рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

А. Світоглядовий ґрунт і риси напряму

А. Світоглядовий ґрунт і риси напряму - раздел Образование, Основи теорії літератури   Цей Напрям Зародився В Європейській Культурі В Останній Чверт...

 

Цей напрям зародився в європейській культурі в останній чверті ХІХ ст. у надрах реалізму (насамперед натуралізму) і водночас став його принциповим запереченням. Розвиток модернізму[129] починався одразу двома шляхами:

1) як різкий контраст до побутово-просвітницького реалізму та натуралізму (неоромантизм);

2) як поступова трансформація натуралізму (імпресіонізм).

Причиною появи нового напряму стала криза об’єктивізму (релігійного і раціоналістичного), криза пошуків об’єктивних законів дійсності. Цю кризу зумовили два чинники:

а) гносеологічний[130] — природничі науки на межі століть зробили ряд відкриттів (поле як форма існування матерії, подільність атома), що порушили, спростували уявлення про будову світу; знову набули актуальності тези про непізнаність і неможливість пізнання світу, про малу ефективність раціонального пізнання;

б) психологічний чинник — основоположний для реалістичного світогляду матеріально-економічний детермінізм заперечував свободу людини, її право і здатність робити вибір, а це неминуче призводить до духовної кризи людини як істоти богоподібної (нестерпний психологічний дискомфорт, пасивність особистості, фаталізм); тому людина починає вибудовувати нову систему координат.

Так відбувся перехід від об’єктивізму до суб’єктивізму, який виходить з індивідуалізму (людина як неповторна, самодостатня особистість, а не частка маси) і релятивізму[131]. Яскраві приклади обґрунтування суб’єктивізму та заперечення об’єктивізму знаходимо у філософських концепціях ще С.К’єркегора[132], а також Е.Маха[133]. Так, Е.Мах обґрунтував концепцію емпіріокритицизму (тобто критики практичного досвіду). Ось її суть: людина сприймає світ органами чуття (зір, слух, дотик, запах, смак) і на цьому досвіді (емпіріос) вибудовує своє розуміння дійсності. Однак ми не знаємо і не можемо знати, яка дійсність об’єктивно, бо вона сприймається як сукупність вражень. Тобто наше пізнання об’єктивної дійсності є лише сумою суб’єктивних вражень.

Світоглядовим ґрунтом (і водночас виявом) модернізму стала філософія Шопенгавера, К’єркегора, Ніцше, Маха, Авенаріуса, Бергсона, Шпенглера, Штайнера, Ортеґи-і-Ґасета, Гейзенґи, Гайдеґера, Ясперса, Сартра, Камю, психологічні концепції Фройда, Юнга, Фрома.

 

Визначальні риси модернізму такі:

1. Прорив оболонковості світобачення, заглиблення у трансцендентне[134] : модерністи прагнули проникнути крізь матеріальну оболонку в духовну, трансцедентну сутність явищ (насамперед людини).

2. Заперечення суспільно-економічного детермінізму, визнання інтуїтивногопоруч з логічним шляхом пізнання.

3. Індивідуалізм,зосередження на «Я» автора, героя, читача.

4.Удосконалення психологізму: увага до інтуїтивного пізнання, до неповторного світу особистості, а також суб’єктивізм зумовили те, що найвизначальнішою рисою модернізму, яка чітко відрізняла його від попереднього напряму, став саме психологізм, зокрема пильна увага до позасвідомих сфер психіки, внутрішньої боротьби роздвоєного людського «Я». Засадничу різницю поміж реалізмом і модернізмом у психологічному аналізі людини свого часу чітко окреслив ще і.Франко: «Коли старі письменники виходять від малювання зверхнього світу природи, економічних та громадських обставин — і тільки при помочі їх силкуються зробити зрозумілими даних людей, їх діла, слова й думки, то новіші йдуть зовсім противною дорогою: вони, так сказати, відразу засідають у душі своїх героїв і нею, мов маґічною лямпою, освічують все окруження. Властиво, те окруження само собою їм мало інтересне і вони звертають на нього увагу лише тоді й остільки, коли й оскільки на нього падуть чуттєві рефлекси тої душі, яку вони беруться змалювати»[135]. Іншими словами, коли в класичному реалізмі людський характер розглядається найчастіше як наслідок зовнішніх впливів, обставин і подій, то в модернізмі вся увага переноситься на особистість, її внутрішній світ, людина постає самодостатньою індивідуальністю зі «складною душевною організацією» (як висловлювався М.Коцюбинський).

5. Символобачення. Відкинувши типізацію реалізму, модерністи використовують символ як засіб пізнання і відтворення світу. При надзвичайній строкатості модерністських течій, творчість їх представників символічна.

6. Усюдиприсутній (навіть у прозі, драматургії, публіцистиці) ліризм (себто настроєвість, пильна увага до почуттів, емоційних станів, інтимна настанова). Принагідно згадаємо бодай таку особливість: якщо реалізм був добою епічних жанрів, а поезія у той час майже цілком деградувала, то модернізм — навпаки — став розквітом поезії, а водночас навіть найпослідовніша епіка (романна, повістева, драматична) ліризується, з’являються нові жанрові різновиди, як от: лірична новела («Intermezzo» М.Коцюбинського), лірична драма («Зів’яле листя» І.Франка), драматична поема («Одержима», «На руїнах», «Вавилонський полон» Лесі Українки).

7.Серцевинний естетизм. Якщо реаліста насамперед обходило «що сказати», то для модерніста велике, часто головне значення мало «як сказати». Краса для модерніста — вже не тільки форма, а й зміст, мета його творчості, у творенні краси (ідей, образів, композиції, мови, віршування) він убачає свою місію в удосконаленні світу.

8. Умовність, відмова від мімесису. Ця риса спричинена попередніми: психологізмом, символобаченням та естетизмом. Вона характерна передовсім для таких модерних течій, як символізм, футуризм, сюрреалізм, хоча проступає і в решті течій. визначний іспанський філософ Хосе Ортеґа-і-Ґасет (1883-1955) називав цю особливість «дегуманізацією мистецтва», себто відхідом од прямого наслідування повсякденної людської дійсності (латинською humanus — людський).

Мистецтво класичного реалізму намагалося бути безпосереднім відбитком життя, цілком прив’язувалося до «живої» повсякденної реальності. У сприйнятті багатьох читачів утрачалася межа між мистецтвом і дійсністю, вони закохувалися у персонажів, ненавиділи їх, писали їм листи тощо.

Тому модерністи вдалися до дегуманізації. Х.Ортега-і-Гасет для прикладу зіставляв два малярські полотна— реалістичне і модерністське, на яких зображене одне й те ж: людина, будинок або гора. На першій картині намальовано так, що об’єкти легко впізнати: художник перш за все дбав, аби предмети на картині були зображені так, як вони існують поза картиною. Натомість на модерному полотні ті ж самі об’єкти розпізнати важче, автор намагається вирватися за межі емпіричної реальності, зобразити не так, як людина сприймає своїми п’ятьма органами чуття. Отже, замість того, щоб наблизитися до реальності, модерний митець нехтує нею, деформує, знищує її людський (емпіричний) аспект, себто дегуманізує.

Твори традиційного мистецтва ми можемо (певна річ, ілюзорно) зіставляти з реальним життям. Зразки дегуманізованого модерного мистецтва до таких зіставлень не надаються. Тут автори заводять нас у незвичайний, незбагненний Всесвіт, примушують мати справу з предметами, з якими людські (емпіричні) стосунки неможливі. Тому ми повинні винаходити інші, досі нечувані види взаємин, щоби сприймати такі образи, а значить, розширюються обрії доступного нам буття.

На думку Ортеґи-і-Ґасета, насамперед виділяються два засоби дегуманізації. По-перше, метафоричність. «Метафора є, мабуть, однією з найплідніших можливостей людини. Її ефективність межує з чаклунством, вона здається інструментом творчості, який Бог залишив в одному зі своїх створінь, як неуважний хірург забуває інструмент у животі оперованого. Усі інші наші можливості залишають нас у межах реальності, її складників. Найбільше, на що ми здатні, — це комбінувати предмети. Лише метафора дає можливість відірватися від реальності й створити серед реальних речей уявні рифи, безліч островів, що гойдаються на хвилях». Метафора застосовувалася і в традиційному міметичному мистецтві; але там вона лише «огортала» реальність, прикрашала її; у модерному ж, дегуманізованому мистецтві метафора поривається подалі від реальності, сама намагається стати предметом творчості.

Другий засіб дегуманізації — зміна звичайної перспективи. На погляд людини речі мають свій природній лад, певну ієрархію. Деякі здаються нам дуже важливими, інші — менше, а ще інші взагалі можна не брати до уваги. Щоб задовольнити прагнення до дегуманізації, не обов’язково змінювати природній стан речей (вдаватися до метафоризації). Досить порушити наявну ієрархію цінностей і створити мистецтво, в якому незначні події життя з’являються на передньому плані в монументальних розмірах[136]. Найкращий доказ того, як можна подолати реалізм, пильно розглядаючи мікроструктуру життя через збільшувальне скло, це твори Пруста[137], Джойса[138].

Виразно засвідчує настанову на умовність характерний для модернізму різновид композиції монтаж(франц. montage – збирання, компонування). Це – прийом орґанізації художнього тексту, що полягає у вільному поєднанні різноманітних, відносно самостійних компонентів твору.

Ознаки монтажу:

♣ відсутність просторово-часової узгодженості між фраґментами тексту;

♣ непослідовність подій;

♣ асоціативний, багатозначний зв’язок частин твору.

Монтаж розрахований на активізацію сприйняття читача, котрий покликаний осягнути всю різноманітність елементів твору і поєднати їх у своїй свідомості, відтворити те, що не сказано автором. Монтаж поглиблює багатозначність образів і подій, уможливлює різне прочитання твору, відкриття підтекстів і надтекстів. Яскраві зразки монтажу знаходито у творчості Т. С. Еліота, М. Пруста, Дж. Джойса, В. Маяковського, Ю. Яновського, О. Довженка.

9. Волюнтаризм (від лат. voluntas — воля). Це культ сили волі, активності, боротьби. Волюнтаризм став відповіддю на раціоналістичну пасивність, споглядальність, фаталістичність (покору нібито всемогутнім законам природи) людини доби реалізму. Згадаймо захоплення «ідеєю крові» у Лесі Українки, «філософію чину» Дмитра Донцова, культ «надлюдини» у молодої Ольги Кобилянської, у Миколи Хвильового («Вальдшнепи»), у Євгена Маланюка. Волюнтаризм же часом штовхав модерністів до догматизму, дражливості щодо інакодумства, епатажності[139].

9. Ідеологічність[140]. Ця риса безпосередньо зв’язана з попередньою. Для модерніста вельми характерна переконаність, що людина здатна перебудувати, удосконалити дійсність, він зазвичай пропаґує власний рецепт такої перебудови. Не випадково саме в цю добу зародилися і цілком зреалізувалися дві доти безнадійно утопічні моделі життєустрою, що силилися докорінно перетворити світ і людину — комуністична та фашистська. Хоча, крім цих згубних, модернізм приніс світові і чимало продуктивних, рятівних ідей, особливо ж — естетично цінних.

 

З огляду на щойно згадані світоглядово-естетичні риси одним з провідних способів орґанізації художнього тексту у модернізмі став „потік свідомості”. Це показ внутрішнього світу людини, що полягає у безпосередньому відтворенні „зсередини” плину її роздумів, переживань, настроїв, вражень, спогадів, асоціацій, мрій як складного свідомо-позасвідомого процесу. Цей прийом виростає з внутрішніх монологів .

Характерні ознаки „потоку свідомості” :

♣ підкреслена увага до духовного життя особистості;

♣ спонтанність виникненнядук та образів;

♣ відсутність чіткої послідовності викладу;

♣ переплетення свідомого й позасвідомого, раціонального й чуттєвого;

♣ посилена емоційність;

♣ глибинний психологізм.

Художній час у „потоці свідомості” найчастіше кардинально відрізняється від звичайного фабульного часу: це час „життя душі” персонажа, що може вміщувати в себе, як завгодно переплітати не тільки минуле, теперішнє й майбутнє, а й бажане, уявне, омріяне; час, що довільно стискається або розширюється.

Суто стильові прикмети „потоку свідомості” :

♣ синтаксична невпорядкованість мовлення;

♣ використання невласне прямої мови;

♣ оповідна манера, що включає в себе ліричні відступи, ремінісценції;

♣ яскраве, часом химерне асоціативне мислення.

Класичні зразки „потоку свідомості” створили Ф. Достоєвський, Дж. Джойс, М. Пруст, В. Вульф, М. Коцюбинський („Intermezzo”, „Цвіт яблуні”, „Невідомий”), М. Хвильовий („Я (Романтика)”).

 

Особливо яскраво й рельєфно модерністські шукання виявилися в театральному мистецтві початку ХХ ст. Новаторські тенденції у драматургії того часу прийнято називати „епічний театр”. Основи цієї концепції заклав німецький драматург Бертольд Брехт (1898-1956). Він розрізняв два види театру: драматичний (традиційний, „аристотелівський”) і епічний. Як можна здогадатися уже з назви, в основу епічного театру покладено не дію, а розповідь про неї. Цей театр тяжіє до розв’язання не конкретних, а глобальних проблем, його цікавлять не побутові явища, а всезагальні закономірності буття. Тут втілюється певна подія-тип, коли дійова особа постає як вираження певної духовної, історико-соціальної тенденції. Якщо драматична форма театру зображає дію і залучає глядача до подій, то в епічному театрі розповідається про дію, а глядач опиняється в ситуації спостерігача-мислителя. Настанова цього театру – впливати насамперед не на почуття, а на інтелект глядача. Б. Брехт наголошував, що „глядач має не співпереживати, а вивчати, сперечатися”, що найважливішим у п’єсі є не зображені події, а висновки та узагальнення, до яких приходить глядач. Драма має бути не життєподібною, а притчевою, алегоричною замальовкою, яка спонукає інтелектуально-аналітичні роздуми глядача. Свою художню концепцію Б. Брехт зреалізував у багатьох творах, зокрема „Матінка Кураж та її діти”, „Життя Галілея”.

Паралельно з Б. Брехтом вельми схожі естетичні настанови втілювали в Росії В. Меєрхольд, В. Маяковський, в Україні Л. Курбас, М. Куліш. Відтак однією з провідних жанрових форм у драматургії ХХ ст. стала драма-притча (докладніше про неї див. на с. ); в епосі також відбувалися схожі шукання, зокрема утвердився роман-притча (див. на с. ).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи теорії літератури

Основи теорії літератури... frac сутність літературознавства сутність мистецтва...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: А. Світоглядовий ґрунт і риси напряму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Природа мистецького таланту.
Лише талановиті митці породжують справді досконалі, вагомі твори. Якщо людина талановита, це значить вона має особливу, витончену душевну організацію, творчі здібності. Серед ц

Натхнення
Як твердять філософи і психологи, наш душевний світ (або психіка) складається із двох частин: 1) свідомого – це осмислення людиною довколишнього світу і себе, власног

Асоціативне мислення
  Усі ми більшою або меншою мірою володіємо асоціативним мисленням. Цей дар дається кожній людині, лишень у ході життя одні його розвивають, інші притуплюють. У чому ж суть а

Поділ образів за способом творення та сприймання
Ми сприймаємо довколишній матеріальний світ через органи чуття – зору, слуху, дотику, нюху, смаку. Через ці ж п'ять чуттів митець намагається втілити і донести до нас свій художній світ.

Т.Шевченко).
  І день йому милий, і солодка нічка. (М.Шашкевич) Згадаймо також численні фольклорні та розмовні звороти: «Гаряче любити», «легко мені на душі», «тяжка справ

Естетична функція
Якщо уважно придивитися до довкілля, легко переконаєшся, що цілий Всесвіт (від сніжинки, листка дерева до Сонячної системи й галактик) будується, розвивається за законами краси. Але у повсяк

Пізнавальна функція.
Тут треба сказати про спільність і відмінність між наукою та мистецтвом. І перша, і друге займаються світопізнанням. Це їх поєднує. Але наука пізнає світ а) раціонально;

В и х о в н а ф у н к ц і я.
З огляду на свою природу, на допіру названі функції мистецтво здійсняє на людину потужний виховний вплив. Але який і як саме? Сприймаючи з захопленням худож­ній твір, ми (час

УІ. Своєрідність мистецького відтворення потоку життя
  У повсякденній дійсності усе – речі, явища, звичаї, умови, ми самі – постійно змінюється, так само усе – добре й лихе, веселе й сумне, світле й темне, корисне й шкідливе –

П а т о с.
Поштовхом до створення будь-якого мистецького полотна є складна сув’язь почуттів автора, котру іменують патосом. Пáтос (гр.pathos – почуття, пристрасть) – пристрасне пережив

Категорії “прекрасне – потворне”.
Спосте­рігаючи, художньо відтворюючи життя, митець виділяє в ньому два протилежні полюси – прекрасне і потворне і відповідно між ними розгруповує життєві явища. Інколи навмисне для ос

Категорії “комічне – трагічне, героїч­не”.
У життєвому потопі митець виділяє також явища комічні і трагічні, знову ж таки часом задля виразности згущуючи їх. Комічне(від гр. komikos – смішний) – це життєва

Ф а н т а з і я.
Відтворюючи (себто творячи заново) життя, митець більшою чи меншою мірою, але обов'язково вдається до фантазії(від грец. phantasia - уявлення, зображення). Це – творча уява,

Х р о н о т о п.
У художньому творі автор пришвидшує або про­пускає несуттєві події, побіжно окидає поглядом чи й оминає друго­рядні картини, об'єкти, речі. Натомість зосереджує пильну увагу на подіях і об’є

УІІ. Митець і суспільство
  1. Точки дотику між літературою і суспільством. Художня література – явище суспільне за своєю сутністю, оскільки 1) досліджує суспільне

А. Вплив суспільного середовища на письменника.
Походження, виховання, суспільне становище митця значною мірою визначають його світогляд, глибше – світосприймання, а відтак його естетичний ідеал, навіть ті чи інші прикмети його сти

Б. Вплив письменника на суспільство.
Митець також здійснює вплив на суспільство. Адже мистецтво не просто віддзеркалює життя, а й певним чином оформляє його. Але як саме? Захоплю­ючись улюбленими літературними (не реальними, а

С в о б о д а м и т ц я т а ї ї м е ж і
Свобода, тобто здатність володіти, розпоряджатися собою, діяти відповідно до власної природи, є основою людини як богоподібного духовної істоти. Навіть якщо забезпечити людину матеріа

Х. ЗМІСТ І ФОРМА ТВОРУ. СКЛАДНИКИ ЗМІСТУ.
У художньому творі, як і будь-якому иншому явищі буття, можна виділити зміст і форму, котрі, зрозуміло, між собою нерозривно пов’язані, взаємозалежні. Змісттвору — це житт

Триєдина жанрова класифікація
У літературознавстві найчастіше застосовують триєдину жанрову класифікацію творів: рід, жанр, жанрова форма. У межах кожного роду (способу вираження художнього змісту) виділяються окр

А. Архаїчні жанри.
1. Міт(гр. mythos — слово, переказ) — давні сказання про творення світу, богів, надприродних істот, життя перших людей («Прометей», «Геракл», «Троянська війна», «Перун», «Ве

А. Традиційні жанри
Історично найдавніша релігійно-обрядова лірика (яка мала насамперед релігійне призначення і виконувалася під час певних обрядів). Це зокрема: 1. Гимн (гр. hý

Б. Тематична класифікація лірики.
Про розгляді новочасної лірики (ХІХ—ХХ ст.) частіше використовується тематична класифікація. За нею виділяють такі жанри: 1. Громадянськалірика — у якій ідет

Суміжні жанри
Усі жанри поступово розвиваються, змінюються, в основному за рахунок злиття двох чи кількох. Отож, поруч з епосом, лірикою та драмою в літературі часто зустрічаються твори, у яких поєднуютьс

Складники композиції.
Як і людське тіло чи, скажімо, дерево, — художній твір складається з великої кількості нерозривно взаємопов’язаних частин, що становлять єдине ціле. Отож, розглядаючи форму твору (тіло), н

А. Загальна характеристика сюжету
Твори, які належать до різних родів, мають відповідно і різні композиційні особливості. Найхарактерніша спільна ознака епічних та драматичних творів — сюжетність. Сюжé

Б. Сюжетні вузли
В основі кожного сюжету лежить певний конфлікт, а той має етапи розгортання, або їх ще називають сюжетні вузли. Ці етапи (вузли) такі: 1. Експозúція

В. Композиція ліричних творів.
Якщо основою епічного та драматичного твору є перебіг певних подій (сюжет), то у ліричному творі на першому місці — розвиток почуттів, настроїв, а сюжет витіснений на задній план чи й

ХІІІ. ХУДОЖНЯ МОВА
Як уже зазначалося «будівельним матеріалом» літератури є саме художня (або поетична) мова. Зауважимо принагідно, що в художньому творі розрізняють мову авторську і

Лексика художнього твору.
Лексичні (словесні) художні засоби прийнято розділяти на три групи залежно від часу їх побутування, території та соціального статусу мовців. На кожному з цих мовних рівнів виділяють загал

А. Перший фігуральний тип
1. Інвéрсія(лат. inversio — перевертання, переставлення) — незвичайна розстановка слів у реченні для того, щоб найбільш значуще слово особливо підкреслити, зве

Б. Другий фігуральний тип.
Сюди належать риторичні[57], або патетичні фігури. 4. Патетичне запитáння — це запитання, що виражає якусь емоцію (здивування, обурення,

В.Третій фігуральний тип.
9. Анáфора(грец. anaphero — піднесення), або єдинопочаток — повторення на початку віршових рядків, строф або речень чи розділів (у прозі) однакових с

А. Явища евфонії та какофонії
Фόніка(грец. phōneo — вимовляю, звучу), або звукопис — це сукупність звукових засобів художньої мови. Фонічні засоби (алітерації, асонанс

Б.Фоносимволіка
Звуки мови самі собою можуть мати і символічне значення. Зрозуміло, одні й ті ж звуки у різних авторів чи навіть у різних творах одного й того ж автора можуть мати різне значення. І тут особ

ХІV. Основи віршування
Найхарактернішим, найбезпосереднішим виявом словесної творчості є віршування, або версифікáція (від лат. versus — вірш та facio — роблю). Це —

З історії рими.
Античне віршування рими практично не знало. Уважається, що вона була запроваджена пізньогатинською та дівньонімецькою поезією (християнські гимни ІV ст., «Книга Євангелій» Отфріда 862 р.). У

Основні функції рими
1. Ритмічна — рима творить ритм у вірші, позначаючи закінчення рядків, підсилює мелодійність твору. 2. Мнемотехнічна — рими допомагають запам’ятати текст (Мнемозіна у

Естетичні якості рим
Від надто частого вживання рими стають шаблонними, банальними, втрачають естетичну цінність. Серед найбанальніших рим: кров — любов — знов; берізки — обеліски; роси — коси; неба — треба; у в

А. Антична система віршування.
Антúчний, або Метрúчний, або Квантитатúвний вірш розвинувся у древньогрецькій, а потім перейшов і в римську літературу. У древньогрецькій і латинс

Б. Фольклорне віршування
Ународній творчості склалися дві форми вірша — пісенний і речитативний. Пісенний вірш. Текст і будова народної пісні пов’язані з мелодією. Тому фрази симетрично роз

Г. Тонічна система
Тонічний вірш побудований на однаковій кількості наголосів у віршованих рядках при відсутності поділу їх на стопи. Ця система віршування досить рідкісна й давня, ви

Силабо-тонічна система віршування.
Ритмічна орґанізація поезії постійно змінюється, розвивається, зокрема і в українському віршуванні. Так, у ХVІ—ХVІІІ ст. панівною у нашій літературі була силабічна система. На межі ХVІІІ—ХІХ

Двоскладові стопи
1. Хорéй, або Трохéй (грец. choréios, від choros — хор) — двоскладова стопа з наголосом на першому складі / — È /.

Трискладові стопи
1. Дáктиль (грец. dáktylos — палець, міра довжини) — трискладова стопа з наголосом на першому складі / — È È/. 2.

Строфіка.
Строфá (грец. strophe — поворот, зміна, коло) — віршова сполука, яка повторюється у поетичному творі, об’єднана здебільшого спільним римуванням та відмежована

А. Звичайні строфи.
1. Моностúх (гр. monos — один і stichos — вірш) — однорядкова строфа: Тиша — це мова, якою говорить до людини Бог. Б.-І.Антонич. 2.

Б.Романські строфи
Деякі строфи використовуючись у літературі упродовж століть і навіть тисячоліть у майже незмінному вигляді, перетворилися на літературний канон, стали канонізованими (канон — це твердо встан

В. Строфи східного походження
Серед японських строф найвідомішими, найпоширенішими у світі стали танка і гайку . Танка— це п’ятирядкова неримована строфа, що складається з п’яти — та семи

Г. Довільний вірш та верлібр
Серед астрофічної поезії найпомітніші форми — довільний вірш і верлібр. Довільний— це вірш, написаний силабо-тонічним розміром (переважно ямбом чи хореєм), що склад

Пісенька про Лялю-Бо
Ляля-Бо вибирає любо проповідує любе і кохає Лі Бо лю бо лю болюболюболю бо голова в Лялі-Бо — українська &n

ХУІ. Стиль доби
Найбільш точно розвиток літератури як мистецтва слова відображає естетико-стильова періодизація. За визначальний критерій поділу літератури тут береться стиль доби, адже у цьому понятті п

ХVІІ. Авторський стиль. Методи. Напрями. Течії. УгрупОвання. Школи.
Вивчаючи історичний розвиток літератури, ми спостерігаємо, як у різні епохи змінюються теми художніх творів, характерні образи, жанри, а також погляди письменників на життя, принципи і способи його

Реалістичний метод
♣ передбачає зосередження уваги передусім на конкретній, видимій, матеріальній реальності, на суспільній дійсності (проблемах суспільної моралі, економіки, політики, побуту тощо

Фольклор
Першим напрямом в історії українського мистецтва слова був фольклор[83]. У літературному процесі він посідає окреме місце як цілісний, своєрідний організм.   Термін

А. Монументалізм
Монументалізм[85]панував у ІХ – ХІ ст. Для мистецтва цього стилю характерні 1) масштабність, величавість, суворість; 2) зосередження уваги

Б. Орнаменталізм
Орнаментальний[86] стильвизначав руську культуру ХІІ-ХІІІ ст.Основні риси орнаментального письма: 1. Мозаїчність композиції та багатотематичніст

Перехідний період (ХІV— поч. ХV ст.).
Вплив орнаменталізму зберігся і в наступній, так званій перехідній добі (ХІУ- поч. ХУ ст.). Це був період переписування давніх творів та укладання книг-зводів. Звід

Ренесанс
А. Загальноєвропейський ренесанс (ХІУ-ХУІ) У середині другого тисячоліття у країнах Європи (передовсім південних) на зміну середньовіччю приходить нова епоха – ренесанс

Класицизм
А. Загальноєвропейський класицизм[109] (ХVІІ – ХVІІІ ст.) Найбурхливішого розвитку цей напрям набув у Франції уже з ХVІІ ст., дещо

А. Загальноєвропейський вимір
Цей напрям став засадничим цілковитим запереченням класицизму, – як високого, так і низького, бурлескного. Чільні ознаки романтизму[119] такі: 1.Коли просвітництво вважало за основн

Б. Український вияв напряму
Український романтизм підготувала вже культура бароко, в основі якої була ідея непересічної особистості. Інше потужне джерело – українська народна творчість, особливо думи і козацькі

А. Суть і риси напряму
Первісно (з ХVІІІ ст.) слова «реаліст», «реалізм[121]» вживалися в повсякденному мовленні й позначали тверезий, практичний тип мислення на противагу ідеалістичному, мрійницькому. З кінця 20-х років

Б. Особливості українського реалізму
  Письменства різних націй збагатили цей напрям своїми неповторними варіантами. Який же український варіант реалізму? Ми вже зауважували, що реалістичний тип світосприймання

Б. Екзистенціалізм
Найбільш цілісною й стійкою філософсько-естетичною системою з тих, що виробилися у рамцях модернізму став екзистенціалізм (від лат. existentia - існування). Серед найвідоміших попе

В. Етапи модернізму
  Якщо розглядати напрям у діахронному зрізі (у часовій послідовності), то можна виділити, три етапи його розвитку. 1. Декаданс (від фр. decadence — з

Г. Деякі особливості українського модернізму
  1) Насамперед треба пам’ятати загальну прикмету цього стилю доби: у модернізмі, як свого часу в бароко, поєдналися романтичний та реалістичний типи творчості, проте гармонії

А. Неоромантизм
У цій течії відроджуються традиції класичного романтизму першої половини ХІХ ст.(неприйняття буденної реальності, піднесені ідеали, протистояння виняткового героя і маси, конфлікт мрії і дій

Б. Неокласицизм
Свого часу вибух революційно-безбожного ренесансу породив протидію — реформацію з її відродженням християнських вартостей. І розквіт неоромантизму з його бурхливо-стихійною, анархічною, норморуйнів

В. Символізм
Як підказує сама назва, сутність течії полягає у символізації зовнішніх виявів світу для осягнення його внутрішнього, трансцедентного змісту. Мабуть, найвичерпніше розкрив специфіку символіс

Г. Імпресіонізм
Означення течії походить від назви картини Клода Моне «Імпресія. Схід сонця» (1873). Започаткувався імпресіонізм[151] у французькому малярстві (К.Моне, О.Ренуар, Е.Деґа, Е.Мане), розв

Д. Неореалізм
Класичний реалізм трансформувався у модернізм не лише через імпресіонізм, а й безпосередньо, через розвиток стильової течії, яку називають соціально-психологічним або романтичним, імпресіоністичним

Е. Футуризм
Це перший і, вочевидь, найяскравіший вияв авангардистської тенденції в модернізмі. Як вважається, футуризм[159] заснував у 1909 р. італійський поет Марінетті [160]. Ц

Сюрреалізм
Сюрреалізм[168] — авангардистська течія, котра існує від початку 20-х років до сьогодні, зародилася у літературі, потім поширилася на малярство, скульптуру та інші види мистецтва. Сам терм

ХІХ. Художність твору
  Визначальною мірою якості, досконалості, цінності мистецького твору є рівень його художності. Отож бодай у найзагальніших рисах розкриємо це поняття — художність. Ра

ХХ. Аналіз художнього твору
  Художність як серцевина літературного твору безпосередньо зумовлює і спосіб, шлях його вивчення, себто аналіз. Художній аналіз– це осмислення мистец

Аналізу епічного і драматичного творів
1. Короткі відомості про автора (насамперед ті, що допоможуть краще зрозуміти специфіку даного твору). 2. Історія написання і видання твору (при потребі). 3. Життєва основа (ті ре

Аналізу ліричного твору
1. Короткі відомості про автора (насамперед ті, що допоможуть краще зрозуміти специфіку даного твору). 2. Історія написання твору (при потребі). 3. Жанр твору (громадянська, інтим

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги