рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Persona a evoluční psychologie

Persona a evoluční psychologie - раздел Образование, Kritick Vzhledem K Okolnostem Kolem Evoluční Psychologie, Které Se...

Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reagovat na různé články a kritiky padající na hlavu tohoto oboru, tak že už déle napsaný článek o evoluční psychologii byl nakonec tak hustě glosován kritikami, že čtenář po seznámení se s následujícími dvěma kapitolami má pocit, že jsem asi největší odpůrce evoluční psychologie. Proto bych chtěl celou věc vysvětlit hned na začátku. Předně proti evoluční psychologii jako oboru nic nemám, je podle mne naopak oborem, který musí být v některých momentech identický ze sociobiologií, ale i s některými oblastmi modelové rekonstrukční paleoetnologie. Především je nutné aby zde stejně jako u modelové rekonstrukční paleoetnologie se vytvářely modely jedinců a společností a sledovalo se jejich generování na opravdu průchozích a ,,reálných" modelech, které upomínají přirozený běh skutečných událostí. Důležité také bude jaké zadáváme základní souřadnice, jestli už samotné australopitéky vybavujeme schopnostmi, které mají alespoň lidoopy, nebo si hrajeme tím, že vytváříme nějaké socio-politické novodobo-mytologické monstra, které nic nebo skoro nic neumí a všechno lidské dostávají zázrakem od lidské prozřetelné inteligence, která samospasitelně nafukuje mozek, postupně rozvíjí společnost a inteligenci, krok za krokem, rok za rokem, kde roste dílek IQ za dílkem, kubický centimetr za centimetrem atd... asi tak jak si kdysi gradualističtí představovali postupné narovnávání páteře?

Je opravdu nutné zkoušet nejrůznější evoluční modely a porovnávat výsledky, úplně jiný výsledek dostaneme u gradualistické evoluce, úplně o něčem jiném je vše v momentě kdy aplikuje stázi a náhlý výskyt. Opravdu jinak vše vypadá, když si řekneme, že zásadou je fakt, že psychologická zkušenost je geneticky nesdělitelná (nedědičná), jiný výsledek je, když tento zásadní princip nebudeme brát vážně aniž však vysvětlíme proč.. Především je dnes problém, že na rozdíl od modelové rekonstrukční paleoetnologie nehraje archeologický materiál žádnou roli, evoluční psychologové si dnes mnohdy vystačí s mytologickým panákem pračlověka, co by nultého předka. Dodržování archeologické reality je v současnosti jeden z hlavních problémů evoluční psychologie. Ale v teoriích vidíme také absenci sebekritického odhalování antropocentrismu, europocentrismu, anglocentrismu, atd... Psychologie zde neslouží k vyhledávání zkreslujících mechanismů jako v rek paleoetnologii přesto, že přímo v názvu evoluční psychologie psychologie je obsažena.

Evoluční psychologie není dnes provázaná ve světě s rekonstrukční paleoetnologií, která by výsledky propojovala, což je její práce a odhalovala ,,nepropojitelnosti", protože rekonstrukční paleoetnologie je dnes spíše náhodným dílčím jevem, těch prehistoriků, kteří se příliš vzdálili od současných konvenčních oborů a zůstali přitom kritičtí. V případě, že by se rekonstrukční paleoetnologie rychle šířila ve světě příštích pět let, je otázka, zda by se evoluční psychologie dokázala modernizovat nebo zda by se vyprofilovala do zkostnatělého oboru, topícího se ve vlastních samolibných tradicích, oslovujíc média v rámci společenské poptávky v roli novodobé církve jež dává požehnání a posvěcení tomu co někdo ze společnosti provozuje, v čem má zálibu, či co ve společnosti páchá. Je však jisté, že tak jako i v jiných oblastech lidé přijmou některé principy za vlastní a žijí jimi a stávají se jejich součástí a pak je teritoriálně hájí a brání a sami se stanou těmi myšlenkami a nemohou je opustit, protože bez nich by bytostně ztratili sama sebe. Člověk musí žít mýty a je jedno jestli mýty ze staré víry nebo novodobými mýty, a evoluční psychologie je tím, kdo příběhy nabízí. Je nejpravděpodobnější, že se evoluční psychologie rozdělí na řadu škol, jejichž výsledky budou naprosto odlišné a málokdy slučitelné. Osobně mě zajímá obor jen tehdy, když si zvolí nějakou techniku kontroly svých výsledků. Osobně mám pocit, že je právě se tak v E.P. neděje, především proto, že by bylo nejideálnější místo takové kontroly právě v rámci archeologie paleolitu. Skoro mám pocit, že E.P. nemá o kontrolu svých závěrů zájem.

V současné evoluční psychologii se však i dnes dá číst mezi řádky a tak získat nejednu inspiraci a nejeden nápad. A je důležité s ní počítat i když sporné teorie, kterých je dnes drtivá část, není rozhodně možné uplatňovat a vlastně díky ,,nekonkrétnímu propojení" s archeologií to ani není možné, protože dnes evoluční psychologie ,,se nad archeologií vznáší"...

Zajímavá je konfrontace persony ze strany evoluční psychologie, evoluční psychologie je totiž neodmyslitelným základem každé představy o chování paleoetnik a bez její pomoci musí stát jakákoli práce nutně na vodě. Skutečnost, že moderní evoluční psychologie existuje teprve patnáct let zcela automaticky deklasuje všechny starší rekonstrukce jako materiál, který je nutné zrevidovat. Z tohoto pohledu všechny ty nekonečné debaty o různých pohledech na věc jsou zcela bezpředmětné. Patnáct let moderní evoluční psychologie znamená, že v současnosti se budou oba obory, jak prehistorie, tak evoluční psychologie teprve synchronizovat. Znamená to, že jsme zcela oficiálně na začátku éry moderní rekonstrukce a práce o personě je logickým takovým prvním společným dílem, které má ukázat možnosti současné vědy.

Evoluční psychologie má však sama ve své historii určité odrazové můstky, ale i svá slabá a velmi sporná místa, s kterými je dobré se seznámit. Stín persony stejně jako další řada mechanismů zkreslující představu o lidech v paleolitu se nezakonzervovaly jen v konvenční prehistorii, ale někdy a různou měrou se objevují v oblasti psychologie, předvedli jsme si to jak u Freuda tak i u Junga. Někdy jde některé představy (o paleolitu ze strany psychologie a evoluční psychologie) přímo označit za naivní a zdravím rozumem se můžeme ptát, jak takové informace bychom vlastně měli získat, když jsme sami v pravěku nebyly a nebyla tam žádná výprava a chování samo nemůže zkamenět.

Jindy vidíme spíš jen určité rozpory vyplývající z neaplikování různých typů koncepcí kulturní a sociální antropologie do psychologie. Například představa, že my moderní lidé máme psychologickou výbavu lovců sběračů z doby kamenné a že se u nás teprve vyvíjí moderní psychologie, s kterou budeme žít lépe někdy v budoucnu. Je to především určitá víra a filozofický názor, divoké a nekritické aplikace ,,evoluční adaptace kam se podíváš“ (pan-adaptacionismus). Určitě se na takových rychlých závěrech podílí sociální tlak nutící rychle vše vysvětlit v duchu společensky přijatelné konvence a tím je dnes evoluční adaptace. Je to ve své podstatě taková silně naivní představa krásně fungujícího hodinového stroje, který je harmonicky vyladěn ze sebou samým a tak i s okolím. Je to spíš pohled vycházející z některých ustrašených náboženských filozofických proudů, které odmítají složitou a někdy protiřečící si a i vyloženě nepřehlednou, složitou a nepovedenou realitu a raději si zavedou umělou realitu, kde všechno se vším je v harmonické souhře, vše je dokonale synchronizováno a vše je ,,krásné“. Ve skutečnosti vesmír, jak ten mikroskopický, tak ani ten s planetami a galaxiemi není ideálním hodinovým strojkem, je to svět kolizí celých galaxií a kolapsů jednotlivých systémů. Že je vše nebo téměř vše nějakou adaptací je spíše víra a spekulace. Proč? Náš mozek automaticky cokoli dá do souvislosti a do určitého logicky vypadajícího celku, je to jeho práce.

Známé jsou například spekulace o altruismu rozebírané Robertem Wrighitem (Wright,1994), kdy pomoc druhým je viděna jako adaptační nástroj k vlastnímu přežití. Zjednodušeně řečeno budu-li pomáhat bude občas pomoženo i mne. Oproti tomuto počtářsko-obchodnickému přístupu se mně osobně více zdá nadějnější altruismus jako vytváření persony, která je prospěšná okolí ale i mne samotnému. Není to adaptace přežití, ale adaptace žití. V seriálu M.E.S.H.plukovník Poter říká větu o důležitosti vlastních osobních zásad a když je ztratíme ztratíme i smysl života. Altruismus takový smysl dává životu i když nedává smysl přežití. Opačně, ten kdo ztratil smysl života nastupuje cestu samolikvidace organismu psychickými procesy, které jsou úzce spojeny s fyzickými. Etologové zjistili, že očistě, hygieně a úpravě zevnějšku se obratlovci věnují hromadu času denně, je dobré si uvědomit, že podobně je tomu i u psychické očisty a její formy vykládat jako rafinovanou taktiku nějakého přežití může vyvolávat úsměv. Pan-adaptacionalistický pohled vidí člověka s jeho chováním a vůbec každého tvora jako množství jedinců, z niž jeden vedle druhého jsou zkoušeni nemilosrdnou rukou evolučního výběru aniž se evoluční psychologové ptají, zda a v jaké míře je tomu tak skutečně je a zda je každé jiné řešení opravdu odměněno úplnou likvidací jedince a jeho potomků. Tedy zda předpokládaný vliv přirozeného výběru nemá podobu spíš očividnou (heuristickou), než statisticky pravděpodobnější (logičtější). Stejně tak chybí konfrontace evoluční psychologie s teorií stáze a náhlého výskytu, evoluční psychologie alespoň jak já to cítím spíše reaguje v proudu gradualistické evoluční teorie, který je dnes už na suchu a stojí vlastně jen na reálném mechanismu selekce (který skutečně může do určité míry evokovat gradualistický vývoj). Proto osobně vidím u řady témat a vysvětlujících mechanismů, kterými se dnes pan-adaptacionistická evoluční psychologie zabývá, jen okrajový či dílčí přínos, spíše (v duchu Goulda) bude mít větší význam náhlá druhová změna genetického materiálu, či díky genetickému driftu a nebo naopak výměna genetických informací u geneticky si vzdálených jedinců v dané populaci druhu. Nebo zcela konkrétně měla spíše změna genetického materiálu vliv někde v daleké minulosti, kdy byl dávný předek statisticky velmi pravděpodobnou kořistí a byl rychle likvidován za jakýkoli prohřešek (a určitě sem už nepatří lidoopy, ani jim podobní naši předci.).

Otázkou je, zda taková pan-adaptacionistická vysvětlení jsou konstruována na kritickém základě a zda vůbec někdo řešil jiné alternativy nebo i stav, že by řada věcí byla úplně sekundární a řada oněch ideálních projevů by byla ve skutečnosti vlastně věcí - vyrovnávající se s následky náhodných a naprosto nevhodných reakcí vyplývajících sice z nějakých přirozených geneticko-organických pohnutek, které ve skutečnosti neřešící situaci, ale spíše ji nezúčastněně komplikují. (Zase mířím k slepému hodináři).

V knize Dylana Evanse vidíme taková izolovaná tvrzení u kapitolek ,,Bitva pohlaví, Mýtus o monogamní ženě, Ženské úlety, Muži vládnou zdroji, Přitažlivost a věk, Věrnost: sexuální a citová, Velikost skupiny a sociální inteligence…atd.“. Řada věcí by se dala vysvětlit daleko jednodušeji a to například z pohledu Konráda Lorenze, nebo ze strany Jungovi persony. Vztahy s partnerem se totiž odehrávají i na biochemické bázi neurotransmiterů a spouští je senzorické vybavení, takže když se předvádíme před partnerem, zpočátku se tak děje vnější personou (jak anatomickou tak umělou), která je původně sama o sobě skutečně přitažlivá, ale pak ji začneme (doma mezi svými) odkládat a je pak zřejmé, že dochází ke změnám vyvolaným změnou persony a může vše vést u druhé strany k rozčarování a k přehodnocení nebo otevření se jiné osobě, která předvádí dokonalejší personu (nedomácí). Tolik k sexuálnímu chování.

Ke vztahu inteligence a skupiny je dobré si dát pozor na velikosti mozku, někdy sem tam někdo, kdo se naplno ohání velikosti mozku a s tím i inteligence, se dovolává příkladů moderních lidí mezi lidoopy a paviánů mezi opicemi. Ti mají žít ve velkých skupinách a mít i největší mozky. Je důležité vědět, že paviáni musí mít největší mozky, protože paviánovití jsou mezi opicemi prostě největší. A u moderního sapienta paleolitičtí lidé měli větší mozky, než lidé, kteří dnes žijí ve velkoměstech. Sociálně žijící tvorové budou mít určitě jisté minimální moduly pro život ve skupinách, ale tyto moduly budou různé a proto charakter sociálních skupin bude různý a to může být ještě ovlivněno řadou dalších faktorů.

Evans sám upozorňuje, že… ,,Americký paleontolog Stephen Jay Gould například prohlašuje, že evoluční psychologové bývají často až příliš rychle připraveni se ztotožnit s nějakým evolučním vysvětlením určitého lidského chování…. Gould se domnívá, že mnohé duševní jevy jsou jen pouhými vedlejšími účinky, jimž Gould říká ,,spandrely“ (dekorativní prvek klenby). Tomuto sklonu věřit, že všechno je adaptace, byl dán název ,,pan-adaptacionismus“. (Evans 1999)

Evans popírá, že by se tomu tak v evoluční psychologii dělo a dovolává se …,,Než evoluční psychologové označí něco jako adaptaci, vždy najdou nezvratné důkazy o tom, že se o adaptaci skutečně jedná.“ Těžké to potvrdit nebo vyvrátit, když kýžené nezvratné důkazy ze strany Evanse předloženy nejsou. A fakta, která znám kolem jednotlivých případů, vykazují značné potíže se zobecňováním nebo jednoznačně ukazují, že jsou některá jednotlivá tvrzení postavena od počátku mimo reálný materiál.

Trochu symbolicky, ale moudře se v reále můžeme ptát, co bylo dříve? Život ve skupině nebo genetická schopnost žít ve skupině? A kdyby byla genetická schopnost žít ve skupině evoluční adaptací vznikla by jako geneticky zakódování toho, co se děje z adaptačně výhodných důvodů?

Ale mohlo by se něco, co není geneticky podložené opravdu vlastně dít? A dít by se mělo, protože je-li evoluční adaptace evoluční adaptací musí se tak dít ještě dříve, než dojde k trvalému genetickému zápisu takového chování. Na jakém základě však skupinový život funguje, když nemá sociogenetitký podklad? To je však otázka, tvorové k sobě nic necítí, leda teritoriální agresivitu a projevují se u nich všechny genetické předpoklady individuálního života a to se mají dát dohromady, protože to prý pro ně bude nějak výhodné.

Řešení se mi zdá možné spíše z opačného konce, a to změnou a určitým primárním posunem genetického materiálu a teprve sekundární změnou chování, nebo určitou větší šíří chování obsaženého v genetickém materiálu, kdy se rozvijí v individuálním vývoji jiné kulturní zvyklosti a ty ačkoli jsou stále v rámci stejného genetického materiálu nebudou bránit sociálnímu způsobu života. Pak ovšem nemůže dojít ke genetickému přizpůsobení neboť to již existovalo, může tak nejvýše dojít ke genetické redukci materiálu umožňující život jako individuality. Proto jsem spíš přítelem evoluční koncepce ,,Slepého hodináře“ a přítelem ,,genetických skrytých rezerv“, než evolučně adaptačních kotrmelců prosazovaných za každou cenu.

Připomíná mi toto téma mimikry, kdy se někteří tvorové mění ve své prostředí a to barvou a jiní strukturou či tvarem těla do podoby okolního prostředí samého. Je možné, že jde o genetickou náhodu a přirozený výběr dokope daného tvora do prostředí kam tak úžasně zapadne. Je však možné, že se to dílem děje přes cílený mechanismus vedoucí k cílené genetické změně. Určité náznaky tu opravdu jsou a jsou zcela fascinující. V podstatě slušné debatě na téma adaptační přizpůsobení chybí vesměs partneři k diskusi. Kdejaký přírodovědec se rozplývá nad barevným přizpůsobením těla okolí, jako by se jednalo právě o řízenou adaptační reakci, ale už méně se mluví o starém dobrém selekčním tlaku starého dobrého Darwina a pramálo se už mluví o tom, že kdyby komentář zoologa nahradil komentář výtvarníka, výtvarník by řekl, že maskovací zbarvení v pralese je mýtus, protože v pralese v jeho světlech a stínech je zamaskováno vlastně cokoli, bez ohledu na tvar a barvu. Někdy spíš zvířata slyšíte a cítíte, než aby jste je viděli. To samé platí na pláních, kde je ostré světlo a příliš vysoká tráva něž aby něco menšího bylo vidět, a pruhy zeber? Proč to neříct? Jsou vidět a velice dobře vidět, jejich pruhování je nápadné a pokud se neztratí ve vysoké trávě, nebo v šeru noci, tak budou stále dobře viděny. Ale ony sami také vidí a slyší a tyto senzory je ve dne dovedou ochránit a zavčas varovat a jsou daleko spolehlivější než nějaké fiktivní ochranné zbarvení, které je ve skutečnosti samotnými zebrami využíváno k individuální identifikaci. Proto ta válka senzorů, a řada predátorů jde raději lovit v noci, protože jejich senzory jsou výkonnější oproti senzorům býložravců teprve až za tmy. Zbarvení v noci pak už pochopitelně nehraje žádnou roli.

Potíž v představách toho, kdo se ohání evolučními proměnami, spočívá v tom, že si řada lidí myslí, že evoluce je nějaká objednávková konstruktérská kancelář a to zcela evidentně není. Je to spíš úřad, kde marně stojíte ve frontě a když už něco dostanete, tak to o co jste nežádali, ale chytrý je někdy přece jenom nějak využije a upraví a pak tento úřad pro televizi vždy najde nějaké ty ,,spokojené zákazníky“, kteří údajně dostali to, co zrovna tak potřebovali.

Evoluce nefunguje tak, že když bydlíte u rybníka tak vám narostou ploutve, nebo když potřebujete přejít poušť, tak že vám naroste hrb s vodou. Tedy, že by organismus vysílal cílené konkrétní žádosti o konkrétní adaptační genetické mutace a někdo mu vyhověl. Realita je spíš taková, že jestliže organismus něco zoufale potřebuje nejpravděpodobněji ke své adaptaci, tak nedostane vůbec nic, v nejlepším případě něco úplně jiného a ve zcela výjimečně výjimečných případech dostane skutečně něco vhodného. Protože evoluce není konstrukční kancelář, služba na zavolání, proto vymírá tolik rostlinných a živočišných druhů a jejich existence života je tak křehká! Většina změn, které se prosadí v genetickém materiálu znamenají využití jakékoli genetické mutace, která je jen trochu smysluplná. Místo plavání a ploutví dostanete lepší nohy a vy budete odsud moci utéci, nebo lepší čich, aby jste rychleji našli mrtvou rybu vyplavenou na břeh a podobně. Proto se také stává řada chování zvířat složitým, mají totiž řadu nadbytečných genetických příkazů a pokud se s nimi nějak nevyrovnají zatíží je tolik, že se stanou snadnou kořistí predátorů a rychle vymizí.

Potíž je, že řada lidí si zaměňuje evoluční adaptaci s individuálním rámcovým přizpůsobením a proměnou vizáže a vlastnosti u jediného druhu. Druh není na rozdíl od představ hromadou tvorů držícího se jediného správného vzoru, ale naopak je to souhrn možných variant v celé velké šíři variačních možností, mluvíme pak o variační šíři. V různých podmínkách se pak biologický materiál druhu proměňuje a to často neuvěřitelným způsobem a to jak u rostlin tak u živočichů a může tak lehce nastoupit představa, že by tyto proměny mohly pokračovat dál a dál z generace na generaci…, ale to je nesmysl, protože genetický program je pevně dán a pokud ten se z nějakého důvodu nezmění nic se měnit mimo variační šíři druhu ani nebude.

Sociobiologický pohled Wilsona je určitě důležitější a skutečnosti bližší, když se pohybuje v oblasti sociobiologie, jakmile se však dostává do oblasti evoluční psychologie také se příliš rychle a spekulativně otvírá evolučním adaptacím (ale jeho materiály jsou staršího data než Evansovi).

Tam, kde se však vychází ze sociobiologie a opírá se o základní dlouhodobější druhy chování dochází Wilson ke skutečně zajímavým koncepcím. Tak Wilson přes všechny své konceptuální jiné předpoklady (krátkodobé evoluční adaptace) spíš rozděluje podle živočišného typu, kdy lidem nedává vlastnosti lovců, ale vlastnosti vyplývající k našemu zoologickému zařazení mezi savci a trefně vynikajícím způsobem srovnává naše chování s hypotetickým chováním ,,inteligentních a civilizovaných“ mravenců. Je možné spíše se držet představy, že hypoteticky je adaptační šíře (nezaměňuj s evoluční adaptací) člověka značná, stejně jako variační šíře podob společenství, které může vytvářet. Stejně jako je velká i variačně – adaptační schopnost okolité přírody na takto vytvářené vztahy reagovat. Ale tyto jednotlivé šíře jsou různé a nepřekrývají se. Vypadá, že se sama příroda si vytvoří jako reakci (adaptaci) na agresivní dobývání zdrojů lidmi nějaký nový adaptační režim v podobě urychleného regenerativního biologického programu, ale není tomu tak. Ani adaptace člověka neprobíhá stoprocentně v pohodě, protože agresivní kultury mají příliš velký ,,odpad“ těch lidí, kteří se nemohou adaptovat a zdá se, že jediné co se zdá nevyčerpatelné, přesažné a v pravém smyslu nevypočitatelné je množství forem kultur, které člověk může vytvářet.

Od šedesátých let se věřilo, že biologicky stejný člověk bude žít v nedaleké budoucnosti ve velmi technické civilizaci, která bude od tehdejší diametrálně odlišná. Zajímavé, že se ihned vynořila myšlenka, že se bude měnit i vizáž a anatomie člověka (velká hlava, malé slabé tělo). V reále jsme zjistili, že žádná adaptace na úřednický způsob života u počítače neexistuje a že zahálením a nedostatkem pohybu nám tělo chátrá a velice rychle a citelně nás například postihují poruchy páteře. Jednoduše řečeno tělo je limitováno, adaptace různých etnik a skupin je limitována svými schopnostmi a genetickou výbavou, a příroda má také limitované adaptační a evoluční mechanismy. A jediným zvláštním fenoménem je kultura, jako neskutečně proměnná, nevypočitatelná a nelimitovatelná veličina (přesněji řečeno – limity jsou i nebiologické a mohou převážit nad biologickými). Představu o psychologické hranici jedince zase najdeme v literatuře sci-fi, kde je dostatek materiálu vyjadřující obavy z toho, že v další podobě civilizace může lidská inteligence či existence být už nedostačující a v evoluční soutěži podlehne umělým počítačovým inteligencím.

Proto je možné se dívat na představy těch psychologů, kteří dnes tvrdí, že dojde k ,,úplné psychologické evoluční adaptaci na civizaci“ úplně stejně, jako se dnes díváme na někdejší představy, které měli různí snílci v šedesátých letech minulého století o proměnách lidského těla, zakrňování rukou, nohou, trupu a rozvoji velké hlavy a mozku. Už v roce 1966 George Williams (Adaptation and Natural Selection) prosazoval v evoluční psychologii zásadu, že adaptace je speciální a obtížný pojem, který by měl být užíván jenom tam, kde je to opravdu nezbytné.

Současná psychologie, která v praxi řeší případy poruch chování je ohromným zdrojem informací a mohla by poskytnout řadu odpovědí na otázky kolem vzniku hypertrofické tvořivosti (hlavně je zde materiál na mapování hypertrofické tvořivosti) sledujeme v reále poruchy, kdy jedinec trpí iracionálním sběratelstvím, je iracionálně posedlý určitými předměty či určitou činností, kdy tyto poruchy nesouvisí s poruchami inteligence.

To vše napovídá, že je možné předpokládat, že sledujeme-li poruchy hypertrofického chování tvořivosti a shromažďování, měl by zde být i geneticko-organický podklad pro hypertrofickou tvořivost i hypertrofické sběratelství, který by měl být člověku vlastní. Potom však rozhodně není možné stále zjednodušovat, že za lidskou tvořivostí a shromažďováním stojí v oblasti evoluční psychologie inteligence.

Evans upozorňuje, že za lidským chování jsou moduly, ale zároveň hledá za lidským chováním i ,,inteligenci“ aniž by tyto dva světy spojil nebo jejich souvislost nějak vysvětlil nebo popřel.

V reále v současnosti, jak srovnávací psychologie, tak už ,,propojená“ evoluční psychologie nemává u člověka praporkem inteligence, ale stejně jako u ostatních zvířat mluví o učení, vědomí, schématech a modulech. Najdeme zde také práce o symbolech, symbolickém myšlení u zvířat a podobně (Fraňková, Bičík, 1999, Zimbardo 2001). Když porovnáme některé práce o prehistorii člověka, vytvářené v uzavřených od ostatních oborů izolovaných oblastech, zaměřené právě na symboly, učení, inteligenci atd. snadno zjistíme, že jsou s ostatními obory už nepropojitelné. Někteří prehistorikové jakoby si žili ve vlastním izolovaném naprosto uzavřeném světě, kde už ani nevěří, že jejich komůrku kdy vůbec někdo otevře, bude do ní svítit a nahlížet do ní a nedej Bože strhne její stěny a nechá na dosavadní výtvory svítit Slunce a foukat vítr.

Určitou omluvou se může zdát, že moderní evoluční psychologie vznikla teprve někdy před patnácti roky, nicméně práce, které stojí v základu evoluční psychologie jsou z šedesátých let dvacátého století (Konrád Lorenz, Desdemon Moris, Veselovský a další).

Nicméně u nás dosažitelná první kniha o evoluční psychologii ukazuje na to, že i strana psychologů je archeologickému materiálu neméně vzdálena a žije někde na odvrácené straně Měsíce.

U nás je v současnosti na trhu dosažitelná asi jediná civilnější publikace psychologa Dylana Evanse a výtvarníka Oskara Zarateho Evoluční psychologie, která poprvé vyšla v Británii v roce 1999. Evoluční psychologie je zde představena jako kombinace evoluční biologie a kognitivní psychologie, kdo čekal, že se zde bude hned v prvním plánu počítat s archeologií je jistě zklamán. Toto zklamání koresponduje s kresbičkami ,,pračlověků“, kteří v podobě zástupného symbolu s velkými nadočnicovými oblouky, cárem kožešiny přes rameno a s dřevěným kýjem nás doprovázejí knihou. V tomto nekritickém konzervativním duchu je prezentován i další materiál. Například některá tvrzení, která v reále stojí na vodě a člověk by se rád zeptal ,,Kde jste proboha vzali pánové tato čísla? To jste v pravěku snad skutečně byly?“ Především mám na mysli tvrzení o postupném (gradualistickém) zvětšování skupin lidí a člověku příbuzných, předcházejících forem. Autoři zde uvádí názvy typů lidí a příbuzných forem a dokonce data a čísla o jejich počtu ve skupinách…ale v zájmu ,,přesnosti“ je provází slůvky ,,asi…asi…pravděpodobně“ ale na protější straně už svoje údaje berou jako fakta a už z nich vyvozují jakoby se nechumelilo (stejně postupoval i nejlegendárnější pseudovědec a svérázný ufolog Erich von Döniken).

Stejně tak zachází autoři s grafem zachycujícím objem mozku v časové ose od čtyř milionů let po současnost. Faktem je, že autoři nerozlišují, že před sebou nemají jediný zoologický druh, ale míchají několik zoologických druhů dohromady. Určitě nebyl mozek větší a větší z generace na generaci u australopitéků, ale prostě jen se držel hodnotově v rámci variační šíře dané pro tento druh nebo druhy. Stejně tak funkční minimum pro Homo sapiens sapiens bylo dosaženo už u erektů a datace evropských erektů, předků neandrtálců starých kolem půl milionu let vykazují obsahy mozkoven na běžné mírně nižší hranici dnešního průměru. Nárůst obsahu mozkoven nad dnešní průměr u neandrtálců a starých moderních lidí oproti nám autoři úplně pomíjí. Graf tedy vůbec neodpovídá skutečným hodnotám osteologického materiálu, který zahrnuje archeologický materiál (hodně to upomíná nechvalně proslulý britský piltdownský přístup). Zase vývody jsou pak nepřesné a jen rámcové a někdy naprosto zcestné či rovnou bludné.

U představ o rodině se nepočítá s možnosti proměnných modelů u jednotlivých lidských forem či člověku příbuzných tvorů, přesto, že u lidoopů vidíme, že ačkoli je například vždy standartní stavba hnízda, rodinné a sociální modely jsou vždy pravidelně odlišné. Proto předpokládat konstantní rodinou a sociální situaci u nás a našich příbuzných se statisticky jeví jako nereálné a navíc například u afarenského australopitéka snadno najdete vývody, které naznačují možnost, že tento člověku podobný tvor žil možná v párech. Představa, že naše rodina vznikla modifikací z hašteřivého společenství šimpanzího typu je sice rozšířená, ale je daleko pravděpodobnější, že lidské společenství jsou až sekundárními spojeními před tím párově žijících tvorů. V anatomii australopitéků totiž chybí špičáky k vzájemnému zastrašování samců, jak se někdy uvádí jako argument pro párový život australopitéků. Tomuto argumentu však přesně nerozumím, protože špičáky jsou patrné i u párově žijících gibonů. Spíš jsou skutečným význačnějším dokladem rodinných a sociálních vztahů šlépěje v Laetoli.

Podobně nepřesvědčivé je zde prezenzovaná teorie sobeckých genů, je to stará teorie, která vidí člověka a jeho chování především jako prostého vykonavatele vůle genů, co je dobré pro geny je dobré pro jejich nositele. Tahle teorie je velice zajímavá a dovíte se, kdo by se za koho obětoval pokud by byl součet přeživších identických genů převážen. To všechno by bylo príma, kdyby se neukázalo, že tato teorie má ohromné problémy s budoucí generací, to znamená ,,že tato genová teorie není vůbec schopná vysvětlit proč upřednostňuje tak vysoké procento lidí ze západu sebe před svými dětmi, tím, že mají jen jedno dítě nebo žádné děti. A naopak tato teorie se chová tak, jako by v životě neslyšela o přímé sociální vazbě, která vysvětluje právě takové chování a navíc vysvětluje proč je někdo ochoten položit život za přátele, což je také, a Američané mají rádi takové prameny, tak to je také ústředním motivem Nového zákona. A netvařme se, že se lidé pokládají životy za příbuzné a nikdy za geneticky cizí lidi, netvařme se, že si příbuzní a i blízce příbuzní nerozbijí navzájem hlavy, netráví se, nenechávají se vzájemně likvidovat. Když už držíme v rukou knihu Evanse z Británie, tak se proboha podívejme jak se měli vzájemně rádi genetičtí nejbližší příbuzní lidé z mocenských špiček v historii této země a musíme přece vidět, že nám evoluční psychologie lepí žvýkačkou na podstavec něco, co tam rozhodně nemůže obstát.

Kniha se však věnuje některým kritickým hlasům sama, například Gouldovi, Lewontinovi či Rosemu.

Pozitivem publikace skutečnost, že u nás vůbec podobná publikace vyšla a pozitivem může být také její přehlednost a vtipná názornost, upomínající televizní demonstraci pro laiky. Pozitivem je také předložená koncepce názoru, že mozek je počítač a teorie masivní modularity nahrazující problematické termíny-pudy a instinkty. Seznamuje s evolučním modelem slepého hodináře atd. Je však dobré porovnat s Bičíkem a Fraňkovou (1999) a raději pokud to myslíte vážně i s Morisem, Lorenzem, Wilsonem a Gouldem .

Z daného je tedy jasné, že je možné nahlížet na peronu jako na evolučně adaptační systém sociální (ale i individuální) povahy a to v obecné rovině, tedy jen s okamžitým společným pohledem ze strany srovnávací psychologie a etologie, kdy nám bude okamžitě jasné, jak se živočišné druhy starají o svůj vnějšek ať už žijí sociálně či nikoli. Persona ve svém základu není rozhodně věcí patřící jen do výbavy Homo sapiens sapiensa není ji možné přidat do evoluce člověka, někam doprostřed nebo na samý konec nebo někam do dějin vzniku výhradního lidství. Promítnutí speciální fyzické úpravy (typické pro člověka) v rámci persony se zřejmě projevuje spolu s typickým lidským geometrizujícím rukopisem a rozvinutou trpělivostí a hypertrofickou tvořivostí. Při porovnání archeologického materiálu tak vypadá, že je typicky lidskou personu možné zařadit už od dob evropských erektů, kdy registrujeme hypertrofickou tvořivost, geometrizaci rukopisu a rozvinutou trpělivost. V tomto duchu je možné vysvětlovat zájem o barviva na některých evropských lokalitách (Písečný vrch v Čechách, a pod.) Protože je zájem o starání se o zevnějšek tak plošný je třeba předpokládat nějaké geneticko-organické základy takového jednání, je možné dokonce hledat poruchy tohoto mechanismu starání se o své tělo a vnějšek. A pokud pochopitelně někdo trvá na neupravených hadrnících bez persony musí nutně vysvětlit mechanismus ztráty tak plošného a rozšířeného projevu a započítat do svého modelu i následky takového chování a sledovat jeho vliv při generování.

Wright také upozorňuje, že se myšlenky se nemohou geneticky přenášet z generace na generaci. To je velice důležitý okamžik pravdy. Řada jednání vychází z rozvíjených pocitů libosti a nutkání pro určité druhy jednání, tedy na bázi interní komunikace CNS na úrovni neurotransmiterů. Psychologové také dost dobře zpracovali vztah pocitů s následným myšlenkovým zpracováním určité oblasti a je dnes známa velice dobře velmi prioritní úloha pocitů (podvědomé a nevědomé /automatické/ zpracování informací). Specifikace pro druh Homo sapiens sapiens nebo i pro další typy lidí v oblasti chování se však z tohoto pohledu mohou jevit jako následek mutační (nebo i selekční) genetické změny vnitřní biochemie a biofyziky mozku kolem nízkomolekulárních mediátorů. Zde by měly být nejdůležitější dvě otázky:

Za prvé, co nastartovalo tyto změny? Genetická mutace? Selekční tlak? Jiná předcházející změna organismu?

A za druhé, tyto změny, které dnes registrujeme u Homo sapiens jsou souhrnem jednotlivých změn u neurotransmiterů či dalších komponentů kolem jednostranného předávání impulsů? Nebo se jedná o jedinou změnu, s dalekosáhlými následky?

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Persona a evoluční psychologie

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги