рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лідерство та його специфіка у політичному аспекти

Лідерство та його специфіка у політичному аспекти - раздел Философия, ПОЛІТОЛОГІЯ. КУРС ЛЕКЦІЙ міжнародні відносини Проблема Лідерства Привертає Увагу Широкого Кола Дослідників – Істориків, Пол...

Проблема лідерства привертає увагу широкого кола дослідників – істориків, політологів, психологів, соціологів і економістів. «Лідерство, – відзначав відомий французький політолог Ж.Блондель, – так само старо, як людство. Воно універсально й неминуче. Воно існує скрізь – у більших і малих організаціях, у бізнесі й у релігії, у профспілках і благодійних організаціях, у компаніях і університетах. Воно існує в неформальних організаціях, у вуличних зграях і масових демонстраціях. Лідерство, по всіх своїх намірах і цілям, є ознака номер один будь-яких організацій. Для того, щоб існувало лідерство, необхідна наявність групи, і скрізь, де виникають групи, з'являється лідерство».

Слово «лідер», згідно з Оксфордським словником англійської мови, виникло в XIII ст. Поняття ж «лідерство» не виявлялося аж до початку XIX ст. Феномен лідерства пояснювався через інші поняття.

Лідер (англ. leader – ведучий) – це авторитетний член організації або соціальної групи, особистісний вплив якого дозволяє йому відігравати істотну роль у соціально-політичних процесах і ситуаціях, у регулюванні взаємин у колективі, групі, суспільстві.

У широкому, соціальному змістілідерство – це здатність впливати на окремих особистостей і групи людей, направляючи їхні зусилля на досягнення цілей організації або індивіда.

Серед різних аспектів лідерства політичне лідерство займає особливе положення. Його відмітна риса – нерозривний зв'язок з феноменом влади. Доцільно відокремлювати властиво політичне лідерство від функцій посадових осіб у державному або партійному апарату. Відомий американський політолог Р.Такер звертає увагу на те, що лідери – це або “реальні лідери”, або посадові особи або менеджери.

Політичне лідерство виконує в суспільстві ряд важливих функцій:

· формування в суспільстві спільних цілей і цінностей та об'єднання навколо них громадян;

· формулювання та прийняття політичних рішень;

· забезпечення зв'язку влади та мас в процесі здійснення влади;

· мобілізація мас на виконання поставлених завдань;

· формування в масах оптимізму та ентузіазму, готовності і бажання виконувати поставлені завдання;

· соціальний патронаж, захист та підтримка мас.

Існує цілий ряд теорій, що намагаються пояснити феномен лідерства.

1. Марксистська концепція досліджує це явище, виходячи із класового принципу. Політичний лідер виступає тут як найбільш послідовний, свідомий і вмілий виразник інтересів і волі класу, що грає стосовно класу у певному змісті допоміжну, службову роль. Однак класичний марксизм-ленінізм недооцінив відносну автономію й активність лідерів, здатність політичних керівників “нав'язувати масам, використовуючи їхні ілюзії й довірливість, тупикові варіанти суспільних змін, що суперечать інтересам класів і всього народу”.

2. Концепція “індивідуально-психологічних якостей” трактує лідерство насамперед як індивідуально-психологічне явище, яке можна пояснити, виходячи тільки з нього самого. (З.Фрейд думав, що придушення лібідо (сексуального потяга) може трансформуватися в прагнення до лідерства, пануванню й навіть садизму. Ф.Ницше представляв різні процеси громадського життя у вигляді модифікацій дії волі до влади й могутності. Однак він думав, що ролі лідера найбільшою мірою відповідає вольова й сильна особистість, “надлюдина”, що зневажає духовними й моральними цінностями й піднімається над “звичайним” людиною так само, як та перевершує мавпу). .

3. Концепція “рис лідерства” заснована на бихевиористском підході. Її суть зводиться до спроб виявити набір бажаних або обов'язкових психологічних рис особистості лідера. На початку 30-х рр. американський соціолог Э.Богардус перелічив десятки якостей, якими повинен володіти лідер, – розум, енергія, здатність передбачати, залучати до себе увага, такт, почуття гумору, твердий характер і ін., особливо виділяючи “переважаючі інтелектуальні дарування”, що доставляють особистості “видатне положення, рано або пізно приводить до лідерства”. Однак практика показує, що багато лідерів, по-перше, володіють далеко не всіма характеристиками подібного “облікового складу”, а по-друге, у них нерідко є в наявності взаємовиключні риси. Зокрема, “переважаюче інтелектуальне дарування” у ряді випадків не є відмітною характеристикою лідерів. Добре відомі приклади впливових політичних діячів, що не мали ні вищої освіти, ні яких-небудь інтелектуальних переваг.

Американському соціологові Р.Стогдиллу належить комплексний огляд досліджень в області лідерства, з якого слідує, що вивчення особистісних якостей дає суперечливі результати. В “Підручнику по лідерству” на основі 160 статей Стогдилла, опублікованих з 1904 по кінець 1960 р., класифіковано більше 40 елементів, пов'язаних із психологічними рисами лідерів, і згрупованих по 5 основних рубриках:

1. фізичні дані,

2. соціальне походження,

3. інтелект,

4. “особистість” (включаючи такі аспекти, як пристосовність, ентузіазм, упевненість у собі, здатність до постановки цілей) і

5. соціальні характеристики (включаючи адміністративні здатності, такт, популярність).

Однак дане дослідження також не дає відповіді на питання, які з перерахованих вище компонентів сильніше пов'язані з лідерством, не говорячи вже про те, на яке місце кожний з них повинен бути поставлений щодо інших. Сам Стогдилл визнавав, що в різних ситуаціях ефективні керівники виявляли різні особисті якості. Характерний його висновок, що “людина не стає керівником тільки завдяки тому, що він має деякий набір особистих якостей”.

Очевидно, що чисто емпіричне узагальнення особистісних рис лідерів не дає очікуваного ефекту: чим детальніше й докладніше стають переліки рис, чим більше емпіричний матеріал, на який вони опираються, тим точніше вони збігаються з відповідним набором психологічних і соціальних рис особистості взагалі.

4. Концепція “функцій ситуації”. Прихильники “ситуаціонізма” також приділяють певну увагу аналізу психологічних особливостей особистості, однак виходять насамперед з того, що те або інші риси лідера варіюються залежно від ситуацій. Вони думають, що лідерство – це насамперед продукт сформованої в групі ситуації, і переконані, що в ситуаціях, досить сприятливих або, навпроти, украй несприятливих для групи, лідер, орієнтований на рішення ключових завдань, домагається більших результатів, чим лідер, орієнтований на людей.

У цілому прихильники цієї концепції (А.Голднер, Дж.Ингер, Э.Фидлер і ін.) акцентують увагу на аналізі певних ситуацій, при яких ті або інші індивіди стають лідерами. Будучи сам по собі цікавим, ситуаційний підхід спрощує проблему лідерства, випускаючи із уваги ту обставину, що лідер сам може опанувати соціально-політичну ситуацію, направити розвиток подій у потрібне русло. Ситуаційний метод більше придатний для аналізу відносин у мікрогрупах, де можна краще врахувати всю сукупність факторів, що впливають на взаємини людей. Складніше його застосовувати для вивчення феномена лідерства в значних соціальних общностях, де досить багато суб'єктів дії й ситуацій, що змінюються. Цей підхід вимагає доповнення іншими методиками дослідження.

До провідних ознак і істотних характеристик політичного лідерства можна віднести наступні:

1. наявність власної політичної програми або новаторської стратегії й тактики, які розроблені лідером або висуваються від його ім'я;

2. уміння виражати й відстоювати погляди й інтереси тої або іншої групи;

3. певні риси характеру, що проявляються в діяльності по реалізації програми й об'єднанню своїх прихильників (наполегливість, воля, гнучкість і т.д.);

4. необхідний рівень політичної культури;

5. імідж керівника, що відповідає нормам моралі, прийнятим у даному суспільстві, групі;

6. популярність, уміння завойовувати прихильників і впливати на людей, коммуникабельность, ораторські здатності або інші якості, що якось заміняють їх;

7. наявність “команди” помічників і виконавців, здатних організувати дії своїх прихильників;

8. уміння домогтися певного рівня підтримки з боку широких народних мас, від офіційних структур влади або від громадських організацій (оптимальний варіант – наявність підтримки на всіх рівнях влади, в різних соціальних групах і партіях);

9. уміння бути подібним до своїх прихильників або виборцям, поводитися так, щоб кожний член групи міг знайти в лідері часточку самого себе, але в той же час бути “недоступним”, “особливим” в очах суспільної думки;

10. виступ від імені суспільства або тої групи, інтереси якої представляє лідер, демонстративне підкреслення пріоритету суспільного над особистим.

Важливий напрямок діяльності політичного лідера – підтримка життєздатності політичного союзу, створення в ньому консенсусу, поліпшення умов для осіб, що висували лідера, інституціалізація політичних процесів і структур у своїх інтересах, запобігання непотрібних конфліктів, постійне увага до рівня підтримки й відповідна реакція на його зміни, своєчасне внесення необхідних коректив у програму й методи дій залежно від обставин, широке використання печатки, радіо, телебачення для формування сприятливої інформаційної аури й підтримка сформованого іміджу.

Серед основних факторів, від яких істотно залежить політичне керівництво й характер лідерства, багато закордонних і вітчизняних дослідників насамперед виділяють:

· основні політичні переконання лідера;

· його політичний стиль;

· мотиви, якими він керується, прагнучи домогтися положення політичного керівника;

· його реакція на психологічний тиск і стреси;

· біографічні дані лідера, що включають насамперед відомості про політичний досвід;

· талант співчуття (емпатия).

Треба, однак, звернути увагу, що зазначені фактори переломлюються насамперед через відносини лідера з його “командою”, найближчим оточенням і помічниками, які можуть як підсилювати позиції керівника, так і послабляти їх. Про це писав ще М.Макиавелли, відзначаючи, що “про розум правителя першою справою судять по тому, яких людей він до себе наближає”.

Для того, щоб зрозуміти, що являє собою конкретний лідер, необхідно чітко з'ясувати його переконання, що показують, як він інтерпретує політичне середовище й у якому напрямку формулює власну програму дій. Варто також знати, наскільки твердо даний політик дотримується своїх поглядів, наскільки важливі вони для нього самого, чи стають вони домінуючою силою в його житті, відіграючи роль своєрідних лінз, через які він розглядає всі зовнішні події, або ж лідер більше сприйнятливий до оточення, що робить на нього істотний вплив. Політик із сильними переконаннями звичайно прагне переконати інших у своїй правоті, керівники з нестійкими поглядами звичайно більше прагматичны, залежні від ситуації. Погано, однак, коли лідер міняє свої погляди й не говорить про цьому досить відверто й переконливо своїм прихильникам – це може привести до конфлікту.

Політичний стиль лідера може впливати на тих, хто працює з ним, щонайменше у двох напрямках.

По-перше, ті, хто оточує лідера, схильні догоджати його стилю, щоб зберегти відкритий доступ до нього.

По-друге, існує “ефект двійника”, тобто політичні лідери схильні оточувати себе людьми, які є їхнім повторенням – з аналогічним стилем керівництва або поведінки. Лідер вибирає радників і персонал, з якими він почуває себе зручно й якими він може конкурувати. Через цих “двійників” стиль лідера може передатися на всю керовану їм політичну організацію.

Важливе питання про мотивації лідерства, серед яких можна назвати

· потреба у владі,

· вірність своїй справі,

· почуття відповідальності,

· потреба у схваленні й повазі з боку інших,

· досягнення певного соціального статусу,

· необхідність рішення особистих проблем і т.д.

Особливо варто виділити прагнення лідера зайняти високий пост із метою самовираження. У цьому випадку його політична діяльність у значній мірі з'явиться продовженням особистих достоїнств і недоліків.

Особам прагнучим зайняти лідируюче положення, варто вміти справлятися зі стресами. Справа в тому, що ситуації, з якими зіштовхується політичний діяч, мають на увазі високу ціну рішень і вчинків – вони можуть виявитися конфліктними. У цих умовах важливо навчитися справлятися із хвилюванням, володіти собою й знати, що кращий спосіб розрядки – це вироблення правильного рішення, як би не була складна ситуація. Крім того, керівник повинен мати на увазі, що підлеглі на образливе поводження або невитриманість начальства не можуть дозволити собі відповісти тим же, але й не забувають этого. Тому в подібних випадках лідер зобов'язаний знайти спосіб вибачення, що відповідає його статусам.

Немаловажне значення для характеристики політичного лідера має його біографічні дані, відомості про політичний досвід, про атмосферу, у якій він вступив у громадське життя, що допомагають угадати, як даний керівник буде поводитися в тій або іншій ситуації. Не випадково розвідувальні служби багатьох країн мають досьє на провідних політиків їхніх держав, що цікавлять. Для характеристики лідера важлива інформація про те, яким образом він знайшов своє положення: чи досяг його завдяки системі, чи просунувся через підтримку заступника або зайняв дану посаду завдяки своєму досвіду й особливим якостям. Ці відомості можуть підказати, наскільки добре лідер знає людей, з якими він повинен працювати, у якому ступені він буде розділяти їхні норми й мети, наскільки він залежний від певних осіб і груп, яка широта його повноважень.

Американський соціолог Дж.Барбер показав, що знання про перші політичні посади лідерів може з'явитися своєрідним ключем до пояснення його подальшого образа дій. У майбутніх ситуаціях політик схильний вертатися до риторики й практики, які допомогли йому домогтися успіху на початку діяльності. Той досвід часто здобуває підвищене значення для керівника, надовго залишається в його пам'яті.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПОЛІТОЛОГІЯ. КУРС ЛЕКЦІЙ міжнародні відносини

ВОЛИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ... ФАКУЛЬТЕТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН КАФЕДРА МІЖНАРОДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лідерство та його специфіка у політичному аспекти

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність та основні підходи до визначення політики
Походження поняття «політика», як правило, повязують із назвою праці давньогрецького мислителя Аристотеля, в якій він розглядав основи організації та діяльності держави, політичної влади. «Людина з

Політика як мистецтво державного управління
Етимологічно поняття «політика» (греч, politika) походить від слова поліс (polis)[1], що буквально означаює «місто-держава» і справи полісні, суспільні, держа

Політика як публічний процес
Друга концепція політики є трохи більш широкою, оскільки виводить її за межі урядового керування в ту область, що називається «громадське життя», або «суспільна справа». Відповідно до цього

Політика як влада
Четверта концепція є одночасно і найбільш широкою, і найбільш радикальною. Політика тут не пов’язується з якої-небудь конкретною сферою, будь-то уряд, держава або «публічне» життя, – постулируется,

Властивості політики
Визначеність політики як особливої сфери людської життєдіяльності безпосередньо виражається в наявності відповідних специфічних рис і характеристик. У своїй сукупності вони дозволяють відрізнити по

Предмет та структура політології. Функції політології
Етимологія терміну «політологія»: греч. пολιτικός – такий, що належить громадянам, громадянський, від греч. пολίτης – громадяни

Структура політології
Політичну науку характеризує багаторівневий характер знань, по-різному представлений у працях різних науковців і наукових шкіл (Рис. 1.5.).  

Зв’язок політичної науки з іншими науками про політику
Політика, розглянута як органічна складова всієї сукупності соціальних, природних і космічних (символизирующих специфічну частину природних) явищ, вивчається політичною філософією.

Функції політичної науки
Функціонування політичної науки обумовлює виконання нею цілого ряду функцій, пов’язаних не тільки з пізнанням політики, але і з реальною практичною діяльністю у сфері публічної влади. ·

Методологічні засади політології
Важливу роль у політології грає система її основних понять, або категорій. Категоріями прийнято називати загальні, фундаментальні поняття, які відображають найбільш істотні закономірні зв’язки і ві

Парадигми політики
Для узагальненої характеристики специфічних підходів до аналізу і пояснення політики науковці пропонують використовувати поняття парадигми. Поняття парадигми було введено американським істориком на

Передумови виникнення політології
Політична наука як окрема галузь знання сформувалася на стику соціології, державознавства, юриспруденції, психології, антропології й інших наук ще в другій половині XIX ст., коли у розвинених країн

Основні етапи становлення та розвитку політичної науки
Різні науковці по-різному трактують історичні етапи становлення і розвитку політичної науки. Розглянемо деякі з них. На думку Г. Алмонда, якщо б ми побудували графічну модель історії розви

Особливості розвитку політології в Україні
Найвідомишими представниками дореволюційного етапу становлення української політології були М.Костомаров, В.Антонович, М.Драгоманов, М.Грушевський. Характерною ознакою цього етапу було домінування

Порівняння основних напрямків досліджень
(світові стандарти та Україна) Світові стандарти Наукові спеціальності з політичних наук в Україні 1. Полі

Поняття влади як соціального феномена
Оскільки влада є важливою характеристикою людського співтовариства, з якою ми зустрічаємося майже у всіх сферах життя людей, її розглядають як базову категорію політичної науки. На думку А.І. Солов

Функції політичної влади
Вони збігаються з функціями політики, найважливішим засобом здійснення якої є влада, а в кінцевому підсумку – з функціями різних політичних інститутів. Найважливішою функцією політичної влади, як і

Властивості політичної влади
Як відносно самостійне і якісно певне явище політична влада має цілий набір властивих їй рис і характеристик. Серед них можна виділити рядуніверсальних рис, що поєднують політичну

Політична система як механізм формування і функціонування влади у суспільстві, чинник стабілізації і розвитку політичного життя
Політична система суспільства досліджувалась протягом багатьох століть, починаючи від Аристотеля. Але вагомих результатів було досягнуто лише в XX ст. після застосування американським теоретиком Д.

Основні елементи політичної системи, її підсистеми, функції та типологія політичних систем
Структура політичної системи розглядається українськими політологами як сукупність владних інститутів, що пов’язані між собою і створюють стійку цілісність. Головний єднальний компонент си

Функції політичної системи
Політична система суспільства підпорядкована вирішенню тих завдань, заради розв’язання яких вона створена і діє. Її функції не зводяться до простої суми функцій її компонентів. Кожна складова політ

Особливості політичної системи України в історичній ретроспективі. Політична система сучасної України.
Необхідною умовою початку становлення політичної системи України було послаблення впливу тих механізмів (насамперед в сфері реалізації державної влади), які забезпечували непохитність політичної си

Походження, сутність і основні ознаки держави
Однієї із центральних проблем політології є державна влада, оскільки чи не самі головні розділи політичної теорії так чи інакше пов’язані із «державним питанням». Проте фактично ніколи не було єдин

Функції і типологія держави
Функції держави не можна ототожнювати з функціями її окремих органів, які є частиною апарату держави і проявляються у компетенції, правах і обов’язках, закріплених за ними. Варто також зазначити, щ

Типологія держав
Типологія – поділ за певними критеріями держав на групи, що мають схожі загальні риси, які проявляються в особливостях їхнього. Сьогодні існує досить багато різноманітних типологій, які грунтуються

Форми правління та державного устрою
Багатовіковий досвід розвитку державності у різних народів світу лежить в основі традиційної класифікації держав залежно від форм правління і державного устрою. Форма правління виступає зовнішнім п

Структура держави. Класифікація органів державної влади
Структура сучасної держави відрізняється високим ступенем складності, різноманіттям органів і установ, підрозділяється на великі підсистеми. Так, одну його підсистему (частину) складають ·

Види органів держави
Органи держави класифікуються за різниими критеріями За способом виникнення вони підрозділяються на первинні й похідні. Первинні органи держави ніякими іншими органами не створюються. Вони а

Відповідно до принципу поділу влади розрізняють
Законодавчі органимають право видання законів – вищі представницькі органи – «парламенти» – утворюються шляхом вільних і загальних виборів. Вони виражають волю всього народу, і їхн

Класифікація органів державної влади України
Критерій класифікації Види органів 1. Спосіб формування 1) виборні (Президент України, Верховна Рада); 2) такі, що призна

Правова, соціальна держава: визначення, суть, основні ознаки
Поняття «правова держава» стало вживаться у XІX століття, поняття «соціальна держава» – у XX столітті, хоча витоки обох слід шукати в давнині. Вже відомі мислителі античності (Платон, Аристотель та

Ознаки соціальної правової держави
1. Зв’язок державної влади з правом і його панування у всіх сферах суспільного життя: свобода може бути досягнута лише у тому разі, якщо державна влада обмежується (переборюється) правом, ст

Громадянське суспільство: поняття і сучасні концепції громадянського суспільства. Тенденції розвитку громадянського суспільства в Україні
Громадянське суспільство є одною з ключових категорій політології. У трактуванні цієї складної і багатопланової проблеми існує досить великий розкид думок і оцінок як у західної, так і у вітчизняні

Реєстр громадських експертиз
Дата проведення Назва експертизи 20.10.2009 Діяльність Львівської обласної державної адміністрації щодо регулювання цін (

Шляхи формування громадянського суспільства, правової, соціальної держави в Україні
Нині на шляху розбудови громадянського суспільства в Україні постає потрійне стратегічне завдання: по-перше, сформувати чітке розуміння характеру та функцій громадянського суспільства з точки зору

Форми існування політичного процесу
Більшість політологів розрізняють такі форми існування політичного процесу: · формування органів політичної системи, інакше цей процес називається інституалізацією; · фу

Основні властивості політичного процесу
Всі форми існування політичного процесу відображають постійну взаємодію різних соціальних груп і громадян, що використовують різноманітні канали й інститути політичної влади для задоволення своїх с

Етапи політичного процесу
З погляду динаміки політичний процес складається з ряду стадій, що послідовно здійснюються (але завжди залишаються внутрішньо пов’язаними один з одним) і циклічно повторюються. Розрізняють

Типологія політичних процесів
Взаємозв’язок політичних процесів народжує складне сполучення дій, спрямованих на забезпечення стабільності, сталості, непорушності в політичному житті і її зміни, динаміки, творчості. Саме тому мо

Політична поведінка та її типи
Для позначення дій пересічних громадян у сфері політики застосовується поняття «політична поведінка». Це одна з базових політологічних категорій, яка характеризує взаємодію суб’єктів з політичною р

Політична соціалізація, її механізми й етапи
Термін «соціалізація» в науковий обіг запровадили наприкінці XIX ст. американський соціолог Ф. Гіддінс та французький соціопсихолог Г. Тард. Його смисл визначався як «процес розвитку соціальної при

Поняття політичного режиму: його сутність та основні компоненти
Політичний режим (франц. regime, від лат. regimen – управління) є одним з базисних понять політології. Порівняно з такими категоріями, як «форма державного правління» і «форма державн

Основні ознаки політичного режиму
А. Циганков виділяє наступні відмітні ознаки політичного режиму. По-перше, режим недостатньо зв’язувати лише з формою правління. Режим близький до політичної системи, розкриває її динам

А. Циганков
  До структурних елементів політичного режиму включають: · ·політичні структури державної влади, їх реальний статус і роль у суспільстві; · ·методи

Моделі взаємодії режиму й опозиції
В умовах гегемонії формується нелояльна модель взаємодії уряду й опозиції. Режим забороняє будь-яку опозицію й робить все можливе для її повного зникнення. Причому, можливості вини

Природа демократії, її історичний розвиток. Принципи та типи демократії
Слово «демократія» (буквально — народовладдя) походить від давньо­грецького словосполучення, яким позначали державний лад, за якого вирі­шальна роль у прийнятті рішень і врядуванні належала народни

Слабкості й вади демократії
Тлумачення демократії і ставлення до неї здавна було й донині залишається важливим критерієм, за допомогою якого роблять висновки про зміст і скерованість того чи іншого суспільного руху або політи

Політичний режим в Україні. Передумови та шляхи демократизації українського суспільства
Кінець 80-х - початок 90-х років XX ст. у політичному житті України, як і в житті інших республік колишнього СРСР, характеризувався, з одного боку, процесами лібералізації тоталітарного режиму та в

Суть політичних партій та їх роль у політичній системі суспільства
Незалежно від політичної організації сучасних суспільств, партії завжди відігравали провідну роль у боротьбі за владу. Демократичні і навіть тоталітарні суспільства зазвичай створювали свою власну

Типологія партій і партійних систем
Свого часу М.Вебер в історії становлення партії вирізняв три етапи: аристократичне угрупування, політичний клуб, масова партія. Але такий шлях пройшли тільки ангілйські партії лібе

Переваги і недоліки різних партійної систем
З одного боку, багатопартійна система відображає широкий політичний спектр суспільства, демонструє реальні відносини змагальності, але з іншого – для неї притаманні суттєві мінуси:

Політичні партії і партійна система в Україні
Появі сучасних українських політичних партій передувала поява політичних клубів, спілок, товариств та рухів. Так, у період з 1987 по 1989 р. в Україні утворилося понад 125 громадсько-політичних клу

Виборчі системи: їх ознаки та різновиди
Виборча система у вузькому розумінні цього терміну – це спосіб розподілу місць в органі державної влади між кандидатами залежно від результатів голосування виборців.

Ідеальної виборчої системи не існує. Кожна з них має свої плюси й мінуси.
Прибічники використання традиційних різновидів мажоритарної системи голосування серед головних її недоліків виділяють такі: • не відображає реального стан

Види і форми громадських об’єднань
У будь-якій демократичній державі існує розповсюджена система громадських організацій, які мають значний вплив на всі сторони суспільного життя. Саме громадські організації є ініціаторами та чинник

Тенденції розвитку профспілкового руху в Україні
1. Профспілковий рух охоплює всі регіони країни, всі галузі економіки, всі форми власності та господарювання. З п’яти всеукраїнських профоб’єднань три охоплюють усі регіони України; в усіх регіонах

Суб’єкти політичного процесу. Типи політичних суб’єктів
Суб'єктами політичного процесу є окремі особи і соціальні групи. Особа виступає як учасник політичного процесу, представник якоїсь групи або як громадянин, наділений політико-право

Передумови участі особистості в політичному процесі
Активне включення особистості в політичний процес вимагає певних передумов. Їх можна поділити на три групи: · матеріальні, · соціально-культурні і · політико-правові.

Типи лідерства
Складна соціально-політична й психологічна природа лідерства обумовлює можливість класифікації цього феномена по різних підставах. Основою для типології політичного лідерства частіш за все

Поняття, типологія та механізм формування політичних еліт. Складнощі та шляхи становлення сучасної еліти в Україні
Основні положення теорії еліт сформулювали італійські вчені Г.Моска та В.Парето. Ці положення можна викласти таким чином: · суспільство ділиться на меншість, яка має владу, і більшість, у

Функції еліти в суспільстві
Еліта є необхідним елементом соціальної структури будь-якого суспільства, яка виконує специфічні і необхідні функції. · Серед таких слід зазначити особливу роль еліти в суспільстві як рефе

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Гаджиев К.С. Политология: Учебник для высших учебных заведений. – М.: Логос, 2001. – 488 с. 2. Гринин Л. Е. Политические процессы в османском Египте XVI–XVIII вв. и теория развитого гос

Політологія. Конспект лекцій
  Комп’ютерна верстка Б.Тихомиров Технічний редактор Б.Тихомиров Коректор О.І. Якимчук     Підп. до друку 23.06.2006р. Формат 60

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги