рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Persona a její organický základ

Persona a její organický základ - раздел Образование, Kritick   ,,nemůžeme Mít Větší Ani...

 

,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“

Leonardo da Vinci

Naše chápání persony a jejích hlubších kořenů souvisí bezesporu s naším postojem k psychologii a to konkrétně, zda je pro nás psycholog doktorem v bílém plášti s nesmyslným kulatým zrcátkem - nakukovátkem na hlavě z kreslených vtipů, kdy nedovedeme rozlišit psychologa od psychiatra a nebo zda je pro nás psychologie oblastí, které se otevíráme tím více, čím na nás negativněji působí dnešní stresové prostředí ve snaze zavčasu snížit rizikové faktory některých civilizačních vlivů, zejména stresů. Pochopení podstaty persony závisí na tom, zda vnímáme psychologii jako vzdálenou vědu o cholerikovi a sangvinikovi apod., která se zdravých a normálních lidí vůbec netýká nebo zda psychologii vnímáme jako součást našeho života, vyplývající z podstaty našeho specifického fungování vnitřní psyché.

Otevřenost k psychologii souvisí s kulturní tradicí té či oné země, kultury a prostředí. A samozřejmě psychologie se rozpadá na množství psychologií, škol a proudů a to někdy jak vzájemně propojitelných, tak paralelních, ale i protichůdných. Moje snaha je věnovat se právě těm psychologiím, které se dají propojovat s dalšími obory a nemají problémy se zobecňováním. Tím se samozřejmě konkretizuji a dostávám se do pozice, kdy musím některé koncepce striktně odmítat a jiné přijímat a rozpracovávat je. Především stavím na moderní psychologii, která vyrůstala zároveň s etologií a psychologií zvířat a lidí z padesátých a šedesátých let 20. století a nyní je propojitelná s biochemií, neurologií a genetikou. A obráceně, odmítám tradiční ,,velké“ oficiální ,,státně-politizující“ koncepce ať z toho nebo onoho konce světa.

Tady je dobré vložit naprosto praktickou poznámku, proč bylo v minulosti přehlíženo zakládání si na vizuálním dojmu u dávných lidí. Především je personu možné uplatnit jen tehdy, když si sami sebe, svoji vizáž, své chování, své teritorium, svoje předměty, objekty a podobně, dokážeme uvědomit. Je to spojeno jak s rozpoznáváním ostatních, tak se seberozpoznáním a sebeuvědoměním. To bylo často tradičně spojováno s inteligencí, která byla zvířatům, ale i některým lidským rasám odpírána. Takže tento luxus sebepoznání měl ležet také mimo ,,ony dávné primitivy“.

Když jsem sledoval televizní pořady, kde protagonisté předváděli, jak je šimpanz inteligentní, že se na rozdíl od ostatních zvířat v zrcadle pozná, napadlo mě pochopitelně stejně otestovat každého leguána, kterého jsme doma měli trvale nebo i dočasně na hlídání. Věděl jsem o jediném leguánovi, který zápasil se svým odrazem ve skle od Jiřího Gabriše z vídeňské zoologické zahrady, ale všichni moji (nebo mně dočasně svěření) leguáni (7 kusů) se rychle, doslova v minutách naučili rozeznat v zrcadle a jako dospělí naprosto nevšímavě zrcadla míjeli, přestože jindy, když byl za sklem jiný, nový, cizí leguán, se po svém vehementně dožadovali, abych je k němu pustil, že ho "jen zabijí".

Když jsem dané skutečnosti a souvislosti probíral s psychologem Pavlem Chroncem vysvětlil mi, že na rozdíl od obecně rozšířené představy, která si poznávání jednotlivců i sebe sama vysvětluje inteligencí, přistupují k této oblasti psychologové zcela odlišně. Šimpanzi, orangutani, bonobové, delfíni, leguáni zelení a lidé mají společného jmenovatele a to je složitý sociální život, kdy jediným letmým pohledem musí kohokoli vizuálně okamžitě a bezproblémově identifikovat. K tomu jim slouží speciální organické centrum v mozku. Toto centrum, když je nemocí nebo úrazem poškozeno, má to za následek, že člověk může být jak chce inteligentní a zastávat významné místo, prostě nepozná toho pána v zrcadle ani tu paní, se kterou žije. Tím zároveň vysvětluji, proč má cenu se zabývat u dávných lidí personou a její vizuální formou (pro člověka jako živočicha s velmi důležitým smyslem pro vizuální informaci). U člověka se optické seberozpoznávání začíná rozvíjet asi kolem 18 měsíců a mělo by být ukončeno ve dvou letech, kdy se dotyčný ihned pozná v zrcadle. Někteří badatelé spojují toto období s rozvojem empatie, které časově navazuje na seberozpoznávání v zrcadle. Zdánlivá souvislost ve skutečnosti však spíš jen koreluje s postupným rozvojem aktivity jednotlivých center, které se stávají funkční.

Zároveň to ukazuje, že pro pochopení funkce mozku je reálnější takový model, který je podobný skříni plné zásuvek, kdy každá zásuvka skrývá nějaký program, a když nějakou zásuvku nemáte – nechybí vám tam jen konkrétní program, ale i úplná schopnost dané téma řešit, byť byste byli sebeinteligentnější. V praxi se s tím setkáváme u různých poruch takových specifických ,,zásuvek“, asi úplně nejběžněji například u dysgrafie či dyslexie. Lidé s blokem nebo poruchami funkcí mozku pro úkoly psaní a čtení mohou mít sebevětší inteligenci a řada dalších zásuvek je perfektní, ale to nijak nemůže ovlivnit absenci smyslu rozpoznávat a orientovat se v oblastech spojených s psaním a čtením. Jejich rozbitá ,,zásuvka“ s určitým ,,programem“ jde ,,otevřít“ jen z části a program se nemůže nikdy uplatnit naplno. Toto lidskému oku skryté postižení je však zdrojem řady zásadních nedorozumění. Pro učitele je takový žák sice oficiálně dysgrafik, ale ve skutečnosti si řada učitelů myslí, že je žák prostě jen nějakým směrem hloupý a tak k němu jako k hlupákovi přistupují (následuje jev Pygmalion). Pamatuji si, jak jedna paní učitelka se ke mně důvěrně naklonila nad psychologickou diagnosou mého syna a zeptala se: "Ale co si myslíte doopravdy?"

Většinou svoje osobní přesvědčení a ,,znalosti“ učitelé deklarují v nerespektování doporučení k určitému přístupu k takovým dětem od specialistů z pedagogicko-psychologických poraden. A to konkrétně nedodržováním doporučeného psaní doplňovaček místo diktátů a opisů. Žáky pak takový svéhlavý učitel ničí vlastně tím, že o výsledné známce nebo o úspěchu či neúspěchu nerozhoduje žák, ale právě jen sám učitel. U opisů a diktátů není žák prakticky schopen se soustředit na nějaké s-z nebo i-y a jeho známka je statisticky předvídatelná. A rozdíl mezi rychle píšícími žáky a dysgrafiky a dyslektiky narůstá, když je učitel(ka) na děti hodná a chce, aby i ty ,,hloupé“ děti měly pěkné známky a tak diktuje tak, že vyslovuje měkce I a tvrdě Y a vůbec podává jasnou verbální nápovědu. Bohužel ale i výsadu takovéto nápovědy mohou využívat jen zcela zdraví jedinci, byť by nebyli nějak speciálně talentovaní a inteligentní. Pomalu píšící dysgrafik, zápasící při kontrole napsaného textu s jednotlivými písmenky, které mu utíkají, schovávají se a zase se někde objevují bez logického vztahu k tomu, co je na papíře skutečně napsáno, sotva stačí sledovat diktát samotných vět. A to ještě musí přemýšlet nad tím, co se vlastně diktuje, protože diktáty mají obsah a je rozhodně lepší přemítat u psaní nad popisovanými ději, historickými událostmi nebo exotickým prostředím, než věnovat myšlenky předem ztracenému zápasu s hledáním písmen a i/y, mně/mě, s/z a podobně. Potíž je, že dysgrafik používá ,,operační paměť“ pro úkol, který ostatní řeší automaticky a jen se soustřeďují na gramatiku. Vzniká tak větší známkový rozdíl mezi dětmi s LMD a rychle píšícími a rychle čtoucími dětmi. Jak by se lidé dívali na to, kdyby tělocvikář nechal běhat beznohého chlapce chodícího po rukou s normálně urostlými spolužáky a pokaždé by ho nechal vystoupit, vynadal mu a dal mu špatnou známku za výkon. Společnost by takového tělocvikáře odsoudila, protože souvislosti jsou vizuálně zjevné. Tam, kde však věci zjevné nejsou, nás lidi jako tvory, kteří mají zrak a sluch jako smyslové dominanty, plete, když vidíme vizuálně zdravé dítě či zdravé zvíře a nechová se se 100% výkonností, to první, co nás napadne je: ,,Pokud něco nedokáže, tak proto, že zřejmě nebude tak inteligentní jako my.“ Pokud vidí lidé postiženého obsesivním chováním, jak z ničeho nic mává nebo něco vykřikuje nebo se najednou prudce pohybuje a před tím vypadal jako zdravý a silný člověk, tak mu často jen řeknou, aby toho nechal, protože vůbec nechápou, proč se dotyčný tak chová.

A tak jako u beznohého běžce, o výsledné známce dysgrafiků a dyslektiků tak rozhoduje učitel poměrem opisovaček a diktátů oproti doplňovačkám. Tyto marné snahy cokoli změnit na známce z diktátu nebo pomalost a nepřesnost čtení spojená někdy nebo vlastně vždycky s veřejným pranýřováním, shazováním a zesměšňováním (šikanou) před spolužáky, jednoho dne musí dovést žáka k rezignaci a k nenávisti se učit (úzkost paralizující).

Na školách v USA právě pro žáky a studenty s poruchami učení (např. ADD/ADHD) zavedli speciální odborné poradce, kteří spolu s učitelem žákem a rodiči postupují jako tým při zvládání potíží při výuce (Riefová, 1999). Nejedná se však o ekvivalent našich psychologických poraden, kdy připadá na jednoho psychologa neuvěřitelné kvantum žáků, kteří se do poradny dostanou statisticky jednou, nanejvýš dvakrát do roka. Samozřejmě pak o nějaké týmové práci nebo užším ovlivnění učitelů nelze mluvit. Proto se i u nás v poslední době objevuje snaha proškolovat o poruchách samotné učitele. Nejedná se však o plošnou akci, ale jen o určitou část pedagogů, kteří po vyučování mají určité žáky ,,doučovat“. (Patří sem i otevírání specializovaných tříd pro děti s LMD.)

Nějaké studium psychologie na vysoké škole na mnohých učitelích v tomto ohledu nezanechává mnohdy nejmenší stopu. Rozepisuji se zde, abych dostatečně důrazně nastínil princip funkce oddělených jednotlivých center v mozku. Psychologie se totiž nedá nabiflovat, dokonce i s empatií jste vedle, psychologie je takový skutečně paralelní a často rafinovaně skrytý, složitý vnitřní svět s vlastními pravidly nebo rovnou s celými soubory pravidel. Ve skutečnosti je proniknutí do psychologie katarzí, protože vše je jinak, než se jeví. Největší šok bývá ze zjištění, že naše úplná kontrola ,,mně vlastních, naprosto svobodných" myšlenek, rozhodnutí a vlastního jednání je do značné míry pouhá iluze.

Osobně doporučuji skutečně si nachystat nějaký praktický pokus z oblasti paralyzace pomocného chování, protože lidé si právě v této oblasti často představují, jak by někde oni sami nebo někdo jiný hned někomu potřebnému pomáhal. Ale v reále platí úžasně silná, zjevná a snadno předvídatelná paralyzace tohoto chování, která je pro každého skutečným šokem, kdy musí přehodnotit svůj vlastní intuitivní odhad na základě reálné skutečnosti.

Najděte si v patřičných publikacích takové popisy a vyzkoušejte si je, teprve pak budete vědět, o čem vlastně píši.

Mimochodem, kdyby na našem místě byla jiná, daleko běžnější zvířata, spojovala by si seberozpoznávání a rozpoznávání tak, jak to děláme nepřesně někdy i my – s inteligencí, ale dělala by to na své parketě a to na základě čichu a schopnosti rozlišovat charakteristické individuální pachy. A jako ,,neinteligentní“ zvířata by rozhodně hned vyřadila jak šimpanze, tak leguány i lidi, které spojuje velmi mizerný čich.

V poslední době se etologové věnují tzv. vytváření vnitřní mapy u živočichů spojené s heslem ,,zorientovat se“. Mně osobně se ono zorientování líbí čím dál víc, protože tak, jak etologové dokládají schopnosti vnitřní mapy u hmyzu (včely), dostává logiku právě i anatomická mapa, kterou si zcela evidentně vytvářejí někteří živočichové o sobě a o druhých. Především je to zřejmé ve skupině leguánů zelených, když si navzájem prohlíží odlišnosti, ale patří sem i prohlížení vlastních rukou v ranném věku. Stejně tak jsme byli se synem překvapeni, když si náš samec prohlédl pozici jiného leguána, kterého chtěl zabít a který byl námi ochraňován na určitém vzdáleném konci gauče, pak se náš domácí sameček nenápadně proplížil pod postelí a vynořil se přesně v místě, kde ještě před chvílí skutečně jeho oběť spočívala. Stejný orientační smysl mají i ve vodě lovící krokodýlové.

Zorientování se a vyznání se v okolí i v anatomii druhých je u některých živočichů nutností k pochopení významu věcí, smyslu řeči těla a celkové i dílčí situace. Navíc etologové mluví o zvláště specifických informačních bodech jako o tzv. spouštěcích schématech. Zorientování se v tělech živočichů je však různé podle různých druhů živočichů a tato schopnost vzrůstá u denních, společensky žijících živočichů, vyskytujících se ve složitém prostorovém prostředí a to vše za předpokladu, že jejich nejdůležitějším smyslem bude zrak a nejhorším čich.

Základním předpokladem pro uplatnění mechanismu vizuální persony tedy bude toto utváření vnitřní mapy, zorientování se a to vše spojené se schopností vhledu. Vhled zase sám jako náhlé řešení problému bez zkušebních pokusů – úspěchů a omylů totiž dost dobře nelze pochopit bez existence vnitřní mapy a zorientování se a hypotetického procházení situace v mysli (mechanismy představivosti a fantazie). Na takové vnitřní mapy narazili i experimentátoři se zrcadly, kdy zjistili, že malpy a sloni, ačkoli se nepoznají v zrcadle, dovedou pomocí něj nalézt ukrytou potravu. Tj. chápou jeho iluzorní prostor jako odraz reálného světa.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Persona a její organický základ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги