рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam. - раздел Образование, Kritick Působení A Vliv Vzájemného Jednání V ...

Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadšení a zájem o práci a přinášet radost z objevování a na druhé straně může být vzájemné jednání důvodem k rozčilovaní, silným negativním emočním prožitkům, ale také i důvodem k vlažnosti, nezájmu, znechucení, strachu se vyjadřovat či mohou vést k úplné neprůchodnosti pro vzájemné jednání a to může vést i k úplnému nezájmu o zkoumanou oblast nebo dokonce i o nezájem o celý obor.

Tato oblast mě velmi zaujala, protože jsem se s ní setkal pochopitelně i na vlastní kůži, a mohu říci, že je je fascinující fenomén. Stačí taktní poznámka ze strany archeologa Martina Hložka, že některé názory na úkoly a stav v současné archeologii je v mojí publikaci nepřesný a najednou ležím v hromadách separátů a knih a svoji práci s nadšením předělávám. Tento úkol, prostě beru za svůj i když jak zjišťuji při čtení o různých tahanicích a ,,vyznačování teritorií“ přestřelených výrocích – nevědomost byla daleko sladší. Jindy mně psycholog Pavel Chronc řekne, že moje znalosti psychologie se zastavily v době Konráda Lorenze a já zase ležím v hromadách materiálů a chodím po antikvariátech a knihkupectví a provádím špionáž co, kdy a kde mně uniklo, jak a kdy se kdo věnoval které oblasti a jak se na to díváme dnes a baví mě to. Stejně tak pro mě byla inspirativní poznámka o nutnosti mé orientace na americké autory ze strany Daniela Sosny a dalších přátel.

Vzájemné jednání se totiž může vést tak, že na stranu, která má nedostatečné a neinformované materiály se díváte jako na někoho, koho je třeba povzbudit, zaúkolovat ho - pověřit nějakým úkolem, motivovat jej - to však předpokládá jak určitý takt, tak i skutečné nadšení z objevování, které cítíte jako nakažlivé a přenosné.

Jinak bez nadšení, bez živé snahy spravedlivě hledat pravdu naopak lidi odrazujete, ničíte jejich entuziasmus a vzácnou snahu pomoci.

Na straně druhé jsem sám osobně zažil takovou emotivní ránu těžkou lopatou právě v periodiku REA, kdy se ozval jeden kritik, ale skutečně negativní kritik a začal vysvětlovat, že má představa oděného neandrtálce je špatná, protože se neandrtálec nepřízpůsoboval chladu kulturně, ale fyziologií. V původním kritizovaném jím článku jsem se věnoval především kulturnímu aspektu reakce na chlad, kdy jsem popisoval jedno naleziště, kde se tedy někdo jó schovával před zimuškou (Lazaret). Na jihu Evropy, kde měl onen člověk jeskyni a v té jeskyni chatičku a v té chatičce postýlku, ,,matrace“ z travin a plno kožešin (jak dokládali průvodní šnečci a kůstky prstních článků savců) a to se ještě onen človíček hřál u ohýnku (myslím, že takhle otužování opravdu nevypadá).

A najednou tohle to neznamená vůbec nic? A dokonce onen kritik byl ještě vlastně tehdy čerstvým otcem své skvělé publikace, kde na takové antropology, co neandrtálce honí na mráz, vyplazuje statečně jazyk a dává se do popisování situace z pohledu archeologa…

... ,,Archeolog se ovšem znovu vrací k mapě neandrtálských sídlišť a k tabulkám jejich chronologického rozšíření. A začne pochybovat, zda neandrtálci opravdu žili v extrémně studených podmínkách…“ (Svoboda, Čas lovců, 1999) Navíc samotné tvrzení o kratičkých nožičkách neandrtálců jako důsledku přizpůsobení chladu má evidentní potíže se zobecňováním, protože za kratičkými nožičkami mohou být i jiné vlivy a důvody (pohyb v určitém typu prostředí). A i kdyby zde bylo takové přizpůsobení, je věc hodně podobná poměrům nohou Eskymáků a Laponců (některé indexy jsou zcela identické) (Andrews a Stringer, 1998, 218-251) a neznamená to automaticky, že Eskymáci či Laponci chodí nazí.

V reále nikdo z fyziologů neprotestuje, když dostane informace o formě delfína skákavého, která je větší a má malé ploutve a žije v chladnějších vodách než všichni ostatní delfíni skákavý. To se bere jako adaptace na chlad, ale s tím, že dochází nejenom ke zkracování končetin, ale současně k zvětšování těla. Ale jiní specialisté mluví o relativním zkracováním končetin, protože ve skutečnosti končetiny mohou zůstávat stejné, ale zvětšuje se možná jen samotný trup. Hospodaření s teplotou se tak děje poměrem končetiny vzhledem k trupu, kdy se vlastně zvětšuje jen výhřevný kotel těla. Neandrtálci však měli trup malý a celkově byli malé postavy. O nějakém výrazném zvětšování samotného těla nemůže být ani řeči (zvětšování těla směrem do chladných podmínek má však i u mořských tvorů výrazné potíže se zobecňováním např. u tuleňů). Skutečně spravedlivě se dá říci z délky nohou vůči trupu a poměru holeně oproti stehenní kosti, že neandrtálec nebyl superrychlý běžec.

Kritik si také všímal kruhového otvoru nosu neandrtálce a hledal vysvětlení jeho tvaru jako adaptace na chlad (u Australců se zase vysvětluje velký nos jako adaptace na teplo), ale stejně nápadná je i kruhová velká očnice, ta je také adaptace na chlad? Proč se nezabývat i tímto znakem? Co když je prioritní a adaptační jen kruhová velká očnice a genetickou změnou celého souboru se mění zcela náhodně i tvar nosu? Ano mířím k pandinu palci zadní nohy a ke Gouldovi. Celá řada znaků nemusí být nutně přímo adaptací a my se pohybujeme ve velmi složitém prostředí a jednoduchá vysvětlení jsou vždy nanejvýš podezřelá.

Dokonce dotyčný kritik ve svém původním spise si dělal tak trochu legraci s antropologů i v této oblasti… ,,Antropologové se proto pokoušejí prokázat vliv teplotního stresu na tělesný systém, ale zatím se jim podařilo doložit jen celkovou robusticitu těla a tendenci ke zkracování distálních částí končetin ve prospěch femuru“ (Svoboda, Čas lovců,1999) …jak brilantně otáčejí někteří antropologové své názory o 180 stupňů dokládal autor v následujícím textu…,,Diskusi vyvolal svým tvarem neandrtálský nos, zřetelně větší a výrazněji vystupující. První vysvětlení bylo jednoduché – velký prostor nosu je adaptace na chladný vzduch, který je v blízkosti citlivého mozku nutno co nejvíce ohřát. Pak se objevily námitky – dnešní arktické populace mají nosy nízké a široké, aby dobře udržely teplo a vlhkost, a neandrtálský nos by teplo spíše vypouštěl do okolí. I tady se však našlo vysvětlení. Podle E. Trinkause představuje paradoxně větší nebezpečí přehřátí při práci než podchlazení: ,,Když se přehřejete, potíte se. Když pot zmrzne pak je opravdu zle.“ “ (Svoboda, Čas lovců, 1999)

Samozřejmě by jste si hned měli vybavit Australce s velkými nosy, které antropologové stěhují do Grónska a Eskymáky s malými nosíky do Austrálie. Proč zmrznutí potu nehrozí eskymákům, eskymačkám s malými nosánky v nikoli chladném, ale dokonce mrazivém prostředí to nebude asi poznámka stojící za zamyšlení a zpracování? Jestli by tedy někteří antropologové chtěli podle nosu tahat různá etnika, do těch kterých klimatických pásem, nabízí se otázka zda nebude slibnější vysvětlení, že především tahají za nos nás?

Uvolněný a nadhled mající autor, který ve své již citované knize na straně 79, hned v úvodu kapitolky - Stavby - dokonce doslova píše... ,,Ochrana lidského organismu proti chladu, ať už jde o oheň, o oděv nebo o obydlí, zřejmě tvořila významnou a nutnou součást prvotní adaptace člověka v Euroasii." ...se však najednou sám otočí o sto osmdesát stupňů zapomene na všechno, co sám napsal a pustí se do kritiky někoho, kdo pokračuje a navazuje na jeho vlastní práci a něčeho, co bylo ještě nedávno jeho vlastní prací a vlastním stanoviskem. A to bez velmi dobrého a podloženého vysvětlení proč on sám tak diametrálně změnil názor. A celá tato otočka je bez mrknutí oka akceptována redakcí REA. Nikdo se nedivý, nikdo se na nic neptá, nikdo neprotestuje, nikdo ani nechce dovolávky na literaturu, nikomu se nic podivného ani nezdá...

Stejná situace je i v archeologickém materiálu. Například šídlovité nástroje, jaké se používají k šití v archeologickém dochovatelném materiálu chatelperonienu (přechodné kultuře nesené právě neandrtálci) přece nemůžu úplně přehlédnout? A vyděsil jsem se sám nad sebou samým, protože po roce, co jsem psal předcházející řádky, jsem našel v Svobodově knize Čas lovců informace, které jsem musel alespoň už 30 krát číst a musel jsem je znát už od roku 1999, kdy publikace vyšla, ale plně jsem si je uvědomil až v roce 2005. Všude jsem vždy počítal, že neexistují kostěné hrotité broušené nástroje v evropském středopaleolitickém materiálu, které by tak mohly mířit i k šídlům, dokonce jsem se podivoval nad tím, proč neexistovala u neandrtálců taková severská kulturní etnika, která by z nedostatku vhodného dřeva použila k výrobě nástrojů kost. A najednou narazím v knize, kterou mám sedmí rok doma na zdánlivě neuvěřitelnou a novou situaci, v kapitole o středním paleolitu na straně 83 dole čtu... ,,..broušené kostěné hroty (Lebenstedt), které se dochovaly spíše v severnějších částech Evropy."nebo na stejné straně nahoře... ,,Několik středopaleolitických lokalit tu dokonce dokládá i určitou specializaci lovu, jak ji známe později z mladého paleolitu. Například v Lebenstedtu v severním Německu převažoval ve středním paleolitu sob (stejně jako je tomu v této oblasti i v pozdním paleolitu)..." Je jen logické, že kdybych na takové informace narazil už dříve, určitě bych si vše ověřil, našel fotografie popisovaných artefaktů a prohlédl nálezovou mapku s kostmi sobů a zjistil přesnější datace a stav celé lokality. Ale určitě jsem toto místo v knize musel číst a vůbec jsem je nevnímal. Jak je to možné?

Takovou zásadní chybu lze hodnotit jen jako totální ignorantství nejtěžšího kalibru, kdy unikají ty naprosto nejzákladnější informace. Unikla tak i sama možnost s nimi pracovat, natož s nimi kvalifikovaně pracovat. Zjistil jsem pak, že lokalita sama není známa dalším paleolitikům, kteří knihu taktéž četli. Proto jsem začal mít podezření, že si s námi hraje určitý zvláštní mechanismus, který nám sice dovolí takové informace, které nezapadají do konvence zpracovávat, ale zpracovátat někde jinde a bokem. Tady byla informace o Lebenstedtu zařazena bokem a do podružného zastrčeného článku o ,,výživě". Nikoli mezi základní orientační klíčové informace o hraničních dokladech chování neandrtálců. Proto i my sami jako čtenáři takto zašoupnutou informaci prostě přečteme, ale u čtení nám to prostě nezapálí... a nic nám nedojde. Tj., že nám vlastně vůbec nedojde co jsme to vlastně četli.

Vůbec kolem neandrtálců je skutečně rozprostřena určitá tragikomická síť jež pochopitelně padá tou hloupější stranou na nás samé. Významný český paleolitik Jan Fridrich ve své nové publikaci Ecce Homo se na straně 170 pustil do popisu další takové povedené patálie. Tentokrát si všímá předpojatosti kolem neandrtálců, která se týká řeči. Nechme však mluvit jej samotného... ,,...Laitman...a ...Lieberman ... se domnívají, že v porovnání se současným člověkem, nemohli neandrtálci vyslovovat některé hlásky. Jejich hrtan byl umístěn vysoko, protože spodina lebeční byla plochá. Z toho vyvozují významný evoluční záměr, že neandrtálci neovládali řeč, tedy dobrou vnitrodruhovou komunikaci a přišli tak o jednu ze základních evolučních výhod v soutěži s člověkem současného typu.

Na jejich názoru překvapivě nic nezměnil ani šťastný nález jazylky nendrtálce, kůstky, ke které se upíná svalstvo podílející se na tvorbě řečových zvuků z jeskyně Kebara na hoře Karmel v Izraeli (Frayer 1993), ani precizně provedená rekonstrukce lebky neandrtálce z La Chapelle-aux-Saints, která ukázala, že spodina lebeční tohoto jedince nebyla plochá, ale ,,zalomená", podobně jako u moderních lidí (Heim 1989, Koukolík 1997). Výše uvedené názory na neschopnost neandrtálců mluvit tedy doznaly značné trhliny, byly silně kritizovány a závěry označeny za nepřesné až nekorektní (Brandt 2000). Dokonce se ukázalo...že tento neandrtálec měl hrtan zavěšený tak nízko, že tedy mohl mluvit a tvořit vokály (Koukolík 1997,167)." (Fridrich 2005)

Myslím, že na jiném místě této publikace jsem psal o tom, že i kdyby neandrtálci nemohli vyslovovat hlásky, tak by klidně mohli mluvit dál, například mlaskavkama. Spíš mi to připadá, že Laitman a Lieberman se už tak nějak dopředu rozhodli... Moje nejmladší dcera vždy takové situace okomentuje...,,Ty máš pravdu, oni mají peníze...raděj bych, abysme měli ty peníze." Podobné seky pramenící z hluboké neznalosti základního inventáře staropaleolitických lokalit autorů a odborných poradců u jednoho televizního pořadu komentoval jeden laik...asi nějak v tomto duchu...,,kdyby takové zásadní chyby udělal pokrývač, elektrikář, zedník nebo dělník nejspíš by letěl z práce...mám pocit, že od určitého stupně vzdělání, titulu a postavení jsou vědci nedotknutelní i kdyby hlásali sebevětší pitomost."

Připomnělo mi to úklid pískomilů, kteří jako každá čistotná zvířátka se věnují sobě i svému hnízdu a co je nestandartní to zlikvidují. Vše musí být jako ze škatulky a standartizované, i jejich děti musí být standartizované. Když se tedy narodí do rodinky s odrůstajícími mláďaty nový přírůstek a tak se v rámci úklidu poklízí vše, co je nestandartní a na stávající děti jsou pískomilové zvyklí a navíc tyto děti by se mohli ,,úklidu" bránit a tak je nejsnadnější poklízet malé zrovna narozené pískomilky - co když je to úplně stejné jako naše kulturní zastínění vyplývající s křičících a hlasitých reklam s hlasitých politiků, nápisů a pouček, kdy se vytěsňuje vše tiché a jemné jako nepřípustná slabost. Pak jsou určité informace přeslechnuty a opomíjeny i když mají zásadní význam pro zobecnění při vytváření některých modelů chování lidí v paleolitu. Také lze na výše popsaný rozpor vnímání nahlížet jako ještě na jiný mechanismus...

Tento mechanismus jsem pracovně nazval ,,odděleným vnímáním" a samozřejmě je v psychologii známý a věnovalo se mu spoustu pozornosti. Pro nás je důležité, že existuje a jeho záludnost tkví v tom, že si roky - laicky řečeno - nedáme dohromady dvě a dvě. Že informace o Lebenstedtu a kostěných hrotech není duplicitně v kapitole o kultuře, ale vzadu jako drobná nerozváděná informace o výživě, to je pro oddělené vnímání okolnost velmi příznačná. Startuje se pak snadno schéma školního systému výuky a zkoušek, kdy jsme zvyklý na určité téma-zadaní pronést očekávaný monolog s očekávaným rozsahem a v očekávaných hranicích. Dokonce bych viděl, že vysokoškoláci mají takové schéma zafixováno nejvíc, protože jejich pobyt ve školním prostředí ze systémem takto naplněných zkoušek byl nejdelší (,,dávají nejdéle císařovi, co císařovo jest"). Na rozdíl od ostatního klasického vzdělávání, přece je přes všechnu uniformitu vzdělávání na uměleckých školách daleko nesešměrovanější situace, co se týká konvencí a škatulek. Takže je pak i logické, že jsem si těchto informací a situace všiml dřív než konvenčně vzdělaní specialisté. Teď se můžeme zase vrátit k rok starému textu a sledovat mou někdejší reakci a vesele se bavit, nad tím, co mi tehdy uniklo dalšího a co unikalo i dalším lidem. Dnes už víme, že za těmito ukázkovými a nepřehlédnutelnými zmatky leží mechanismy odděleného vnímání, klamu a sebeklamu....

Proč se mám najednou vzdávat pohledů z archeologických úhlů, které mně dokládají ohně u neandrtálců celé Evropy, proč se mám najednou vzdávat pohledu ze strany archeologie na rozmístění sídlišť oproti chronologii a klimatu a nakonec, proč mám tak nekriticky přijmou jeden z možných výkladů u morfologie a proč na tak úzkém, omezeném, nepřesvědčivém a vratkém předpokladu mám přijmout pro neandrtálce tak fatální závěr?

Na rozdíl od mého původního článku v REA se však Svobodova kritika (také v REA) nezabývala kulturními aspekty, nedovolávala se nějaké citace, nějakých pramenů, prostě to bylo jen tak napsáno, nekriticky, jen z jediného pohledu, z jediné perspektivy mimo oblast kritického hodnocení, ale i mimo oblast průchozího vzájemného jednání s porušením hned ve třech klasických bodech: Nebylo vzato v úvahu mínění druhé strany, byl zde velmi omezený úhel pohledu, a byla zde předvedena přehnaná sebedůvěra v tom, že ve sporu zvítězí (a to absurdně i sám proti svému vlastnímu dřívějšímu stanovisku).

Stojím v úžasu před takovou kritikou, kdy člověk, který je vzorem vědce majícího snahu postupovat multidisciplinárně a nejlépe v týmových organizačních strukturách je najednou úplně někde jinde. Přemýšlím jestli vedle hromady už zmíněných mechanismů způsobující zkreslení chápaní paleoolitických etnik zde také nepůsobí trvalé osamocení a izolovanost, které sebou nese právě oblast práce kolem paleolitu. Zda tato skutečnost nevytváří na duševní stav paleolitika silný tlak, který může někdy vést k rezignaci, úletům, sebeklamům, depresím, stavům úzkosti, marnosti a ústřelům, které vlastně nikdo z nepaleolitiků ani nepostřehne a pro paleolitiky se jeví jen jako extrémní zastávání nějakého absurdního názoru. Ale co když to jsou opravdu jen špičky ledovce psychického selhávání? Myslím si, že toto je velké téma, kterému se nikdo z psychologů nikdy nevěnoval a téma samé – znalost civilizace, o které ostatní veřejnost nemá ani potuchy je určitě velice podobná situaci, těch kteří věří, že byli uneseni UFO, ale ti se mohou setkávat, a veřejnost se o jejich případy zajímá už alespoň jako kuriozitu. Paleolitikové jsou u nás naprosto izolováni od společnosti jako několik osamocených jedinců. Bylo by naivní se domnívat, že se nevyskytnou nejrůznější negativní psychické projevy, ať už například moje notorická ubrblanost nad některými příklady určitého myšlení, či strach věnovat se větším rekonstrukčním celkům, u někoho jiného to může být právě i popírání vlastní celoživotní cesty, kdy se může do situace vmísit i řada podvědomích tužeb, pocitů a nálad, jejichž vnitřním motorem je snaha zase jen upozornit na téma a na celé to absurdní zacházení s ním.

Podobně zajímavý byl další článek v REA, byla jím negativní kritika na můj a Chroncův článek o mechanismu stavby hnízda lidoopů a jeho uplatnění při vzniku ustálených prostorových forem... Kritika nad kterou, když se více a více zamýšlím a více a více studuji tuto oblast, zjišťuji jak je prázdnější a nic neříkající a přitom je to kritická negativní kritika a nebo ne? Kritika se věnovala jakoby chybnému označení ,,přeskokové reakce" kolem stavby hnízda a jeho proměn u recentních šimpanzů (označení PŘESKOČENÍ MÍSTO PŘESMĚROVÁNÍ. Ovšem kritika nenabízela žádné alternativní označení. Zcela evidentně jsem to slízl za Jenne Gooddalovu (britský televizní pořad o vzniku řeči) a za Zdeňka Veselovského (Vesmír 79, únor 2000, 80-82) a další zoology, kteří pokládají stavbu hnízda za vrozený či pevně daný mechanismus . Například pan profesor Veselovský uvádí… ,,Pravidelná stavba často i několika spacích hnízd během dne je u lidoopů geneticky pevně zakódovaná a patří v přírodě i v zajetí k nepominutelným projevům.“

Aurorka kritiky píše… ,,Základní předpoklady ke stavění hnízda mohou být do jisté míry dané geneticky, ale samotný proces vyžaduje dlouhodobé učení a je podmíněn určitou věkovou hranicí – dospělý šimpanz, který neuměl postavit hnízdo předtím, bude-li mít možnost hnízdo stavět (zalesněný výběh, vrácení do přírody), nikdy není schopen tento typ aktivity zvládnout tak, jako šimpanz který se narodil v přírodě.“ (Vančatová, REA, 4/2003, 213).

Autorka kritiky přímo netvrdila, že by stavba hnízda nebyla vrozená, ale ani přímo nenapsala, že by byla projevem kulturním a plně naučeným. Takové to - ani né nahá, ani né oblečená. Proto je těžké se ke kritice nějak vyjadřovat, protože spíš člověk tuší, kam asi pisatelka mířila. Autorka kritiky totiž poukazuje na práci profesora Firsova, který vysledoval, že mláďata, která nemohla pozorovat stavbu hnízda u svých matek, nebo mláďata, která se dostala do zajetí v kojeneckém věku, postavit hnízda neuměla a spala na zemi nebo v transportních klecích.

Ve skutečnosti neexistuje v řadě případů typický čistě kulturní projev a typicky vrozené chování. Vrozené chování může být velmi složitě probouzeno a umocňováno, aby se časem mohlo projevit v plné síle a smyslu. Vést hranici mezi vrozeným a naučeným je obtížné, jak upozorňuje už Zdeněk Veselovský v úvodu knihy ,,Takzvané zlo" od Konráda Lorenze. Samozřejmě s informacemi od primátoložky paní Vančatové je už snadné se v celé situaci orientovat, obzvláště začleníme-li do oblasti postřehy sociobiologa Edwarda Wilsona o libosti mláďat šimpanzů a o jejich přirozený zájem směrem k hraní si s listy a větvičkami, který se mu jevil jako geneticky podložený libostí (oblast neurotransmiterů -oblast biochemie - nízkomolekulární mediátory). Tato libost se musí evidentně rozvíjet a dnes je už jasné, že se zde zřejmě evidentně startuje proces senzitizace. Učení může být v daném případě geneticky předpřipravené (podobně jako mají je to s lidskou mluvenou řečí), nebo dokonce můžeme spekulovat o učení vtiskem. Ale jedná se evidentně o celý komplex podmíněných geneticko-organických podkladů, který spolupůsobí s vnějšími podmínkami, jako dostupnost stavebního materiálu ke hraní a sledování vzorového chování, užívání hnízda matky a samostatné cvičení (hra) vedoucí k umění stavby hnízda.

Nicméně tyto spory nebo rozpory se nijak nepromítají do samotného předloženého mechanismu vzniku ustálených prostorových forem nejstarších lidských artefaktů o nichž původní článek byl. A Vančatová se nijak do kritiky ,,přesměrování" stavební aktivity ani nepouští, takže mně nakonec schází smysl, proč byl v REA publikován její článek v této rozporuplné a nedotažené podobě.

Proč považuje tolik lidí i odborníků stavbu hnízda lidoopů za instinktivní, vrozenou, pevně danou? Protože se v zásadě nemění jak u orangutana, tak u gorily ani u šimpanze nebo bonoba, i když jiné vzorce chování nebo kultury se mění velmi bouřlivě (například sociální vztahy, temperament, sexuální chování, potravní preference, ekologie atd…) Proto je takové chování vedoucí ke stavbě hnízda považováno zcela logicky za nějak velice pevně zakotvené.

V článku Vančatové se tedy nedozvíme nic o zařazení chování kolem stavby šimpanzů do souvislostí v oblasti srovnávací psychologie a etologie, jako porovnání mechanismu stavby hnízda u ostatních lidoopů, důvody absence takového chování u ostatních opic a nevidíme, ani porovnání se stavbou hnízd jiných dalších živočichů (savců, ptáků a plazů). Což by nám vneslo do nazírání na tyto mechanismy jasno a získali bychom nadhled, který od primátologa očekáváme.

Vančatová nás však alespoň správně upozorňuje, že věc, která se zdá jednoduchá nemusí být samozřejmá.

Na druhé straně nemůžeme chování šimpanzů zařadit pod typicky volné učení a volné kulturní chování, ačkoli paní Vančatová píše… ,,Nicméně chování šimpanzů v zajetí je velice plastické a pokud mají možnost si postavit takzvané hnízdo v zajetí, používají k této činnosti jakýkoliv vhodný materiál, který mají k dispozici – papírové pytle, látkové pytle, větve, které běžně dostávají do klecí, dřevitou vlnu…“ ...proč? Protože se nemění stavební plán chování, šimpanzi nemají určitě plastické chování, hnízdo nemění v zásadě svůj vzorec, geometrii atd. Takzvané hnízdo se nemění najednou v obdélník, v čtverec nebo v jiný geometrický útvar, ale stále se drží jediného vzorce a to kruhu nebo oválu. To samé pozorujeme v přírodě, hnízda se nemění jako lidská architektura. Proto můj a Chroncův článek vysvětlující vznik prvních geometricky pravidelných nástrojů u nejstarších paleoetnik na principu aplikace stavebního vzorce odvozeného od kruhového vzorce hnízda vypadá docela přes zmíněnou ,,kritiku" stále přesvědčivě. Tohle paní Vančatové úplně ušlo a myslím, že to je počertech podstatné.

Když jsem si však porovnával materiály od nejstarších lidí (erectů) s výtvory šimpanzů jak je publikovaly Marina Vančatová a Zdeňka Jeřábková v článku ,,Kresebné aktivity lidoopů“ zjistil jsem fatální rozdíl. V materiálech erektů v Evropě vidíme ryté rovnoběžné rýhy nebo obdélník, ale u lidoopů něco takového zcela chybí, jejich rukopis je chaotický nepravidelný klasifikovatelný jako čmáranice (byť sledující určitou plošnou kompozici). Rozhodně u evropského erekta vidíme čistou geometrizaci v rukopisu. Jednak se evropští erekti striktně už nedrží jen kruhového vzorce, navíc mají jiný typ rukopisu než lidoopy. Je však otázka jestli a do jaké míry se geometrizace tvorby uplatnila u nejstarších erektů, jejichž nástroje odrážely jen kombinace vycházející z kruhu. Tedy jestli je vůbec možné produkovat nástroje jen z pozice odvození tvořivého kruhového vzorce od stavby hnízda, nebo zda je také bezpodmínečně nutná přeměna rukopisu od chaotického po geometrický.

Kritika Vančatové se úplně jinak chápe, když znáte všechny souvislosti ohledně srovnávací psychologie a etologie a úplně jinak působí na toho, kdo se pohybuje jen v oblasti archeologie. Článek Vančatové působí na toho, kdo se pohybuje jen v oblasti archeologie tak, že budí dojem, že byl odhalen nějaký závažný koncepční nedostatek v dané myšlenkové konstrukci původního článku, která směřuje od typizované stavby hnízda lidoopů k typizované výrobě nástrojů. Silně vytištěná písmena kolem přeskokové reakce působí velmi emotivně a tvrdě jako nástřel pro odhalení závažné chyby. Nicméně Vančatová se zabývá jen polemikou o slovní označením určitého mechanismu a ve svém příspěvku nerozebírá dopad dané popisované činnosti do oblasti výroby nástrojů. Je totiž smutnou realitou, že se dlouhodobě nedařilo zapracovat přirozené chování lidoopů do vzniku typicky lidského chování a přitom se nabízí takové chování právě v případě hnízd lidoopů jako naprosto perspektivní model. Registroval jsem jen dvě takové práce a to Čas lovců od Jiřího Svobody, když kratičce mluvil o obydlí v paleolitu a ještě jsem registroval existenci slibného názvu publikace ,,Lidští stavitelé hnízd“ u fenomenálního zoologa Desdemona Morise.

Někteří prehistorikové, než aby nějak navázali na stavbu hnízd a proplétáním větviček u lidoopů, které se samo nabízí, raději vymýšlí nové někdy značně krkolomné, bizardní a někdy velmi ,,originální" cesty vzniku takové podobné činnosti u člověka. Zajímavé, že ,,rekonstrukce" staveb i výrobků přisuzované dávným paleolitickým lidem jsou vyobrazovány jako stvořené chaotickým (lidoopím či pololidoopím) rukopisem, ačkoli dochované rytiny evropských erektů jsou pravidelné a geometrické. Skutečně pletením, typu pletení hnízda, při změně rukopisu z chaotického na geometrický se snadno dostáváme k produkci košíkování a míříme zjemňováním k textiliím a erekti se drobnými a jemnými věcmi skutečně zabývali (mikroklínky z Bilzingslebenu).

Je škoda, že článek Vančatové se nerozvíjel tímto směrem.

Možná skutečně nebude tedy stavba hnízda lidoopů z náhradních materiálů přeskokovou činností, ale nejsem si tak jist, jestli je to vždy ..,,cíleně zaměřená činnost na stavbu hnízda“… jak píše Vančatová, protože podle dalších materiálů bude pravděpodobně část této produkce hnízd v umělých podmínkách patřit do určité hry a tvořivosti, která má určitou danou formu. Tedy nejsem si jist jestli cílem je vždy hnízdo, cílem může být tvořivé se vyřádění, pocity libosti při tvoření a forma hnízda může být jen prostředkem. Jednak může jít o rozvoj určité libosti s jiným materiálem, tak jak to u hry s větévkami předpokládal Wilson, nebo může jít o určitou formu cvičného hnízda, jaké si budují malí šimpanzi, kteří ve svých výtvorech ještě nespávají a činnost berou jako určitou hru.

Stejně tak je možné, že stavba hnízda může být skutečně vcelku vrozená a prostě jen v nepřirozených podmínkách dochází k paralizaci tohoto chování. Touto alternativou se kritický článek Vančatové také vůbec nezabýval. Poté, co jsem se seznámil z řadou materiálů, která se týká takového chování u živočichů a jeho podstaty chápu postoj Mariny Vančatové určitě v úplně jiném světle a její článek nevidím zdaleka tak tvrdě negativní. Nicméně její článek v REA pro oblast, které se věnoval chápu spíš jako nepřínosný a konstrukčně velmi prázdný, protože nereagoval na hlavní myšlenku předchozího článku. Ačkoli nějaké zkušenosti z produkce lidoopí tvorby právě pisatelka kritiky opravdu měla, evidentně je nevyužila a sama se dopustila také určitých nepřesností a neúplností na které jsem výše poukázal.

Přemýšlel jsem o REA, protože tam byly takové škaredé články už tři. Prostě ať napíšete cokoli- může se v REA kdykoli objevit neseriozní negatiní kritika, která vás negativně velmi silně emočně zasáhne.

Podávání příspěvků se tak stává nikoli radosti z objevování a sdílení, ale nechutnou ruskou ruletou. A hned se musí zcela zákonitě objevit otázky, když podával někdo kritiku, tak kdo jiný z paleolitiků se k tomu ještě vyjádřil? Když podával někdo kritiku na psychologii lidoopů, co na ni říkal jiný specialista na chování lidoopů? Co říkal na kritiku Heleny Březinové jiný odborník na textil?

To jsou věci odborné, které vyžadují jiné specialisty, ale zhodnocení, zda je dodrženo kritické hodnocení či nedopustil-li se pisatel vážných chyb v oblasti vzájemného jednání by měla být oblast uhlídatelná samotnou redakcí už v základní podobě.

Myslím si, že právě hlavním společným jmenovatelem takovýchto ,,kritik“ je nezpůsobilost k pozitivnímu vzájemnému jednání. Skutečnost, že mohou být některé argumenty správné, neopravňuje redakce k přijetí takového příspěvku, který je neprůchozí pro závažné chyby v oblasti vzájemného jednání, tedy pokud nechce redakce záměrně rozeštvávat lidi proti sobě navzájem.

Takové negativní prostředí totiž může velmi významně odrazovat od zájmu o paleolit, jak v celku, tak v jednotlivých oblastech. Pokud tedy máme za cíl propagaci archeologie a dalších podobných vědních disciplín, musíme mít i určitou pevnou publikační koncepci a určitou konkrétní strategii. Tam, kde nám půjde mimo jiné o profesionální propagaci našich oborů budeme se naprosto nutně muset naučit striktně trvat na žádosti o přeformulování kritiky do podoby, kdy bude práce vypracována z pohledu kritického myšlení. A naopak neponese ani jednu ze základních pěti chyb vzájemného jednání.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги