рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність та структура середовища міжнародного менеджменту

Сутність та структура середовища міжнародного менеджменту - раздел Менеджмент, Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів   Зовнішнє Середовище Підприємств, Що Діють На Міжнародному Рин...

 

Зовнішнє середовище підприємств, що діють на міжнародному ринку, характеризується особливою складністю, що обумовлено сукупністю тих чинників, які характеризують кожну країну: економічний розвиток, політичний устрій, національна культура, трудовий потенціал, політико-правова система, інноваційний потенціал. Врахування особливостей зовнішнього середовища міжнародного менеджменту зумовлюється наступним:

1. Сучасна концепція менеджменту ґрунтується на уявленні підприємства як відкритої системи, внутрішній стан якої залежить від умов зовнішнього середовища.

2. Більшість проблем міжнародного менеджменту породжується саме змінами у зовнішньому середовищі бізнесу підприємства.

3. Передбачення, прогнозування та своєчасна реакція (використання) на очікувані зміни зовнішнього середовища здатні створювати більш цінні ключові компетенції й конкурентні переваги підприємства, ніж це має місце в умовах реструктуризації бізнесу або реінжинірингу бізнес-процесів.

4. Аналіз зовнішнього середовища, виявлення поточних та потенційних змін у ньому і, відповідно, загроз та можливостей є фундаментом для прийняття обґрунтованих рішень у менеджменті.

Середовище міжнародного менеджменту (середовище діяльності міжнародних корпорацій) — це сукупність різноманітних відносин і інтересів різних груп і організацій, які складаються у всіх країнах, де корпорація здійснює свої ділові операції.

Головною особливістю поняття «середовище» пов'язане з об'єктивністю зазначених відносин і інтересів, які складаються у країнах незалежно від міжнародної корпорації. До міжнародного середовища корпорація має пристосуватись, витрачаючи на це відповідні ресурси. Урахування вимог місцевого законодавства до організації бізнесу, сплата податків до приймаючої країни, обмеження щодо тривалості робочого дня тощо вимагають певних витрат. Якщо витрати на пристосування до середовища даної країни є надто високими і перевищують певний рівень, міжнародна корпорація не започатковує в цій країні свій бізнес.

Важливо підкреслити, що особливість міжнародного середовища пов'язана зі складністю його географічного й галузевого аспектів.

Географічна складність середовища діяльності міжнародних корпорацій полягає у тому, що воно включає три елементи:

Ø середовище материнської країни (країни походження корпорації);

Ø середовища приймаючих країн (країн-господарів);

Ø нейтральне середовище (нейтральні водні і повітряні простори, території міжнародних організацій, нейтральний материк Антарктида та ін.).

У подальшому слід конкретизувати зазначені елементи. Середовище материнської країни є добре відомим для міжнародної корпорації і не створює особливих складностей для її діяльності.

Середовище приймаючих країн більшою мірою відрізняєть­ся від материнського середовища і створює додаткові ризики в організації зарубіжного бізнесу. Середовища приймаючих країн можуть докорінним чином відрізнятись одне від одного. Напри­клад, японська корпорація «Тойота» в процесі продажу своїх ав­томобілів у США, Китаї та Україні має справу із середовищами ринкової розвинутої країни, адміністративно-командної економіки та нової ринкової системи з залишками командно-адміністративної економіки.

Галузевий аспект міжнародного середовища може бути представлено відомою формулою PEST (politic, economic, social, technological), яка визначає суттєві особливості в міжнародному контексті. Якщо корпорація прагне досягти успіху в тій чи іншій країні, то вона має ретельно вивчати можливості і шляхи взаємодії політики корпорації з економічними і правовими системами приймаючих країн, їх культурами та станом технологічного розвитку.

Важливо усвідомити, базовим елементом середовища є політико-правове середоще міжнародних корпорацій.

Зовнішнє середовище міжнародного менеджменту - це складна багаторівнева структура з автономним розвитком кожного з її елементів, зміни у яких безпосередньо впливають на життєздатність підприємства як суб'єкта міжнародної економічної діяльності.

Фактори зовнішнього середовища класифікують за такими ознаками:


 

1. Прямого і непрямого впливу.

Фактори прямого впливу включають складові, які безпосередньо впливають на виробничі і комерційні операції міжнародних корпорацій і формують умови для досягнення певного рівня ефективності діяльності. Серед них:

Ø постачальники ресурсів,

Ø споживачі,

Ø конкуренти,

Ø законодавство,

Ø зацікавлені групи впливу.

Діяльність головних агентів середовища прямого впливу по­стійно контролюється міжнародними корпораціями.

Фактори непрямого впливу опосередковано в довгостроковому періоді впливають на особливості розвитку міжнародної корпорації, позначаються на системі управління процесами та ресурсами. Серед них: НТП, політичні, культурні, соціальні та інші умови.

2. Глобального та близького впливу.

Фактори глобального впливу - це сукупність чинників, що пов'язані зі змінами в міжнародній економіці, політичній та соціальній ситуації, з діяльністю міжнародних організацій та розвитком міжнародного законодавства, кон'юнктурою на окремих ринках, рівнем розвитку ринкової інфраструктури.

Фактори близького впливу формують принципи, механізми, процеси розробки та реалізації стратегії міжнародної корпорації. Найбільше значення для розвитку бізнесу мають характеристи­ки ринкової конкуренції (структура, тип конкуренції, особливості товарів), макроекономічні показники та характеристики країн, у яких розміщено виробництво або здійснюється збут (грошово-кредитна, податкова політика, митне регулювання, демографічні показники, рівень економічного і технологічного розвитку, якість і кількість ресурсів, рівні інфляції, безробіття, бідності, розвитку інфраструктури, соціальні і культурні особливості споживачів та інше).

3. Керовані і некеровані.

До керованих параметрів зовнішнього середовища відносять ті, які міжнародна компанія в змозі контролювати, прогнозувати особливості їхньої еволюції і впливати на них у відповідності зі стратегічними планами. До них відносять постачальників, посередників, частково інфраструктуру і законодавчу базу, ринковий попит, технології.

До некерованих параметрів зовнішнього середовища відносять економічні умови господарювання, соціальне, культурне і політичне середовище, конкуренцію. У той же час міжнародні корпорації в довгостроковому періоді можуть впливати і на ці параметри зовнішнього середовища.

4. Економічного і неекономічного характеру.

До факторів неекономічного характеру відносять параметри, що формують політичне, соціальне, екологічне і культурне середовище розвитку міжнародних корпорацій і в багатьох випадках зв'язані з діяльністю міжнародних і національних організацій.

Економічні фактори визначають ресурсно-технологічну забезпеченість процесів виробництва і збуту і впливають на протікання економічних явищ і процесів.

Фактори зовнішнього середовища взаємозалежні, тобто зміна окремих параметрів впливає на інші, що призводить до виник­нення позитивних або негативних ефектів для окремих компаній. Наприклад, теракти 2001 року вплинули на економічну і політичну ситуацію в найбільших країнах світу. Збільшення витрат урядів США і держав Європи на військові цілі стимулювало збільшення обсягів виробництва на підприємствах військово-промислового комплексу, ініціювало розширення досліджень приватних і дер­жавних компаній. Одночасно були посилені вимоги до перевезень і переміщення людей, що погіршило умови діяльності туристичних компаній, авіаперевізників, підприємств ресторанного і готельного бізнесу, скоротилися замовлення в авіабудуванні і суспільному будівництві.

За рівнем структура зовнішнього середовища складається з наступних сегментів (рис. 2.1).

 

 

Рис. 2.1. Рівні зовнішнього середовища міжнародного менеджменту


Зовнішнє середовище на рівні підприємства (соціальних цілей, норм, цінностей та філософії бізнесу) охоплює постачальників, споживачів, потенційних інвесторів. Більшість операційних процесів та топ-характеристик підприємства пов'язані саме з цим рівнем його зовнішнього середовища. Зовнішнє середовище на рівні місії (кредо) є більш або менш специфічним для кожного окремого підприємства як суб'єкта міжнародного бізнесу.

Зовнішнє середовище на рівні галузі - це релевантний зовнішній ринок або галузь, в якій суб’єкт міжнародного бізнесу веде конкурентну боротьбу. Ідентифікація основних характеристик релевантного зовнішнього ринку, знання глибинних джерел конкуренції на ньому є найважливішими умовами успішного позиціювання підприємства на ринку - знаходження сегментів, де підприємство здатне найкраще захиститися від впливу негативних чинників або повернути їх вплив на свою користь шляхом формування ключових активів і топ-характеристик.

Значуще зовнішнє середовище визначає ключові цінності конкуруючих товарів в очах споживачів та ті ключові активи і топ-характеристики, використання яких забезпечує формування конкурентних переваг підприємства.

Макросередовище міжнародного менеджменту – найбільш складний і найбільш турбулентний рівень, який включає політичний, соціокультурний, інституціональний та еколого-економічний сегменти.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Міжнародний менеджмент: Конспект лекцій для студентів

УНІВЕРСИТЕТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... ХАРКІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ... Кафедра менеджменту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність та структура середовища міжнародного менеджменту

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сутність, етапи розвитку та форми міжнародного бізнесу
Бізнес - це підприємницька діяльність, метою якої с створення й одержання прибутку. Бізнес як категорія ринкової економіки, являє собою систему зв'язків між економічними с

Міжнародна корпорація як фундаментальна категорія міжнародного менеджменту.
  Основним суб’єктом управління міжнародною діяльністю є міжнародні корпорації. У міжнародному менеджменті поряд з поняттям міжнародна корпорація, використовуються транснаціональна, м

Сутність і чинники розвитку міжнародного менеджменту.
  Радикальні зміни, що відбуваються в останні десятиріччя у сфері міжнародної економічної взаємодії, зумовили появу нової для еко­номічної науки галузі знань – міжнародного ме

Політико-правове середовище і критерії його аналізу
На міжнародну економічну діяльність підприємства значний вплив здійснюють чинники й стан політико-правового середовища. Аналіз політико-правового середовища є базою усіх стратегічних рішен

Критерії аналізу політико-правового середовища
  Сегмент середовища Критерії аналізу Політичне Політичний режим кра

Простір для формулювання цілей ТНК
Прибутковість Рівень прибутку Повернення активів, інвестицій, власного капіталу Зростання щорічного прибутку Зростання щорічного доходу на од

Стратегічне впровадження
Після формулювання стратегічний план повинен бути втілений у життя. Впровадження стратегії забезпечує товари та послуги у відповідності з планом дій. Дуже часто цей план стає загальною філософією а

Стратегії міжнародних корпорацій: сутність та види
  Вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на міжнародну економічну діяльність підприємства викликає необхідність формулювання певної стратегії його бізнесу.

Методи стратегічного аналізу
Основою процесу розробки й формування стратегії підприємства є стратегічний аналіз середовища міжнародного бізнесу. Стратегічний аналіз складається із чотирьох етапів:

В міжнародному менеджменті
Сучасна теорія міжнародного менеджменту визначає прийняття рішень як системоутворюючу функцію, яка пов’язує цикли управління у єдиний процес. Здебільшого в практиці управління йдеться про рішення з

Види управлінських рішень і їх характеристика
Слід зазначити, що в міжнародному менеджменті єдиної класифікації управлінських рішень, які приймаються у сфері міжнародного бізнесу, не існує. Найбільш поширеною є класифікація І. Ансофа

У міжнародному менеджменті
Прийняття рішень у міжнародному менеджменті – достатньо складний у процесуальному аспекті вид управлінської діяльності. Його виконання передбачає врахування багатьох чинників і, передусім, таких як

Організаційні структури управління і їх характеристика.
Організаційний фактор включає: структури управління, взаємозв'язки між різними їх ланками і працівниками, розподіл функцій і влади, встановлення повноважень і відповідності кожного співробітника.

Організаційні форми виходу підприємства на зовнішній ринок
Найважливішим питанням організації міжнародного бізнесу є обґрунтування доцільності виходу підприємства на зовнішні ринки. Прийняття рішень у цьому напрямі міжнародного менеджменту

Основні організаційні форми міжнародної співпраці підприємств
  Загострення конкуренції та глобалізація міжнародного бізнесу зумовили необхідність пошуку нових форм міжнародного співробітництва для досягнення конкурентних переваг. Тому в 80-і та

В міжнародних корпораціях
В міжнародному менеджменті питання корпоративної культури та управління людськими ресурсами займають важливе місце, тому що ефективність прийняття управлінських рішень залежить саме від рівня кадро

Теоретичні аспекти мотивації у міжнародному менеджменті
Реалізація стратегії та досягнення цілей міжнародного бізнесу підприємства забезпечуються також використанням мотиваційних регуляторів суб’єктів процесу управління. Мотиваційна функція міжнародного

Мотиваційна діяльність міжнародних корпорацій
Розробка методів стимулювання та мотивації персоналу підприємства – творчий процес. У сукупності цих методів використовуються як матеріальні так і нематеріальні стимули. Форми стим

Особливості керівництва та основні моделі лідерства в міжнародних корпораціях
Керівництво — це, одна з головних функцій менеджменту, процес впливу на людей для спрямування їхніх зусиль на досягнення певних цілей. Існують ряд проблем призначення вищи

Теоретичні основи керівництва
Стиль керівництва — це процес узгодження роботи своїх підлеглих. Успіх застосування того чи іншого стилю залежить від багатьох обставин: Ø змісту задачі і термінів її розв'язання;

Особливості міжнародних ділових комунікацій
Міжособистісне спілкування є первинним засобом управлінського спілкування в межах підприємства: щоденно менеджери підприємств спілкуються з працівниками і засоби такого спілкування варіюються від п

Контроль як функція міжнародного менеджменту
Існує уявленні про те, що менеджмент означає примус і контроль. Тому контроль традиційно вважається однією з функцій менеджменту. Контроль – це перевірка відповідності дос

Види і форми контролю міжнародних корпорацій
Контроль як елемент системи міжнародного менеджменту характеризується різноманіттям форм, типів та видів. Типологія контрольних спостережень в управлінні міжнародним бізнесом наведено на рис. 8.1.

Теоретичні основи інвестиційних операцій міжнародних корпорацій
Економічні процеси, що відбуваються в останні роки в більшості країн показали, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку є різні форми колективного інвестування. Найбільш поширеною і перспе

Проста і фондова форми інвестиційного процесу
Інвестиційний процес у своєму розвитку пройшов ряд стадій. У міру розвитку поділу праці, ускладнення виробничих процесів, появи все нових і нових різновидів інвестиційних товарів цінні папери почин

Сутність і функції міжнародного ринку інвестицій
Міжнародні інвестиції мають суперечливу природу. У цьому зв’язку варто звернути увагу на розбіжності між інтересами корпорації та країн, в яких вони діють. Інтереси корпорації полягають в отриманні

Валютний ризик
Якщо національна валюта оцінюється високо по відношенню до валюти, в якій іноземне інвестування деноміновано, то доходи від інвестицій зменшаться, і навпаки, падаюча національна валюта збільшить ва

Інвестиційних компаній
  Однозначною думкою більшості зарубіжних і вітчизняних фахівців є те, що найбільш динамічним сектором фінансового ринку в останні роки виступають різні форми колективного інв

Порівняльний аналіз різних схем колективного інвестування
В даний час (як вже зазначалося вище) на фінансовому ринку можна виділити кілька основних форм колективного інвестування: вклади в комерційні банки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії, ін

Сутність та види етики в міжнародних корпораціях
Для сучасної етики бізнесу апріорними є питання корпоративної соціальної відповідальності. Думка, що фінансовий добробут компанії найменше спонукає її до дотримання етичних норм, є невірною; саме ж

Основні етичні концепції в міжнародному менеджменті. Міжнародні принципи ділової етики.
  Репутація фірми (імідж) утворюється із простої суми прикладів гідної поведінки її співробітників, що демонструється: Ø у відношенні до майна фірми; Ø

Соціальна відповідальність міжнародних корпорацій
  Приватне підприємництво та глобалізації ринків розглядаються на одному рівні – як рушійна сили розвитку економіки в XXI столітті, що забезпечує вигідні інвестиції, підвищує добробут

Сутність, причини, етапи та фактори процесу глобалізації
Становлення сучасної системи світового господарства й світогосподарських зв’язків з часів першої промислової революції супроводжувалося гострими теоретичними суперечками. В їх основі лежали кардина

Сучасні концепції глобального менеджменту
З другої половини XX століття, коли міжнародний обмін набуває "вибухового характеру", світова торгівля починає розвиватися високими темпами. В період 1950-1994 pp. світовий торговий обіг

Становлення глобальних підприємств.
  Глобальна роль бізнесу полягає у зростаючому впливі міжнародних корпорацій на зміни життєдіяльності дедалі більшої частки населення світу. Розвиток телекомунікацій і транспорту, стр

Основна
  1. Дахно І. І., Альбіщенко Н. М., Жебровський А. О. та ін. Управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 327 с. 2. Кирил

ДОДАТКОВА
  11. Ансофф Игорь. Новая корпоративная стратегия / Эдвард Дж. Макдоннелл (при содействии) С. Жильцов (пер.с англ.). — С.Пб. : Питер, 1999. — 416с. 12. Белошапка Анатолий Ива

Періодичні видання
  26. Агеева А.А. Глобализация как современная тенденция развития морового хозяйства: сущность, противоречия, перспективы //Економічний вісник Донбасу. – 2007. - №1. – С.83-95.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги