рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність, етапи розвитку та форми міжнародного бізнесу

Сутність, етапи розвитку та форми міжнародного бізнесу - раздел Менеджмент, Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів Бізнес - Це Підприємницька Діяльність, Метою Якої С Створенн...

Бізнес - це підприємницька діяльність, метою якої с створення й одержання прибутку.

Бізнес як категорія ринкової економіки, являє собою систему зв'язків між економічними суб'єктами (підприємствами, компанія­ми, банками і т.д.) у процесі виробництва, розподілу, обміну то­варами, послугами, капіталом і т.д.

На певному етапі розвитку ринкової економіки бізнес (підприєм­ницька діяльність) починає виходити за національні межі. Таким чином формується міжнародний бізнес.

Міжнародний бізнес — це підприємницька діяльність того або іншого економічного суб'єкта (компанії, підприємства, банку і т.д.) у двох і більше країнах. Це система зв'язків між економічними суб'єктами в процесі міжнародного виробництва, розподілу, обміну товарами, послу­гами, капіталом, робочою силою і т.д.

Мета міжнародного бізнесу, як і національного, - прибуток. Але не власне прибуток, а стабілізація або збільшення обсягу (маси) і норми прибутку, тобто підвищення рентабельності, ефективності загального бізнесу того або іншого економічного суб'єкта, підприємця. Тому важливо з'ясувати причини, що обумовлюють формування і розвиток міжнародного бізнесу, а також способи, методи, засоби досягнення головної його мети.

Розглядаючи причини формування і розвитку міжнародного бізнесу, доцільно поділити їх на дві групи:

Ø причини, що визначають необхідність (неминучість) виник­нення такої категорії бізнесу;

Ø причини, що обумовлюють можливість здійснення міжна­родного бізнесу.

Перша група містить такі причини:

Ø загострення конкуренції на внутрішніх ринках, пов'язане зі збільшенням кількості підприємців, обмеженістю платоспро­можного попиту;

Ø відносна обмеженість внутрішніх ринків (з урахуванням чисельності населення, масштабів території і т.д.);

Ø обмеженість економічних ресурсів, у т.ч. природних, ма­теріальних, трудових, технологічних, фінансових, у національ­ному господарстві;

Ø недосконалість національної законодавчої системи, що ре­гулює приватне підприємництво;

Ø нерівномірність соціально-економічного розвитку країн.

До другої групи належать такі причини:

Ø постійний розвиток продуктивних сил, НТР, у т.ч. в кому­нікаційній системі (транспорт, зв'язок, інформація і т.д.);

Ø формування великих корпорацій, банків, що володіють вели­чезними виробничими, комерційними, науково-технічними, фінан­совими ресурсам и;3

Ø лібералізація зовнішньоекономічної політики країн світово­го співтовариства, формування "відкритої економіки" в більшості країн світу.

Тому важливо з'ясувати характерні риси, особливості міжна­родного бізнесу на сучасному етапі. До основних особливостей сучасного міжнародного бізнесу належать такі:

Ø усі країни і регіони втягнені в більшій або меншій мірі в сис­тему міжнародного бізнесу;

Ø спостерігається широка географічна і галузева диверсифікованість міжнародного бізнесу, тобто міжнародні компанії здійснюють свій бізнес у багатьох країнах і галузях. Міжнарод­ний бізнес має глобальний характер;

Ø усі три розглянутих об'єкти є сферами міжнародної підпри­ємницької діяльності приватних компаній. Але головним об'єктом є транснаціоналізація власне процесу виробництва;

Ø головними суб'єктами міжнародної підприємницької діяль­ності, зовнішньоекономічної діяльності є міжнародні корпорації, і насамперед транснаціональні корпорації (ТНК);

Ø надзвичайно великі масштаби і темпи міжнародного бізнесу.

Економічна сутність міжнародного бізнесу має визначатися у площині його як явища і як процесу міжнародних економічних відносин.

Як явище міжнародних економічних відносин міжнародний бізнес – це форма взаємодії суб’єктів міжнародної економічної діяльності, спрямована на вилучення вигод від трансграничного співробітництва.

Трансграничний характер відносин виникає за умови, коли два або більше суб’єкта господарювання, які полягають до різних внутрішньооформлених соціумів (країн), добровільно або вимушено здійснюють постійні економічні контакти та взаємодію одного з одним. Отже, просторова організація поля економічної взаємодії – його трансграничність є ключовою ознакою міжнародного бізнесу як явища, яка якісно відрізняє його від бізнесу в національно-державних кордонах країн.

Як процес міжнародний бізнес є проявом специфічного (трансграничного) виду взаємодії суб’єктів, який характеризується певною структурою, технікою, умовами й правилами ведення, а також наслідками й результатами, які досягаються у процесі даного виду взаємодії і тільки через цей вид.

Найважливішою особливістю міжнародного бізнесу є його специфічне економічне, законодавче й політичне поле конкуренції, а також його соціокультурний фон, які суттєво відрізняють його від внутрішніх ринків країн. Сучасний світовий ринок якісно і кількісно відрізняється від внутрішніх національних ринків, правове функціонування яких має законодавчий характер.

Законів функціонування та регулювання світового ринку не існує взагалі: міжнародне право має прецедентний і погоджувальний, але не законодавчий характер.

Американським економістом Річардом Робінсоном запропонована найвідоміша у світі періодизація історичного розвитку міжнародного бізнесу, що включає в себе чотири етапи (ери).

Комерційна ера (1500-1850рр.) починається з часу великих географічних відкриттів. Передумовами розвитку міжнародного бізнесу цього періоду були пошуки значних особистих вигід, пов’язаних з торгівлею колоніальними товарами у Європі. Це відбувалося насамперед у таких розвинених країнах як Англія, Німеччина, Франція, Іспанія. В той же час це стосується в більшій чи меншій мірі інших європейських країн. Важливою особливістю цього періоду була активна підтримка урядом країн підприємств у їх закордонній діяльності.

В загальному вигляді особливості ери комерції у розвитку міжнародного бізнесу полягає у:

визначенні доцільності переносу підприємницької активності та ризиків із внутрішньокраїнного середовища за межі держави та основних факторів, від яких залежить прийняття такого роду рішень;

підвищенні рівня свободи бізнесу, що залежить від політики держави;

урахуванні та передбаченні умов ведення ділових операцій на території інших держав з ціллю забезпечення довгострокової прибутковості цих операцій та безпеки їх проведення.

Ера експансії (1850-1914рр.) Цей період характеризується остаточним оформленням та структуризацією колоніальних імперій на фоні швидкого індустріального розвитку європейських країн, а пізніше США, що був викликаний промисловою революцією на початку XIXст. Саме ці досягнення та масове індустріальне виробництво спрямували розвинуті країни від вивозу товарів до видобування сировини у колоніальних регіонах. В той же час зростала роль державного колоніального управління: захист колоній від зовнішніх загроз та збереження колоніального режиму потребувало від метрополій узгоджених дій влади та національного бізнесу на території колоній. Загалом, значення ери експансії у розвитку міжнародного бізнесу полягає в активному використанні закордонних ресурсів (сировинних, природних та енергетичних); розширенні ринків збуту; використанні нових сфер застосування вільних фінансових ресурсів та вигідних можливостей місцевого законодавства (податкового, митного та ін.).

Ера концесій(1914-1945рр.) Важливою особливістю цього періоду між двома війнами є якісна зміна ролі найбільших компаній, які функціонували на колоніальних ринках. Особливість цього періоду полягала у формуванні на концесіонних підприємствах місцевих менеджерів середнього рівня, які проходили навчання на підприємствах та учбових закладах самої метрополії. Таким чином, концесійна ера підготувала умови для самовизначення колоніальних та напівколоніальних країн у їх подальшому економічному розвитку.

Ера національних держав (1945-1970рр.) Основні напрямки розвитку міжнародного бізнесу цього періоду включають становлення та розвиток нових національних держав внаслідок розпаду колоніальних імперій. Наряду з цим здійснюється прорив до мультинаціонального бізнесу як якісно нового етапу розвитку міжнародного бізнесу. Вже в 60-ті, а особливо в 70-ті роки американських лідерів мультинаціонального бізнесу наздоганяють японські та європейські суперники. В результаті була створена багаторівнева структура міжнародного бізнесу, в верхній ярус якої представлений потужними транснаціональними утвореннями і «країнами-системами», а нижній – економічним простором, що формується під тиском гіперконкуренції і високого рівня заміни одних її учасників іншими. На частку першого падає майже 80% усього світового торговельного економічного обороту, 90% патентів та ліцензій на нові технології та «ноу-хау». Під контролем ТНК знаходиться 90% світового ринку пшениці, кофе, кукурудзи, лісоматеріалів, тютюну та залізної руди, 85% - ринку міді і бокситів, 80% - ринку чаю, олова та сирої нафти.

Ера глобалізації (починаючи з 70-х рр. ХХ ст.). Для цього періоду характерні революційні технологічні зміни, пов’язані з економікою, політикою та соціальною сферою. У цей час перестала існувати світова комуністична система, збільшився розрив між промислово-розвинутими та відсталими країнами. сьогодні на планеті практично не залишилося закритих для міжнародного бізнесу зон та напрямків. міжнародні економічні зв’язки охопили практично всі країни. наслідки цього двоякі: «+» - країна може користуватися усіма благами інтеграції, «-» - суттєва залежність країни від світових ринків в цілому.

З розвитком процесів інтернаціоналізації форми міжнарод­ного бізнесу змінюються від простих (міжнародна торгівля) до складних (міжнародні корпорації з прямими іноземними інвести­ціями).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів

УНІВЕРСИТЕТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... ХАРКІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... Кафедра менеджменту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність, етапи розвитку та форми міжнародного бізнесу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Міжнародна корпорація як фундаментальна категорія міжнародного менеджменту.
  Основним суб’єктом управління міжнародною діяльністю є міжнародні корпорації. У міжнародному менеджменті поряд з поняттям міжнародна корпорація, використовуються транснаціональна, м

Сутність і чинники розвитку міжнародного менеджменту.
  Радикальні зміни, що відбуваються в останні десятиріччя у сфері міжнародної економічної взаємодії, зумовили появу нової для еко­номічної науки галузі знань – міжнародного ме

Сутність та структура середовища міжнародного менеджменту
  Зовнішнє середовище підприємств, що діють на міжнародному ринку, характеризується особливою складністю, що обумовлено сукупністю тих чинників, які характеризують кожну країну: еконо

Політико-правове середовище і критерії його аналізу
На міжнародну економічну діяльність підприємства значний вплив здійснюють чинники й стан політико-правового середовища. Аналіз політико-правового середовища є базою усіх стратегічних рішен

Критерії аналізу політико-правового середовища
  Сегмент середовища Критерії аналізу Політичне Політичний режим кра

Простір для формулювання цілей ТНК
Прибутковість Рівень прибутку Повернення активів, інвестицій, власного капіталу Зростання щорічного прибутку Зростання щорічного доходу на од

Стратегічне впровадження
Після формулювання стратегічний план повинен бути втілений у життя. Впровадження стратегії забезпечує товари та послуги у відповідності з планом дій. Дуже часто цей план стає загальною філософією а

Стратегії міжнародних корпорацій: сутність та види
  Вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на міжнародну економічну діяльність підприємства викликає необхідність формулювання певної стратегії його бізнесу.

Методи стратегічного аналізу
Основою процесу розробки й формування стратегії підприємства є стратегічний аналіз середовища міжнародного бізнесу. Стратегічний аналіз складається із чотирьох етапів:

В міжнародному менеджменті
Сучасна теорія міжнародного менеджменту визначає прийняття рішень як системоутворюючу функцію, яка пов’язує цикли управління у єдиний процес. Здебільшого в практиці управління йдеться про рішення з

Види управлінських рішень і їх характеристика
Слід зазначити, що в міжнародному менеджменті єдиної класифікації управлінських рішень, які приймаються у сфері міжнародного бізнесу, не існує. Найбільш поширеною є класифікація І. Ансофа

У міжнародному менеджменті
Прийняття рішень у міжнародному менеджменті – достатньо складний у процесуальному аспекті вид управлінської діяльності. Його виконання передбачає врахування багатьох чинників і, передусім, таких як

Організаційні структури управління і їх характеристика.
Організаційний фактор включає: структури управління, взаємозв'язки між різними їх ланками і працівниками, розподіл функцій і влади, встановлення повноважень і відповідності кожного співробітника.

Організаційні форми виходу підприємства на зовнішній ринок
Найважливішим питанням організації міжнародного бізнесу є обґрунтування доцільності виходу підприємства на зовнішні ринки. Прийняття рішень у цьому напрямі міжнародного менеджменту

Основні організаційні форми міжнародної співпраці підприємств
  Загострення конкуренції та глобалізація міжнародного бізнесу зумовили необхідність пошуку нових форм міжнародного співробітництва для досягнення конкурентних переваг. Тому в 80-і та

В міжнародних корпораціях
В міжнародному менеджменті питання корпоративної культури та управління людськими ресурсами займають важливе місце, тому що ефективність прийняття управлінських рішень залежить саме від рівня кадро

Теоретичні аспекти мотивації у міжнародному менеджменті
Реалізація стратегії та досягнення цілей міжнародного бізнесу підприємства забезпечуються також використанням мотиваційних регуляторів суб’єктів процесу управління. Мотиваційна функція міжнародного

Мотиваційна діяльність міжнародних корпорацій
Розробка методів стимулювання та мотивації персоналу підприємства – творчий процес. У сукупності цих методів використовуються як матеріальні так і нематеріальні стимули. Форми стим

Особливості керівництва та основні моделі лідерства в міжнародних корпораціях
Керівництво — це, одна з головних функцій менеджменту, процес впливу на людей для спрямування їхніх зусиль на досягнення певних цілей. Існують ряд проблем призначення вищи

Теоретичні основи керівництва
Стиль керівництва — це процес узгодження роботи своїх підлеглих. Успіх застосування того чи іншого стилю залежить від багатьох обставин: Ø змісту задачі і термінів її розв'язання;

Особливості міжнародних ділових комунікацій
Міжособистісне спілкування є первинним засобом управлінського спілкування в межах підприємства: щоденно менеджери підприємств спілкуються з працівниками і засоби такого спілкування варіюються від п

Контроль як функція міжнародного менеджменту
Існує уявленні про те, що менеджмент означає примус і контроль. Тому контроль традиційно вважається однією з функцій менеджменту. Контроль – це перевірка відповідності дос

Види і форми контролю міжнародних корпорацій
Контроль як елемент системи міжнародного менеджменту характеризується різноманіттям форм, типів та видів. Типологія контрольних спостережень в управлінні міжнародним бізнесом наведено на рис. 8.1.

Теоретичні основи інвестиційних операцій міжнародних корпорацій
Економічні процеси, що відбуваються в останні роки в більшості країн показали, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку є різні форми колективного інвестування. Найбільш поширеною і перспе

Проста і фондова форми інвестиційного процесу
Інвестиційний процес у своєму розвитку пройшов ряд стадій. У міру розвитку поділу праці, ускладнення виробничих процесів, появи все нових і нових різновидів інвестиційних товарів цінні папери почин

Сутність і функції міжнародного ринку інвестицій
Міжнародні інвестиції мають суперечливу природу. У цьому зв’язку варто звернути увагу на розбіжності між інтересами корпорації та країн, в яких вони діють. Інтереси корпорації полягають в отриманні

Валютний ризик
Якщо національна валюта оцінюється високо по відношенню до валюти, в якій іноземне інвестування деноміновано, то доходи від інвестицій зменшаться, і навпаки, падаюча національна валюта збільшить ва

Інвестиційних компаній
  Однозначною думкою більшості зарубіжних і вітчизняних фахівців є те, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку в останні роки виступають різні форми колективного інв

Порівняльний аналіз різних схем колективного інвестування
В даний час (як вже зазначалося вище) на фінансовому ринку можна виділити кілька основних форм колективного інвестування: вклади в комерційні банки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії, ін

Сутність та види етики в міжнародних корпораціях
Для сучасної етики бізнесу апріорними є питання корпоративної соціальної відповідальності. Думка, що фінансовий добробут компанії найменше спонукає її до дотримання етичних норм, є невірною; саме ж

Основні етичні концепції в міжнародному менеджменті. Міжнародні принципи ділової етики.
  Репутація фірми (імідж) утворюється із простої суми прикладів гідної поведінки її співробітників, що демонструється: Ø у відношенні до майна фірми; Ø

Соціальна відповідальність міжнародних корпорацій
  Приватне підприємництво та глобалізації ринків розглядаються на одному рівні – як рушійна сили розвитку економіки в XXI столітті, що забезпечує вигідні інвестиції, підвищує добробут

Сутність, причини, етапи та фактори процесу глобалізації
Становлення сучасної системи світового господарства й світогосподарських зв’язків з часів першої промислової революції супроводжувалося гострими теоретичними суперечками. В їх основі лежали кардина

Сучасні концепції глобального менеджменту
З другої половини XX століття, коли міжнародний обмін набуває "вибухового характеру", світова торгівля починає розвиватися високими темпами. В період 1950-1994 pp. світовий торговий обіг

Становлення глобальних підприємств.
  Глобальна роль бізнесу полягає у зростаючому впливі міжнародних корпорацій на зміни життєдіяльності дедалі більшої частки населення світу. Розвиток телекомунікацій і транспорту, стр

Основна
  1. Дахно І. І., Альбіщенко Н. М., Жебровський А. О. та ін. Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 327 с. 2. Кирил

ДОДАТКОВА
  11. Ансофф Игорь. Новая корпоративная стратегия / Эдвард Дж. Макдоннелл (при содействии) С. Жильцов (пер.с англ.). — С.Пб. : Питер, 1999. — 416с. 12. Белошапка Анатолий Ива

Періодичні видання
  26. Агеева А.А. Глобализация как современная тенденция развития морового хозяйства: сущность, противоречия, перспективы //Економічний вісник Донбасу. – 2007. - №1. – С.83-95.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги