рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основи економічної теорії - Ажнюк М.О

Основи економічної теорії - Ажнюк М.О - раздел Образование, Основи Економічної Теорії - Ажнюк М.о. Ажнюк М.о., Передрій О.с. Осн...

Основи економічної теорії - Ажнюк М.О.

Ажнюк М.О., Передрій О.С. Основи економічної теорії. - К.: Знання, 2008

У навчальному посібнику розглядаються такі загальні проблеми економічної теорії як виробництво, економічна система, власність, товарне виробництво, гроші; основні мікроекономічні проблеми — підприємство, підприємництво, заробітна плата, фонди підприємств, витрати виробництва та кредитна система. Значне місце відведено також макроекономічним проблемам — ринковим відносинам, конкуренції і монополії, відтворенню та економічному зростанню.

Посібник може бути корисним студентам навчальних закладів різного рівня, які вивчають економічну теорію і всім, хто цікавиться цією наукою.

ЗМІСТ

 

ПЕРЕДМОВА

У викладі матеріалу автори намагались не допустити формалізму, надмірної затеоретизованості та апологетизму і зробити його зміст доступним і легким… Наша мета полягає в тому, щоб доступно викласти основні положення цієї науки і… Використання даного посібника має сприяти формуванню економічного мислення, яке відповідає сучасним вимогам…

Розділ 1 ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ

1.1. Предмет і основні етапи розвитку економічної теорії

1.2. Суспільне виробництво: суть, структура, фактори і результати

1.3. Економічна система суспільства. Типи економічних систем

1.4. Власність у системі економічних відносин

1.5. Товарне виробництво. Гроші

Предмет і основні етапи розвитку економічної теорії

Виникнення й основні етапи розвитку економічної теорії

В окрему галузь економічна наука виділилась у XVII—XVTQ ст. У 1615 р. французький економіст А. Монкретьєн опублікував працю "Трактат політичної… Головна заслуга Монкретьєна в тому, що він уперше виділив предмет дослідження… У процесі розвитку політичної економії можна виділити декілька етапів. Політекономія як наука формувалась у процесі…

Предмет економічної теорії

У СРСР викладався курс політичної економії. Але вона була поділена на дві протилежні науки: "політична економія капіталізму" і… На початковому етапі переходу до ринкової економіки в нас відмовилися від… Предмет економічної теорії надзвичайно складний і багатогранний, так само як складна і багатогранна господарська…

Функції економічної теорії. Економічна теорія та економічна політика

1. Пізнавальна функція економічної теорії полягає в систематизації, виявленні субординації, тлумаченні та узагальненні зібраних даних, що… Економічні закони — це постійні, стійкі причинно-на-слідкові економічні… Економічні закони, як і закони інших наук, формулюються в категоріях. Економічні категорії — це абстрактні поняття, що…

Методи дослідження економічних процесів і явищ

В економічних дослідженнях застосовують методи індукції і дедукції. Під індукцією розуміємо виведення принципів, законів э аналізу фактів. Метод… При дослідженні економічних явищ і процесів широко застосовується метод… Важливим засобом пізнання економічних процесів і явищ є використання методів аналізу і синтезу. Аналіз передбачає…

Суспільне виробництво: суть, структура, фактори і результати

Потреби як рушійний мотив економічної діяльності

Поняття потреба надзвичайно широке. Більшість економістів сходяться на тому, що в найширшому розумінні воно означає об'єктивну необхідність в у… Економічні потреби включають матеріальні та нематеріальні потреби, які… Потреби поділяють також на виробничі та невиробничі або особисті. Виробничі потреби — це потреби в засобах виробництва…

Закон зростання потреб. Зміна структури потреб у сучасних умовах

Потреби суспільства безмежні, а економічні ресурси, що необхідні для їх задоволення, — обмежені. Безмежність потреб має різні форми прояву.… Безмежність потреб обумовлена як розвитком виробництва, яке в умовах… Отже, якщо розглядати систему потреб у цілому, аналізувати зміни, що в ній відбуваються протягом тривалого часу, то ми…

Виробництво — матеріальна основа задоволення потреб

Люди створюють матеріальні блага у взаємодії з природою. Без цієї взаємодії виробництво неможливе. У людській діяльності споконвічно… Суспільне виробництво поділяють на матеріальне і нематеріальне виробництво… До сфери нематеріального виробництва відносяться галузі, що виробляють нематеріальні послуги, до яких належать:…

Виробничі ресурси і їх структура. Фактори виробництва

В економічній літературі нема єдиного визначення поняття "виробництво". Це пояснюється тим, що виробнича діяльність надзвичайно… Раціональне використання ресурсів великою мірою залежить від технологічного… Важливим фактором, від якого залежить обсяг виробництва, є економічні ресурси, якими володіє суспільство. Економічні…

Ефективність виробництва. Суть та показники

Результати функціонування економіки визначають двома способами: економічним зростанням і ефективністю суспільного виробництва. Економічне зростання вимірюється абсолютним приростом валового внутрішнього… Ефективність виробництва відображає не тільки приріст обсягів виробництва, а й те, якою ціною, тобто якими затратами…

Поділ праці. Суть, рівні і значення

Якщо в період середньовіччя певні види одягу, взуття, меблів та інші речі були результатом праці однієї людини або сім'ї, то сьогодні в кожній парі… Виділяють декілька рівнів поділу праці: 1. Поділ праці на підприємствах. Це спеціалізація працівників підприємства на виконанні певних функцій, операцій,…

Економічна система суспільства. Типи економічних систем

Продуктивні сили суспільства. Показники розвитку продуктивних сил

Рис. 1.5. Структура продуктивних сил суспільства До складу продуктивних сил входять засоби виробництва і люди, які володіють виробничим досвідом і приводять у дію…

Роль науково-технічного прогресу в розвитку продуктивних сил

НТП — це процес нагромадження і практичної реалізації нових знань, втілення їх у виробництво. Запровадження у виробництво НТП забезпечує швидке… Еволюційна форма НТП полягає в тому, що вдосконалення техніки і діючих… Революційна форма НТП полягає в переході до використання у виробництві нових науково-технічних принципів, застосування…

Виробничі відносини. Їх суть, система і структура

У структурі економічних відносин виділяють організаційно-економічні, соціально-економічні відносини та відносини власності. Організаційно-економічні відносини виникають із приводу організації… Другий приклад. У виготовленні металу беруть участь шахтарі (добувають руду і вугілля), чавуноливарники (виготовляють…

Економічна система суспільства, суть і структура. Типи економічних систем

У кожному суспільстві під впливом різних факторів складається своя система координації господарської діяльності. Визначальною основою її формування… Економічна система — це певним чином упорядкована система економічних зв'язків… 1) структуру продуктивних сил суспільства;

Власність у системі економічних відносин

Економічний зміст власності. Об'єкти і суб'єкти власності

Відносини власності виникають між людьми з приводу привласнення матеріальних і духовних благ. Привласнення означає ставлення до певних речей як до своїх.

Спочатку відносини власності виступали у формі певних історичних звичаїв. Із виникненням держави стали розроблятися юридичні закони, які визначали, за якими правовими нормами привласнюється і розподіляється суспільне багатство між різними суб'єктами.

Власність, з економічної точки зору, — це економічна категорія, яка відображає належність майна певній фізичній або юридичній особі, умови володіння ним, розпоряджання і користування та відносини між економічними суб'єктами стосовно привласнення засобів виробництва і його результатів.

Вона виступає як сукупність матеріальних благ, результатів інтелектуальної діяльності, певної суми грошей, цінних паперів, які можуть передаватися в користування іншим суб'єктам за відповідну плату, або відчужуватися шляхом продажу об'єктів власності на ринку.

В Україні прийнято закон про власність. Він трактує право власності як регульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпоряджання майном.

Власність — це система виробничих відносин між людьми та іншими суб'єктами з приводу привласнення різних об'єктів.

Власність с основоположною економічною категорією* Вона визначає економічну структуру суспільства, економічне і політичне становище різних соціальних груп і взаємовідносини між ними, бо становить основу всіх виробничих відносин суспільства. Вона детермінує характер економічної системи суспільства.

Будь-яка виробнича діяльність людей починається з відносин власності. Так, щоб розпочати виробництво матеріальних благ, необхідно спочатку оволодіти об'єктивними умовами виробництва — землею, будівлями, засобами і предметами праці, тобто привласнити їх. Хто привласнив засоби виробництва, той стає господарем продуктів виробництва, розподіляє й обмінює їх у своїх інтересах.

В економічному розумінні власність являє собою складну систему економічних відносин, які існують у виробництві. Ця система включає:

а) відносини з приводу привласнення умов виробництва та його результатів;

б) відносини з приводу використання виробничих ресурсів;

в) економічні форми реалізації власності.

За об'єктами у відносинах власності можна виділити такі компоненти:

1) власність на засоби виробництва;

2) власність на предмети споживання;

3) власність на робочу силу;

4) власність на результати інтелектуальної діяльності. Об'єктами власності можуть бути матеріальні блага

та результати інтелектуальної діяльності.

Суб'єктами власності можуть бути фізичні та юридичні особи і держава в особі державних органів влади.

Об'єктами індивідуальної власності і власності юридичних осіб можуть бути житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, дачі, садові будинки, предмети домашнього вжитку, транспортні засоби, продуктивна і робоча худоба, інші засоби виробництва, підприємства, цінні папери та інше майно споживчого та виробничого призначення.

Об'єктами інтелектуальної власності є твори науки, літератури, мистецтва, відкриття, винаходи, промислові зразки, раціоналізаторські пропозиції, результати науково-дослідних робіт та інші результати інтелектуальної праці.

Вона формується на основі досягнень науки і становить собою інноваційну науково-технічну інформацію у формі патентів, ліцензій, виробничих програм тощо. З часом вона старіє і втрачає свою цінність, але завдяки розвитку науки на зміну їй приходить нова інформація, використання якої сприяє підвищенню ефективності виробництва. Вона втілюється в нових патентах, ліцензіях, машинах, приладах і технологіях виробництва.

В умовах НТР інформація перетворюється на домінуючий об'єкт власності й основну форму багатства суспільства, на особливий виробничий ресурс. Інформація як носій вартості є об'єктом купівлі-продажу. У сучасних умовах посилюється конкурентна боротьба за володіння інформацією. Відповідно до цього формується новий соціальний прошарок людей — власників інформації.

Інформація в процесі її використання не зникає на відміну від інших ресурсів. Вона при її продажу не відчужується від її виробника. Останній тільки позбавляється повної монополії на її використання. На відміну від інших ресурсів вона може одночасно використовуватись багатьма суб'єктами і стає надбанням суспільства, перетворюється в спільну духовну власність. Це принципово нова форма власності.

Власність відіграє значну роль в економічному житті суспільства (рис. 1.7).

По-перше, вона упорядковує економічні стосунки в суспільстві і є важливим чинником в організації виробництва. Вона визначає, кому належить право володіння, користування та розпоряджання майном.

По-друге, власність, за певних умов, зацікавлює ефективно використовувати обмежені економічні ресурси. Багаторічна практика існування суспільної власності показала, що вона породжує безвідповідальність і марнотратство. Приватна власність покладає відповідальність за конкретні економічні об'єкти на їх власника. Однак, це зовсім не означає, що абсолютно всі власники ефективно використовують своє майно. Ефективність використання залежить і від дбайливості та здібностей власника.

Рис. 1.7. Роль власності в економічній системі

По-третє, власність визначає, кому і в чиїх інтересах належить використовувати об'єкти власності, як ними користуватися. У першу чергу це стосується використання виробничих ресурсів. Об'єкти власності повинні використовуватися в інтересах власника.

По-четверте, приватна власність є важливою умовою організації вільного підприємництва. Маючи у своєму розпорядженні капітал, люди на свій розсуд, ідучи на ризик і беручи на себе відповідальність, організовують підприємства, виробляють потрібну продукцію.

Приватна власність створює також певний економічний захист її власникові. Вона забезпечує його доходами та стимулює до активної діяльності.

Основні форми власності

— індивідуальною або сімейною; — пайовою: це колективна приватна власність, де кожному співвласникові… — акціонерною: акціонер володіє акціями, які засвідчують його пай і дають право на одержання доходу в формі…

Нові й новітні тенденції в розвитку відносин власності. Розвиток відносин власності в Україні

Перевага корпоративної форми власності полягає в тому, що, з одного боку, через володіння акціями вона зберігає всі позитивні сторони, які має… До переваг корпоративної форми власності відноситься також її висока… Особливе значення має соціально-інтегративна функція. Вона інтегрує капітали різних соціальних груп і цим створює…

Товарне виробництво. Гроші

Товарне виробництво. Умови виникнення, розвиток і форми

В усіх докапіталістичних формаціях виробництво в основному було натуральним. Господарство первісних общин і патріархальних селянських сімей,… На зміну натуральній формі господарства поступово приходить товарна форма… Розвиток суспільного поділу праці приводить до того, що обмін стає все частішим і натуральні господарства поступово…

Товар і його властивості. Величина вартості товару. Теорії вартості

Згідно з трудовою теорією вартості в товарі виділяють дві властивості: споживну вартість і мінову вартість. Споживна вартість — це здатність товару задовольняти якусь потребу людини,… В економічній літературі нема єдиного тлумачення вартості товару. У період становлення й розвитку капіталізму класики…

Виникнення, суть і функції грошей

Такі труднощі обумовили стихійне виділення одного товару, на який обмінювались інші товари. У науці він отримав назву загального еквівалента, У… Але коли обмін ставав масовим, такий еквівалент не вирішував проблеми. Бо… Отже, гроші виникли в процесі розвитку обміну внаслідок виділення з нього окремого товару, який виконував роль…

Еволюція грошей. Товарні, металеві, паперові та банківські гроші

На зміну товарним грошам прийшли металеві гроші, спочатку в зливках, а потім у монетах. їх поява сприяла розвиткові обміну. Вважають, що вперше монети з'явились у Китаї і на Близькому Сході у…

Грошова система. Конвертованість грошей

Рух грошей відбувається в межах грошової системи. Грошова система —- це форма організації грошового обігу, яка формується в процесі історичного… 1) масштаб цін національної грошової одиниці (грошова одиниця та розмінна… 2) певний порядок карбування національних монет;

Грошовий обіг та його закони. Грошова реформа в Україні

1) чим розвинутіший суспільний поділ праці, тим більше продається товарів; 2) чим вищий рівень продуктивності праці, тим нижчі вартість і ціни… В умовах розвинутого товарного виробництва кількість грошей, необхідних для… 1)від суми цін товарів — Сц;

Розділ 2 ОСНОВИ МІКРОЕКОНОМІКИ

2.1. Підприємство і підприємництво

2.2. Заробітна плата.

2.3. Фонди підприємств

2.4. Витрати виробництва. Валовий продукт, дохід і прибуток

2.5. Кредитна система. Банки

2.6. Акціонерне товариство й акціонерний капітал

Підприємство і підприємництво

Підприємство — первинна ланка економіки

В умовах ринкової економіки існують різні соціально-економічні та організаційно-економічні типи підприємств. Вони користуються повною економічною… Суспільне виробництво — це складна економічна система, до якої входять різні… Підприємство — це господарська одиниця, яка спеціалізується на виробництві і реалізації певних товарів або наданні…

Класифікація підприємств. Малий бізнес у системі ринкової економіки

За сферою діяльності можна виділити промислові, сільськогосподарські, будівельні, транспортні, торгові, фінансово-кредитні та інші підприємства. За… Класифікація підприємств за видами діяльності дозволяє визначити і порівняти…   Основи класифікації Види підприємств Форма власності - приватні- колективні-…

Функції підприємства. Організація процесу виробництва

Мобілізаційна функція полягає в тому, що підприємство мобілізує капітал, трудові та інші ресурси для їх виробничого використання, тобто купує… Організаційна функція. Мобілізовані ресурси можуть принести користь їх… Творча функція полягає в тому, що підприємець завжди прагне вдосконалювати організацію і технологію виробництва,…

Підприємництво. Суть та види підприємницької діяльності

Водночас світовий досвід переконливо доводить, що сьогодні без винахідливих ділових людей, без розвитку різних форм підприємницької діяльності… Підприємництво — це вільна, ініціативна діяльність людей у різних сферах… У науковий обіг поняття "підприємець" увів англійський економіст Р. Кантільйон на початку XVIII ст. До…

Форми організації підприємницької діяльності

А такі види діяльності як розвідка та експлуатація корисних копалин, ремонт спортивної, мисливської та інших видів зброї, виготовлення та реалізація… За формами власності та організації можна виділити такі організаційні форми… 1) індивідуальне — засноване на приватній власності фізичної особи та її праці;

Функції та умови підприємницької діяльності

Підприємництво здійснюється в певних правових, економічних, соціальних і політичних умовах. Правові умови підприємницької діяльності в Україні… Такі обмеження зумовлені необхідністю забезпечити однакові можливості для всіх… Сутність підприємництва глибше розкривають його основні функції: новаторська, мотиваційна, творча, ресурсна (рис.…

Місце домогосподарства в економічній системі суспільства

1) домогосподарства, тобто сімейні господарства, які можуть бути представлені однією або кількома особами; 2) фірми, переважно приватного сектору економіки, що представляють… 3) держава і її органи різних рівнів.

Заробітна плата

Суть заробітної плати. Фактори, що визначають ставку заробітної плати

Конкретна ставка заробітної плати визначається умовами трудової у годи між робітником і роботодавцем. Але треба відзначити, що на заробітну плату… Попит на працю виходить від роботодавців. Він випливає з об'єктивних умов…

Номінальна і реальна заробітна плата. Основні форми заробітної плати

Важливо розрізняти номінальну і реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата — це сума грошей, яку одержує працівник за годину, день, місяць.… Припустімо, що номінальна заробітна плата зросла за рік із 100 до 110 грн., а вартість споживчого кошика (індекс цін)…

Фонди підприємств

Фонди підприємств як економічна категорія. Структура фондів

Фонди підприємства поділяють на виробничі і невиробничі (рис. 2.10). Виробничі фонди — це ті матеріально-речові засоби, які беруть участь у… Рис. 2.10. Структура фондів підприємства

Основні виробничі фонди. Економічна сутність, зношування, амортизація

За натурально-речовим складом вони включають машини й устаткування, споруди (свердловини, тунелі, мости, вишки), транспортні засоби, виробничий… Рис. 2.11. Структура основних виробничих фондів підприємства

Оборотні виробничі фонди. Суть і структура. Кругооборот і оборот фондів

Оборотні виробничі фонди і фонди обігу (готова продукція і грошові кошти) в сукупності становлять оборотні засоби. Для оцінки й аналізу використання… Фонди підприємств перебувають у безперервному русі. Без нього припиняється… Повноцінний кругооборот має охоплювати не тільки сферу обігу, а й сферу виробництва. І в цьому кругообороті повинні…

Витрати виробництва. Валовий продукт, дохід і прибуток

Витрати виробництва, їх суть та види

Кількість товару, яку фірма планує запропонувати на ринку, залежить від цін на ресурси, необхідні для виробництва товарів, та ефективності їх… Що ж таке економічні витрати виробництва? Розгляньмо їх із позиції фірми.… Витрати виробництва поділяються на зовнішні і внутрішні (рис. 2.13). Зовнішні витрати — це видатки на ресурси…

Витрати виробництва в короткостроковому і довгостроковому періодах. Закон спадної віддачі

Короткостроковий період — це період часу, протягом якого підприємство не може замінити своїх виробничих потужностей, але може змінити ступінь… Довгостроковий період з точки зору фірми — це період, достатній для заміни… Уже зазначалося, що протягом короткострокового періоду фірма може змінити обсяг виробництва шляхом застосування…

Основні фактори зниження витрат виробництва

Основними факторами зниження витрат виробництва, які залежать від підприємства, є такі: 1) скорочення затрат на сировину, матеріали, паливо, електроенергію; 2) зниження амортизаційних відрахувань шляхом інтенсивнішого використання техніки та підвищення коефіцієнта…

Валовий продукт, дохід і прибуток

А якщо від валового доходу відрахувати повну собівартість продукції, то отримаємо чистий дохід або прибуток. В економічній науці розрізняють обліковий або бухгалтерський прибуток,…

Кредитна система. Банки

Об'єктивна необхідність, суть і функції кредиту

1. За рахунок амортизації основного капіталу, яка накопичується у формі амортизаційного фонду і є тимчасово вільною. Амортизація — це грошова оцінка… 2. За рахунок тимчасового вивільнення грошових коштів, яке відбувається в… 3. Відбувається вивільнення частини оборотного капіталу (фондів), заробітної плати, яка виплачується переважно двічі…

Форми кредиту. Внутрішній державний борг. Кредитна система

Комерційний кредит має товарну форму і надається одним підприємцем іншому у формі продажу товарів з відстроченням платежу. Він надається під… Банківський кредит надається банками у формі грошових позик. Позичальником… Споживчий кредит — це така позика, яка надається приватним особам переважно у формі продажу товарів довгострокового…

Банки. Види банків. Банківська система України

1. Пасивні операції. Вони полягають у мобілізації банками вільних грошових коштів підприємств і населення, за рахунок яких поповнюються ресурси… 2. Активні операції. Вони полягають у розміщенні грошових ресурсів банку,… 3. Комісійні операції. Комісійними називаються посередницькі операції банків. До них належать операції з платежами,…

Курс акцій. Дивіденди і їх значення

Дивіденди акціонерам визначаються шляхом ділення всього прибутку, що розподіляється, на загальну кількість акцій корпорації. Але якщо корпорація… Для підтримування курсу своїх акцій кожне акціонерне товариство прагне не… На курс акцій значний вплив робить також динаміка ставки позичкового процента. Коли ця ставка підвищується, то гроші…

Розділ 3. ОСНОВИ МАКРОЕКОНОМІКИ

3.2. Конкуренція і монополія в ринковій економіці. Ринкова ціна 3.3. Аграрні відносини та їх система. Місце аграрних відносин у ринковій… 3.4. Інфляція. Зайнятість населення і безробіття

Суть ринку. Ринковий механізм регулювання економічних відносин

Суть ринку. Ринкові відносини, їх суб'єкти й об'єкти

Унаслідок розвитку засобів зв'язку необхідність певного місця для зустрічі продавців і покупців стає не суттєвим. Суб'єкти ринку в сучасних умовах… Отже, поняття "ринок" розширилося. Тому сьогодні економісти… У широкому розу мінні "ринок" — це певний спосіб організації су спільного життя. Характерними ознаками його…

Основні умови формування ринку і принципи його функціонування

Рис. 3.1. Умови, що забезпечують формування ринку Другою умовою формування ринкової економіки є наявність самостійних економічно відповідальних товаровиробників, які,…

Ринковий попит, ринкова пропозиція і фактори, що на них впливають

Попит — це потреба в певному товарі, яка забезпечується грошима. Потреба в товарі, яка не забезпечується платоспроможністю, не є попитом і не… Виділяють ціну попиту і ціну пропозиції. Ціна попиту — це максимальна ціна,… Розглядаючи закон попиту, необхідно відзначити, що в окремих випадках він не діє. По-перше, він не діє при ажіотажному…

Взаємозв'язок попиту, пропозиції і ціни. Ринковий механізм регулювання економічних відносин

Розрізняють ринкову ціну і ціну рівноваги. Ринкова ціна — це ціна, яка встановлюється на ринку. Ціна рівноваги — це ціна, що встановлюється при… Чим нижча ціна, тим менше товарів надходить для продажу. Це зумовлено тим, що…

Функції ринку. Види ринків

Ринок — це механізм координації різноманітної діяльності людей через систему цін. Він вирішує три основні проблеми: що? як? і для кого виробляти?… Рис. 3.5. Основні проблеми економіки, які вирішує ринок

Конкуренція і монополія. Суть монополізму. Типи монополізму

У реальному господарському житті досконала конкуренція може існувати лише як епізод, окремий момент, тому що розвиток конкурентних відносин… Утворення монополій призводить до порушення механізму ринкового ціноутворення… 1. Економічний монополізм. Він виростає з конкуренції. Суть його в утворенні великих підприємств, об'єднань, які…

Види конкуренції

Внутрішньогалузева конкуренція — це економічна боротьба між окремими підприємствами всередині кожної галузі зо одержання більшого прибутку. Вона… Міжгалузева конкуренція – це економічна боротьба між підприємствами різних… Досконала або чиста конкуренція має місце там і тоді, коли на ринку є велика кількість продавців. Вони продають…

Суть ціни. Фактори, що її визначають

Ціна — це сума грошей, яку потрібно заплатити за товар. Вона є засобом регулювання економіки в умовах конкуренції, тому повинна бути динамічною.… Ціна товару залежить від таких факторів: 1) витрат виробництва;

Нфраструктура ринку. Суть і функції

Система підприємств і організацій, які забезпечують рух товарів, капіталів, робочої сили, цінних паперів та надання послуг, називається… Підприємства інфраструктури відіграють важливу роль в економіці розвинутих… Надаючи різні посередницькі послуги підприємствам і домашнім господарствам, установи інфраструктури викочують ряд…

Аграрні відносини та їх система. Місце аграрних відносин у ринковій економіці

Аграрна сфера виробництва та її особливості

У сільському господарстві земля є головним засобом виробництва. На відміну від інших засобів виробництва, за умов правильного використання вона… Отже, за інших рівних умов результати виробництва тут залежать від погоди і… Таким чином у землеробстві економічний виробничий процес завжди взаємодіє з природним. Тому фермер повинен добре знати…

Сутність і особливості аграрних відносин. Власність на землю

Саме використання землі як унікального фактора виробництва надає сільському господарству таких особливостей, яких немає в промисловості, транспорті,… Взаємодія природних та економічних процесів у сільському господарстві визначає… Аграрні відносини тісно пов'язані з власністю на землю. В Україні на неї узаконена приватна, колективна та державна…

Форми господарювання в аграрному секторі економіки

У XX ст. кількість ферм у розвинутих країнах значно зменшилась, а їх розміри збільшились. Унаслідок запровадження технічного прогресу в аграрній… Унаслідок поглиблення суспільного поділу праці на основі розвитку технічного… Агропромислові об'єднання включають колективні сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства, промислові…

Земельна рента. Абсолютна й диференціальна земельна рента

У сільському господарстві доходом земельних власників є земельна рента. Земельна рента — це плата за користування землею. Підставою для отримання… В умовах товарного виробництва рента набирає грошового характеру. В ринковій… Оренда — це передача землі однією юридичною або фізичною особою (власником) у тимчасове користування іншій за…

Нфляція. Зайнятість населення і безробіття

Нфляція: її суть, види і форми

Якщо, наприклад, протягом року загальний рівень цін зріс на 20%, то це… Розрізняють два основні види інфляції: інфляцію попиту та інфляцію витрат.

Вплив інфляції на розвиток макроекономічних процесів. Антиінфляційна політика

Такий погляд є дискусійним. З одного боку, збільшуються грошові доходи, розширюються капіталовкладення, а з іншого — зростання цін призводить до… Від інфляції можуть виграти люди, які взяли кредит, якщо повертатимуть його… Низька і відносно стабільна інфляція, яку можна передбачити і врахувати в економічній діяльності, не створює серйозних…

Безробіття. Суть, основні типи і форми

Серед економістів нема єдиної думки щодо причин безробіття. До "великої депресії" 1929—1933 років багато відомих економістів (А. Сміт, Д.… Маркс і радянська економічна наука розглядали безробіття як суто… Історичний досвід показує, що безробіття — не випадкове, а закономірне явище. Деякі західні економісти вважають його…

Шляхи підвищення рівня зайнятості й захисту безробітних

1) формування фондів підтримки зайнятості, які утворюються з внесків роботодавців, бюджетних коштів, внесків самих найманих працівників у розмірі… 2) функціонування бірж праці, які збирають інформацію про вакантні робочі… 3) розробку і реалізацію програм зайнятості, які повинні передбачати заходи щодо зниження безробіття, зокрема для…

Державне регулювання ринкових відносин

Негативні наслідки ринкового саморегулювання і необхідність державного втручання в економіку

Сотні тисяч товарів виробляються мільйонами людей у тій чи іншій мірі відповідно до їх власних намірів без централізованого керівництва. Отже,… Ринкова система — це складний механізм мимовільної координації економічних… У цій системі, за висловом А. Сміта, діє принцип "невидимої руки", яка скеровує кожного індивіда діяти для…

Планування і програмування в ринковій економіці

Можливість планування базувалася на зростанні виробництва суспільних благ за рахунок держави і збільшення доходів, які все більше перерозподілялися… Індикативне планування полягає в тому, що складаються плани розвитку… Директивне планування було властиве командно-адміністративній системі. Воно ґрунтувалося на державній власності та…

Антимонопольна політика держави

Уперше антимонопольний закон було прийнято у США в 1890 р. — закон Шермана, відомий як "хартія економічних свобод". Перші законодавчі акти… В Україні закон "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної… З метою розвитку конкуренції та захисту прав споживачів від діяльності монополій законом обмежується свобода їхньої…

Основні макроекономічні показники. Система національних рахунків

Суспільне відтворення. Суть і основні риси

Процес суспільного виробництва, узятий не як окремий акт, а як безперервно повторюваний процес, називається відтворенням. Розрізняють просте,… Простим називається відтворення, в якому виробництво повторюється в незмінних…

Валовий національний продукт і його обчислення

ВНП обчислюється в поточних (фактичних) і незмінних (постійних) цінах. Поряд з ВНП у статистиці використовується такий показник як валовий… На практиці дані про обсяги ВВП і ВНП використовуються як показники кількості… Здавалося б, що для цього достатньо додати обсяг товарів і послуг, вироблених кожним підприємством. Але такий метод…

Система національних рахунків

Система національних рахунків — це нова складна система розрахунків макроекономічних показників, яка відображав динаміку найважливіших процесів і… У системі національних рахунків показники розраховуються трьома способами: 1)…

Методи обчислення ВВП за витратами і за доходами

Перший підхід — це визначення ВВП за витратами, другий — за доходами. Обидва методи являють собою два різні підходи до однієї проблеми. Те, що… Аналогічні підходи правомірні при обчисленні всього обсягу національного… Отже, ВВП можна обчислити:

Вплив цін на ВВП. Номінальний і реальний ВВП

Індекс цін — це відносний показник, який відображає зміну реального рівня цін. В основі індексу цін лежить певний набір товарів, кожен з яких… Індекси цін розраховуються для різних товарів і послуг. Найбільше… Слід розрізняти номінальний і реальний ВВП. Номінальний ВВП відображає обсяг виробництва товарів і послуг у цінах…

Розподіл національного доходу і споживання

Розподільчі відносини і формування доходів населення

Реалізована на ринку продукція підприємств перетворюється на грошову виручку. Після вилучення з неї вартості спожитих засобів виробництва… Отже, національний дохід — це новостворена вартість – загальна сума доходу,…

Диференціація доходів населення. Чинники, що її зумовлюють. Бідність

Прихильники нерівності розподілу доходів вважають, що нерівний розподіл є важливим чинником, який стимулює збільшення обсягу виробництва, а отже й… Абсолютної рівності досягти неможливо. Бо, з одного боку, господарства… Високий ступінь нерівності також несправедливий. Надмірна нерівність погіршує можливості розвитку суспільства, обмежує…

Доходи і споживання. Прожитковий мінімум

Величина реальних доходів і рівень та структура споживання населення залежать від таких основних факторів: 1) розмірів грошових та натуральних доходів; 2) рівня цін на предмети споживання та послуги;

Необхідність перерозподілу національного доходу і доходів населення. Регулювання доходів державою

1) необхідність утримання непрацездатних членів суспільства (пенсіонерів, інвалідів, дітей-сиріт та інших); 2) необхідність надання допомоги безробітним та іншим соціально незахищеним… 3) необхідність мобілізації коштів для вирішення екологічних проблем;

Соціальний захист населення в умовах переходу України до ринку

Суть захисту полягає в стримуванні падіння життєвого рівня населення, зокрема тих соціальних груп, рівень доходів яких знизився нижче від рівня… Ринкова економіка функціонує на основі жорстких економічних законів.… Тому перехід до ринкової економіки передбачає створення специфічної системи захисту громадян. Вона має забезпечувати…

Нвестиції. Крива попиту на інвестиції та фактори, що її визначають

Інвестиції — це затрати на будівництво нових заводів, на верстати і обладнання з тривалим терміном використання. Без інвестицій не можна досягти ні… Приватні інвестиції визначають два основні фактори: 1) очікувана норма чистого прибутку, яку підприємці розраховують одержати від інвестицій;

Циклічність економічного розвитку

1) Дією закону спадної віддачі всіх факторів виробництва. Застосування нової техніки і нових технологій підвищують економічне зростання, але це має… 2) Змінами в техніці і технологіях виробництва та в інфраструктурі. Через… Економічний або промисловий цикл — це період від початку однієї кризи до початку другої.

Господарський механізм у системі регулювання суспільного виробництва. Фінансово-кредитна система

Суть господарського механізму і його основні елементи

У другій половині XIX ст. посилюється нерівномірність розвитку економіки, виникають монополії, великі об'єднання підприємств, які впливають на… Для підтримування конкуренції, забезпечення розвитку освіти, науки, підготовки… Сучасна економіка регулюється ринковим і державним механізмом. У сукупності вони становлять господарський механізм.…

Фінанси, їх суть і функції. Структура фінансової системи

Фінанси беруть участь в усіх процесах господарського життя і мають грошове вираження. Економічна діяльність держави постійно вимагає створення… Отже, фінанси слід розуміти як економічну категорію, що відображає створення,… З приводу розподілу і використання фінансових ресурсів (коштів) між економічними суб'єктами виникають певні економічні…

Державний бюджет. Фіскальна політика і фінансова стратегія

Через державний бюджет обертається значна частина грошових коштів країни. Передусім це кошти, призначені для утримання державного апарату, армії,… Поза бюджетом залишаються фінанси виробничих підприємств. Це кошти для… Дохідна частина бюджету України складається в основному з податкових надходжень. Головну роль відіграють податки на…

Розділ 4 СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО І МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ

4.1. Світове господарство

4.2. Міжнародні економічні відносини

Світове господарство

Суть і основні етапи розвитку світового господарства

Унаслідок розвитку міжнародної торгівлі починає формуватися міжнародний поділ праці. Виникає спеціалізація — ряд країн спеціалізується на… Другий етап у розвитку світового господарства розпочався з середини XIX ст. У… З середини XX ст. формування світового господарства вступає в третій етап. Він триває й тепер. Це етап економічної…

Міжнародний поділ праці і розвиток інтеграційних відносин

Спочатку міжнародний поділ праці формувався під впливом природних факторів (відмінностей кліматичних умов, родючості ґрунтів, географічного… Велику роль у розвитку міжнародного поділу праці відіграла промислова… У сучасних умовах основним чинником розвитку міжнародного поділу праці є НТР. Під її впливом пріоритетного значення…

Світовий ринок товарів і послуг

Всесвітній ринок товарів і послуг сформувався на основі розвитку міжнародної торгівлі як форми економічних зв'язків між країнами, що… А. Сміт прийшов до висновку, що кожна країна має спеціалізуватися на… На міжнародному ринку продається найконкурентніша продукція, виготовлена з нижчими витратами і з кращими споживними…

Міжнародні економічні відносини

Міжнародна торгівля

Міжнародна торгівля розвивається на основі розвитку міжнародного поділу праці. Міжнародний поділ праці вигідний тим, що веде до спеціалізації,… Міжнародна торгівля включає експорт та імпорт. Вивезення товарів або капіталів… Яке сальдо є вигіднішим для країни? На дане питання однозначної відповіді нема. При значній перевазі позитивного…

Міжнародний рух капіталу

Необхідність і основна причина вивозу полягає в його відносному надлишку в національній економіці. Другою причиною е прагнення ТНК використати… Рис. 4.6. Експорт капіталу

Міграція робочої сили. Суть, причини і наслідки

Міграція робочої сили включає; — імміграцію — в'їзд працездатного населення в дану країну; — еміграцію — виїзд працездатного населення за кордон;

Міжнародні валютно-кредитні відносини та їх роль у світових господарських зв'язках

Розвиток валютних відносин зумовлюється поглибленням міжнародного поділу праці та спеціалізації виробництва, інтеграційними процесами та… Національні гроші не можуть бути використані для оцінки товарів, що продаються… Національні гроші виконують весь комплекс функцій, пов'язаних з обслуговуванням обороту товарів та послуг на…

– Конец работы –

Используемые теги: основи, економічної, теорії, Ажнюк0.075

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основи економічної теорії - Ажнюк М.О

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Тема 1. Предмет і метод економічної теорії 1.Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки
План... Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки... Предмет економічної теорії та еволюція у його визначенні різними школами...

“Основи економічної теорії”
Основи економічної теорії... Укладач ст викладач Покровська Н В... Рецензент...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Основи економічної теорії: політ економічний аспект. Частини І, ІІ, ІІІ. КНУ ім. Т. Шевченка
Основи економічної теорії політ економічний аспект Частини І ІІ ІІІ КНУ ім Т Шевченка... Основи економічної теорії прочитавши тільки список авторів цієї книги... На економічному факультеті КНУ ім Т Шевченка ця книга отримала визнання і є базовим підручником для вивчення цієї...

ДО КУРСУ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ФАКУЛЬТЕТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ...

Основи економічної теорії
Основи економічної теорії... Укладач ст викладач Покровська Н В... Рецензент Обговорено і рекомендовано до використання на засіданні кафедри загальноекономічних дисциплін протокол від...

ОСНОВИ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПЛАНУВАННЯ ЕКСПЕРИМЕНТУ
Рубаненко О Є... Лук яненко Ю В...

Логические основы работы ЭВМ. Основы понятия и операции алгебры логики
Введение... Логические основы работы ЭВМ Основы понятия и операции алгебры логики Прикладное программное обеспечение...

Основи теорії прийняття рішень
Основи теорії прийняття рішень... Процес прийняття рішень Методи творчого пошуку альтернатив Основи теорії прийняття рішень Розширене розуміння охоплює не тільки процес прийняття рішень але і його...

ОСНОВИ ТЕОРIЇ КIЛ, ОСНОВИ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ...

0.033
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам