рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Persona – srovnávací psychologie a etologie

Persona – srovnávací psychologie a etologie - раздел Образование, Kritick ,,ze Strany Humanitních Psychologů Se Stále Ješt&#...

,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky člověka od ostatních živočichů. Obvykle je příčinou faktická neznalost současných poznatků o chování, někdy i nepochopení toho, jak se liší současná srovnávací psychologie od zoopsychologie konce 19.století." (Fraňková, Bičík 1999)

Srovnávací psychologie a etologie jako nauka o chování zvířat odhaluje, že o svůj zevnějšek pečují velmi výrazně snad všichni známý obratlovci. Potápěči s akvalungy už dávno odhalili existenci specializovaných rybích čistících stanic. Mořští velcí živočichové plují do brakických či sladkých vod, jindy vyskakují z vody, aby sebou plácli o hladinu dali o sobě zvukový signál a zbavili se tak i parazitů v kůži. Žabka trpasličí nebo řada čolků si ve vodě pečlivě stáhne starou kůži a pozře jí stejně jako ještěři gekoni. Hadi si dávají velkou práci se svlekem a ještěři se drbou zadníma nohama klidně i na hlavě a přes zavřené oči, aby se zbavily cárů staré pokožky, která se jim svléká po kusech. Ale i savci dbají o svou vizáž a věnují jí pravidelně svůj čas. Mytí se nasliněnýma tlapkami vidíme od myšek, křečků po ty největší kočky. Vzpomeneme si i na sloní koupele ve vodě, písku či bahně a rozpomeneme se také na drbání, které odnáší nejeden strom svoji existencí. U ptáků péče o peří zabere denně asi dvě hodiny a u savců zabere péče o srst, nebo kůži, kolem celé jedné hodiny. Zvláště u sociálně žijících tvorů může znamenat péče o srst i něco navíc, prováděná vzájemně například u netopýrů, pískomilů, koní, ale také i mnohých opic a primátů rozehrává úplný koncert individuální a vzájemné péče o srst. Rozehrává se symfonie pocitů libostí která, stává se komunikačním projevem upevňující sociální vazby.

Péče o vizáž je totiž u některých druhů součástí ba přímo podmínkou vnitrodruhové a mezidruhové komunikace. Proč záleží tolik na vizáži – personě (fasádě) každého tvora? Je to jen věcí libosti, nutkání a vnitřního tlaku k takové činnosti nebo má starost o vizáž i jiný význam?

V řeči těla svou vizáží dotyčný jedinec vypovídá o svém zdraví, kondici, věku, hierarchickém zařazení, náladě někdy i o pocitu tepla nebo zimy atd. Jistě si vzpomeneme na některé druhy ještěrů rychle měnící odstíny a barvy jako jsou společenští leguáni zelení nebo známí chameleóni. Změny barev neznamenají vždy maskování, ale slouží nejčastěji k vnitrodruhové a mezidruhové komunikaci, snad největšími mistry jsou podmořské chobotnice. Srst, ale i lysá kůže je předmětem starosti - vzpomeňme si na slony, kteří se pudrují prachem, koupou se a drbou o stromy. Zevnějšek slouží ke komunikaci k vyjádření svého já a personifikuje svého majitele, ale starost a péče o zevnějšek je podpořena i libostí (dobrým pocitem z této činnosti - na úrovni nízkomolekulárních mediátorů).

Zanedbaný rozcuchaný bezdomovec je rychle vyhodnocen jako společenský odpad a psychologické pokusy doložili, že jako takovému rozhodně není věnována žádná okamžitá pozornost (paralyzace pomocného chování). A to i když například zkolabuje na hlavním náměstí velkoměsta. Naopak nejrychlejší pomoci se dostane upravenému člověku ve společenském obleku.

Rozcuchaný, hadrnický a špinavý pračlověk představený, co by věrná pseudovědecká podoba našeho předka, je tedy námi automaticky a podvědomě hodnocena jako podoba člověka, který je nějak vážně postižený, ne zcela normální jedinec (či skupina), který je evidentně na okraji nebo už mimo naší společnost (která se jim raději ani nebude zabývat).

Obráceně tvůrci takové představy onoho ,,pračlověka“ pomoci takového zevnějšku jej umístili podvědomě mimo naši normální společnost, protože z hlediska jejich představ o evoluci, k naší společnosti teprve časem musel dojít. ,,Pračlověk“ v podvědomé řeči těla je od samého začátku vyhnán z naší společnosti.

Pokud člověka ve srovnávací psychologii zahrnujeme mezi tvory dorozumívající se automaticky řečí těla a komunikující přes vizuální personu, tak jak řada nám nejbližších šimpanzů, bonobů a goril měl by zcela pochopitelně do této party být zahrnut i náš předek v jakékoli formě. Navíc hodinová péče o srst, vlastní každému savci, musí být přece někde vidět. Proto, kdybychom měli přihlédnout k etologii, naši předci by měli být upravení pokud by nebyli postižení depresí či nemocí, měli by vytvářet obraz – personu zdravého, silného, inteligentního a sociálně přizpůsobivého tvora.

V tomto duchu je námi prezentovaná persona pro gravettien plně v souladu s touto etologickou představou. Etologie i Jungova persona jsou v tomto případě úplně za jedno. Evidentně u savců rozlišujeme například zvětšenou srst, speciální hřebeny a tělní zvláštní přídavky a i sebejisté vzpřímené postoje, jako projevy vůdčích jedinců, ale registrujeme totéž chování i u lidí. Zde se takový zevnějšek vytváří uměle, pláštěm, oděvem, nátěrem a různými čepicemi, čelenkami, diadémy, korunami a přilbami. Na rekonstrukcích bychom měli tedy vidět i tuto sociální komunikaci.

Rozumíme teď i tomu, proč měli být ,,pralidé“ předklonění a přihrblí, jak to často vídáme na pseudorekonstrukcích. To aby nám byli, vyjádřeno v řeči těla - podřízení. Šimpanzi a bonobové, především jejich mláďata se ve skutečnost mohou narovnat, ale ,,pračlověk“ nesmí. Pozornost věnovaná na soškách a hrobech gravettienským lidem je evidentní a zvláště vyniká pozornost u hlavy a italské vysoké čepice jsou pro nás velice informativní. Je třeba závěrem tohoto porovnání Jungovi persony s etologií vyslovit, že nejen nedochází k rozporu, ale oba pohledy se vzájemně překrývají nebo doplňují.

Všímáme si také, že někteří živočichové jako jeleni převádí pozornost z těla na parohy, které vypovídají o fyzické kondici informace určené především laním. Podobně jako lidé mají i ptáci hlavní smysly zrak a sluch a u některých, jako například rajek, je svatební šat samečků pro samičky velkým lákadlem i měřítkem. Stejně tak náročné jsou i samičky lemčíků a tak fádní samečci budují samostatné stavby určené jen pro okouzlení samičky tzv. besídky. U některých druhů vypadá dokonce takové počínání stejně šikovně a výtvarně jako by je vytvořil člověk.

Určitý značný zmatek kolem představy o chování dávných lidí nese velmi mělká a naivňoučká představa o jednoduchém evolučním mechanismu. Lidé se pak k evolučnímu mechanismu hlásí, uplatňují ho v ,,rekonstrukcích“ přesto, že ve skutečnosti o evolučních mechanismech a o lidském chování mají minimální znalosti. Tito výtečníci jsou pak hned hotovi, jakmile do lidského chování přimíchávají to, co považují za typické opičí jednání. Ať je to ono ,,hu, hu“ chování s pokrčenými koleny, předkloněnou hlavou, ale i netrpělivostí, výbuchy vzteku, prosazování zájmů silou a podobně.

V reále nemůžeme s chováním jednoho živočicha zacházet tímto způsobem, protože on není nikdy prostým mixem chování dalších živočišných druhů, ale pro jeho chování existuje zcela specifická samostatná cesta. Když se podíváme na ono opičí chování, vidíme, že je to jen umělý symbol, který jsme přejali jen od jedné skupiny primátů a to jen proto, že byl nějak transparentní. Přitom ostatní primáti se ve své většině mohou chovat naprosto odlišně. Je to například utváření sociálních vztahů, které ústí u všech současných lidoopů do individuálních cest a je tudíž statisticky nejpravděpodobnější, že řada našich předků a příbuzných měla vlastní individuální sociální řešení. Určitě to nebyl geometrický průsečík mezi námi a ,,opicemi“.

Stejné je to s trpělivostí a senzitizací, vlastně krásný příklad nekonečné trpělivosti a rozvinuté senzitizace nám podávají tisíce perliček ze Sungiru.

Potíž je, že archeologové mají vzdělání v oblasti společenských věd nikoli v oblasti biologie (Jelínek 1990). Sociobiologie a srovnávací psychologie, především etologie patří do oblasti přírodovědné a tudíž archeologové nemají běžně o evolučních procesech ani potuchy. Jinak by museli vědět, že takový jednoduchý přístup k představě o chování našich předků, jako místa průsečíků chování mezi námi a ,,opicemi“, je zcela neopodstatněné. Jindy jsou viděni ,,primitivové“ jako ušmudlané neučesané a nesamostatné děti, naivní, hloupé, žvatlající, kolébajíc se z nohy na nohu, netrpělivé a vůbec dětské. S takovou představou o chování živočichů přišel kdysi E. Hackel, podle kterého je ontogeneze rekapitulací fylogeneze. Jeho teorie byla podpořena tehdejšími poznatky o morfologických znacích v průběhu embrionálního vývoje dítěte. Všechna stádia z fylogenetického vývoje se pak rekapitulují během vývoje v ontogenezi. …,,Z toho pak vyplývá hypotéza“ různé vlastnosti chování (instinkty, aktivity, schopnosti) se objevují ve stejném pořadí v ontogenezi, jak se formovaly ve fylogenezi. Kromě jiných nedostatků této teorie se ukazuje že Hackel neměl příliš velké znalosti o vývoji chování u zvířat, které by ho z jeho omylu vyledly….(Fraňková Bičík 1999)

Persona a teritoriální agresivita.Ještě z jednoho pohledu je v rámci etologie možné se dívat na personu, a to z pohledu Konráda Lorenze a jeho teorie přirozené a stálé agresivity. Persona a její různé podoby pak mohou být pro člověka-příjemce také zcela evidentním blokem, který zastavuje onu teritoriální agresivitu. Persona nebo společensky-kulturně známé a přijatelné persony jsou určitým ekvivalentem ritualizovaného chování, které jsou dalším blokem teritoriální agresivitě. Navíc tento pohled vysvětluje i určitou míru uniformity u sungirských a maltskobureťských materiálů a vlastně společné znaky řady projevů ve vizáži gravettienců vůbec. Registrujeme individulalizaci výtvarných řešení zevnějšku spíš jen jako individuální cestu, jak dojít k stejnému jednotnému cíli, nebo několika málo obecně přijatelným cílům – personám, které zřejmě byly navíc spojeny s mytologickým pozadím. To vše konec konců také úplně vypouští velmi spekulativní výklad utváření vizáže jen jako projevu sebeuvědomění ,,v rámci procitnutí opravdového lidství“ jak ho někdy registrujeme ze strany archeologů. To znamená, že se na individuální řešení dá dívat spíš jako na projev individuace jedince v rámci jednotných schémat tehdy obecně rozšířených a určitého množství tehdy uznávaných person. A tato individuace i její projevy jsou tolerovány a patří ke kulturnímu projevu jedince i celé společnosti.

Persona, kterou například velice jasně registrujeme u slavnostních reprezentačních oděvů ze Sungiru propojuje řadou shodných prvků jak dětský, tak dospělý oděv a je zde stejně propojen a sjednocen oděv dívčí i chlapecký. Dokonce malstko-bureťské oděné sošky ačkoli jsou zdobeny různými výtvarnými horizontálními prvky a mají jednotný identický výtvarný základ daného zdobení, který je sjednocuje. A stejně jednotící jsou poměrně krátké vlasy na ženských soškách kostěnkienu. Tito lidé, co by komunity, se tedy prezentují stejným způsobem. To může také velmi úzce souviset s teritoriálním chováním Homo sapiens sapiens. Tak jako některé kolonie hmyzu nebo netopýrů si předávají vzájemně identickou pachovou jednotnou identifikační rozpoznávací značku, charakteristickou jen pro jejich kolonii, je možné, že i u člověka existuje takové jednotné vizuálně-kulturní značení pro jednotlivé komunity, kmeny nebo skupiny.

Vybral jsem charakteristiku teritoriálního chování z obecného pohledu učebnice srovnávací psychologie a etologie: ,,Hranice teritoria se vyznačují různým způsobem, hlavně pachovými stopami, akusticky (zpěv ptáků) i vizuálně. Obrana se děje různě. K zastrašení soka často postačí varování nebo hrozba. Při hrozbě se prezentuje síla protivníka a jeho zbraně. Zvíře vystavuje skutečné výrazné znaky (barva, velikost, pohyb) nebo předstírané (zvětšování objemu těla ježením srsti, čepýřením).“…,,Teritorium může být hájeno jedincem, párem i celou skupinou. Kromě teritoria, které je důsledně hájeno, existuje ještě domovský okrsek, tzv. lovecký revír (home range). Tyto okrsky se mohou částečně překrývat s okrsky sousedních skupin, nemusí být označeny a hájeny. Mimo dobu rozmnožování slábne u mnohých živočichů teritoriální chování nebo se mění. Určitým činitelem u tzv. zimních teritorií bývá ochrana nashromážděných zásob nebo potravního zdroje (sýkorky, sojky aj.).“ (Fraňková,Bičík,1999)

Už při prvním popisu sungirského mužského oděvu jsem si všimnul, že horizontální bílé pruhy perel na hrudníku, mohou evokovat žebra lidské kostry a mohou působit v emoční oblasti docela strašidelně a hrůzně. Stejně, jako svého času podobné uniformy jezdectva v historické střední Evropě. Co se týká obrany zdrojů a zásob, tak na severu si zásoby na zimu dělají některé šelmy (např. liška polární), kdy využívá v létě nadbytku ulovené potravy a možnosti zahrabat tento úlovek na permafrost (specificky se této oblasti věnuje Fraňková a Bičík u teritoriálního chování a migracích). Gravetologové znají v archeologickém záznamu východního gravettienu tzv. zásobní jámy, které využívaly stejného principu.

Protože se občas objeví někdo, kdo popírá teritoriální chování a teritoriální agresivitu u primátů a člověka je nutné upozornit na četné filmové doklady v přírodopisných snímcích, které jsou často oblíbeným tématem specializovaných televizních kanálů. Stačí dokumenty o promněnách chování u šimpanzů v Gombe, kdy se při větší koncentraci samců začne projevovat agresivita vedoucí k válečným výpravám a agresivnímu teritoriálnímu chování. Za určitých podmínek není přirozeně po takovém chování ani vidu a to může vést některé povrchní hodnotitele k heuristickému přesvědčení, že u primátů teritoriální agresivita neexistuje. Specifickým mechanismem zamaskování (hlubokým uložením- zablokováním) teritoriální agresivity se zabýval rakouský zoolog Konrád Lorenz. Doporučuji také knihu jeho knihu ,,Takzvané zlo“. A pro jistotu uvedu znovu citaci z vysokoškolské učebnice Fraňkové a Bičíka: ,,Teritorialita se vyskytuje i u člověka a z humální etologie i psychopatologie lze čerpat poznatky, důležité pro pochopení základu jeho sociability.“

Zdobené oděvy a účesy jako prostředek a blok proti teritoriální agresivitě v etologii. Mechanismus teritoriální agrese spočívá na principu takového schématu plošné agrese, která se zvětšuje směrem ke středu teritoria a snižuje směrem ven. Že je tato agrese plošná dokazoval už i Konrád Lorenz, který byl přesvědčen o určitých dalších dodatečných mechanismech, které tuto agresi zablokují. Tyto bloky jsou takovými silnými betonovými stěnami atomového reaktoru, které spolu s dalšími mechanismy teritoriální agresivitu přetvářejí a směřují tak, aby danému jedinci a jeho blízkým agresivita sloužila. Tyto bloky agrese mohou být optické, akustické, pohybové atd.

Konrád Lorenz pozoroval mláďata krůty, které se ozývají stále určitým hlasovým signálem, napadlo ho, že by právě tento signál mohl být oním blokem agrese. Krůta uprostřed svého teritoria – v hnízdu je totiž nejagresivnější a měla by zde usmrtit každého vetřelce. Lorenz proto ohlušil pokusnou krůtu tak, aby nemohla slyšet svá mláďata a ta je skutečně okamžitě usmrtila.

Lorenz si samozřejmě okamžitě získal řadu kritiků, protože si mnozí lidé zapamatovali jen to, že jsme jako tvorové teritoriální též přirozeně agresivní. Lorenz tím nechtěl omlouvat agresivní činy naší civilizace nebo jejich jedinců. Dodnes se cítí řada lidí dotčena představou, že by člověk neměl být už ze své podstaty dobrý. Zlo se v naší kultuře chápe jako něco dodatečného a druhotného, v duchu starobiblického kontextu, proto se řada lidí velmi vehementně brání takové koncepci. U nás to byl profesor Zdeněk Veselovský, dlouholetý ředitel Pražské botanické zahrady v Tróji, který obhajoval přístup a závěry Konráda Lorenze na veřejnosti.

Především si je třeba uvědomit, že teritoriální agresivita neexistuje nikdy sama o sobě, že kolem ní existují bloky, které ji z několika stran bezpečně uzavírají. Jestliže pracujeme s nebezpečnými teritoriálními zvířaty musíme tato fakta znát a respektovat, pokud nechceme, aby se nám naše zvířata navzájem poranila, nebo poranila nás samotné. Ale stejně tak nám ohromě může pomoci znalost teritoriálního chování u člověka a znalost oněch bloků. Už na základní škole nám učitel z matematiky Josef Hořejš názorně předváděl uměleckou dramatizaci etídy na téma oděvu a úpravy zevnějšku, kdy vysvětloval jaký je rozdíl mezi dvěma domácnostmi, kdy v prvé partneři o sebe dbají chodí v riflích a dělají na sebe navzájem stále dojem. Druhý pár vypadá ale odlišně – on má na sobě trenky a tričko, ona tepláky, on je neoholený ona nenamalovaná. Kdo se začne první hádat?

Právě v domácnostech dochází k největšímu počtu násilí, lidé ve své nevědomosti odblokovávají svůj vizuální blok, rozcuchanými vlasy, neoholením, nenamalováním, odbytým oblečením, ale také vysokým uječeným hlasem, který je opak hlubokého uklidňujícího zvuku, a také porušením ritualizovaného chování, které vhání toho druhého do úzkých a činí ho nejistým, protože neví, co se děje a co může čekat. Důležitá je také absence přímé i prostředkované pozornosti, různých dárků, komplimentů, kontaktů, prací a podobně. Ale patří sem i ritualizované dopředu všem účastníkům známé chování.

Je tedy dost toho, co se dá zanedbat, nebo opomenout, proto je soužití lidí tak složité. Z tohoto pohledu je nutné se dívat na personu gravettienu, jako na něco, co je také součástí ritualizovaného přístupu k vizáži jako jednomu bloku, k optické stránce vizáže jako dalšímu bloku. Takže jak účesy, tak úprava hlavy doložená na soškách, není z tohoto pohledu taktéž žádným překvapením. Stejně je to s ozdobnými pásky a řemínky, a ze zdobnými prvky na oděvech (Sungir, Malta a Buteť) a čepicích, jak je známe řady evropských lokalit.

Předpokládáme-li zcela logicky těsné soužití lidí v menších obydlích například v době zimních měsíců, při nečasu apod. muselo se zde uplatňovat ihned mnoho způsobů jak účinně zabránit ventilování té nejsilnější teritoriální agresivity. Umění a rituály jsou hned první po ruce v podobě ozdoby, výroby ozdob, v podobě her, písní, vyprávění. Znovu se tak jen dostáváme do zajímavého úhlu pohledu, který nám zase potvrzuje identičnost našeho chování a chování gravettienců.

Opačně je možné přemítat, že téměř úplná absence severského osídlení u neandrtálců středního paleolitu by mohla znamenat, že neandrtálci nedovedli tak dobře zablokovat svoji teritoriální agresivitu a dlouhodobější soužití ve středu teritoria jim činilo nepřekonatelné rozepře a potíže. Nemuselo by jít o nějaký propastný rozdíl, stačí jen určitá drobnost. Zatím je to jen určitá velmi spekulace, která však rozhodně stojí za bližší studii.(Neandrtálská severská sídliště existovala a dokonce je provází předpokládatelná kostěná broušená industrie, ale jsou výjimečná. Musíme se také ale zabývat možností, že neandrtálská severská osídlení byla prostě vždy v místech nepříznivých pro archeologizaci.)

Teritoriální agrese hraje svoji roli i při šíření daných živočichů do nových míst, určuje teritoriální hustotu a tím zabraňuje snadnému šíření epidemií, zajišťuje přizpůsobivost jednotlivých populací a snižuje riziko kolapsu populace při změně jednoho jediného území (jako v případě endemických druhů) a má i další podobné výhody. Bližší informace Fraňková, Bičík 1999, Lorenz 1963XXXXXXXX.

Teorie hypertrofické tvořivosti je také vzhledem k personě osvobozující a vysvětlující teorii. Hypertrofická tvořivost orientovaná na rozdíl od lemčíků i na snění, konstruktérství, mapování zdrojů, sběratelství a rukodělnou tvořivost, provokovaná velmi rozvinutou senzitizací, předvádí člověka jako tvora vedeného potřebami libosti, díky určitým neurotransmiterům, ke konkrétním geneticky podmíněným a vymezeným oblastem chování. Oblastem, které například popsal Murdock. Ale hypertrofická tvořivost se promítá do všech oblastí lidského života. Není možné, aby člověk hypertroficky tvořivě vytvořil konstrukčně, řemeslně a umělecky solidní archeologický dokladovatelný materiál a přitom nezvládal nedochovatelný materiál. Psychický, genetický či neurobiologický tlak působí stále stejnou silou a archeologii zachycuje jen určité střípky, které popisují a dokládají jeho intenzitu.

Když už jsem zjistil, že na dané téma nejsou archeologové ti praví odborníci, protože nemají zkušenosti ze zoologického směru s chováním jiných živočichů, navštívil jsem v Brněnské zoologické zahradě zooložku magistru Janu Kantorovou a šel jsem s ní prokonzultovat nejpalčivější otázky dané oblasti. Například míru trpělivosti u šimpanzů ve srovnání s lidmi. V některých pramenech se udává, že časově omezený zájem o právě zpracovávanou oblast je hlavním rozdílem mezi člověkem a jím, protože člověk udrží pozornost jedním směrem nesrovnatelně déle. Především Jana Kantorová mne upozornila na individuální rozdíly v chování jednotlivých osobností u šimpanzů, ale potvrdila že šimpanz neudrží pozornost po dlouhou dobu na jednu oblast činnosti. Evidentně mechanismus senzitizace je zcela odlišný, především co se týká jeho míry. Prubířským kamenem jsou dřevěné nástroje ze Schöningenu a doklady užití ohniště ze Stránské skály u nás a Přezletic v Čechách (starobylé lokality z datecemi půl milionu let a výš. Bez velmi rozvinuté senzitizace a extrémní trpělivosti se nebudete moci daný tvor starat oheň, ani nevymyslíte a nezrealizujete nápady kolem létajících zbraních. A to se nyní bavíme o dávných předcích neandrtálského obyvatelstva Evropy a ne o nedávných moderních lidech jimž gravettienci byli.

V rekonstrukcích proto musí být tato nevšední trpělivost, rozvinutá senzitizace i hypertrofická tvořivost znát, jinak nesplňuje daná práce základní podmínku napodobení typicky lidského chování.

Proto naše výprava za personou gravettienu, která odkryla fascinující svět účesů, pokrývek hlavy, ozdob a složitě vyzdobených oděvů zároveň potvrdila typicky lidské chování u našich, ne tak časově vzdálených předků. To nás nutí nahlížet na další nedochovatelný a nedochovaný někdejší etnografický materiál v určitém konkrétním duchu a nutí si vypracovat určité konkrétní metodiky, jak vytvářet napodobeniny těchto, ale i jiných dávných etnografických předmětů. Ale vše musí stát zase na lidské trpělivosti, senzitizaci a hypertrofické tvořivosti na jedné straně a na lidské psychice na straně druhé. (Tedy s úhlu umělého kulturním zastínění samotné gravettienské kultury a někdejšími tradicemi, které jsme vyčetli z archeologického materiálu, ekologickým začleněním daných populací a sociální strukturou vyplývající z taktiky čerpání zdrojů).

Odmítnutí evolucionalismu v rekonstrukcích je namístě stejně, jako rázné odmítnutí disharmonických pseudorekonstrukcí, které někdy akceptují archeology nalezený artefakt a to někdy i v jeho kráse a dokonalosti konstrukčního a řemeslného i výtvarného zpracování a na straně druhé dokreslují nedochovatelné prvky, jako evolucionalistickou kulisu surových, hrubých, nedokonalých, špinavých a poloroztrhaných předmětů. Nehledě na snahu tyto evolucionalistické vlastnosti připsat někdy i samotným dokladovaným předmětům alespoň velikostí a zbarvením. (Pro Antropark se připravuje samostatná práce věnovaná speciálně teorii hypertrofické tvořivosti)

Poznámka ke gravettienu: ,,Migrace jako výsledek působení fyzikálních i biologických faktorů." To je nadpis jedné kapitolky publikace Fraňkové a Bičíka (1999). Tato drobná kapitolka ze srovnávací psychologie, zaměřená na pohyb živočichů po svém teritoriu, zapadá do představy o schopnostech gravettienského etnika, i když se na gravettience budeme dívat jako Desdemon Moris - co by na běžného živočicha, obyčejné zvíře. Potom možná zjistíme, že u gravettienců můžeme naopak najít určité nutné vlastnosti, které nám zase budou korespondovat s odhalenou personou gravettienu i s technickým a řemeslným pozadím. V gravettienu, především od Alp severněji, bylo typicky severské klima, které se různě proměňovalo, ale v podstatě, například na Moravě, se nikdy neproměnilo v dlouhodobě mírné počasí. Proto je velmi logické předpokládat, že v těchto podmínkách nebylo možné zůstat trvale na jednom místě a člověk se musel v krajině pohybovat s více nebo méně dlouhým uzavřeným cyklem, s návratem do výchozího hlavního sídliště. Tato trvale využívaná sídliště byla nejpravděpodobněji využívána sezónně (například Pavlov byl využíván v zimně, což koresponduje s výraznějším teritoriálním chováním kolem zásob /nebo zdrojů/ v zimních měsících - jak popisují ve srovnávací psychologii Fraňková a Bičík). Pohyb po teritoriu je však samozřejmý u všech primátů a zřejmě tomu tak bylo i u dalších paleoetnik, určitě například u madlenců, kde je také dostatek archeologických materiálů opakovaného sezónního osídlování určitých lokalit. Fraňková a Bičík migrující živočichy obecně hodnotí takto: ,,Mezi předpoklady schopnosti migrace patří pohyblivost, dobrý zrak, paměť a přesný smysl pro čas." příčiny migrace vidí autoři v... ,,...hlavně změna způsobu výživy - nabídka potravních zdrojů a změna klimatu v domovské oblasti." Stejně tak specificky bude severskými podmínkami vymezené chování gravettienců v rámci selekce, která zamezí další existenci všem, kteří by se chovali nevhodným způsobem (nespolehlivý oděv, nespolehlivá obydlí apod.). Sledujeme-li takovou selekci například u chování polárních lišek a jejich úzkostlivém hospodaření s nadbytečnou potravou je pak jasné, že lidé s pomalu se vyvíjejícími mláďaty a úplnou neschopnosti bez prostředků čelit arktickému klimatu, jsou typickou ukázkou takového přírodního výběru. Oděv a jeho nápadná úprava, jakož i celková nákladná vizáž, jsou pak jen logickou vizitkou tvora schopného dlouhodobé migrace. Na oděvu se může dokazovat dobrý zrak, smysl pro čas - intervaly a pravidelnost v dizajnu (podobně jako v hudbě). Sem do oblasti prezentační persony bude patřit také názorné předvádění řemeslné a konstrukční spolehlivosti jakož i bohaté výtvarnosti, která má zahánět deprese, vyplývající z typu klimatu. Je až zarážející, když si uvědomíme rychlost působení takové selekce v daném okamžiku. Každé selhání v severských podmínkách se totiž trestá už jen v minutách, v hodinách, nejdéle ve dnech. Uvážíme-li tisíce let existence severských kultur jako je gravettien, postgravettien či magdalenien musíme uvažovat o jakémsi dlouhodobém šlechtění velmi specifických psychických schopností, vhodných právě pro takové extrémní podmínky. Pro rekonstrukce by to mělo znamenat, že právě období střední a nejmladší fáze mladého paleolitu by mělo být automaticky spojeno s velmi nápadnou kulturní uměleckou, řemeslnou a konstrukční precizací, která se promítá i do vizáže. Pozdější holocenní kultury už nebyly vystaveny tak přísné selekci, zvláště na jihu Evropy a mohli být ,,uvolněnější". Otázkou zůstává do jaké míry ovlivnila tato dlouhodobá selekce někdejšího ,,severu" Evropy a Asie vlastnosti (temperament) člověka jako druhu Homo sapiens sapiens jako živočišného druhu v jeho genetických materiálech a jak se tyto specifikace mohly promítnout do procesů během událostí posledních deseti milénií.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Persona – srovnávací psychologie a etologie

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги