рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Проектні ризики і їх основні види

Проектні ризики і їх основні види - раздел Экономика, ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ   Проектні Ризики — Це Сукупність Ризиків, Що Загрожують Реаліз...

 

Проектні ризики — це сукупність ризиків, що загрожують реалізації інвестиційного проекту або здатні знизити його ефективність (комерційну, економічну, бюджетну, соціальну, економічну та ін.).

Існують різні системи класифікації проектних ризиків — у залеж­ності від вибору критерію.

По-перше, класифікація за фазами і етапами проектної діяльності: ризики напередінвестиційній фазі, інвестиційній (будівельній), фазі пусконалагоджувальних робіт, операційній (виробничій) фазі.

По-друге, класифікація за критерієм можливості/неможливості для учасників проектної діяльності впливати на загрози (фактори ризику). З цього погляду ризики можна розділити на:

1) внутрішні (ендогенні);

2) зовнішні (екзогенні).

До останнього прийнято відносити політичні ризики і ризики форс-мажору. Зовнішні ризики, як правило, присутні на всіх фазах і етапах проектної діяльності.

По-третє, класифікація з погляду можливості захисту від ризиків:

1) ризики, що страхуються;

2) ризики, що не страхуються.

Перші, у свою чергу, можуть розділятися на ризики, що покрива­ються за рахунок: гарантій; страхування; резервних фондів.

Широко відома класифікація, що базується на реальній практиці проектної діяльності, у ході якої виявляється ряд «типових» (що найбільш часто зустрічаються) ризиків, на які звертають увагу учасники проекту, але які не укладаються в рамки якогось одного класифікаційного критерію. Прикладом такої «змішаної» (що базується на ряді критеріїв) класифікації є перелік проектних ризиків, що містить у «Методичних рекомендаціях з оцінки інвестиційних проектів...»:

- ризик, пов'язаний з нестабільністю економічного законодавства і поточної економічної ситуації, умов інвестування і використання прибутку;

- зовнішньоекономічний ризик (можливість введення обмежень на торгівлю і постачання, закриття кордонів та ін.);

- невизначеність політичної ситуації, ризик несприятливих соціально-політичних змін у країні і регіоні;

- неповнота або неточність інформації про динаміку техніко-економічних показників, параметрів нової техніки і технології;

- коливання ринкової кон'юнктури, цін, валютних курсів та ін.;

- невизначеність природно-кліматичних умов, можливість сти­хійних лих;

- виробничо-технологічний ризик (аварії і відмовлення устатку­вання, виробничий брак і та ін.);

- невизначеність цілей, інтересів і поводження учасників;

- неповнота або неточність інформації про фінансове становище і ділову репутацію підприємств-учасників (можливість неплатежів, банкрутств, зривів договірних зобов'язань).

Кожна подібна «змішана» класифікація може містити свій набір ризиків у залежності від обраного кута зору на проектну діяльність.

У деяких галузях (секторах) економіки і стосовно деяких видів проектів можуть мати місце свої специфічні ризики.

Базуючись на наведеній класифікації, дамо скоректований список «типових» ризиків проектної діяльності:

1) учасників проекту;

2) перевищення кошторисної вартості проекту;

3) несвоєчасного завершення будівництва;

4) низької якості робіт і об'єкта;

5) конструкційний і технологічний;

6) виробничий;

7) управлінський;

8) збутовий;

9) фінансовий;

10) країнний;

11) адміністративний;

12) юридичний;

13) форс-мажор.

Ризик учасників проекту — це свідоме або змушене невиконанім учасником своїх зобов' язань у рамках проектної діяльності. Таке невиконання хоча б одним учасником може створити ефект «сніжної лавини», або «ланцюгової реакції», зробити неможливим виконання зобов'язань всіма іншими учасниками, привести проект до краху. Ризик учасників проекту можуть бути зумовлені: несумлінністю учасників їх непрофесіоналізмом, хитким фінансовим становищем, недостатнім страхуванням учасників від різних ризиків, зміною керівництві фірми. Основна відповідальність за зниження ризику учасників проекту лежить на менеджерах проекту.

Ризик перевищення кошторисної вартості проекту. Причинами перевищення можуть бути: помилки при проектуванні, нездатність підрядчика забезпечити ефективне використання ресурсів, зміна умов реалізації проекту.

Ризик несвоєчасного завершення будівництва.Причинами цього ризику можуть бути помилки в проектуванні, порушення зобов'язань підрядчиком, зміна зовнішніх умов.

Конструкційний і технологічний ризики. Конструкційний —це ризик технічної нездійсненності проекту ще на інвестиційній (будівельній) фазі. Він зумовлений можливими прорахунками і помилка­ми розроблювачів проектної (технічної) документації, недостатністю або неточністю вихідної інформації, необхідної для розробки цієї до­кументації, неапробуваністю будівельних технологій. Технологічний - це ризик відхилення у режимі експлуатації об'єкта від зада­них техніко-економічних параметрів в результаті використання неапробуваних у промислових масштабах виробничих технологій.

Виробничий — це ризик виникнення збоїв у виробничому процесі. Може виражатися в порушенні ритмічності виробництва або навіть повній зупинці виробництва, невиході об'єкта на проектну потужність, підвищеному відсотку браку, додаткових виробничих витратах та ін.

Різновиди виробничого ризику:

• геологічний (неправильне визначення запасів корисної копали­ни за кількістю, відсотком корисної речовини в руді, наявністю особ­ливо шкідливих домішок, умовами залягання і проходів);

• екологічний (порушення екологічних стандартів, збільшення виробничих витрат через підвищені витрати на охорону навколиш­нього середовища, припинення або повного закриття об'єкту з при­чин екологічного характеру).

Управлінський — це різновид виробничого ризику; зумовлений недостатнім рівнем кваліфікації досвіду управлінського персоналу. Іноді під управлінським розуміються ризики, пов'язані з помилками і низьким рівнем менеджменту на всіх фазах і стадіях проектної діяльності - передінвестиційної, інвестиційної, виробничої і фазі закриття (особливо коли для керування усім проектним циклом створюється одна, «наскрізна», група менеджерів).

Збутовий — це ризик зниження обсягів реалізації проектного продукту (товару, послуг) і цін на цей продукт. Він також називається ризиком зміни кон'юнктурного ринку, маркетинговим або ціновим.

Фінансовий ризик. Основні його різновиди стосовно проектної діяльності:

• кредитний;

• валютний;

• зміни процентної ставки;

• рефінансування.

Кредитний це ризик непогашення або неповного погашення позичальником (проектною компанією) платіжних зобов'язань банку-кредитору за кредитним договором (основний борг, відсотки, комісійні платежі). Це основний ризик банків, що беруть участь у кредитуванні проекту на умовах проектного фінансування (кредитування без регресу або з обмеженим регресом на позичальника). Підвищений кредитний ризик — одна з головних особливостей проектного фінансування (на відміну від традиційного кредитування під застави та інші надійні форми забезпечення, надані позичальником).

Валютний ризик виникає, коли валюта кредиту не збігається з валютою, одержуваною від реалізації проектного продукту. Особливо зростає валютний ризик у випадках, коли проектний продукт реалізується на місцевому ринку.

Ризик зміни процентної ставки виникає, якщо використовуються кредитні ресурси зі ставкою, що плаває (перемінною). При залученні таких ресурсів існує небезпека збільшення вартості використовуваного в проекті капіталу і зниження рентабельності проекту.

Ризик рефінансування виникаєу зв'язку з видачею ведучим банком (організатором фінансування) зобов'язання надати позичальнику синдикований кредит на визначену суму і труднощами, що виникають у ході наступної синдикации кредиту. Даний ризик цілком лягає на ведучий банк.

Країнний—відноситься до зовнішніх проектних ризиків. Суть його у тім, що соціально-політичні процеси в країні і політика держави, на території якої здійснюється проект, можуть створити серйозні утруднення для проектної діяльності. Країнний ризики, пов'язані з політикою приймаючої держави, умовно можна розділити на дві великі групи: політичні і економічні. Політичні країнні ризики пов'язані з діями влади, спеціально спрямованими на обмеження або припинення проектної діяльності, у якій задіяно іноземних інвесторів і кредитори

Економічні кратні ризики пов'язані зі зміною приймаючою державою податкових, валютних, митних, інших економічних умов реалізації проекту, причому зазначені зміни прямо (офіційно) не пов’язані з обмеженнями діяльності іноземного капіталу.

Країнні ризики не обов'язково можуть бути пов'язані з діями влади приймаючої країни. Деякі процеси, що негативно впливають на проект, носять стихійний характер і слабко піддаються державному регулюванню (принаймні в короткостроковій перспективі).

Адміністративні ризикивідносяться до розряду зовнішніх (екзогенних). Пов'язані з одержанням проектною компанією й іншими учасниками проектної діяльності різних ліцензій, дозволів і узгоджень державних регулюючих і наглядових відомств.

Юридичні ризики уякомусь ступені перетинаються з країнними, адміністративними, управлінськими. Насамперед виявляються в невизначеності і невпевненості кредитора щодо можливості реалізувати гарантії і інші забезпечення за кредитом. Причинами такої невизна­ченості і непевності можуть бути: нечітке національне законодавство і «пробіли» у міжнародному праві, недостатньо висока якість дого­ворів, контрактів, гарантійних листів і інших юридичних документів, недосконалість арбітражно-судової системи.

Форс-мажор (ризик нездоланної сили, настання стихійних лих) відноситься до розряду зовнішніх стосовно проектної діяльності ри­зиків і включає такі природні явища, як землетруси, пожежі, повені, урагани, цунамі та ін.

Як бачимо, окремі види ризиків проектної діяльності мають «за­гальні зони», мов би «перекривають» один одного (наприклад, країнні, політичні, форс-мажор). Деякі категорії ризиків мають досить добре виражену субординованість (наприклад, виробничі ризики розпада­ються на управлінські, екологічні, постачальницькі і т. д.).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ

На сайте allrefs.net читайте: "ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ У ДЕРЖАВІ З РИНКОВОЮ ЕКОНОМІКОЮ"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Проектні ризики і їх основні види

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Необхідність визначення загальних ознак інвести­ційних проектів
  В даний час одержав поширення метод фінансування інвестицій-проектів, коли основним забезпеченням надання банками кре­дитів є сам проект, тобто ті доходи, що одержить створюване або

Характеристика структури інвестиційних проектів
  Істотним елементом інвестиційної політики підприємства є про­цес розробки і реалізації інвестиційних проектів. Кожний такий про­ект у якості однієї з головних цілей має одержання ек

Способи реалізації інвестиційних проектів
  Вибір способу освоєння інвестицій залежить від виду реалізованого інвестиційного проекту, джерел його фінансування. Освоєння інвестицій у виробничі фонди здійснюється за до

Дослідження передінвестиційної фази проекту
  Перед розробкою будь-якого проекту висувається ідея, що може виникнути спонтанно або з'явитися результатом «мозкового штурму», проведених фундаментальних або прикладних досліджень,

Маркетингові дослідження ринків збуту продукції
  Від ринків збуту залежать: обсяг продажів, середній рівень цін, виручка від реалізації продукції, сума отриманого прибутку та ін. У першу чергу потрібно вивчити динаміку положення к

Концепція життєвого циклу проекту
  Життєвий цикл проекту (або проектний цикл) — це проміжок час) між моментом появи проекту і моментом його ліквідації. Проектний цикл є вихідним поняттям для рішення проблеми фінансув

Урахування фактору ризику
  Ідентифікація ризиків (якісний аналіз) має на меті визначити фак­тори, області і види ризиків, етапи і роботи (заходові), за виконання яких ризик зростає.

Методи оцінки ефективності інвестиційного проекту
Фінансова оцінка проекту. Інвестиційний проект у процесі свого здійснення має забезпечувати досягнення наступних цілей: • одержання прийнятного прибутку на вкла

Причини зміни вартості грошей у часі
  Поняття «грошовий потік» (сash flow) прийшло до нашої мови з іно­земних джерел. Поняття сash у даному випадку аж ніяк не означає «готівка». Гроші можуть мати як готівкову, так і без

Вплив амортизації на величину грошового потоку
Амортизація є значною статтею грошового потоку з таких причин: 1. Амортизація, як правило, є найбільшою за вартістю статтею ви­трат у бюджеті інвестування. 2. Амортизація знижує п

Розробка та реалізація нових фінансових інструментів
  В економічній літературі немає єдиної думки щодо визначення поняття «фінансовий інжиніринг». Так, Ю. С. Масленченков під фінансовим інжинірингом розуміє «фінансове забезпечення кліє

Розробка тендерної документації і проведення торгів.
Торги як спосіб закупівель. Найбільш розповсюдженою формою організації закупівель на конкурсній основі є торги. В сьогоднішніх умовах торги застосовуються насамперед у

Порядок розробки і укладання контрактів
  Після закінчення терміну, передбаченого для підготовки і подачі «опозицій, замовник (звичайно через створений для цього тендерний комітет) здійснює розкриття пропозицій і їх оцінку.

Вимоги до розробки кошторисної документації
  Планування витрат на проект — найважливіша складова успішної його реалізації. Усі учасники проекту (постачальники, баї підрядчики) мають враховувати вартісні показники при плануванн

Розробка та автоматизація проектної документації
  Існують різні точки зору щодо місця проектування в життєвому циклі проектів. Одні вважають його ключовим, інші — лише продов­женням розробки детального плану проекту. Незважаючи на

Мета, методи та основні види комерційного аналізу
  Метою комерційного аналізу інвестиційного проекту є оцінка інве­стиції з погляду перспектив кінцевого ринку для продукції чи послуг. Завданнями комерційного аналізу є відповіді на п

Вимоги до загальнозастосовуваних методик
  Сучасна практика пропонує декілька прийомів оцінки, які зде­більшого застосовуються щодо інвестиційних проектів. Вибір при­датного прийому залежить від кількох факторів, що включают

Використання потенційно застосовуваних методик
  При відборі проектів іноді розглядають такі підходи, які можуть визначати вагу впливу проектів на довколишнє середовище. Вони називаються потенційно можливими (застосовуваними), бо

Зовнішні фактори, що впливають на організацію проекту
Зовнішні фактори — це, як правило, неконтрольовані сили, Що впливають на рішення менеджерів та їх дії і, врешті-решт, на внутріш­ню структуру і процеси в організації. Менеджери мають відповісти на

Вимоги міжнародних стандартів до критеріїв експертизи
  Аналіз показників ефективності проекту здійснюється за допомогою показників чистої поточної (наведеної) вартості, внутрішньої норми рентабельності, коефіцієнта вигід і витрат, строк

Характеристика джерел інвестиційних ресурсів
  Фінансово-кредитні відносини між суб'єктами інвестиційної діяль­ності являють собою важливу організаційно-правову форму регулю­вання інвестиційного процесу. Ці відносини виникають в

Нвестиційний бізнес-план, його основні цілі і задачі
  Планування є основною і найважливішою функцією керування. Без докладного пророблення системи заходів, спрямованих на досяг­нення поставлених цілей з ресурсних і часових позицій, нем

Процес розробки бізнес-плану інвестиційного проекту
  Поза залежністю від джерел фінансування усі бізнес-плани інве­стиційних проектів, що розробляються для залучення інвестицій, мають багато загальних рис. Вони мають:

Титульний лист
Подає початкову інформацію про підприємство, інвестиційний проект і сукупну його вартість; на ньому вказується: • повне найменування й організаційно-правова форма підприє­мства; •

Короткий опис проекту (резюме)
Це найбільш складний у розробці розділ бізнес-плану, але і самий короткий (після титульного листа), його обсяг — дві-три сторінки. Складність розділу визначається тим, що він має у стислому вигляді

Аналіз положення справ у галузі. Стані перспективи розвитку підприємства
У випадку, якщо інвестиційний проект є великомасштабним, регіональним або галузевим, орієнтованим на будівництво нового підприємства або корінну реконструкцію існуючого, ефективність інвестування в

Опис товару (послуги)
Розділ розробляється у випадку, якщо інвестиційний проект спря­мовано на освоєння виробництва нового товару (послуги) або розши­рення потужностей у результаті його модернізації (модифікації). Особ­

Виробничий план
Детальність розробки маркетингового плану показує здатність кер­івництва і фахівців підприємства вивчати ринок і задовольняти запити споживачів, так само як виробничий план відбиває можливості ринк

Організаційний план
Для внутрішнього використання у вигляді програми дій зі здійснення інвестиційного проекту організаційний план займає одне з центральних місць, оскільки стає тимчасовим графіком його реалі­зації. Ра

Фінансовий план
Основною метою розробки фінансового плану є визначення вели­чини доходів від продажів і прибутку за інвестиційний циклу здійснюваного проекту. Крім того, у ньому мають бути наведені дані з оцінки е

Прийняття управлінських рішень на основі планів
  У системі управління проектом важливе місце займає планування — розробка системи цілеспрямованих дій з реалізації інвестиційного про­екту, що передбачає порядок, послідовність, терм

Вимоги до складання планів
  Для формування календарних планів використовується кілька методів, що розрізняються вимогами до обсягу вихідної інформації і можливостями оптимізації окремих параметрів плану і прое

Моніторинг реалізації інвестиційних проектів
  У період освоєння інвестицій (реалізації інвестиційного проекту) кон'юнктура інвестиційного ринку піддається істотним, іноді знач­ним, коливанням. Здійснення інвестиційного проекту

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Контроль і регулювання проекту
  У реалізації інвестиційних проектів, як правило бере участь велика кількість дослідницьких, проектних, будівельних організацій, по­стачальників ресурсів і інших суб'єктів господарюв

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги