рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Попередні вчення

Попередні вчення - раздел Философия, ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ   Аристотель – Перший Історик Філософії. При Розгляді Будь-Якої...

 

Аристотель – перший історик філософії. При розгляді будь-якої проблеми він насамперед прагне з'ясувати, що про це думали до нього. Тому історико-філософськими екскурсами пронизані всі його праці. Найбільш значна для історії доаристотелівської філософії перша книга «Метафізики», де, починаючи з третього розділу, на самому початку якої Аристотель перераховує свої вже відомі нам чотири першооснови сутнього, він розповідає про розуміння буття своїми попередниками.

Згадуючи про те, що було сказано вище щодо методів суб'єктивної історії філософії, можна спробувати з'ясувати, якого методу дотримується Аристотель у своєму досить цільному історико-філософському нарисі. Він зовсім не емпірик (як багато наступних доксографів). Метод Аристотеля скоріше теоретико-логічний, ніж емпірико-історичний. До історії філософії Аристотель підходить із певною настановою – з позиції свого розуміння першооснов і вищих причин. Йому здається, що до нього всі філософи прагнули відкрити ці причини, але не змогли осягти їх повністю – звідси неповноцінність їхньої філософії. Власна ж філософська доктрина здається Аристотелеві фактично (хоча прямо він так не говорить) ентелехією розвитку філософської думки у Греції. Такий підхід не міг не спотворити картину доаристотелівської філософської думки. Вона модернізується Аристотелем і переводиться ним на мову філософії IV ст. до н.е., викладається в термінах його перипатетичної школи. Звідси широко дебатована в цей час проблема, наскільки вірні описи вчень Анаксимандра, Геракліта, Парменіда й інших давньогрецьких філософів, які належать Аристотелеві й іншим перипатетикам.


Деякі історики античної філософії взагалі заперечують цінність перипатетичного зображення ранньоантичної філософії. Але це питання дуже складне.

Повернімося, однак, до Аристотеля. Як він оцінює значення й користь суєктивної і об'єктивної історії філософії? Користь першої з них Аристотель бачить насамперед у її негативному аспекті, а її значення полягає в тому, «щоб не впасти в ті ж самі помилки» (XIII, 1).

Об'єктивна ж історія філософії, як її розумів сам Аристотель, оцінюється ним невисоко. Він підкреслює її випадкове прилучення до істини. Аристотель порівнює попередніх філософів з ненавченими і з невмілими у битвах людьми: «Адже й ті, обертаючись в усі сторони, наносять іноді прекрасні удари, але не тому, що знають; і точно так же зазначені філософи не справляють враження людей, котрі знають, що вони говорять» (I, 4). Аристотель відзначає незрілість філософської думки до нього: Емпедокл «белькоче» (там же), Парменід виражає своє вчення «в застарілій формі» (XIV, 2). Вивчення Аристотелем попередньої філософії зміцнює його в прихильності до свого вчення про чотири причини. «Ми маємо, – говорить він про передуючих йому філософів, – від них той результат, що ті, хто говорив про первень і причину ніхто не вийшов за межі тих [первнів], але всі явно так або так торкаються, хоч і неясно, а все-таки [саме] цих первнів» (I, 7).

За Аристотелем, філософія в Греції фактично починається матеріалістами, тому що це були філософи, які обходилися лиш однією матеріальною причиною. Першим з них був Фалес. Починаючи історію античної філософії з Фалеса, ми ґрунтуємося саме на Аристотелі. Свідчення Аристотеля дозволяє нам також уважати, що в Древній Греції філософія почалась як стихійний натурфілософський матеріалізм (на відміну від Древнього Китаю та Древньої Індії, де філософія, як ми бачили, зароджується як моральне і соціальне вчення, як системно-раціоналізована етика). У Древній Греції філософія зароджується як системно-раціоналізоване вчення про природу, що шукає в ній єдиний первень насамперед для всіх природних, а потім уже психічних і соціальних форм. Визнаючи перших давньогрецьких філософів матеріалістами, Аристотель, однак, приписує їм своє розуміння матерії. Це «те, з чого складаються всі речі, з чого першого вони виникають і в що в остаточному підсумку руйнуються» (I, 3).

Приписує він їм також термін елемент (стойхейон), якого перші філософи не знали. Що ж стосується терміна первень (архэ), то це питання спірне.

Отже, «з тих, хто першим зайнявся філософією, більшість уважало первнем усіх речей одні лише первні у вигляді матерії: те, з чого складаються всі речі, з чого першого вони виникають і в що в


кінцевому рахунку руйнуються, причому основне єство незмінне, а за властивостями своїми змінюється, – це вони вважають елементом і це – первень речей» (I, 3). Основне єство тут варто розуміти як матерію, першу матерію, тому що саме вона незмінна, залишаючись тією ж самою при будь-яких змінах. Тут Аристотель, можна сказати, перекидає в минуле своє вчення про матерію і форми та інші набуті тимчасово нею властивості (пізніше названих акциденціями, акциденціальними формами).

Так виглядає історія матеріальної причини. Що ж стосується причини рушійної, то, згідно з Аристотелем, пошуки перших філософів поширювалися й на неї. При цьому Аристотель абсолютно не замислювався над тим, якою мірою матеріальна причина в перших філософів була й рушійною, оскільки він уже розділив ці причини, позбавивши матерію активності. Звідси його інтерес лише до тих філософів, які шукали особливу, окрему від матерії, причину руху, до всіх тих, «хто робить первнем дружбу і ворожнечу, або розум, або любов» (I, 7). Неважко здогадатися, що тут маються на увазі Емпедокл, Анаксагор і Гесіод з його «солодкоістомним Еросом», а також Парменід тією мірою, якою в його картині світу центральне місце посідає Афродіта, що розпоряджається Еросом як своїм сином. Особливо високо Аристотель цінував учення Анаксагора про Розум-Нус. Анаксагор уявляється нашому філософові єдино тверезим серед п'яних.

Що ж стосується формальної причини, то, як указує Аристотель, «суть буття і сутність чітко ніхто не вказав, скоріше ж за все говорять [про них] ті, хто вводить ідеї» (I, 3). А це, як відомо, Платон і академіки, критиці вчення яких Аристотель приділяє особливе місце.

Критика теорії ідей.Якщо до колишніх філософів Аристотель ставиться поблажливо, то до своїх безпосередніх супротивників, із середовища яких він сам вийшов, – вороже. Але це не особиста ворожнеча, а ворожнеча ідейна. Ми вже наводили слова Аристотеля: «Хоча Платон і істина мені дорогі, однак священний обов'язок велить віддати перевагу істині» (Етика I, 4) – слова, які в історико-філософській традиції звучать коротше: «Платон мені – друг, але істина дорожча».

Аристотель піддав критиці платонізм в основному вже після смерті свого вчителя, коли самостійно діяли Спевсіпп, Ксенократ і інші академіки. Та й вчення пізнього Платона, коли він від теорії ідей став схилятися до теорії чисел, сильно відрізнялося від того вчення, що ми знаходимо у відомих нам діалогах Платона. Тому платонізм за Аристотелем – не зовсім той платонізм, який ми знаходимо в доступних нам творах Платона (хоча, щоправда, в Аристотеля є й чимало інформації зі звичного нам класичному платонізму).


Аристотель, по суті, вказує на гносеологічні корені платонізму, а тим самим і ідеалізму загалом. Аристотель показує, що Платон зробив принципову помилку, приписавши самостійне існування тому, що самостійно існувати не може (ця помилка мислення пізніше стала називатися гіпостазуванням). Справді, Аристотель, як ми бачили, мав підставу обвинуватити в такій помилці Платона тією мірою, якою він сам у своєму вченні про сутність проголосив, що роди й усе, що підводить під категорії, крім першої, самостійно, незалежно від речей, не існують, а тому й не можуть бути перетворені в сутності, у відособлені від речей ідеї. Тим самим Аристотель закривав лазівку для ідеалізму, хоча своїм розумінням категорії сутності відкривав для нього іншу. У своєму ж вченні про бога Аристотель, як ми бачили, ще більше просунувся вбік ідеалізму. Оскільки ж вид, за Аристотелем, первинний не тільки стосовно родів і інших післясутнісним категоріям, а й стосовно одиничного, він набуває значення сутності незмінної та вічної, метафізичної суті буття і форми. Однак, критикуючи Платона, Аристотель у запалі полеміки забув про це. Справді, у своїй критиці ідеалізму Платона Аристотель ніби мимоволі стає на матеріалістичні позиції й заходить у суперечність зі своїм власним, хоча й половинчастим і хистким, але все-таки об'єктивно-ідеалістичним ученням про існування відособлених від матерії, надприродних і нерухомих сутностей, які він називає першими, тому що «вічні речі – раніше минущих» (IX, 8), і вченням про бога. Дійсно, бог у вченні Аристотеля чужий світобудові. Він не творить світ, як деміург Платона, недарма Аристотель – сам учень Платона – зі здивуванням запитує: «Що це за істота, що діє, дивлячись на ідеї?» (XIII, 5). Від платонівського Еросу як прагнення до небесного світу ідеального в Аристотеля залишається лише слабкий відзвук, тому що бог як ціль у нього не розкритий, і для Аристотеля характерна іманентна телеологія як прагнення до самоздійснення, до ентелехії. Платонівський ерос в Аристотеля обернувся ентелехією. Крім того, прагнення до бога в Аристотеля означає не прагнення до смерті, як у Платона, а прагнення до життя, до самоздійснення. Любить бога той, хто любить самого себе й реалізує себе в цьому реальному світі. Останній, як уже було сказано, не перетворюється Аристотелем у платонівський театр тіней. Природа, за Аристотелем, існує реально, об'єктивно і вічно, лише в дематеріалізованій формі повторюючись як якась луна в богові (якщо при цьому бог мислить форми буття, а не форми мислення). Отже, Аристотель мав підставу критикувати ідеалізм Платона, хоча ця критика була обмежена його власним ученням про первинність суті буття, виду, першої сутності перед тим, що він сам же визнавав


самостійно існуючим повною мірою, – перед окремим, одиничним, індивідуальним.

Але про це, як уже сказано, в запалі полеміки Аристотель ніби забуває. Наприклад, дивуючись, як це нерухомі ідеї можуть бути джерелом руху, Аристотель дивно забуває як про те, що й сам він у своєму вченні про першорушій вчить тому ж, так і про те, що він, очевидно, спотворює те саме вчення, яке, здавалося б, він повинен був знати краще, ніж знаємо його ми, оскільки в Платона джерелом руху є зовсім не ідеї, а космічна душа і деміург. Заперечуючи проти ідей Платона в словах, що «адже здасться, мабуть, неможливим, щоб нарізно перебували сутність і те, чого вона є сутністю», й відразу порушуючи риторичне питання про те, «як можуть ідеї, будучи сутностями речей, існувати окремо [від них]?» (I, 9), Аристотель зовсім забуває про свої метафізичні форми, які в бозі саме й існують окремо від речей, залишаючись їхніми сутностями. Звичайно, ці ж форми в Аристотеля існують і в речах реально, а не окремо, як у Платона. Здавалося б, логіка заперечень Платонові повинна була б змусити Аристотеля очистити своє вчення від ідеалізму, однак він не послідовний. Аристотель обмежується все-таки не запереченням «тамтешнього світу», а заявою, що «в сутності те саме значення й у тутешньому світі, і в тамтешньому» (I, 9), а тому подвоювати сутності на тутешні й тамтешні (ідеї) не слід, забуваючи знов-таки про свого бога як форму форм.

Такі сутність критики Аристотелем теорії ідей Платона та обмеженість цієї критики. У них багато деталей. Так, Аристотель дорікає Платонові в тому, що той так і не зміг розвязати питання про відношення речей і ідей, що в Платона «вся множина речей існує в силу прилучення до однойменного (сутностей)», але «саме прилучення чи наслідування ідеям, що воно таке, – дослідження цього питання було залишене осторонь» (I, 6). Аристотель розбирає аргументи академіків на користь існування ідей і знаходить їх неспроможними і суперечними один одному. За «доказами від наук» ідеї повинні існувати для всього, що становить предмет науки, адже наука вивчає не тільки благе й ідеальне, але, наприклад, і холеру (тут ми продовжуємо думку Аристотеля). На підставі «одиничного, що відноситься до різноманітного», ідеї повинні бути й у заперечень, тоді як матерія як небуття в Платона і всі інші заперечення ідей мати не можуть, тому що заперечення не благо. На підставі «наявності об'єкта в думки після знищення речі» ідеї повинні бути і в минущих речей, оскільки вони, будучи минущими, продовжують існувати в пам'яті й думці живучих.

Аристотель уважає своє вчення якоюсь мірою близьким до духу платонізму в тому розумінні, що, відповідно до цього духу, вважає він, ідеї


повинні бути тільки в сутностей (а в Аристотеля саме сутності тільки й зберігають у собі подобу ідей), але насправді в Платона ідеї є й для не-сутностей, наприклад для якостей, коли він «прекрасне» проголошує самостійною ідеєю, до якої ми сходимо, споглядаючи прекрасні явища в цьому світі.

Цікаві міркування Аристотеля про історико-філософське коріння ідеалізму Платона. Якщо один учитель Платона, Кратіл, учив, що чуттєві речі настільки мінливі, що їм не можна дати визначень, то інший, Сократ, у цих визначеннях і бачив справжнє завдання філософії. Прийнявши від Кратіла, що «не можна дати загального визначення для якої-небудь із чуттєвих речей, оскільки речі ці постійно змінюються», і засвоївши також погляд Сократа на предмет філософії, Платон прийшов до думки, що загальні «визначення мають своїм предметом щось інше, а не чуттєві речі», і, «йдучи зазначеним шляхом, він подібні реальності назвав ідеями» (I, 6).

Треба відзначити, що Аристотель більш рішучий у критиці ідей у своїх логічних роботах, ніж навіть у «Метафізиці». У «Другій аналітиці» він заявляє, що «з ідеями потрібно розпрощатись: адже це тільки порожні звуки» (I, 22). Переходячи тут на позиції матеріалізму, Аристотель визнає, що «припускати, що [загальне] є щось, що існує крім [окремого], тому що воно щось виражає, немає ніякої необхідності» (I, 24). Перед нами приклад відхилення філософа, який коливається, вбік матеріалізму. Тут немає місця для бога й для метафізичних сутностей. Якщо ж визнати «Категорії» працею самого Аристотеля, то там він дає вчення, зворотне тому, чому вчить у «Метафізиці»: якщо в «Метафізиці» вид називається першою сутністю, оскільки він первинний не тільки до роду, а й до окремого, то в «Категоріях» саме окреме називається «першою сутністю», а вид разом з родом – «друга сутність».

Такі коливання Аристотеля як у його вченні про відношення загального й окремого, так і в критиці платонівського об'єктивного ідеалізму.

Що стосується пізнього платонізму, то Аристотель його висміює. У пізнього Платона самі ідеї і числа вторинні стосовно єдиного й двійки, залишаючись первинними стосовно речей. Аристотель називає це «словесною канителлю» (XIV, 3).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ДРЕВНЬОЇ ФІЛОСОФІЇ

Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Попередні вчення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
  Пропонована прихильній увазі читача книга «Філософія древнього світу» охоплює період генези філософії та початковий період об'єктивного історичного процесу філософування (протофілос

Філософія як вид світогляду
  Проблема генези філософії розпадається на сім питань: Що таке філософія? З чого вона виникла? Як вона виникла? Коли? Де? Чому? Навіщо? Ми стверджуємо, що філософія – вид св

З чого виникла філософія
  На цей рахунок існують дві крайні концепції і три середні. Відповідно до першої крайньої концепції, філософія ні з чого не виникала. Вона настільки якісно відмінна від попе

Як виникла філософія
  Філософія виникла як розвязання суперечності між ХМРСК і інтелектуальною діяльністю людини, пов'язаною з вирішенням реальних задач життєзабезпечення роду і племені. Розвяза

Коли виникає філософія
  Профілософія – лише необхідна, але недостатня умова генези філософії. Це тільки можливість філософії. Щоб вона стала дійсністю, необхідні сприятливі економіко-соціально-політичні ум

Де виникає філософія
  З цього питання також є розбіжності. Деякі з філософів і філософознавців начисто заперечують східну філософію як філософію. Існує нібито лиш європейська філософія. З цього погляду,

Історія філософії
Об'єктивна історія філософії.Історія філософії – це насамперед об'єктивний історичний процес філософської творчості, частина історії світової культури і цивілізації. Історія філосо

На Древньому Сході
  ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ІНДІЇ*     Історики виділяють у реальній історії Древньої Індії такі вісім періодів: 1) первісноо

ПРОФІЛОСОФИЯ
  Ведійська профілософія.Древньоіндійський світогляд характеризується могутнім розвитком у ньому профілософії, перехідних форм від міфологічного світогляду до світогл

Веданги й упанішади
  Веданги.Веданги – додаткові частини Вед, смріті, що сприяють їхньому розумінню. Крім шести веданг у смріті входять дві сутри, «Закони Ману», пурани, ітіхаси («Махаб

ДАРШАНИ
  У середині I тисячоріччя до н.е. в Індії на непорушному фундаменті сільських общин почав складатися другий економічний уклад, пов'язаний з відокремленням ремесла від сільського госп

Вайшешика
  Санскритське слово «вайшешика» (vaicesika) означає як прикметник «своєрідний, особливий», а як іменник (сер.р.) «особливість». Родоначальником вайшешики був мудрець на ймен

Джайнізм
  Термін «джайнізм» походить від слова «джіна» – переможець. Представники джайнізму – джайни – ведуть своє вчення з міфічних часів, пов'язуючи фантастичну передісторію джайнізму з дія

Буддизм
  Другою після джайнізму формою антибрахманського руху кшатріїв у системі древньоіндійського світогляду став буддизм. Будда.На північній окраїні долини Гангу

Чарвака-локаята
  На відміну від інших даршан, чарвака-локаята категорично відкидає Веди, не вірить у життя після смерті, спростовує існування Бога в будь-якому розумінні, у тому числі і як Атмана-Бр

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В КИТАЇ
  Китай у стародавності.Древній Китай знаходився там же, де й сучасний, але займав значно меншу площу, спочатку дуже малу. Колискою китайської культури і цивілізації

ПРОФІЛОСОФІЯ
  Як було сказано вище, профілософія складається з двох суперечливих, але на поверхневий погляд єдиних і навіть начебто нероздільних (мнимий синкретизм) частин. Це 1) художньо-міфолог

ФІЛОСОФСЬКІ ШКОЛИ
  Особливості древньокитайської філософії. Школи.Філософія в Китаї виникає наприкінці Лего й досягає свого найвищого розквіту в наступний період Чжаньго. Цей період «

Конфуціанство
  Древньокитайське конфуціанство представлене багатьма іменами. Головні з них Кун Фу-цзи, Мен-цзи і Сюнь-цзи. Кун Фу-цзи.Родоначальник древньокитайської філо

Номіналізм
  До люблячих порозмірковувати моїстів примикають китайські філософи, яких на Заході назвали номіналістами, тобто школою імен (латинське слово «номіна» означає «ім'я»). Китайською ж м

Даосизм
  «Дао де цзин» і Лао-цзи.«Дао де цзин» («Книга про дао і де») – видатне творіння древньокитайської філософської думки, головна праця даосизму. На відміну від конфуці

Початок філософії в Японії
  У цивільній історії Японії проглядаються три великих періоди: 1) патріархальне первіснообщинне суспільство, 2) феодальне суспільство (середина VI ст. – середина XIX ст. н.е.), 3) пе

Вавилонія
  Територія Месопотамії, або Межиріччя, складається з двох частин: північного передгір'я та південної низовини. Вона була заселена вже в період палеоліту. В IV тисячоріччі до н.е. у п

Фінікія
  Фінікія перебувала на території нинішнього Лівану. Як і всі розвинені частини «смуги древньої цивілізації», Фінікія почала з неоліту, пройшла халколіт, або енеоліт, тобто м

Ферекід
  До орфічної космотеогонії примикає світогляд Ферекіда. Його міфологія – плід свідомої міфотворчості. Батьківщина Ферекіда – невеликий острів Сірос, розташований неподалік від Делоса

Мілетці
  Першою філософською школою Еллади, а тим самим і Європи була Мілетська школа, що виникла, однак, у Малій Азії. Фалес.Засновником філософської школи в Мілет

ГЕРАКЛІТ
  Пора розквіту, акме (сорокаліття), Геракліта припало на 69-ю олімпіаду, тобто на 504 – 501 р. до н.е. Батьківщина Геракліта – сусідній з Мілетом поліс Ефес. Геракліт належав до царс

Піфагор і ранні піфагорійці
  Джерела піфагореїзму.Хоча без піфагорійців важко собі уявити античну філософію і навіть античну культуру, нічого цілком достовірного ми про піфагореїзм, особливо ра

Філолай і середні піфагорійці
  Середній піфагореїзм припадає на початок нової доби в античній філософії, доби, коли становлення філософії в основному закінчується, і ми побачимо, як в елеатів філософія сформулює

Ксенофан
  Ксенофан походив з Іонії, з поліса Колофона. Час життя філософа визначається з його слів: «От уже шістдесят сім років, як я з моїми думами ношуся по еллінській землі. А перед тим ме

Парменід
  Вчення Парменіда – вже зріла форма філософіїеэлеатів. Саме Парменіид розвинув поняття єдиного світового бога Ксенофана в поняття єдиного буття й порушив питання про співвідношення б

АНАКСАГОР
  Тепер ми тимчасово покинемо «Велику Елладу». Під час греко-перських війн (500 – 449 р. до н.е.) Афіни були зруйновані Ксерксом, однак переможне для греків закінчення цих війн сприял

ЛЕВКІП І ДЕМОКРІТ
  Учення Левкіпа й Демокріта – вершина античного матеріалізму. Об'єктивний ідеалізм Платона протистояв матеріалізму Демокріта. Епоха Демокріта і Платона – епоха зрілості античної філо

СОФІСТИ
  У другій половині V ст. до н.е. у Греції з'являються софісти. В умовах античної рабовласницької демократії риторика, логіка та філософія потіснили у системі освіти гімнастику і музи

Протагор
  Життя і праці. Акме Протагора припадає на 84-ю олімпіаду (444 – 441). Це означає, що Протагор народився в 80-х роках V ст. до н.е. Отже, якщо прийняти третю версію

Антифонт
  І про цього софіста, якого також відносять до старшої групи, відомо небагато. Його згадує, зокрема, Плутарх у «Життєписі десяти ораторів». Як і Гіппій, Антифонт займався науками (ас

МОЛОДШІ СОФІСТИ
  З молодших софістів, які діяли вже наприкінці V – початку IV ст. до н.е., найцікавіші Алкідам, Трасімах, Крітій і Каллікл. Алкідам.Один з учнів Горгія моло

Кіренаїки
  Аскетизмові кініків протистояв гедонізм кіренаїків. «Гедоне» – насолода. Гедонізм – етичне вчення про насолоду як вищу цінність у житті. Гедонізм – різновид евдемонізму. «Евдемонія»

Мегарики
  У центрі уваги філософів Мегарської школи проблема одиничного й загального. На відміну від кініків і кіренаїків, які стверджували, що існує тільки одиничне, мегарики учили, що існує

Онтологія
  Предмет філософії.В Аристотеля філософія досить чітко виділяється з усієї сфери знання, хоча й у нього цей процес ще не закінчений. Звідси розрізнення ним «першої ф

Теологія
  Такою триєдиною причиною в Аристотеля виявляється бог. Тим найперша філософія Аристотеля обертається теологією. Як формальна причина бог – вмістище всіх надприродних, відособлених в

Філософія математики
  Аристотель намагався з'ясувати не тільки предмет філософії, а й предмет математики, відрізнити предмет математики від предмета філософії. При цьому Аристотель розрізняє загальну мат

Космологія
  Вчення Аристотеля про природу, про нескінченність, простір, час, рух застосовується ним до побудови картини світу – космології. Це найбільш слабка частина його світогляду. Нині, кол

Біологія
  Аристотель – засновник біології як науки. Як астроном, Аристотель був систематизатором і популяризатором, і до того ж не найкращим. Як біолог він – піонер. Оскільки ми пише

ДРЕВНЯ СТОЯ
  Другою, після епікуреїзму, істотно новою елліністичною філософською школою стала так звана Стоя. Вчення Стої – стоїцизм – має тривалу історію, починаючи із джерел еллінізму й аж до

СКЕПТИКИ
  Термін «скептицизм» походить від давньогрецького слова «скепсис», що означає «розгляд, розглядання, розбір, коливання», і позначає напрям у гносеології, який методично проводить дум

Пірронізм
  Піррон.Родоначальником повного і крайнього скептицизму був Піррон (360 – 270 р.). Він походив з пелопоннеського міста Еліди (неподалік від Олімпії з її олімпійським

Пробабілізм
  Середня Академія. Аркесилай(315/4 – 241/40р.). Аркесилай став схолархом у 265 р. і був ним п'ятнадцять років – до 240 р. Він походив з еолідської Пітани (Мала Азія)

Скептицизм Енесідема й Агріппи
  Після Клітомаха академічний скептицизм почав сходити зі сцени. Але зате друге народження дістав крайній скептицизм, який пов'язують з Енесідемом і Агріппою. Ми нічого, щоправда, не

ЕКЛЕКТИЗМ
  Еклектизм – закономірний наслідок скептицизму, який зробив антифілософські висновки з філософського плюралізму, з відмінностей і навіть суперечностей між школами філософії, яких до

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ НА ДРЕВНЬОМУ СХОДІ
Початок філософії в Індії..................................................................... 33 Профілософія ............................................................

ПОЧАТОК ФІЛОСОФІЇ В ЄВРОПІ
Профілософія ......................................................................................... 155 Гомер (155) Гесіод (158) Орфіки (165) Ферекід (169) «Сім мудреців» (170)

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги