рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Persona a psychologie

Persona a psychologie - раздел Образование, Kritick   ,,duše Touží Být Se Svým T&...

 

,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati ani vnímati.“…,,Kdo chce vědět, jak duše obývá jeho tělo, nechť se podívá, jak tělo užívá svého každodenního obydlí, je-li totiž bez pořádku a zmatená, nepořádné a zmatené bude tělo ovládané duší.“ Leonardo da Vinci

K Jungově personě jsme přidali americké psychology Kurta Luina (oděvy, které pověřují a mění chování jednotlivce) i Even Lengerovou z Harwardské university (podstatné zvyšování výkonu zraku v pověřujícím oděvu), jejichž práce danou oblast rozvíjejí a ukazují nám další nové souvislosti.

Když otevřeme stařičkou knížku Františka Jiránka a Jana Součka ,,Úvod do obecné psychologie" z roku 1969 najdeme zde na straně 78 kapitolku o sebevědomí (Jiránek, Souček,1969), která jakoby citovala Junga a také se skutečně dovolává personalistického pojetí osobnosti. Cituji ...,,Kromě toho si však člověk vlivem svého sociálního prostředí vytváří i o b r a z o s o b ě. Ten není závislý jen na subjektu, nýbrž také na tom, jak ho vidí osoby z jeho prostředí a jak on si tento jejich obraz promítá do svého vnitřního světa.... Z obrazu o sobě vzniká s e b e h o d n o c e n í. Nevychází vždycky z hodnocení skupin aktuálních, s nimiž přijde jedinec do styku, nýbrž i z předpokládaného hodnocení skupin imaginárních... ...Sebehodnocení je vlastně subjektivní stránka sociálního místa. ,, Já" jako původce činnosti, jako východisko všech motivací se už tím vztahuje k budoucnosti. Tento vztah jedince k budoucnosti je vyjadřován je vyjadřován jako s e b e d ů v ě r a. Zatímco sebehodnocení je výraz sociálního místa jedince, jeho udržení a zachování, vyjadřuje sebedůvěra stav připravenosti na nový nebo nově strukturovaný úkol. Připravenost zvládnout úkol se nazývá a s p i r a c í a měří se a s p i r a č n í ú r o v n í...." Vytváření naší vlastní persony je pak z tohoto pohledu snahou jedince ovlivňovat skutečné i imaginární okolí v hodnocení nás, aby jsme ovlivnili i svoje vlastní sebehodnocení, své sociální místo, ale i svoji sebedůvěru, ale pravděpodobně ovlivňuje i aspirační úroveň.

V téže publikaci si autoři všímají jevu projekce, kdy se v kapitolce ,,Vnímání okolí" věnují analýze vzezření určitých lidí určitým jedincem. Toto posuzování při setkání nazývané prvním dojmem, jak dále autoři rozvíjejí, může být výrazně ovlivněno projekcí, to je tendencí vkládat do jednání lidí vlastní přání a vlastní motivy. Tyto podněty vedoucí k projekci mohou být vyvolány těmi prvky persony, které fungují jako spouštěče takových reakcí. Mohou to být jak určité hmotné atributy, tak i prvky ve vystupování.

V současnosti skutečně neznám zásadní práci, které by v zásadě kritizovala Jungovu personu ani vyvracela tak spojitost mezi chováním a vizáží. Spíše naopak, především sociální psychologie rozvíjí dál a podrobněji toto téma. Například Erving Goffman píše ,,Stejně jako běžná situace předepisuje oficiální převlek, za kterým se skrýváme, tak také určuje, kde a jak se v něm předvedeme. Kultura sama předepisuje, kterému druhu bytosti v nás samých musíme věřit, abychom měli prostřednictvím takového převleku co ukázat.“ V publikaci Edwarda O. Wilsona ,,O lidské přirozenosti“ dál Goffmana rozvádí: ,,Není divu, že krize identity je hlavním zdrojem moderních neuróz a že městská střední třída touží po návratu k prostší existenci.“ Wilson se zabývá množstvím rolí, skrytých za těmito převleky, jež musí jedinec za určitý úsek vyměnit (Wilson, O lidské přirozenosti, str.94). Když jsem si četl tuto kapitolku uvědomil jsem si, že asi právě šaman byl prvním takovým příkladem člověka s krizí identity, protože je otázkou nakolik v něm při roli šamana zůstalo vlastní já. Určitě by stálo za to porovnat současné šamany, jejich časové naplnění role šamana a sledování specifických důvodů k nárůstu nebo úbytku ,,šamanské práce“, či úplného stálého údělu nebo občasné role typu ,,je také příležitostně šamankou kmene“.

Je tedy jasné, že je určitý rozdíl mezi označením persony-masky a atributy role. Role může být či nemusí být skutečná. Role rodiče nebo vychovatele, či velitele je vždy skutečná a ji doprovázející vizuální atributy vyplývající z kulturních zvyklostí budou opravdové. Naopak u persony bychom mohli předpokládat, že je vždy určitým předstíráním. Jinak mezi rolí a personou je řada podobností a shod a mnohdy se oba termíny i významy překrývají.

Ale psychologie jde v dané oblasti i podstatně dál je možné registrovat i oblast interakce nadanou personu. A rozhodně právě propracování gravettienských ozdob napovídá, že gravettienci sami dobře znali reakci vnější sociální komunity na svůj zevnějšek a právě proto věděli, že stojí za námahu věnovat se mu (Sungir). Jestliže se Pospíšil (2005) věnuje otázce manipulativního prostředí v oblasti verbální komunikace, můžeme také mluvit u oděvu a ozdobách jako o oblasti vizuální manipulace a doporučuji přečíst si Pospíšilovo členění manipulace (např. agresivní manipulace, pozitivní manipulace atd...) a aplykovat je na vizuální úroveň. Získáme tak mnoho inspirativního materiálu k dalšímu výzkumu.

Stejně se dá dále rozvíjet znalost prvního dojmu, ten totiž patří k nedůležitějšímu momentu poznávání a hodnocení určitého člověka. První dojem je kategorie, která stojí rozhodně za větší pozornost pro naše studium gravettienu i pro samotnou podstatu naší psychologie kolem paleolitu. První dojem se vytváří ve velmi krátkém časovém intervalu jen v několika málo vteřinách (asi 15) a jeho vliv zůstává statisticky velmi významný i pro další hodnocení. Zdobné čepice a oděvy gravettienců tedy vypovídaly o svých majitelích na podvědomé úrovni těm, kteří se s nimi setkávali, ještě dříve, než sami gravettienci promluvili. Tato složitá a výrazná gravettienská vizuální persona pro ně znamenala získání si respektu a obdivu hned na začátku každého setkání s cizinci.

Bohužel v archeologickém materiálu takové seznámení není možné a o paleoetnikách si děláme my první dojem podle hromad prokopané hlíny, pár rozpraskaných a rozpadávajících se artefaktů, podle zápachu konzervačních chemikálií, podle nehybných kostí hromad spisů nebo pověr, konvencí, spekulací, pseudorekonstrukcí či dokonce čirých výmyslů. Náš první dojem nás statisticky vlastně vykolejí tak, že bude pro nás velmi velmi nesnadné zůstat objektivní. Myslím, že je zde na místě mluvit o nástřelu pevného bodu prvním dojmem, které je zřejmě snad i možné ztotožnit s vtiskem.

Dokonce vojenští historikové nepřehlédli tuto oblast ,, předvádění se" a jak by mohli, každý si vybaví vojenské přehlídky i předváděcí akce pro veřejnost. Ale vojenští historikové si všímají, že lidské chování je právě v oblasti persony iracionální. Laicky, ale pěkně to vyjádřili větou …,,forma je povýšena nad funkci“… naprosto jasně a jednoduše řečeno, když vidíme slečnu v minisukni v mínus dvaceti sedmi utíkat z metra na pracoviště jen, aby si udržela svůj superatraktivní zevnějšek, nesoucí sociální výhodu. Ale historikové mají spíš na mysli nikoli nerozvážné mladé děvče, ale hromadu zkušených stavitelů lodí, lodní konstruktéry a inženýry, kteří staví loď ,,Bassa“, která je tak reprezentativní a dekorem tak zatěžkaná, že se po spuštění na vodu ihned potápí. (Název lodi je psán foneticky)

Také jsme si všímali významu určité vizáže ve smyslu výbavy uklidňujících známých předmětů do neznámého prostředí a na cesty (Šípek, 2001). Takovou výbavou jsou u sošek účesy, v Sungiru oděvy. Naši gravettienci byli bezpochyby lidé, kteří se museli určitou část roku pohybovat po rozlehlých oblastech svých teritorií, je proto na ně nutné nahlížet jako na cestovatele a posuzovat je z pohledu psychologie, věnující se cestování - geopsychologie.

Když jsem spíše ze zvědavosti začal číst stařičkou knihu akademika Josefa Charváta ,,Život, adaptace a stres" z roku 1969 upoutalo mne jeho tvrzení, že kultura je nedělitelnou součástí člověka a nikoli nadstavba. Takto smýšlející autoři mne vždy zaujmou. Uvědomil jsem si, že na vizuální personu, tak jak jí vidíme se můžeme dívat také jako na adaptaci - vyrovnání se se stresovou situací (i Jung viděl personu jako adaptaci). Naše soužití se sociálním okolím může znamenat a a mnohdy permanentně znamená určitou zátěž organismu. Připomeňme si jen, že na hierarchické špičce je jen vždy menšina a i ta se musí prezentovat většině aby své místo v hierarchii obhájila. Zdobné gravettienské čepice, nákladné sungirské oděvy zde zapadají jako odpověď specifického organismu na stresovou situaci (zátěž). Organismus je mobilizován aby reagoval na zátěž (stresor). U člověka taková odpověď bude vedena přes hypertrofickou tvořivost a to dopředu známým určitým kulturním koridorem (v ritualizované podobě) s důrazem na geometrizaci. Je možné, že snaha o geometrizaci o vnesení evidentního řádu je touto odpovědí. Myslím si, že dívat se na vnější personu jako na protistresovou adaptaci (či možná i jako prevenci) dává logiku, zvláště z pohledu evoluční psychologie. ,,Buď se vynaloží a obětuje energie, nebo materiál, nebo oboje, jen aby se přežila nouzová situace, aby se zachránila organizace živé hmoty." (Charvát 1969). Proměnlivost a tvrdost severského počasí spojené s hrozbou náhlé změny jinak pravidelného tahu migrující zvěře, chlad a sociální tlak i veliké očekávání od každého jedince v oblasti spolehlivosti a to vše ovlivněné podmínkami sluneční deprese přes zimu (stejně jako je tomu i dnes v naší zeměpisné šířce). Na to všechno lze nazírat jako na nouzovou situaci vyvolávající stres. Poplachová reakce by logicky vedla za předpokladu, že by přímo nešlo k paralyzující úzkosti k motivující úzkosti, která vede k řešení. Obsahoval-li gravettien ve svém kulturním podhoubí dostatečné a vhodné (konstruktivně plastické) kulturně adaptační vzorce a mechanismy mohl by tuto situaci teoreticky jako kulturní komplex jedinců (celá gravettienská společnost) zvládat. O výjimečnosti gravettienské epochy svědčí i délka jejího trvání a odpovědí jsou zpětně právě i zdobené oděvy. Ventilace stresu geometrizací zde má svoji logiku jako přirozená obrana jedince, kdy jeho rukopis a umělecké pojetí by se mohlo měnit podle daných stresových podmínek nikoli jako vyhraněný styl nebo proud předávaný nějakou zvláštní kulturní vlnou nebo oscilací. To by vysvětlovalo jak realistický dekorativní styl na jediném nalezišti, kde je někdy doprovázen geometrickým stylem (DV, Brasempoy) bez skutečného přímého propojení migrujícími lidmi.

Když se podíváme na současnou literaturu u nás, kde bychom očekávali nějaké informace o vnější personě, nemusíme zde vůbec najít nějakou zmínku o Jungovi, přesto popisy daného jevu jsou podobné a v zásadě shodné. Jung jde však do hloubky a na zevnějšek se nedívá jako na pouhé zrcadlení něčeho v nás, ale také jako na ochranný štít. Základní orientaci ostatního významu síly zevnějšku zase nikdo nezpochybňuje např. Milan Nakonečný ve své publikaci Sociální psychologie (Nakonečný 2004) vychází z Argylea a rozepisuje se o vnější personě (bez tohoto označení) v kapitolce vnější zjev. ...,,Upravený zevnějšek vzbuzuje větší důvěru než neupravený. Komponenty, které určují atraktivitu, jsou podle Argylea tyto: tělesná stavba, obličej, vlasy a ruce, přičemž ,,oblek má svůj význam jen v rámci určitých kulturních daností: může být více či méně moderní, může být asociován s určitou sociální skupinou - např. se studenty, venkovskou šlechtou, umělci, sedláky nebo bankéři... Oblek lze nosit korektně nebo laidácky, může působit vzrušivě nebo monotóně: tak reflektuje osobnost nositele." O svůj zevnějšek, jak je všeobecně známo, pečují více ženy než muži, protože je u nich silnějším zdrojem sebecítění, a muži také přisuzují zevnějšku žen větší hodnotu než ženy mužskému zevnějšku. Pokud se obličeje týče, v západní kultuře vyvolává pozornost především pleť, oči, brvy a rty (Argyle). Oceňována je úprava vlasů, u mužů také vousů. Lidé svým zjevem poukazují na příslušnost k určité sociální skupině a obecně řečeno, píše Argyle, ,,svým zevnějškem ukazují obraz sebe sama, včetně svého sociálního statusu a svého emotivního stavu, které prozrazuje monotónost nebo nápadnost jejich oblečení".

Vidíme tedy současnou psycholgii, že spíše navazuje, ať již přímo nebo paralelně, na Jungovu personu a v oblasti vizuální, které se nejvíce věnujeme ve spojitosti s archelogickým materiálem ji rozvíjejí a doplňují.

Proto není možné se dívat ani dnes na aplikaci Jungovi persony jako na nějaký extrémní dobový výstřelek. Ani Anthony Stevens ve své práci o Jungovi vydané v Oxfordu v roce 1996 vůbec neuvádí nějaké zásadní námitky jiných psychologů, které by mířily konkrétně k personě (Stevens 1996).

Persona gravettienu zahrnuje ve své podstatě výzkumy moderní psychologie a hlavního proudu moderní psychologie a použitý název Jungovi persony je využit také z důvodu, že i laické veřejnosti je jméno C. G. Junga známo a jeho dílo má stále mnoho příznivců. To, co můžeme dalšího od Junga ještě převzít je přístup brát vážně odlišná etnika. V našem případě paleoetnika a jimi zanechané materiály – hroby, sošky a další materiály. Jung, který pozorně sledoval neevropská etnika, které jiní prostě považovali za evolučně zaostalá a nehodná takové pozornosti. Jung je sice někdy označuje dobovým termínem ,,primitivové“, ale pro něho samého, jako člověka, jež si na svých cestách s nimi vytvořil přímou sociální vazbu, mělo toto označení poněkud jiný neprvoplánový význam. Dokonce ze vzájemného vztahu jeho a některých jeho cizokrajných protějšků vzešlo i přátelství . Jungovo označení primitivové nemá onen hanlivý a degradující význam. Jung pod termínem ,,primitiv“ evidentně nemínil to, co si jako první vybavíme při zaslechnutí onoho slova dnes my. (Samozřejmě toto slovo má v sobě silný negativní nástřel proto je nebudeme s dávnými etniky spojovat a užívat je.)

Jung studiem mytologie a chování lidí naopak zjistil, že ochuzená a tápající je právě naše moderní společnost, která zoufale hledá své archetypy hrdinů a je schopná je vidět v hercích, zpěvácích a jiných celebritách vytvářejíc si novou mytologii. Když se dosavadní tradiční mytologie a víry zřekneme ve prospěch vědy, chováme se k vědě jako k víře a vzniká nová mytologie a tak C. G. Jung mluví o novodobé mytologii (Carl Gustav Jung, Duše moderního člověka). Rekonstrukční paleoetnologie je velmi propojená s psychologií a zkoumá a kriticky reviduje představy o vizáži a chování paleoetnik, tak jak si je představují různí antropologové, archeologové či obecně prehistorikové, ale i laikové. Proto, když se pohybujeme v oblasti psychologie, nutně musíme použít v určitých případech některých obecně uznávaných koncepcí a aplikovat je na prehistorický materiál. To byl i náš případ persony.

Ze starších (psychologických) prací by mohla být v rozporu s aplikací persony pro dávná etnika především hypotetická koncepce dávného předka chovajícího se zcela bez zábran, jehož nápady, pocity a touhy neomezuje ani on sám ani jeho společnost tak, jak ji formuloval Zigmund Frëud. Tato koncepce určitým způsobem připomíná teorii nultého předka, ale spíš se na ni dnes můžeme dívat jako na koncept změn psychiky a nárůst vnitřního napětí a psychických poruch u sociálně žijících tvorů oproti jejich individuálně žijících předků. (V této obecné rovině má pak i tato frëudovská psychologie a konkrétně tato koncepce jistou logiku.)

Aplikace bezprostředně indivudualistického asociálního chování do jakékoliv společnosti, nebo i malé komunity, by vedlo okamžitě k závažným konfliktům a jak dokládá rakouský etolog Konrád Lorenz budují se naopak mechanismy, které by konflikty potlačily, ztlumily, převedly přeskočením do jiného chování a nebo se zablokují. (Lorenz Konrád, Takzvané zlo).

Model, zcela bez zábran se chovajícího hypotetického dávného předka, je ryze jen abstraktní téze, jak dnes dokládají etologové. Ti zjišťují, že i zdánliví individualisté reagují svým chováním na jiné živočišné druhy a vlastní chování jim musí přizpůsobit. Samotný lov samotářských predátorů vyžaduje sebekontrolu a sebekázeň a určité specifické chování lovce a tomu se musí dotyčný jedinec učit. Stejně tak je ukázněná role potencionální kořisti, její specifické jednání míří k ostražitosti, obezřetnosti a předvídavosti. Ale patří sem i chování vyznačování teritorií, určitá pravidla při setkání s jinými tvory a i vlastně reakce na topografii okolí, protože to také diktuje určité chování. Ukáznění diktuje i existence jedovatých a trnitých bylin, stejně jako střídání ročních období, denního rytmu, poledního žáru atd. Tvor, který by si dělal jen to, co ho samotného napadne a na co má chuť je pouhou fikcí a nejspíš se mu vzdáleně blíží jen hravé období dětství, především savčích mláďat.

Nicméně Zikmund Frëud se dotknul velmi zajímavé oblasti a to napětí z rozporů mezi pocity a jednáním jedince ve společnosti. Jednak je možné toto vyrovnání si představit jako mechanismy probíhající individuálně, ale i jako mechanismy probíhající společně a mající ritualizační charakter. A takové ritualizované chování může mít i kulturní podstatu. Navíc je možné předpokládat, že podle daných životních charakteristik (evidovaných archeologií) bude možné stanovit některé oblasti s kterými se lidé museli takto vyrovnat, což zase může naznačit další možné konkrétní oblasti ritualizovaného chování. To je možnost určitého dalšího postupu na obecné rekonstrukci někdejšího lidského jednání v různých kulturách a komunitách.

Nevyrovnání se s napětím může vést podle Frëuda i k vážným psychickým onemocněním. Do mechanismů vedoucích k vyrovnávání se a mírnění pocitů jedince a konfliktního ovlivnění společností patří zcela rozhodně i popisovaná Jungova persona, nebo Goffmanova role. Toto vyrovnání vidíme však i u samotného Junga, který částečně připisuje stínu s jeho opakem persony i vnitřní nevědomý obraz asociálního primitiva a Jung ho přijímá jako jakéhosi ,,odpůrce“ patřícího ke kolektivnímu nevědomí ležícího v blízkosti světa instinktů. Právě onu blízkost ,,instinktů“ lze vysvětlit jako pasivní práci s konvencí, nepočítající s Lorenzovým výkladem chování a mechanismů chování (ani časově není možné, Jung byl podstatně starší než Lorenz). Musíme si uvědomit, že tak, jak je každý výtvarný umělec determinován svoji dobou, stejně je tomu i ve vědě a v psychologii nebo psychoanalýze.

Tak, jak se raduji, že stín persony vysvětluje proč všichni tak dobře ví, jak vypadali a chovali se pravěcí lidé, tedy jako mechanismus vzniku prvotřídního blábolu (díky vnitřním psychologickým kompenzačním mechanismům), tak jsem z Junga zklamaný, protože Jung ze stejného pramene sám vysvětluje i ono ,,divé zvíře“ v nás. …,,Stín je…ona zahalená, potlačená, většinou méněcenná a provinilá osobnost, která svými nejzazšími výběžky zabíhá až do říše živočišných předků a zahrnuje tak celý historický aspekt nevědomí…“ (Jung, Duše moderního člověka)

Tak jak nadšeně jsem v paskvilech, vydávaných za rekonstrukce, poznal projekci vlastního stínu autorů obrazů a představ o ,,pračlověku“, Jung opačně a nešťastně dál rozvijí, že ve stínu našel ,,živočišného předka“. Myslím, že moje vzdělání založené na studování Lorenze, Veselovského a Morise nemůže s Jungem souhlasit i když chápu, že ve své době to bylo pro Junga jediné možné vysvětlení. Asi proto, že Moris, Lorenz a u nás Zdeněk Veselovský studovali chování zvířat a lidí stejným metrem (a společností za to také byli mnohdy kritizováni). A tak mohu předpokládat, že stín persony, jako sekundární kompenzační mechanismus, je automaticky zapracováván a na úrovni podvědomí právě při promítání negativních vlastností (uchovávaných ve stínu), směrem k jiným etnikům nebo jedincům. Především se tak děje prostřednictvím stupnice vyšinutí (podvědomě daný přirozený psychologický mechanismus). Tento mechanismus vyšinutí pak násobí odlišnost, která mohla být sice původně konkrétní a objektivní, nyní se mění na fiktivní a daleko výraznější a je dále násobena do obludných rozměrů jevem Pygmalion.

Zkrátka, protože tehdejší konvence přičítala ,,pračlověku“ i živočišnému předchůdci člověka vlastnosti stínu, tak Jung, když našel ve stínu vlastnosti, o kterých se tehdy obecně věřilo, že patří ,,pračlověkovi“ a živočišnému předkovi člověka spojil obé dohromady. Jung tedy našel past, do které se však i on sám chytil.

 

Nebezpečnost stínu si však Carl Gustav Jung plně uvědomoval a proto jej řadí do blízkosti archetypálního ,,odpůrce“(protivníka, satana)“(Jung, Duše moderního člověka).

,,Nověji" se odívání také věnují například Davis Lewis v knize ,,Tajná řeč těla" (Lewis1989). Lewis se věnuje vnímání oděvu jako celku i s jeho detaily, speciálně si dává pozor na často zapomínané maličkosti, ale věnuje se i významu typu oděvu i momentálnímu stavu oděvu pro okolí i pro nositele samého. Oblékání mohou zanedbávat jen superbohatí či superchudí, kteří nemají co ztratit,... ,,Pro nás ostatní umět se oblékat znamená podmínku nutnou k tomu, aby nás lidé brali vážně." píše Lewis. Lidé paleolitu nebyli ani superbohatí ani superchudí a tedy stejně jako my byly nuceni dbát na svůj oděv, aby se společensky neznemožnili. I Lewis chápe oděv jako naši výkladní skříň, kterou dáváme okolí o sobě vědět, tedy o našem společenském a ekonomickém postavení. Lewis cituje sociálního psychologa Michaela Solomona, který komentuje čtení významu oděvu... ,,Očekává se od nás, že z těchto symbolů vyvodíme závěry a že budeme jednat v souladu s nimi."

Lewis si všímá i neochoty lidí následovat špatného vzoru nevhodně oblečených lidí a opačně, ochoty napodobovat určité špatné chování skvěle oblečených lidí. Pro nás bude velice zajímavé přisuzování schopností i událostí na základě oděvu... ,,Při jiném podobném pokusu byla na desce pod telefonním automatem úmyslně ponechána drobná mince. Muž nebo žena, oblečení dvěma rozdílnými způsoby, přicházeli k telefonujícím lidem a dotazovali se: ,,Myslím, že jsem v téhle telefonní budce před chvílí zapomněl(a) nějaké peníze. Našli jste je?" V polovině případů měl muž na sobě oblek a kravatu a žena elegantní šaty a kabát. Ve zbývajících případech měl muž pracovní oděv a žena obnošenou sukni a kabát. Nepřekvapí vás asi, že v případech, kdy vypadali na to, že si zrovna nemohou dovolit ztratit peníze, většinou nedostali zpět nic." Lewisem popsaný pokus nám velmi trefně objasňuje pro nás dvě velmi zajímavé oblasti. Zaprvé, schopnost lidí velmi pevně trvat na společenském stereotypu a očividných souvislostech a to až za hranici logiky, která nám říká, že zapomínání je typicky lidský projev, který se týká všech lidí. A vlastně i ukazuje inklinaci okrást nemajetné a sociálně níže postavené, a to i když vlastně máme evidentní doklady (jako byly ony mince pod telefonem), že situace je opravdu taková, jak to nemajetný tvrdí. Tento a podobné pokusy dávají tušit velmi omezenou schopnost vnímat archeologické reálie a další reálné souvislosti kolem paleolitických nemajetných pro naši společnost sociálně nezařaditelných lidí a to především u vysokoškolských hodnotitelů s vyšším sociálním postavením. Sledovali jsme například ve Válce sukna odmítání představy, aby u nás doma na Moravě existoval nejstarší textil světa a byla zde předkládána určitou osobou představa o zeměpisném prostoru, ve které by textil měl vzniknout, aby to bylo společensky přijatelné. Ve Stínu persony se zase dozvíme jaké mají archeologové problémy aplikovat své skvělé a trefné postřehy kolem paleolitu do vizuálněji přesvědčivých představ. Právě v oblasti oděvů paleolitu a jejich persony si uvědomujeme velmi naléhavou potřebu kvalifikovaného zpracovávání materiálů za naprosto nutné a velmi rozsáhlé pomoci psychologie.

Dodatečné poznámky k odíváníTy jsou tři, jedna spojená z druhou míří spíše k sociobiologii a k vývojové psychologii, a třetí míří k psychologii zabývající se terapií. Takže první otázka zní... jaký má podílnaše genetikou podmíněné chování na odívání? Ve výběhu zoologické zahrady běhají šimpanzi hrající si ze slámou. Vedle umístění orangutani si po chvíli slámu začnou dávat sami na sebe. Stejně tak si na sebe háže slon slámu i písek a krab špinavá mája si dává na sebe kusy rostlin, či určitý poustevníček shání nejen ulitu, ale i sasanky. Zatím jsme se nezabývali totiž tím, že kdyby nám nebylo (geneticky) dáno - neoblékali bychom se a nemohli bychom osídlit sever planety. Co když oblékání či dávání si na tělo cokoli je daleko složitější věc, podmíněná naši psychicko-genetickou výbavou? Víme, že některé pocity s potřísnění naší kůže nás vedou k silnému nutkání k očistě, jako něco mazlavého a lepkavého. Stejně tak to pociťuje řada savců. Otázkou přirozené očisty ptáků a savců jsme se už zabývali, a tak víme, že tohle (něco si přidávat na sebe místo odstraňování) je určitá výjimka, musí zde být určitý koridor k takovému chování, které odívání umožňuje.

Stále stejné téma, ale konkrétnější otázka, kdo měl doma malé děti, zjistil, že některé více, jiné méně v určité době nesnášejí oblečení, sundávají si je a berou je jako nějakou nepřátelskou překážku. To odpovídá i termoregulaci některých dětí, které se odmítají na noc přikrývat. Podobnou termoregulaci najdeme u Australců v dospělé populaci, ale i dospělí Evropané mají skrytý potenciál zázračné termoregulace například někteří lidé z koncentračních táborů si zvykli spávat jen pod lehkou dekou, peřinu pak dlouho odmítali. Podobný výsledek jsem zaznamenal z experimentu zimního obydlí lovců mamutů někdy z konce 80 let 20 století. A ten byl spojen jen s dvoudenním pobytem venku a jedné noci v extrémně chladném prostředí. Nutno však podotknout, že jsme řešily základní věci kolem přežití a náš stan rozhodně toho neměl mnoho společného se skutečnými obydlími našich gravettienců. Ti rozhodně takto mrznout v obydlí nemuseli. Po návratu domů, jsme (tři experimentátoři) nepřetržitě pociťovali nesnesitelné horko a stále jsme větrali. Otázka tedy zní, pes a řada dalších savců nesnese ani obvaz rány, malé děti nesnášejí na sobě oděv, co se pak stane, že přestanou oděv odmítat? Je to jen potlačení tohoto odmítání, nebo je v tom následná a daleko zásadnější vývojová psychická změna?

Třetí otázka zní takto. Existuje terapeutický vliv stažení (vypasování) oděvem těsně k tělu? Oděv je věcí jak vizuální, tak ochranou, ale také dotekovou, ale i váhovou, ale také obklopující a někdy stahující. Všechny jeho aspekty se budou muset vyhodnocovat jednotlivě. Vizuální stránce oděvu jsme se věnovali v personě samé, víme, že existuje terapeutický vliv určitého čistého známého oděvu na jedince, je známa ochranná funkce oděvu ačkoli ta je až příliš často brána jako samozřejmost, ale je složitější. Někdy totiž se z ochrany stává nebezpečný skleník ničící vlastního majitele. V oděvu i na kůži mohou být a jsou jak makroskopičtí, tak mikroskopičtí organismy, a pokud není oděv i člověk správně ošetřován, oděv se obrátí proti svému majiteli. A to mnohdy velmi destruktivním způsobem. Záleží také na imunitě jedince, na jeho alergiích a podobně. Dotekem zjišťujeme kvalitu materiálu a posuzujeme podle nelibosti a libosti. Upřednostňujeme určité příjemné materiály, ale i jejich vlastnosti, jak sají pot, jak jsou vzdušné atd. Materiály mají svoji váhu a je třeba říci, že přílišná váha může být únavná, ale jak váha, tak střih materiálu, popřípadě různé pásky a řemínky nás přivádějí do světa stahování těla. Stahování těla nemusí mít vždy jen praktický rozměr nebo nemusí souviset vždy jen s vizuální stránkou. Jedná se totiž o to, že u lidí stejně jako u řady dalších tvorů stažení, zmáčknutí, stlačení určitou silou vyvolává uklidnění ne nepodobné uklidnění z objetí. Prvky těsných střihů, těžkých materiálů či řemínků v tomto terapeutickém světle snad nikdo přímo nestudoval, ale jejich význam je logický a je velmi pravděpodobné, že práce na dané téma by byla velmi vítána (jedinou výjimkou byl Alberto Vojtěch Frič, který uveřejnil několik fotografií terapeutického řemínku u jihoamerických indiánů, zde však byly řemínky používání zřejmě proti fyzickým nemocem). Řemínky totiž zaznamenáváme v tradici gravettienu, proto je logické, se tomuto tématu v budoucnu věnovat. A věnovat se mu v kontextu odívání v paleolitu obecně - například v souvislosti odloučení jedince na výpravě, na cestách, v sociální skupině, při sociálním napětí, při stresech, strachu, nebezpečí, práci odpočinku a podobně. Věnovat se váhovému aspektu materiálů jako je kůže či kožešina. Jenom připomínám, že například u eskymáků je přímá úměra, čím více se oblékám venku, tím více se svlékám doma. Jižněji je naopak tato situace často vyváženější. Nám by pro paleolit měly být nápovědou sošky venuší. Ty neolitické totiž mají někdy, pokud půdní podmínky dovolily, namalované krátké kalhoty, nebo rovnou celou sukni z keramiky (kultura s moravskou malovanou keramikou). Ale to jsou jen takové předběžné úvahy a črty.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Persona a psychologie

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги