рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci - раздел Образование, Kritick Tato Práce Je Zaměřena Především Na Oblast ...

Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a hrobů) především z období střední a nejmladší fáze mladého paleolitu (z doby před 30–15 tisíci lety). Práce se vymezuje na kulturní gravettienskou tradici (gravettienu a postgravettienu) z geografických oblastí celé Evropy a kultur z centrální Sibiře. Věnuje se postupnému systematickému popisu a interpretaci vizáže sošek a výbavě některých hrobů od nejzjevnějších a nejsnáze pochopitelnějších ke složitějším. Práce také hledá důvody často velmi nápadně rozdílných výsledků, právě mezi rekonstrukčními metamorfózami této práce a pracemi vyprodukovanými jinde. Charakter publikace je tak specifickým pohledem ze strany nové vyhodnocující a syntetizující disciplíny - rekonstrukční paleoetnologie. Stejně jako paleoetnologie (založená už roku 1865 /Svoboda, 1999/) je rekonstrukční paleoetnologie zaměřena na výzkum někdejšího života dávných, již neexistujících etnik. Její prioritou je však velký důraz na záměrnou práci s vizuálními materiály a systematicky pracuje na vzniku obrazových a jiných rekonstrukcí a jejich propagaci. Rekonstrukční paleoetnologie je velice úzce provázána s psychologií, jak v oblasti výzkumu dávných paleokultur, tak v oblasti propagace výsledků. Už Jan Jelínek (1990) upozorňoval na důležité vodítko při orientaci v paleolitickém materiálu a tím byl podle něj člověk: ,,...lidské chování, které je charakteristické pro náš druh Homo sapiens. Stejně tak i ostatní živočišné druhy mají své charakteristické chování. Chování, tzn. přístup k základním existenčním a mentálním situacím, je srovnatelný. Přináší v podobných situacích podobné reakce, a tím i podobné výsledky sledovatelné v zachovaných archeologických nebo etnografických dokladech." Rekonstrukční paleoetnologie má vlastní charakteristickou metodiku práce. Tím je rekonstrukční paleoetnologie vzdálena od některých sporů v současné prehistorii, kde vlastnosti, schopnosti a charakteristiky paleoetnik jsou někdy přiznávány na základě jiných kritérií, například příslušnosti paleoetnika k formě člověka (moderní-archaický) nebo jsou příliš závislé na analýze, provedené jen na základě dochovatelných materiálů, kdy v některých případech bývají tyto závěry generalizovány. Hlavně však vyhodnocující oblasti archeologie většinou nezpracovávají materiál v takovém zohlednění, které by šlo přímo použít jako podklad ke komplexnější vizuální představě (rekonstrukci) charakteru paleoetnik. Zvláštní důraz se klade i na biologické vzdělání a znalost evolučních mechanismů. Ba právě naopak, rekonstrukční paleoetnologie může také záměrně sledovat oblasti archeologie a antropologie, jejich metodiky a závěry a sledovat psychické zkreslující jevy.

 

Zase je důležité připomenout, že negativních důsledků v biologické oblasti v práci nekompetentních hodnotitelů paleokultur si všímá i Jan Jelínek (Jelínek, 1990).

Velmi nešťastně však může v rekonstrukční paleoetnologii dopadnout i divoká aplikace psychologie. Jde totiž o to, abychom vzájemně propojovali současné jednotlivé vědní obory, či současné jednotlivé oblasti téhož oboru. V praxi jsou právě s takovým propojením mnohdy neuvěřitelné potíže, řada oblastí v určitých oborech a mnohá dodnes používaná klišé jsou na beznadějně zastaralé úrovni 19. století. Stav například v samotné psychologii popisuje Fraňková a Bičík takto: ,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky člověka od ostatních živočichů. Obvykle je příčinou faktická neznalost současných poznatků o chování, někdy i nepochopení toho, jak se liší současná srovnávací psychologie od zoopsychologie konce 19. století." (Fraňková, Bičík, 1999)

 

Představy o chování a vizáži různých kultur paleoetnik jsou dnes velmi odlišné, podle různých směrů, škol, ústavů a autorit. Vidíme také řadu metodik a cest, jak k těmto závěrům kdo přišel. Právě rozpor v metodice může být dnes příčinou řady i zásadních nesrovnalostí, zvláště jsou-li některé postupy už mimo samo kritické hodnocení, které má být základem vědeckého bádání. Častěji lze však označovat některé, především komplexnější představy a závěry, jednoduše jako neinformované domněnky charakterizované představami, které jako by zapomínaly na ten který dokladový archeologický materiál, nebo v oblasti srovnávacích materiálů se pohybují ve vzduchoprázdnu a nebo čerpají ze zastaralých, překonaných materiálů. Například Jan Jelínek upozorňuje na skutečnost, že badatelé bez biologického vzdělání mají značné problémy při hledání příčin změn charakteru archeologického materiálu (Jelínek, 1990).

 

Rekonstrukční paleoetnologie, která se formovala na samém počátku 21. století je logickou reakcí na prudký rozvoj srovnávací psychologie, etologie, biochemie, genetiky, sociobiologie a evoluční psychologie. Rekonstrukční paleoetnologie je logickým, syntetizujícím vyústěním nejnovějších výsledků těchto, často nových oborů a to vyústěním v oblasti poznávání dávných etnik. Například sama moderní evoluční psychologie se konsoliduje teprve na počátku 90. let 20. století, reagujíc tak na kognitivní psychologii a na evoluční biologii, která se právě v tomto období bouřlivě a zcela revolučně rozvíjí, díky odhalování mechanismů mikromolekulární genetiky. Záhy je však tvrdě kritizována a to především v koncepcích, které počítají s gradualistickým (postupným a plně plastickým) změnám v chování i v rámci jediného živočišného druhu. Propagátor evoluční teorie náhlého výskytu a stáze Stephen Jay Gould byl první osobou, která se musela proti takovému pojetí rázně postavit. Gradualistická evoluční psychologie se skutečně dodnes vznáší nad archeologickým materiálem, stejně jako kdysi v paleontologii gradualistická evoluční teorie nad paleontologickými nálezy. Ale tak, jak se paleontologové mohou plně spolehnout na dlouhodobou neproměnlivost rostlinných a živočišných druhů - stázi, a to ve stratigrafii, tak se v archeologii můžeme spolehnout na dlouhodobou neproměnlivost jednotlivých kultur. Proto při hodnocení materiálů kolem chování člověka v minulosti se budeme muset zcela evidentně zabývat i evolučními mechanismy a teoriemi, které jsou četné a jak už dnes víme, zjednodušení je cestou k nepochopení reálných a velmi složitých evolučních procesů. V současnosti se bez takového rozhledu absolutně neobejdeme ( Petr, 1996).

 

Proč paleoetnologie? Právě při vytváření si představ kolem schopností paleoetnik se cosi podstatného změnilo vůči holocénním kulturám (mladším 10 000 let). Je zde jiný kulturní vzorec chování. Neolitické kultury fixované změdělstvím k jednomu místu sáhly k hlíně jako k universálnímu materiálu. Střepy jsou to, co hýbe holocénní archeologií. Keramika a hlína proniká všude. Jako mazanice do stěn obydlí, na střechu domů, promítá se do hrníčků, hrnků, hrnců a misek, proniká do textilu coby závaží a setrvačníky, stává se generalizující surovinou pro výrobu venuší a dalších lidských a zvířecích sošek. Z hlíny jsou hračky i kulturní předměty. Do hlíny se promítají kulturní vzorce tak výrazně, že archeologie tento stav akceptuje a rozpracovává typologii střepů a jejich charakteristik a najednou máme kulturu s moravskou malovanou keramikou, lineární, vypíchávanou, zvoncovou a další. Keramika ale nikdy v holocénu nemizí, provází nás starověkem i středověkem a je stále tím, co archeologům prozradí časové a kulturní zařazení. A keramika nás provází dál novověkem a dokonce dodnes snad není domácnosti, kde by se vůbec nevyskytovala. Drtivá většina lidí u nás dokonce několikrát denně sedává na velké, keramické nádobě se dvěma otvory. Keramice rozumíme, žijeme s ní, dovedeme v ní dobře číst. Keramické předměty jsou předměty vzniklé konstruktivní tvořivostí, přidáváním a modelováním hmoty. Jsou to plastiky, které nám dávají ten jasný pozitiv pohledu na lidské schopnosti a dovednosti. Keramika je spojena v našem podvědomí s jemnými pohyby, pečlivostí, tvarováním a citem pro materiál a formu. Protože je keramika součástí naší kultury, jsou nám pak blízké i kultury i lidé, kteří keramiku vytvářely.

 

Jestliže však kulturní vzorec změníme, dojde k radikálnímu zvratu. Kultury dávných lovců a sběračů jsou kultury nomádské. Nemohou využívat hlínu, je to pro ně naprosto nevhodná a špatná surovina. Dlouho se zpracovává, je velice těžká a výrobky z ní jsou křehké. Navíc na řadě míst je jako surovina nedostupná. Takové kultury vyhledávají pak materiály jako kůru, dřevo, proutí, kůži. S těmito materiály bravurně zacházejí, protože konstrukční přístupy, řemesla a výtvarné cítění má stále stejného původce a tím je moderní člověk Homo sapiens sapiens. Všechny ty hrníčky, hrnce, mísy, setrvačníky, zátěže, sošky, venuše, hračky a kultovní předměty jsou pak z těchto lehkých a snadněji dostupných mteriálů. Bohužel na rozdíl od keramiky jsou nedochovatelné. A tak jediné, co opravdu archeologové spolehlivě nalézají, jsou kamenné nástroje. Ty však vznikly úplně jinou formou tvořivosti, než keramika. Totiž oním negativem činností - destruktivní tvořivostí, odbíjením úštěpů z kamenného jádra. Síla, násilí, hrubost se automaticky vybavuje hodnotitelům a už jen mechanismus vzniku takových nástrojů tvoří jasný a pevný nástřel, jehož silného vlivu se nikdy nezbavíme. A to ani přesto, že kamenné nástroje jsou mnohdy bravurně vyštípány a doretušovány. Nemáme zde jemnou plastiku, ale skulpturu, dílo lidských rukou, spojené se silou svalů v okamžiku jeho zrodu. A tak podvědomě lidé hodnotí jiné lidi, totiž tvůrce dávných kamenných nástrojů, jako silové, hrubé, syrové a celkově negativní. Ve skutečnosti vedle střepů kamenné industrie vesele dál i holocenními kulturami, vedle nádob nádherné moravské malované keramiky z neolitu, běží kamenné nástroje stejně tak, jako vedle nádob a bronzových nástrojů v epoše kovů.

 

Při hodnocení paleolitu tedy postrádáme celou jednu výraznou složku suroviny z hmoty, které tolik rozumíme a jsme s ní každodenně spjati po nespočet generací. Proto posuzovat kultury bez takové složky je pro nás velice obtížné, ne-li rovnou nemožné. Pro takový soud totiž ztrácíme cit. Proto zde už určitě nevystačíme jen se samotnou archeologií, co by interpretkou dávných událostí a věcí a musíme otevřít další oblast, která nám pomůže z toho mála archeologických materiálů vyčíst maximum možných informací, které by nám jinak unikaly.

 

V reále se vždy našli někteří lidé, kteří se považovali za odborníky na chování dávných etik, ačkoli proto neměli odpovídající vzdělání ani znalosti, i když jakási formální souvislost tu byla. Ti se pokoušejí pouštět do kritiky materiálů a hodnocení materiálů kolem paleolitu, vycházejíc přitom z naprosto zastaralých pozic. Největším paradoxem je, že tito samozvaní, nebo někým samozvaným oslovení výtečníci se nestydí na dané téma hovořit ve snaze degradovat mladopaleolitického člověka tak, aby vyhovoval stařičké gradualistické hře na schodiště z barevných dřevěných kostek, kdy na každé kostce schodiště je obrázek narovnanějšího a méně chlupatého jedince. To mohou tak vesele tvrdit jenom proto, že nic nevědí o druhé straně, čili o nejstarším paleolitu. Kdyby měli informace, co se děje tady a jaké soubory nástrojů jsou nacházeny zde a jak vypadá skutečně kritické a logické hodnocení představivosti či řemesla a jaké jsou skutečné časové posloupnosti technologie výrobců těch starobylých nástrojů, asi by se sami začali psychicky hroutit, protože by jim padal celičký jejich svět s jeho jednoduchounkým pořádkem, poklizeným na úhledné, barevné hromádky. Samozřejmě, že mladý paleolit, kam patří naše kultura gravettienu, nebyl časově ani biologicky pro člověka žádný pravěk a je jen o málo starší, než stará říše v Egyptě a tedy je tato kultura stále nesena jedním biologickým druhem člověka.

 

Dnes je možné registrovat i zásadní změny v hodnocení schopností dávných lidí, dokonce i na tom opačném, nejstarším konci pravěku v hodnocení těch nejstarších kultur. Abych nechal mluvit jednoho významného českého paleolitika, který situaci pěkně popsal: ,,Za nejstarší lokalitu s výskytem kamenných štípaných nástrojů je v současnosti považována Kada Gona v Etiopii.... Tyto nálezy, označované za preoldovan, přitahují pozornost odborné veřejnosti, především z toho důvodu, že kamenné štípané nástroje zde nalézané nevykazují znaky nahodilosti či zjevné primitivnosti, ale dokládají, že byly vyráběny s jasným záměrem a představou o jejich tvaru a použití. Jsou již tak složité, že i při experimentálních pokusech trvalo dnešním lidem určitou dobu, než se naučili ekvivalentní nástroje vyrábět, což mimo jiné dokládá existenci technologického procesu v době před 2,5 mil. lety, který měl svoje předem vymyšlené postupy (chaine opratoire). To navozuje otázku, v jaké fázi poznání nejstarší lidské kultury se v současné době bádání pohybujeme." (Fridrich, 2005)

 

Rekonstrukční paleoetnologie tak vlastně zcela nutně rozděluje tlustou červenou čarou pohled na vyhodnocení schopností paleoetnik na předtím a potom.

 

Vedle rekonstrukční paleoetnologie však nutně bude existovat určitý vliv tradicionalismu, který bude nějakou dobu doznívat. Tato práce se mimo jiné zabývá i tímto tradicionalismem, který je v současnosti prakticky izolován jak od rekonstrukční paleoetnologie, tak částečně i od současné kulturně sociální antropologie i archeologie. To znamená, že jakýkoli specialista na paleolit je dnes úplně nebo alespoň částečně na opačné straně, než je tradicionalismus. Nicméně tradicionalismus je velmi silně zakotven u zbytku společnosti, to znamená, že se týká naprosté většiny populace. Proto věnovat se této většině a účinně ji obeznámit o současném stavu a možnostech informovaného nazírání na fakta, je také jedním z velice důležitých úkolů této publikace.

 

Nejčastější příčinou rozporů jsou však určité četné psychické mechanismy, které vedou k nejrůznějším iracionálním představám (pseudovědě a pseudorekonstrukcím). Ke kolosálním zmatkům přímo přispívá také naprosto kuriozní situace, že neexistuje jediné pracoviště, které by se systematicky a profesionálně věnovalo rekonstrukcím a rekonstrukční paleoetnologii. Těmto jevům tato publikace také věnuje značnou pozornost. Právě v oblasti gravettienu je archeologie bohatá, co se týká množství vykonané vyhodnocující a analytické práce, protože v posledních letech se zde uplatňuje procesuální a postprocesuální archeologie jako geoarcheologie, etnoarcheologie, kulturní ekologie, sídelní archeologie a další. Přesto jsou výsledky některých badatelů pro určité oblasti diametrálně odlišné a nebo jsou připomínkovány značně závažnými argumenty z oblasti kritického hodnocení. Asi nejznámější spory se týkají předmětu lovu mamutů. Na konferencích i v odborném tisku registrujeme u nás velký spor o pavlovienský textil, ale určité potíže jsou i kolem představy o klimatu i kolem výsledků sídlištních analýz, antropologického rozboru koster atd. Pro pozorovatele z vnějšku je to pochopitelná situace, protože archeologie má jen minimum pracovníků zkoumajících danou oblast a může docházet ke specifickým zkreslením, které jsou zařaditelné do oblasti individuální psychologie. To vše navíc může být iracionálně umocněno hierarchickým postem takového archeologa, který má pod sebou zaměstnance a studenty. Proto se paleolitikové - archeologové všelijak navzájem scházejí a konzultují a porovnávají svoji práci. Z tohoto důvodu je nutné dívat se na vyhodnocující archeologii jako na živý, měnící se aktuální proces.

 

Některé současné konvenční i netradiční cesty k řešení charakteru paleoetnik stojí na základě oborů, které se nezabývají komplexním studiem paleoetnik, ale jsou především vymezeny vlastním zájmem daného specifického oboru. Pak jsou výsledkem mnohdy jen dílčí závěry (nezřídka před veřejností, sponzory a grantovými chlebodárci neprávem vydávané za konečné výsledky). Jindy si specialisté plně uvědomují svůj vymezený pohled na věc zúženým úhlem své vědní disciplíny.

Není dnes problém najít na podporu takového tvrzení citaci od součastných autorit na gravettien, například Martin Oliva při popisování hmotných projevů někdejších stanic připomíná: ,,Uvedené dělení (podle důležitosti jednotlivých paleolitických stanic) ovšem vychází z archeologické perspektivy a nemusí přesně odpovídat tehdejší sídlištní hierarchii.“ (Oliva,1999). Stejně kriticky se staví k dochovanému materiálu, o nějž se opírá archeologie, i Petr Škrdla, který zase upozorňuje na fakt, že:,,Archeologické nálezy a etnografická pozorování ukazují, že převážná část (95%) materiální kultury lovců a sběračů v minulosti i v současnosti je vyrobena z materiálů, které se v paleolitických kulturních vrstvách nedochovají (dřevo, rostlinná vlákna). (Škrdla, Zhodnocení technologií výroby kamenných nástrojů)

A do třetice Jiří Svoboda, když popisuje jednu z vyhodnocujících disciplín archeologie - typologii upozorňuje: ,,I typologie má své meze a překročí-li je, vytváří místo dějin lidí jen samoúčelné dějiny předmětů, navíc často chronologicky nespolehlivé.“ (Svoboda 1999)

 

Proto někdy prehistorikové a zejména právě gravettologové neoznačují dané paleolitické materiály za doklady z určitých kultur, ale spravedlivěji za materiály patřící do okruhů určitých konkrétních technokomplexů (především štípané industrie). Skutečné rozdělení a vytvoření systematiky dávných etnik tak, aby odpovídala skutečnému někdejšímu etnografickému dělení (etnik, kmenů, národů, skupin, spolků atd.) je totiž dnes naprosto nerealizovatelné. Proto se užívá umělá systematika, vytvořená především na základě technologií výroby kamenné industrie. U paleoetnik sběračsko-loveckého typu, který se vázal na mírnější klima, je poměr nedochovatelného materiálu vyšší, než u severských loveckých populací. U technokomplexů sběračsko-loveckého typu nám často chybí archeologický umělecký materiál (slonovina a kost, protože se dávalo přednost dostupnějšímu a lehčímu dřevu). Teprve severské lovecké společnosti, které vzhledem k podmínkám využívaly náhradní materiály za dřevo (slonovina, kost, parohovina, vzácně i měkký kámen a keramika), nám poskytují nějaký solidnější materiál, dokládající uměleckou kulturu. Pak označení technokomplex (například pro gravettien) je určitě umělý název, který se však v reále netýká jen společné techniky výroby tzv. gravetek (malých hrotů s jedním, uměle otupeným bokem), ale například další umělecké, konstrukční a řemeslné výroby a cítíme tak za tímto označením i mnohem více.

Pod označením gravettienský kulturní okruh nebo gravettienská kulturní tradice si zase můžeme představit určité kulturně-umělecké společné znaky, jakými jsou především stojící, statické venuše s rukama těsně na těle, s nohama těsně u sebe a se společným umělým kánonem proporcí, který je charakterizován především přesně opačnou výškou umístění klínu a spodku zadečku, než je u skutečné lidské anatomie. Kánonem zde přesně vymezuje možnosti pozic rukou na těle a preferuje určitý konkrétní specifický anatomický znak, jako je umístění tuků těsně pod pasem na pánevních kostech. Takové označení je také umělé, protože může zahrnovat jak náhodné paralely, tak jen cizí přejaté prvky. Teprve vzájemným porovnáváním námi sestavených umělých celků vzniká pole pro skutečné pochopení vztahů opravdových a specifičtějších někdejších kulturních a sociálních skupin. Pro oblast pochopení politických a národnostních (etnografických) skupin je rozbor archeologického materiálu jen stěží (a jen okrajově) použitelný, naopak v oblasti kultury je takový materiál někdy postačující. To proto, že kulturní vlivy se mohou šířit i napříč národy, zejména jsou-li provázány naprosto striktním a naléhavým diktátem prudkých klimatických či ekologických změn. Tato práce pojednává právě o zpracovávání jedné takové kulturní tradice.

 

Vedle kamenné industrie sleduje archeologie další společné kulturní znaky, zájem o určitá lovná zvířata, určitou topografii krajiny, sídlištní charakteristiky, pohřby, umění atd. Proto je v některých případech možné uvažovat, že máme v rukou materiál, který lze označovat přece jenom za něco více než za pouhý technokomplex. A to je i případ gravettienu a jeho místních variant.

Tyto technokomplexy zpracovávají a vyhodnocují tradiční obory a to jen ze své vlastní pozice a to je v pořádku. Když však kvůli televizi, filmu nebo expozici zjistí, že tento pohled nedostačuje k plnější rekonstrukci, nepřipustí si svá vlastní omezení a pokusí se vykládat schopnosti někdejšího etnika jen na základě svého oboru. Tím dojde pochopitelně zcela zákonitě k zásadnímu porušení kritického myšlení a takoví hodnotitelé jsou už mimo vědu. Taková situace má však společného jmenovatele a tím je absence písemných postupů a prací na dané téma, jinak by takové práce byly snadno kritizovatelné. Potíž je, že se občas takové práce přece jenom objeví, ale v podstatě jsou podobné názory beztrestné a navíc jsou pro velkou část veřejnosti dobře přijatelné. Dodnes uspokojivě nevíme, jak se s takovou situaci vypořádat. Paradoxně, kdyby totéž udělal lékař nebo řemeslník na stavbě, kdyby se pustil do něčeho, k čemu nemá potřeblou kvalifikaci, ani takovopu práci neumí, bylo by to v naší společnosti hodnoceno jasně negativně. Tady nám to však s podivem vůbec nevadí. Chcete hodnotit jiné lidi? Chcete vynášet soudy o jejich schopnostech? Nemusíte se zabývat psychologií, nemusíte sledovat sociobioologii, nemusíte nic vědět o evolučních mechanismech. Staňte se prostě archeologem!

 

Pravdou je, že dnes ani nevíme, jak přesvědčit dané úředníky, aby rekonstrukční paleoetnologie mohla vůbec oficiálně profesně existovat. Aby se neusmívali a nešoupali žádosti o otevření takového pracoviště archeologům, protože "...to prý pod ně spadá...". Archeologové řeknou, že to pod ně nespadá a že na takovou práci peníze nemají, ani na ni neseženou granty a tudíž ji nemohou financovat a úředník se usměje, protože má o starost méně: "Vidíte, ptal se archeologů, protože ti mají na starost pravěk a oni o rekonstrukční paleoetnologii neměli zájem, tudíž jistě taková práce nebude asi potřebná. Ti pravěcí vopičáci nám za to nestojí". Proto je nutné v současnosti zajistit profesionální pracoviště zaměřené na rekonstrukční paleoetnologii. Jistě se to podaří, archeologie prošla kdysi také svým amatérským obdobím. Situace je však v současnosti krizovou, protože návaznost na práci Zdeňka Buriana po výtvarné stránce se již z velké části uzavřela.

Například archeologie pracuje jen s malým zlomkem předmětů a stop někdejších lidských činností (oproti původnímu, skutečnému žijícímu etniku). A tyto stopy bývají někdy navíc druhotně pozměněny a přemístěny. Síla archeologie a její smysl je v hmotném, dokladovaném materiálu, ale tím je zároveň silně vymezen její zájem ve smyslu daného paleoetnika, proto klidně můžeme mluvit o redukcionismu. Archeologie ze své podstaty nemůže říci nic o někdejším integrovaném celku, protože je ze své podstaty redukcionistická. Z duše mi mluví docent Jiří Svoboda, když v úvodním slově k poznámkám ke struktuře myšlení paleoetnik (Svoboda, Čas, prostor, příběh a identita 2000) píše: ,,Geneze lidského myšlení je otázka přesahující rozměry archeologie jako disciplíny, její metodickou výbavu i výpovědní schopnosti fragmentálního archeologického záznamu.“ Redukcionismus vidíme také v některých specifických oblastech antropologie, i když ta má teoreticky programově možnost zajímat se o někdejší integrovaný celek, například kulturní (sociální) antropologie, která je někdy i otevřená psychologii (podobně smýšlí i Jiří Svoboda už ve výše uvedeném příspěvku). Ale protože ani tento obor své kompetence plně nikdy nevyužil a neprodukoval systematicky zpracovávané a komlexní představy o paleoetnikách v rekonstrukcích, je racionální a správné předpokládat, že se tak nebude dít ani v budoucnu. (Zajímavé je, že moje odborné práce z oblasti rekonstrukční paleoetnologie bývají někdy vřazeny právě k antropologii, ale mohly by být také klidně přiřazeny i k psychologii).

 

Antropologie jde však vlastním směrem a řeší si své vlastní dlouholeté úkoly a i kdyby byl tento směr velmi blízký, je stále na jiné koleji.

Každý z jednotlivých oborů se vyvíjí, hlídá a zkoumá si vlastní pole a tím je jak zahlcen novými výzkumy, tak samozřejmě revizemi starších. S časem se mění přístupy, metodiky i podmínky, takže je občas nutné zásadně zrevidovat dřívější výzkumy. A tím se každý stávající obor sám zahlcuje a už se nestíhá otevírat novým, byť potřebným a logickým oblastem. Mnohdy totiž revize starších výzkumů přinášejí velmi zásadně odlišné výsledky od těch původních. Proč tomu tak je, můžeme ukázat na příkladu tendenčního vyhodnocení archeologického materiálu pod tlakem vlastní představy, popsaného Olivou u práce Karla Mašky kolem hromadného hrobu v Předmostí z konce 19. století. Oliva si všímá jak tlaku vlastního očekávání, tak tlaku tehdejších představ společnosti a problematičnosti celkové archeologické situace a zcela správně upozorňuje i na vliv, který měly počínající právní tahanice s archeologickým rivalem Martinem Křížem (Oliva, Mýtus hromadného hrobu v Předmostí). Do vědy vstupuje uvědomění si psychologického rozměru hodnotitelů, který výsledky vědy může neuvěřitelně ovlivnit a stojí za to jej registrovat a zabývat se jím. Co se týká samotných komplexních rekonstrukcí, tam těchto mechanismů velmi přibývá a bez specifického postupu není vůbec možné materiál racionálně vyhodnotit.

 

Z daného lze snad tušit, že věda sama se logicky rozpadá na jednotlivé oblasti. To proto, aby bylo možno dané oblasti jednotlivě a efektivně zkoumat, ale pro celkové hodnocení je nutné zpětné syntézy, tedy multidisciplinární cesty. A i tato multidisciplinární syntéza musí mít nějakou naprosto konkrétní podobu, metodiku a pravidla. Přesvědčení, že je to nutný a reálný úkol vyplývá ze současného směrování sociobiologie, která šíři lidského chování podstatně zúžuje z volného projevu naprosto svobodné inteligence, která by měla tisíce a statisíce variant a podob na projev takové inteligence, která je ve své variační šíři velmi úzce, přísně a nekompromisně vymezena svojí biologickou podstatou. To je pohled na věc, který si můžeme udělat také ze strany psychologie. (Podobné nebo stejné úvahy najdeme také u sociobiologa, někdejšího profesora na Harwardské universitě, Eduarda Wilsona /Wilson, 1978/).

Proto v této práci je kladen zvláštní důraz na metodiku a na kritické hodnocení, ke kterému je rozhodně třeba se vracet, protože to je obdoba medicínské Hippokratovy přísahy v oblasti vědeckého zájmu o prehistorii a vůbec neškodí si ji občas přeříkat. Tato práce zpracovává materiál podle zásad rekonstrukční paleoetnologie, tudíž se nesnaží hned vysvětlit především některé atraktivní otázky. Například proč někdejší lidé zhotovovali lidské figury na rozdíl od konvenční starší prehistorie (např. Augusta Josef, Zrození venuše 137-139, Krajské nakladatelství Olomouc 1960). Rekonstrukční paleoetnologie vlastně staví úplně na logické posloupnosti poznání, takže nemůže vysvětlovat vznik určitých kulturních aspektů ani jejich funkci, pokud ještě nebyla pochopena samotná podstata pohledu na určité předměty. Jinými slovy, dívat se na artefakt vůbec ještě neznamená ho vidět. Jan Jelínek (Jelínek, 1990) nazval 20. století dobou pokusů o vysvětlení vzniku umění a jeho funkce pro paleolitickou společnost. Při revizním pohledu je však možné se dívat na takové snažení jako na nadhodnocené a netečné k základním údajům. To znamená, že je také možné nahlížet na 20.století jako na dobu naprosto předčasných závěrů. (A s výjimkou posledních dvaceti let 20. století takové tvrzení nebude jistě nijak přehnané.)

 

Rekonstrukční paleoetnologie se musí také vyhnout zmatečnosti zahlcením záplavou materiálu, které je blízké společnému a velkolepému předvedení všech sošek (a také i samotných ,,symbolů vulv“) z celého mladého paleolitu a dokonce neolitu dohromady a to i přes snahu odlišit alespoň dílčím způsobem věcnou, kulturní, mytologickou a časovou rozdílnost (Jelínek Jan, Velký obrazový atlas pravěkého člověka, 1977, 370-413). Pro zamrznutí řešení úkolu si však stačí vzít nevhodný, úzce vybraný materiál, jako jsou kubické venuše nebo naopak silně geometrizované venuše, jak svoji zkušenost popisuje Jiří Svoboda po té, když chtěl ze silně geometrizovaného výtvarného stylu našeho pavlovienu získat konkrétní data, která by vypovídala o ,,genezi lidského myšlení“ (Svoboda Jiří, Čas, prostor, příběh a identita-poznámky ke struktuře paleolitického myšlení, Archeologické rozhledy LII, Praha 2000).

Stejně tak je předčasná a zmatečná otázka ,,Proč hroby mají takový a takový specifický charakter? Přijít a vzít si atraktivní trojhrob a hned nastolovat teorii, která je evidentně prvoplánová, nemytologická a silně poznamenaná našim kulturním zastíněním, je v současnosti určitě přinejmenším nezodpovědné, neřkuli rovnou diletantské (například televizní pořad SEX BC Stone Age). Údajné zabití mladých lidí v dolnověstonickém trojhrobu jako potrestání za sexuální prohřešek je značně spekulativní a nález lze vysvětlit daleko přirozenějšími způsoby.

Tady platí opatrně, ale pevně vedená poznámka:

,,Nejprve pánové ukažte, jak jste zpracovali daleko jednodušší materiál!“

Těžko je možné brát vážně samotná tvrzení o proražení lidí kůlem, o noži, jakož o poprášení barevným práškem, když už Klíma jasně upozorňuje na naprosto evidentní fakt, že zde máme nález části barevné, hliněné kompaktní krusty, tedy někdejší hutné hliněné masky, která je také i v samotném pořadu vidět. Tvůrcům filmové pseudorekonstrukce vůbec nevadilo, že zde ukazují jak skutečnou krustu, tak konvenční představu, že mrtví byli posypáváni barevným práškem (jak to vidíme i na stařičkém obraze Zdeňka Buriana - pohřeb muže Brno II).

Jak vážně brali tvůrci tohoto pořadu archeologické materiály, je také možné sledovat i u náhrdelníku u prostřední osoby. ,,Pračlověk" měl na sobě náhrdelník, protože se to všude maluje a traduje a tak je dáme i těmto ,,pralidem". Co na tom, že tito lidé žádné náhrdelníky v hrobě neměli? Jejich chyba, ale my to napravíme! Podívejte a už vypadají jako správní ,,pračlověci“. A tak při detailních záběrech skutečně uvidíte na gravettienském severu nikdy nedoložený náhrdelník.

A samotné zabíjení lidí v pavlovienu nebo dokonce v souvislosti z trojhrobem? Jeden z aktérů pořadu, Jiří Svoboda, ve výše zmíněné práci si je plně vědom onoho zkreslujícího pohledu a uvádí: ,,U žádného ze známých hrobů (v našem pavlovienu) ovšem nelze prokázat, že by mrtvý podlehl nějakému násilí. (Svoboda, 2000)

Taková informace se tvůrcům filmové představy evidentně nehodila, stejně jako Svobodovo upozornění v samotném televizním pořadu, že nám uniká smysl trojhrobu. Tvůrci pořadu si smysl našli. Přesně v duchu 20. století, kdy bylo hledání smyslu cítěno jako povinnost vůči společnosti. Ale se zkratkovitým, zbrklým uvažováním se setkáváme v poslední době i jinde.

Například ve snímku Země ledu (Discovery Chanel) se dozvíme, jak je inteligence důležitá a jak lidé mají největší mozky mezi lidoopy a paviáni mezi opicemi a je to proto, že obé žijí sociálně ve skupinách. Toto tvrzení je přespříliš závažné, než aby se mělo rychle v divákově hlavě vstřebat jako prostá realita. Prvně přece musíte pánové doložit, že nejméně inteligentní mezi lidoopy jsou samotářští orangutani, že mají nejmenší mozky a pak, že opravdu paviáni mají skutečně nejsložitější sociální strukturu organizace mezi opicemi a že jak v Africe, tak i v Indii nemají obdobu.

Jinak si totiž pořád myslím, že právě člověk a pavián žijí především mimo prales a mimo stálé zdroje vody v potravě. Jedná se podle mě spíš o systém hospodaření s vodou a tepelnou regulaci. Ale možná, že velikost mozku u paviánovitých je mezi opicemi největší prostě už proto, že paviánovití jsou největší mezi ostatními opicemi (na což nás však tvůrci filmu neupozornili!). Především bych nenápadně upozornil ty, kteří měří každý kubický centimetr inteligence pravítkem, aby se podívali do skutečného klinického života, kdy někteří pacienti musí mít odstraněnu celou jednu hemisféru mozku a to, co jim zůstane, je na centimetry srovnatelné se šimpanzem a jaksi to neznamená, že tito lidé nejsou lidmi, dokonce se nepromění v úplné hlupáky, ,,pračlověky“ ani v lidoopy. Myslím, že je na čase přijmout pohled na individuálnost chování druhů z pohledu moderní sociobiologie a genetického předprogramování mozku daného organismu a že dnes rozhodně nevystačíme s vědomostmi na úrovni prosté fyziky objemu hmoty mozku počátku 19. století.

Je dobré konfrontovat předkládané teorie či tvrzení i v rádoby vědeckých pořadech s reálným životem a podívat se, zda patřičné teorie nemají tak náhodou závažné potíže se zobecňováním.

 

Někteří vědci nebo propagátoři témat o pravěku se v zápalu hry najednou ocitnou mimo hřiště, kdesi na zadním dvorku pseudovědy a pavědy a dokonce i hrou fascinovaní kameramani tam s nimi vběhnou také a točí a točí, dodávajíc září reflektorů celé situaci důstojnou přesvědčivost. Vladimír Podborský užil pro popis takové podobné situace trefný termín ,,vznášení se“ nad a mimo realitu archeologického pramene.

Rekonstrukční paleoetnologie je vlastně na té tiché a klidné odvrácené straně Měsíce, kde se věnuje především těm nejednodušším věcem ve výkladu obsahu materiálu, jako například co materiál vlastně zobrazuje? Jaký je materiál v celku? Jaký je v detailech? Máme na stole celý materiál, nebo je to jen jeho zlomek?

Řazení jednotlivých paleolitických materiálů a jejich zpracování v rekonstrukčních metamorfózách je také zcela odlišné od velké části dosavadních zvyklostí, kdy se posuzovatelé především věnovali hlavně jen té oblasti, kterou právě nebo nedávno vykopávali a prostě hledali jen nějaké srovnávací materiály pro snadnější pochopení jejich archeologického materiálu. Nebo se věnovali výběrově jen materiálům, které měly podpořit jejich specifické teorie vzhledem k materiálu, který vykopali nebo ho výběrově zpracovávají (steatopygie, těhotenství, sexualita, skryté mužské nebo ženské sexuální symboly, symbol přejídání a bohatství, přání bohatství a přání obezity a tak dále). Vlastně i práce doktorky Sofferové byla přes svůj široký záběr výběrová. Její práce v materiálu střední a nejmladší fáze mladého paleolitu se týkala především jen těch materiálů, které někde připomínaly tkaniny nebo užití technologie pletení a košíkování (Sofferová, 2002).

Nespokojenost s tímto ,,volným“ přístupem, silně umocněným v poslední době se rozvíjejícím, nekriticky pojatým přístupem izolovaného vyhodnocování archeologického materiálu (v obecné poloze), trefně vyjádřil Vladimír Podborský v publikaci zaměřené studentům: ,,Chápu, že mnohým příslušníkům mladé generace se zamlouvá únik od ,,rigidní“ materiálové archeologie k líbivým tématům nadstavbového charakteru, psaných navíc lehčím slohem, formou eseje či polovědecké beletrie, kde se autor nemusí namáhat se vstupním vědeckým materiálem, obtěžovat se s citačním aparátem, kde je v podstatě nekontrolovatelný.“ Podborský dále rozvíjí:,,Postmoderní (v archeologii postprocesuální) doba takovému stylu nahrává: publikace tohoto druhu jsou i komerčně výhodné. Ale budeme-li se takto trvale ,,vznášet“ nad vlastními archeologickými prameny, budeme ještě vědci?" (Podborský, 2000, 49-53)

 

Proto se rekonstrukční paleoetnologie vrací k nejpůvodnějšímu materiálu do úplného základu a stejně i tato práce postupuje podle metodiky rekonstrukční paleoetnologie systematicky od nejjednodušších úkolů ke složitějším a to pokud prameny dovolují v co nejkomplexnějším plošném výčtu nálezů pomocí kritického uvažování. Jedině tak bylo možné pochopit některá základní pravidla a s těmito relativně snadno získanými výsledky co nejméně zkresleně řešit další, složitější druhoplánové úkoly. Pokud však došlo k nejednoznačnému výkladu, je představena celá kompletní škála možností v koridoru možného, což je právě v rekonstrukční paleoetnologii základní princip práce, a tato otevřenost k dalším možným alternativám také plně odpovídá zásadám kritického hodnocení vědecké práce.

 

Práce byla zhotovována při součastném hodnocení ze strany psychologie a to konkrétně podle oblasti psychologie zabývající se vizáží, zjevným vnějškem a zjevným světem psychiky etnik a člověka. Takže zcela absurdně pro laika, kterým může být i studovaný archeolog, bude znít moje tvrzení, že odhalováním původní podoby tělních ozdob nebo oděvů gravettienců vlastně neodhaluji a nepostihuji samotný soukromý svět gravettienců a samou interní podstatu jejich kultury a určitě už ne jejich osobní intimní psyché a podstatu.

Proč? Protože to, co nalézáme jako archeologický materiál, je většinou v určitých oblastech spojeno s personou, tedy s jakousi společenskou maskou, za kterou se teprve člověk sám někde hluboko uvnitř schovává. Určitě nález malého ohniště, u kterého se člověk hřál a pracoval zde, odhaluje jeho samého v jeho nitru, ale už velké ohniště nebo série ohnišť na volném prostranství může znamenat nějaké někdejší velkolepé ohnivé divadlo, za kterým se člověk schovává. Ozdoby, nápadité tělní řemínky, výpravné oděvy i nádherné čepice gravettienců, stejně jako jejich ohromné mamutí kostnice i krajina, ve které žijí, jsou součástí divadla persony. Jak hluboko je tam uvnitř samotný člověk a jaký je? Proč si zvolil tuto personu? Co mu tato persona přináší, co mu nabízí, jak mu pomáhá a jak ho naopak deformuje? Kdy tuto personu odhazuje? Jaký k ní má vztah a jak silně je s ní provázán?

Takovým způsobem uvažování je určitě šokován prehistorik, pro kterého je tělní příkrašek často jen a pouze znakem duševní vyspělosti nebo jak se dnes namnoze komentuje - dokladem symbolického myšlení.

Nejde mi o klasickou prehistorii, nejde mi o běžnou archeologii, jde mi především o ty dávné lidi, o skutečnou expedici do těch dávných časů, jde mi o vědu s duší, která se zajímá i o duši dávného člověka. Nejde mi o antropologii nebo archeologii, ale o paleoetnika, tedy o komplexní, živé entity (v podstatě to je definice paleoetnologie /Svoboda, 1999/).

 

Když v roce 1999 publikoval Martin Oliva svoji práci o pavlovienských skládkách kostí, předložil svoji představu o mamutích kostech jako o prezentačních objektech. Bezpochyby tím i doložil, že pochopil význam persony pro interpretaci archeologických artefaktů, i když termín "persona" přímo neužil (v našem specifickém dělení ji řadíme konkrétně pod nepřímou personu). ,,U největší a nejnebezpečnější lovné zvěře nelze vyloučit ani spolupůsobení prestižních aspektů, kdy kvantita nahromaděných pozůstatků mohla reprezentovat loveckou zdatnost komunity.“ (Oliva, 1999)

 

Rekonstrukční paleoetnologie se věnuje práci s různými obory, mezi kterými vyniká psychologie

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Leonardo da Vinci

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги