рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність, причини, етапи та фактори процесу глобалізації

Сутність, причини, етапи та фактори процесу глобалізації - раздел Менеджмент, Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів Становлення Сучасної Системи Світового Господарства Й Світогосподарських Зв’Я...

Становлення сучасної системи світового господарства й світогосподарських зв’язків з часів першої промислової революції супроводжувалося гострими теоретичними суперечками. В їх основі лежали кардинальні розбіжності поглядів на причини, що породжують міжнародну торгівлю, й її вплив на добробут держав і народів. Ці розбіжності найбільш яскраво виразили представники двох шкіл - протекціоністи, що виступали за строге обмеження доступу на національний ринок іноземних товарів, і фритредери - прихильники вільної торгівлі між країнами.

Процеси сучасної глобалізації не є чимось несподіваним, виниклим у результаті якогось відкриття. Історично світ глобалізується й інтегрується в процесі всього свого розвитку. Закон глобалізації є об’єктивним законом розвитку людства. Це означає, що процеси глобалізації неможливо скасувати, відкласти, зупинити.

Розширення обсягів та поява нових форм міжнародного економічного співробітництва між країнами обумовлюють не тільки кількісну модифікацію, але й нову якість господарського життя, його всебічну інтернаціоналізацію. Це породжує об’єктивну необхідність пошуку сучасних моделей міжнародної економічної діяльності для всіх країн та міжнародних угрупувань. Тому типовою тенденцією розвитку міжнародних економічних відносин на початку XXI століття є інтернаціоналізація, проявом якої є глобалізація та регіоналізація.

Інтернаціоналізація– це процес розширення господарської діяльності за межі національних економік у вигляді багатосторонніх коопераційних зв’язків з метою збільшення продуктивності та підвищення ефективності виробництва.

Глобалізація- це процес поступового утворення універсального світового ринкового середовища завдяки зниженню та скасуванню країнами тарифних та нетарифних регуляторів зовнішньої торгівлі, лібералізації руху факторів виробництва та розвитку транснаціональних господарських структур.

Регіоналізаціяє процесом поступального формування спільного ринкового та відтворювального простору географічно, історично та культурно споріднених країн, який супроводжується уніфікацією умов торгівельно-економічної діяльності, зниженням та скасуванням взаємних обмежень з метою підвищення економічної ефективності та розв’язання конкурентних завдань.

Регіоналізація є формою глобалізації, оскільки сприяє скасуванню обмежень торгівлі та інших форм міжнародної економічної діяльності. Але ж вона повною мірою їй суперечить, бо створює нові регіональні кордони та обмеження на рух товарів, послуг, факторів виробництва.

Розрізняють три великих епохи за Т.Фрідманом:

Глобалізація 1.0 (1492-1800 рр.):почалася з подорожування Колумба, що поклало початок обміну між Старим та Новим Світом. Вона становила нову розмірність: світ перестав бути великим та став середнім. Фрідман називає цю епоху – епоха держав та мускулів, ключовим фактором змін, рушівною силою інтеграції була кількість робочої сили (мускульної, лошадной, вітряної, і пізніше, парової сили, - яким володіла ваша країна, і наскільки творчо вміла ним розпорядитися. У даний період в справі знищення бар'єрів і перетворення світу в єдине ціле були першими країни та їх володарі - були провідниками інтеграції. Питання: яке місце моєї країни в глобальній конкуренції і на що вона може розраховувати? І які шанси мені надати?

Глобалізація 2.0 (1800-2000 рр.) Світ перестав бути середнім та став малим. Роль рушійної сили глобалізації взяли на себе ТНК, які стали виходити на світовий рівень у пошуку робочої сили та ринків збуту. Прискорювачами було зменшення витрат: транспорт (паровий двигун і залізні дороги), зв'язок (телеграф, телефон, супутниковий і волоконно-оптична зв'язок), Интернет телекомунікації. Головне питання: яке місце моєї компанії у глобальній економіці?

Глобалізація 3.0 (починаючи з 2000 р.) Світ перестає бути маленьким та стає крихітним, та у той же час, вирівнюється всесвітнє ігрове поле. Рушійною силою становиться сформований потенціал для глобального суперництва та конкуренції, якій є доступним кожній людині. Засобом, що дозволив людям, так легко й безперешкодно виходити на новий рівень виявилися комп'ютерні програми - нескінченні різновиди нових додатків - і глобальна волоконно-оптична мережа, що зробила всі нас найближчими сусідами. Тепер кожна людина повинна і здатна поставити запитання: яке моє місце в глобальних змаганнях та як мені співпрацювати з іншими людьми на глобальному рівні?

Для економічних аспектів глобалізації характерна вільна торгівля, вільний рух капіталу, зниження податків на прибуток підприємств, простота переміщення галузей промисловості між різними державами в інтересах зменшення витрат на працю й природні ресурси, а також:

Ø розвинені й країни , що розвивається неухильно зближаються за рівнем зарплат, цін на товари й прибутковості підприємств;

Ø росте число й розмір злиттів компаній усередині країн і на трансна- циональном рівні, які супроводжуються радикальною реструктуризацією й зменшенням кількості зайнятої робочої сили;

Ø тенденція до аутсорсингу непрофільної діяльності компаній спеціалізованим компаніям. Особливе значення має аутсорсинг із розвинених країн в, що розвиваються, який приводить до скорочення зайнятості в розвинених країнах і росту зайнятості й доходів у країнах, що розвиваються.

Слід виділити фактори виникнення поняття глобалізації.

По-перше, основним об’єктивним фактором, що визначає цей процес, є міжнародний поділ праці. Це вищий щабель розвитку суспільного територіального поділу праці, що спирається на спеціалізацію виробництва окремих країн на певних видах продукції, якими вони обмінюються. Міжнародний поділ праці утворить основу розширення міжнародної торгівлі, становить об’єктивну базу розвитку світового ринку.

По-друге, фактор глобального науково-технічного прогресу й впровадження нових технологій, який забезпечує стабільну й усезростаючу перевагу одних країн над іншими. Нові технології створюють конкурентні переваги й можливості монопольного впливу на світовий аграрний ринок. При цьому країни й корпорації, що створюють нові технології й володіють ними, привласнюють підвищену частку світового прибутку порівняно із вкладеним цими країнами капіталом.

По-третє, фактором розвитку об’єктивного процесу глобалізації є рівень макрогосподарської відкритості, який формується. Відкритість національних економічних кордонів - явище об’єктивне, яке рано чи пізно осягне кожну країну. Рівень інтеграції національних економік у глобальні процеси залежить від ступеня їхньої відкритості. При відкритій економіці країні протистоять інші країни, наднаціональні сили. При цьому на внутрішню економічну ситуацію впливає вся система світогосподарських відносин. Тому рівень відкритості економіки визначається різними факторами й повинен відповідати національним інтересам кожної країни.

По-четверте, породженням глобалізації й водночас об’єктивним фактором її подальшого розвитку є асиметрія практично всіх сфер життєдіяльності людства. Суть асиметричності розвитку світосистеми полягає в різному рівні розвитку, різного ступеня підготовленості країн до інтеграційних процесів і, відповідно, у прямій протилежності інтересів - національних і розвинутих країн. Критичного рівня досягла асиметрія багатства й бідності (навіть на рівні продовольчого забезпечення), несумірність використовуваних людством природних ресурсів і гранично припустимого навантаження на природу (екологічне протиріччя).

Процес глобалізації світової економіки можна розбити на три етапи:

1. 1944-1976 рр. Перший етап ознаменувався формуванням нової світової валютної системи (Бреттон-Вудской) і створенням наднаціональної організації, наділеної правом стежити за функціонуванням світовою валютною системою - МВФ.

2. 1976-1991 рр. На зміну Бреттон- Вудской прийшла Ямайська валютна система, уперше вводиться в оборот термін "глобалізація" (1983 р.), перестає існувати двуполярный мир.

3. З 1991 р. - по теперішній час. У світі залишається одна "наддержава" - США, зміцнюють свої позиції ТНК і ТНБ, стрімко збільшується міжнародний рух капіталу, на поверхню спливуть екологічні проблеми й проблеми глобальної злочинності, ростуть антиглобалістского настрою в усьому світі, збільшується міжкраїнне розшарування за рівнем доходів населення й темпам економічного росту.

Таким чином, поняття глобалізації й основні етапи становлення цього процесу різними дослідниками трактуються по-різному, проте дане явище об'єктивне й історично закономірно.

Поняття глобалізації й основні етапи становлення цього процесу різними дослідниками трактуються по-різному, проте дане явище об'єктивне й історично закономірно.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів

УНІВЕРСИТЕТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... ХАРКІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... Кафедра менеджменту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність, причини, етапи та фактори процесу глобалізації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність, етапи розвитку та форми міжнародного бізнесу
Бізнес - це підприємницька діяльність, метою якої с створення й одержання прибутку. Бізнес як категорія ринкової економіки, являє собою систему зв'язків між економічними с

Міжнародна корпорація як фундаментальна категорія міжнародного менеджменту.
  Основним суб’єктом управління міжнародною діяльністю є міжнародні корпорації. У міжнародному менеджменті поряд з поняттям міжнародна корпорація, використовуються транснаціональна, м

Сутність і чинники розвитку міжнародного менеджменту.
  Радикальні зміни, що відбуваються в останні десятиріччя у сфері міжнародної економічної взаємодії, зумовили появу нової для еко­номічної науки галузі знань – міжнародного ме

Сутність та структура середовища міжнародного менеджменту
  Зовнішнє середовище підприємств, що діють на міжнародному ринку, характеризується особливою складністю, що обумовлено сукупністю тих чинників, які характеризують кожну країну: еконо

Політико-правове середовище і критерії його аналізу
На міжнародну економічну діяльність підприємства значний вплив здійснюють чинники й стан політико-правового середовища. Аналіз політико-правового середовища є базою усіх стратегічних рішен

Критерії аналізу політико-правового середовища
  Сегмент середовища Критерії аналізу Політичне Політичний режим кра

Простір для формулювання цілей ТНК
Прибутковість Рівень прибутку Повернення активів, інвестицій, власного капіталу Зростання щорічного прибутку Зростання щорічного доходу на од

Стратегічне впровадження
Після формулювання стратегічний план повинен бути втілений у життя. Впровадження стратегії забезпечує товари та послуги у відповідності з планом дій. Дуже часто цей план стає загальною філософією а

Стратегії міжнародних корпорацій: сутність та види
  Вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на міжнародну економічну діяльність підприємства викликає необхідність формулювання певної стратегії його бізнесу.

Методи стратегічного аналізу
Основою процесу розробки й формування стратегії підприємства є стратегічний аналіз середовища міжнародного бізнесу. Стратегічний аналіз складається із чотирьох етапів:

В міжнародному менеджменті
Сучасна теорія міжнародного менеджменту визначає прийняття рішень як системоутворюючу функцію, яка пов’язує цикли управління у єдиний процес. Здебільшого в практиці управління йдеться про рішення з

Види управлінських рішень і їх характеристика
Слід зазначити, що в міжнародному менеджменті єдиної класифікації управлінських рішень, які приймаються у сфері міжнародного бізнесу, не існує. Найбільш поширеною є класифікація І. Ансофа

У міжнародному менеджменті
Прийняття рішень у міжнародному менеджменті – достатньо складний у процесуальному аспекті вид управлінської діяльності. Його виконання передбачає врахування багатьох чинників і, передусім, таких як

Організаційні структури управління і їх характеристика.
Організаційний фактор включає: структури управління, взаємозв'язки між різними їх ланками і працівниками, розподіл функцій і влади, встановлення повноважень і відповідності кожного співробітника.

Організаційні форми виходу підприємства на зовнішній ринок
Найважливішим питанням організації міжнародного бізнесу є обґрунтування доцільності виходу підприємства на зовнішні ринки. Прийняття рішень у цьому напрямі міжнародного менеджменту

Основні організаційні форми міжнародної співпраці підприємств
  Загострення конкуренції та глобалізація міжнародного бізнесу зумовили необхідність пошуку нових форм міжнародного співробітництва для досягнення конкурентних переваг. Тому в 80-і та

В міжнародних корпораціях
В міжнародному менеджменті питання корпоративної культури та управління людськими ресурсами займають важливе місце, тому що ефективність прийняття управлінських рішень залежить саме від рівня кадро

Теоретичні аспекти мотивації у міжнародному менеджменті
Реалізація стратегії та досягнення цілей міжнародного бізнесу підприємства забезпечуються також використанням мотиваційних регуляторів суб’єктів процесу управління. Мотиваційна функція міжнародного

Мотиваційна діяльність міжнародних корпорацій
Розробка методів стимулювання та мотивації персоналу підприємства – творчий процес. У сукупності цих методів використовуються як матеріальні так і нематеріальні стимули. Форми стим

Особливості керівництва та основні моделі лідерства в міжнародних корпораціях
Керівництво — це, одна з головних функцій менеджменту, процес впливу на людей для спрямування їхніх зусиль на досягнення певних цілей. Існують ряд проблем призначення вищи

Теоретичні основи керівництва
Стиль керівництва — це процес узгодження роботи своїх підлеглих. Успіх застосування того чи іншого стилю залежить від багатьох обставин: Ø змісту задачі і термінів її розв'язання;

Особливості міжнародних ділових комунікацій
Міжособистісне спілкування є первинним засобом управлінського спілкування в межах підприємства: щоденно менеджери підприємств спілкуються з працівниками і засоби такого спілкування варіюються від п

Контроль як функція міжнародного менеджменту
Існує уявленні про те, що менеджмент означає примус і контроль. Тому контроль традиційно вважається однією з функцій менеджменту. Контроль – це перевірка відповідності дос

Види і форми контролю міжнародних корпорацій
Контроль як елемент системи міжнародного менеджменту характеризується різноманіттям форм, типів та видів. Типологія контрольних спостережень в управлінні міжнародним бізнесом наведено на рис. 8.1.

Теоретичні основи інвестиційних операцій міжнародних корпорацій
Економічні процеси, що відбуваються в останні роки в більшості країн показали, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку є різні форми колективного інвестування. Найбільш поширеною і перспе

Проста і фондова форми інвестиційного процесу
Інвестиційний процес у своєму розвитку пройшов ряд стадій. У міру розвитку поділу праці, ускладнення виробничих процесів, появи все нових і нових різновидів інвестиційних товарів цінні папери почин

Сутність і функції міжнародного ринку інвестицій
Міжнародні інвестиції мають суперечливу природу. У цьому зв’язку варто звернути увагу на розбіжності між інтересами корпорації та країн, в яких вони діють. Інтереси корпорації полягають в отриманні

Валютний ризик
Якщо національна валюта оцінюється високо по відношенню до валюти, в якій іноземне інвестування деноміновано, то доходи від інвестицій зменшаться, і навпаки, падаюча національна валюта збільшить ва

Інвестиційних компаній
  Однозначною думкою більшості зарубіжних і вітчизняних фахівців є те, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку в останні роки виступають різні форми колективного інв

Порівняльний аналіз різних схем колективного інвестування
В даний час (як вже зазначалося вище) на фінансовому ринку можна виділити кілька основних форм колективного інвестування: вклади в комерційні банки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії, ін

Сутність та види етики в міжнародних корпораціях
Для сучасної етики бізнесу апріорними є питання корпоративної соціальної відповідальності. Думка, що фінансовий добробут компанії найменше спонукає її до дотримання етичних норм, є невірною; саме ж

Основні етичні концепції в міжнародному менеджменті. Міжнародні принципи ділової етики.
  Репутація фірми (імідж) утворюється із простої суми прикладів гідної поведінки її співробітників, що демонструється: Ø у відношенні до майна фірми; Ø

Соціальна відповідальність міжнародних корпорацій
  Приватне підприємництво та глобалізації ринків розглядаються на одному рівні – як рушійна сили розвитку економіки в XXI столітті, що забезпечує вигідні інвестиції, підвищує добробут

Сучасні концепції глобального менеджменту
З другої половини XX століття, коли міжнародний обмін набуває "вибухового характеру", світова торгівля починає розвиватися високими темпами. В період 1950-1994 pp. світовий торговий обіг

Становлення глобальних підприємств.
  Глобальна роль бізнесу полягає у зростаючому впливі міжнародних корпорацій на зміни життєдіяльності дедалі більшої частки населення світу. Розвиток телекомунікацій і транспорту, стр

Основна
  1. Дахно І. І., Альбіщенко Н. М., Жебровський А. О. та ін. Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 327 с. 2. Кирил

ДОДАТКОВА
  11. Ансофф Игорь. Новая корпоративная стратегия / Эдвард Дж. Макдоннелл (при содействии) С. Жильцов (пер.с англ.). — С.Пб. : Питер, 1999. — 416с. 12. Белошапка Анатолий Ива

Періодичні видання
  26. Агеева А.А. Глобализация как современная тенденция развития морового хозяйства: сущность, противоречия, перспективы //Економічний вісник Донбасу. – 2007. - №1. – С.83-95.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги