рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Пищевая промышленность Украины. Проблемы и перспективы развития

Пищевая промышленность Украины. Проблемы и перспективы развития - раздел География, План Вступ І. Умови, Фактори, Розвиток Розміщення Підприємств Харчової Промис...

ПЛАН Вступ І. Умови, фактори, розвиток розміщення підприємств харчової промисловості 1.1 Спеціалізація харчової промисловості 1.2 Технічна оснащеність харчової промисловості 1.3 Сучасний стан розвитку галузей харчової промисловості ІІ. Проблеми харчової промисловості 2.1 Застаріле обладнання 2.2 Економічні проблеми галузі 2.3 Екологічні проблеми 2.4 Проблеми з експорту продукції 2.5 Соціальні проблеми ІІІ. Подальший розвиток галузей харчової промисловості 3.1 Модернізація обладнання 3.2 Основні шляхи у вирішенні проблем харчової промисловості 3.3 Зміни у форм власності 3.4 Інвестиційна політика і створення спільних підприємств 3.5 Експортні можливості підгалузей Висновок Додаток Список використаної літератури ВСТУП На сучасному етапі розвитку склалося важке економічне становище для всього народного господарства України і особливо для - харчової промисловості, так як ця галузь дуже залежить від інших галузей - машинобудівної, хімічної, нафтопереробної, і особливо платоспроможності населення.

В цей скрутний час більшості громадян країн вимушені економити кожну копійку власного заробітку, а так як наша харчова промисловість вимушена конкурувати із сусідніми країнами - де продукти харчування дешевші, але в своїй більшості щоб зекономити в України поставляються неякісні продукти, або взагалі ті в яких вийшов строк реалізації, нерідко товари підробляються, а через несовершенну і невідпрацьоване законодавство дуже важко відсліжувати такі товари, і тому покупці купують цю продукцію ставлячи власну харчову промисловість у глухий кут. Тому харчова промисловість - немаючи можливості через те, що продукти нерозкуповуються, розплатитися з постачальниками, а також закупити, нову сировину.

Беручи кредити для розрахунків, вона також ставить себе в залежність, а той навіть втрати право власності на власне підприємство.

Також великі проблеми має сировинна база харчової промисловості - сільськогосподарське виробництво.

В кожного сільгоспвиробника велика заборгованість у держбюджет, через що їх рахунки у банках закриваються, вони не мають змоги розплатитися з постачальниками - запчастин, нової техніки, паливно-мастильних матеріалів - також попадають у залежність, від бізнесменів, і вимушені віддавати продукцію по мінімальній ціні, ледве покриваючи власні витрати. І навіть ціні за якими закупається продукти сільгоспвиробництва державою - також далекі від світових.

Але й у такій скрутній обстановці харчова промисловість функціонує - шукаючи шляхи подолання проблем - інвесторів, із-за кордону і у власній державі, запроваджуючі нові технології і устаткування тощо. ВИСНОВОК Проте, незважаючи на складну фінансову ситуацію, на багатьох підприємствах ведуть реконструкцію й технічне переоснащення виробництва, впроваджують нові вид високоякісної продукції в сучасній упаковці. Торік після реконструкції на Немирівському молокозаводі став до ладу сироробний цех, на Гніванському - встановлено технологічну лінію виготовлення йогурту з фруктовими наповнювачами на Шосткинському молокозаводі введені в дію обладнання для виробництва йогурту, майонезе згущеного молока з цукром, на Сумському - морозива вафельних стаканчиках.

Технічне переоснащення Одеського дріжджового заводу дало змогу збільшити випуск хлібопекарських дріжджів на 10 . У харчовій промисловості завершується процес ре формування форм власності. Станом на 1 січня 1998 року в системі Мінагропрому повністю приватизована олійножирова, миловарна, тютюнова, кондитерська, пивобезалкогольна, молочноконсервна, парфумерно-косметична, макаронна галузі, зернопереробні підприємства без хлібоприймальної діяльності , підприємства корпорації - Дитяче харчування . Змінили також форму власності 98 підприємств молочної галузі, 93 -цукрової та 86 бурякорадгоспів, 88 - м ясної галузі 78 підприємств Держкомрибгоспу.

Формування соціальне орієнтованої економіки вимагає вирішення стратегічного завдання - створення в Україні потужної харчової індустрії для забезпечення нормальної життєдіяльності населення, відновлення й збереження його здоров я, вдосконалення сільськогосподарського виробництва, соціальної переорієнтації базових галузей промисловості країни, наповнення фінансами державного бюджету.

Виходячи з цього, розвитої харчової промисловості має бути пріоритетним напрямком економічної політики держави.

Необхідні зорієнтувати цю галузь на одержання кінцевого результату діяльності всього АПК, щоб забезпечити значне підвищення його ефективності, стане на дійним джерелом поповнення державного бюджету і значних валютних надходжень.Для стабілізації становища в ряді галузей харчове промисловості необхідно оновити матеріально-технічну базу, модернізувати виробництво, збільшити обсяги випуску конкурентоспроможної продукції й розширити її асортимент, активізувати роботу щодо залучення іноземних інвестиції та кредитів забезпечити пріоритетність розвитку галузей здійсненням державної фінансово-кредитної підтримки підприємств за рахунок розширення видів їх кредитування, а також відновлення практики передбачення в державному бюджеті коштів для кредитування міжсезонних витрат підприємств цукрової, олійножирової, плодоовочеконсервної, виноробної та інших галузей продовжувати протекціоністську політику щодо вітчизняного товаровиробника створити оптові ринки продовольчих товарів, розширити мережу фірмової торгівлі, а отже, зменшив кількість посередників при реалізації продукції, завдяки чому буде знижено ціни й збільшено обсяги її продажу запровадити регулювання ринків зерна, цукру, олії алкогольних напоїв відновити традиційні й освоїти нові зовнішні ринку збуту, зокрема, створити за кордоном постійно діючі представництва окремих галузей, підприємств, регіонів активізувати роботу щодо створення інтегрованих структур, до складу яких повинні увійти переробні і сільськогосподарські підприємства, фірмові магазини організації з матеріально-технічного забезпечення й збуту продукції. Підгалузі харчової промисловості є важливою ланкою АПК України, поєднуючих виробництво і промислову переробку сировинних ресурсів рослинного походження з реалізацією готової продукції і основні обслуговуючі ланки комплексу підприємства і організації. Рослинні сільськогосподарські ресурси можна поділити на дві групи. Перша обєднує виробництва, що займаються вирощуванням сировини для харчової промисловості, інша - для легкої. Найбільш характерні такі спеціалізовані рослинно-промислові комплекси зерно промисловий, бурякоцукровий, плодоовочеконцервний, маслобойно-жировий, виноградарсько-виноробний, льнопромисловий і ефирномасличний.

Ведуче місце в складі АПК України займає зерно-промисловий комплекс.

Він обєднує галузі, що займаються виробництвом зернових, їхньою заготівлею, переробкою, обслуговуванням сільськогосподарського і що переробляє ланок.

Сільськогосподарська ланка уявлена вирощуванням зернових культур.

Хлібоприймальні підприємства здійснюють заготівлю і зберігання зерна.

В склад ланки ,що переробляє входять мукомольно-круп яні, комбікормові і хлібопекарні виробництва.Основу комплексу складає зернове господарство . Зерновим культурам належить важлива роль в усіх областях України, особливо в областях Степової і Лісостепової зон. Навіть в Закарпатській і Івано-франківській областях, де частка зернових культур є самою низькою в Україні, вони займають біля 40 посівних площ. Головна зернова культура в Україні - озима пшениця. Найбільш сприятливі грунтово-кліматичні умови для її вирощування склалися в областях Степовій і Лісостеповій Зон, де ця культура займає половину площ, відведених під зернові. В областях Полісскої зони питома вага посевів озимої пшениці значно нижче.

Важливою зерновою культурою є озиме жито. Ця культура займає друге місце після пшениці за розмірами посівних площ під озимі. Основні райони вирощування озимого жита знаходяться на Полісся і в західних областях Лісостепової Зони. Велике продовольче значення мають гречиха, просо і рис, хоча в структурі посівних площ зернових культур вони займають лише біля 5 . Гречиха є однією з найціннійших круп яних культур.

На її розміщення впливає підвищена потреба цієї рослини в волозі. Тому основні площі посевов гречихи зосереджені на Полісся і в Лісостепі і зовсім зникають в південному Степі. Просо в Україні є однією з страхових культур завдяки пізнім рядкам сева. Воно відноситься до посухостійким круп яним і дасть відносно високі урожаї, особливо в засушливі роки. Основні посіви його розміщені в Лісостеповій, а також в північних і центральних областях Степовий зони. Новою для України зерновой культурою є рис. В Україні його вирощують тільки на поливних землях, де він дасть високі і стабільні урожаї. Зрошувальна Меліорація в південній частині України сприяла розширенню його посівов. Зернове господарство має важливе значення і для розвитку тваринництва.

Фуражне зерно складає більш 40 валового збору зернових культур. Основними зернофуражними культурами в Україні є ячмінь, овес, кукурудза і зерно бобові - горох, віка, люпін. Такі культури, як ячмінь, кукурудза і горох, використовуються і для продовольчих мети. Яровий ячмінь вирощують в усіх областях України. Зерно ячміня має високі кормові якості, використовується також як сировина в пивовареній промисловості, фармацевтичній, хлібопекарній, спиртовій і кондитерській галузях.

Кукурудзі належить важлива роль в забезпеченні тваринництва кормами ,що концентрувалися.

Найбільші посівні площі під цією культурою розміщені в областях Лісостепової і Степової зон. Вирощують кукурудзу також на Закарпатті і Прикарпатті. Промислова ланка зерно промислового комплексу забезпечує зберігання і переробку зерна. Основними галузями зерно промисловості ,що переробляє є мукомольно-крупяная, комбікормова і хлібопекарна.Продукція зернового господарства транспортабельна.

Тому підприємства, що виробляють хлібопродукти, містяться в місцях їхнього споживання. Потужні підприємства по виробництву борошна і хліби розміщені в Києві, Одесі, Харкові, Дніпропетровськові, Донецьку, Львові і інших більших містах рис. 46 . Хлібозаводи є в усіх середніх і малих містах, селищах міського типу і більших селі. Розвиток мукомольної і хлібопекарної промисловості залежить від потреб в хлібопродуктах.В основі формування бурякоцукрового комплексу лежать сприятливі природні умови для вирощування цукрового буряка, забезпеченість трудовими ресурсами і навики населення. Найважливими його ланками є сільськогосподарське вирощування цукрового буряка і виробництво ,що переробляє цукру . Значення цукрового буряка передусім в тому, що вона є основним джерелом виробництва цукру, а також важливим чинником зміцнення кормовий бази і підвищення культури хліборобства.

В Лісостепі розміщене більш ѕ посевов цукрового буряка.Частка їх в посівних площах досягає 9-II . Середня урожайність в останні роки коливається в кордонах 300 - 320 ц га. Найбільшими виробниками цукрового буряка є Вінницька, Черкаська і Полтавська області, що дадуть біля 25 загального проведення цієї культури.

Розвиток бурякосіяння в Україні спирається на потужну технічну базу цукрової промисловості. Всього в Україні діє 194 цукрові заводи, що переробляють в середньому за рік біля 44.0 млн т буряка. В середньому за добу один цукровий завод переробляє 2.3 тис т цукрового буряка.Обсяг випуску цукру-піску складає біля 3.5 млн т. Найбільшими в Україні виробниками цукру-піску є Вінницька, Хмельницька, Черкаська, Полтавська, Одеська і Кіровоградська області. Виробництво цукру-рафинада зосереджене в основному в Одесі, Черкасах, Бердичеві, Ходорове і Вінниці. Деякі цукрові заводи суміщають виробництво цукру з виробництвом молочних консервів, спирту, лимонної кислоти і кормових дріжджів. Такі підприємства називаються цукровими комбінатами.

В склад плодоовочеконцервного комплексу України входить вирощування овочів, фруктів і ягод, підприємства концервної і плодоовочеконцервної промисловості, а також обслуговуючі і допоміжні підприємства.

Овочеводство розповсюджене по всій території України, але рівень його концентрації і спеціалізації в різних регіонах різний. На Полісся, наприклад, вирощують здебільшого огірки, морква, столовий буряк і капусту, в Лісостепі - огірки, помідори, цибуля, в Степі - помідори, перець, баклажани.Самая більша концентрація посівов овочевих культур в тих господарствах, що входять в склад сировинний зони концервного заводу, а також розміщені навколо більших міст. Важлива роль в постачанні населення міст свіжими овочями в міжсезонний період належить парниково-тепличним господарствам.

Найбільші площі закритого ґрунту відводяться під овочі в Криму, навколо Києва, Харкова, Донецька, Одеси, Львова.Садівництво розвивається по всій території України. Тут розповсюджені такі плодово-ягідні культури яюлука, груші, сливи, вишні, черешні, полиниця, малина.

В південних районах вирощують абрикоси, персики, инжир.Особливо сприятливі умови для садівництва склалися в Криму, Переднестровье, в південному Степі і Закарпатті. Більша частина овочів, фруктів і ягод споживається в свіжому вигляді, а інша надходить на що переробляють підприємства для виробництва консервів. Найбільш розвинута плодоовочеконцервная промисловість в Криму, Херсонській і Одеській областях, що виробляють біля 40 Ёо всіх плодоовочевих консервів. В Україні склалася певна спеціалізація в виробництві плодоовочевих консервів. Що переробляють підприємства Центру і Заходу виробляють в основному фруктові консерви, а Південний район спеціалізується на виробництві томатних консервів. В склад виноградно-виноробного комплексу входить виноградарство, промислова переробка винограда, а також підприємства, обслуговуючі ці галузі. Кінцевою продукцією комплексу є свіжий виноград, виноградні вина, виноградний сік, коньяки, що виготовляють з технічних сортів винограда.

З відходів переробки одержують різні кислоти, чинбарні речовини, спирт. Загальна площа виноградних насаджень в 1990 р. Склала 176 тис. га. Основні їхні масиви розміщені в Степовій зоні. Найбільшою концентрацією виноградників характеризується зона передгорних і гірських районів Криму, де створені великі спеціалізовані господарства.

Основними виноробними областями є Кримська, Одеська, Херсонська, Миколаївська і Закарпатська.Тут зосереджене більш 90 виноградних насаджень України. Виноград - малотранспортабельний продукт, тому виробництва первинної його переробки розміщені поблизу від сировинних баз. Промислову переробку винограда здійснюють в основному радгоспи-заводи.

Підприємства по виробництву коньячного спирту розміщені поруч з заводами первинного виноробства, т В районах вирощування винограда.Заводи вторинного виноробства і шампанских вин розміщені в основному в районі споживання готової продукції Одеса, Київ, Донецьк . Маслобойно-жировой комплекс України спеціалізується в основному на виробництві і переробці насіння соняшника.

Посівні площі соняшника в 1990 г. Займали 1636 тис. Га, що склало більш 20 всіх посівних площ масличних культур.Окрім соняшника, в маслобойно-жировой промисловості використовується насіння льна-довгунца, клещевини, коноплі, рапса, а також відходи деяких сільськогосподарських продуктів. Основні посіви соняшника як теплолюбивої культури зосереджені в основному в південних областях України рис. 48 . Більше всього соняшник розповсюджений в північних і центральних районах Степу. Декілька менші площі займає він в Лісостепі і південного Степу і зовсім незначні - на Полісся і в передгорних районах Карпат.

Маслобойно-жировая промисловість представлена маслоекстракционними, маслопрессовими, маргариновими і миловареними заводами, а також маслобойно-жировими і жировими комбінатами.Виробництво постного масла належить до матеріалоемкого, тому маслоекстракціоні заводи розміщені в районах вирощування соняшника.

Біля третини всього виробленого постного масла використовується при виготовленні маргарина і мила. В Україні маргаринові заводи розміщені в Києві, Донецьку, Ужгороді. Значне розповсюдження в маслобойно-жировой промисловості отримало комбінування.Тепер на маслобойно-жирових і жирових комбінатах виробляється 50 постного масла, основна частина маргарина, мила, що мостять засобів. Потужні маслобойно-жировие і жирові комбінати розміщені в Дніпропетровськові, Полтаве, Харкові, Одесі, Запорожье, Чернівцях, Вінниці і Львові. Льнопромисловий комплекс України обєднує льноводство, промисловість первинної переробки льна і виробництво льняних тканин.

Посівна площа льна-довгунца в 1990 г. Досягла 172 тис. Га. Основні посіви льна-долгунца розміщені на Полісся, де цьому сприяють грунтово-кліматичні умови. Окрім цього льон-довгунец сіють в районах Лісостепу, прилягати до Полісся, в передгорних і гірських районах Карпат.Первинну переробку льна-долгунца здійснюють державні льнозаводи, кооперативні і державні льнопункти.

В Україні налічується більш 30 льнозаводів, що виробляють основну частину льноволокна. Більше всього таких підприємств в Чернігівській, Житомирській, Рівненській і Волинській областях. В таких областях, як Львівська, Верба-але-франківська і Чернівецька, лен переробляють в основному на кооперативних і державних пунктах.Отримане в результаті первинної переробки льноволокно надходить на льнозаготівельні пункти, а звідти - на Житомирський і Рівненський льнокомбінати. Льноволокно є також предметом зовнішньої торгівлі. З насіння льна-довгунца одержують постне масло з високими вкусовими і технологічними якостями, а також макуху.

Широко використовуються відходи первинної переробки. Пакля - при виробництві мотузки, шпагата, а костра - папери, технічного спирту, ацетону. Ефиромасличний комплекс України займається вирощуванням і переробкою ефиромасличних культур.Кінцева продукція комплексу - ефірна олія - використовується при виробництві парфумно-косметических виробів, медичної і харчосмакової промисловості. Ефиромасличние культури займають лише 0.1 всіх посівних площ України. Серед них важливе значення мають кориандр, мята, тмин, лаванда, троянда, шалфей, фенхель і ін. Посеви кореандра розміщені в основному в зоні Степу, а м яти, тмина і фенхеля - в зоні Лісостепу.

Троянду, лаванду, шалфей вирощують в Криму. Ефиромасличні культури швидко псуються, тому їхн переробляють на місці. Великі підприємства, що виробляють ефірна олія високої якості, розміщені в Бахчисарае, Алушті і Сімферополі. Спеціалізовані тваринницько-промислові комплекси є важливою ланкою агропромислового комплексу України. Вони суміщають виробництво і промислову переробку сировинних ресурсів тваринницького походження, реалізацію готової продукції підприємства і організації. В межах тваринницько-промислових комплексів виникають, як правило, прямі виробничі звязки між сільськогосподарськими підприємствами, що виробляють продукцію тваринництва, і промисловими підприємствами, що її переробляють.

В результаті агропромислової інтеграції тваринництва з іншими галузями в Україні сформувалися такі спеціалізовані тваринницько-промислові комплекси мясопромисловий, молокопромисловий і птахопромисловий.

Мясопромисловий комплекс України діє на основі розвитку тваринництва мясного і м ясомолочного напрямків і переробки його сировини.В його склад входять також обслуговуючі галузі виробництво обладнання для тваринницьких ферм і мясної промисловості, комбікормова промисловість, кормовиробництво і виробництво тари. Основою формування м ясопромислового комплексу України є мясне скотарство, птахівництво, вівчарство.

Значення скотарства - ведучої галузі тваринництва в усіх природних зонах України не обмежується виробництвом яловичини. Воно є основним постачальником кожевенного сировини для легкой промисловості і органічних добрив для рільництва.Найбільша щільність великої рогатої худоби на 100 га сільськогосподарських угідь в передгірських і гірських районах Карпат, в Лісостепі і на Полісся, т. Е. В зонах, добре забезпечених природними кормовими угіддями і високою щільністю сільського населення.

Що стосується Лісостепу, те підвищенню щільності поголівя великої рогатої худоби сприяє розвиток бурякосіяння і цукрової промисловості з її відходами жом, меласса Скотарство України, в залежності від природно-економічних умов, характеризується певними територіальними відзнаками в виробничій спеціалізації. На Полісся і в Лісостепі розвивається молочно-мясне і мясо-молочне скотарство.

В Степі переважає - мясне і м ясомолочне. В приміських зонах, особливо найбільших і більших міст молочно-мясне. Розводять в Україні здебільшого симентальську, червону степову, сіру українську, чорно-пегую і інші породи.Свинарство як скороспіла галузь тваринництва розвивається в усіх природно-економічних зонах України. Відмінності в рівні його розвитку визначаються передусім характером кормових ресурсів і наявністю достатньої кількості кормів ,що концентрувалися.

Найбільш розвинуте свинарство в Лісостепі і Степу. Здебільшого розводять білу українську породу. В Україні найбільш розповсюджені свиноводческі ферми замкнутого циклу, в як сочетаются стадії відтворення, дорощування і відкорма свиней. Заглиблення спеціалізації призвело до створенню откормочних комплексів. Вівчарству в Україні належить допоміжна роль. За 1981-1991 гг. Поголівя вівців зменшилося з 8.8 млн голов до 7.9 млн голов.Особливо інтенсивно вівчарство розвивається в Степі і в Карпатах.

Воно забезпечує сировиною текстильну, смушковохутряную і кожевену промисловість. Мясо вівців характеризується високою калорійністю. Крім Того, вівчарство відрізняється прискореним оборотом череди, що створює сприятливі умови для збільшення вовни і баранини. Однак в Україні його розвитку приділяють мало уваги.Виробництво мяса в убойній вазі склало 4.4 млн т, а промислове виробництво включаючи субпродукти 1 категорії 1990 г 2.8 млн т. В структурі виробництва мяса і мясоизделий ведуче місце займає яловичина.

Далі ідуть свинина, мясо птаху і баранина. Найбільші м ясокомбінати України розміщені в більших містах. Нові потужні мясокомбинати, що орієнтувалися на місцеві сировинні ресурси, побудовані також в Вінницькій, Черкаській, Полтавській, Хмельницкій і Тернопольській областях.Молокопромисловий комплекс - один з найважливіших агропромислових комплексів України. Основою його формування є сприятливі природні і економічні умови.

Приблизно третина поголівя великої рогатої худоби України потрібно на поголівя коров в 1991 г 8.4 млн голов, з них 60 - тваринні молочного напряму . Найбільш розповсюджені червона степова і чорно-пегая породи. Вони дадуть найвисокі надої молока. В 1991 г. Середньорічні надої молока в цілому по Україні склали 2941 кг.В Україні 2 3 молока виробляють спеціалізовані господарства.В зоні більших міст, наприклад, на них потрібно більш 4 5 всього виробленого молока.В молочній промисловості виділяють такі галузі маслобойню, цельно-молочну, сироварну і консервную.

Особливістю молочної промисловості є те, що на більшості підприємств виробляють декілька виглядів молочної продукції, хоча в цілому молокопромислову комплекс України має маслобойную спеціалізацію. Масло виробляється в усіх областях України, але більше всього - в Чернігівській, Вінницької і Київської біля 30 тис. Т в рік . Молокопромишленний комплекс Донецької, Закарпатської, Кримської і Львівської областей спеціалізується в основному на випуску цельной молочної продукції. Птахопромисловий комплекс серед тваринницьких комплексів менш всього залежить від землі. Важливим чинником його розміщення є райони споживання продукції, в основному біля більших міст, в промислових і курортних зонах.

Промислове птахівництво розвивається в усіх природно-економічних зонах.Великими виробниками пташиного мяса і яєць є Степові області, серед яких виділяється Крим перше місце в Україні . По спеціалізації птахопромислові підприємства поділяють на яєчні і мясні. Основними виробниками пташиного мяса і яєць є птахофабрики.

В Усіх природноекономічних зонах в структурі поголівя птаства преобладают кури. На птахофбриках мясний спеціалізації, окрім бройлерів, вирощують индеек, качок і гусей.Харчова промисловість - одна з провідних структуроформуючих галузей не лише агропромислового й промислового комплексів, а й усього народного господарства України. Питома вага цієї галузі в структурі виробництва предметів споживання сягає 52,8 , у загальному обсязі промислової продукції- 16,3, а продукції агропромислового комплексу - 33,5 . Продовольчі товари становлять 68,1 загального виробництва товарів народного споживання у відпускних цінах, 63 загального обсягу роздрібного товарообороту та 61,5 у структурі особистого споживання матеріальних благ населенням країни. Серед інших країн світу Україна має найбільш сприятливий природний, людський, геополітичний і ресурсний потенціал для розвитку харчової промисловості, раціональне використання якого забезпечило б їй провідне місце на світовому й регіональних продовольчих ринках.

Уже 2000 року в світовому територіальному поділі праці щодо виробництва основних харчових продуктів у розрахунку на душу населення Україна посідала провідні місця перше по виробництву на душу населення цукру, картоплі, яєць друге -молока, овочевих та баштанних культур, четверте - зерна та риби п яте - по виробництву м яса. Останнім часом розвиток харчової промисловості в Україні характеризується різким зниженням технологічного рівня виробництва, спрацюванням знарядь праці, скороченням обсягів і асортименту продукції, погіршенням її якості, затуханням інвестиційного та інноваційного процесів, витісненням вітчизняних харчових продуктів з внутрішнього й зовнішнього ринків продовольчих товарів, зменшенням обсягів надходження до бюджету та валютних надходжень у країну від експортних операцій галузі тощо. Унаслідок структурної перебудови в агропромисловому комплексі колишнє об єднання Укрм ясомолтехпром йде шляхом реформування окремих ремонтно-механічних підприємств на підприємницький лад, задовольняючи технічні потреби споживачів України. Існуючі технологічні Процеси виробництва харчових продуктів не можуть обійтися без використання розгалуженої системи технологічних трубопроводів з відповідною запірною та регулювальною арматурою.

Враховуючи специфіку виробництва харчової галузі, нержавіюча арматура крани прохідні й Триходові, запірні ручні клапани, з єднувальні елементи тощо має відповідати умовам санітарних норм та правил виготовлення й експлуатації. Раніше ці вироби на території України серійно не випускали, а при реконструкції, розширенні та модернізації підприємства використовували здебільшого імпортну технологічну арматуру. 1990 року фахівці об єднання Укрм ясомолтехпром , вивчивший найдосконаліші конструкції, що надходили переважно з Югославії, уклали з югославською фірмою Прогрес інжиніринг угоду щодо створення у Києві Спільного Підприємства Сигма-Київ . Засновниками від української сторони стали об єднання Укрм ясомолтехпром та Нікопольський південнотрубний завод, останній як основний постачальник сировини для виробництва арматури.

Для організації виробництва вказаної арматури організували два виробничі центри в Києві та Дніпропетровську загальною площею майже З тисячі квадратних метрів, придбали сучасне металообробне устаткування.

Разом з югославськими фахівцями поступово ,відпрацьовували за конструкторською-документацією югославської фірми Прогрес інжиніринг технологічні процеси, які могли б забеспечити якість готових виробі рівні кращих світових технологій. Таким чином, із серпня 1991 року СП Сигма-Київ почало вироблябляти нержавіючу арматуру відповідної до стандартів СІМ Німеччина та ЗМЗ Швеція . До речі, виробнича потужність цього підприємства дає змогу задовольните потребу галузей агропромислового комплексу України та здійснити постійні поставки закордон до 20 відсотків від загальних обсягів виробництва.

Основною номенклатурою цього підприємства передбачається виготовлення такого обладнання крани прохідні та триходові з регульованим секторним тефлоновим фторопластовим , затвором з розмірами умовного проходу - Ду 25, 35, 50 55, визначені для перекриття, регулювання та розподілення потокорідини в технологічних трубопроводах і обладнанні. На відміну від кранів інших конструкцій , вони забезпечують повну стерильність продукту, виключають його втрати при переробці. Надійні та довговічні в експлуатації клапани ручні запірні, їх виготовляють Ду 35, 50, і5, 80 різьбові трубні - з єднання муфти , виготойляють Ду 25, 35, 50, 65, 80. До комплекту входять ніпель, різьбовий штуцер, гайка накидна та ущільнювальне кільце. Ціни на вказані вироби договірні , Монтаж та демонтаж арматури на трубопроводах - за допомогою закручування відкручування , з єднувальних гайок спвціайьмим ключем. Вироби виготовляють з нержавіючих марок сталі 08Х18Н ЮТ - 12Х10, які мають антикорозійні та зносостійкі властивості й дозволені Міністерством охорони здоров я України до контактів з харчовими продуктами.

Обладнання - довговічне надійне в експлуатації дає змогу уникнути втрат продуктів при переробці, відповідає усім вимогам технологічних режимів, гігієни та стерильності. Зокрема, арматуру використовують у гф іфлогічних процесах з тиском до 0,6 МПа 6 бар і температурою робочого середовища до 95 С постійно і до 120 С на короткочасне до ЗО хвилин . Крім серійного, підприємство виготовляе на замовлення спеціальні вироби різних розмірів, що беруті участь у технологічних процесах.

Це наприклад, вентилі для отримання проб продукту, оглядові вікна, вентилі-покажчмки рівня, кулі для миття місткостей, проточні сита, перехідники, з єднувальні хомути трубопроводів, відводи тощо. Така арматура знайшла широке застосування на багатьох підприємствах харчової, хімічної та фармацевтичної промисловості, її успішне використовують на Київському АТ Росинка , Чернігівському пивзаводі Десна , підприємствах агропро-мисловогокомплексу при виготов Денні джеро-горілчаних виробів, ви на пива, безалкогольних напоїв соків, молока, медпрепаратів тощо. На замовлення споживачів підприємство надає консультації, проектні, монтажні та інші технічні абс технологічні послуги, враховуючі розробку комплектних технологічних проектів та ноу-хау . При виготовленні арматури діє гнучка система знижок і посередницьких послуг.

Можливе укладанню довгострокових договорів, поетапн поставки й бартерні операції. За станом виробничо-технічної бази, структурою, техніко-економічними показниками й розвитком інфраструктури харчова промисловість України значно відстає від економічно розвинених країн, особливо щодо комплексної переробки сировини, механізації і автоматизації виробничих процесів, а також фасування та упаковки продукції. Незважаючи на винятково сприятливі грунтово-кліматичні умови, населення ще не повністю забезпечене високоякісними продовольчими товарами. Останнім часом Україна втрачає зовнішні ринки збуту продовольчих товарів, а внутрішній заповнений зарубіжними продуктами нерідко низької якості , тимчасом як для їх виробництва є всі необхідні сировинні ресурси й виробничі потужності. Загальна економічна криза, значний спад виробництва сільськогосподарської продукції, заборгованість по заробітній платі та пенсіях, бартери-зація економічних відносин, нестача фінансових і матеріальних ресурсів, їх подорожчання негативно впливають на результати роботи підприємств харчової промисловості. Зокрема, торік в Україні харчової продукції вироблено на 14,6 менше, ніж попереднього року. Обсяги виробництва скоротилися в усіх областях, крім Сумської. Значно зменшилося виробництво цукру, олії, маргаринової продукції, хліба, хлібобулочних і макаронних виробів, борошна, крупів, а також продуктів для дитячого харчування. Внаслідок цього зменшилося споживання основних харчових продуктів в розрахунку на душу населення.

Зменшується виробництво мясної і молочної продукції. Торік виробництво продукції з незбираного молока порівняно з 1996 роком скоротилося на 31,8 , масла тваринного на 29,8, мяса й субпродуктів І категорії - на 29,5, сирів жирних - на 21,4 . Це пояснюється зменшенням поголівя худоби і птиці не лише в суспільному, а й у приватному секторі за винятком поголівя корів . Аналіз такого спаду виробництва свідчить, що на 60 він спричинений скороченням обсягів переробки сільськогосподарської сировини.

Лише 20 худоби, птиці й молока, вироблених у всіх категоріях господарств, надійшло на промислову переробку, решту реалізовано без попередньої обробки на ринках, комерційним структурам або перероблено в цехах, які не забезпечують комплексного використання сировини та високої якості продукції. Потужності мясо- та молокопереробних підприємств використано лише на 18-20 , що негативно вплинуло на собівартість та ціни. На 23 порівняно з 1996 роком зменшилися поставки цукрових буряків. Впродовж останніх років знижується виробництво цукру.

Торік його вироблено лише 2 мільйони тонн у 1990 році - 5,4 мільйона тонн . Усе це зумовлено скороченнямченням посівних площ, зниженням врожайності буряків та їх цукристості, а також відсутністю єдиної державної політики щодо розвитку галузі. Важливий напрямок виходу цукрової галузі з кризи - вирішення питання кредитування та створення умов для її Іефективного функціонування.

Виникає потреба в законодавчому врегулюванню врегулюванні всіх цих проблем, прийнятті Закону Про регулювання виробництва й реалізації цукру . Складні часи переживає і олійножирова галузь, на підприємтва якої надійшло лише 25 насіння соняшнику поточного врожаю, решту вивезено за межі держави. цього року може повторитися ситуація, коли через дефіцит сировини всі олійні заводи достроково припинять роботу, а ціни на олію різко зростуть, що призведе до збільшення експорту цієї продукції. Слід зазначити, що при вивезенні сировини замість продукції держава втрачає значні кошти.

Переробка 1 тонни насіння соняшнику на олію забезпечує на 100 грн. Прибуток більший, ніж експорт такої кількості насіння. Рафінування і розфасування олії - це ще додатково 320 грн. Від переробки насіння соняшнику прибуток втричі більший, ніж від його продажу за кордон.

Отже, від експорту 1,3 млн. тонн насіння держава втратила 35 млн. грн. і понад 570 тис. тонн цінних кормів для тваринництва.

Для використання цих резервів необхідно вжити термінових заходів щодо тарифного й нетарифного регулювання експорту насіння соняшнику.

На скорочення виробництва харчових продуктів вплинуло звуження внутрішнього ринку продовольства через низьку купівельну спроможність населення, а також втрата зовнішніх ринків. На роботі підприємств негативно позначається імпорт продукції з консервантами, що подовжує термін її зберігання.

Тим часом з торговельної мережі витісняється якісна вітчизняна продукція. Актуальною залишається проблема збуту с пирту етилового харчового. У результаті переорієнтації експорту з традиційних країн лише на Російську Федерацію і запровадженням нею 1997 року митних обмежень на ввезення українського спирту, а також ускладнення умов транзиту його через територію Росії, обсяг експорту протягом минулого року скоротився в 6 разів, а виробництво становило лише 37 від рівня 1996 року. Внутрішня потреба в спирті становить близько 20 млн. дал при загальній потужності заводів 68 млн. дал. Враховуючи те, що спиртова промисловість традиційно мала високий експортний потенціал і залишається однією з бюджетоформуючих галузей, нагального вирішення потребує питання пошуку нових зовнішніх ринків збуту цієї продукції або часткового перепрофілю-вання підприємств на випуск паливного етанолу, технологію якого розроблено в УкрНДІспиртбіопроді. Посилення державного контролю за виробництвом лікеро-горілчаних виробів дало змогу минулого року збільшити випуск алкогольних напоїв майже на 13 . Протекціоністська політика щодо вітчизняного товаровиробника, яка здійснюється в Україні протягом останніх років, дала змогу відчутно скоротити імпорт продовольства й створила умови для нарощування випуску тих продуктів, які можна в достатніх обсягах виробляти в Україні. Завдяки цьому імпорт кондитерських виробів з цукру торік зменшився в 9 разів, мінеральних вод - у 4, безалкогольних напоїв - у 3, пива та консервів плодоовочевих - в 1,3, м яса і м ясопродуктів - в 1,6, молока і молоко-продуктів - в 1,5 раза тощо. Відповідно зросли обсяги виробництва вітчизняних кондитерських виробів на 11 , консервів плодоовочевих та мінеральних вод - на 21, безалкогольних напоїв - на 10 . Зріс також випуск горілки та лікеро-горілчаних виробів, пива, коньяку, шампанського, цигарок та сигарет тощо. Політика підтримки вітчизняного товаровиробника має діяти і в наступні роки. У рибній галузі спад виробництва був меншим, ніж в цілому в харчовій промисловості. Торік випуск харчової рибної продукції, включаючи консерви, зменшелася порівняно з 1996 роком на 5,2 . Оскільки рибна промисловість України не в змозі повністю забезпечити попит населення, на український ринок з країн Балтії і Росії надходить велика кількість імпортної продукції. Враховуючи те, що рівень споживання рибної продукції станівить лише чверть рекомендованої норми 20 кг , наша політика щодо експорту рибної продукції необгрунтована.

Починаючи з 1992 року, тільки третина продукції, виробленої підприємствами океанічного промислу, надходить на ринок України, решта експортується для покриття експлуатаційних витрат, плати за право лову, а також для погашення зовнішнього валютного боргу підприємств. Одна із основних причин такого стану підприємств - відсутність власних обігових коштів, а також валютних кредитів. За розрахунками спеціалістів, за умови надання рибопромиловій компанії Антарктика кредиту в розмірі 13,1 млн дол. США за ставкою 15 річних, на ринок України за рахунок зменшення експорту додатково надійде 55 тисяч тонн рибної продукції, а держава отримає близько 13 млн. грн. у вигляді обов язкових платежів та податків. Отже, рибна галузь має значні резерви як для поповнення бюджету, так і для насичення українського ринку вітчизняною продукцією. Внаслідок звуження ринків збуту незадовільно використовуються виробничі потужності в ряді галузей харчової промисловості. Частину потужностей окремих підприємств доводиться консервувати, а деякі з них взагалі припинили виробництво.

Зокрема, законсервовано потужності птахозабійних цехів у Криму, чотири роки не працює ВАТ Сімферопольський птахокомбінат , з жовтня минулого року зупинено ВАТ Євпаторійський м ясокомбінат , Городоцький завод продтоварів і цикоросу-шильний завод, завод мінеральних вод у Славутському районі Хмельницької області. Тим часом ряд підприємств нарощують темпи випуску продукції. Так, ВАТ Феодосійський м ясокомбінат збільшив виробництво м ясних консервів втричі, АТ Він-ницям ясо консервів - на 35,1 і ковбасних виробів - на 17,8 . Стабільно впродовж останніх років працюють ЗАТ Оболонь М.Київ , львівські підприємства - м ясопе-реробне Прикарпаття , кондитерська фірма Світоч , Кока-Кола Аматіл-Колос у Сумській області - акціонерні товариства Крафт Якобз Сушард Україна , Сумський м ясокомбінат , завод продтоварів та лікеро-горілчаний завод, Роменський завод ЗНМ Кам янець-Подільський і Шепетівський м ясокомбінати, Хмельницькі кондитерська й макаронна фабрики та інші, які змогли знайти своє місце на товарному ринку, підтримують рівень виробництва, залучають інвесторів для модернізації виробництва й оновлення асортименту продукції. За рахунок іноземних інвесторів у Дніпропетровській області реконструйовано технологічні лінії на пив-комбінаті Дніпро , олієекстракційному заводі, молочному комбінаті Придніпровський , макаронній фабриці, крохмале-патоковому комбінаті. У ряді областей зросло виробництво продовольчих товарів ковбасних виробів - у Вінницькій, Волинській, Луганській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернігівській макаронних виробів - в Івано-Франківській, Сумській, Хмельницькій і Чернігівській маргаринової продукції - у Львівській, Одеській і Харківській областях.

Для підвищення якості та конкурентоспроможності продукції на підприємствах харчової промисловості освоєно значну кількість нових видів продуктів. Так, на Вінниччині розроблено й впроваджено 149 нових виробів, на Волині - 209, у Дніпропетровській і Сумській областях - майже по 100, в Одеській - 50. Колектив Одеського НВО Консервпромкомплекс розробив технологію 10 найменувань консервів лікувально-профілактичного призначення для дітей раннього віку. Для здешевлення продукції та прискорення обігу коштів розширено мережу фірмової торгівлі. Лише в Сумській області створено 152 фірмових магазини й кіоски, з них - 23 торгують м ясопродуктами, 49 - молоко-продуктами, 25 - хлібом і хлібопродуктами, 22 - консервною продукцією. Фінансова скрута, недосконалість податково-кредитної системи, нестача обігових коштів змушують деякі підприємства вдаватись до переробки сільськогосподарської сировини на давальницьких умовах, використовувати бартерну форму товарообміну. Завдяки виділенню кредитних ресурсів для закупівлі цукрових буряків і насіння соняшнику, торік зменшилося виробництво на давальницьких умовах цукру з 93 до 59 , олії - з 80 до 70 . Водночас випуск - борошна на давальницьких умовах зріс з 25 до 44 , крупів - з 46 до 83, масла тваринного - з 20 до 23, м яса - з 17 до 19 . Питома вага бартерних операцій у харчовій промисловості торік становила 21,8 , що майже вдвічі менше, ніж у промисловості країни в цілому. Проте в деяких галузях вона залишається ще основною формою розрахунків у цукровій - 67,5 , рибній - 61,3, плодоовочеконсервній - 43,3, масло-сироробній - 31,6, олійножировій - 25,9 . Давальницька схема переробки сировини та бартерний обмін товарів створюють умови для порушення податкового законодавства, пов язаного з несплатою податку на додану вартість, акцизного збору, реалізацією продукції за цінами, нижчими від собівартості, що поглиблює процеси тіньової економіки. У цих умовах необхідно законодавче обмежити виробництво продукції на давальницьких умовах, а також частку товарообмінни операцій у загальному обсязі реалізації та запровадит санкції за її перевищення.

Непросто відбувається структурна перебудова галузі хлібопродуктів. Аби відчути це, досить поглянути на показники роботи заготівельних та зернопереробних підприємств. Приміром, за 1990-1995 роки виробництво борошна зменшилося з 7671 тисяч тон до 4551, крупів - з 962,4 до 389 тисіч, макаронних виробів - з 360,3 до 214,2 тисяч, хліба й хлібобулочної продукції - з 6701 до 3848 тисяч тонн. Отже, потенційні можливості підпприємств використовуються далеко не повністю. Значне скорочення обсягів виробництва, лібералізація цін на сировину, матеріально-технічні ресурси й послуги призвели до підвищення собівартості, а відтак і цін на зернову продукцію. Особливо зросли оптові ціни підприємств борошномельно-круп яної промисловості. Водночас калорійність харчування Заселення зменшилася на 26,4 відсотка.

Значно збіднів раціон білково- й вітаміновмісних продуктів, овочів, фруктів тощо. Натомість понад фізіологічні норми люди споживають хлібопродукти, питома вага яких у структурі харчування сягає 44 відсотків. У структурі агропромислового комплексу галузь хлібопродуктів - пріоритетна, особливо з огляду на забезпечен ня населення продовольством, а тваринництва - комбікормами Тому важлива науково-технічна передумова подальшого розвитку галузі - сертифікація сільськогосподарської сировини та харчових продуктів з борошна.

Таким чином можна буде ефективно визначити якість продукції, забезпечити ретельний контроль за дотриманням економічних вимог, підвищити конкурентоспроможність виробів. Але матеріально-технічна база галузі хлібопродуктів не відповідає сучасним вимогам, характеризується значною спрацьованістю обладнання.

Це негативно позначається і на економічних показниках.

Приміром, спрацьованість основних виробничих фондів у галузі сягає 48 відсотків, а темпи оновлення їх основної частини значно відстають від потреби.

Стосовно основної частини вони становлять менше 56 відсотків на рік. Рівень механізації праці на підприємствах не перевищує 50-60 відсотків. Продуктивність праці в галузі в 2-3 рази нижча, ніж на споріднених підприємствах у зарубіжних країнах з розвиненою економікою. Для створення міцної матеріально-технічної бази на часі - активне формування і нагромадження інвестиційного потенціалу, перетворення амортизацій у найважливіший реноваційний ресурс, впровадження сучасних технологій тощо. Нині найголовніше завдання підприємств галузі - поліпшення їх фінансового стану.

Визначальний чинник платоспроможності тут - стан обігових коштів, які розпорошуються через постійне зростання дебіторської заборгованості. отже, ефективне викорисгання коштів - пріоритетний напрямок фінансової діяльності підприємств. Реалізувати його можна за допомогою стабілізації виробництва.

При зменшенні обсягів випуску продукції ефективність використання обігових коштів неминуче погіршується. Це зумовлено тим, що обсяги сировини, матеріалів, інших ресурсів і палива зменшуються швидшими темпами, ніж обсяг випущеної продукції. Нині керівники заготівельних і зернопереробних підприємств особливу увагу мають звернути на норматив власних обігових коштів. Він має бути орієнтиром для підтримання фінансового стану виробництва на рівні, що забезпечить нормальний реалізаційний і відтворю-вальний цикли.

А ще потрібна структурна перебудова з урахуванням наявного інвестиційного та інноваційного потенціалів. Питома вага будівель і споруд у структурі основних фондів на підприємствах галузі хлібопродуктів становить 75-80 відсотків. Особливо висока вона на хлібозаготівельних підприємствах - близько 60 відсотків. Дещо нижча на зернопереробних виробництвах.

Водночас в інших галузях народного господарства вона становить лише ЗО відсотків вартості основних фондів. Це зумовлено специфікою галузі хлібопродуктів, де значно нижча питома вага обладнання.

Торік його частка в загальній вартості виробничих фондів дещо перевищувала 17 відсотків. Особлива увага сьогодні - вмілому використанню капіталу. Адже постійно відчувається гостра нестача інвестицій при зростанні вартості капітального будівництва, техніки, створенні капітале- та науковоємких виробництв. Звісно, модернізувати діючі підприємства потрібно. Але робити це широкомасштабне доцільно лише тоді, коли прибутки підприємств будуть достатніми для створення фондів нагромадження і споживання, а банки кредитуватимуть довгострокові інвестиційні проекти.

Альтернативи тут не існує. Які ж джерела фінансування можна залучити для технічного переоснащення галузі? Передусім прибуток, що залишається на підприємствах, спрямовується на реконструкцію і технічне переоснащення виробництва.

Потім - амортизаційні відрахування.

Адже підвищення інвестиційної активності безпосередньо пов язане із ставленням до амортизації як основного ресурсу та фінансового джерела капіталовкладень.

Уповільнити старіння основних фондів можна й завдяки прискореній амортизації - головному напрямку відновлення основ-нихвиробничих фондів. Одне джерело фінансування - кошти від приватизації підприємств галузі хлібопродуктів, які можна спрямувати на технічне й технологічне оновлення виробництва. І, нарешті, доцільно залучити гроші комерційних банків, а також населення та приватизаційні сертифікати. Це підвищить привабливість підприємств галузі для потенційних інвесторів. Важливий напрямок структурної перебудови підприємств галузі та необхідний засіб зменшення негативного впливу на економіку - відновлення на виробництвах випуску споживчих товарів через модернізацію відповідних цехів. Одне слово, в умовах ринкової економіки господарникам розраховувати слід передусім на власні сили, кмітливість, працьовитість. У розв язанні продовольчої проблеми значне місце займає харчова промисловість, яка е заключним ланцюгом у виробництві продовольчої продукції. Вона має розгалужену структуру, потужний виробничий потенціал і може практично повністю забезпечити потреби населення у високоякісних продуктах харчування в широкому асортименті. Її підприємства здатні переробити понад 50 млн т цукрових буряків, 2,6 - насіння олійних культур, 2,5 - овочів і фруктів, 18 - молока, 4 млн т - худоби та птиці. Проте внаслідок загострення економічної кризи виробничий потенціал харчової промисловості повністю не використовується. Вона зазнає великих труднощів у своєму дальшому розвитку та вдосконаленні. По відношенню до 1990 р. індекс спаду виробництва продукції харчової промисл овості в 1996 р. у порівнянних цінах становив 50 за середньорічного спаду 14 . Виробництво м яса першої категорії знизилося в 3,7 раза, ковбасних виробів - у 4,2, товарного масла - у 2,7, сирів жирних -у 3,1, продукції із незбираного молока - у 7, цукру-піску - у 2,1, олії - у 2,4, кондитерських виробів - у 3,9 раза. Слід зазначити, що в минулий період 1986- 1990 рр. розвиток харчової промисловості характеризувався відносно високим рівнем зростання 118 . Цього було досягнуто переважно завдяки м ясо-молочній галузі, яка виробляє найбільш цінні у фізіологічному відношенні продукти харчування.

Основною причиною спаду стало в останні роки скорочення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Так, поголів я великої рогатої худоби в 1996 р. проти 1990 р. зменшилося в 1,6 раза, свиней - в 1,7, овець і кіз-у 2,7 раза. Це стало фактором зниження обсягів продажу худоби та птиці всіма категоріями господарств заготівельним організаціям у 5,3, а молока - у 4,5 раза. Останніми роками здійснення заходів щодо дальшого реформування економіки призвело до деякого уповільнення темпів спаду виробництва продукції сільського господарства.

На 1 січня 1997 р. в усіх категоріях господарств налічувалося 15,3 млн голів великої рогатої худоби, або на 13 менше, ніж на 1 січня 1996 р свиней -на 11,2 млн голів або на 15 , овець і кіз-на 3 млн голів або на 26 , птиці всіх видів - на 130,6 млн голів або на 13 менше . Господарствами всіх категорій у 1996 р. одержано 2,1 млн т м яса в забійній масі, що на 8 менше, ніж у 1995 р 15,8 млн т молока, або на 8,4 менше.

Значний спад кількості худоби й виробництва продукції тваринництва допустили господарства громадського сектора, в яких поголів я великої рогатої худоби скоротилося на 15,6 , свиней - на 22,6, овець і кіз - на 36, птиці всіх видів - на 36,7 . На той час у господарствах приватного сектора м яса й молока одержано відповідно на 3,4 та 4,2 більше. Низькою залишається продуктивність тварин.

Негативна тенденція скорочення виробництва продукції сільського господарства в громадському секторі впливає на роботу підприємств харчової промисловості. Заготівельним і переробним підприємствам продано 0,9 млн т живої маси худоби і птиці, що на 23 менше, ніж у 1995 р 4 млн т молока й молочних продуктів, або на 34 менше. У той же час збільшились обсяги реалізації тваринницької продукції по інших каналах.

Через власні торговельні підприємства продано 29 загальної кількості худоби та птиці, 16 молока й молочних продуктів. За бартерними угодами реалізовано 13 загального числа худоби та птиці, експортовано близько 1 млн т насіння соняшнику.

Значно збільшилися ціни на продукцію сільського господарства, що впливає на зростання відпускних цін продуктів харчування. За 1996 р. ціни на продукцію рослинництва підвищилися в 1,7, а тваринництва -в 1,5 раза. Слід зазначити, що криза призвела до скорочення випуску насамперед найнеобхідніших у фізіологічному відношенні продуктів харчування - м яса, молока та продуктів їх переробки.

Кількість білків у харчовому раціоні населення зменшилася в середньому майже на 20 проти мінімальної фізіологічної норми.

Порівняно з 1990 р. споживання м яса і м ясопродуктів, включаючи сало й субпродукти, знизилося з 68 до 36 кг, молока й мо-локопродуктів у перерахунку на молоко - із 373 до 230, овочів -із 102 до 86, фруктів і ягід - із 47 до 37 кг. Одночасно збільшилася питома вага продуктів вуглеводної групи, яка для сімей із низьким рівнем доходів перевищує 70 . Зменшилося також споживанння продуктів-із 141 до 121, картоплі 131 до 126 кг. Отже, продовжується спад структури харчування найширших верств населення.

В зарубіжних країнах показник споживання на душу населення значно вищий.

Якщо враховувати сало, жир, субпродукти відношення вживання м яса в США становить 1 3, а на хліб і картоплю припадає 46 денного раціону, на м ясо в - США - відповідно 20 і 25 . Різна економічна доступність його купівлі. Щоб 1 кг м яса, українському громадянину потрібно працювати в 10-12 разів аніж американцю. Зниження рівня виробництва продовольчої продукції і її споживання призвела на це й недосконала податкова система, кількість податків, які визначають нарахування значущості продукції для господарства і споживачів, і великі так звані торгові накрутки викликали підвищення цін, підірвали розвиток продольчої бази, штучно знизили попит на кількість продуктів. Харчова промисловість зминилася у складному становищі. В більшості країн із розвинутою економікою на продовольчі продукти першої необхідності ставки податку на додану вартість значно зменшені або відсутні. Наприклад, у виробника товарів і послуг першої необхідності і продовольства, ліків використовується ставка податку - 5,5 , далі в міру підвищення 7, 18,6 і 33,3 предмети розкоші . Ставки запроваджують нижчі або вищі у в язку із цим Комісія країн членів Європейської Економічної Співдружності запропонувала увести систему із двох ставок - стандартної 14-20 і зниженої 4-8 . В Україні також доцільно увести диференційований податок на додану вартість. При цьому ставки його в харчовій промисловості повинні бути знижені. Це - один із факторів державної підтримки переробної промисловості. Скорочення реалізації продукції впливає також втрата зовнішніх і внутрішніх ринків Не сприяє нарощуванню виробництва невизначенність діючої системи фінансового регулювання взаеморозрахунків підприємств харчової промисловості з виробниками сировини, енергоносіїв, інших матеріально-технічних засобів і сферою реалізації. Розширення дебіторсько-кредиторської заборованності призводить до зростання кількості їх підприємств. Нестача коштів для формування фондів соціального розвитку підприємтсв не дає можливості проводити роботи конструкції і технічного переозброєня обладнання.

Розрахунки показують, шо якби в харчовій промисловості податок на додану вартість був на рівні 10 , то балансовий прибуток у 1996 р. підвищився б за того ж обсягу випуску продукції майже в 2 рази. Настав час докорінно переглянути всю податкову систему, знизити ставки та зменшити кількість податків. Це дасть змогу відновити роботу промисловості, а підприємствам збільшити обсяги оборотних засобів і прибутку, який потрібний для виробничого й соціального розвитку.

За останні п ять років змінилася ситуація на ринку продовольства України - різко скоротилися дійсний попит і пропонування.

При цьому темпи зниження попиту значно перевищили зменшення пропонування. По багатьох продуктах ринок з дефіцитного став перенасиченим.

У нашій країні зникли черги покупців, але виникли певні труднощі з продажем продуктів. Хоча збільшилася реалізація їх на колгоспних ринках, безпосередньо населенню в рахунок оплати праці, шляхом бартерних угод, проте значна кількість вирощеної сільськогосподарської продукції ще не знаходить збуту, тому згодовується худобі або псується, а сільськогосподарські підприємства зазнають збитків. Тільки в торговельних організаціях втрати овочів, наприклад, становлять щороку 11-13 . Водночас високими темпами зростає імпорт продуктів. Це позбавляє наших селян засобів до існування.

Спад попиту на продукти спричинений, перш за все, зниженням реальних доходів населення, а також зростанням розміру податків та інших необхідних платежів, обмеженістю експортних можливостей сільськогосподарської продукції. Зниження реальних доходів населення зумовлене політичними, економічними й соціальними чинниками, зокрема високими податками на предмети першої необхідності податок на добавлену вартість , спадом виробництва, збільшенням непрацюючих людей, низьким рівнем заробітної плати, який нині не забезпечує навіть простого відтворення робочої сили. Крім того, нині на підприємствах і в організаціях затримують виплату заробітної плати на 5-6 і більше місяців. Виплачують її без відповідної індексації втрат, спричинених інфляцією. Масово практикуються безоплатні відпустки за ініціативою адміністрації. Тому більшість працівників позбавлена можливості жити на результати своєї праці. Різке здешевлення робочої сили - основний чинник диспропорції між попитом та пропонуванням на ринку продуктів харчування.

Самі тільки затримки з виплатою заробітної плати знижують, за нашими розрахунками, купівельну спроможність населення на 25-ЗО відсотків. Пропонування продуктів зменшилося через скорочення вітчизняного виробництва та недоліки в системі маркетингу - малу зацікавленість працівників у ефективному використанні ресурсів та поліпшенні стану реалізації продуктів харчування, дуже слабку матеріально-технічну базу переробних підприємств і торговельних організацій, недостатньо розвинену інфраструктуру ринку, споживчу кооперацію, яка майже припинила роботу.

У 1995 році обсяг виробництва сільськогосподарської продукції в усіх категоріях господарств України скоротився порівно з 1990 р. на 34,9 . Скорочено виробництво майже всіх видів сільськогосподарської продукції, у тому числі зерна - на 33,5 , цукрових буряків - на 33,0 , картоплі - на 12 , овочів - на 1 1,9 , молока - на 29,8 , яєць - на 42,3 і м яса - на 47,7 . Вирбництво сільскогосподарської продукції в усіх катугоріях господарств, млн тПродукція Роки 1996 до 1990 1990 1992 1993 1994 1995 1996 Зерно 51,0 38,7 38,5 45,6 38,5 33,9 66,5 Цукрові буряки 44,3 36,2 28,8 33,7 28,1 29,7 67,0 Овочі 6,7 5,9 5,3 6,1 5,1 5,9 98,1 Фрукти і ягоди 2,9 1,5 2,1 2,8 1,2 1,9 65,5 М ясо 4,4 4,0 3,4 2,8 2,7 2,3 52,3 Молоко 24,5 22,4 19,1 18,4 18,1 17,2 72,2 Яйця млрд шт 16,3 15,2 13,5 11,8 10,2 9,4 57,7 Головною причиною зменшення обсягів виробництва є підвищення вартості ресурсів і кредитних ставок, збільшення податків, а також раптове відкриття внутрішнього ринку для конкуренції з іноземними товаровиробниками.

До спаду виробництва призвело також скорочення ресурсів, зниження ефективності їх використання, ослаблення виконавчої і технологічної дисципліни, зменшення стимулів і можливостей щодо інвестування і прискорення науково-технічного прогресу.

Майже припинено оновлення машинно-тракторного парку господарств, не забезпечується навіть просте відтворення виробництва, відсутнє нагро мадження капіталу більше того, встановилася чітка тенденція зменшення поголів я худоби і птиці 6-10 щороку , скорочення багаторічних насаджень, тобто господарства існують переважно за рахунок проїдання запасів і штучного зниження справжньої вартості робочої сили. На внутрішньому ринку продовольства України триває зростання цін. Проте темпи підвищення їх на окремі продукти істотно відрізняються зокрема, за період з серпня 1995 р. по серпень 1996 р. найнижчими вони були на олію, яблука, цибулю, цукор і картоплю, а найвищими - на хліб і хлібопродукти, молоко, кондитерські вироби і м ясопродукти.

Якщо за вказаний період ціни в державній і кооперативній торгівлі підвищилися на олію на 6,8 , яблука - на 9,3, цибулю - на 12,7, цукор - на 16,7, картоплю - на 17,3 , то на хліб і хлібопродукти - на 44-103 , молоко і молокопродукти - на 65-96 , кондитерські вироби на 70-80, м ясо і м ясопродукти - на 59-72 і рибу - на 38-54 . На міських ринках підвищення цін на продукти харчування відбувається повільнішими темпами, ніж у державній і кооперативній торгівлі. В цілому ціни на продукти харчування збільшилися за вказаний період на 44,7 , а на непродовольчі товари - на 87,6 . Але матеріально-технічна база галузі не відповідає сучасним вимогам, характеризується значною спрацьованістю обладнання.

Це негативно позначається і на економічних показниках.

Приміром, спрацьованість основних виробничих фондів у галузі сягає 48 відсотків, а темпи оновлення їх основної частини значно відстають від потреби.

Стосовно основної частини вони становлять менше 56 відсотків на рік. Рівень механізації праці на підприємствах не перевищує 50-60 відсотків. Продуктивність праці в галузі в 2-3 рази нижча, ніж на споріднених підприємствах у зарубіжних країнах з розвиненою економікою. Для створення міцної матеріально-технічної бази на часі - активне формування і нагромадження інвестиційного потенціалу, перетворення амортизацій у найважливіший реноваційний ресурс, впровадження сучасних технологій тощо. Нині найголовніше завдання підприємств галузі - поліпшення їх фінансового стану.

Визначальний чинник платоспроможності тут - стан обігових коштів, які розпорошуються через постійне зростання дебіторської заборгованості. отже, ефективне викорисгання коштів - пріоритетний напрямок фінансової діяльності підприємств. Реалізувати його можна за допомогою стабілізації виробництва.

При зменшенні обсягів випуску продукції ефективність використання обігових коштів неминуче погіршується. Це зумовлено тим, що обсяги сировини, матеріалів, інших ресурсів і палива зменшуються швидшими темпами, ніж обсяг випущеної продукції. На ринку продовольства України продовжує зменшуватися попит у зв язку з погіршенням купівельної здатності населення і різко збільшується пропозиція імпортних продуктів. Тому значна частина вирощеної сільськигоспо-дарської продукції не знаходить збуту, згодовується худобі або псується а сіпьськогоспо-дарські підприємства зазнають збитків Ринок - це система товарного обороту, де виробництво й переміщення товарів до спопоживачів. Основними категоріями є попит і пропозиція, які реалізуються через купівлю-продаж товарів через оптово-роздрібну торгівлю . Саме значення попиту і пропозиції зумовлює і зміни виробництва, впливає на динаміку цін, викликає переливання та переміщення ресурсів виробництва між галузями і регіонами.

Попит формується під пливом демографічних якісних і вартісних факторів, тобто він залежить від кількості населення, розміру його доходів, якості товарів, реклами тощо. Пропозиція і вартість товарів, поданих до реалізації залежить від природних, організаційний і технологічних факторів. Основними сегментами системи пропозиції є вітчизняне сільськогосподарське виробництво, імпорт, переробка, зберігання, товарна обробка й пакування продукції, транспорт і зв язок. Центральне місце в ринку належить оптовій і роздрібній торгівлі, ринковій інфраструктурі. Саме ці елементи ринку здійснюють товарний оборот продуктів. Нині Україна переходить від державної централізованої до багатоукладної ринкової економіки. Перша грунтувалася на державній формі власності на основні засоби виробництва.

Друга - переважно на трьох формах власності приватній, колективній, державній . Модель ринку централізованої економіки характеризувалася такими особливостями первинним була пропозиція і вважалося, що головне - це виробити продукт, а він знайде споживача регулювався ринок переважно адміністративними методами через ціновий механізм і планово-цільовий розподіл ресурсів господарями ринку були державні чиновники і партійна номенклатура інвестиції у сільське господарство здійснювалися без достатнього врахування економічної ефективності виробництва, мінімізації собівартості, співвідношення попиту і пропозиції на внутрішньому і зовнішньому ринках.

Зовсім інша модель ринкової економіки. Ринкові відносини повинні формуватися за так званою збутовою концепцією. Вона виходить із необхідності максимізації доходів через збут товарів, пріоритетне значення відводиться попиту, королем ринку стає споживач.

Підприємства вироблятимуть товари тільки в тому разі, якщо їх можна вигідно продати.

Регулюватимуться ринкові відносини переважно економічними методами.

Оскільки капітал буде перерозподілений по різних формах власності, то плани і проекти власників капіталу направлятимуть і регулюватимуть ринкові відносини. Адже хоч би яку частину своїх запасів людина витратила як капітал, вона завжди чекає, що їй не тільки буде повністю повернена її сума, а ще й надійде з прибутком.

Кожний власник капіталу намагатиметься максимізу-вати доход шляхом вкладання своїх ресурсів у ті технологічні процеси, де він очікує найвищий сумарний доход, і ні в якому разі не буде продовжувати вкладати їх в ті галузі, які більше не забезпечують отримання прибутку. Однак провідна роль у регулюванні ринкових відносин усе ж таки має належати державі, яка може це здійснювати через цінову та кредитно-податкову політику і створення відповідних умов для зміцнення матеріально-технічної бази господарств, удосконалюючи податкову систему й систему інших аспектів регулювання ринку таким чином, щоб посилити стимули до інвестування й прискорення науково-технічного прогресу. Чому ж потрібне державне регулювання ринку? Перш за все це треба для ліквідації суперечностей в інтересах товаровиробників і споживачів. Товаровиробники заінтересовані в тому, щоб кількість товару, яка на.

– Конец работы –

Используемые теги: пищевая, промышленность, Украины, проблемы, перспективы, развития0.09

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Пищевая промышленность Украины. Проблемы и перспективы развития

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

РЫНОК ЦЕННЫХ БУМАГ В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ: ПРОБЛЕМЫ И ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ
Он является неотъемлемой частью рыночных отношений. На данном этапе рынок ценных бумаг в России в большой степени уже сформирован: есть эмитенты… Очевидным становится необходимость существования структур, которые позволяли… Поскольку управлять экономикой может толь ко тот, кто владеет собственностью, то и рынок ценных бумаг приобретает…

Анализ проблем и перспективы развития экстремального туризма в России и за рубежом
Туризм как отрасль хозяйства - это наиболее распространенное утверждение о туризме, особенно руководителей регионов, экономистов.Среди немногих, не… Между тем, сами туристы твердо уверены, что туризм - это их (туристов)… Увлечение людей экстремальным туризмом растет с каждым годом. По некоторым оценкам, на долю этого сегмента приходится…

Проблемы и пути развития гражданского общества в Украине
В трудах ученых прошлого и современности вот уже более двух тысячелетий гражданское общество рассматривается, анализируется и описывается все более… В последнее время проблемы гражданского общества, относящиеся к взаимосвязи… Становления гражданского общества является актуальной проблемой для Украины, так как в данный момент деятельность…

Проблемы и перспективы Украины в контексте расширения ЕС
Более того, в краткосрочной перспективе возникнут и негативные последствия, которые могут усложнить формирование единого европейского экономического… Журнал УЦЭПИ был представлен на международной конференции «Расширение ЕС:… Основные положения аналитического доклада УЦЭПИ мы предлагаем вниманию читателей «ЗН». Специфика нового этапа…

Проблемы и перспективы сотрудничества Украины и Российской Федерации
Образование после распада сначала социалистического лагеря, а затем и СССР новых независимых государств, имеющих значительный промышленный,… Однако политические расхождения правящих элит в разных странах затормозили… ПРОБЛЕМЫ И ПЕРСПЕКТИВЫ ПРОИЗВОДСТВЕННОЙ И НАУЧНО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКОЙ КООПЕРАЦИИ ПРЕДПРИЯТИЙ УКРАИНЫ И РОССИЙСКОЙ…

Вексельный рынок и перспективы его развития на Украине
Власне, розвиток вексельного обігу певною мірою обумовив перетворення всіх грошових розрахунків у безготівкову форму. Роль і значення векселя завжди підтримувалися вексельним правом і… Векселі активно використовувалися і використовуються у міжнародних і внутрішніх розрахунках країн з розвиненою…

Торговля как отрасль в экономики. Ее роль в воспроизводственном процессе. Проблемы и перспективы развития
И сегодня от профессионализма каждого, кто занимается организацией торгового процесса, напрямую зависит успех развития торговых отношений России в… Торговля – одна из крупнейших отраслей экономики любой страны, как по числу… Различия в обеспечении природными ресурсами, отсутствие возможности произвести продукт внутри региона, в том числе и…

АТЭС (Организация Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества), история создания, характер деятельности, проблемы и перспективы развития.
В АТР входят страны зарубежной Восточной и Юго-Восточной Азии, географически тяготеющие к Тихому океану. Наряду с ними в АТР включают и ряд государств двух других континентов -… Гораздо реже как о части АТР говорят о тихоокеанских странах Латинской Америки, хотя там со все большим интересом…

Проблемы и перспективы интеграционного развития на пространстве СНГ
Перспективы у этого союза есть, ибо большинство интересов России и Казахстана совпадают, а многие проблемы безопасности страны могут решить только… Далеко не однозначно прогнозируются и модели внутриполитического развития… Во-вторых, еще одна точка соприкосновения интересов России и Казахстана – угроза исламского экстремизма. Для России…

Проблемы и перспективы развития денежной системы России
Крах денежной системы России. Анализ отчта Центрального банка Российской Федерации за 1996 г. Отчет… Катастрофа в народном хозяйстве России находит полное отражение и соответствие в крахе денежной системы. Но, по мнению…

0.037
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Налоговая система России: сущность, проблемы, перспективы развития Взимание налогов - древнейшая функция и одно из основных условий существования государства, развития общества на пути к экономическому и социальному… Экономические преобразования в современной России и реформирование отношений… На пути к рыночной экономике налоги становятся наиболее действенным инструментом регулирования новых экономических…
  • Банковская система Республики Беларусь: проблемы и перспективы развития Ведь банки - это одно из центральных звеньев системы рыночных структур.Развитие их деятельности - необходимое условие реального создания рыночного… Банки - это предприятия, присущие любой нормально функционирующей… Находясь в центре экономической жизни, обслуживая интересы производителей, банки опосредуют связи между…
  • Образование в странах Африки южнее Сахары в XXI веке: проблемы и перспективы развития Воспитание и образование детей младшего возраста является краеугольным камнем ОДВ. Правильное питание, эффективная охрана здоровья и доступ к… Бедность домохозяйств и низкий уровень образования родителей - это два самых… По сравнению с 1990-и годами, в первом десятилетии XXI века наблюдается быстрый прогресс в обеспечении всеобщего…
  • РоссийскоЕ образование: Проблемы и перспективы развития На сайте allrefs.net читайте: "РоссийскоЕ образование: Проблемы и перспективы развития"
  • Европейский Союз: этапы развития, проблемы, перспективы Идея "общеевропейского дома" существовала давно.Объединить под своей властью Европу мечтали еще древнеримские императоры. Весомый вклад в европейскую интеграцию внесло христианство, ставшее важным… В результате 25 марта 1957 г. в Риме был подписан договор об учреждении Европейского экономического сообщества (ЕЭС). …