рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici - раздел Образование, Kritick   Různé Znázornění Bodů...

 

Různé znázornění bodů

 

Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnoběžném smyslu. Jednoduché linie nahoře jsou změněny kolmými příčnými čárami.

 

Některé izolované ornamenty.

 

Některé velmi časté výtvarné pojednání okraje matérie (zdobení okraje).

 

Zdobení častými vzory ve vymezené ploše v pruhu (například na válcivitých předmětech).

 

Typické otevřené (nezakončené) vzory na volné ploše.

Je to určitý konkrétní příslib, například ve wilewndorf-kostěnkienu si při srozumitelnosti a jednoduché dekorativnosti lehce představíme ekvivalent Wilendorfské venuše pěkné nádherně vypracované solidně vyrobené a bohatě vytvarované sáně, držící se především realistického funkcionalismu a technicky i řemeslně skvěle vypracované do nejmenšího detailu. Proti tomu v pavlovienu bychom se mohli setkat se sáněmi hyperkonstrukce z velmi dlouhých a prodloužených nosných sanic a na druhé straně by nás udivily různé konstrukční zjednodušení některých dílů a odvážná technická řešené některých prvků. Srovnání by bylo zcela zjevné první sáně by byly pěkné, ale obyčejné, druhé by vypadaly jako ze startreku z kosmických cest. Nebo jinak řečeno, jako jako trabant vedle jaguáru. To jsou důležité věci, protože určitě nechceme aby v rekonstrukcích vše vypadalo jako uměle naklonované. Občas to můžeme na rekonstrukcích vidět, kdy prehistorik výtvarníkovi schválí nějakou podobu vizáže, oděvu nebo části oděvu a ta se pak znovu a znovu objevuje úplně stejná po celém obraze jako razítko.

Dodatečná poznámka: teprve při zpracovávání následného (po ,,Personě“ následujícího) tématu, vztahujícímu se především k rekonstrukční paleoetnologii evropských erektů, se zpětně, jak evropskému erektu, tak i modernímu člověku a tím i gravettiencům musí automaticky přičíst tři vlastnosti. Za prvé je to hypertrofická tvořivost, to je určitá trvalá snaha vytvářet předměty, rozvíjet představy, pohybové kreace, slovesnost. Dalším okruhem je dlouhodobá trpělivost a dlouhodobá orientace na jeden cíl (s cílenou habituací k ostatním činnostem a senzitizací k jediné činnosti). Třetím okruhem typicky lidského chování je geometrizace rukopisu, ta bude mít zřejmě organický původ, protože u současným primátů existuje jen chaotická linie, i když zde smysl pro kompozici existuje. Je možné, že člověk má v tomto ohledu blíže včele, která také vytváří geometrické tvary. První geometrické volné rukopisné tvary registrujeme už z Bilgzinslebenu, ale výmluvně působí i dřevěné hroty vrhacích zbraní a rozličné tvary kamenné a kostěné industrie. (Tato témata se v současnosti připravují do samostatné publikace také pro Antropark.)

Samozřejmě pak chápeme organickou linii u gravettienských figur, ale i dekorativně-geometrické pojetí některých sošek a ozdob. Člověku by taková prezentace měla být tedy vlastní a přirozená (nikoli jen kulturní). Tato dekoratizace v rukopise, čas věnovaný takové práci, by měl svědčit o dlouhodobé trpělivosti i tendenci být činorodý, vysvětluje stávající archeologický materiál gravettienu jako upravené účesy, zdobné řemínky, čelenky a pásky, ale také zdobené severské oděvy a složité a pracné ozdoby na nich aplikované. Nepřirozená by měla být chaotická, negeometrická, nedekorativní a nevýtvarná práce, která se bohužel na pseudorekonstrukcích vyskytuje jakož to ,,doklad probíhající organické a kulturní evoluce“.

Jedná se tedy o zásadní změnu přístupu, která ve své podstatě je v souladu s gravettienským materiálem v celé šíři od Sungiru, přes ukrajinské účesy a ozdoby sošek po moravský textil. Z daného schématu vypadávají jen projevy nereprezentativní, provizorní, dočasné tvorby, projevy doprovázející úpadek, stres, strádání či nemoc, nebo mohou být požadovány z mytologických důvodů. Tyto projevy by tedy měly být minimální a téměř se neprojevovat v prezentačním materiálu.

Konstrukční úroveň

 

Rekonstrukční transformace této přegeometrizované venuše sice neukáže nic o někdejším modelu, ale napoví ledacos o fantazii a zdrojích fantazie někdejšího autora. Na spodním vrcholu trojúhelníku, který představuje hlavu je vidět příčné rovnoběžné rýhy. Je snadno si představit, že se jedná o omotávku jež má spojit komponenty obou ramen. Omotávka je pak snadno dovoditelná na dalších příčných segmentech konstrukce hlavy. Podobně jde dovodit proplétání vnějšího okraje prsou-ramenou-paží. Samozřejmě nejlogičtější asociací je spojení na hrudi omotávkou. Umění se zde zřejmě dostalo do světa technických řešení konstrukční oblasti, možná náhodou, nějakou individuální asociací, ale možná oklikou přes mytologii... Venuše sama je spojením známého gravettienského kánonu a plošných známých gravettienských vzorů celek pak může působit zcela nově a nečekaně. Příčné vrypy na hrudi jsou tak možná i asociací ke spojení v obecnější výtvarné rovině (symbol spojování).

Dlouhá tenká slonovinová příčně prasklá čelenka je kvůli novému spoji provrtaná na samém myslitelném okraji spojů, to ukazuje využití znalosti vlastnosti materiálů až po jejich nejkrajnější krajní mez. A to bez rezervy, hlavní je vizáž a ta má přednost před jistotou. U sošky muže z Brna II zase najdeme speciálně vykrojené plochy pro vložení nohou do trupu těla a sledujeme montáž figury v ose těla pomocí ojediněle a patologicky dochovaného dutého nervového kanálu nebo umělého tunýlku (v době popisu nebylo zatím odlišeno), který prochází jak tělem tak hlavou. Možná, že šlo o řešení jak z malých kousků nějakého vzácného zbytku dutého klu udělat velkou postavu. Výroba po jednotlivých dílech přidala sošce na odolnosti a to v tom smyslu, že určité poškozené partie se daly později nahradit novými. Soška je vlastně pohyblivá jen kolem vlastní osy buď protažením řemínku a zavěšením nebo na tyčce a to se týká jen hlavy vůči trupu.

 

Tato názorná starší rekonstrukční schématická tabule ukazuje doplnění chybějících částí sošky z Brna II, a také souvislosti hybnosti. Osou sošky mohla procházet tyčka nebo řemínek a hlava na ni stejně jako samotné tělo mohlo být kolem této osy pohyblivé. Fixní zůstaly ruce a nohy. Čep se mohl uložit do důlku v místě pánve, ale také mohlo jít jen o nějaký kaz či pozůstatek po dřívějším zpracování z původním úplně jiným záměrem. Je tedy možné, že důlek v pánvi vůbec nemusel mít v rámci sošky konstrukční roli. Důležitým bylo slepení jednotlivých segmentů sošky. Nejednalo se tedy s určitostí o loutku ani o marionetu, ale o sošku s určitým zřejmě konkrétním užitím, která měla jen některé pohyblivé prvky. (Doplněné části jsou vyznačeny zeleně)

 

Lepení můžeme předpokládat u sošky z Brna II, ale dobře bychom je měli znát z jiného materiálu pavlovienu - je jím dvojitý, uměle spojený špičák. (Červenné obdelníčky znamenají totéž měřítko).

Ruce byly pevně přilepeny napevno, jeden osamocený boční otvor někdy interpretovaný jako osa pro ruku je však umístěn naprosto neanatomicky daleko pod ramenem. Spíš je otázka technologie proč je zde nadbytečný otvor a ani umístění čepu na vnitřním okraji složitěji tvarovaného místa pro uložení horní části nohy nedovolovalo nějaký pohyb a onen otvor pro čep je tak na okraji, že jsem na velkých pochybách jestli má opravdu jít o otvor určený pro čep. Sice se někdy dodnes traduje, že jde o marionetu, ale Martin Oliva ve své revizní práci (Oliva Martin, Šamanský hrob) zpochybnil některé pohybové funkce sošky.

 

Postupná rekonstrukce sošky z Brna. Na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mužské sošky. Uprostřed vidíme rekonstrukci napodobující někdejší stav kompletní slonovinové sošky a napravo vidíme tuto sošku oděnou po gravettienském způsobu. V této podobě mohla zastupovat šamana a sloužit mu k udržení persony zvláštního člověka.

Tak bychom měli už dva nadbytečné otvory s kterými si vůbec nevíme rady, pokud nechceme příliš fantazírovat. Je však možné, že původně byl kel navrtán za speciálním a zcela odlišným účelem a teprve později z něj byla udělaná soška muže a pozůstalé otvory zůstaly jako památka na dřívější užití nebo záměr. To nám zodpoví až bližší prozkoumání charakteru všech otvorů. Zatím jsme se trochu jen na CT tomografu vyděsili, protože tam, kde jsme čekali hlavní vývrt nebo kanál (v ose sošky) byla na obrazovce evidentní jeskyně se vším všudy – dómy, komory, vybočující prostory, úzké vstupní chodby. Pokud se nejedná o technologii změkčování nebo proleptávání slonoviny (nebo dodatečnou korozi materiálu) pak bude hlavní kanálek dílem patalogického procesu.

Tady si musíme udělat ještě malou odbočku k technologii vrtání a technologii slepování. Z Malty máme drobnou destičku s vyčnívajícím ouškem, které muselo být složitěji provrtáno a nedávno nalezená slonovinová flétna z rakouského aurignacienu ve svém jádru skrývá dost důležité tajemství a možná i klíč k pochopení osy sošky z Brna II. Naopak skládání pochopíme zkoumáním lepení, to dokladuje už velmi starý artefakt z Předmostí známý jako dvojitý špičák a samozřejmě v kontextu se středopaleolitickou lokalitou Königsaue.

Podle mne skládání celku z dílů není objeveno až při výrobě takové sošky, ale patřilo do normálního rejstříku způsobu realizace větších celků v gravettienu. Soška muže je vlastně jen určitou paralelou kožené vycpané hračky, které známe od severoamerických indiánů. Tady se jednoduché tvary vzájemně přišijí a hned tu máme panenku, panáčka nebo zvířátko. Stejně tak se dělají i figurky s mytologickým nádechem o kterých z jižní Ameriky referoval svého času Alberto Vojtěch Frič jako o figurkách předků, kterým je věnovaná pozornost jako živým. Takové kožené vycpané figurky jsem přičlenil i do rekonstrukční napodobeniny sungirského dětského hrobu.

Kdybychom chtěli nějakou logickou úvahu o charakteru středového kanálku šamanské sošky museli bychom se obrátit na statistiku. Pozitivní cestu logiky si nejlépe uvědomíme, když se podíváme na tvrzení Martina Olivy v článku ,,Šaman a jeho loutka 21 000 let před Kristem" v časopise Archeologie 2/2005. Ano to je ten časopis v kterém rekonstrukci šamanské sošky přisoudili Pavlu Zochovi, ve skutečnosti Pavel Zoch jen udělal model sošky podle mích rekonstrukcí, které vznikaly už od roku 1998 a jsou k dispozici k viděni pro veřejnost na internetových stranách Antroparku na Akademii věd. Tedy zde nebylo napsáno žádné ....,,...podle původní rekonstrukce Libora Baláka z roku toho a toho"... . Prostě to byla jen obyčejná zlodějina. Pro některé rádoby odpovědné lidi jsou rekonstrukce totiž jen jakési kresbičky, nechápou pojem paleoetnologie, stejně jako nechápou, co je to kritický a vědecký či dokonce korektní přístup..

Ale nazpět k tématu... už varovně vypadá informace od Martina Olivy o sběru kelnatek na čepici šamana, které se měly podle něj sbírat roky. Neodvolává se totiž na žádný informační pramen a sám není paleontolog ani na paleontologii nikdy nepracoval. Já se ze svým opačným stanoviskem odvolávám na paleontologa Pavla Hudce, který se schránkám měkkýšů v miocenních usazeninách Moravy skutečně věnoval. V daleko otevřenější krajině při sporé severské vegetaci a různých půdních procesech, typických pro severské oblasti, byla pravděpodobně celá řada mioceních povrchových lokalit daleko lépe zřetelná než dnes. Znalost lokalit s třetihorními fosíliemi mohla být proto velmi solidní a docela dobře je možné, že určití lidé z gravettienu měli daleko lepší znalosti o takových lokalitách než Oliva..

Martin Oliva o samotném klu ze sošky píše... ,,Vyšetření trupu plastiky muže na počítačovém tomografu rentgenu prokázalo, že podélný otvor, který jsme dříve považovali za provrtaný, je patrně důsledkem nějakého zánětu, protože se nepravidelně rozšiřuje na všechny strany a má zaoblené stěny. Pravěký tvůrce na klu ovšem zpozoroval pouze to, že má podélný otvor, který by bylo možno využít k nasazení dalšího dílu sošky, konkrétně hlavy. " Jednak zde můžeme sledovat zmatečnost názvosloví technologií, soška není rozhodně plastikou, tou je například Věstonická venuše, která vznikla přidáváním a tvarováním materiálu. Sošky vzniklé odebíráním materiálu jsou vždy jen a jen skulptury. Celkový popis sám je ukázkou heuristického a symbolického uvažování. Profesor Musil totiž kdysi ústně sdělil Martinu Olivovi, že je možné, že se středový kanálek mamutího klu nemusel díky nějakému patalogickému procesu uzavřít, tak jak je to u klů běžné. To však byla statisticky zanedbatelná a spíše teoretická možnost. Když se před námi objevil jeskyní prostor v hlavě a trupu sošky, hned jsme o zánětlivém procesu začali mluvit, načeš nám Petr Krupa, který u rentgenu pracuje oponoval. Sice neviděl mnoho klů, ale hodně změn po zánětech a ty podle něj tento charakter neměly. Tedy by bylo logické brát názor specialisty alespoň v potas. Proto jsem se začal ještě ten den zabývat vysvětlením určité umělé technologie. Důležité bylo, že všechny čtyři vstupní otvory byly vždy velice úzké a rozšíření bylo nejevidentnější někde uprostřed. To jsem vysvětloval jako místo setkání protichůdného umělého abrazního procesu. Považoval jsem tuto strukturu za odvrtanou a následně zkorodovanou při fosilizaci, ale proč by k tomu nemělo dojít i u samotných otvorů na povrchu skulptury? Vlastně jediným skutečným odborníkem na konstrukční práce, který se k dané věci vyjádřil byl můj taťka Josef Balák, dlouholetý strojní konstruktér. On v charakteru centrální ,,chodby" viděl bez jakéhokoli zaváhání zcela evidentní postup leptání. Po odvrtání základního vstupního otvoru se dovnitř nalévala látka, která rozpouští i kosti, například obsah hyeního žaludku. Pochopitelně ze začátku, tam kde bylo ještě dobře vidět bylo byl proces leptání dobře kontrolovatelný, později - hlouběji už nebyla optická kontrola možní a právě zde docházelo k rozsáhlejšími odleptávání do stran.

To se dělo určitou dobu a pak se stejná technologie užila z druhé strany. Samozřejmě se postupovalo pomalu po malých úsecích, aby se kyselina nerozlévala mnoho do stran, což se dělo i tak a to je to co sledujeme na záběrech CT . Následný článek (v stále tomtéž časopise) Krupy a Hložka také tuto teorii leptání cituje i když vůbec neuvádí autora myšlenky. Krupa a Hložek však alespoň pochopili, že je zde problém zúžení konců tunýlků, který se musí vyřešit a právě leptání vše vysvětluje. Naopak Olivova koncepce patalogického procesu musí zákonitě vyvolat otázku kolik bychom statisticky potřebovali patalogicky pozměněných klů, abychom se jejich náhodným přeříznutím vždy zrovna trefili právě do míst s nejužším tunýlkem. A nebo se profesor Rudolf Musil mýlí a patalogické tunýlky uprostřed klů byly velmi běžné? A nebo měli gravettienci k určení zúžených míst v klu k dispozici rentgen? Hledat dopředu v klu taková místa nějakou sondou je absurdní, protože by jste museli mít předem povědomí o stavu průběhu kanálku, což mít nebudete, když nemáte rentgen. Když neměli o stavu tunýlků šajnu vysokoškolsky vzdělaní archeologové, jak by to asi zvládli tak obyčejní lidé jako já, vy nebo gravettienci? Je to jen logika proti heuristice.

A ještě jedna statistika, Petr Škrdla, který se věnoval technologii otvorů v gravettienu, přímo vrtání jako takové v gravettienu nezaznamenal a to se zabýval i pracemi zahraničních kolegů. Proto hledat u gravettienské sošky stopy skutečného vrtání je nelogické, protože to neodpovídá statistice z pohledu paleoetnologie (z pohledu znalosti chování daného etnika). Ale postup, kdy je abradovana jedna a pak druhá strana a jsou pak proti sobě propojeny - proraženy je pro gravettien běžný. Že zde zde máme doklad takového ,,proražení" formou rozleptání je daleko přijatelnější a realističtější než očekávání hladkého dlouhého vývrtu. Možná jsme měli hned na počátku, brát Petra Škrdly, co by inženýra skutečně vážně a vůbec neočekávat vrtání a být zvědaví na užitou technologii. Navíc právě Petr Škrdla si dal velikou práci, která má plně paleoetnologický charakter a zabývá se konstrukcí a řemeslem gravettienu při vrtání a sleduje jeden jediný stále dokola se opakující kulturní vzorec a vysvětluje naprosto logicky proč tomu tak je. Pouští se do psychologie přírodních národů a lidí jiných kultur, je to velmi solidní práce. Je mně osobně hanba, že jsem hned od počátku nebral vážně Škrdlovu práci, kde jednak vysvětluje, že v gravetienu neexistuje vrtání durch vrtáčkem z jedné strany na druhou, ale jiná koncepce k provádění otvorů.... z obou stran s následnými úpravami. Vysvětluje dokonce i kulturní povahu důvod proč lpět na takové technologii, byť by se nabízela lepší. Takže osobně se zde Petru Škrdlovi velmi omlouvám a je mi jasné, že kdybych vycházel z jeho práce ihned odpočátku, mé očekávání by určitě bylo realističtější a ovlivnilo i ostatní zainteresované - Hložeka a Olivy. Což zpětně znamená, že za názorem Olivy, který je heuristický nesu zase určitou konkrétní vinu já, protože jsem Škrdlovu práci velmi dobře znal a najednou v dané době jsem na ni prostě zapomněl. Opačně řečeno, to co jsme uprostřed sošky nalezli plně potvrzuje Škrdlovu práci a Petr Škrdla na ní může být hrdý. Jeho závěr je možné brát i jako prognóza a ta mu určitě vyšla.

 

Zatímco časopis Archeologie vydává moji původní starou rekonstrukční napodobeninu kompletní sošky z roku 1998-9 za původní práci někoho jiného (šlo jen o počítačové převyprávění stejné práce), ve stejnou dobu připravuji celou plejádu možných variant týkající se původní podoby něketrých materiálů z hrobu Brna II. Po revizi, která následovala díky tomografického šetření. Tato z mnoha důvodů logičtější variace je v souladu s dynamičtější pózou ruk a celá soška připomíná bubnujícího šamana. Zakončení partie kolem nohou, třísel a zadečku vypadá stejně reálně jako stojící nohy, ale ty by šli spojit i jinými způsoby, jediný možný způsob jak obstojně spojit tělo se zdvihnutýma nohama máme před sebou. Zase této sedící kocepci tak bude nahrávat statistika. Realitou je, že v gravettienu jsou sedící figurky známé a známe je také z Moravy. Tato ukázka je určitou drobnou sondou do větší připravované a specializované práce. Tak, jako tak, ve své podstatě všechny varianty původní podoby počítají se solidně připravenými spojovacími plochami a počítají s lepidlem či lepícím tmelem. Což je určitě solidní informace, chceme-li sledovat řemeslnou a technologickou úroveň gravettienské kultury.

 

Do ukázek řemeslného a konstrukčního umění gravettienu jsem zařadil i tento drobný předmět. Sice nevíme k čemu sloužil, ale evidentně vidíme řešení, které známe i ze současnosti například z řady držadel a držadélek na kyblíky, kyblíčky a vědra. I dnes si můžeme vychutnat konstrukčního ducha někdejšího autora tohoto předmětu.

 

Zajímavé konstrukční řešení vnějšího očka pro průvlek (Malta na Sibiři) u drobného artefaktu. Je to princip bez kterého by například nešlo uvázat sněžnice ani lyže. V této souvislosti si musíme vzpomenout na zadní stranu izolovaných prsou z DV, ty jsou řešeny velmi obdobně...

Ale skládání celku z dílů patřilo do oblasti normální a běžné konstruktérské praxe gravettienu jak u konstrukce obydlí, tak při konstrukci zbraní, nejde tedy o něco unikátního a ani se tento přístup neobjevuje rozhodně poprvé. V Evropě registrujeme takové skládání o více jak 30 000 let dříve u neandrtálců u již zmíněného držadélka (celá oblast takového chování však nejpravděpodobněji patří do starobylé hypertrofické konstruktivní tvořivosti).

 

Nejen zpracování kostěné a slonovinové suroviny patřilo k chloubě gravettienu, ale vedle takto dochovatelných předmětů patří předměty ještě lépe archeologicky dochovatelné a to kamenné nástroje. Mezi špičku konstruktérství určitě patří nakládání ze surovinou tak, aby pracovala jen tam, kde její zapotřebí. Zbytek je z dostupnější kostěné nebo dřevěné suroviny. Silicity se k nám na Moravu dopravovaly jen z několika tehdy uznávaných míst těžby a tak se mnohdy kamennou surovinou šetřilo. K šetření patřila už samotná technologie těžby úštěpů z připraveného jádra. Z gravettienu známe drobné hroty, ale i drobné pilečky. Rekonstrukce ukazuje, že spolu by mohly vytvořit velice účinnou kopií skládaných hrotů z mikrolitů jaké například známe díky kostěným hrotům také z magdaleniénu. (Rekonstrukční napodobeniny vychází z koncepce Petra Škrdli)

Další konstruktérská řešení tušíme v případě užití pileček k složení hrotu chladné střelné zbraně. Tím dochází jak k šetrnému zacházení ze surovinou, tak jednotlivé části jsou při poškození snadno vyměnitelné, aniž by se hned zničil celek, podobné řešení například při obrábění kovů se objevilo až v druhé polovině 20.století (Škrdla tam a tam). Stejně tak tušíme mechanické konstrukce loveckých pastí, které nepřímo dokládají osteologické materiály tak malých mláďat lišek, které by byly jinak pro živého selektujícího lovce bezcenné (Musil Rudolf-ústní sdělení). Nepřímo, ale zcela přesvědčivé je doložena konstrukce takových komplexních nástrojů pomocí nichž je možné opracovávat slonovinu či měkčí kameny, jak hrubě, tak zabrušováním, ale i leštěním. Sem patří konstrukce držadel nástrojů, které znásobují v některých případech jejich možnosti a usnadňují práci (ale jsou i součástí kostěných a slonovinových nástrojů-např.Kostěnki, Dolní Věstonice). (První archeologicky doložená držadla v Evropě z organického materiálu pocházejí už z období 58 000 let) (Mania Ditrich tam a tam). V pavlovienu vidíme i výrobu tvrdých umělých retušérů pomocí broušení. Při výrobě otvorů vidíme jak rychlé a jednoduché prořezání (Škrdla tam a tam) nebo klasické provrtání při výrobě obrovského množství slonovinových korálků z oblasti východní Evropy a centrální Asie. Za zmínku rozhodně stojí možné konstrukce takového vybavení a zařízení umožňující výrobu stovek a tisíců těchto korálků ze Sungiru.

 

Mezi gravetienské technicky určitě stojí za pozornost konstrukční a řemeslné řešení zpracování kotoučku-kola (Sungir). Zůstala zamýšlená velikost kotoučků, přesto , že váha odpovídá daleko menším kolečkům. Bylo totiž odebráno tolik materiálu, aby se významně snížila jeho váha, ačkoli pevnost mnoho neutrpěla. Zůstaly tak jen paprsky spojující vnitřní a vnější kruh. Tato konstrukce je výhodná při zátěži kolmé na rovinu plochy kola, tento princip je využit v současnosti u všech kol s paprsčitým středem, ať již ze dřeva, kovů nebo umělé hmoty. Zde však mohlo jít o jiné výtvarné zpracování slunečního kotoučku. Ze Sungiru známe kotouček označovaný jako sluneční, který je plný ale má od středu se rozbíhající řady za sebou řazených teček. Samo označení sluneční kotouček je samozřejmě umělé, jedná se v archeologii o asociaci, kterou vyvolává sungirský nález vzhledem k určitým předmětům z mladší doby bronzové.

Zajímavé je zpracování kotoučků ze Sungiru, jednak upomínají Jungovu mandalu, ale hlavně středový otvor, vnitřní kruh a jednotlivé paprsky i obvodový kruh jasně naznačují, že tvar odlehčeného kola s ponecháním jen nejzákladnějších nosných konstrukčních prvků byl vyřešen už před více jak 20 000 roky se vším všudy. Sice kolečko určitě nesloužilo k jízdě na trakaři, protože v severské krajině jsou sáně a soby a psy stále nejlepšími dopravními prostředky, protože umožňují svobodný pohyb po sněhu i bahně všemi směry a to za úplné absence provozovatelů údržby a stavby silnic a cest.

Vzhledem k tomu, že jsme odkázáni především na dochovatelné materiály vidíme, že při technickém řešení nějakého konstrukčního úkolu solidní a invenčně a inovačně otevřený přístup. Patří sem také štípání destiček pomocí klínků a zpracovávání těchto destiček (lvice). Podrobněji ji popisuje Jan Jelínek (Jelínek, Atlas). Bohudíky za takovou surovinu, protože v gravettienu se často užívala kostěná a slonovinová surovina máme dnes dost dobrou představu o technologiích zpracování. A můžeme si tak udělat rozumnou představu o zpracování dřevěných a kožených výrobků, protože byla technicky určitě zvládnuta obdobně brilantně.

 

Malta na Sibiři. Zřejmě zlomená ,,čelenka" byla opravena osvědčeným technickým způsobem. Oba konce se na protilehlých místech navrtaly a pak se svázaly. Jak je vidět z odvážného vrtání otvorů těsně na okrajích gravettienci velmi dobře znaly mezní hodnoty kompaktnosti materiálů a pracovaly bez rezerv, jen aby výtvarný dojem byl rušen co nejméně. (Stejné řešení vidíme i u materiálů z Mezinu, je tedy možné tento přístup aplikovat i pro jiná námi rekonstruovaná řešení podoby gravettienských předmětů)

Stejně konstrukční řešení je různé jak v jednotlivých kulturách, tak uvnitř kultur. Přes uniformitu, kterou zajišťuje v kultuře mytologie vidíme určitý byť vymezený prostor pro individuální přístup k technickým a konstrukčním řešením. To se musí taktéž promítat do rekonstrukce, aby zde byla určitá pestrost, kdy každý tehdejší člověk je konstruktér, umělec a zároveň řemeslník. A v těchto činnostech se projevují individuality i individuální role jednotlivců. Nesmíme naklonovat větší části gravettienské komunity identické výrobky a postupy, nesmíme zde jen přenést naši kulturu i s velkovýrobou.

Evidentně zde sledujeme typicky lidskou hypertrofii tvořivosti a shromažďování spojenou s hypertrofickým přístupem ke konstrukční tvořivosti, která si pohrává s nejrůznějšími představami, a naprosto svobodně nakládá ze všemi geometrickými prvky. To znamená, že mezi gravettienci mohli být opravdoví talentovaní špičkoví konstruktéři. Vše bylo zase omezeno samovýrobou a mytologií i surovinami, ale naopak každý člověk byl zase jak umělec, řemeslník tak i konstruktér. Celý daný intelektuálně výrobní potenciál byl však pružný a rychle dovedl reagovat na změnu a určitě nebyl omezen patenty. Byl jen vymezen mytologií a od nich se odvíjejícími postupy a naopak akceptoval určitá Tabu, která se také odvíjela od mytologie. Nicméně v rámci zvyklostí kultury bylo možné všechno, proto jakékoli klimatické a jiné překážky mohly být velice rychle překonávány a to plošně celou populací. Nebrzdili jí žádné patenty a ekonomicko-sociální ukazatele. Zůstávaly jen klasické ,,brzdy“ patřící do oblasti normální lidské psychologie.

Znalost zdrojů

Měkčení mamutích klů dokládá dobrou znalost přírodních zdrojů, vlastnosti přírodních látek a dovednost dokázat aplikovat těchto zkušeností i na velkých předmětech. To by nebylo možné, kdyby se na určitá místa nevracely lidé znovu a znovu a nepočítali z vlivem času na materiál. U měkčení klu půjde o dobu relativně delší, ale i to bylo součástí jejich konstrukční a řemeslné strategie.

Právě v mladém paleolitu ne vždy sahá člověk po poměrně slušném nedalekém zdroji silicitů jako by nebyl schopen ho ve své domovině vůbec zaregistrovat a transportuje si jiný materiál i stovky kilometrů z jiných, naprosto neúměrně vzdálených ložisk. Je to naprosto iracionální chování na které archeologové často upozorňují (Klíma, Oliva, Svoboda, Škrdla,). Někdy se předpokládá, že za takovým iracionálním kulturním chováním stojí mytologie, která je již od počátku mladého paleolitu velmi dobře doložena v archeologickém materiálu (soška lva-člověka ze staršího aurignacienu, opačně orientované, ale spojené dvojfigury) a průběžně se pak dál objevují další doklady (šamanské atributy v hrobech). Jindy se uvažuje, že takové chování mělo sociální charakter, kdy se s materiálem obchodovalo, nebo sloužil jako dar mající zajistit dobré vztahy různých etnik nebo komunit vzhledem k pohybu lidí během roku, kdy se měnily teritoriální vztahy (Oliva Martin, Moravský gravettien).

Bylo dokumentováno i užití černého uhlí k otopu (Petřkovice). A v našem pavlovienu jsou velmi dobře doloženy fosilní miocení zkameněliny jako schránky kelnatek (např.Brno II), ale i lastury mořských škeblí a žraločí zub. Na jižní Moravě se místy objevují povrchové výchozy mořských usazenin bohaté na fosílie, v takovém stavu a množství, že je po deštích možné pravidelně sbírat (např. Kinberk u Mikulova). Pavel Hudec, který zpracovával paleontologii mioceního moře v okolí Lomnice u Tišnova mi sdělil (ústní sdělení), že je možné na Moravě najít i lokality velmi bohaté na kelnatky a i v krátkém čase sesbírat kelnatky v počtu 600 kusů (hrubý počet kelnatek z hrobu Brno II).

I využití určitého spektra přírodních barviv patří do inventáře zdrojů pavlovienu, spektrem těchto barviv se zabýval archeolog Ondrej Šedo (Svoboda, Čas lovců,). V gravettienu některé kultury schraňují kosterní materiál ulovených zvířat, z nichž je nejznámější materiál mamutích osteologických zbytků. Jindy se tyto kumulace kostí vykládají jako přirozené mamutí hřbitovy (Olga Sofferová-Oliva, Moravský gravettien). Jestliže se ve slovníku rekonstrukční paleoetnologie v Antroparku mluví o transparentnosti některých kultur a o tom, že je pro nás obtížné naslouchat ,,šeptajícímu“ archeologickému materiálu, můžeme docela dobře vidět stejnou situaci právě kolem pověstných mamutích skládek.

 

V materiálu pavlovienu nacházíme jak ploché kameny, tak drtiče. Zpracovávalo se jak barvivo (např. Petřkovice), tak rostlinný materiál (expertíza britských kolegů). Zajímavé je, že se pavlovienská sídliště vyskytují vždy u takové vody, kde bychom očekávali rákos nebo orobinec. Kořeny těchto rostlin se drtí a peče se z nich chléb. Sledujeme tak mapování zdrojů (minerálních zdrojů barviv a užitkových rostlin) a schopnost je prakticky využívat. Z této pozice je užití obilovin k zpracování na potravinu na území dnešní Palestýny normálním chováním, nikoli naprosto nečekaným a naprosto izolovaným objevem. V reále je takové chování limitované dalšími faktory, například klimatickými, ale i například parazitologickými. Například v současné tropické Africe znamená mýcení lesa pro zemědělské účely připravování podmínek pro komáry přenášející malárii. V podmínkách přímé sociální vazby by se takové jednání nejpravděpodobněji zapovězelo mytologií, protože by vedlo především k vysoké dětské mortalitě.

Materiál mamutích kostí je pro nás objemově a symbolicky tak výrazný, že pak opomíjíme zároveň vyhodnotit i ostatní osteologické materiály patřící do těchto skládek kostí a nějak je logicky začlenit do dané teorie. Jsou zde totiž vedle kostí mamutů i další ostatky zvířeny, naprosto nejrozmanitějšího charakteru (vlk, liška, nosorožec, kůň, sob atd.) a někdy i jednotlivé kosti lidí. Protože zcela evidentně evropský mladopaleolitický člověk kosti, zuby a parohovinu užíval jako materiál k výrobě předmětů a zcela průkazně topil někdy mamutími kostmi (Klíma DV, Jarošová 1999), lze považovat tyto kosterní skládky za všehochuť kostí a nejen mamutů. Prostě za jakousi umělou surovinovou základnu příležitostně využitelnou jako zdroj k těžbě materiálu. Uložení kostí ve vodním a vlhkém prostředí není pravidlem (Milovice) a i o známé lokality, kde měli být kosti ve vodě se vedou zpětně spory, protože ne vše je zcela zřejmé (revize Jana Jelínka k materiálům v Dolních Věstonicích). Petr Škrdla by si například dovedl představit kosti jako určité dláždění kolem vodních zdrojů, pro tuto představu mluví jeden rozhodující argument. Přinesení lehkých a uvnitř porézních kostí na lokalitu by bylo daleko snadnější než dovoz daleko těžšího kamení stejného objemu a pak jejich zašlapávání užíváním a sjížděním v terénu by nutil uživatele nosit postupně další a další mamutí kosti až by mohla vzniknout námi zachycená komplikovaná prostorová situace.

Dláždění kameny je opravdu z mladého paleolitu známé a i samotné uložení základů obydlí na permafrostu, který na povrchu v létě taje počítá mnohdy s použitím kamenů nebo kostí (Milovice, DV).

Situování pavlovienských, ale i některých wilendorf-kostěnkienských sídlišť se tvrdošíjně opakuje podle šablony nároků na krajinu a její reliéf, nadmořskou výšku a přítomnost vodního toku situovaném v krajině určitým konkrétním způsobem (Škrdla Petr). Prvotním impulsem k osídlení tedy dozajista nebyly domnělé mamutí hřbitovy, ale určitá ideální konfigurace terénu, nadmořské výšky, přítomnost toku atd, dokonce matematicky vyjádřitelná a počítačově zpracovatelná.

Na lokalitách vidíme, že je z pavlovienských táborů především skvělý rozhled pro pozorování velmi značné části okolité i vzdálené krajiny. To se zdá souviset se sledováním zvěře jako zdroje potravin (podobně posuzují někteří francouzští prehistorikové i jejich některé mladopaleolitické lokality umístěné na vyvýšených místech) a dalšího užitkového materiálu. Ale může to navíc souviset i ze zdrojem určitých rostlin (rákos, orobinec – kořeny jsou jedlé, dají se přímo péci nebo lze z nich připravit drcením mouku pro chleba, takové drcení a mletí rostliné kaše popisuje u našich pavlovienců na základě výzkumu třecích kamenů Jiří Svoboda v publikaci Čas lovců), nebo celého společenstva rostlin, využívaného přímo člověkem, nebo primárně lovnými zvířaty, nebo kombinací všech možností (což bude nejpravděpodobnější). Zároveň některé lokality svoji terénní výjimečností jsou ideální pro vizuální (kouř, v noci oheň) dálkovou komunikaci a samozřejmě snadnou orientaci.

Zobecňování společných rysů gravettienských sídlišť na Moravě při dílčím výsledku způsobu lovu vylučuje jako obecnou charakteristiku lov mamutů ve svahu. Představa byla původně zkonstruována pro Dolní Věstonice B.Klímou (Klíma, 1983, 53), ale takový významný rozsáhlý terénní útvar byl pouze na pálavských svazích, nikoli už v samotném Předmostí. Při tvorbě představ o průběhu lovu nebyla sledována účinnost zbraní pavlovienců což je fatální nedostatek. Mamutovinové dlouhé hroty na průřezu kulaté jsou principiálně shodné s shöningenskými celodřevěnými oštěpy (Což není nijak objevné tvrzení, protože na tuto paralelu upozorňuje Klíma (Klíma, 1983, 53). Po vbodnutí totiž samotnou ránu v kůži hrot nerozřezává, toto místo slouží spíše jako opěrný bod, kdy váha ratiště fyzikální silou prosté páky začne pohybovat hrotem nahoru a rozšiřovat původní bodné poranění, k tomu je nutné přičíst změnu statiky zasáhnutého zvířete a další pohyby do stran. Pak je výsledkem sice stále malý otvor v kůži, za ním je však rozsáhlé traumatické poškození vnitřních orgánů spojené nejpravděpodobněji s masivním krvácením. Vše způsobené hrotem, který vypáčí ve vnitřnostech svoji cestu. Předpokládám, že celkový výsledek poranění bude podobný jako u poranění způsobené rázovou vlnou projektilu z kulovnice letícího tělem. Zaujali mne především některé srovnatelné parametry zbraní, tak i kosti velkých zvířat v táborech jak u gravettienských lovců mamutů severního, tak i u staropaleolitických lovců slonů, koní, zubrů a nosorožců. Zajímavé je, že podobné ale i výraznější hroty jsou v Sungiru, ale na jiných územích (východní Čechy, severní Amerika) jsou dokladovány kamenné hroty zalomené v žebrech a kostech. U některých amerických nálezů to vypadá jakoby jediný mamut byl zasažen více jak desítkou hrotů (tyto kamenné hroty mohli sice způsobovat určité a dokonce i vážné poranění, ale nemuseli mít ,,zastavovací schopnost“, proto se zásahy museli opakovat). To by naznačovalo, že by bylo velice dobré přezkoumat možné následky a účinnost různých typů hrotů a zbraní, protože by to zpětně mohlo ovlivnit naše mínění o nutnosti nebo naopak možnosti opomnění vlivu terénu při lovu mamutů.

Známé je použití kvalitního kamenného černého uhlí v Petřkovicích (Jarošová, 1999,59) jako topiva.

Vyhodnocení – pro pavlovience je charakteristické i chování, kterého si všímá například Martin Oliva kolem zdrojů kamenné suroviny. Orientace na vzdálené zdroje s přezíráním bližších zdrojů. Dlouhé transporty na jedné straně, pečlivé a šetrné vyčerpávání materiálu a z toho někdy najednou plýtvání vzácným materiálem. Martin Oliva srovnává toto chování se severozápadními indiány především s takzvaným ,,potlačem“ kdy se lidé předvádí, plýtvají s potravinami a s výrobky, které někdy ničí, v jiné literatuře se uvádí, že je rozdávají a to především svým ,,soupeřům v titulech“, upevní si tak titul, který je pro pořadatele potlače prioritní. Vztah ke zdrojům se tak zdá být určitou další solidní cestou, která by mohla vést k odhalení persony související nejenom s vlastní vizáží.

Martin Oliva přičítá zase určitý konkrétní rys pro personu prezentací pavlovienců, kdy uvažuje o skládkách mamutích kostí jako o trofejním materiálu, který sloužil jejich prezentaci a měl symbolizovat jejich loveckou dovednost (a náklonnost mytologických postav umožňující takové bohaté lovy). Ještě raději upozorním, že to nijak nevylučuje zároveň to, aby se trofeje staly surovinou k čemukoli.

Orientace na některé ,,vzácné netradiční“ zdroje jako fosilní schránky měkkýšů naznačují, že pro zdobení oděvů se sahalo i k zdánlivě iracionálnímu způsobu sběru schránek vodních živočichů na suchu. Možná, že tato paradoxní těžba fosílií měla své kouzlo a výskyt vodních schránek byl spojen s nějakou mytologií, která svým způsobem mohla pak těmito schránkami vyzdobený předmět o to více ozvláštňovat a ozvláštňovat tak i svého nositele a majitele (pohřeb muže BrnoII).

Srovnání

V této kapitolce budeme srovnávat cestu po které jsme se dali při odhalování persony gravettienu (a to čistě psychologickou /hlubinná psychologie/) s jinými oblastmi vědy a porovnávat jejich výsledky s našimi. To abychom si udělali kontrolu, protože vyhodnocení paleolitického materiálu jen z jedné strany, není v rekonstrukční paleoetnologii závěrečné, ale jen dílčí. Pokud nebude nikde sebemenší rozpor a ostatní obory výsledky potvrdí je možné práci o persóně považovat plně za průkaznou.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги