рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Частота дихання в дітей різних вікових груп

Частота дихання в дітей різних вікових груп - раздел Образование, Основи МЕДСЕСТРИНСТВА   Вік   Новонароджені Ві...

 

Вік

 

Новонароджені

Від 1 до 2 років

Від 2 до 6 років

Від 6 до 10 років

Від 10 до 16 років

Від 16 до 18 років

 

 

Частота дихання (кількість вдихів за 1 хв)

 

ЗО

20—25

19—21

17—19

16—18


Під задишкою розуміють зміну частоти, глибини, ритму дихання, пору­шення співвідношення фаз вдиху й видиху, яке зазвичай супроводжується суб'єктивним відчуттям нестачі повітря. Задишка може супроводжуватися різким прискоренням дихання (тахіпное) і його вповільненням (брадипное) аж до повної зупинки дихання (апное).


 

Залежно від того, яка фаза дихання стає ускладненою, розрізняють інспіра-торну задишку (проявляється ускладненим вдихом і трапляється, наприклад, при звуженні трахеї та головних (великих) бронхів); експіраторну (ускладне­ний видих при спазмі часткових (дрібних) бронхів і скупченні в їхньому про­світі в'язкого секрету) та змішану задишку.

Ядуха — раптовий напад сильної задишки; унаслідок порушення діяльнос­ті дихального центру виникають патологічні типи ядухи: дихання Куссмауля, Чейна—Стокса, Біота (мал. 56).

Дуже вповільнене й глибоке дихан­ня ("велике дихання") називають ди­ханням Куссмауля. Супроводжується звучним шумним вдихом і посиленим видихом, після якого настає пауза. Таке дихання є характерним для азоте-мічної уремії та діабетичної коми.

Зміну ритму дихання спостерігають при диханні Чейна—Стокса, для якого властиве хвилеподібне збільшення і зменшення амплітуди дихання з наяв­ністю пауз між хвилями (тривалістю 40—50 с). Після паузи настають нечас­ті дихальні рухи, спочатку поверхневі, а потім глибші й частіші. Потім ди­хальні рухи знову стають поверхневими і не частинними, що призводить до нової паузи. Таке дихання зазвичай не залежить від легеневого захворювання і має погане прогностичне значення, бо вказує на тяжке захворювання мозку, розлад мозкового кровообігу.

Дихання Біота характеризується

рівномірним за глибиною диханням із періодичним виникненням тривалих пауз (від кількох секунд до півхвилини). Такі типи дихання часто спостеріга­ють у пацієнта, що в стані агонії. Вони є показником погіршення стану пацієн­та. У разі появи патологічного дихання медична сестра має негайно повідоми­ти лікаря.

Догляд за пацієнтами з ядухою передбачає постійний контроль за частотою, ритмом та глибиною дихання.

Кашель — це складний рефлекторно-захисний акт, під час якого організм звільняється від залишків, що утворилися внаслідок патологічного процесу в легенях (слиз, гній, кров), і сторонніх часточок (пил, їжа тощо), які потрапили туди із зовнішнього середовища.

318


 

Виникає внаслідок подразнення слизової оболонки гортані, трахеї, бронхів тапри ураженні плеври. Кашель може бути постійним, періодичним, нападо-подібним. Виникає зазвичай при захворюваннях органів дихання, але може виникнути і при застої крові в малому колі кровообігу (при вадах серця). Іноді кашель буває центрального походження.

Розрізняють кашель сухий і вологий (з виділенням мокротиння). Напри­клад, при бронхіальній астмі мокротиння буває слизисте, безбарвне, в'язке, при бронхопневмонії — слизисто-гнійне, при прориві абсцесу легені в просвіт бронха або при бронхоектазах — гнійне.

Кровохаркання — це виділення з дихальних шляхів крові або мокротиння із кров'ю при кашлі. Виділення крові може бути незначним, у вигляді прожи­лок. Значне ж виділення крові спостерігають при легеневій кровотечі, що є загрозою для життя хворого, смерть якого може настати протягом кількох хвилин.

Існує декілька причин виникнення кровохаркання — бронхіт, бронхоекта-тична хвороба, абсцес, рак і туберкульоз легень, пневмонія, стеноз мітральногоотвору, тромбоз легеневої артерії, первинна легенева гіпертензія, набряк, травма легень тощо.

Біль у грудній клітці пов'язаний із багатьма причинами. Виникає внаслі­док розвитку патологічного процесу безпосередньо в грудній стінці, плеврі, серці та аорті, нарешті, внаслідок іррадіації болю при захворюваннях органів черевної порожнини. При захворюваннях органів дихання виникнення болю в грудній клітці залежить від подразнення плеври. Плевральний біль буває ко­лючим, може бути дуже сильним, гострим. Він посилюється при глибокому диханні, кашлі і в положенні хворого лежачи на здоровому боці. При такому положенні дихальні рухи клітки частішають, унаслідок чого посилюється тер­тя запалених жорстких плевральних листків.

Гостра дихальна, або легенева, недостатність— це неспроможність ле­гень перетворювати венозну кров на артеріальну. Причини дихальної недо­статності різні. Вони можуть бути пов'язані з ураженням центральної нервової системи (кома, зумовлена отруєнням чадним газом, інтоксикаціями, набря­ком мозку), порушенням бронхіальної прохідності (наявність сторонніх тіл, утеплення, бронхоспазм), ураженням легеневої тканини (запалення легень, емфізема, пневмосклероз тощо).

На початку гострої дихальної недостатності у хворого виникають відчуття нестачі повітря, неспокій, ейфорія. При огляді привертає увагу пришвидшене дихання, участь допоміжних м'язів у диханні; надалі шкіра синіє, укриваєть­ся холодним липким потом. Спостерігають порушення свідомості, кому.

Набряки є одним із головних проявів серцевої недостатності. Підвищення тиску у венах та капілярах, сповільнення течії крові в них та підвищення про­никності капілярів слугують причиною посиленої течії крові в тканини. За­тримка натрію та води в нирках, а також зниження вмісту білка в крові вна­слідок порушення функції нирок та печінки зумовлюють розвиток набряків.


 

Здійснюючи догляд за пацієнтами із хронічною недостатністю кровообігу, слід пам'ятати, що серцеві набряки на початкових стадіях захворювання мо­жуть бути прихованими. У таких випадках затримка рідини в організмі про­являється в збільшенні маси тіла та зменшенні виділення сечі. Дуже важливо пацієнтам із хронічною недостатністю кровообігу щоденно визначати кіль­кість виділеної за добу сечі (добовий діурез), порівнюючи його з кількістю ви­питої та введеної парентерально рідини (водний баланс).

Добовий діурез має складати не менше як 70—80 % від усієї отриманої паці­єнтом за добу рідини. Розрахунок добового діурезу визначають за формулою:

Кількість виділеної сечі х 0,8 (80 %) = Кількість сечі, яка має виділитися в нормі.

■■':

Якщо пацієнт протягом доби виділяє сечі набагато менше, ніж розраховано (у нормі) + або 5—10 % (від'ємний діурез), то це означає, що частина рідини затримується в організмі, збільшуються набряки і накопичується рідина в по­рожнинах (водянка порожнин).

Якщо пацієнт протягом доби виділяє сечі більше, ніж розраховано, то це позитивний діурез (спостерігають під час приймання сечогінних препаратів).

Стан водного балансу організму можна контролювати також шляхом визна­чення маси тіла пацієнта.

При підвищенні температури тіла понад 37° С втрата води через легені та шляхом випаровування з поверхні шкіри на кожен градус становить приблиз­но 200 мл за добу.

На початкових стадіях серцевої недостатності розвиток набряків прихова­ний. Про їх появу в цей період свідчать збільшення маси тіла, зменшення діу­резу (утворення та виділення сечі), переважання нічного діурезу над денним (ніктурія). Набряки з'являються на нижніх кінцівках наприкінці дня, а до ранку вони зникають. Згодом нічного відпочинку стає недостатньо для зник­нення набряків. Вони з'являються в підшкірному прошарку гомілок, стегон, сідниць, живота, грудей. Якщо пацієнт перебуває в положенні сидячи, набря­кають ноги, якщо лежачи на спині — набряки з'являються в ділянці крижів, сідниць, нижньої поверхні стегон, у положенні лежачи на одному боці — від­повідно переміщуються й набряки.

Слід знати, що шкіра над набряком стає гладенькою, блискучою, темпера­тура її й чутливість знижуються, тому внаслідок необережного застосування грілки може з'явитися опік. Так само легко виникають і пролежні. Живлення набряклої шкіри недостатнє, опірність щодо інфекції знижена, тому опіки й пролежні погано лікуються й легко нагноюються. Уводити ліки в набряклий підшкірний прошарок не рекомендують, бо вони погано всмоктуються, з місця проколу шкіри ін'єкційною голкою виділятиметься набрякова рідина й через нього може проникнути інфекція.

Спостереження за діурезом пацієнта з ураженням серцево-судинної систе­ми необхідно вести постійно, з першого дня госпіталізації і до виписування із стаціонару.


 

Дані про кількість ужитої рідини та виділеної сечі заносять до температур­ного листка або до листка обліку водного балансу.

Треба знати, що добова кількість сечі в здорової людини становить у серед­ньому 1200—1800 мл. Зменшення виділення сечі за відсутності захворювань нирок, проносу, посиленого потовиділення свідчить про серцеву недостатність. Про це необхідно повідомити лікаря.

У здорової людини протягом дня нирки виділяють сечі більше вдень, ніж уночі. При ослабленні скоротливої діяльності серця кількість сечі, яка виді­ляється вночі, може переважати кількість, що виділяється вдень. Це зумовле­но тим, що під час сну навантаження на міокард зменшується і його діяльність поліпшується.

Артеріальний тиск — це сила крові, з якою вона діє на стінки судин. На його рівень впливають величина та швидкість серцевого викиду крові, частота й ритм серцевих скорочень, периферійний опір стінок артеріол.

Визначають артеріальний тиск за допомогою аускультативного методу Короткова. Для цього використовують спеціальний апарат — тонометр (ртутний, пружинний, електронний). Для визначення артеріального тиску треба пра­вильно підібрати розмір подушки в манжетці, адже неправильно підібраний може дати неправильні результати. Довжина подушки має відповідати довжи­ні обхвату руки (мал. 57). Якщо необхідного розміру манжетки нема, то най­краще використати довшу подушку, ніж коротшу.

Артеріальний тиск, який виникає в артеріях під час максимального підви­щення пульсової хвилі після систоли шлуночків, називають систолічним. Тиск, який підтримується в артеріях під час діастоли внаслідок зниження їх тонусу, називають діастолічним. Різниця між систолічним і діастолічним тиском становить пульсовий тиск. Показники артеріального тиску в нормі — у межах від 21,3/9 до 18,3/12 кПа (від 100/60 до 140/90 мм рт. ст.; табл. 31).

Таблиця 31. Значення артеріального тиску в дітей різних вікових груп

 

Вік Тиск, ммрт. ст.
діастолічний систолічний
Новонароджений (до 1 року) 50—56 65—91
Від 2 до 5 років 55—56 90—95
Від 6 до 12 років 57—66 96—107
Від 13 до 15 років 63—67 109—114
Від 16 до 18 років 66—70 112 - 121

 

Дослідження артеріального пульсу

Артеріальний пульс — це періодичні коливання стінок артерій, зумовлені викидом крові із серця в артеріальну систему і зміною в ній тиску протягом систоли та діастоли.


 

 

 

 

З діагностичною метою пульс визначають на різних артеріях — на сонній обережно, щоб запобігти різкому рефлекторному зменшенню частоти серце­вих скорочень (мал. 58).

Найчастіше його досліджують на променевих артеріях (одночасно на обох руках). Відчувши пульс одночасно на правій і лівій променевих артеріях, по­рівнюють величини пульсових хвиль на обох руках, які в нормі мають бути однаковими. Величина пульсу на правій і лівій променевих артеріях є різною при аномаліях розвитку, звуженні або здавленні відповідної променевої, пле­чової або підключичної артерії, а також при однаковому наповненні пульсу, тому далі дослідження продовжують на одній руці. Якщо є різниця в наповнен­ні пульсу, інші його властивості визначають на тій променевій артерії, де пуль­сові хвилі чіткіші.

Ритм пульсуоцінюють за регулярністю пульсових хвиль, які виникають одна за одною. Якщо пульсові хвилі з'являються через однакові проміжки часу, це свідчить про правильний ритм (ритмічний пульс). А при різних інтер­валах між пульсовими хвилями ритм пульсу неправильний (неритмічний пульс).

Частота пульсу— це кількість пульсових хвиль за 1 хв. При правильному пульсі підрахунок його частоти проводять за ЗО с і одержану цифру помножу­ють на 2. При неправильному — підраховують частоту пульсу за 1 хв. Треба знати, що в здорових осіб частота пульсу коливається в межах від 60 до 90 за 1 хв.


 

 

Збільшення частоти серцевих скорочень понад 90 за 1 хв (тахікардія) відмічають при різних фізіологічних та патологічних станах, відповідно виникає ж збільшення частоти пульсу, який називається прискореним. При зменшенні чистоти серцевих скорочень менше 60 за 1 хв (брадикардія) пульс стає вповільненим

Напруження пульсу визначають за силою, що застосовують при натисненні жа стінку артерії для припинення її пульсації. Зі ступеня напруження пульсу можна приблизно уявити величину максимального тиску: чим він більший, тим пульс напруженіше (твердий пульс), і чим менший — тим пульс менш наружений (м'який пульс).


 

Наповнення пульсувизначають за кількістю артеріальної крові, що дає лівий шлуночок за одну систолу, а також за допомогою різниці між і максимальним та мінімальним розтягненням стінки артерій. Так, спочатку визначаю проксимально розміщеним пальцем на стінку артерії так, щоб дистальний розміщений палець зміг визначити характер артерії, коли вона не наповнилась кров'ю. Потім натискати припиняють і отримують пальпаторне відчуттяв момент максимального наповнення артерії кров'ю. За ступенем наповнення визначають повний і пустий пульс.

Величина пульсу. Величина пульсового поштовху об'єднує наповнення та напруження пульсу. Залежить від ступеня розширення артерії під час піднімання й від її спадання в момент діастоли. Це, у свою чергу, залежить від наповзай пульсу, величини коливання артеріального тиску під час систоли і діасг :^зе *■■ еластичності судини. При збільшенні ударного об'єму крові, при значному наливанні тиску в артерії, а також при зниженні тонусу стінки артерії вен." пульсової хвилі зростає. Такий пульс називається великим.

На сфігмограмі великий пульс характеризується високою амплітудою і вихідними коливань, тому його ще називають високим. Зменшення ударного об’єму амплітуда коливання тиску під час систоли та діастоли, підвищення | стінки артерії призводять до зменшення величини пульсових хвиль | пульс). Іноді при шоку, гострій серцевій недостатності, значній крововтрата наличина пульсових хвиль така незначна, що її ледве можна визначити, тоноподібний пульс. Частоту пульсу визначають щодня й результати заносять до температурного листка у вигляді крапок. Крапки з'єднують між собою червоним олівцем, утворюючи графічне зображення кривої частоти пульсу (табл. 32).

Таблиця 32. Частота пульсу вдітей різних вікових груп

Вік 1 Частота пульсу (за 1 хв)
Новонароджений (до 1 року) 140—170
Від 1 до 2 років 80—160
Від 2 до 6 років 80—130
Від 6 до 14 років 70—110
Від 14 до 18 років 60—100

Вимірювання температури тіла

Людині, як і всім теплокровним, притаманна постійна температура тіла що, не залежить від температури навколишнього середовища. Це забезпечується шляхом складних процесів терморегуляції, що зумовлені рівновагою між теплоутворення та тепловіддачі. Теплоутворення є загалом результатом хімічних процесів. При цьому джерелом утворення тепла є процеси окислення

 


 

потових залоз (при цьому утворюється так звана гусяча шкіра), внаслідок чого зменшується віддача тепла шляхом його випромінювання та випаровування. У такий спосіб організм захищає себе від переохолодження.

Для вимірювання температури тіла найчастіше застосовують термометр "Термотест". Це полімерна пластинка, вкрита емульсією з рідких кристалів. Для вимірювання температури тіла пластинку накладають на будь-яку части­ну тіла. При температурі 36—37 °С на пластинці зеленим кольором висвітлю­ється літера "№' ("]Могта"), а при температурі більше 37 °С — "Г" ("ГеЬгіа" — гарячка) (мал. 61, а). Більш досконалі термометри можуть подавати індикацію в цифровому позначенні (мал. 61, б).


 

Зазвичай температуру тіла ви­мірюють двічі на добу — між 7:00 та 9:00, між 17:00 та 19:00. Інколи (для виявлення прихованого рев­матизму, туберкульозу тощо) тем­пературу тіла вимірюють через кожні 2—4 год. Найчастіше її ви­мірюють у пахвовій ямці. На прак­тиці це найзручніше місце, однак дає не дуже точні результати, як при вимірюванні в порожнинах. Вимірювання температури тіла в ротовій порожнині є дуже точним, незалежно від температури навко­лишнього середовища, вологості шкіри тощо. Кожен пацієнт пови­нен мати індивідуальний термо­метр. Ртутний резервуар термоме­тра слід тримати під язиком. Також точними є результати і при вимі­рюванні температури тіла в прямій кишці. Показане для маленьких дітей, надто виснажених та знеси­лених хворих (у них термометр у пахвовій ямці м'які тканини охо­плюють нещільно, тому результати такого вимірювання є неточними); протипоказане — при затримці ви­порожнень (закреп), проносі, запа­ленні прямої кишки (проктит), ге­морої, що кровоточить, психічних захворюваннях та психічному збу­дженні пацієнта. У разі закрепу пе­ред вимірюванням температури тіла слід поставити очисну клізму. Вимірювання температури тіла у піхві широко застосовують у гінекологічній практиці для виявлення порушень менструального циклу. Цей метод дає дуже точні результати. У кожної паці­єнтки має бути індивідуальний термометр.

Заслуговує на увагу співвідношення температури тіла і частоти пульсу (табл. 33). Зазвичай при підвищенні температури тіла на 1 °С частота пульсу прискорюється на 8—10 пульсових коливань за 1 хв (правило Лібермейстера) у дорослих, у дітей — на 15—20.


 

Таблиця 33. Співвідношення температури тіла та частоти пульсу

Температура, °С

36,5 37,0 37,5 38,0

Пульс, за Іхв

Температура, °С

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи МЕДСЕСТРИНСТВА

Л П ОЛЬХОВСЬКА В А КАПУСТНИК... основи... МЕДСЕСТРИНСТВА ЗМІСТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Частота дихання в дітей різних вікових груп

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема II. МИСТЕЦТВО СПІЛКУВАННЯ В МЕДСЕСТРИНСТВІ. НАВЧАННЯ В СЕСТРИНСЬКІЙ СПРАВІ.
ПОНЯТТЯ ПРО СЕСТРИНСЬКИЙ ПРОЦЕС............................69 Спілкування та його види.....................................................70 Навчання пацієнтів.

Тема IV. ТИПИ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ЛІКУВАЛЬНО-ОХОРОННИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ПРИЙМАННЯ
ПАЦІЄНТА ДО СТАЦІОНАРУ...........................................156 Основні типи лікувально-профілактичних закладів. Функції приймального відділення.............

Тема VI. ОСОБИСТА ГІГІЄНА ПАЦІЄНТА. ПРОФІЛАКТИКА
ПРОЛЕЖНІВ................................................................212 Види режимів рухової активності пацієнта. Положення пацієнта в ліжку.................

Тема VIII. МЕТОДИ НАЙПРОСТІШОЇ ФІЗІОТЕРАПІЇ.
ГІРУДОТЕРАПІЯ. ОКСИГЕНОТЕРАПІЯ.........................283 Фізіотерапія: механізм дії засобів впливу на гіровообіг........284 Водолікування.......................

ОЦІНЮВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ ПАЦІЄНТА
МЕДИЧНОЮ СЕСТРОЮ...................................................313 Спостереження за зовнішнім виглядом і станом пацієнта.......314 Перелік практичних навичок.

ПЕРЕДМОВА
  Процеси, що відбуваються нині в Україні, — реформа системи охорони здоров'я, перехід на принципи надання первинної медико-санітарної допомоги населенню та бюджетно-страхової медицин

ПЕРЕДМОВА
  Процеси, що відбуваються нині в Україні, — реформа системи охорони здоров'я, перехід на принципи надання первинної медико-санітарної допомоги населенню та бюджетно-страхової медицин

ФІЛОСОФІЯ, ТЕОРІЯ, СУТЬ СЕСТРИНСЬКОЇ СПРАВИ. СЕСТРИНСЬКА ЕТИКА ТА ДЕОНТОЛОГІЯ. ОСНОВНІ ПОТРЕБИ ЛЮДИНИ
Після вивчення теми студент має: Знати: — потребу філософського осмислення сестринської практики для подаль­шого прогресу в сестринській справі; — основні поняття

Клятва Флоренс Найтінгейл
Перед Богом і перед обличчям зібрання я урочисто обіцяю вести життя, сповнене чистотою, і чесно виконувати свої професійні обов'язки. Я буду утримуватись від усього отруйного та шкідливого

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Етичними елементами філософії сестринської справи є все, крім: а) чесноти; б) обов'язків; в) деонтології; г) цінностей; ґ) чесності?

Дайте характеристику потреб людини.
Відповіді на контрольні питання 1— в; 2— б; 3— б; 4— ґ; 5— в; 6— б, в.

МИСТЕЦТВО СПІЛКУВАННЯ В МЕДСЕСТРИНСТВІ. НАВЧАННЯ В СЕСТРИНСЬКІЙ СПРАВІ. ПОНЯТТЯ ПРО СЕСТРИНСЬКИЙ ПРОЦЕС
  Після вивчення теми студент має: Знати: — спілкування як ефективний засіб допомоги пацієнтові в адаптації до змін у житті через захворювання; — р

Десять порад до терапевтичного спілкування
1. Розмову з пацієнтом починайте після того, як назвете себе (ім'я, посада) І повідомите мету бесіди. Звертайтесь до вашого пацієнта тільки на ім'я та по батькові, а також на "Ви".

II етап — визначення мети, планування змісту і методу навчання
Мета: — "результат": що має зробити, уміти, знати; — "критерії часу": межа часу, дата, інтервал часу. — "умови": самостійно або за допомогою

Аналіз та синтез отриманих даних
Проблеми існують: так/ні так/ні так/ні Проблеми якої групи пацієнт вважає найбільш вагомими? (У відповідній графі поставити: 1, 2, 3) Бажання пацієнта вирішити свої проблеми: так/ні

План навчання пацієнта
Прізвище, ім'я, по батькові: Т. М. Я., 72роки Відділення: терапевтичне, палата № 5 Проблема Мета Сестринські втручан

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Способи навчання: а) формальні; б) потенціальні; в) неформальні; г) індивідуальні; ґ) колективні. 2. Чинники, що сприяють спілкуванн

НФЕКЦІЙНА БЕЗПЕКА. ІНФЕКЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ. САНІТАРНО-ПРОТИЕШДЕМІЧНИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття інфекційної безпеки; — визначення і масштаб проблем внутрішньолікарняної інфекції; — способи передачі і

Умови безпеки медичної сестри на робочому місці
1. Спеціальний одяг, що захищає медичну сестру від можливого потраплян­ня крові та інших виділень при виконанні маніпуляцій: • медична шапочка; • одноразові гумов

Класифікація відходів лікувально-профілактичного закладу та особливос­ті дій медичного персоналу
Відходи класу Аутворюються в: • палатних відділеннях (крім інфекційних, шкірно-венерологічних, фти­зіатричних, мікологічних); • адміністративно-господарських прим

Заходи безпеки
1. У кожному відділенні лікувального закладу має бути аптечка, до складу якоїналежать: • 70 % розчин етилового спирту 100мл; • 5

Код форми за ЗКУД Код закладу за ЗКПО
  Міністерство охорони здоров'я   МЕДИЧНА ДОКУМЕНТАЦІЯ   Найменування закладу &nbs

ЕГО РОЗЧИНУ.
2. У процедурному кабінеті вологе прибирання проводити 2 рази на день із ■встосуванням 6 % розчину перекису водню та 0,5 % розчину мийного засобу ГПрогрес", "Лотос" та ін.); пі

План сестринського догляду
Прізвище, ім'я та по батькові______________________________________ Інфекційна безпека, іі Відділення_ № палати Дата Проблема

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезрозчини використовують для вологого прибирання приміщень: а) 1% розчин хлорного вапна; б) 10 % розчин хлорного вапна; в) 1 % р

Задача З
Шкірним антисептиком. Задача4 Запросити молодшу медичну сестру провести вологе прибирання із застосуванням деззасобів. Задача5

ТИПИ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ЛІКУВАЛЬНО-ОХОРОННИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ПРИЙМАННЯ ПАЦІЄНТА ДО СТАЦІОНАРУ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття: лікувально-охоронний режим, його елементи і значення для па­цієнта; — види режимів рухової активності;

СКЛАДІВ. ЕАРУ
    вменти і значення для па-   фиймальному відділенні цієнта до стаціонару; жня шкіри (див. сестрин- значеного режиму фізич-

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Спосіб транспортування пацієнтів визначає: а)медична сестра приймального відділення   ) лікар; в) палатна медична

Під час госпіталізації тяжкохворого медична сестра приймального відділення
має спершу: а) транспортувати пацієнта в реанімаційне відділення; б) почати надавати невідкладну долікарську допомогу; в) негайно визвати чергового лікар

Під час госпіталізації тяжкохворого медична сестра приймального відділення
має спершу: а) транспортувати пацієнта в реанімаційне відділення; б) почати надавати невідкладну долікарську допомогу; в) негайно визвати чергового лікар

Як запобігти утворенню пари при підготовці гігієнічної ванни?
Відповіді на контрольні питання 1 — б; 2 — г; 3 — в; 4 — б; 5 — б, в; 6 — 1 — а, б, в, 2 — г; 7 — г; 8 — ґ; 9 — г; 10 — ґ; 11 — ґ; 12 — г; 13 — ґ; 14 — а; 15 — в; 16 — ґ; 17 —

Задача 1
Повідомити чергового лікаря, викликати міліцію. Журнал реєстрації, медичну карту хворого стаціонару. Задача 2 Повідомити чергового лікаря, викликати міліцію, померлого транспортув

БІОМЕХАНІКА ТІЛА, ПЕРЕМІЩЕННЯ ПАЦІЄНТА
В ЛІЖКУ, ЗАПОБІГАННЯ ТРАВМУВАННЮ ПАЦІЄНТА) ■ Після вивчення теми студент має: Знати: — правильну біомеханіку при різних п

Правила використання здорової біомеханіки тіла медичної сестри
У положенні тіла сидячи 1.Для рівномірного розподілення маси тіла та зменшення навантаження за поперековий відділ хребта розмістіть коліна трохи вище стегон.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Загострення та розвиток остеохондрозу хребта зумовлює все, крім: а) мікро-, макротравми; б) статичного і динамічного навантаження; в) катання на ковзанах і лижа

Які відділи хребта людини рухомі найбільше і страждають при найбільшій на-вантаженості?
Відповіді на контрольні питання 1 — r; 2 — 6; 3 — б; 4 — t; 5 — в. 6. -CiMca. 7. Правильне положення. 8. Фаулера. 9. Рівновага тіла. 10.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОЛЕЖНІВ
  Після вивчення теми студент має: Знати: — чинники ризику утворення пролежнів; — місця можливого утворення пролежнів, стадії утворення;

Основні принципидогляду за пацієнтами з ризиком розвитку пролежнів
1. Правильне розміщення пацієнта на ліжку (функціональному). Обов'яз­кова наявність протипролежневого матраца (або поролонового матраца, за­втовшки не менше 10 см), а також додаткових валиків і под

Б. Догляд за носовою порожниною
1. Змочити в маслі ватні гніти та по черзі ввести їх в праву і ліву ніздрі 1—Зхв. 2. Обертальним рухом вийняти гніти. Примітка: можна спочатку закапати в ніс 1—2 краплі мас

А. Догляд за волоссям
1. Змочити гребінь у слабкому розчині оцту і розчісувати волосся: довге — від кінців до коренів, коротке — від коренів. 2. Гребінь обробити з милом, волосся бажано заплести. Б.

В. Догляд за очима
1. Змочити стерильну кульку в 0,2 % розчині фурациліну і, злегка віджав­ши її, протерти одну повіку в напрямку від зовнішнього кута ока до внутріш­нього, кульку викинути. 2. Таким чином по

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезінфекційні розчини застосовують для протирання шкіри: а) 10 % розчин камфорного спирту; б) 70 % розчин етилового спирту; в) 5 % розчин хлораміну; г) ро

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезінфекційні розчини застосовують для протирання шкіри: а) 10 % розчин камфорного спирту; б) 70 % розчин етилового спирту; в) 5 % розчин хлораміну; г) ро

Дієта№ 16
Показання й мета: ті самі, що й для дієти № 1а. Характеристика: та сама, що і дієти № 1а, але додають сухарі з білого хлі­ба, сухий бісквіт, сир у протертому вигляді,

Контрастні дієти
Контрастні дні сприяють значному розвантаженню міждобового обміну, ви­веденню з організму продуктів обміну, надлишків натрію і рідини, впливають на перебіг захворювання.  

Контроль за відвідуванням пацієнтів і передачею продуктів
Мета: контроль за дотримуванням пацієнтом призначеної дієти, профілак­тика внутрішньолікарняних епідемій. Відвідувачів допускають у відділення до пацієнтів у відведені

Скласти план догляду при незадоволенні потреб в адекватному харчуванні.
План догляду при незадоволенні потреб в адекватному харчуванні ачені засоби, крім: ктів, багатих на холесте-кількістю вітамінів;

МЕТОДИ НАЙПРОСТІШОЇ ФІЗІОТЕРАПІЇ. ГІРУДОТЕРАПІЯ. ОКСИГЕНОТЕРАПІЯ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття найпростішої фізіотерапії, механізм дії; — види найпростіших фізіопроцедур і протипоказання до них. Можливі ускл

Постановка гірчичників
Показання: запальні захворювання дихальних шляхів, міжреброві неврал­гії, радикуліт, міозит, гіпертонічний криз, стенокардія. Підготувати: ниркоподібний лоток,

Гірчичні ванни для ніг
Підготувати: гірчицю суху 100,0г, теплу воду (температура 40—45 °С), відро або таз. Послідовність дій 1. 100,0 г сухо

Послідовність дій
1. Шар тканини змочити в 40 % спиртовому розчині, укласти на­вколо вуха — більше на соскоподіб­ний відросток. 2. Зверху покласти шар вощанки так, щоб вушна раковина була зовнi. 3.Третій ша

Послідовність дій
1. Шар тканини змочити в 40 % спиртовому розчині, укласти на­вколо вуха — більше на соскоподіб­ний відросток. 2. Зверху покласти шар вощанки так, щоб вушна раковина була зовнi. 3.Третій ша

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. В яких випадках застосовують гірчичники: а) гострі застудні захворювання; б) захворювання шкіри; в) відразу після травм; г) приступ стенокард

Л за/хв?
11. Яка величина тиску медичного кисню в кисневому балоні: а) 150 атм; б) 80—100атм; в) 110—140атм;

Л за/хв?
11. Яка величина тиску медичного кисню в кисневому балоні: а) 150 атм; б) 80—100атм; в) 110—140атм;

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПАЦІЄНТАМИ. ТЕРМОМЕТРІЯ. ОЦІНЮВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ ПАЦІЄНТА МЕДИЧНОЮ СЕСТРОЮ
    Після вивчення теми студент має знати: — об'єктивні методи обстеження пацієнта; — правила і техніку загального огляду, вимірювання

Перший етап
Полягає в зовнішньому огляді й в опитуванні хворого. При огляді звертають увагу на стан шкірного покриву, зовнішнього вигляду і форми обличчя, язика, вушних раковин, нігтьових пластинок, розглядают

Другий етап
При огляді м'язової системивизначають ступінь її розвитку. При обстежен­ні кісток і суглобів звертають увагу на обмеження обсягу рухів, набряклість, почервоніння і деформацію. При

Догляд за тяжкохворими і пацієнтамиу стані агонії
До тяжкохворих належать категорії пацієнтів з ускладненим перебігом хво­роби, яка не піддається ефективному лікуванню або має несприятливий про­гноз. Стан таких пацієнтів часто проявляється глибоки

Умирання та його періоди. Правила поводження з трупом
Стан, що межує між життям і смертю, називають термінальним (від лат. іегтіпаііз — кінцевий). Клінічна динаміка вмирання включає такі патологічні процеси: 1) припинення діял

Можливі проблеми пацієнта
(на прикладі розв'язання ситуаційних задач) 1. Пацієнт Ж., 55 років, хворіє на ревматичну гарячку (ревматизм), занепо­коєний своїм станом. Зауважує, що дуже погано спить уночі. Складіть пл

План навчання пацієнта вимірювати артеріальний тиск
(результати навчання зареєструвати в протоколі до плану) Проблема Мета Сестринські втручання 1. Не вол

Протокол до плану догляду пацієнтау стані гарячки
Показник Дата її. Температура тіла: І ■ зранку 1 • ввечері     &n

План догляду за пацієнтом із задишкою
      Стандартний пландогляду за наявноеп болю(у дорослого пащента) (результати оцшювання

Протокол проведения первинного та поточного оцшювання болю
Вщдшення_____________________________________ Палата_____________________________________ Пр1звище, !м'я та по батьков! пащента__________________ Лжарський д!агноз_______

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. У пацієнта з недостатністю кровообігу раптово виник напад ядухи. Обличчя на­було синьо-багрового відтінку. Яких заходів має вжити медична сестра: а) забезпечити пацієнту положення напів

Задача 7
До реанімаційного відділення поступив пацієнт у непритомному стані. Дихання рідке, поверхневе. Під час кожного вдиху голова відкидається назад, рот широко роз­кривається. Пульс ниткоподібний, 40 за

Задача З
Довести до відома лікаря. За призначенням лікаря дати таблетку валідолу.   Задача 4 1. Медичній сестрі слід запідозрити у пацієнта шлункову кровотечу. Потрібно

ЗАСТОСУВАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ
Після вивчення теми студент має: Знати: — правила виписування і отримання лікарських засобів відділеннями лікувально-профілактичних закладів; — вимоги до зберігання лікарських зас

Зовнішній метод застосування лікарських речовин
Цей шлях застосування лікарських речовин зазвичай використовують для лікування різних уражень шкіри та слизових оболонок. При цьому слід пам'ятати, що шкіра, слизові оболонки добре васкуляризовані,

Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування слизових оболо­нок
1. Інгаляційні методи впливу на слизову оболонку дихальних шляхів. Ін­галяція — один із методів уведення лікарських засобів у організм через органи дихання шляхом вдихання ї

Особливі ситуації привзятті крові
Час виконання процедури. У деяких випадках кров необхідно брати у визна­чений час: при прийомі окремих лікарських препаратів, натще і/чи внаслідок добових коливань біологічних параметрів (ци

Застосування пасти
Паста — суміш оксиду цинку, тальку, крохмалю з ланоліном або вазеліном, яка проникає крізь поверхневий роговий шар і зберігає її еластичність: а) з банки набрати пасту за допомогою шпателя

Мл Ю мл 24год 60 хв
§іі8 за 1 хв 83,ЗмлхЮ за 1хв 833 60 = £іїв за 1хв Відповідь: 13,88 або 14 §ЇЇ5 за 1 хв

Пристрій випускає: 20 £іів на 1 мл.
Спочатку потрібно підрахувати, яку кількість пеніциліну слід додати: Б.Д. = 4000000ОД_ Б.К. = х Н.Д. = 500 000мг ~Н.К. = 1мл 4 000 000x1 500 000 х

Д) 4000—5000 мл?
9. При проведенні внутрішньовенного вливання 10 % розчину кальцію хлориду в пацієнта з'явилось різке відчуття жару. Що має зробити медична сестра: а) припинити проведення

В) 1—1,5 год?
13. При яких умовах тиску, температури проводять стерилізацію медичного інстру­ментарію в автоклаві: тиск (атм): температура (°С):* а) 0,5 а

Задача 2
Пояснити пацієнтові, що супозиторії ставлять на ніч. ЗадачаЗ Вимогу на спирт оформлюють на окремому бланку, ставлять підписи головного лі­каря, завідувача відділе

КЛІЗМИ. ГАЗОВИВІДНА ТРУБКА
-, ■ ■ , - Після вивчення теми студент має: Знати: — види клізм: очисна, проносна (олійна та гіпертонічна), сифонна, лікар­ська, поживна; —

Можливі проблеми пацієнта
Фізіологічні Психологічні Соціальні Неможливість самостійної дефекації Дискомфорт при спілку­ванні

План догляду в разі порушення функції кишок
Проблема У пацієнта В. порушення випорожнення (д) Мета Випорожнення буде звичним для пацієн­та В. Сестринські втручання 1. Скласти

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Якаємність кухля Есмарха: а) 0,3 л; б) 0,5 л; в) 1,0 л; г)2,0л; ґ)3,0л? 2. Назвіть протипоказання до застосування оч

Задача 2
Під час постановки сифонної клізми медична сестра звернула увагу на те, що вода із високо піднятої лійки не виходить. Яких заходів вона має вжити?   Задача З Пі

КАТЕТЕРИЗАЦІЯ СЕЧОВОГО МІХУРА. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНІМНОГО СЕЧОПРИЙМАЧА
  Після вивчення теми студент має: Знати: мету катетеризації сечового міхура, протипоказання та можливі усклад­нення; — види катетерів; — види знімних сечоп

Б. Надання допомоги хворому при затримці сечі
1. Необхідно рефлекторно сприяти акту сечовипускання: а) пустити струмінь води з-під крана; б) лити воду з чайника в таз; в) полити теплою водою статеві

ЗОНДОВІ МАНІПУЛЯЦІЇ: ПРОМИВАННЯ ШЛУНКА, ШЛУНКОВЕ ТА ДУОДЕНАЛЬНЕ ЗОНДУВАННЯ
Після вивчення теми студент має: Знати: — мету проведення зондових маніпуляцій; — види шлункових та дуоденальних зондів; — особливості промивання шлунка

Прізвище пацієнта
Дослідження дуоденального вмісту №__Відділення___________   Порція А Порція В

Можливі проблеми пацієнта
(на прикладі розв'язання ситуаційних задач) 1. Пацієнт В., 60 років, з виразковою хворобою шлунка, скаржиться на час-   те олюваннз і

План догляду за пацієнтом з блювотним рефлексом на зондові маніпуляції
    Мета Сестринські     Дата

План навчання членів родини пацієнта, в якого виникають нудота та блювання
Проблема Мета Сестринські втручання (д) Члени Члени 1. Дати необхідні рекомендації у

Г; 2 — в, г; 3 — в, г; 4 — в; 5 — а; 6 — а; 7 — б; 8 — в; 9 — в.
Ситуаційні задачі Задача 1 Ви медична сестра. Сусід запросив вас з приводу блювання його дружини. Ваша так­тика? Задача 2 Медична сестра уклала пацієнта для

ЛАБОРАТОРНІ ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. УЧАСТЬ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ
Після вивчення теми студент має: Знати: — посадові обов'язки медичної сестри при діагностичних дослідженнях; — можливі проблеми пацієнта, наприклад страх перед бронхоскопією. Се­с

Шановний пацієнте!
Якщо Ви зацікавлені в одержанні достовірних результатів дослідження, то просимо Вас відверто відповісти на такі питання: дата і час останнього споживання їжі перед проведенням аналізу

Приклад оформлення бланку направлення
В умовах стаціонару В умовах поліклініки Терапевтичне відділення У бактеріологічну лабораторію У клінічну лабораторію Клінічний аналіз сеч

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Який розчин слід використати для дезінфекції мокротиння в плювальниці: а) 5 % розчин хлораміну; б) 0,5 % розчин хлорного вапна; в) 1 % розчин хлораміну; г) 2

Задача 4
Пацієнтка принесла добову сечу для визначення вмісту глюкози, при цьому напере­додні вранці сечовий міхур не спорожнила. Як вчинити? Задача 5 Пацієнту призначене дослідження калу

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги