рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЗОНДОВІ МАНІПУЛЯЦІЇ: ПРОМИВАННЯ ШЛУНКА, ШЛУНКОВЕ ТА ДУОДЕНАЛЬНЕ ЗОНДУВАННЯ

ЗОНДОВІ МАНІПУЛЯЦІЇ: ПРОМИВАННЯ ШЛУНКА, ШЛУНКОВЕ ТА ДУОДЕНАЛЬНЕ ЗОНДУВАННЯ - раздел Образование, Основи МЕДСЕСТРИНСТВА Після Вивчення Теми Студент Має: Знати: — Мету Пров...

Після вивчення теми студент має: Знати:

— мету проведення зондових маніпуляцій;

— види шлункових та дуоденальних зондів;

— особливості промивання шлунка в пацієнтів у непритомному стані; -»- ентеральні та парентеральні подразники підшлункової секреції;

— протипоказання і можливі ускладнення при виконанні зондових маніпу­ляцій;

— беззондові методи дослідження шлункової секреції;

— можливі проблеми пацієнта, наприклад: блювотний рефлекс, відмова від процедури. Сестринські втручання.

Уміти:

— пояснити пацієнту суть маніпуляції і правила підготовки до неї;

— узяти промивні води шлунка для дослідження;

— надати допомогу пацієнту при блюванні. Володіти навичками:

— промивання шлунка пацієнту у свідомому стані (на фантомі);

— проведення дослідження секреторної функції шлунка з ентеральними і парентеральними подразниками (на фантомі);

— виконання дуоденального зондування (на фантомі).


 

Порушення функціональної діяльності органів травлення виникають самперед при захворюваннях травного тракту, печінково-жовчної системщ» підшлункової залози. Найважливіші симптоми функціональних порушень орН ганів травлення — біль у різних ділянках живота, нудота, блювання, відриж­ка, печія, здуття живота, закрепи, проноси.

Блювання (від лат. иотііиз) — рефлекторний акт, який виникає внаслідок] збудження блювотного центру і проявляється викиданням назовні вмісту шлунка.

Блювання може бути центрального походження (виникає при підвищена! внутрішньочерепного тиску — пухлини мозку, гіпертонічна хвороба, струс мозку тощо, — не приносить полегшення) і периферійного (настає після нуди­ти, слинотечі, у блювотних масах наявні залишки їжі з кислим запахом, після настає відчуття полегшення).

Блювання — один із найхарактерніших симптомів захворювань органів травлення. У деяких випадках блювання виникає як захисний рефлекторнгй акт, спрямований на видалення із порожнини шлунка недоброякісної їжі. отруйних, токсичних речовин, кислого шлункового вмісту. За таких причет блювання спроможне поліпшити самопочуття хворого. Блювотні маси частії містять залишки неперетравленої їжі, віддають кислим запахом. Іноді міс­титься домішка жовчі, унаслідок чого вони набувають жовтого кольору.

При шлунковій кровотечі блювотні маси набувають бурого або чорного за­барвлення (колір кавової гущі), а випорожнення стають схожими на дьогоа» (дьогтеподібний кал).

При появі блювання пацієнтові необхідно надати положення сидячи або де-1 жачи (на боці) у ліжку. З метою полегшення видалення із шлунка блювотнгж мас, зокрема у тяжкохворих, необхідно їх голову розмістити дещо нижче тултИ ба. Блювотні маси слід залишити в посудині до приходу лікаря. За його щж-значенням частину їх відбирають у чисту банку і відправляють для лабораторним діагностичних досліджень. Аби запобігти потраплянню блювотних мас у дихальні шляхи, особливо у тяжкохворих, необхідно регулярно після кожно­го блювання очищувати ротову порожнину за допомогою вологого ватно-марлевого тампона. Біля пацієнта із систематичним або нестримним блюваш-ням доцільно організувати індивідуальний пост.

Промивання шлунка. Особливості промивання шлунка дітям

Показання. Отруєння лугами, кислотами, лікарськими препаратами, грж-бами, солями важких металів, деякі захворювання шлунка (виразкова хворо­ба, гастрит, стеноз воротаря), споживання недоброякісної їжі.

Протипоказання. Органічні звуження стравоходу, гострі стравохідні т шлункові кровотечі, хімічні опіки слизової оболонки глотки тяжкого ступені, стравоходу та шлунка кислотами і лугами (через декілька годин після отруєн­ня), інфаркт міокарда, порушення мозкового кровообігу.


 

Пацієнта саджають на стілець, щільно притискують його до спинки, голову трохи нахиляють вперед. Пра­воруч від нього ставлять посудину з промивною рідиною (відро, кастру­лю), між ногами — таз (відро). Якщо у пацієнта зубні протези, їх зніма­ють. На пацієнта надягають клейон­частий фартух, визначають глибину введення зонда таким чином: до ве­личини відстані від різців до пупка пацієнта додають число, яке відпові­дає ширині його долоні (мал. 102).

Потім у праву руку беруть зонд за кінець, який вводять, і розміщують його між пальцями, як ручку при письмі. Пацієнт відкриває рота (за потреби використовують роторозши-рювач), кладуть зонд на корінь язика і просять зробити декілька ковталь­них рухів при глибокому диханні че-

_„п „ рез ніс. І відразу енергійним рухом

Мал. 102. Промивання шлунка за до- . _ ,

уводять зонд до мітки. При появі помогою товстого зонда: * .

а - система для промивання шлунка; кашлю аб° Утрудненому диханні зонд б - визначення глибини введення зонда в швидко виймають і повторюють про-шлунок; в — уведення зонда; г — техніка ДеДУРУ через декілька хвилин, промивання; ґ — схема промивання Далі лійку з'єднують з вільним

кінцем зонда. Опускають її, злегка нахиливши, нижче рівня шлунка,

при цьому вона наповнюється промивною рідиною. Повільно піднімають лій­ку вище рівня рота пацієнта, тримаючи її у похилому положенні, щоб у шлу­нок не потрапило повітря.

Рідина поступово переходить у шлунок. Під час процедури стежать, щоб частина рідини залишилася в лійці.

Слід пам'ятати, що одноразово в шлунок не можна вводити більше ніж 1 л рідини. Не рекомендується також швидке надходження рідини в шлунок, тому лійку треба піднімати повільно.

При зниженні рівня рідини до звуженого місця на лійці останню опускають над тазом, в який виливається вміст шлунка. За потреби першу порцію про­мивних вод направляють до лабораторії.

Процедуру повторюють до появи чистих промивних вод. Зазвичай для промивання шлунка використовують 8—10 л води або іншої промивної рі­дини.


 

Під час промивання необхідно сте­жити за станом пацієнта і промивни­ми водами. При появі там прожилок крові процедуру припиняють. Якщо промивання шлунка зумовлене отру­єнням кислотами, його необхідно продовжувати.

Дітям, ослабленим і непритомним пацієнтам промивання шлунка про­водять у положенні лежачи на боці з низько опущеною і злегка поверну­тою набік головою (мал. 103). Зонд у шлунок непритомному пацієнту має вводити лікар-реаніматолог, який володіє технікою інтубації трахеї. По завершенні промивання шлунка лійку знімають, швидким рухом ви­ймають зонд, занурюють його в 1 % розчин хлораміну, потім ретельно миють під струменем гарячої води, яку пропускають через трубку і де­кілька разів віджимають згори до низу.

Стерилізують зонд і лійку методом кип'ятіння протягом 15—20 хв, від­так у розібраному вигляді кладуть у переварену холодну воду.

Якщо пацієнт не може проковтну- Маж 103. Промивання шлунка паць ти зонд, його шлунок промивають ЄНта в положенні лежачи беззондовим методом: дають випити

1—2 л теплого розчину натрію гідрокарбонату і, якщо блювання не настало, спричинюють його шляхом подразнення кореня язика або глотки пальцем або шпателем: процедуру повторюють декілька разів.

Особливості промивання шлунка дітям. Показання. Початкові стадії киш­кових інфекцій, які перебігають із синдромом гастриту або гастроентероколі­ту, та різні види отруєнь.

Для промивання шлунка використовують такі розчини: переварена вода, ізотонічний розчин натрію хлориду, 1 % розчин хлоридної кислоти, 2 % роз­чин натрію гідрокарбонату, 0,02—0,1 % розчин калію перманганату. Темпе­ратура розчину має бути 20 °С. Об'єм розчину залежить від віку дитинж (табл. 40).

Варіанти визначення глибини введення зонда у дитини:

а) відстань від краю зубів до мечоподібного відростка груднини;


 

  Кількість рідини для одноразо- Об'єм рідини для всього
  вого введення, мл промивання, мл
Новонароджений
1—3 Mic. 10—30
4—12 Mic. 40—60
1—5 poKiB 100—150 3000—5000
6—10 poKiB 160—_250 6000—8000
Більше 10 років 250—500 8000—10 000

Таблиця 40. Залежність об'єму рідини від віку дитини при промиванні шлунка

б) новонароджений — 20 см, 6 міс. — 25 см, 1 рік — ЗО см, 2 роки — 35 см; старшого віку — 45 см.

Дитину загортають у простирадло, саджають на стілець (маленьких дітей бере на руки помічник або мати).

Для дітей раннього віку використовують тонкий шлунковий зонд або шлун­ковий катетер. Відсмоктування рідини із шлунка дітям раннього віку прово­дять шприцом ємністю 10, 20, 50, 100 мл, старшого, як у дорослих.

Після проведення маніпуляції обробляють зонд: промивання у воді за тем­ператури 40—50 °С протягом 1 хв, далі повне занурювання в 0,5 % розчин пе­рекису водню з мийним засобом за температури 40—50 °С на 15 хв, потім випо­ліскування та кип'ятіння у дистильованій воді протягом 45 хв (із ОСТ 42-2-2-77 з оброблення індивідуальних зондів).

Дослідження секреторної функції шлунка

Для визначення характеру секреторної (кислотоутворювальної) функції шлунка нині використовують зондові та беззондові методи дослідження. До зондових належить багаторазовий (фракційний) метод дослідження за допо­могою тонкого зонда завдовжки 1,5 м, діаметром 3—5 мм. Крім того, готують пробірки, лотки, лійку, шприц ємкістю 20 мл, рушник.

Для збудження секреції шлунка пацієнтові дають сік із капусти, 7 % відвар капусти, м'ясний бульйон, хлібний, кофеїновий, алкогольний та інші пробні сніданки, а також гістамін, пентагастрин та інсулін.

Не рекомендується одержувати шлунковий вміст за допомогою зонда при гіпертонічній хворобі II та III стадії, серцевій декомпенсації, порушенні ди­хання через ніс, ларингіті, загостренні хронічного гастриту або виразкової хвороби і дванадцятипалої кишки, холециститу, розширенні вен стравоходу, аневризмі аорти, схильності до кровотеч, викривленні шийно-грудного відді­лу хребта, вагітності.

Перед дослідженням медична сестра має попередити пацієнта, щоб за день до процедури він повечеряв не пізніше 18-ї години. Кількість їжі має бути об­меженою. У день дослідження пацієнтові не можна пити, їсти, приймати ліки491


 

курити. Дослідження проводять уранці. Беруть шлунковий вміст у спеціаль­ній кімнаті. До початку процедури медична сестра пояснює пацієнтові мету процедури, навчає його глибоко дихати через ніс. Якщо носові ходи забиті слж-зом, необхідно їх почистити. Пацієнт сідає біля столу на стілець, щільно при­тискується до його спинки, голову трохи нахиляє вперед. Медична сестра лі­вою рукою підтримує голову пацієнта, а правою вводить зонд. На вільний кінець зонда прилаштовує шприц ємкістю 20 мл для відсмоктування вмісту шлунка. Тонкий зонд, змочений водою, вводять у шлунок такими ж прийома­ми, як і товстий. Тримають зонд, як ручку при письмі, і вводять за корінь язи­ка, злегка повертаючи його вперед і донизу, внаслідок чого кривизна глоткж сплощується, надгортанник зміщується, звільнюючи шлях для зонда. Пацієн­тові пропонують дихати глибоко через ніс, стримувати блювотні рухи, а слину ■, спльовувати в рушник. При позивах на блювання пацієнт має висувати зонд губами і глибоко дихати через ніс.

Після введення тонкого шлункового зонда одразу ж беруть вміст шлунка, далі протягом 1 год кожні 15 хв відсмоктують шлунковий сік. Потім через зонд у шлунок вводять пробний сніданок. Через 10 хв беруть 10 мл шлункового вмісту, а ще через 15 хв його повністю відсмоктують за допомогою шприца. Далі впродовж 1 год через кожні 15 хв беруть проби вмісту шлунка. Пробірки з одержаним шлунковим вмістом помі­щають у штатив у такому порядку, в якому одержували проби. На кожну пробірку прикріплюють етикетку із зазначенням номера і направляють до лабораторії (мал. 104).

Найсильнішим фізіологічним сти­мулятором шлункової секреції є гіста­мін. Треба пам'ятати, що при гіперто­нічній хворобі, бронхіальній астмі, алергійних захворюваннях його засто­совувати протипоказано. При викорис­танні гістаміну як стимулятора шлун­кової секреції за 15—20 хв до його введення пацієнтові вводять антигіс-тамінні препарати — супрастин або ди­медрол.

Натще беруть уміст шлунка, а потім

Мал. 104. Зондування шлунка за ме­тодом Веретенова—Новикова—М'ясо-

вводять 0,5 мл 0,1 % розчину гістамі- едова.

ну підшкірно і протягом 1 год кожні 15 хв відсмоктують шлунковий вміст. Ускладнення, що виникають при відсмоктуванні шлункового вмісту за шлункової секреції 0,1 % розчином гіс-допомогою тонкого зонда. При появі таміну


 

Зондові маніпуляції: промивання шлунка, шлункове та дуоденальне зондування

позивів на блювання та кашель зонд потрібно вийняти, дати пацієнтові відпо­чити, спробу ввести зонд у шлунок повторити. При їх повторенні проводять анестезію слизової оболонки глотки, змазавши її 2 % розчином новокаїну або 1 % розчином дикаїну. Спазм стравоходу та глотки усувають, вливши через зонд, який не виймають, трохи теплої води. При появі в шлунковому вмісті значної кількості крові (поява свіжої крові у вигляді прожилок пов'язана з ушкодженням дрібних судин слизової оболонки стравоходу або шлунка зон­дом при його введенні або вийманні) відсмоктування вмісту припиняють. Зонд обережно виймають. Пацієнта заспокоюють, вкладають у ліжко, дають випи­ти 10 % розчин кальцію хлориду, вікасол, а на ділянку живота кладуть міхур з льодом. У емоційно лабільної особи при появі крові в шлунковому вмісті може розвинутися зомління. У такому разі дослідження припиняють, на паці­єнта бризкають холодною водою, дають понюхати тампон, змочений нашатир­ним спиртом.

Нині поширення набув рН-метричний спосіб взяття шлункового соку за до­помогою зонда, на кінці якого розміщена олива із вмонтованими в неї сурм'я-нокаломелевими електродами. Це дає змогу визначити рН шлункового соку в різних його відділах. Застосовують також радіометричне дослідження шлунко­вого вмісту за допомогою електронного приладу, який вводять у шлунок.

Дуоденальне зондування

Дуоденальне зондування здійснюють з діагностичною метою: в одержаних порціях жовчі визначають наявність лейкоцитів, клітин відшарованого епіте­лію, одноклітинних паразитів, жовчного піску. Його виконують також з ліку­вальною метою. Так, звільнення жовчного міхура і печінкових проток від жовчі сприяє усуненню за­стійних явищ, отже — утворенню каменів у жов­чному міхурі і подальшому розвитку запального процесу.

Для проведення дуоденального зондування бе­руть тонкий гумовий зонд завдовжки 1,5 м, діаме­тром 3,5—5 мм, на кінці якого є олива (мал. 105), штатив з пробірками (мал. 106), шприц ємністю

10 або 20 мл, лакмусовий папір або інший індика-нийзонд: •* ^

І _ гуМова трубка; 2, тор' ГР1ЛКУ' Рушник. Протипоказання такі, як і З — металева олива ' для дослідження шлункового соку за допомогою

зонда.

Щоб дуоденальне зондування відбулося успішно,

необхідно ретельно підготуватися до нього. За 2—3 дні до цього пацієнтові ре­комендують вилучити з раціону продукти, які зумовлюють здуття кишок (ка­пусту, картоплю, молоко, чорний хліб).


 

Мал. 106. Дуоденальне зондування:

а ■— необхідне приладдя: 1 ■— набір пробірок; 2 — дуоденальний зонд; 3 — роз­чин магнію сульфату; 4 — шприц; б — положення пацієнта

Зондування проводять у спеціально відведеному приміщенні. Під час про­цедури пацієнта не можна залишати самого. Медична сестра пояснює йому хід процедури, заспокоює його. Зондування проводять натще.

Успіх його залежить від того, на яку відстань вводити зонд. На зонді є три мітки: 1-а — на відстані 45 см (відповідає відстані до кардіальної частини шлунка); 2-а — 70 см (відстань до воротаря); 3-я — 90 см (відстань до дванад­цятипалої кишки). При цьому треба враховувати зріст і конституцію пацієнта. У положенні пацієнта стоячи на зонді вимірюють відстань від пупка до різців. Далі пацієнта саджають на стілець, беруть зонд за металеву оливу І, II і III пальцями правої руки і вводять за корінь язика, пропонуючи пацієнтові гли­боко дихати через ніс.

При появі позивів до блювання пацієнт має губами затиснути зонд і глибоко дихати через ніс, після чого намагатися проковтнути зонд до 1-ї мітки. Ковта­ти зонд треба повільно, щоб він не згорнувся. Далі пацієнтові пропонують по­ходити по кімнаті, продовжуючи потроху ковтати зонд до мітки 70 см, або ляг­ти на правий бік і підкласти під голову валик (подушка, яка поставлена ребром, або згорнута ковдра). Поверх валика або подушки необхідно покласти грілку, загорнуту в рушник, щоб не обпекти хворого. Ноги мають бути зігнутими в колінах. Пацієнт продовжує повільно і поступово ковтати зонд (див. мал. 106).

Зонд просувається через воротар шлунка у дванадцятипалу кишку завдяки перистальтиці шлунка протягом 1—1,5 год.

Вільний кінець зонда опускають у пробірку, що міститься в штативі ниж­че узголів'я ліжка пацієнта. Доки олива перебуває в шлунку, із зонда виті­кає мутний шлунковий вміст, який має кислу реакцію (змочений ним синій лакмусовий папір стає червоним), при просуванні її у дванадцятипалу киш­ку починає витікати прозора жовта жовч, яка має лужну реакцію (змочений


 

нею червоний лакмусовий папір стає синім). У міру витікання жовчі кожні 5 хв кінець зонда переносять у наступну пробірку. Якщо зонд згорнувся і жовч не виділяється, його дещо виймають, відтак пацієнт знову його ковтає. Аби з'ясувати чи опинився зонд у дванадцятипалій кишці, застосовують пробу повітрям. За допомогою шприца вводять у зонд (на півсклянки холод­ної води) маслинову олію, 1—2 яєчних жовтки, 20 мл 40 % розчину глюкози тощо.

Уводять незначну кількість повітря. Якщо зонд у шлунку, пацієнт відчуває надходження туди повітря і гурчання. Якщо такі відчуття відсутні, зонд у два­надцятипалій кишці. Іноді зонд тривалий час неможливо просунути до два­надцятипалої кишки внаслідок спазму воротаря. Для купірування спазму можна ввести 100 мл 2 % розчину натрію гідрокарбонату і перетиснути зонд на 10—15 хв, після чого продовжити зондування.

Через 10—20 хв після появи жовчі (порція А) через зонд уводять одну з ре­човин, яка зумовлює скорочення жовчного міхура: ЗО—50 мл 33 % розчину магнію сульфату, підігрітого до 60 °С, розчин сорбіту (1—2 столові ложки); якщо після введення подразника скорочення жовчного міхура не відбуваєть­ся, подразник уводять ще раз.

Магнію сульфат протипоказано призначати при кольках та схильності до проносу.

На 5—7 хв зонд перетискають, вільний кінець його опускають у пробірку. З жовчного міхура починає надходити темна жовч (порція В), а потім світліша — печінкова (порція С).

Процедура дуоденального зондування виснажлива. Якщо протягом 1—1,5 год жовч не з'являється, зондування припиняють і призначають по­вторну процедуру не раніше ніж за 24 год.

Після одержання всіх трьох порцій жовчі зонд виймають, занурюють в 1 % розчин хлораміну, потім кип'ятять протягом 15 хв. Жовч одразу досліджують, адже під дією ферментів клітинні елементи швидко руйнуються.

Слід пам'ятати, що під час проведення зондування можуть виникнути такі ускладнення: поява крові в дуоденальному вмісті (у такому разі треба негайно припинити процедуру); вегетативні реакції (слабкість, запаморочення, зни­ження артеріального тиску, серцебиття). Щоб їх уникнути, потрібно ввести кальцію хлорид, який є антагоністом магнію сульфату.

П'ятифазове дуоденальне зондування дає можливість визначити не тільки характер дуоденального вмісту, а й об'єм окремих частин жовчної системи і тонус її сфінктерів. Набір технічних засобів такий, як і для попередньої про­цедури, а також годинник. Техніка введення зонда така сама, як при звичай­ному дуоденальному зондуванні.

Перша фаза (холедохус-фаза). Загальна жовчна протока і притоки підшлун­кової залози розслаблені; із загальної жовчної протоки витікає незначна кіль­кість світлої жовчі. Тривалість 14—16 хв.


 

Друга фаза. Загальна жовчна протока і протока підшлункової залози закри­ті від часу введення подразника до появи забарвленого жовчю секрету. Трива­лість 3—5 хв.

Третя фаза — жовч А (від розкриття загальної жовчної протоки і протокж підшлункової залози до появи темної жовчі з жовчного міхура). Тривалість 3—4 хв. Виділяється 3—4 мл світлої жовчі з протоки жовчного міхура і загаль­ної жовчної протоки.

Четверта фаза — жовч В (розслаблення сфінктера Люткенса та спорож­нення жовчного міхура). Тривалість 20—ЗО хв. Виділяється 25—45 мл темної жовчі.

П'ята фаза — жовч С (настає наприкінці виділення жовчі В). Об'єм жовчі менший, ніж у четвертій фазі.

Перелік практичних навичок

1. Допомога при блюванні.

2. Уведення шлункового зонда через рот (поведінка пацієнта адекватна).

3. Уведення носошлункового зонда (пацієнт може допомагати, поведінка адекватна).

4. Промивання шлунка за допомогою товстого зонда.

5. Промивання шлунка за допомогою тонкого зонда (діагностичне).

6. Узяття шлункового вмісту для дослідження секреторної функції шлунка (пацієнт може допомагати, поведінка адекватна).

7. Дуоденальне зондування (фракційний спосіб).

Допомога при блюванні

Мета: надання невідкладної допомоги, профілактика потраплення блю­вотних мас у дихальні шляхи.

Підготувати: рушник, ниркоподібний лоток, таз, електровідсмоктувач, грушоподібний балон, клейончастий фартух, 2 % розчин гідрокарбонату на­трію, переварену воду, серветки, тампони.

Послідовність дій

1. Якщо пацієнт у свідомості:

а) усадити його (якщо це можливо), груди прикрити фартухом, дати руш­ник або серветку, до ніг поставити таз, повідомити лікаря;

б) під час блювання підтримувати голову, поклавши долоню йому на лоб;

в) після блювання дати прополоскати рот водою або 2 % розчином гідрокар­бонату натрію, витерти обличчя серветкою;

г) блювотні маси залишити до приходу лікаря.

2. Якщо пацієнт ослаблений або без свідомості:

а) повернути на бік; якщо неможливо змінити положення, повернути голо­ву набік, для запобігання аспірації блювотних мас прибрати подушку;


 

б) видалити зубні протези;

в) шию і груди накрити клейонкою або рушником, підставити до рота паці­єнта ниркоподібний лоток;

г) за потреби відсмоктати блювотні маси з ротової порожнини та носа за до­помогою електровідсмоктувача або грушоподібного балона;

ґ) після кожного акту блювання обробити ротову порожнину водою або 2 % розчином гідрокарбонату натрію.

Примітка: надаючи допомогу при блюванні, медична сестра не має зали­шати пацієнта без нагляду. При блюванні "кавовою гущею" терміново повідо­мити лікаря.

Уведення шлункового зонда через рот (поведінка пацієнта адекватна)

Підготувати: стерильний шлунковий зонд, рушник, серветки, шприц Жане ємністю 60 мл, фонендоскоп, стерильний гліцерин або вазелінове масло, лоток, чисті рукавички, водонепроникний фартух.

Послідовність дій

1. Пояснити пацієнтові хід та суть процедури (якщо це можливо) і отрима­ти згоду на її виконання.

2. Підготувати оснащення (зонд завчасно помістити в морозильну камеру не менше ніж на 1,5 години).

3. Вимити і висушити руки. Надіти рукавички.

4. Запропонувати чи допомогти пацієнту сісти на стілець ближче до спинки. Якщо він не може сидіти на стільці, процедуру можна виконувати в положенні пацієнта лежачи на боці. При цьому голову його розмістити низько.

5. Прикрити груди пацієнта водонепроникним фартухом.

6. Визначити відстань, на яку слід увести зонд: від губ до вушної часточки і вниз по передній черев­ній стінці так, щоб останній отвір зонда був нижче від мечоподібного відростка.

7. Пояснити пацієнту, що під час уведення зон­да можливі нудота і позиви на блювання, які мож­на подавити, якщо глибоко дихати через ніс. Не можна стискати просвіт зонда зубами і висмикува­ти його.

Мал. 107. Уведення 8. Стати праворуч від пацієнта. Запропонувати шлункового зонда через йому відкрити рота, покласти на корінь язика гус-Р°т то змазаний гліцерином сліпий кінець зонда

(мал. 107).

Примітка: у разі неадекватної поведінки пацієнта (якщо зонд уводять з ме­тою промивання шлунка) слід використовувати засоби фіксації для рук і ніг,


 

голову фіксувати рукою; для утримання рота пацієнта відкритим використо­вувати роторозширювач.

9. Попросити пацієнта зробити декілька ковтальних рухів (якщо можли­во), під час яких обережно просувати кінець зонда в стравохід.

10. Просувати зонд повільно і рівномірно. Якщо зустрічається перешкода -зупинитись і витягти зонд. Повторити п. 9.

11. Продовжувати введення зонда до потрібної відмітки в тому разі, якщо він просувається з невеликим опором.

12. Пересвідчитись у тому, що зонд правильно розмістився в шлунку, ввес­ти в шлунок близько 20 мл повітря за допомогою шприца Жане, вислуховуючи при цьому надчеревну ділянку. Правильне положення зонда підтверджується також аспірацією великого об'єму рідини.

13. Промивати зонд кожні 4 год 15 мл ізотонічного розчину натрію хлориду.

14. Продовжувати процедуру, для виконання якої було введено зонд.

15. Зняти рукавички, вимити та висушити руки після закінчення процедури.

Уведення носошлункового зонда (пацієнт може допомагати, поведінка

адекватна) — мал. 108

Підготувати: стерильний шлунковий зонд діаметром 0,5—0,8 см, руш­ник, серветки, шприц Жане ємністю 60 мл, фонендоскоп, стерильне вазеліно­ве масло чи гліцерин, лоток, чисті рукавички, лейкопластир (1x10 см), затис­кач, ножиці, заглушку для зонда, безпечну шпильку.

Послідовність дій

1. Пояснити пацієнтові хід та суть процедури (якщо це можливо) і отрима­ти його згоду на виконання.

2. Підготувати оснащення (зонд слід тримати в морозильній камері не мен­ше ніж 1,5 години).

3. Визначити найсприятливіший спосіб уведення зонда: притиснути спо­чатку одне крило носа і попросити пацієнта дихати, потім повторити ці дії з іншим крилом носа.

4. Визначити відстань, на яку слід увести зонд: від кінчика носа до вушної часточки і вниз по передній черевній стінці так, щоб останній отвір зонда був нижче від мечоподібного відростка (мал. 108, б).

5. Допомогти пацієнту набути високого положення Фаулера.

6. Прикрити груди пацієнта рушником.

7. Вимити і висушити руки. Надіти рукавички.

8. Добре обробити сліпий кінець зонда стерильним вазеліновим маслом чи гліцерином.

9. Попросити пацієнта трохи закинути голову.

10. Увести зонд через нижній носовий хід на відстань 15—18 см.

11. Попросити пацієнта повернути голову в природне положення.


 

Мал. 108. Уведення шлункового зонда через ніс (пояснення у тексті)

12. Дати пацієнту склянку з водою і трубочкою для пиття. Попросити пити маленькими ковтками, ковтаючи зонд. Можна додати у воду шматочок льоду (мал. 108, в).

13. Допомагати пацієнту ковтати зонд, проштовхуючи його в глотку під час кожного ковтання.

14. Переконатися, що пацієнт може чітко говорити і вільно дихати.

15. М'яко просувати зонд до потрібної позначки. Якщо пацієнт спромож­ний ковтати, запропонувати йому випити води через соломину (коли пацієнт ковтатиме, м'яко просувати зонд).

16. Переконатися в правильному розміщенні зонда в шлунку — увести в шлунок близько 20 мл повітря за допомогою піприца Жане, вислуховуючи при цьому надчеревну ділянку, або приєднати шприц до зонда — при аспірації в зонд має надходити вміст шлунка.

17. У разі потреби залишити зонд на тривалий час: відрізати пластир за­вдовжки 10 см, розрізати його в довжину на 5 см навпіл. Прикріпити лейко­пластир нерозрізаною частиною до спинки носа. Обгорнути кожною розріза­ною смужкою лейкопластиру зонд і закріпити смужки хрест-навхрест на спинці носа, уникаючи натискування на крила носа.

18. Закрити зонд заглушкою (якщо процедура, заради якої було введено зонд, виконуватиметься пізніше) і прикріпити безпечною шпилькою до одягу пацієнта на грудях.

19. Допомогти пацієнту набути зручного положення.

20. Зняти гумові рукавички, занурити їх у дезінфекційний розчин. Вимити і висушити руки.

21. Зробити запис про виконання процедури і реакцію пацієнта.

22. Промивати зонд кожні 4 год 15 мл ізотонічного розчину натрію хло­риду.


 

Промивання шлунка за допомогою товстого зонда

Підготувати: систему для промивання шлунка: два товсті стерильні шлун­кові зонди, сполучені скляною трубкою (сліпий кінець в одного зонда зріза­ний); скляну лійку ємністю 0,5—1 л; рушник; серветки; стерильні пробірки (банки) для промивних вод; посудину з водою кімнатної температури (10 л); кухоль; посудину для зливання промивних вод; рукавички; водонепроникний фартух — 2 штуки; вазелінове масло або гліцерин.

Послідовність дій

1. Пояснити пацієнтові хід і суть процедури і отримати його згоду на вико­нання.

2. Надягти водонепроникні фартухи на себе і пацієнта.

3. Увести товстий шлунковий зонд до встановленої позначки (див. Уведен­ня шлункового зонда через рот — див. мал. 107).

4. Приєднати до зонда лійку, опустити її до рівня шлунка.

5. Тримаючи лійку трохи під нахилом на рівні шлунка, налити в неї 1 л води.

6. Повільно підняти лійку вгору на 1 м. Як тільки вода досягне вічка, опус­тити лійку до рівня колін, не допускаючи виливання води (див. мал. 102).

7. Повторити п. 6 двічі і вилити промивні води в приготовлену стерильну посудину (якщо необхідно, взяти промивні води на дослідження).

Примітка: промивні води беруть на дослідження за призначенням лікаря. У разі підозри на отруєння припікальними отрутами беруть першу порцію про­мивних вод.

8. Повторювати пп. 5, 6, але воду виливати в посудину для зливання про­мивних вод (використовувати приготовлені 10 л води).

9. По закінченні процедури від'єднати і витягти зонд із шлунка, обгорнув­ши його серветкою.

10. Занурити забруднені предмети в посудину із дезінфекційним розчином (якщо використовують дезінфекційні засоби без фіксувальної дії).

11. Зняти фартухи, занурити їх у посудину із дезінфекційним розчином або у водонепроникний мішок.

12. Зняти рукавички. Допомогти пацієнту вмитися і набути зручного поло­ження.

13. Вимити і висушити руки.

14. Написати направлення і відправити пробірки із промивними водами в лабораторію. Решту промивних вод вилити в каналізацію.

15. Зробити запис про проведення процедури і реакцію пацієнта.

Промивання шлунка за допомогою тонкого зонда (діагностичне) — мал. 109

Підготувати: тонкий шлунковий зонд, рушник, серветки, стерильну по­судину для промивних вод, посудину із водою кімнатної температури (10 л), посудину для зливу промивних вод, рукавички, водонепроникний фартух —


 

2 штуки, вазелінове масло чи гліцерин, шприц Жане ємністю 0,5 л, водонепроникний мішок. Послідовність дій

1. Надягти водонепроникні фартухи на себе і па­цієнта.

2. Увести тонкий шлунковий зонд через рот або ніс (див. мал. 102, 107, 108).

3. Приєднати до зонда шприц Жане і потягнути поршень трохи на себе. Від'єднати шприц, повер­нувши поршень у початкове положення.

4. Набрати в шприц 0,5 л води. Приєднати шприц до зонда і ввести воду в шлунок.

5. Потягнути поршень шприца на себе, аспірую-чи введену воду.

6. Повернути поршень у початкове положення, за потреби взяти промивні води на дослідження.

7. Повторити пп. 4—6 двічі і вилити промивні води в посудину для промив­них вод.

Примітка: за підозри на отруєння припікальною отрутою цей етап не про­водять.

8. Повторити пп. 4, 5.

9. Від'єднати шприц від зонда і вилити вміст у посудину для промивних вод.

10. Повторювати пп. 4, 5, 9 доти, доки не буде використана вся вода (10 л), що була приготована для промивання.

11. Після закінчення процедури від'єднати шприц Жане і вилучити зонд зі шлунка, обгорнувши його серветкою.

12. Занурити забруднені предмети в посудину з дезінфекційним розчином (якщо він не дає фіксувального ефекту).

13. Зняти фартухи, покласти їх у посудину з дезінфекційним розчином або у водонепроникний мішок.

14. Зняти рукавички, допомогти пацієнту вмитися і набути зручного поло-

 

15. Вимити і висушити руки.

16. Виписати направлення та відіслати посудину з промивними водами в лабораторію. Решту промивних вод вилити в каналізацію.

17. Зробити запис про проведення процедури та реакцію пацієнта.

Узяття шлункового вмісту для дослідження секреторної функції шлунка (пацієнт може допомагати, поведінка адекватна)

Підготувати: стерильний шлунковий зонд діаметром 0,5—0,8 см, один із стимуляторів секреції, шприц для ін'єкцій (якщо подразник парентеральний),


 

розчин етилового спирту, ватні кульки, рукавички, штатив з пробірками, шприц для взяття шлункового вмісту (якщо немає вакуумної установки, при­значеної для цієї мети). Послідовність дій

1. Пояснити пацієнтові хід процедури та отримати його згоду на її виконання.

2. Підготувати необхідне оснащення.

3. Запропонувати пацієнтові правильно і зручно сісти: щільно притулитися до спинки стільця та трохи нахилити голову вперед.

4. Покласти рушник на груди та шию пацієнта.

5. Визначити відстань, на яку пацієнт має проковтнути зонд (від зросту — в сантиметрах — відняти 100).

6. Надіти рукавички, відкрити пакет, вийняти з нього зонд (зонд до введен­ня мав бути в морозильнику протягом 1,5 години). Узяти його правою рукою на відстані 10—15 см від сліпого кінця, а лівою рукою підтримувати його віль­ний кінець.

7. Запропонувати пацієнту відкрити рота, покласти сліпий кінець зонда на корінь язика, а потім проштовхнути його глибше в глотку: пацієнт при цьому повинен робити активні ковтальні рухи за командою медичної сестри, а слину витирати серветкою.

Примітка: якщо пацієнт закашлявся, негайно вийняти зонд.

8. Далі процедуру проводять різними методами. А. Метод Лепорського:

а) протягом 5 хв вилучати вміст шлунка (І порція);

б) ввести через зонд 200 мл підігрітого до 38 °С ентерального подразника (5 % розчин етилового спирту, м'ясний бульйон);

в) через 10 хв вилучити 20 мл (II порція);

г) через 15 хв вилучити весь залишок пробного сніданку (III порція);

ґ) протягом 1 год вилучати шлунковий вміст (IV, V, VI, VII порції), змінюю­чи пробірки кожні 15 хв.

Б. Метод ВеретеноваНовиковаМ'ясоєдова (див. мал. 104):

а) вилучити шлунковий вміст натще (І порція);

б) протягом 1 год вилучати вміст шлунка, змінюючи пробірки кожні 15 хв (II, III, IV, V порції);

в) увести через зонд ентеральний подразник, підігрітий до 38 °С;

г) подальше вилучення шлункового вмісту проводити за методом Лепор­ського (див. А, пп. в—ґ)

9. Зняти рукавички, вимити і висушити руки.

10. Доставити в лабораторію всі отримані порції із зазначенням на бланкові відділення, прізвища, імені та по батькові пацієнта (див. бланк).

11. Дезінфекція шлункового зонда:

а) після використання шлунковий зонд замочити у 3 % розчині хлораміну на 1 год. Канал зонда заповнити дезінфекційним розчином за допомогою шпри­ца;


 

Бланк

Дата проведення_

Дослідження шлункового соку №__

_ Відділення_______

 

Час дослі­дження Натще Базальна Залишок подразника  
ентераль-ний(+) паренте­ральний Годинне напруження
         
Кількість вмісту                       Базальна
Свободна неї                        
Загальна кислот­ність                       Стимульована
Слиз                        
Жовч                       Мікроскопічна
Залишок їжі                        
Кров мікроскоп.                        
Подразни­ки (під­креслити): ентеральні Спирт етиловий 5 % розчин — 300 мл, м'ясний бульйон — 300 мл, 4 % відвар капусти — 300 мл
паренте­ральні 0,1 % розчин гістаміну — 0,08 мг/10 кг, 0,025 % розчин пентага-стрину — 0,1 мл/10 кг; інсулін — 2 ОД /10 кг

 


 

б) зонд промити під проточною водою;

в) знежирити в мийному розчині та ретельно промити канал зонда за допо­могою шприца;

г) повторно промити зонд під проточною водою;

ґ) прокип'ятити у дистильованій воді протягом ЗОхв.

Дуоденальне зондування (фракційний спосіб)

Підготувати: стерильний дуоденальний зонд, штатив з пробірками, енте-ральні подразники: 25—40 мл 33 % магнію сульфату, 40 % розчин глюкози — 50 мл, 40 % розчин ксиліту або сорбіту — 50 мл, маслинову або кукурудзяну олію — 50 мл, два сирих жовтки курячих яєць; парентеральний подразник (пі-туїтрин — 5 ОД), шприц для аспірації, шприц Жане, шприц для ін'єкцій — 10 мл, 10 % розчин кальцію хлориду в ампулах, грілку з теплою водою, руш­ник, фартух, валик, гумові рукавички, клейонку, низьку підставку.

Послідовність дій

1. Пояснити пацієнтові хід процедури та отримати його згоду на виконання.

2. У положенні стоячи визначити відстань, на яку пацієнт має проковтнути зонд, щоб той опинився в субкардіальному відділі шлунка (у середньому 45 см — відстань від пупка до нижніх різців — відповідає першій позначці) та додати довжину долоні пацієнта (відповідає другій позначці на зонді) — орієн­тир дванадцятипалої кишки (або відстань від губ і вниз по передній черевній стінці, щоб олива була на 6 см нижче від пупка).

3. Запропонувати пацієнту сісти на стілець або кушетку.

4. Вимити і висушити руки. Надіти рукавички, покласти рушник на груди та шию пацієнта.

5. Узяти зонд на відстані 10—15 см від оливи, а лівою рукою підтримувати його вільний кінець (до введення зонд мав бути в морозильнику протягом 1,5 год).

6. Запропонувати пацієнту відкрити рота, покласти на корінь язика, а по­тім просунути зонд глибше в глотку. Одночасно пацієнт має робити активні ковтальні рухи. При кожному ковтальному русі зонд проходитиме у шлунок до потрібної мітки.

7. Щоб перевірити місцеперебування зонда, до нього приєднують шприц. Якщо під час аспірації в шприц надходить каламутна рідина жовтого кольору, олива в шлунку, якщо ні — підтягнути зонд до себе і запропонувати заковтну­ти його ще раз.

8. Якщо зонд у шлунку — покласти пацієнта на правий бік, підкласти під таз валик або згорнуту ковдру, а під праве підребер'я — теплу грілку. У такому положенні пацієнт продовжує ковтати зонд до 7—8-ї відмітки. Тривалість за­ковтування — 40—60 хв.

9. Після заковтування зонда до 9-ї відмітки (80—85 см) опустити його віль­ний кінець у пробірку. Примітка: штатив з пробірками установлюють нижче від кушетки.


 

10. За наявності оливи у дванадцятипалій кишці в пробірку надходить золотисто-жовта прозора рідина (лужна реакція) — дуоденальна порція — по­рція А: за 20—ЗО хв надходить 25—40 мл цієї порції (2—3 пробірки).

Примітка: якщо речовина не надходить у пробірку, потрібно перевірити місце перебування зонда за допомогою введення в нього шприцом повітря: якщо зонд у дванадцятипалій кишці, то введення повітря не супроводжується ніякими звуковими ефектами; якщо зонд усе ще в шлунку — при введенні по­вітря відзначаються характерні клекочучі звуки.

11. Після отримання порції А ввести за допомогою шприца Жане подразник (25—40 мл 33 % розчину магнію сульфату або ЗО—40 мл 40 % розчину сорбіту, або жовчогінний засіб, наприклад пітуїтрин — 5 ОД внутрішньом'язово). Пе­ремістити зонд у наступну пробірку. Положення пацієнта лежачи на правому боці.

12. Через 10—15 хв після введення подразника в пробірку надходить по­рція В — міхурова жовч — темна прозора, більш в'язка. Тривалість отримання порції В: за 20—30 хв — 30—60 мл жовчі (4—6 пробірок).

Примітка: для своєчасного виявлення порції С уважно стежити за кольо­ром жовчі при отриманні порції В: у разі появи рідини світлого кольору пере­містити зонд в іншу пробірку. Позначити порції.

13. Перемістити зонд у наступну пробірку для отримання порції С: за 20— ЗО хв — 15—20 мл жовчі — прозора, світла, лимонно-жовтого кольору, менш в'язка (1—2 пробірки).

14. Вийняти зонд повільними поступовими рухами, протираючи його сер­веткою.

15. Помістити зонд у дезінфекційний розчин.

16. Зняти рукавички, вимити і висушити руки.

17. Негайно доставити усі пробірки в лабораторію з направленням, зазна­чивши відділення, прізвище, ім'я та по батькові пацієнта (див. бланк).

Примітка:

1. У разі появи крові в дуоденальному вмісті зондування припинити і пові­домити лікаря.

2. Якщо немає можливості відправити порції жовчі до лабораторії, додати в кожну пробірку 5—8 крапель 10 % розчину формаліну, який припиняє дію ферментів.

3. Якщо перше зондування не дало позитивних результатів, то перед по­вторним зондуванням протягом трьох днів пацієнт приймає один раз на ніч по 6 крапель 0,1 % розчину атропіну сульфату за призначенням лікаря.

Надання допомоги уразі можливого ускладнення. Після введення 33 % роз­чину магнію сульфату в пацієнтів може спостерігатися слабкість, запаморо­чення, серцебиття, зниження артеріального тиску. У такому разі повідомити лікаря і, за його призначенням, увести внутрішньовенно повільно 10 мл 10 % розчину кальцію хлориду (антагоніст магнію сульфату).


 

Бланк

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи МЕДСЕСТРИНСТВА

Л П ОЛЬХОВСЬКА В А КАПУСТНИК... основи... МЕДСЕСТРИНСТВА ЗМІСТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЗОНДОВІ МАНІПУЛЯЦІЇ: ПРОМИВАННЯ ШЛУНКА, ШЛУНКОВЕ ТА ДУОДЕНАЛЬНЕ ЗОНДУВАННЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема II. МИСТЕЦТВО СПІЛКУВАННЯ В МЕДСЕСТРИНСТВІ. НАВЧАННЯ В СЕСТРИНСЬКІЙ СПРАВІ.
ПОНЯТТЯ ПРО СЕСТРИНСЬКИЙ ПРОЦЕС............................69 Спілкування та його види.....................................................70 Навчання пацієнтів.

Тема IV. ТИПИ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ЛІКУВАЛЬНО-ОХОРОННИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ПРИЙМАННЯ
ПАЦІЄНТА ДО СТАЦІОНАРУ...........................................156 Основні типи лікувально-профілактичних закладів. Функції приймального відділення.............

Тема VI. ОСОБИСТА ГІГІЄНА ПАЦІЄНТА. ПРОФІЛАКТИКА
ПРОЛЕЖНІВ................................................................212 Види режимів рухової активності пацієнта. Положення пацієнта в ліжку.................

Тема VIII. МЕТОДИ НАЙПРОСТІШОЇ ФІЗІОТЕРАПІЇ.
ГІРУДОТЕРАПІЯ. ОКСИГЕНОТЕРАПІЯ.........................283 Фізіотерапія: механізм дії засобів впливу на гіровообіг........284 Водолікування.......................

ОЦІНЮВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ ПАЦІЄНТА
МЕДИЧНОЮ СЕСТРОЮ...................................................313 Спостереження за зовнішнім виглядом і станом пацієнта.......314 Перелік практичних навичок.

ПЕРЕДМОВА
  Процеси, що відбуваються нині в Україні, — реформа системи охорони здоров'я, перехід на принципи надання первинної медико-санітарної допомоги населенню та бюджетно-страхової медицин

ПЕРЕДМОВА
  Процеси, що відбуваються нині в Україні, — реформа системи охорони здоров'я, перехід на принципи надання первинної медико-санітарної допомоги населенню та бюджетно-страхової медицин

ФІЛОСОФІЯ, ТЕОРІЯ, СУТЬ СЕСТРИНСЬКОЇ СПРАВИ. СЕСТРИНСЬКА ЕТИКА ТА ДЕОНТОЛОГІЯ. ОСНОВНІ ПОТРЕБИ ЛЮДИНИ
Після вивчення теми студент має: Знати: — потребу філософського осмислення сестринської практики для подаль­шого прогресу в сестринській справі; — основні поняття

Клятва Флоренс Найтінгейл
Перед Богом і перед обличчям зібрання я урочисто обіцяю вести життя, сповнене чистотою, і чесно виконувати свої професійні обов'язки. Я буду утримуватись від усього отруйного та шкідливого

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Етичними елементами філософії сестринської справи є все, крім: а) чесноти; б) обов'язків; в) деонтології; г) цінностей; ґ) чесності?

Дайте характеристику потреб людини.
Відповіді на контрольні питання 1— в; 2— б; 3— б; 4— ґ; 5— в; 6— б, в.

МИСТЕЦТВО СПІЛКУВАННЯ В МЕДСЕСТРИНСТВІ. НАВЧАННЯ В СЕСТРИНСЬКІЙ СПРАВІ. ПОНЯТТЯ ПРО СЕСТРИНСЬКИЙ ПРОЦЕС
  Після вивчення теми студент має: Знати: — спілкування як ефективний засіб допомоги пацієнтові в адаптації до змін у житті через захворювання; — р

Десять порад до терапевтичного спілкування
1. Розмову з пацієнтом починайте після того, як назвете себе (ім'я, посада) І повідомите мету бесіди. Звертайтесь до вашого пацієнта тільки на ім'я та по батькові, а також на "Ви".

II етап — визначення мети, планування змісту і методу навчання
Мета: — "результат": що має зробити, уміти, знати; — "критерії часу": межа часу, дата, інтервал часу. — "умови": самостійно або за допомогою

Аналіз та синтез отриманих даних
Проблеми існують: так/ні так/ні так/ні Проблеми якої групи пацієнт вважає найбільш вагомими? (У відповідній графі поставити: 1, 2, 3) Бажання пацієнта вирішити свої проблеми: так/ні

План навчання пацієнта
Прізвище, ім'я, по батькові: Т. М. Я., 72роки Відділення: терапевтичне, палата № 5 Проблема Мета Сестринські втручан

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Способи навчання: а) формальні; б) потенціальні; в) неформальні; г) індивідуальні; ґ) колективні. 2. Чинники, що сприяють спілкуванн

НФЕКЦІЙНА БЕЗПЕКА. ІНФЕКЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ. САНІТАРНО-ПРОТИЕШДЕМІЧНИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття інфекційної безпеки; — визначення і масштаб проблем внутрішньолікарняної інфекції; — способи передачі і

Умови безпеки медичної сестри на робочому місці
1. Спеціальний одяг, що захищає медичну сестру від можливого потраплян­ня крові та інших виділень при виконанні маніпуляцій: • медична шапочка; • одноразові гумов

Класифікація відходів лікувально-профілактичного закладу та особливос­ті дій медичного персоналу
Відходи класу Аутворюються в: • палатних відділеннях (крім інфекційних, шкірно-венерологічних, фти­зіатричних, мікологічних); • адміністративно-господарських прим

Заходи безпеки
1. У кожному відділенні лікувального закладу має бути аптечка, до складу якоїналежать: • 70 % розчин етилового спирту 100мл; • 5

Код форми за ЗКУД Код закладу за ЗКПО
  Міністерство охорони здоров'я   МЕДИЧНА ДОКУМЕНТАЦІЯ   Найменування закладу &nbs

ЕГО РОЗЧИНУ.
2. У процедурному кабінеті вологе прибирання проводити 2 рази на день із ■встосуванням 6 % розчину перекису водню та 0,5 % розчину мийного засобу ГПрогрес", "Лотос" та ін.); пі

План сестринського догляду
Прізвище, ім'я та по батькові______________________________________ Інфекційна безпека, іі Відділення_ № палати Дата Проблема

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезрозчини використовують для вологого прибирання приміщень: а) 1% розчин хлорного вапна; б) 10 % розчин хлорного вапна; в) 1 % р

Задача З
Шкірним антисептиком. Задача4 Запросити молодшу медичну сестру провести вологе прибирання із застосуванням деззасобів. Задача5

ТИПИ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ЛІКУВАЛЬНО-ОХОРОННИЙ РЕЖИМ ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАКЛАДІВ. ПРИЙМАННЯ ПАЦІЄНТА ДО СТАЦІОНАРУ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття: лікувально-охоронний режим, його елементи і значення для па­цієнта; — види режимів рухової активності;

СКЛАДІВ. ЕАРУ
    вменти і значення для па-   фиймальному відділенні цієнта до стаціонару; жня шкіри (див. сестрин- значеного режиму фізич-

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Спосіб транспортування пацієнтів визначає: а)медична сестра приймального відділення   ) лікар; в) палатна медична

Під час госпіталізації тяжкохворого медична сестра приймального відділення
має спершу: а) транспортувати пацієнта в реанімаційне відділення; б) почати надавати невідкладну долікарську допомогу; в) негайно визвати чергового лікар

Під час госпіталізації тяжкохворого медична сестра приймального відділення
має спершу: а) транспортувати пацієнта в реанімаційне відділення; б) почати надавати невідкладну долікарську допомогу; в) негайно визвати чергового лікар

Як запобігти утворенню пари при підготовці гігієнічної ванни?
Відповіді на контрольні питання 1 — б; 2 — г; 3 — в; 4 — б; 5 — б, в; 6 — 1 — а, б, в, 2 — г; 7 — г; 8 — ґ; 9 — г; 10 — ґ; 11 — ґ; 12 — г; 13 — ґ; 14 — а; 15 — в; 16 — ґ; 17 —

Задача 1
Повідомити чергового лікаря, викликати міліцію. Журнал реєстрації, медичну карту хворого стаціонару. Задача 2 Повідомити чергового лікаря, викликати міліцію, померлого транспортув

БІОМЕХАНІКА ТІЛА, ПЕРЕМІЩЕННЯ ПАЦІЄНТА
В ЛІЖКУ, ЗАПОБІГАННЯ ТРАВМУВАННЮ ПАЦІЄНТА) ■ Після вивчення теми студент має: Знати: — правильну біомеханіку при різних п

Правила використання здорової біомеханіки тіла медичної сестри
У положенні тіла сидячи 1.Для рівномірного розподілення маси тіла та зменшення навантаження за поперековий відділ хребта розмістіть коліна трохи вище стегон.

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Загострення та розвиток остеохондрозу хребта зумовлює все, крім: а) мікро-, макротравми; б) статичного і динамічного навантаження; в) катання на ковзанах і лижа

Які відділи хребта людини рухомі найбільше і страждають при найбільшій на-вантаженості?
Відповіді на контрольні питання 1 — r; 2 — 6; 3 — б; 4 — t; 5 — в. 6. -CiMca. 7. Правильне положення. 8. Фаулера. 9. Рівновага тіла. 10.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОЛЕЖНІВ
  Після вивчення теми студент має: Знати: — чинники ризику утворення пролежнів; — місця можливого утворення пролежнів, стадії утворення;

Основні принципидогляду за пацієнтами з ризиком розвитку пролежнів
1. Правильне розміщення пацієнта на ліжку (функціональному). Обов'яз­кова наявність протипролежневого матраца (або поролонового матраца, за­втовшки не менше 10 см), а також додаткових валиків і под

Б. Догляд за носовою порожниною
1. Змочити в маслі ватні гніти та по черзі ввести їх в праву і ліву ніздрі 1—Зхв. 2. Обертальним рухом вийняти гніти. Примітка: можна спочатку закапати в ніс 1—2 краплі мас

А. Догляд за волоссям
1. Змочити гребінь у слабкому розчині оцту і розчісувати волосся: довге — від кінців до коренів, коротке — від коренів. 2. Гребінь обробити з милом, волосся бажано заплести. Б.

В. Догляд за очима
1. Змочити стерильну кульку в 0,2 % розчині фурациліну і, злегка віджав­ши її, протерти одну повіку в напрямку від зовнішнього кута ока до внутріш­нього, кульку викинути. 2. Таким чином по

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезінфекційні розчини застосовують для протирання шкіри: а) 10 % розчин камфорного спирту; б) 70 % розчин етилового спирту; в) 5 % розчин хлораміну; г) ро

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Які дезінфекційні розчини застосовують для протирання шкіри: а) 10 % розчин камфорного спирту; б) 70 % розчин етилового спирту; в) 5 % розчин хлораміну; г) ро

Дієта№ 16
Показання й мета: ті самі, що й для дієти № 1а. Характеристика: та сама, що і дієти № 1а, але додають сухарі з білого хлі­ба, сухий бісквіт, сир у протертому вигляді,

Контрастні дієти
Контрастні дні сприяють значному розвантаженню міждобового обміну, ви­веденню з організму продуктів обміну, надлишків натрію і рідини, впливають на перебіг захворювання.  

Контроль за відвідуванням пацієнтів і передачею продуктів
Мета: контроль за дотримуванням пацієнтом призначеної дієти, профілак­тика внутрішньолікарняних епідемій. Відвідувачів допускають у відділення до пацієнтів у відведені

Скласти план догляду при незадоволенні потреб в адекватному харчуванні.
План догляду при незадоволенні потреб в адекватному харчуванні ачені засоби, крім: ктів, багатих на холесте-кількістю вітамінів;

МЕТОДИ НАЙПРОСТІШОЇ ФІЗІОТЕРАПІЇ. ГІРУДОТЕРАПІЯ. ОКСИГЕНОТЕРАПІЯ
Після вивчення теми студент має: Знати: — поняття найпростішої фізіотерапії, механізм дії; — види найпростіших фізіопроцедур і протипоказання до них. Можливі ускл

Постановка гірчичників
Показання: запальні захворювання дихальних шляхів, міжреброві неврал­гії, радикуліт, міозит, гіпертонічний криз, стенокардія. Підготувати: ниркоподібний лоток,

Гірчичні ванни для ніг
Підготувати: гірчицю суху 100,0г, теплу воду (температура 40—45 °С), відро або таз. Послідовність дій 1. 100,0 г сухо

Послідовність дій
1. Шар тканини змочити в 40 % спиртовому розчині, укласти на­вколо вуха — більше на соскоподіб­ний відросток. 2. Зверху покласти шар вощанки так, щоб вушна раковина була зовнi. 3.Третій ша

Послідовність дій
1. Шар тканини змочити в 40 % спиртовому розчині, укласти на­вколо вуха — більше на соскоподіб­ний відросток. 2. Зверху покласти шар вощанки так, щоб вушна раковина була зовнi. 3.Третій ша

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. В яких випадках застосовують гірчичники: а) гострі застудні захворювання; б) захворювання шкіри; в) відразу після травм; г) приступ стенокард

Л за/хв?
11. Яка величина тиску медичного кисню в кисневому балоні: а) 150 атм; б) 80—100атм; в) 110—140атм;

Л за/хв?
11. Яка величина тиску медичного кисню в кисневому балоні: а) 150 атм; б) 80—100атм; в) 110—140атм;

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ПАЦІЄНТАМИ. ТЕРМОМЕТРІЯ. ОЦІНЮВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ ПАЦІЄНТА МЕДИЧНОЮ СЕСТРОЮ
    Після вивчення теми студент має знати: — об'єктивні методи обстеження пацієнта; — правила і техніку загального огляду, вимірювання

Перший етап
Полягає в зовнішньому огляді й в опитуванні хворого. При огляді звертають увагу на стан шкірного покриву, зовнішнього вигляду і форми обличчя, язика, вушних раковин, нігтьових пластинок, розглядают

Другий етап
При огляді м'язової системивизначають ступінь її розвитку. При обстежен­ні кісток і суглобів звертають увагу на обмеження обсягу рухів, набряклість, почервоніння і деформацію. При

Частота дихання в дітей різних вікових груп
  Вік   Новонароджені Від 1 до 2 років Від 2 до 6 років Від 6 до 10 років Від 10 до 16 років Від 16 до 18 ро

Догляд за тяжкохворими і пацієнтамиу стані агонії
До тяжкохворих належать категорії пацієнтів з ускладненим перебігом хво­роби, яка не піддається ефективному лікуванню або має несприятливий про­гноз. Стан таких пацієнтів часто проявляється глибоки

Умирання та його періоди. Правила поводження з трупом
Стан, що межує між життям і смертю, називають термінальним (від лат. іегтіпаііз — кінцевий). Клінічна динаміка вмирання включає такі патологічні процеси: 1) припинення діял

Можливі проблеми пацієнта
(на прикладі розв'язання ситуаційних задач) 1. Пацієнт Ж., 55 років, хворіє на ревматичну гарячку (ревматизм), занепо­коєний своїм станом. Зауважує, що дуже погано спить уночі. Складіть пл

План навчання пацієнта вимірювати артеріальний тиск
(результати навчання зареєструвати в протоколі до плану) Проблема Мета Сестринські втручання 1. Не вол

Протокол до плану догляду пацієнтау стані гарячки
Показник Дата її. Температура тіла: І ■ зранку 1 • ввечері     &n

План догляду за пацієнтом із задишкою
      Стандартний пландогляду за наявноеп болю(у дорослого пащента) (результати оцшювання

Протокол проведения первинного та поточного оцшювання болю
Вщдшення_____________________________________ Палата_____________________________________ Пр1звище, !м'я та по батьков! пащента__________________ Лжарський д!агноз_______

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. У пацієнта з недостатністю кровообігу раптово виник напад ядухи. Обличчя на­було синьо-багрового відтінку. Яких заходів має вжити медична сестра: а) забезпечити пацієнту положення напів

Задача 7
До реанімаційного відділення поступив пацієнт у непритомному стані. Дихання рідке, поверхневе. Під час кожного вдиху голова відкидається назад, рот широко роз­кривається. Пульс ниткоподібний, 40 за

Задача З
Довести до відома лікаря. За призначенням лікаря дати таблетку валідолу.   Задача 4 1. Медичній сестрі слід запідозрити у пацієнта шлункову кровотечу. Потрібно

ЗАСТОСУВАННЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ
Після вивчення теми студент має: Знати: — правила виписування і отримання лікарських засобів відділеннями лікувально-профілактичних закладів; — вимоги до зберігання лікарських зас

Зовнішній метод застосування лікарських речовин
Цей шлях застосування лікарських речовин зазвичай використовують для лікування різних уражень шкіри та слизових оболонок. При цьому слід пам'ятати, що шкіра, слизові оболонки добре васкуляризовані,

Зовнішнє застосування лікарських речовин для лікування слизових оболо­нок
1. Інгаляційні методи впливу на слизову оболонку дихальних шляхів. Ін­галяція — один із методів уведення лікарських засобів у організм через органи дихання шляхом вдихання ї

Особливі ситуації привзятті крові
Час виконання процедури. У деяких випадках кров необхідно брати у визна­чений час: при прийомі окремих лікарських препаратів, натще і/чи внаслідок добових коливань біологічних параметрів (ци

Застосування пасти
Паста — суміш оксиду цинку, тальку, крохмалю з ланоліном або вазеліном, яка проникає крізь поверхневий роговий шар і зберігає її еластичність: а) з банки набрати пасту за допомогою шпателя

Мл Ю мл 24год 60 хв
§іі8 за 1 хв 83,ЗмлхЮ за 1хв 833 60 = £іїв за 1хв Відповідь: 13,88 або 14 §ЇЇ5 за 1 хв

Пристрій випускає: 20 £іів на 1 мл.
Спочатку потрібно підрахувати, яку кількість пеніциліну слід додати: Б.Д. = 4000000ОД_ Б.К. = х Н.Д. = 500 000мг ~Н.К. = 1мл 4 000 000x1 500 000 х

Д) 4000—5000 мл?
9. При проведенні внутрішньовенного вливання 10 % розчину кальцію хлориду в пацієнта з'явилось різке відчуття жару. Що має зробити медична сестра: а) припинити проведення

В) 1—1,5 год?
13. При яких умовах тиску, температури проводять стерилізацію медичного інстру­ментарію в автоклаві: тиск (атм): температура (°С):* а) 0,5 а

Задача 2
Пояснити пацієнтові, що супозиторії ставлять на ніч. ЗадачаЗ Вимогу на спирт оформлюють на окремому бланку, ставлять підписи головного лі­каря, завідувача відділе

КЛІЗМИ. ГАЗОВИВІДНА ТРУБКА
-, ■ ■ , - Після вивчення теми студент має: Знати: — види клізм: очисна, проносна (олійна та гіпертонічна), сифонна, лікар­ська, поживна; —

Можливі проблеми пацієнта
Фізіологічні Психологічні Соціальні Неможливість самостійної дефекації Дискомфорт при спілку­ванні

План догляду в разі порушення функції кишок
Проблема У пацієнта В. порушення випорожнення (д) Мета Випорожнення буде звичним для пацієн­та В. Сестринські втручання 1. Скласти

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Якаємність кухля Есмарха: а) 0,3 л; б) 0,5 л; в) 1,0 л; г)2,0л; ґ)3,0л? 2. Назвіть протипоказання до застосування оч

Задача 2
Під час постановки сифонної клізми медична сестра звернула увагу на те, що вода із високо піднятої лійки не виходить. Яких заходів вона має вжити?   Задача З Пі

КАТЕТЕРИЗАЦІЯ СЕЧОВОГО МІХУРА. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНІМНОГО СЕЧОПРИЙМАЧА
  Після вивчення теми студент має: Знати: мету катетеризації сечового міхура, протипоказання та можливі усклад­нення; — види катетерів; — види знімних сечоп

Б. Надання допомоги хворому при затримці сечі
1. Необхідно рефлекторно сприяти акту сечовипускання: а) пустити струмінь води з-під крана; б) лити воду з чайника в таз; в) полити теплою водою статеві

Прізвище пацієнта
Дослідження дуоденального вмісту №__Відділення___________   Порція А Порція В

Можливі проблеми пацієнта
(на прикладі розв'язання ситуаційних задач) 1. Пацієнт В., 60 років, з виразковою хворобою шлунка, скаржиться на час-   те олюваннз і

План догляду за пацієнтом з блювотним рефлексом на зондові маніпуляції
    Мета Сестринські     Дата

План навчання членів родини пацієнта, в якого виникають нудота та блювання
Проблема Мета Сестринські втручання (д) Члени Члени 1. Дати необхідні рекомендації у

Г; 2 — в, г; 3 — в, г; 4 — в; 5 — а; 6 — а; 7 — б; 8 — в; 9 — в.
Ситуаційні задачі Задача 1 Ви медична сестра. Сусід запросив вас з приводу блювання його дружини. Ваша так­тика? Задача 2 Медична сестра уклала пацієнта для

ЛАБОРАТОРНІ ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. УЧАСТЬ МЕДИЧНОЇ СЕСТРИ
Після вивчення теми студент має: Знати: — посадові обов'язки медичної сестри при діагностичних дослідженнях; — можливі проблеми пацієнта, наприклад страх перед бронхоскопією. Се­с

Шановний пацієнте!
Якщо Ви зацікавлені в одержанні достовірних результатів дослідження, то просимо Вас відверто відповісти на такі питання: дата і час останнього споживання їжі перед проведенням аналізу

Приклад оформлення бланку направлення
В умовах стаціонару В умовах поліклініки Терапевтичне відділення У бактеріологічну лабораторію У клінічну лабораторію Клінічний аналіз сеч

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Який розчин слід використати для дезінфекції мокротиння в плювальниці: а) 5 % розчин хлораміну; б) 0,5 % розчин хлорного вапна; в) 1 % розчин хлораміну; г) 2

Задача 4
Пацієнтка принесла добову сечу для визначення вмісту глюкози, при цьому напере­додні вранці сечовий міхур не спорожнила. Як вчинити? Задача 5 Пацієнту призначене дослідження калу

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги