г.Моска та В.Парето. Ці положення можна викласти таким чином: · суспільство ділиться на меншість, яка має владу, і більшість, у

Функції еліти в суспільстві
Еліта є необхідним елементом соціальної структури будь-якого суспільства, яка виконує специфічні і необхідні функції. · Серед таких слід зазначити особливу роль еліти в суспільстві як рефе

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Гаджиев К.С. Политология: Учебник для высших учебных заведений. – М.: Логос, 2001. – 488 с. 2. Гринин Л. Е. Политические процессы в османском Египте XVI–XVIII вв. и теория развитого гос

Політологія. Конспект лекцій
  Комп’ютерна верстка Б.Тихомиров Технічний редактор Б.Тихомиров Коректор О.І. Якимчук     Підп. до друку 23.06.2006р. Формат 60

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги