рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Комплексне креслення прямої особливого і загального

Комплексне креслення прямої особливого і загального - раздел Образование, Л Е К Ц І Я 2 ...

Л Е К Ц І Я 2

К О М П Л Е К С Н Е К Р Е С Л Е Н Н Я П Р Я М О Ї

 

Комплексне креслення прямої особливого і загального

Положення

Пряма в просторі безмежна. Обмежена частина прямої називається відрізком. При ортогональному проектуванні на площину пряма, не перпендикулярна до… Оскільки положення прямої у просторі повністю визначається двома точками, то для визначення проекцій прямої досить…

Рис. 2.3 Рис. 2.4

 

Окрім розглянутого загального випадку розміщення прямої по відношенню до заданої системи площин проекцій, існують особливі (часткові) випадки:

а) пряма паралельна до площини проекцій;

б) пряма перпендикулярна до площини проекцій.

Прямі, паралельні до площин проекцій, називаються лініями рівня.

Горизонтальна пряма (горизонталь) - це пряма, паралельна до горизонтальної площини проекцій. Вона позначається буквою h(h1, h2, h3) (на рис. 2.5 відрізок АВ паралельний до П1). Усі точки горизонталі віддалені на однакові відстані від П1, тобто для усіх точок горизонталі координата Z - величина постійна (Z = const). А тому h2 // Х12 (h2 Z23, h3 Z23).

Кут нахилу горизонталі до П1 - a = 0. Кут нахилу горизонталі до П2 - b і кут нахилу до П3 - g визначаються з горизонтальної проекції h - h11 В1) (рис. 2.5).

На площину проекцій П1 відрізки прямої h проектуються в натуральну величину, а на дві інші площини - зі спотворенням - у вигляді відрізків меншої величини.

 

h // П1: a = 0Þ П1; b Þ П2; g Þ П3

Рис. 2.5

 

Фронтальна пряма (фронталь) - це пряма, паралельна до фронтальної площини проекцій. Вона позначається буквою f(f1, f2, f3) (на рис. 2.6 відрізок СD паралельний до П2). Усі точки фронталі віддалені на однакові відстані від П2, тобто для усіх точок фронталі координата Y - величина постійна (Y = const). А тому f1 // Х12 (f1Y13, f3 Y31).

Кут нахилу фронталі до П2 - b = 0. Кут нахилу фронталі до П1 - a і кут нахилу до П3 - g визначаються з фронтальної проекції f - f2 2D2) (рис. 2.6).

На площину П2 відрізки прямої fпроектуються в натуральну величину, а на дві інші площини - зі спотворенням - у вигляді відрізків меншої величини.

 
 

 

 


f // П2: a Þ П1; b = 0 Þ П2; g Þ П3

Рис. 2.6

Профільна пряма - це пряма, паралельна до профільної площини проекцій. Вона позначається буквою р1, р2, р3) (на рис. 2.7 відрізок EF паралельний до П3). Усі точки профільної прямої віддалені на однакові відстані від П3, тобто для усіх точок профільної прямої координата Х - величина постійна (Х = const). А тому р1Х12 , р2Х12 (р1// Y13, р2 // Z23).

Кут нахилу профільної прямої до П3 - g = 0. Кут нахилу профільної прямої до П1 - a і кут нахилу до П2 - b визначаються з профільної проекції р - р3 3F3) (рис. 2.7).

На профільну площину проекцій П3 відрізки прямої рпроектуються в натуральну величину, а на дві інші площини - зі спотворенням - у вигляді відрізків меншої величини, які перпендикулярні осі Х12.

 

 

р // П3: a Þ П1; b Þ П2; g = 0 Þ П3

Рис. 2.7.

Пряма може бути не тільки паралельною до площини проекцій, але і знаходитись у ній. Характерною ознакою комплексного креслення такої прямої є належність однієї з проекцій такої прямої осі проекцій (рис. 2.8).

 
 

 


h0 - нульова горизонталь f0 - нульова фронталь

 

Рис. 2.8

 

Проектуючиминазиваються прямі які перпендикулярні до однієї з площин проекцій і паралельні двом іншим площинам проекцій (рис. 2.9).

 
 

 


Рис. 2.9

 

Пряма а ^ П1 - горизонтально проектуюча пряма; пряма b ^ П2 - фронтально проектуюча пряма; пряма c ^ П3 - профільно проектуюча пряма.

На одній з площин проекцій проектуюча пряма зображується у вигляді точки, а на двох інших - у вигляді відрізків, які займають горизонтальне або вертикальне положення і величина яких дорівнює натуральній величині відрізка прямої.

 

Точка на прямій. Взаємне положення точки і прямої

 

Якщо точка лежить на прямій, то її проекції лежать на однойменних проекціях цієї прямої і на спільній лінії зв’язку.

ТочкаА (рис. 2.10) лежить на прямій m, тому що її проекції А1і А2 розташовані відповідно на горизонтальній m1 і фронтальній m2 проекціях прямої.

Точки В і С не лежать на прямій m, тому що одна з проекцій кожної точки не належить проекції цієї прямої.

Точка, яка не лежить на прямій відносно прямої може займати різне положення. Наприклад: точка В знаходиться над прямою m, а точка С - за прямою m.

 

Рис. 2.10

 

Приклади розв'язання задач відносно положення точки і прямої:

 

Приклад 1: Поділити відрізок АВ точкою С у відношенні 2 : 1 (рис. 2.11).

Згадаємо одну з властивостей паралельних проекцій: якщо точка ділить відрізок у даному відношенні, то проекція точки ділить проекцію відрізка у такому ж відношенні.

Щоб поділити відрізок АВ точкою С у відношенні 2 : 1 досить поділити одну його проекцію у даному відношенні (наприклад А1В1) відомим з геометрії способом. З точки А1 проводимо довільний промінь, на якому від точки А1 відкладаємо три однакових довільних відрізка. Кінець третього відрізка (точку В0) з'єднуємо з точкою В1. Кінець другого відрізка позначаємо С0. Точка С0 ділить відрізок А1В0 у відношенні 2 : 1.

Через точку С0 проводимо пряму, яка паралельна відрізку В1В0. Ця лінія перетинає горизонтальну проекцію відрізка АВ в точці С1. С1 ділить А1В1 у відношенні 2 : 1. За допомогою лінії зв’язку знаходимо відсутню фронтальну проекцію точки С на А2В2.

 
 

 


Рис 2.11 Рис. 2.12

 

Приклад 2: Побудувати відсутню фронтальну проекцію точки М, яка належить відрізку АВ профільного положення (А1В1; А2В2) і горизонтальна проекція точки М (М1) відома. (рис.2.12).

Для розв'язання задачі з проекцій точок А2 і В2 проводимо два паралельних промені довільного напрямку до перетину в точках А0 і В0 з відповідними паралельними променями, які провели через проекції А1 і В1.

Далі, через горизонтальну проекцію точки М (М1) проводимо промінь, який паралельний променям А0А1 і В0В1 до перетину його в точці М0 з прямою А0В0. Через точку М0 проводимо промінь, який паралельний променям В0В2 і А0А2 до перетину з проекцією відрізка А2В2 в шуканій точці М2.

 

Сліди прямої

 

Пряма загального положення перетинає всі основні площини проекцій.

Якщо відрізок АВ загального положення продовжити в обидва боки від точок А і В, то в точках М і N він перетне площини проекцій П1 і П2 (рис. 2.13).

Точки перетину прямої з площинами проекцій називаються слідами прямої.Точка М - горизонтальний слід прямої АВ, а точка N - фронтальний.

 

 

Рис. 2.13

 

Слід - це точка, яка одночасно належить прямій і площині проекцій. З цієї умови витікає правило побудови слідів прямої. Побудувати сліди прямої на комплексному кресленні означає - знайти проекції слідів.

 

Горизонтальний слід прямої - це точка, яка належить прямій, а тому її проекції належать проекціям прямої. З іншого боку ця точка належить і площині проекцій П1, тому вона має особливості точок, які належать площинам проекцій: одна координата дорівнює нулю. Для точки, яка лежить на П1 - Z = 0. Точка прямої АВ, для якої Z = 0, на комплексному кресленні (рис. 2.13) знаходиться на перетині фронтальної проекції прямої АВ (А2В2) з віссю Х12. Це точка М2 - фронтальна проекція горизонтального сліду прямої. Точка М1 знаходиться на одній вертикальній лінії зв'язку з М2 і належить горизонтальній проекції прямої.

Таким чином, для побудови на комплексному кресленні горизонтального сліду М прямої АВ необхідно:

1). Продовжити фронтальну проекцію А2В2 до перетину з віссю Х12 в точці М2. Точка М2 - фронтальна проекція сліду М.

2). Провести через точку М2 вертикальну лінію зв’язку до перетину з горизонтальною проекцією А1В1 прямої (або її продовженням) в точці М1 (горизонтальній проекції сліду), яка збігається з самим слідом М.

 

Фронтальний слід прямої - це точка, яка належить прямій, а тому її проекції належать проекціям прямої. З іншого боку ця точка належить і площині проекцій П2, тому вона має особливості точок, які належать площинам проекцій: одна координата дорівнює нулю. Для точки, яка лежить на П2 - Y = 0. Точка прямої АВ, для якої Y = 0, на комплексному кресленні (рис. 2.13) знаходиться на перетині горизонтальної проекції прямої АВ (А1В1) з віссю Х12. Це N1 - горизонтальна проекція фронтального сліду прямої. N2 знаходиться на одній вертикальній лінії зв'язку з N1 і належить фронтальній проекції прямої.

Таким чином, для побудови фронтального сліду (точки N) прямої АВ необхідно:

1). Продовжити горизонтальну проекцію А1В1 до перетину з віссю Х12 в точці N1. Точка N1- горизонтальна проекція сліду N.

2). Провести через точку N1 вертикальну лінію зв’язку до перетину з фронтальною проекцією А2В2 прямої (або її продовженням). Отримаємо точку N2 (фронтальну проекцію сліду) яка збігається з самим слідом N.

Пряма загального положення в системі трьох площин проекцій має три сліди: горизонтальний, фронтальний і профільний; пряма рівня - два сліди; проектуюча пряма - один слід. На рисунку 2.14 показана побудова фронтального сліду N і профільного сліду Р горизонталі h, а також горизонтального сліду М і профільного сліду Р фронталі f.

 
 

 


Рис. 2.14

Горизонтально-проектуюча пряма а має один горизонтальний слід М (М1), який збігається з горизонтальною проекцією прямої а (рис. 2.15).

Фронтально-проектуюча пряма bмає одинфронтальний слід N( N2), який збігається з фронтальною проекцією прямої b(рис. 2.16).

       
   
 
 

 


Рис. 2.15 Рис.2.16

 

Визначення натуральної величини відрізка прямої і кутів його нахилу до площин проекцій

Пряма загального положення нахилена під різними кутами до площин проекцій, а тому проекції відрізка прямої різні за величиною і важливо уміти… Розглянемо проекції відрізка АВ на дві площини П1 і П2. Якщо через точку А…  

Натуральна величина відрізка прямої загального положення на комплексному кресленні будується як гіпотенуза прямокутного трикутника, перший катет якого дорівнює одній з проекцій даного відрізка, а другий - різниці відстаней від кінців відрізка, до тієї площини проекцій, на якій взято перший катет (різниці відстаней кінців другої його проекції від площини, на якій знаходиться перша проекція цього відрізка).

Кут нахилу відрізка прямої до площини проекцій визначається як кут між натуральною величиною відрізка і його проекцією на цю площину.

Для визначення натуральної величини відрізка АВ і кута a необхідно : 1. Через одну з точок горизонтальної проекції відрізка (у нас точка А1)… 2. Точку А0, яку ми отримали, з’єднуємо з точкою В1. Відрізок А0В1 буде натуральною величиною відрізка АВ, а кут між…

Рис. 2.18

 

2. Точку А0, яку ми отримали, з’єднуємо з точкою В3. Відрізок А0В3 буде натуральною величиною відрізка АВ, а кут між А3В3 і А0В3 буде кутом g - кутом нахилу відрізка АВ до площини проекцій П3.

 

Взаємне положення двох прямих

 

Дві прямі в просторі одна відносно другої можуть бути взаємно паралельними, перетинатися і бути мимобіжними.

Паралельні прямі. Якщо прямі в просторі паралельні, то їх однойменні проекції на будь-яку площину також взаємно паралельні (рис. 2.19).

 
 

 

 


Рис. 2.19 Рис. 2.20

Паралельність однойменних проекцій прямих не завжди може бути ознакою паралельності прямих у просторі. Так, прямі АВ і CD є мимобіжними: АВ // П3 ; СD // П3. А2В2 // С2D2, А1В1 // С1D1, А3В3 G С3D3:

АВ G СD (рис. 2.20).

Прямі, що перетинаються. Якщо прямі в просторі перетинаються, то на комплексному кресленні їх однойменні проекції перетинаються в точках К1 і К2, розташованих на одній лінії зв’язку (рис. 2.21).

 

 

       
   
 
 

 

 


Рис. 2.21 Рис. 2.22

 

Мимобіжні прямі. Прямі, які в просторі не паралельні між собою і не перетинаються називаються мимобіжними. Точки перетину однойменних проекцій цих прямих не лежать на одній лінії проекційного зв’язку (рис. 2.22).

 

– Конец работы –

Используемые теги: Комплексне, креслення, прямої, особливого, загального0.082

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Комплексне креслення прямої особливого і загального

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекція №1­ ОКА вступна: Загальна будова і характеристики автомобіля
На сайте allrefs.net читайте: Лекція №1­_ ОКА вступна: Загальна будова і характеристики автомобіля.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ З ДИСЦИПЛІНИ ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ... НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ПРАВА ТА ПСИХОЛОГІЇ... ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ...

Вступ та загальна характеристика систем теплопостачання
Склад газоподібного палива... Природний газ який використовують як паливо є механічною сумішшю горючих і... В його складі знаходиться до divide метану СН divide важких вуглеводів CnHm divide азоту та...

КОМПЛЕКСНОГО ПРАКТИЧНОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ
Тернопільський національний економічний університет... Факультет економіки та управління... Кафедра економіки підприємств і корпорацій...

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ЗАГАЛЬНА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
МЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА... НСТИТУТ МІЖНАРОДНИХ ВІДНОСИН Кафедра порівняльного і європейського права...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ З дисципліни «Бухгалтерський облік (загальна теорія)»
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Нститут бізнесу економіки та інформаційних... Просянюк Ніна Олександрівна...

Тема 1.3.1. Основи стрільби та загальна будова стрілецької зброї, боєприпасів і ручних гранат
Завідувач кафедри загальновійськової... Та гуманітарної підготовки... В І КАРАЙЧЕНЦЕВ...

По дисциплине: Химия Тема: Исследование комплексных соединений
Санкт Петербургский государственный горный институт им Г В Плеханова... ОТЧЕТ ПО ЛАБОРАТОРНОЙ РАБОТЕ...

До виконання комплексного практичного індивідуального завдання - КПІЗ
Тернопільський національний економічний університет... Вінницький інститут економіки... Кафедра Фінанси і кредит...

Лекція № 2. Тема: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ
Тема ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ФІТОЦЕНОЗУ... План... Поняття про фітоценоз Фітоценоз як складова біогеоценозу...

0.034
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам