рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou - раздел Образование, Kritick Jedná Se O Vymezení Kulturních Vlivů Na Psychologii...

Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vnímáme sami sebe), která se zabývá výzkumem procesu individualizace (jak se stáváme individualitou - jedincem) uvádí: ,,To aby se jedinec vyčlenil a osamostatnil, aby získal identitu, vyžaduje sociální úsilí. Můžete samozřejmě existovat jako biologický jedinec, ale k tomu, abyste získali identitu v určité společnosti, si musíte osvojit její myšlenky a zvyky a stát se součástí jejího kulturního prostředí. Jako jedinec se nemůžete vyčlenit a stát samostatně.“

Abyste mohli získat totožnost, musíte existovat v určitém kulturním prostředí. Toho nejde dosáhnout osamoceně, nelze stát sám o sobě bez okolního prostředí. Z tohoto pohledu má tak kultura více sociální než biologické kořeny. Kultura je souhrn nejrůznějších, obecně platných pravidel, zvyklostí a způsobů pohledů (obecně platného způsobu myšlení a obecně platných řešení některých věcí), se kterými se ztotožňujeme, abychom získali vlastní identitu. Nerodíme se tedy s americkými geny, s japonskými geny ani s magdalenskými, aurignacienskými nebo gravettienskými geny, ale o tom, čím se staneme, rozhoduje prostředí, ve kterém vyrůstáme a které si osvojujeme. Jedná se o FAKTOR VLIVU SOCIÁLNÍHO PROSTŘEDÍ. Kultura je tedy získaná vnitřní výbava lidí.

Teprve z tohoto pohledu na jedince ve vztahu ke kultuře vidíme, proč se opakují pro gravettienskou oblast kulturního vlivu s takovou pravidelností některé prvky a to někdy i na obrovské vzdálenosti a ve velkém časovém rozpětí. Člověk tedy, jako tvor kulturní, se spíše daleko více učí a přizpůsobuje okolité kultuře, než aby vynalézal a zásadně z principu něco měnil.

Chci na to upozornit zejména proto, že rozdíly v kulturách paleolitu jsou nezřídka okamžitě a nekriticky spojovány s biologickými změnami, které však, jak ukazuje morfologie mozku, nejsou tak evidentní nebo je nepozorujeme vůbec. Je třeba skutečně říct, že velikost a stavba mozku jsou v podstatě identické nejméně u všech sapientů i neandrtálců a někdy se uvádí identická stavba mozku i u mladších erektů. Velikost mozku je často věcí podvodů a manipulací, velikost obsahu mozku mladých erektů kolem půl milionu let je už ve spodní hranici variační šíře moderního člověka. A velikost mozku neandrtálců, ale dokonce i gravettienců je zase naopak na horní hranici současného člověka. Na rozdíl od řady antropologů, kteří zapracovávají do svých teorií jen ideální a perfektní mozky současných lidí, já zase s oblibou pokazuji na to, že i lidé s poškozením mozku či přímo s absencí určitých částí mozku nebo dokonce jedné poloviny hemisféry, jsou schopni kulturního a společenského zařazení. Počítám tedy s funkční plasticitou mozku, tedy s možností jeho vytrénování a rehabilitace. Asi by vám bylo špatně z některých obrázků poškozených mozků a jejich majitelé s nimi dokáží žít, mluvit a řešit každodenní situace a někteří dovedou nakonec i studovat. Dávní lidé, o kterých se bavíme, mají mozky z lékařského hlediska v naprostém pořádku.

Samotné rychlé kulturní změny holocenních kultur posledních deseti tisíc let mohou totiž představovat jen logický rozdíl mezi modelem dynamického sociálního prostředí s určitým nízkým počtem jedinců a jiným dynamickým modelem sociálního prostředí s vysokým (otevřeným) počtem jedinců.

Pochopení kulturního pozadí vizuální persony je rozhodující v tom, abychom si nepletli unikátnost s ojedinělostí, kdy unikátně dochovaný archeologický materiál může mluvit o obecném trendu kultury, o náročném strategickém sebepředvádění se. Tedy nikoli o izolovanosti doloženého materiálu vzhledem k izolovanému uplatnění v gravettienské kultuře. Znamená to například, že bez znalostí konkrétních kulturních pohřebních zvyklostí gravettienu lehce zaměníme unikátnost s ojedinělostí.

Podobně akulturně můžeme vysvětlovat technologická ,,ustrnutí“ jak v samotném gravettienu tak i u předchozích kultur a vyčítat například středopaleolitickým neandrtálcům, ale i středopaleolitickým sapientům jejich nechuť vyrábět sošky nebo provrtávat kosti a škeble.

V reále je pro výtvarníka samozřejmě daleko lepší malovat na kůži, kde může rozvíjet do stran a do prostoru postavu i příběh, který je něčeho součástí, byť by to byla právě ona kůže nebo stěna skály. A dá se daleko lépe zpracovávat mnohem poddajnější a ideálnější dekorační materiál jako peří, ostny, stébla, kůže, srst, rostlinná vlákna či dřevo a všechno tohle bude stejně efektní a ještě to bude váhově lehčí než kosti a škeble. Kulturní zastínění nás samých porovnává paleolitické lidi směrem k nám, jestli vyhovují našemu kulturnímu chápání jedinců. Nevidíme-li takové doklady, považujeme pak taková paleoetnika snadno za nekulturní a zcela odlišná, místo toho, abychom si uvědomili, že snahou středopaleolitických sapientů, ale i neandrtálců jako jedinců, nebylo přijmout našekulturní měřítka, ale začlenit se do jejichreálného a tehdy živého kulturního prostředí. Tedy společná může být jen shoda chování, snaha jen začlenit se do kultury, která nás obklopuje (i když každého obklopuje pochopitelně jiná kultura).

Výsledná absence provrtaných kostí i extrémně dochovatelných materiálních dokladů, dnes někdy chápaná jako doklad absence ,,symbolického myšlení“, je možná jen umělou spekulací, mající základ právě v akulturním vnímání odlišností. A je velice pravděpodobné, že s tím, jak se bude časem porovnávat kulturní chování sapientů mladopaleolitické Evropy s kulturním chováním předmladopaleolitických sapientů zbytku světa, bude naše kulturní zastínění jistě podrobeno velmi tvrdé a nesmlouvavé kritice (označované jako etnocentrismus).

Opakující se prvky projevu gravettienské tradice v soškách a hrobech ukazují na jednotný a propojený sociálně adaptační systém, který je úspěšný a dlouhodobě akceptovatelný na rozsáhlém geografickém území. A celkově právě z pohledu persony a jejího kulturního pozadí si můžeme uvědomit neuvěřitelně obrovskou vnitřní sílu takového gigantického, kulturního, časoprostorového, sociálního útvaru, jako je právě gravettienská civilizace.

 

Kurt Lewin a Ellen Langerová

Americký psycholog Kurt Lewin vedl v třicátých a čtyřicátých letech výzkumy, které měly odpovědět na tehdejší politickospolečenskou situaci v Německu a zabýval se otázkou, jak je možné tak snadno ovládat lidi. Kurt Lewin přidává a rozvíjí vlastně Junga dál zjištěním, že uniforma či stejnokroj má dokonce sílu jednotlivce pověřit nějakým úkolem a způsobem chování, ba dokonce celým souborem chování.

Experimenty prováděné Ellen Langerovou jednoznačně ukazují, že vliv celkových okolností, kam patří prostředí, může velmi výrazně měnit výkon organismu jednotlivce. Ve svém pokusu zjistila, že simulátor profesionálního dopravního prostředku a profesionální skafandr může zlepšovat výkon zraku až u 40% mladých lidí.

Z daného je patrné, že u těch populací gravettienců, které žily v extrémních severských podmínkách (například pavlovienci), byl jejich život a přežití s největší pravděpodobností možný jen díky personě, která mohla posouvat výkony a hranice lidských možností nad rámec normálních sil. Právě v období našeho pavlovienu se nejpravděpodobněji držela teplota trvale dole bez jediného zakolísání směrem výrazněji nahoru, jak ukazuje rozbor vrtu v grónském ledovci (článek ve sborníku mikulovského semináře 2002). Navíc problém v severských podmínkách časté deprese z nedostatku slunečního svitu mohla řešit zase právě ochranná ruka persony směrem k samému nositeli této persony. Udržet si jen samotnou danou vizuální personu znamenalo věnovat jí pravidelně a denně čas a pozornost, což je určitý pracovní rituál, který právě svojí pravidelností je náplní značně uklidňující a protidepresivní.

Určitá konkrétní vizuální persona nás spojuje s nějakým konkrétním symbolem a vzorem chování, jednání a poslání, vlastně i s otevřenou nebo i méně zjevnou mytologií či novodobou mytologií. Něčeho podobného si všímal Jung u léčby pomocí symbolů, které otevírají mytologické příběhy nebo jejich aktuálně užitečné části.

Zpětně důležitý je pro rekonstrukční paleoetnologii i Kurt Lewin, specificky v psychologickém studiu předpojatosti a kulturního zastínění. Lewin nás upozorňuje, že určitá uniforma či stejnokroj nás pověřuje nějakým úkolem. Líbí se mi označení ,,mluvící šaty“. Šaty, které vypovídají, jak budeme situaci řešit (ve smyslu záchranář, požárník, lékař, policista atd.). Tady je možné chápat úkol i jako roli, to znamená, mohlo by nám to vysvětlit, proč je oděv pravěkých hadrníků v obecném povědomí tak zakořeněný. Oděv fiktivního ,,pračlověka“ prostě dokresluje jeho úkol, poslání a roli zúženou na roli nedokonalého předka, jehož jediným úkolem bylo vyrobit archeologicky dochovatelné artefakty a zanechat naživu nějaké ty potomky a jeho posláním je kráčet ke šťastným dneškům, takže by měl být nositelem nešťastného, nedokonalého a nedohotoveného (oděvu). Ale ona uniforma ,,pračlověka“ může spouštět daleko závažnější mechanismus lidského chování, může mu dát konvenční vymezení chování i prostředí a hlídat ho v něm, přesně v duchu vězeňského experimentu, kterému se pro jeho závažnost budeme podrobněji později věnovat.

 

Poznámky ke vztahu psychologie a prehistorie (Psychologie a paleolitický materiál)

Archeologický materiál, tak jako produkt každé lidské činnosti, je možné podrobit psychologické analýze. A je dokonce nutné ho podrobit psychologické analýze. Ale to okamžitě neznamená určitý, ideální a jedině možný výsledek. Sám Jung v knize "Duše moderního člověka" říká: ,,Kolik je psychologů, tolik je psychologií“. Psycholog Pavel Chronc (ústní sdělení) zase upozorňuje, že řada psychologů používá svůj vlastní slovník pojmů. V reále v psychologicko-pedagogické praxi to vypadá obdobně, jak uvádí Sandra F. Riefová (Riefová, 1999, 150-151). Popisuje, jaké jsou potíže se správným stanovením diagnózy ADD u dětí: ,,Výchovný poradce nebo psycholog však při návštěvě zjistí, že rodiče mají problémy v manželství a pak automaticky předpokládá, že potíže dítěte jsou přímým následkem rodinných problémů. Léčbě se potom podrobí rodiče. U dítěte je mezitím stanovena špatná diagnóza a nedostává se mu pomoci… Někteří dětští psychiatři a psychologové se vytrvale drží názoru, že většinu potíží, se kterými děti zápolí, způsobují problémy rodičů nebo rodiny. Jestliže však někdo žije s dítětem, jehož potřeby mu odčerpávají veškeré zdroje energie, času i peněz z rodinného rozpočtu, samozřejmě že bude mít problémy v manželství. S problémy se přece potýkají i šťastná manželství.“

Podobně je tomu i kolem hodnocení archeologických materiálů. Především záleží na tom, jaký materiál dá archeolog k posouzení psychologovi a jak ho okomentuje. Psycholog bez znalosti etnografie a klimaticko-sídlištních souvislostí a bez znalosti využívání zdrojů tehdejšími lidmi je v nezáviděníhodné situaci. Psycholog také může být ve vleku společenské představy ,,o pračlověku“, takže i to je potřeba ošetřit. V praxi stačí obyčejné dodání výsledků vyšetření mozkoven dávných lidí a pro gravettien stačí přinést fotodokumentaci kulturních předmětů z naleziště Malta na Sibiři. Psycholog může popisovat jen sekundární projevy, jako například precizaci výrobků v čase až do mladého paleolitu, ale to někdy jen proto, že mu archeolog neukáže několik málo nálezů starších, které jsou v tak malém počtu, že podle něj je jejich význam zcela zanedbatelný. Psychologové, jak už jsem uvedl, jsou ale stejně jako ostatní lidé ovlivněni vtiskem, dávajícím paleolitickým lidem určitou podobu a určitý typ chování a stejně tak označení paleolit, pračlověk, pravěk jsou nástřelem, jehož vlivu se nezbaví zcela ani sám psycholog. Skutečně se tento materiál nedá posuzovat, pokud sepsycholog v oblasti nepohybuje nějakou delší dobu a dokud neprojde knihovnu a neprobere stovky knih, v nichž pravděpodobně po čase sám najde materiály o Königsaue, Scheningenu a Bilzingslebenu a dalších klíčových lokalitách a dokud nenarazí na rozpor mezi genetikou a archeologií ohledně časově-prostorových koncepcí vzniku a šíření moderního člověka a vzniku a šíření moderní typicky lidské kultury. Pak psycholog zjistí, že pro vyšetřování archeologického materiálu bude nutné stanovit vždy velmi speciální postup pro jednotlivé aspekty chování.

Tyto způsoby mohou být různé a může jich být mnoho a v podstatě by vždy měly umožňovat obcházet řadu zkreslujících mechanismů. Psycholog bude navíc konfrontován s psychologickým materiálem, jímž jsou samotní prehistorikové. V ideálním světě, ve kterém však nežijeme, by měl být svět psychologie a prehistorie nepřetržitě a dostatečně propojen v rámci vědního oboru evoluční psychologie.

 

Psychologie a prehistorikové

Při sledování persony jistě vznikne otázka, proč nebyla persona pro gravettien stanovena daleko dříve. Odpovědí je vzdálenost mezi obory, konkrétně mezi obory zpracovávajícími prehistorii a psychologii. Přizvání psychologa ke spolupráci neznamená však okamžitou nápravu a vyřešení všech potíží a úkolů. Absence dosavadní spolupráce s psychologií vedla v prehistorii k rozvíjení představ a zvyklostí, které jsou dnes se součastnou psychologií někdy neslučitelné a povedou často ke konfrontačnímu prostředí. Ale absence této spolupráce naopak někdy vytvořila snahy prehistoriků suplovat psychology a zajímat se o psychologii, proto nyní existuje i část prehistoriků otevřená psychologii a vítá vstup psychologů do oblasti studia prehistorie.

Psycholog se v tomto prostředí musí nejprve zorientovat a sledovat samotné poradce a kolegy i autory různých prací a hledat vlivy, které je formovaly, ovlivňovaly a vytvářely současné myšlenky, názory, závěry a postoje. Prehistorik naopak musí vědět, že ke změnám musí příchodem psychologa dojít a že psycholog může zásadně hodnotit jeho přístupy k řešení úkolů. Musí s tím počítat a tyto zvraty přijmout.

Především sledujeme vliv vtisku, a to jednak na utváření názoru na dávného člověka a jeho kultury a pak na způsob nahlížení na odlišné projevy ostatních lidí. Jednak společnost velmi silně počítá s postavičkou ,,pračlověka“, protože je součástí kreslených vtipů, televizních reklam a drobných skečů v nejrůznějších pořadech. Společnost tak učí a představuje dětem pračlověka jako symbol, jako písmeno abecedy, které se naučíte číst a budete vždy vědět, co znamená a sami toto písmeno budete vždy umět produkovat.

Dále sledujeme vliv vtisku v hodnocení odlišných a slabších. Neúplností kulturního záznamu archeologického materiálu může snadno docházet k mechanismu posuzování a hodnocení starších kultur jako něčeho ,,odlišného, slabšího a horšího“. Naše první seznámení s odlišnostmi u zpracovávání myšlenkových úloh je také důležité, předně asi tím nejvýraznějším soudem jsou školní známky a ohodnocení. Velmi důležité a nepřehlédnutelné bylo například nespravedlivé hodnocení a ponižování žáků s poruchami LMD nebo ADD v dobách minulých (tehdy bez této diagnosy), kteří v diktátech dělali hromady chyb. Často takoví žáci stávali před třídou a byli plísněni, před ostatními zesměšňováni a šikanováni. Učitel svým chováním vnáší model, jak se chovat k někomu odlišnému, který nesplňuje určitá kritéria norem. Takový rádoby pedagog pak podle jevu Pygmalion ničí nebo vyzdvihuje určité žáky. Ty, kteří měli poruchy, vyplývající z LMD či z ADD, sám diagnostikuje jako hloupé, líné, lajdáky, neukázněnce atd. a přistupuje k nim už zcela odlišně. Zimbardo ve svém televizním seriálu ,,Poznáváme psychologii“ upozorňuje na rozdíl v trpělivosti učitele k žákům a Sandra Rief v knize "Nesoustředěné a neklidné dítě ve škole" upřesňuje, že u žáka, kterého učitel pokládá za nadějného, čeká na odpověď průměrně plných pět vteřin. Za tu dobu si žák nachystá oblast, ze které začne odpovídat. Kdežto u žáka, kterého považuje za slabšího, čeká učitel průměrně pouhou jedinou vteřinu. Za danou vteřinu se nemůže žák pochopitelně na nic připravit a je tak velmi účinně likvidován.

Jaký toto mělo vliv na prospěch žáků, je dnes naprosto jasné. Byl učiněn pokus. Namátkou vylosovaní žáci byli označeni učitelům za psychology pečlivě vybrané studijní typy. A najednou jen samotnou změnou postoje učitele se tito žáci začali ve škole zlepšovat. Jak se vlastně mohou zlepšovat takové beznadějné případy hloupých, lenošných a roztěkaných či někde jinde duchem přítomných žáků? Předně psychologové už dávno opustili koncepci všemocné a božské inteligence, která stojí úplně za všemi projevy žáka. A když někde žák kulhá, neznamená to dnes pro psychologii, že je to proto, že by byl málo inteligentní. Prostě jen nemá tu či onu zásuvku nebo mu jezdí přes zásuvkový vyhledávač neovladatelný rychlovýtah. Je strašné pro žáka s LMD a inteligencí nesrovnatelně převyšující daného učitele, když tento na něj řve a zesměšňuje ho před celou třídou. Takové jednání musí vést u žáka k naprosté rezignaci a nejvyššímu možnému opovržení učitelem a školou a nebo k vyhlášení naprosto nenávistné války. Pro okolité žáky, hlavně ty šťastnější, je jednání učitele určitým vzorem, který si pak dál nesou bez ohledu na případná pedagogická minima či maxima. A tak šmahem mohou zamítat názory oponentů (kteří nějak připomínají ony ,,slabé“ spolužáky), ale mohou podobný filtr uplatňovat i pro určitá paleoetnika a dávné kultury. Pak mohou zamítat dokonce celé archeologické nálezy, jindy určitým nálezům zase neposkytnou srovnatelný prostor ke zkoumání jako těm nálezům, které jsou ze ,,správného“ období a mají ,,správné“ tvůrce a přednesl je ten správný člověk.

Určitou další potíž, se kterou se psycholog zkoumající hodnotitele může setkat, je určitá uniformita inteligenčního typu. Je to zaprvé proto, že je tak málo paleolitiků, že nemohou statisticky ani obsáhnout inteligenční typy a dál proto, že školy především dříve umožňovaly studium a uplatnění jen typům, schopným zapamatovat si ohromné objemy hlavně symbolických dat. O nějaké prostorové či jiné inteligenci ani nemluvě. Pro úplnost uvádím výčet různých typů inteligence podle Howarda Gardnera (Frief, 1999,122):

1. Lingvistický typ, který se nejvíce naučí tím, že říká, poslouchá a vidí slova.

2. Logický/matematický typ,který se nejvíce naučí třídenním na kategorie či třídy a prací s abstraktními vzory a vztahy.

3. Prostorový typ,který se nejvíce naučí vizuálním znázorňováním s využitím představivosti a prací s barvami/obrázky.

4. Hudební typ,který se nejvíce učí rytmem, hudbou a melodií.

5. Fyzicko-kinestetický typ,který se nejvíce naučí dotekem, pohybem a interakcí s prostorem.

6. Interpersonální typ,který se nejvíce naučí ze spolupráce s ostatními tím, že se s nimi dělí o své myšlenky a ztotožňuje se s nimi.

7. Intrapersonální typ,který se nejvíce naučí samostatnou prací, výukou respektující jeho tempo a individualizovanými projekty.

Pak je pochopitelné, že práce hodnotitelů (jako celku) paleolitického materiálu může být tedy v některých oblastech hodnocení i značně chudá a jednostranná na předložené varianty různých řešení (množství předložených řešení v šíři koridoru možného). Tuto negaci tedy rozhodně nelze přičíst chybě jednotlivých paleolitiků, ale alarmující absenci většího počtu paleolitiků s daleko pestřejší mozaikou inteligenčních typů.

Další oblastí potíží při hodnocení paleoetnik u konvenčních prehistoriků může být absence psychologických pravidel při práci v týmech. Týmová práce je v konvenční prehistorii velmi vzácná a většinou dočasná a při rozhodování nemusí striktně dodržovat protiopatření proti skupinovému myšlení. Osobně jsem se spíš setkal se zprostředkovanými týmy, kdy přirozeně a neformálně nadaný jedinec různou měrou zprostředkuje myšlenky a závěry jedněch druhým, ve snaze posunout vědění dopředu (to je případ i přístup autora). Proto je třeba, aby psycholog zjistil, zda za určitými závěry stojí jedinci nebo skupiny vědců a pokud za nimi stojí skupinová práce, ať už v pracovních týmech nebo dočasných skupinách na konferencích, je nutné věnovat pozornost reviznímu přezkoumání myšlenkových pochodů a závěrů z této produkce. Stav a kvalita týmové práce je zjevná množstvím a vahou pokládaných si tzv. ožehavých, tabuizovaných a někdy i naprosto základních a zásadních otázek.

Hierarchický tlak zase stojí za nekritickým přebíráním názorů a závěrů a individuální myšlení může zmást samotný mozek, řadící automaticky cokoli do určitýchzdánlivě souvisejících útvarů a logických celků. Mozek tak činí automaticky a nezajímá ho, zda své závěry náhodou buduje jen na dílčích, neúplných výsledcích či jen na některých výsledcích. Tady je nutné sledovat, zda bylo dodrženo kritické hodnocení, které má zpracovávat reprezentativní i náhodný objem dat. Někteří psychologové jsou specialisté na kritické hodnocení a jsou schopni sledovat určité konkrétní práce a vyhodnocovat ,,hodnotitele“ a jsou schopni zjistit, jak dalece ,,hodnotitelé“ dodržují kritické hodnocení a zda jejich závěr ještě vůbec spadá do oblasti vědy.

Pak může psycholog sledovat míru utváření vlastního subjektivního obrazu světa, kdy může být tento obraz mimo realitu archeologických nálezů a výsledky jiných oborů. Tento jev je spojen s utvářením informačního filtru, který prostě některým typům informací zabrání jejich začlenění. Překážkou k objektivizaci je běžně omezený úhel pohledu, úzkostné a nekritické lpění na určitých filozofiích, zásadách, principech či přáních. Častou deformací, se kterou se psycholog může u prehistoriků setkat, jehyperarcheologizmus, kdy je zaměněn dávný skutečný svět za umělý a fiktivní, stojící jen na tom, co se archeologicky dochovalo. Je to přesně opačný postup který se učí už malé děti do jednoho roku a to je předvídat děj, který nevidí. Přesněji předvídat průběh děje, který sledovaly, najednou ho nevidí a za chvíli ho mohou znova sledovat. Děti do jednoho roku se naučí vytvářet si prostorovou mapu prostředí, objektů a jejich vzájemných vztahů, proto očima hledají, kde se vynoří člověk na skluzavce poté, kdy v jedné části skluzavky vjede za plentu. Ve světě vědy se můžeme setkat s přesně opačnou a někdy velmi striktně dodržovanou zásadou ,,Co nevidíme, neexistuje ani neexistovalo a je tedy nevědecké se tím zabývat.“ To by se dalo vysvětlit jako produkt úzkostného strachu před omylem. A to zase může pramenit z prostředí, které je úzkostné, netolerantní a vypjaté.

Psycholog se může setkat i s prehistoriky, kteří se cítí velmi silně provázáni se společností a hájí její konvence, proto pro ně některé oblasti, otázky a problémy neexistují, protože neexistují ani ve společnosti.

Docela specifické, až pikantní je pro psychologa zjistit míru zkreslení prehistorika jeho mírou deformity k případnému úzkostnému upnutí se na některou oblast, v níž vyniká sběratelství. Sběratelství je jak jedním ze způsobů otevření se konkrétní realitě, tak způsob útěku před jinými realitami. Psycholog musí vědět, jestli člověk, kterého má před sebou bude vůbec schopen spolupráce při vytváření představ o někdejším životě nebo zda má před sebou těžký případ deformity nutkání obklopování se předměty – chorobného sběratelství, který vidí smysl jen ve shromažďování, oprašování, uspořádávání a péči o předměty jen ve své stávající, fyzické podobě. Pak pro takového člověka může být možná jen podoba prehistorických vědních oborů, které mu nebudou manipulovat a ,,ohrožovat“ jeho sbírky. Je možná i fobie těchto sběratelů z rekonstrukce, kde by jejich střepy hrnců nebo střepy z naštípaných kamenů měli v rukou nějací cizí, vzdálení lidé a transportovali je do,,živých komunit“. Je pravděpodobné, že právě sběratelé, kteří stáli u zrodu a prvotního rozhodujícího směřování archeologie, se rekrutovali právě i z určité části ,,velmi nadšených sběratelů“.

Další oblastí zájmu bude pro psychologa jednání, které je možné popsat jako důsledek teritoriálního a osobního obranářského chování prehistorika.

A samozřejmě speciální zájem bude ze strany psychologa směřován k dalším nejčastějším a nejvlivnějším zkreslujícím psychologickým mechanismům, jako nešťastný nástřel pevného bodu, jednoduchý a úsměv vyvolávající syndrom chlapáka, lidem přirozená projekce stínu persony, fascinující heuristické uvažování a podobně.

 

Psychologie a malířství

 

Je zajímavé, že stejně jako může psychologie sledovat hodnocení paleolitu u prehistoriků, může stejně sledovat výtvarné zpracování, rekonstrukční paleoetnologii i propagaci výsledků. Psychologie se tak prolíná kompletní rekonstrukční paleoetnologií. Dnes psychologie samozřejmě může zpracovat podklady pro stanovení strategie, jak nejúčinněji zpracovávat a propagovat výsledky rekonstrukční paleoetnologie, ale v podstatě jen kopíruje a říká jinými slovy přesně to, čeho si všímal před více jak 600 roky již Leonardo da Vinci.

Předně, když se rozhodujeme jak sdělit nejširší veřejnosti závěry našeho bádání, nabízí Leonardo především malířství. ,,Ve sporu malířství a ostatního umění vítězí u Leonarda malířství, je všestrannější než sochařství, umnější, nejsnadnější – je v něm proti sochařství více perspektivy a stínování, je bohatší o barvy. Malířství je víc než hudba, sloužíc lepšímu smyslu – zraku, je víc než poezie, neboť mezi básnictvím a malířstvím je poměr takový, jako mezi stínem a tělesem, který vrhá stín, je rozdíl jako mezi představou a skutečností. Malířství je nejvznešenější vědou, neboť je právoplatnou dcerou přírody, nelze se mu naučit tak jako matematice, nelze je kopírovat tak jako spisy, takže kopie je stejně cenná jako originál, každé dílo malířské je jedinečné, samo v sobě vznešené.“ (z Leonardových záznamů sestavil Pečírka 1975)

O sdělitelnosti malovaných obrazů da Vinci napsal: ,,Ta věda je užitečnější, jejíž plod je sdělitelnější, a proto naopak je méně užitečné, co je méně sdělitelné. Cíl malířství je sdělitelný všem generacím vesmíru, protože je podroben schopnosti vizuální… Malířství tedy nepotřebuje tlumočníky různých jazyků, jako potřebuje literatura, a bezprostředně uspokojí lidské pokolení tak, jak to činí výtvory přírody. Malířství znázorňuje smysl díla přírody s větší pravdou a jistotou, nežli slova nebo literatura, avšak písemnictví předvádí s větší pravdivostí slova, což nečiní malířství. Řekněme však, že podivuhodnější je ona věda, jež znázorňuje díla přírody, nežli ta, která znázorňuje díla strůjce, totiž díla lidská, jímž jsou slova, jako jsou poezie a podobné, jež procházejí jazykem.“

A o výjimečnosti malby a vizuálního vjemu dál Leonardo píše: ,,Oko, zvané okno do duše, je hlavní cestou, jíž lidský rozum může bohatěji a velkolepě zkoumat nekonečná díla přírody, a ucho je druhé a to se zušlechťuje věcmi vyprávěnými, jež oko vidělo. Kdybyste vy, dějepisci nebo básníci, anebo na druhé straně matematici, nebyli viděni okem, špatně byste o nich mohli referovat svými spisy, a Tys, básníku, zobrazíš-li příběh líčením pera, malíř mu štětcem učiní zadost snáze a dosáhne toho, že bude pochopitelný s menší únavou. Nazveš-li malbu němou poezií, bude moci malíř také říci, že poezie je slepým malířstvím. Nuže podívej: která osoba je postiženější, slepá nebo němá?“

Jestliže v souvislosti s obrazovými rekonstrukcemi někdo vystupuje proti nim, znevažuje je a jejich význam a má raději mrtvé exponáty, černobílá schematická znázornění a slovní popisy, tomu patří tyto Leonardovy myšlenky:

,,Kdybys pohrdal malířstvím, které je jedinou napodobovatelkou všech děl, jež lze vidět v přírodě, určitě bys pohrdal bystrou invencí, jež s filozofickou a důvtipnou úvahou pozorně zkoumá všechny vlastnosti forem, moře, krajiny, stromy, živočichy, byliny, květiny, které jsou obklopeny stínem a světlem, a skutečně, to je věda a legitimní dcera přírody, protože malířství zrodila příroda, kvůli přesnosti však řekneme vnučka přírody, protože příroda zrodila všechny viditelné věci a z těch se zrodilo malířství...“

Sugestivní realistická malba evokuje skutečnost, nutí lidi nad předváděnými ději a výjevy uvažovat a hodnotit je. Množstvím dat a informací v malbě nás nutí přemýšlet o spoustě údajů, témat a oblastí naráz, proto je barevná sugestivní malba větší učitelkou myšlení a větším kolbištěm předvedení znalostí a udělané práce, než dílčí černobílé, schematizované obrázky, samotné fotografie artefaktů nebo jen pouhý popis. Zkrátka malířství učí lidi myslet. Jaromír Pečírka si této skutečnosti všímá, když o Leonardovi da Vinci píše:

,,...když maloval obraz, vnášel do jeho organismu, do jeho stavby a skladby něco z přesnosti a konstrukce stroje. Chtěl, stejně jako jeho přítel Pacioli, aby jeho práce přinášely praktický užitek, aby podporovaly a učily lidi myslet…“

Realistická malba pracuje s reáliemi, představuje reálie a to nemůže jinak, než skrze studium reálií. Proto je malba popudem ke studiu reálií. To platilo i pro Leonarda da Vinci, jak uvádí Pečírka:

,,Malířství dávalo Leonardovi bezprostřední popudy ke studiu přírody i ke studiu člověka, k nauce o proporcích lidského těla, k anatomii…“

Když je zařazeno do metodiky v postupu práce u rekonstrukční paleoetnologie ono přemítání nad modelem u malíře během samotné malby rekonstrukce, můžeme se ptát, proč je to tak důležité. Leonardo si všímá právě tohoto aktivně-poznávacího aspektu malířství při zpracovávání témat.

,,Božská podstata, již má malířova věda, způsobuje, že malířův duch se přeměňuje v podobu ducha božského, jelikož se s neomezenou schopností rozlétá k vytváření podstat různých živočichů, rostlin, plodů, zemí, krajin, horských skalních útvarů, přízračných a strašných míst, která vyvolávají v divácích děs, a také sličných, příjemných a půvabných míst, rozkvetlých různobarevných luk, zčeřených vlnami mírných vanů větrů, sledujících vítr, který od nich prchá, řeky řítící se s prudkostí velkých přívalů z vysokých hor, unášející stromy vyrvané z kořenů…“

Zajímavostí je, že i filozofické principy, o které se opíral Leonardo da Vinci, postrádaly v oblasti kultury a umění evolucionalisticko-gradualistický princip. Asi bychom očekávali, že malíři dříve byli špatní a teprve směrem k dnešku jsou jejich díla lepší a lepší, například v oblasti chápání reálného obrazu. Ale Leonardo, jako vzdělaný dějepisec umění, si všímá, že tomu tak není, že nehraje žádnou roli, že přibývá universit, že lidé si myslí o sobě jen to nejlepší. A že se posouváme po časové ose od hloupé minulosti k dokonalé budoucnosti. Někdy proti stovkám a tisícům rádoby vzdělaných lidí může stát obyčejný malý vesnický chlapec…

,,Malba nebude výtečná, jestliže malíř bude považovat za autoritu malbu druhých, bude-li se však učit z přírodních věcí, vydá dobré plody, jak jsme viděli na malířích po Římanech, kteří stále napodobovali jeden druhého, a řečené umění upadalo od století k století. Po těch přišel florentský Giotto, který narozen v osamělých horách, obývaných pouze kozami a podobnými zvířaty, jsa přírodou obrácen k podobnému umění, začal kreslit po balvanech postoje koz, jež hlídal, a tak začal dělat všechna zvířata, jež viděl, takže po mnohém studiu předčil všechny mistry nejen svého věku, nýbrž i mnoha minulých staletí. Po něm umění upadalo, protože všichni napodobovali vytvořené malby, a tak ze století do století pokračovalo upadání tak dlouho, než florentský Tommaso, zvaný Masaccio, ukázal dokonalým dílem, jak se namáhali zbytečně ti, kdo nepovažovali za autoritu samozřejmě přírodu, učitelku mistrů.“

Tento Leonardův postřeh byl i jeho životním krédem, které zkoumá a zobecňuje známé principy. Zajímá se i o názory a principy, které hlásají autority a když zjistí, že mají problémy ze zobecňováním, sám jde danou oblast zkoumat a sám trvá na kritickém myšlení, i když celé okolí zůstává dlít v omylech.

V obracení se na veřejnost se Leonardo dostal do sporu s tehdejšími humanisty, nepsal totiž svoje spisy v latině, ale v lidovém živém jazyku. Jeho směrování bylo právě k nekomplikované a nejúčinnější službě lidem.

Je zajímavé, že v oblasti umění, ale i vědy je vždy určitý odpor z oficiálních míst k takovému přístupu služby či informací k veřejnosti, který je nejúčinnější. Například i Darwinovi bylo vyčítáno, proč vlastně svoje dílo o původu druhů nenapsal latinsky a jen pro odbornou veřejnost a proč se anglicky obrátil na nejširší veřejnost. Sochař Gerasimov sice dosáhl otevření ústavu pro rekonstrukce podob podle lebek, ale platil za to tím, že musel ponechávat svoje práce v neosobní bílé nebo kovové, neživé barvě. Sugestivní iluzivní realismus se brzo ukázal pro obrazové rekonstrukce jako nejideálnější a v díle Charlese Knighta získal velké ocenění už v první polovině 20. století. Je věcí psychologie, aby odpověděla, proč sugestivní realistický obraz světa, otevřený nejširší veřejnosti, tolik děsí mnohé vzdělané lidi a úředníky zrovna u nás, proč tak horečně odmítají takový projev, nebo jej zesměšňují a všelijak znevažují. To je aktuální právě u nás, kde působil geniální sugestivní iluzivní realista malíř Zdeněk Burian, jehož naprosto ideální práci si vlastně nikdy nikdo z archeologů specialistů na paleolit neobjednal.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги