рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Persona a sociobiologie

Persona a sociobiologie - раздел Образование, Kritick Z Oblasti Sociolobiologie Je Věnována Celou Dobu V Této Pr...

Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chování je odvozeno od jeho specifické lidské genetické výbavy. Ať přímo nebo nepřímo je výsledkem určitý společný soubor základního lidského chování, Wilson upozorňuje, že takový soubor našel v etnografickém materiálu antropolog Murdock (Wilson, 1978). Z onoho Murdockova souboru se do vizuální persony promítají především tyto typy chování – dekorativní umění, etika, etiketa, folklór, gesta, hygiena, kouzla, tkaní, účesy, výchova k čistotě, zdobení těla. Dohromady s Gouldovým náhlým výskytem a stází co by zatím nejsolidnější evoluční teorií můžeme bez obav zařadit gravettience do etnika na které se Murdockův seznam také vztahuje a to vše je navíc podpořeno i archeologickým materiálem.

Zvykem (etiketou) gravettienců jsou účesy, ale také zde najdeme dekorativní umění užité při zdobení těla a to jak na soškách, tak i v hrobech.

Opakování dekorativních zdobných pásků na velké rozloze a Evropy naznačuje takřka stejné folklórní prvky, stejně je to s mytologií opačně orientovaného muže vůči ženě za jejich pevného vzájemného spojení. Textilu jsme se zeširoka věnovali ve velké samostatné kapitole.

Řeč těl sošek-jejich gesta jsou vymezená folklórem, ale i tak registrujeme skloněné hlavy zjemňující nahost sošek, jindy vidíme štíhlý dlouhý krk a hrdě narovnanou hlavou a samotné gesto gravettienského důstojného postoje přijdeme vždy, když tyto sošky srovnáme se soškami následujícího období kultury magdalenienu. Navíc řazení sošek muže a ženy s jejich proplétáním je evidentním gestem, které je jako gesto chápáno bez odporu všemi prehistoriky právě v trojhrobu z Dolních Věstonic.

Starost o čistotu a hygienu sem můžeme přičíst z oblasti etologie savců, navíc lze určitě udělat umělý model starosti o lysou kůži sociálního tvora, která ještě navíc vylučuje spousty škodlivin, protože funguje se svými potními žlázy jako další část ledvin. Tady se občas vyskytnou poznámky o přirozené libosti a nelibosti kolem starosti o lidskou kůži a je možné pátrat po těchto údajích dál, mohou se také příměji opírat na nějaké genetické programy.

I kdybychom měli pochybnosti o sociobiologii nebo o Gouldově stázi (relativní stabilizaci morfologie a etologie živočišného druhu) pro člověka v gravettienu a stavěli se k nim kriticky, samotný rozbor archeologického materiálu kolem vizuální persony se vůbec nedostal do sporu z oběma teoriemi. Naopak se domnívám, že rozbor genetického materiálu člověka, ale i lidoopů povede k nalezení určitých genů, které ať přímo nebo nepřímo budou mít na svědomí právě uváděné společné způsoby chování. Nemusí je přímo a přesně vytvářet, ale spíš je budou limitovat. A domnívám se, že například starost o kůži (na základě libosti a nelibosti) a další shodné typy chování lidí a příbuzných tvorů bude mít identický genový základ. Pak ovšem nezbude absolutně žádný prostor pro špinavé a rozcuchané ,,pračlověky“. Navíc je možné že budeme moci v genetice porovnávat podmínky pro vznik hypertorfických chování některých druhů lemčíků a lidí. Domnívám se tedy, že sociobiologie bude vstupovat do pohledu rekonstrukce s důkazy v rukou, tam kde je vlastně dnes ještě nečekáme, a že opravdu chování a vlastnosti, které dnes můžeme řadit do oblasti teorie nultého předka budou velice pádně odsunuty rozvíjející se genetikou.

Hlavním materiálem práce o personě gravettienu ze strany sociobiologie byl použit materiál Eduarda Wilsona, stejně jako mnozí američtí autoři citují spíš americké autory než evropské, také Wilson vychází spíš z koncepce rolí v podání Ervinga Goffmana (Junga vůbec neuvádí), což je zase podobné vidění persony, jen z jiného úhlu. A Wilson takovou představu persony v Goffmanově podání nekritizuje, ale naopak sám dál rozvijí.

V publikaci ,,O lidské přirozenosti“ najdeme u Wilsona řadu materiálů, kdy počítá s evolučním procesem v kultuře a souběžným evolučním procesem v biologické podstatě člověka a tím se určitě dostává Wilson do určitého tradičního ,,vnitroamerického“ sporu mezi behavioristy a eugeniky, kdy Wilson se zdá být na straně eugeniků a naopak Jung na straně behavioristů se svým zřetelem nejen na člověka a kulturu, ale i na mytologii jako na třetí faktor, který se může měnit spolu s kulturou aniž by se musela nutně měnit podstata člověka.

Když však čtete Wilsona pozorně zjistíte, že jej rozhodně nelze označit za zastánce tvrdé linie dokonce si právě on všímá kulturní proměny chování a postavení ženy a dětí u Sánů-Kungů, při změně hospodářství, která se vlastně odehrává před našima očima v minimálním čase. Wilson si tak sám odporuje, když přičítá moderním současným lidem zmněněnou biologickou podstatu oproti paleoetnikům (i když podle něj to nebude rozdíl velký) myslím si, že tyto názory jsou u Wilsona determinovány dobou, v roce 1978 rozhodně neprobíhal tak intenzivní výzkum gravettienu jako o pouhých deset let později. Stejně je to i z materiály kolem Gouldovy stáze, ty by také rozhodně pozměnili Wilsonovu pohotovost přiřknout tak snadno větší genetické rozdíly v rámci jednoho druhu. A je docela normální, že ten, kdo přímo nezná archeologický materiál má s představou prehistorie člověka své problémy a o automatickému přičítání jungovského stínu paleoetnikům ani nemluvě. Jak Zikmund Freud tak Carl Gustav Jung připisovali dávným předkům vlastnosti uvězněné v našem stínu a vůbec si toho nebyli vědomi, protože tak činili pod tlakem okolí. A když se vrátíme v širším kontextu k Jungovi vidíme u něho témata jako společné archetypální chování, společná archetypální mytologie, vše vlastní lidem napříč různými kulturami, bez možností vzájemného předávání informací. Oba významní myslitelé se podle středoevropských měřítek řadí do svobodomysnému volnomyšlenkářskému proudu renesančního leonardovského typu.

Moje práce vlastně jen vzala základní myšlenky a postřehy těchto vědců a aktualizovala je do podoby, kterou je možno podpořit právě i archeologickými materiály. Jednoduše řečeno stačí velmi málo, aby šlo s danými materiály velice dobře pracovat.

V poslední době se objevuje na internetě kritika podílu genetiky na chování člověka a provází ji snaha úplně zpochybnit sociobiologii a evoluční psychologii jako vědní disciplíny. Když se však podíváme na popis chování některého hmyzu například genetické pokusy s křížením hmyzu, který podle genetického klíče odstraňuje nebo neodstraňuje mrtvé larvy z komůrek, či čteme-li Wilsonův výčet chování ,,inteligentních“ mravenců snadno musíme souhlasit s názorem na geneticky podmíněné chování, tak jak je popisuje Wilson, když mluví o kutálejících se kamenech v předem daných koridorech, které však někdy časem mají na výběr do kterého koryta přejít, protože některé koryta jsou sice hluboká, jiná zato mělká. Kdyby se spíš daní kritikové věnovali širokospektrálnímu mezioborovému propojování s ohledem na genetiku určitě by udělali lépe, protože by měli spíš jen určité rámcové výhrady, které by aktualizovali dané obory. Současná kritika je spíše zajímavá z pohledu psychologie, kdy v ní vidíme dílo subjektivního obrazu světa, kulturního zastínění z pohledu typicky amerického bipolárního a tradičního sporu mezi vrozeným a naučeným. Čili se jedná o předvídatelné reakce emotivního a společensky konvenčního materiálu jen okrajově ležící u zobecnitelné kritiky.

Velice důležitá je i poznámka o dekorativnosti gravettienského umění, jednak se dostáváme jednou nohou do oblasti kunsthistorie a druhou do sociobiologie, což slibuje zajímavé výsledky. Vlastně tato oblast je zpracovávána v současnosti v rámci dopilovávání a aplikace teorie hypertrofické tvořivosti do oblasti lidského chování (připravovaná publikace pro Antropark). Primátologové si všímají, že současní lidoopy reagují na rozmístění určitých předem daných výtvarných prvků na připravené pracovní ploše a to s určitým průkazným smyslem pro kompozici. Samotná čára nebo změť čar je však vždy chaotická a motoricky nekoordinovaná. Srovnáme-li jej z vějířkem ze Stránské skály(?), rovnoběžnými vrypy z Bilzingslebenu jakož i z obdélníčku z téže lokality musíme u mladého evropského erekta konstatovat, že se zde objevuje naprosto odlišný výtvarný projev a tím je geometrizace.

Pokud se budeme držet sociobiologického pohledu, musíme konstatovat, že tvořivost u řady tvorů má pro určitý rukopis konkrétní genetický základ a že geometrické objekty vytváří už například i hmyz, například to jsou ony známé šestiúhelníkové komůrky včel. Jestli je tento předpoklad správný je vedle hypertrofické tvořivosti mezi lidoopy a lidmi další podstatný genetický rozdíl.

Jednoduše řečeno bylo by marné očekávat u lidoopa geometrizaci a tedy to, co považujeme za dekoratizaci, protože jejich rukopis postrádá smysl pro velmi pravidelné čáry a prvky, protože nemají pro takovou činnost organický podklad CNS, která jej nemá, protože bez určitého konkrétního genu nebo genové skladby nemůže tento organický podklad ani vzniknout.

Opačně, pokud erekti vytvářeli geometrické výtvarné prvky, pak toto chování mělo takový organický i genetický základ, který to umožňoval a zároveň vymezoval (determinoval). Tudíž vedle něj nemohlo existovat už jiné chování a dané chování se navíc muselo se promítat do další tvořivé a hypertroficky tvořivé činnosti. A jestli se takto bavíme o erektech a máme přitom v rukou jen několik takových artefaktů o to jasněji a názorněji bychom měli chápat tutéž situaci u gravettienských sapientů. Například geometrizaci venuší, geometrizaci ozdob na venuších, geometrickou podstatu ozdob oděvů ze Sungiru, Moravy, Itálie atd. Tato geometrizace se uplatňuje jako základní klíč typicky lidského vzorce chování a platí plošně. Proto odbyté a hrubé výrobky patří do výjimečné oblasti spotřebního zboží nebo produkce poznamenané paralyzující úzkostí, individuální nešikovností, prudké emoce, depresí či nemocí. Když tedy někdo provede takzvanou ,,rekonstrukci“ kde jsou odbyté hrubé výrobky jako obydlí, plavidla, oděvy a prostředky k přepravě je jeho představa už nesmlouvavě mimo koridor možného, protože taková produkce nebude zřejmě zapadat do genetického programu pro tvary vytvářených předmětů u Homo sapiens sapiens či už i Homo erectus. Pochopitelně, že geometrizace této nadměrné tvořivosti automaticky produkuje výtvory, které se mezi jiným stávají i symboly.

Když jsme u genetického programu moderního člověka, je zajímavá poznámka Roseline Davido (Davido1998) o tom, že i nevidomé děti sahají po kreslení a malování, avšak bez zrakové interakce ztrácí o tuto oblast vyjádření se zájem. Davido naznačuje, že je snaha kreslit a kreslením se vyjadřovat u dětí přirozená. Dnes, když jsem se svým šestiletým synem prolézal různá zapovězená zákoutí přírody v našem městě našli jsme i několik ,,bunkrů", které děti samy zcela spontálně vytvářejí bez vedení dospělých. Tyto bunkry jsou jak pozemní tak nadzemní, některé mají jen jednoduché obložení s klacků, jiné i střechu. Téhož si všímal i Martin Oliva, který také považuje takové chování jako předprogramované a pro člověka v určitém věku charakteristické. Je možné, že výbava geneticky daných programů jedince pro chování a zájem v určitých oblastech nemusí vést jen k cíly nějaké dovednosti rozvinuté v dospělosti, ale už může být mistrně rozvinutá podstatně dříve, jako například řeč. Ale také některá dovednost může sloužit jen dítěti jako psychická kompenzace a v dospělém věku může mizet nebo metamorfovat. To by mohl být případ kresby a malby, které jsou vlastní dětem a postupem času o tuto činnost ztrácí jedinci zájem. Zůstává však dovednost a schopnost výtvarně tvořit, která se promítá do zkrášlování sama sebe a určitých předmětů. To by mohl být případ persony, kdy u dětí spíš vidíme zájem o kresbu a malbu, nikoli o svůj zjev a proti tomu postupně jak mizí zájem o kresbu a malbu narůstá zájem o svůj zevnějšek. Je tedy možné zkoumat, že výtvarně a řemeslně zpracovaná vizuální persona jedince má možná nějakou pevnější a konkrétnější biologickou základnu.

Poznámka k sociobiologii: Specifickým pohledem autora je pohled na jednotlivé obory skrze další obory a sledování procesu zobecňování. Chápe práci E.O.Wilsona a jeho snahu jako vysvětlování lidského chování (především kolem sociálního chování) jeho biologickým (genetickým) základem. Autor nevidí nebetyčnou propast mezi chováním a schopnostmi zvířat a přiklání se také k Janu Jelínkovi, který kulturu chápe jako předávání informací negenetickou cestou -nápodobou a učením. Stejně jako Jan Jelínek označuje takové chování za kulturní a na kulturu pohlíží, stejně jako Jan Jelínek jako na něco, co není vlastní jen člověku (a rozdíl vidí především v objemu nikoli v principu). Proto propojuje velmi snadno Goulda a jeho náhlý výskyt druhů se srovnávací psychologií a rozdíl, který zůstává mezi lidským a ,,zvířecím" chováním vysvětluje pomocí teorie hypertrofické tvořivosti. Hypertrofickou tvořivost, která velmi snadno vysvětluje právě zmnožení a zvrstvení tvořivosti a jednání a chování člověka už z obecného pohledu je snadno vysvětlitelná drobným jevem na základě změn kolem neurotransmiterů. Jednou z možností je sentitizace, kdy má organismus na určité neurochemické reakce a látky jakousi alergii - přecitlivělost. Pak reakce kolem potřeby určité hladiny neurotransmiterů a zacházení s nimi může vést k potřebě je vyrábět. Taková výroba neurotransmiterů je vázána buď umělým přísunem těchto látek, nebo naopak přirozenou produkcí organismu v případě činností (tvořivosti). Výsledkem této teorie je možnost akceptovat výsledky srovnávací psychologie a etologie, které ukazují v chování člověka a mnoha jiných tvorů řadu identických znaků a nikoli zásadních rozdílů. Samo sociální chování je tedy podle teorie hypertrofické tvořivosti vygenerované procesy tvořivosti do složitých podob ale v podstatě se stále jedná o totéž chování jako u řady ostatních sociálních tvorů. Autor akceptuje výsledky a pozorování z oblasti srovnávací psychologie a etologie a identické projevy chování jako u lidí nepovažuje za nemožné. Schopnosti mnohých zvířat jsou identické nebo podobné a čteme-li publikaci Fraňkové a Bičíka pozorně musíme si uvědomit, že rozdílnost mezi zvířaty a lidmi je nesporná především v kvantitě-objemu určitých druhů chování (symboly, výměna informací, řeč, vědomí, sebeuvědomění a podobně). Musíme také registrovat, že mnohé kategorie rozdílů mezi zvířaty a lidmi jako vědomí a vyšší vědomí byly utvořeny uměle a nevyplývají z pozorování a odrážejí spíše mytologie a společensko-kulturní normy nikoli však reálnou kriticky zpracovanou reálnou situaci. Dokonce zjišťujeme, že některé oblasti nejsou dost dobře zmapované dodnes a jiné přináší zmapované daleko dříve televize nebo ústní sdělení, těch kteří se osobně setkali s určitými zvířaty, které se chovali tak jak neměli ,,hříčky přírody" (např. žako šedý, který užíval slova tak, že bylo jasné že si je velmi dobře vědom jejich významu v první polovině 80 let u nás.) Je nutné se možná dívat na svět zvířat úplně opačně přes arovávací psychologii a to možná jenom díky tomu, že otočíme hodnotový žebříček a senzitizaci a habituaci dáme do popředí jako jedny z nejdůležitějších, ne-oli hlavní kritéria chování. Určité druhy chování se nemohou prostě u většiny živočichů uplatnit, nebo uplatnit v takové míře, protože je takové chování překryto habituací. Senzitizace a habituace jsou dva protichůdné veledůležité aktivační systémy v chování jedinců různé podle druhu i individualit. Bavíme se ztotiž o tom, že jevšemu chování nadřízený systém, zda vůbec dojde k nějaké reakci a jak silná tato reakce bude. Opačně pokud tyto systémy pomineme vyjde nám, že je někdo hloupý, ale ve skutečnosti jsme jej ani nedonutili přemýšlet. Prostě jej nedonutíme k dané aktivitě. Oba systémy mají však adaptační charakter a oba jsou rovnocené, jeden znamená aktivitu s rizikem mrhání zásob energie a možnosti být nápadný pro predátory nebo negativně ovlivnit životní prostředí a druhý vsází na jistotu nenápadnosti, šetření zásob a nepoškozování okolního prostředí. Zkušenosti a opravdové mistrovství může rozvíjet jen senzitizace a naopak habituace znamená utlumení aktivity organismu. Inteligence tak zůstává mimo hřiště, pokud se například u šimpanze řeší úkol nau určitý časově krátký limit. Po velmi krátké době nastupuje u lidoopů habituace a jedinec o úkol ztrácí zájem. Habituace je adaptační důležité opatření snad jedno z nejdůležitějších. Jedná se o samotné přežití. Řeší se zde úspora a hospodaření s energií. Přespřílišná aktivita-aktivita bez omezení je neekonomická. Neúspěch při hledání potravy na určitém místě u ptáků vede k nezájmu o toto místo a popoletí aby zkoumaly jinou lokalitu. Tím se zamezí takové aktivitě, která by nedokázala vyvážit energetické ztráty. Sledujeme i souvislost aktivity a zažívání. Sledujeme plazi šetřící energii, Sledujeme býložravce, kteří musí konzumovat déle než masožravci a dlouho trávit. Tady dává logiku změna potravy u lidí a lidoopů. Aktivita a délka pozornosti jsou přímo úměrné systémům trávení. Máme zde také vliv hormonů na aktivitu a sledujeme ji například při srovnání samečků a samic leguánů. Samci jsou daleko aktivnější než samičky. Habituace znamená být nenápadný a díky tomu ujít pozornosti predátorů. Aktivita je riskantní.

Tento pohled vysvětluje, proč je třeba zcela odmítnout časté konvenční porovnání, že je nějaké zvíře inteligenčně či rozumově nebo schopnostně na úrovni dvou, tří, nebo čtyřletého dítěte. Díky systémům využití především habituace a šetření se senzitizací mohou zvířata v přírodě přežívat. Snižují pravděpodobnost konfliktů a teprve při jejich řešení používají inteligenci. Proto mohou nejen sami přežít, ale i odchovávat mladé. Jiná je situace u schopnostmi stejného dítěte. To nemůže v přírodě přežít, je velmi otevřené senzitizaci a dostává se tak do řady problémů, které brzy nestíhá řešit. Čili celková koncepce takového porovnání je už sama kvantitativně i principiálně neporovnatelná.

Pořád se tak nějak dostáváme k tomu, že pokud chceme pochopit dávné lidi musíme předně pochopit sami sebe a pracovat s nepředpojatými informacemi, podklady a poznáními. To je v rekonstrukční paleoetnologii jeden ze základních problémů. kdy musíme odlišovat fakta od konvencí či sugestivně nebo autoritativně předložených, obecně přijímaných spekulací. Na druhé straně vždy, když narazíme na nějaký takový problém může si být člověk jist, že tou dobou už někde jinde někdo jiný řeší stejný problém a dojde ke stejným výsledkům. Při dalším vydání se prostě může napsat porovnej a připsat citace.

Z tohoto pohledu j možné se na personu tak jak ji sledujeme v gravettienu se dívat jako na obecnou základní adaptaci stejnou jako všude u ostatních zvířat, která je zde jen hypertrofována tvořivostí. Nejde o samostatné povídání, odtržené nebo jen naznačené u zvířat. Vizuální persona je tedy především velmi konkrétním a základním vizuálním komunikačním prostředkem, odrážejícím lidské specifikace.

Společným znakem pohledů zcela jinak koncipovaných, co se týče odstupu člověka od ostatních živočichů, jsou určité společné mytologické rysy. Je to víra ve výjimečnost člověka, podstatný nesouměřitelný rozdíl duševní nebo i fyzický a víra ve výjimečnost a jedinečnost mechanismu nabytí takových výjimečných schopností. Podíváme-li se historicky na tento princip vidíme jeho nástup v době zemědělských kultur a jeho pokračování trvá dodnes. Ať je to víra v duši, kterou má člověk nikoli zvíře, ať je to antický předkřesťanský svět nebo pozdější křesťanský svět. Nebo víra v svatou práci, která polidštila opici. Víra v práci, která je prací jen tehdy, je-li navýsost uvědomělá, podpořená myšlením, které je však kupodivu jen a jen, jak jinak - žádné jiné než lidské. Oč je jiná víra v zázrak kultury jež vyprodukovala ,,symbol" - ve vesmíru ojedinělý nástroj lidství. A nebo víra v neustále rostoucí mozek, jehož zvětšování sebou přináší nevýslovnou a zcela nesrovnatelnou inteligenci, jež míří ke hvězdám. Snadno rozlišíme, že společným znakem těchto nápadů je výjimečnost člověka a výjimečnost a jedinečnost mechanismu jeho výběru. Je to až archetypální příběh plnohodnotné mytologie, mytologie společensky tak vyhovující, že snadno jedna mytologie může nahradit druhou, protože společensky-hodnotově jsou v podstatě identické a nepůsobí sami o sobě žádný větší převrat.

V oblastech našeho zkoumání narazíme často na kritéria, která jsou z pohledu těchto mytologií předem daná a v rámci nich je očekáváno, že budeme hodnotit a popisovat sledované skutečnosti předem očekávaným způsobem. Takovou ukázkou rozpoznání takového společenského tlaku a očekávání a zároveň revolty a přímé a odvážné odpovědi je článek v knize Fraňkové a Bičíka v kapitole ,,Vědomí jako proces sebeuvědomování a koncepce vědomí", kde autoři citují OAKLEYE ,, Zvířata si jsou vědoma svých aktivit i jejich důsledků, učení. Jednoduché vědomí je u všech živočichů od protozoí výše, a je přítomno v nervové soustavě těch zvířat, která ji mají. Rozdíly v bazálním učení jsou více kvantitativní než kvalitativní povahy. Vyšší forma vědomí - ,,consciousness"se vytvořila ve fylogenezi u vyšších plazů, ptáků a savců..." Autoři závěrem dodávají: ,,...Badatelé, kteří se chtějí přiblížit pochopení vědomí u zvířat ukazují, že vědomí není nic mystického, a priori nepoznatelného a vůbec podezřelého....Mnoho z kritik a neporozumění by bylo možné odstranit, kdyby bylo možné podat vyčerpávající definici vědomí. Přijímání nebo odmítání existence vědomí u zvířat záleží na jeho definici. Ta může již předem vyloučit existenci u zvířat. Griffin (1986) v souvislosti s úvahami o komunikaci zvířat říká: Výjdeme-li z předpokladu, že zvířata jsou nemyslící, geneticky naprogramovaní roboti, potom jejich komunikace nemůže dát důkaz vědomého myšlení. Proto je důležitější, než předem definovat vědomí, zkoumat, jakými mechanismy realizuje živočich své vztahy k prostředí, jak je efektivní jeho výměna informací s prostředím, jaké je uchování integrity jeho psychické (nervové) činnosti..." Dále autoři dodávají... ,,Podobně je tomu s problémem vztahu vědomí a prožívání. I zde je možné srovnání člověka s jinými živočišnými druhy. Jedním z argumentů proti vědomí u zvířat je, že pouze člověk může vypovídat o svých vnitřních stavech. Avšak i zvíře o nich dovede vypovídat. Je schopno referovat mnohými prostředky neverbální komunikace o svém strachu, bolesti, očekávání, úmyslu. Také jeho akustické projevy odrážejí vnitřní stav a jsou důkazem toho, že tyto stavy skutečně existují. Zvíře je schopno o nich komunikovat s dalšími živočišnými druhy." (Fr.Bičík, 1999, 181). Evidentně se spíš dostáváme do oblasti, která nám připomene vězeňský experiment ve Filadelfii, či popření v případě rozporu vědomí, nebo známé poslouchání příkazů. Společensky vyhovující novodobé mytologie jsou v současnosti jistě překážkou objektivního výzkumu, na druhé straně se sama taková mytologie může stát předmětem zájmu výzkumu a být tak rozebrána a přenesena do říše pohádek jaksi zevnitř.

Vyloženě opačný přístup sledujeme u zastánců symbolického myšlení

Svoboda Čas lovců, Milan Nakonečný Sociální psychologie

Psycholog Milan Nakonečný (Nakonečný 2004) uvádí v příkladech směrů v sociální psychologii odstaveček o sociobiologii. Je to starší koncepce sociobiologie a mechanismu vzniku lidského chování. Základní myšlenky, které Nakonečný popisuje, stojí na velmi úzkostné a samojediné orientaci na gradualistickou koncepci evoluce s dopředu naplánovanou podmínku, že toto všechno platí jen tehdy, je li lidské chování výsledkem života s vytvářením skupin a společenství. Kritická poznámka:Obecně lze tomuto postupu lze vytknout nepropojitelnost se stází a náhlým výskytem a přespřílišné očekávání u naprosto jedinečného evolučního mechanismu, který jinde nemá období. Tj. je nestatistický - mimo jakékoli statistiky. Ten kdo se přiklání k takové heuristické formě ojedinělého mechanismu, který vede k ojedinělému způsobu chování je samozřejmě mimo logické myšlení. Obranou proti případné kritice je víra (odvozená od mytologie) že se jedná o výjimku proto, že před sebou máme zvláštní případ - vrchol evoluce. A celkově se hledá důvod proč by měla být člověku udělena milost-výsada, která by jej dala na vrchol evoluce. Například je to zvětšování inteligence na žebříčku evoluční stupnice (schodišti). Postupné zvětšování mozku a podobně. Ale už se neříká, že evoluci si lze lépe představit jako spíše keříky které tu a tam náhodou nějak pokračují v jiném druhu a vlastní existence jednoho druhu je jen jedním z prutů bez možnosti řady větších změn a přizpůsobení. U většiny druhů je jejich genetický a faktický život spíše příběhem než evolucí. A není ani jasné, zda ke vzniku nového druhu napomohou ty síly a specifikace, které na bázi přírodního výběru daná forma daného druhu získala. Nakonečný popisuje tento myšlenkový proud takto: ,,...evoluce lidského chování, která se uskutečňovala v souvislosti s vytvářením skupin a společenství, jež lze pozorovat již u některých druhů zvířat, a vedla k takovým důležitým způsobům chování, jako např. altruismus. V určité fázi vyústila evoluce lidského sociálního chování, které vedlo ke vzniku myšlení a řeči, k utváření kultury, jejíž fungování znamenalo významný obrat v evoluci člověka vůbec: vliv biologické dědičnosti byl doplněn ,,dědičností kulturní", tj. předávání historicky získaných znalostí, vlastností a způsobů chování z generace na generaci prostřednictvím socializace a institucoinalizovaného vzdělávání. Spolu s tím probíhal vývoj lidské společnosti, jejich institucí a organizací (etika, právo, věda, technika, náboženství, ale i obchod a ekonomika, výchova, manželství a rodina atd.). Sociální život uskutečňující se v určitých sociálních svazcích je ostatně produktem evoluce a u člověka zprostředkoval přechod od přírodního bytí ke kulturnímu bytí: ,,člověk je od přírody sociální bytostí a vytváří biosociální jednotu"(Wuketits, 1997, s. 139).... ...Sociálně žijící druhy zvířat však nevytvářejí společnost, nýbrž jen určité formy společenství, společnost je fenomén specificky lidský, což plyne již z jeho jedinečných lidsky socioálních historických atributů, jako výroba, obchod, města, školy a další produkty lidské civilizace.

(evolucionalismus)

Gradualistický evolucionalismus,

Podíl práce na polidštění opice

Podíl inteligence na vznik člověka

příběh nebo evoluce

Vliv Mytologie na společenském akceptování teorií

Není rozhodující zda je společensky přijatelná ale jde o to co se s ní děje při zobecňování a zda se sní dá prakticky pracovat, zda se dá využít k prognostice.

Persona je sice provázena složitými rituály a pracně upravenou vizáží ale ve své podstatě je to zase jen vygenerované chování kolem obyčejné persony. Autorova teorie stojí naplno na Gouldově koncepci náhlého výskytu a předvádí tu situaci, kdy se v genetickém materiálu objevuje jediná drobná genetická změna a to ,,alergie" na určitý neurotransmiter nebo kombinaci neurotransmiterů. Výsledkem je nutnost senzitizovat - tvořit, jak duševně tak hmotně. To vede okamžitě k hmotné produkci, stejně jako k progenerování dalšího chování. Tak vzniká kultura, sociální složité chování, mytologie ritualizace a podobně.

(Mozky, Jelínek,kultura symboly)

(subjektivní poznámka) Když jsem jako kluk ve škole poslouchal výklad vzniku umění, cítil jsem velký rozpor mezi tím, co je zde prezentováno a mezi tím proč jsem kreslil sám. Příčiny vzniku umění hledali teoretikové v nějaké racionální oblasti a vycházeli jak by řekl z obchodní filozofie. Občas tuto filozofii vidíme například u různých výkladů lidského chování u evoluční psychologie. ,,Když něco dělám musím z toho materiálně něco mít". Já jsem však musel kreslit a musel malovat a nic hmotného jsem s toho neměl, protože ve mně bylo prostě takové nutkání, které muselo být naplňováno, a to dokonce i tehdy, když se mi vůbec malování nedařilo. Stejně tak to cítili i jiní mladí výtvarníci - popisujíc nutnost se výtvarně vyjádřit, jako reakci na vnitřní tlak (nutkání) k této činnosti. Dnes určitě dávám přednost příčině vzniku umění na úrovni genetických změn kolem neurotransmiterů vedoucí k nutkání výtvarničení a naopak i k uspokojování výtvarnou činností a plně odmítám primární příčinu vzniku umění jako obchodu s duchy a lovem zvířat, či duchy a sexualitou či cosi se neurčitého a rádoby unikátního se symboly. Je to určitě konflikt přístupů dětí a dospělých, který řešil už Antoine de Saint-Exupéry. Dospělý podle mne prostě jen příliš počítají a obchodují a vlastně žijí v úplně jiném světě než děti.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Persona a sociobiologie

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům
V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги