рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům

Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům - раздел Образование, Kritick V Současné Rekonstrukci Ať Neverbální Nebo Ver...

V současné rekonstrukci ať neverbální nebo verbální jsou někdy vidět znaky koloniálního přístupu. Z této pozice ani není vlastně třeba systematické rekonstrukce, protože podle této společenské filozofie se prostě schopnosti ,,jiného" etnika posuzují z patra a míří se hodně dolů a jsou otevřeně podhodnocována (co se týká jejich schopností). U živých lidí se pak očekává, že si svoji úroveň a práva musí taková etnika vybojovat. V 18. a 19. století sotva kdo černochy ,,přímo nevítal“ na lékařské fakulty a popravdě ještě před druhou světovou válkou sám tehdy světově známí filantrop Albert Schweizer sice sám černochy v Lambaréne léčil a po světě pro ně organizoval pomoc, ale nijak zvlášť nevěřil, že by bylo možné, aby i z černochů samých se stali lékaři.

Když se dnes díváme na americký televizní seriál, kde pracuje afroameričan jako mozkový neurochirurg připadne nám to normální, ale toto není samozřejmost, je to realita, která se musela vybojovat.

Skutečné schopnosti se časem v určitém typu společnosti nakonec prosadí, přes to, že nebyly z počátku očekávány, ale to jen za předpokladu, že jsou tato etnika velká a leccos vydrží.

Absolutně bezbranná jsou ale už vymizelá paleoetnika, sami magdalenci, solutrénci, gravettienci nebo aurignáčtí lidé opravdu nic neudělají proti tomu, že je někdo označí za rozcuchance a hadráře. Absolutně bezbranní jsou i lidé středního a starého paleolitu. Naše společnost nikomu nic nedává zadarmo, o všechno se člověk musí někam přihlásit a obrnit se trpělivostí a vyznačovat se ohromnou usilovností a postupovat podle pravidel naší společnosti. Opravdu pro prehistorická etnika stejný způsob zjištění ,,jejich kvality“ nefunguje. Nikdy taková etnika nebudou hrát podle našich pravidel a nadbíhat našim zvyklostem. To už není možné. Proto, bez toho, abychom opravdu a profesionálně začali hodnotit údaje o paleoetnikách, nikdy se o nich nic bližšího v širším rozsahu ani nedozvíme.

Rozdíly mezi koncepcemi paleolitu ve školství

Je zajímavá míra rozpoznávání rozdílu mezi představou knihy Lovci mamutů od Štorcha a mezi publikací V zemi lovců mamutů ode mne a Jaroslava Koláře. Nebo stejně je zajímavá míra rozpoznávání rozdílu mezi knihami ,,Cesta za Adamem“ od publicisty a rozhlasového redaktora Josefa Kleibla a ,,Čas lovců“ od archeologa a paleoetnologa Jiřího Svobody. Dal jsem ukázky na porovnání několika učitelkám, které tuto látku učí děti na základní škole a překvapili mne naprosto stejně velké tři skupiny odlišných reakcí.

Do první patří pozitivní rekce a nadšení, že mají něco nového v ruce, co se dá použít pro výuku, protože s tím, ,,…že všechno bylo jinak“ se setkávají už delší dobu a nové ukázky publikací jim připadnou jako vhodný zdroj aktuálních informací.

Druhá skupina nedovedla při nejlepší vůli rozlišit rozdíl mezi publikacemi a podle nich byly posudky a informace v Cestě za Adamem identické s Časem lovců. Nepovedlo se mě tehdy hned zjistit příčinu oné situace (protože podle mne je rozdíl očividný), až teprve po čase jsem mluvit s účastnicí onoho průzkumu a vyšlo najevo, že dotyčná rozlišuje člověka a primitivního pobudy. A to vlastně jen na základě toho, zda zkoumané etnikum nebo jedinec chodí do školy, studuje, jestli mají úřady, vládu, písmo, učebnice a podle toho, jak je berou vážně ostatní slušní a řádní lidé a politici. Pokud si gravettienci nevyzdobili žádné místo v srdci našich předních politiků, nepsali úřední zprávy o stavu jejich školství, neměli písmo, neplatili daně, neměli číslo sociálního a zdravotního pojištění ani placené přesčasy - zůstávají pro tuto skupinu zkoumaných pedagogů daná etnika stále na stejném místě- v kategorii primitivních pobudů. Je jim jedno jestli lovci mamutů dovedli šít a měli solidní skafandry proti chladu nebo jestli chodili v kožešině přes rameno s holým zadečkem. To je pro tyto posuzovatele zcela lhostejné a zaměnitelné. Takto hrubý rastr je určitě alarmující realitou v školství, které vlastně poprvé seznamuje s jinou kulturou a jiným typem člověka malé školáky v takové zkratce, která často rychle a povrchně učí děti jen z pár odlišností, vlastně jen odsoudit sledované kultury a lidi na primitivy a nám nerovné chudáky (což je právě onen jeden pytel). Tohle je základní vtisk klíče, který si odnášejí ze školy pro posuzování odlišně vypadajících kultur a lidí.

Ještě je však i možnost, že určitá část těchto pedagogů si rozdíl popřela v rámci mechanismu nalhávání si. To je také pravděpodobné, protože jsme se nezabývali vůbec stavem psychiky učitele, kterému prostě najednou sdělíme, že to, co učí, z čeho dává po léta známky je úplně jinak. Myslím, že směrem k učitelům bychom měli být daleko citlivější, protože vztahy mezi učivem, dětmi a pedagogem jsou často velmi osobní a jemné a změna musí být provedena tak profesionálně, aby pomohla překlenout nejeden problém, který určitě vyvstává.

Třetí skupina testovaných se ještě během čtení rozčílila a odmítla se dál seznamovat s materiálem, protože prý se pořád někde něco mění a ať už jim to někdo jedou dá tak, aby jim ta látka vydržela po celou dobu praxe. Evidentně registrují rozdílnost koncepcí výše uvedených puplikací ato tak zásadní, že považují za nutné naprosto nové nastudování látky a to se jim nelíbí. Bojí se jakékoli změny a chtějí, aby se to, co se naučili na fakultě mohli přednášet do důchodu. Všiml jsem si také, že především nejmladší učitelky patřily do první skupiny, starší učitelky do dvou posledních skupin. Svůj test považuji osobně jen za předběžný a v současnosti si myslým, že do určité míry není ani podstatný. když se změní obecné povedomí a bude k dispozici dostatečný prostor a dobré výukové materiály situace se snadno změní k dobrému.

Stejně tak je třeba provést změny v obsahu výuky o paleolitických etnikách v daleko větším měřítku a i na jiných typech škol. Rozhodně nové poznatky a změny v prehistorii musí být zahrnuty do nových koncepcí výuky kolem kultur paleolitu. A představení persony gravettienu rozhodně patří kprvním krokům, které snad povodou k nutným změnám.

Poznámka. Přes všechny dobré postřehy, které jsem před rokem či dvěma výše napsal, dnes vím, že v praxi to pro samotné žáky či studenty ve výuce nemusí znamenat větší rozdíly. Sice se žáci mohou učit současné poznatky, ale bude to jen suché a prázdné učivo. Jedná se totiž o fakt, že nám chybí k verbálním informacím solidní symboly, které jsou atraktivní, snadno zapamatovatelné a skutečně dobře charakterizují danou jednotlivou kulturu a navíc otvírají mytologickou asociaci. Bez těchto symbolů jenom chodíme kolem hrnce. Hrnec neudělané práce je dnes prostě tak veliký, že na pokličku nikdo nedosáhne. Pro výuku dějin umění na středních školách jsem nachystal písemný materiál, co by vypracovanou maturitní otázku. V praxi měli studenti i s výborně nachystaným materiálem problémy, když si daná data měli zapamatovat a měli k dispozici jen kresby nalezených předmětů. Studenti totiž nezvládají přemísťování v čase a v prostoru, nemají žádnou časoprostorovou zkušenost. Myslím, že časové představě (vhodné pro paleolit) se člověk dlouho učí. Na druhé straně z dějepisu si studenti přináší nadbytečně příliš přetížený a zmatečný model gradualistických stupňů evolučních typů ,,lidí" včetně naprosto sporného ,,člověka" ,,Homo" habilis a vlastně neví, co patří pod označení člověk, co člověka skutečně charakterizuje. Abych tak řekl, nevěděli jak zoologicky charakterizovat člověka a jeho typické fyziologické a duševní stráncei. Nevěděli tak, jak si vlastně vizuálně představovat život ve starém paleolitu, jak ve středním paleolitu a jak v mladém paleolitu. To samé se týkalo představy podoby těchto lidí. Bez základních představ není možné na čemkoli stavět a studenti se tak pouze začínají biflovat suché fakta.

Znalost starého Egypta, coby kontrolní oblasti, byla značná, a to přesto, že na rozdíl od lovců mamutů není toto téma domácí. Všem byly velmi dobře známy staroegyptské symboly někdejších říší a dynastií. Nejvýraznější naše domácí civilizace lovců mamutů, která je specificky jen naše, vlastně nenechala jiné informace než, že nějaká kultura lovců mamutů kdysi velmi dávno byla a snad asi všude, nejméně po celé Evropě. Studenti si na žádné srovnatelné symboly nemohli vzpomenout s výjimkou táboráku, pomýlené pasti na mamuta a věstonické venuše.

Zajímavé je i používání knihy Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Někteří gymnazijní studenti na vyšším gymnáziu považovali tuto literaturu za vědeckou nebo odbornou, popřípadě jako základní a orientační. To znamená, že některé představy o životě lovců mamutů by se nebáli podpořit citacemi a odvolávkami právě na tuto knihu. Upozornil jsem je proto, že v jiném oboru ZVS - základy společenských věd se učí skladbu odborné nebo vědecké práce a i kritéria kritického hodnocení a práci s literaturou. Podle těchto norem nelze práci pana Štorcha jistě považovat za vědeckou či odbornou, protože svá tvrzení nepodepírá ověřitelnými experimenty ani dovolávkami na nějakou odbornou literaturu, prameny a pod. Například výrobu věstonické venuše si představuje z hlíny, popela a kostní drtě. Nikde však necituje autora ani analytickou laboratoř, která by takovou analýzu kdy provedla. Přesto se i dnes setkáváme s názory, že právě z této směsy věstonická venuše byla vyrobena a to i u vysokoškolsky vzdělaných lidí. Zjišťuji, že málo kdo si takové základní údaje ověřuje. Podobně se přece nemůžeme stavět ani k literatuře o barbaru Conanovi, Pánu prstenů a další fantazijní literatury. Při mojí výuce si v této souvislosti, pod skupinovým tlakem třída jako celek uvědomuje tato fakta, někteří jedinci, především dívky jsou evidentně smutné a otevřeně přiznávají, že jim tím beru Kopčema a Veverčáka, které považovali za skutečné, kdysi žijící a doložené postavy. Tady platí vše, co jsem říkal jinde, předkládání takové fikce je pro děti velmi emotivní záležitost, s hrdiny se snadno stotožní a celý příběh přijmou z mnoha důvodů jako reálný. Je pak součástí jejich osobní mytologie a vědomostní skladby. A brání takovou mytologii velmi podobně jako víru.

Určitým naprosto nevhodným nástřelem je doporučování této literatury ze strany školství (např. v učebnicích dějepisu). Například docent Popelka z katedry prehistorie Karlovy university v Praze v jedné z učebnic vyšlé relativně nedávno, také doporučil ,,Lovce mamutů" jako zdroj informací o životě lidí v paleolitu. Například Jiří Svoboda, ani já, bychom takové doporučení nikdy nedali. Navíc jsem už před několika lety poslal dokonce žádost na ministerstvo školství, aby se statut knihy Eduarda Štorcha ,,Lovci mamutů" přešetřil, protože je příliš zastaralá a dnes je kontraproduktivní.

V reále je situace komplikovanější, protože doktor Popelka si je na jedné straně vědom zastaralosti Štorchovy publikace, na druhé straně, kdyby ji zcela odmítnul, nikdo by u nás nějakou epochu lovců mamutů už vůbec neznal, stařičkou publikaci je totiž dnes nesmírně složité čímkoli jiným nahradit. Nahrazení jiným literárním dílem je dnes neúčinné, protože knihy jsou vydávány v stokrát menším nákladu, než před patnácti roky, protože se dnes knihy zdaleka tolik nečtou. Bylo by třeba televize, filmu nebo počítačové hry. Sice muzea mají za úkol a povinnost předkládat lidem nové poznatky a to také dělají, ale svým institucionálním přístupem nikdy nedokázaly nabídnout veřejnosti stejně sugestivní, přijatelný a emotivní materiál jako Štorch s Burianem. Doktor Popelka by tak úplným odmítnutím ,,Lovců mamutů" mohl totiž dnes udělat více škody než užitku.

Vysokoškolské vzdělání neznamená automaticky vývoj k lepšímu. I seznamování s paleolitem zde není časově dostatečné a neděje se na nepopsaném papíře, ale v předpojatém prostředí reálné společenské situace. Takže student přijímá dané informace přes určitý informační filtr a řada vysokoškolsky vzdělaných archeologů bez dostatečného rozhledu sociálně-kulturní antropologie a psychologie velmi často podhodnocuje paleoetnika a snaží se jim nekriticky přisoudit jednoduchoučké, nekomplikované a přísně vymezené role ,,rohožky před opravdovým domem". Kritické hodnocení, jako například vymezení určité šíře možností zcela chybí. Překvapivě jsem sledoval u řady ,,absolventů archeologie" jakési šílenství a posedlost odvolávat se na soukromé představy domnělých autorit. O kritický pohled na takové představy se tito vysokoškoláci nestarali. Naopak vše, co takové představy nereprezentovalo považovali za zcela pomýlené (reakce se podobaly klasickému vyšinutí, od zvýšené pozornosti k zesměšňování).

Velice kladný přístup ke kritickému hodnocení paleolitických materiálů jsem zjistil u některých ,,absolventů antropologie a archeologie", kteří alespoň nějaký čas, (především během diplomové práce) zpracovávali paleolit. Obzvláště jsem registroval více otevřenosti i ke komplikovanému kritickému přístupu u absolventů antropologie, kteří, jak se mně jevilo, si byli schopni snadno uvědomit i závažný psychologický rozměr dané oblasti, přesto, že jej spíše jen tušili, protože jejich znalosti psychologie byly příliš kusé a povrchní.

Rekonstrukční paleoetnologie je právě vědou, která své výsledky míří k veřejnosti a práce na typických symbolech pro určitá období, nebo literární či obrazová práce patří k základním trvalým úkolům vyplývající z její podstaty.

Závěrečná vyhodnocení

V případě rozboru kultury gravettienu pomocí pohledu přes personu je především nutné vyloučit, že by bylo možné gravettien hodnotit jako nějakou úpadkovou a ubohou kulturu. Sošky žen nezobrazují vychrtlé strádající postavy. Sošky ani nejsou koncipované v ustrašených pózách, nemají rozcuchané nebo slepené vlasy a nebo jinak neupravené vlasy, nedokladují četné jizvy, kdy je přepadl tam medvěd, tu lev, tam zase vlk. Na povrchu sošek nevidíme žádné znázornění srsti ani chlupaté hrudi nohou nebo rukou. Na krku nemají žádné náhrdelníky ze zubů, ani nemají přes boky nebo přes jedno rameno naznačeny cáry kůže nebo kožešin a to ani v případě figurek z Malty a Buretě. Dokonce na sobě nemají ani jen jakési odbyté a všelijak škaredě sik sak rozvěšené kaničky a řemínky.

Negace znaků primitivismu. Proto nelze tyto sošky považovat v žádném případě za doklad nějaké evolicionalistické kulturní teorie popisujících ubohé strádající trpící a hadrářsky zanedbané předky a takové spekulace se musí na základě sošek rázně odmítnout jako archeologickým materiálem nepodložené.

Negace znaků kulturního úpadku. Stejně tak sošky nedokládají reálnou úpadkovou kulturu, kdy by byly lidé na útěku, a už by byly rezignovaní, stresovaní a otupělý tak, že by přestali dbát na svůj zevnějšek. Sem patří projevy jako špína, nemytí se v obličeji, nemytí rukou, ztráta zájmu o úpravu vlasů o stav oděvu, změní se i celkový postoj a držení těla, popisuje se změna výrazu tváře, mizí úsměvy, někdy se popisuje, že děti si hrají tiše a zdrženlivě, atd. Strach, úzkost a deprese se mění na úzkost paralyzující, která vyřazuje člověka z normálního života ( Chronc Pavel, Úzkost a strach)

Negace znaků z nemocí. Stejně tak vylučuji na základě materiálu zničení populace nemocemi do stavu rezignace a nezájmu o zevnějšek.

Náhled na materiál a evoluční teorie. Upřednostňuji sledování a vyhodnocení v oblasti výtvarné, řemeslné, konstrukční a způsobem znalosti a využívání zdrojů, s ohledem na mytologii, v souladu s přístupem C.G.Junga k definování člověka jako komplexu kultury, náboženství a mytologie.

Proto pomíjím tradiční sledování inteligence nebo nějakého organického nebo (tradičního) kulturního stupně evoluce, protože je zde příliš velká pravděpodobnost skupinového, konvenčního a subjektivního výkladu spojená s chybami informačního filtru už při nástřelu pevného bodu už samotnými evolučními termíny a v případě nesouladu s některými materiály může automaticky celé vyhodnocení zhatit mechanismus nalhávání si, zvláště se tak vyhýbám (efektu modrookého) tj.svévolné diskriminaci. (Celkový výčet zkreslujících psychologií sledovatelných jevů je v závěrečné příloze publikace)

Teprve pokud by nebylo možné jiné vysvětlení v rozdílu jednotlivých kultur než evoluční, pak by bylo možné o něm uvažovat. V reále je historicky evolucionalistický výklad změn kultur v čase (z 19.stol) koncepčně vytvořen na základě zcela nedostatečných materiálů především právě v oblasti paleolitu a navíc při naprosto specifických společensko-filozofických dobových kontextech. Při současném hodnocení je nutné zahrnout všechen typový archeologický materiál a využít jak například psychologie, etologie, ekologie etnografie, ekologie tak koncepcí z oblasti sociobiologie, ale i nové moderní náhledy na evoluci (náhlý výskyt a stáze, genetický drift, pulzující evoluci apod.). Zatím je však možné vyložit kulturní rozdíly právě prostým výčtem možných rovnocených různě specializovaných společností s rozvojem podle principů nahodilosti (jak bylo pojednáváno v předchozí kapitole). To patří do normálního racionálního postupu, protože je to statisticky a racionálně očekávané chování, že člověk (byť dávný, ale biologicky identický) se bude chovat zase jako člověk. Jiný postup by byl prostě heuristický.

Z hlediska psychologie je vlastně zajímavé, že dnes, kdy je v oblasti evoluce obecně uznávána teorie stáze a náhlého výskytu od amerického propagátora Stephena Jay Goulda, ale tato jeho představa, nebývá tak často aplikována i na kulturní řazení. To by pak mělo vypadat jako množství podob výčtu možností, které se jako kultury mohou navzájem ovlivňovat měnit, reagovat na vnější a vnitřní podněty. Gould má rád, když místo schodiště a žebříčku od primitivního k dokonalému je nikoli mnoho stupínků, ale jak píše keř plný vedle sebe paralelních různých nových druhů, které sice vesměs za čas zahynou ale dělají ve své době tu plnost života (Goul, Pandin palec). To v době, kdy se seznamuji s fascinující teorií pulzující evoluce, celkem tragikomické, protože jen se zvyšuje ohromný náskok specializovaných vědních oborů před vlastním uvedením těchto teorií do praxe.

(Teorie pulzující evoluce zahrnuje termíny jako druh, hybrid, superdruh. Spočívá v modelu reakce živočichů na vnější podmínky, kdy druh někdy rozmělní se v množství dalších druhů v druhé, které se dále mezi sebou kříží a vytvářejí nové a nové druhy, v opačné fázy se všechny druhy mezi sebou intenzivně kříží a dávají vzniknout jedinnému genetickému proudu, který zahrnuje geny těch předchozích druhů - vzniká takzvaný superdruh.) (Tento princip pulzace lze velmi snadno přenést na kultury už jenom tím, že si všimneme označení multikulturní a kulturní specifikace. Stejně tak sledujeme kulturní a technologické specifikace v paleolitických kulturách stejně jako ohromné společné kulturní zázemí trvající celé epochy a věky, které přesto zcela nestagnují.)

Myslím si, že stejně tak se dá tedy dívat i na kultury, tedy jako na velký výčet paralelních možností. A tyto paralelní možnosti v sobě zahrnují jak stabilní kulturní formy se stabilním ekologicko-společenským modelem, tak opačné velmi proměnlivé kultury z nestabilním ekologicko-společenským modelem. Do první formy patří kultury, kdy nevzniká příliš velké společenské napětí a i využívání zdrojů běžně příliš nepřekračuje ekologické možnosti určitých využívaných struktur. (Dokonce například severoamerický aligátor svým chováním, kdy čistí odklízením větví a klacků dno svého jezírka, je ekologicky klíčovým organismem, který mění prostředí tak, že je stabilnější a úživnější i pro další druhy živočichů, kterými se zase zpětně aligátor živí.) Takže tento model chování je dlouhodobě stabilní a více je ovlivňován až velkými vnějšími změnami méně vnitřními a historickými.

Naopak druhá kategorie složitěji hierarchizovaných kulturních forem společností je charakterizována mocenskou situací, kdy malá část lidí (mocenská elita) ovládá větší část, která je pro ni využívatelným zdrojem. V takových společnostech čerpání zdrojů (lidských i přírodních) se odehrává až do úplného, nebo takřka úplného vyčerpání dosavadního zdroje (pak se zajišťují nové další zdroje).

Takto je druhá forma už ve své podstatě vnitřně nestabilní a proto podléhá změnám. Lidské zdroje se vyčerpávají a nebo se pod vlastním vnitřním tlakem na obranu před elitou přeformovávají a přírodní zdroje se vyčerpávají a musí se na novou situaci reagovat změnou taktiky vlastního chování. Sledujeme tak vnější nestabilitu v oblasti proměn změn ekologických vztahů, využívání dalších následných přírodních zdrojů a technologií, změn stavu společnosti a subkultur obyčejných lidí a u elity sledujeme materiální proměny a změny taktiky reagující na změny ve zdrojích a vnější (i vnitřní) konkurenci se snahou udržení si zvláštního elitního postavení a jeho rozšíření. Rychlé základní změny jednoho typu kultury v druhý pod vnějším tlakem popisuje a rozebírá i Wilson (Wilson, 1978).

U elity vzniká specifická mytologie ospravedlňující jejich privilegia, a jiná mytologie může vznikat i ze strany ovládaných a to z mechanismu nalhávání si (vzniká mytologie vysvětlující si ,,důležitost“ a ,,potřebnost“ daného stavu věcí) .

Pozorovatel registrující rychlé změny takové kultury může mít opravdu dojem kulturní evoluce. Kulturníevoluce vysvětluje relativně rychlý sled změn však platí omezeně a v praxi v archeologii a v etnografii zde máme i takové kultury u nichž nedochází k žádným proměnám a prostě stagnujíc prosperují desetitisíce let. Z pohledu kulturní evoluce pak tyto stagnující kultury jsou ,,opožděné a vývojově zaostalé“. Z pohledu aplikovaného gouldovského výčtu jsou naopak tyto kultury vyhovující, jen jsou prostě v rámci celkové pestrosti jiné. Samozřejmě, že taková žravá a proměnlivá společnost, která potřebuje kvůli zdrojům zabrat území stagnující kultury ráda uvěří v kulturní evolucionalismus, ,,…protože vlastně jen pomáhá evolučnímu pokroku“.

Společensko-mytologická konvence je pak obsažena v prostředí a tak například v dějinách výtvarného umění student ví, že je výtvarník vždy determinován svoji dobou. Stejně je determinován každý aspekt života a to i věda a v takové kulturní pozici je i většina současných pozorovatelů a hodnotitelů paleolitu. Vymknout se znamená opustit konvenci, většinu, v Jungově slovníku – stádo. Opustit stádo je však složitý mechanismus a nese to jasná rizika. Zastávání konvence zase vede k evidentnímu ,,zasklívání“ některých faktů, a odklonu od reality světa. Může být ignorováno, odmítnuto (nebo i zakázáno) velké množství odborných materiálů i celých oborů a vědeckých disciplín.

Můžeme u toho vidět i vnější vizuální známky projevu vnějšího ukáznění se (přijetí společenské konvence), to je ve vystupování a oblékání užití prvků z arzenálu oficiální společenské uniformity, která je jako uniforma vojáka hájícího a bojujícího za danou společnost a za její tradiční hodnoty.

To znamená, že takový daný prehistorik je mimo kritické hodnocení, tj. už mimo vědecké hodnocení a používá jen ty oblasti a ty prvky, které mu pomáhají upevňovat a hájit a bránit hodnoty jeho společnosti spojené s danou živou mytologií (i novodobou mytologií) jež je identická z vírou. Lze tedy registrovat obranu hodnot v oblasti víry, společnosti a civilizace. Podle Junga je nutností při posuzování různých kultur dostat se mimo běžné vidění Evropana a Američana a ty vidět vlastní kulturu jako kulturu bílého muže. Posuzovat kultury z pozice evropské kultury znamená silné subjektivní zkreslení (kulturní zastínění). Takové tendenční nazírání vidíme především v anglofonních oblastech se specifickou silnou koloniální tradicí a hodnotami. Zde může být práce v celém spektru materiálů a oborů, která se snaží jen o náznak nestranného posuzování jiných paleoetnik označována jako projev společenské a individuální slabosti.

Dnes už je docela běžné, že řada vzdělaných Evropanů s rozhledem se dovede na svoji kulturu podívat zvenčí. Je samozřejmostí, že pak tito vidí naprosto nesprávné a kostnatě vyhodnocené materiály svých poněkud společensky upjatých kolegů. A tak cítí potřebu bránit paleoetnika. Právě jednoduché dělení na my a oni (kterého si v lidském chování všímá i Wilson) například u moderního člověka a archaického člověka, ale i u detailů vizáže, my učesaní, mladopaleolitičtí lidé rozcuchaní, stupňují iracionální hodnocení, které v případě posuzování neandrtálců vedlo do absurdních rozměrů, takže proti konvenčnímu loajálně společenskému proudu, se zvedla vlna odporu dokonce ve formě založení konkrétní společnosti na obranu neandrtálců.

Je absurditou dnes zastávat nebo účastnit se těchto sporů, protože jde především o pranici o pacienta, který už mezi tím zemřel. Z pozice kritického pohledu na kulturní evoluci jsme přece osvobozeni používat nepřesné a zavádějící evoluční termíny jako ,,primitivní a vyspělý“, když v samotné evoluční paleontologii se vzhledem k odklonu od gradualistické evoluční teorie od nich opouští (Václav Petr,). Asi poslední dožívající baštou nějaké postupné evoluce vůbec je právě výklad změn kultur a ten je také častěji a častěji kritizován a zpochybňován (například je zpochybňován rozvoj, pokrok a přínos v oblasti společenského postavení jednotlivce, žen, dětí, ale taktéž zpochybňován údajný nárůst volného času i kvality stravy u přechodu od lovce k zemědělci).

Pro laika je nepochopitelné, co se tady odehrává za spor, a chtěl by ho vidět názorně tak, aby mu rozuměl. Použiji názorný příklad.

Jedná se o diagnózu pacienta vyslovenou na dálku někým, kdo pacienta pořádně neviděl a ještě v té době ani nebyl lékařem. Ovšem je to tak dávno, že už je v tradici lékařství, které mezi tím vzniklo, že diagnóza zněla tak a tak a řada lékařů na ni trvá, protože ji berou jako součást existence lékařství.

A jiní lékaři říkají …,,dnes jsme kvalifikovaní lékaři s řadou diagnostických metodik, pojďme a toho dávného pacienta jimi zkoumejme, máme ho tu už tak blízko, jak nikdo před námi nikdy neměl“. A ti druzí říkají …„Ne ne! co to děláte? vy podrýváte základy toho na čem naše lékařství stojí, na původní diagnóze se musí trvat“. A aby vypadali jako moderní lékaři, dělají jen některé dílčí vyšetření dávného pacienta, které by mohly podpořit dávnou zastaralou diagnózu.

Sledováním gravettienského materiálu a sledováním unikátně vysoké úrovně někdejší společnosti (typu samovýroby) taková představa paralelního řazení alespoň u srovnatelných kultur je nejschůdnější. Gravettien rozhodně nepatří do toho spektra kultur, které běžně přesažnou a nezvratnou měrou hierarchizují společnost do obludných rozměrů, kdy většina ztrácí svobodu a možnost čerpat ze surovinových zdrojů. I když je některý ojedinělý archeologický materiál už za hranicí obyčejného individuálního řemesla (Sungir) je tak množstvím nikoli výtvarným zpracováním.

Po výtvarné stránce musíme registrovat, že všechny artefakty jsou řemeslem samovýroby pro sebe sama a pro sobě rovné. Neexistuje zde přes veškerou umělecky špičkovou úroveň takový výrobek, který by měl takový dizajn a ornamentální zdobení, které by nápaditostí a naprosto přesnou jakoby strojovou geometrickou pravidelností bylo jakoby zcela z chladného a neživého jiného světa od specializovaného řemeslníka. Chybí zde takové umění, které by vyráželo přímo dech z měřítka ze strany a úrovně řemeslných samovýrobců a vytyčovalo tak specifickou persónu hierarchicky vysoce postaveného jedince, který má moc nad ostatními a vlastní lidské i surovinové zdroje nebo přístup k nim. A navíc má taková hierarchická špička o sobě neracionální mínění důsledkem vyrovnání se z nepřirozeným postavením tak, že buduje vlastní mytologii (např. ono známé ,,z Boží vůle král“), kdy se přidružuje mechanismus svévolné diskriminace (efektu modrookého) (například v také ve stejné barvě ,,modrá krev“). To je charakteristické u mnohých holocenních kultur ať primárně u skutečných vysoce postavených osob, nebo sekundárně, kdy je jejich persóna nebo spíše jen její prvky jsou napodobovány ostatními, podle specifického pořadí společenského spektra. Gravettienský a vůbec paleolitický materiál i při geometrizaci zůstává stále umělecky obyčejně lidský a přirozený, nikdy neodvrhe určitou disproporčnost a asymetrii.

Archeologický materiál gravettienu, přes to, že je zoufale omezen na dochovatelný materiál je velmi transparentní, má štěstí, že zažil minimum geologických proměn, že nebyl vždy vystavován přímým vlivům v půdě chemicky a mechanicky aktivních místech, a že klimatické podmínky a kulturní podmínky některých stanic vytvořily pastí na řadu drobných předmětů, které se tak dostaly až k nám.

Na otázku proč je gravettien natolik odlišný od středního a starého paleolitu po stránce uměleckých předmětů se dá zase odpovědět gouldovským výčtem rozmanitosti. Nemůžeme přece hned křičet, že jsou lidé středního a starého paleolitu nějak omezení a retardovaní a na nižší, protože od nich neznáme sošky a kresby, vždyť kolik lidí se dnes považuje se za velmi inteligentní a velmi lidské, úspěšné a vůbec mající o sobě vysoké mínění a přitom ani nekreslí, ani nemalují a ani nevytvářejí skulptury či plastiky. Spíš bych se přikláněl k představě, která vychází principiálně ze základní práce od Zikmunda Freuda, kdy se jedinec ve společnosti vyrovnává uměním s negativními vlivy, které na něho omezení, které vyplývá z existence a působení ostatních lidí ve společnosti má. Výtvarná práce může být tedy jako jakási terapie, u některých jedinců mají-li prostorovou představivost může být (spolu s hypertrofickou tvořivostí a hypertrofickým shromažďováním) určitou posedlostí a tito jedinci mohou nastolit v kultuře určitou novou normu až určitý nový společný rituál. Ale to je jen jedna z mnoha možností. Společné snižování takového napětí se d ale snadněji vyjádřit, vyprávěním, povídáním si, fyzickým kontaktem, zpíváním a tancem (což stále může i tak být vysvětleno hypertrofiemi chování).

Přitom je spousta věcí ve výtvarné oblasti absolutně archeologicky nezachytitelných, ale na jiné se možná díváme a nevidíme v nich výtvarné umění, protože to v určitých případech bez určité umělé nebo předchozí skutečnosti prostě není ani možné (jev Pigmalion). Lidé se prostě vyrovnávají z napětí vzniklé společným soužitím v oblasti velkého možného kulturního výčtu i dnes se najdou lidé i u přírodních národů, které se jen zdobí a zdobí svoje artefakty, ale nevytvářejí dochovatelné sošky a obrazy a etnografové s nimi normálně mluví smějí se přátelí se a nenapadne je vykazovat je mezi nějaké pod nebo před nebo staro.

Máme štěstí, že gravettienská mytologie a kultura dovolovala a dokázala zpracovávat kosti a slonovinu kámen a hlínu, zobrazovat zvířecí a lidské figury a byla otevřena celému spektru materiálů. Není jiné archeologicky tak transparentní paleolitické kultury a tak gravettien se pro nás stává branou, předpokladem a podmínkou k pochopení a studování dalšího paleolitu a základním materiálem pro studium a zpracování rekonstrukční paleoetnologií.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Kritick

Kritick yacute uacute vod do rekonstrukc iacute d aacute vn yacute ch kultur... A n aacute stin z aacute kladn iacute ho materi aacute lu pro... Materi aacute l pro v yacute uku student vysok yacute ch kol...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Znaky společensky tvrdého přístupu k paleoetnikům

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

REKONSTRUKCE VE SLUŽBÁCH ARCHEOLOGIE
Když si archeologové objednávají nějakou práci, týká se často nějaké konkrétní lokality, na jejímž v&y

PALEO - ETNOLOGIE
  Rekonstrukční paleoetnologie a rekonstrukční etnologie neslouží archeologii, ale mají vlastní zájmy. Vyhýbají

MÍCHÁNÍ KARET
Na rekonstrukční paleoetnologii jde nahlížet jako na plněmultidisciplinárníobor. Vyloučením jediného oboru mů&

Kapitola druhá: ZÁKLADNÍ PŘEHLED A CHARAKTERISTIKY
Základní pojmy Rekonstrukce– znamená znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce

Rekonstrukční metamorfózy
Mají za úkol uměleckou formou přeměnit vybraný archeologický a antropologický materiál do snadno pochopitelné živé formy.

Rekonstrukční transformace až imitace
Je kombinovaná kompozice, která ve výchozím materiálu zahrnuje jeden celý objekt, na němž jsou zcela jasně vidět určité kul

Rekonstrukční imitace
Je kompozice, která u transformovaného objektu nemůže jednoznačněji představit takové řešení, které by bylo v dané kultu

Umělecká kvalifikovaná volná představa
Je uvolněním a prvkem z uměleckého světa, dává průchod emocím, náladám a názorům, je to umělecký rozm

PRAKTICKÁ METODIKA V REKONSTRUKČNÍ PALEOETNOLOGII
Metodika výtvarné a písemné rekonstrukce   1. ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP– předpoklad

Uacute;VOD DO METODIKY
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich. A to na základě znám&ya

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
  Oblasti, jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie

REKONSTRUKCE“ MIMO VĚDU
  Pseudorekonstrukce (,,rekonstrukce“) -výtvory, postupy nebo metodiky, jejichž produktem jsou výsledky a práce vydávané za ne

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
  Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty, jak postupovat při vědecké práci v oblasti chován&

Kapitola osmá:NÁSTIN ÚVODU DO REKONSTRUKČNÍ ETNOLOGIE
  Rozdíly mezi rek. etnologií a rek. paleoetnologií   V podstatě je situace velmi podobná v obou př&iacut

Základní poznámky k některé hlavním tématům rekonstrukční etnologie
Klíčové nálezy, umění Klíčové archeologické nálezy jsou ty, které nám dávaj&iac

Biologické principy obecně, evoluční mechanismy
Adaptační mechanismy, převedení genetické evoluce do memetické evoluce s jejím negativním dopadem na organismy. Chování jako adapta

Psychologie
Pro chování jedince je vhodná individuální psychologie jedince a pro chápání proměny psychiky jedince ve společnosti a psychiky lid

Kulturní principy, princip stability - princip změny
Princip stability určité kultury jako samostatného, individuálního celku pluralitně vřaditelného mezi ostatní kultury je zároveň

Experimenty, funkční modely
Jsou pro holocenní kultury specifické v tom, že řada činností se dá ještě najít u jiné kultury nebo byla donedávna souč

Kapitola devátá:Historie rekonstrukční paleoetnologie
Existují především dva nezávislé proudy. Jeden je oficiální, ten je daný ze strany společnosti a potřebou prezentovat určit

KULTUR PALEOLITU
    Některé základní psychické mechanismy negativně ovlivňující nebo i zcela blokující rac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Poruchy
Poruchy empatie Individuální psychologie Naučené chování Persona primitiva Spojení - trvání na konve

Osobnostní charakteristiky
Individuální informační filtr Odlišné vnímání Subjektivní obraz světa - vlastní realita Zm&#

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
  Vytváření malých, pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materi&aacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
  Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích

Osobnostní charakteristiky
  Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obej&iacu

Stav okamžitého individuálního projevu
  Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného vý

Kapitola dvanáctá: LITERATURA
  Davido Roseline: Kresba jako nástroj poznání dítěte, Dětská kresba z pohledu psychologie. Portál 2001, La

LIBOR BALÁK
      ,,Císař je nahý!“     V posledních letech v souvislosti s našimi

Jaký se v publikaci řeší úkol a proč se to řeší zrovna tímto způsobem?
,,Mezi pravdou a lží je bezpochyby taková vzdálenost, jako od světla ke tmě a pravda je tak znamenitá, že dokonce i když je š&iacut

Leonardo da Vinci
Tato práce je zaměřena především na oblast rekonstrukčních metamorfóz mladopaleolitického materiálu (lidských sošek a

Důvod z pohledu výtvarníka
  …Praha, podzim, sobota ráno roku 1980 …,,včera jsem si doma zkoušel vyrábět modely ptakoještěrů spolu s mým ta&

Síla konvence
Máme několik barevných papírových obdélníčků různých velikostí, z nichž dva jsou absolutně identické

Proč?
Tato kapitolka si všímá zvláštního mechanismu, který má obrovskou sílu, kdy nutí dívat se aktéry na věci kolem p

Individuálně subjektivní obraz světa
V detektivkách si svědkové vzpomínají na detaily, které v poslední chvíli osvobodí z pod gilotiny nebo elektrického křesl

Jaké oblasti psychologie se v personě zpracovávají?
Pro psychology je v této práci zajímavé praktické užití mnoha Jungových myšlenek. Tato publikace rozhodně nevyrůstala z pozice J

Proč persona a co očekáváme od persony?
Názorné srovnání K veřejnosti se dostávaly materiály kolem starého Egypta od počátku 20. století t

Pro každého jiný metr?
Diametrálně odlišná situace je však v prehistorii gravettienu. Sice i zde najdeme několik ojedinělých prací nejspíš intuitivně

Dodnes vládne chaos
Realitou dnešních dnů je fakt, že ve většině televizních pořadů oslovujících nejširší veřejnost se s pravid

Další důvody
Podíváme-li se na některé obory a jejich proměny během 20. století, musíme zaevidovat, že například u chování zv&iac

Konflikt
...,,Jsem zeměpisec," odpověděl starý pán. ,,Co je to zeměpisec?" ,,To je vědec, který ví, kde jsou moře, veletoky, města

Persona a její organický základ
  ,,Nemůžeme mít větší ani menší vládu, než nad sebou samým.“ Leonardo da Vinci Na

Zdobení oděvu, jeho tradiční střih, úprava z pohledu geopsychologie
Jiným pohledem z dnešní psychologie je pohled geopsychologie. Důvody, proč preferovat určitý specifický účes, ozdoby, střih odě

Persona a hodnocení genové výbavy
V onom ,,zorientování se ve vizuálním pohledu na druhého člověka" možná sehrává dost důležitý moment obl

Vymezení konkrétní persony specifickou kulturou
Jedná se o vymezení kulturních vlivů na psychologii jedince. Hazel Rose Markusová ze Stanfordské university (Zimbardo, 2000, The Self – Jak vním&aacut

As pro personu
V televizních pořadech, v encyklopediích, v učebnicích a na obrazech vidíme pravěké lidi jako rozcuchance a špinavce, snažíc&iacut

Historie
Poprvé První solidní pokus o rekonstrukce přerovských gravettienců spadá do roku 1924-25 v souvislosti s nálezem slavn&

Tváří v tvář největšímu objevu z mladého paleolitu
  Malba ukazuje M. M. Gerasimova v Sungiru, jak se chystá vyjmout zdobenou lebku muže k antropologickému zpracování a pořízení port

Snahy o celkový zvrat – oblast vědy a propagace
,,Padá to mezi dvě židle!“ ,,...Ale ty přicházíš zdaleka! Ty jsi badatel! Popiš mi svou planetu!“ A zeměpisec

Konspirace
  ,,Je jedna věc, kterou čím víc potřebujeme, tím více odmítáme a tou je rada, jíž neochotně naslouchaj&ia

Mravní závazek
Z daného je patrné, že bude důležitá forma strategie propagace nových myšlenek, protože ty nepadají do úrodné půdy, al

Proč?
Při psaní persony jsem nikdy zvlášť neuvažoval o tom, že by bylo potřeba vysvětlovat, proč mě tolik zajímá, jak dávn&

Před finále
Je třeba si uvědomit, že ačkoli vzniká řada relativně uspokojivých, moderně vyhlížejících rekonstrukcí zevněj&

Práce s archeologickým materiálem
Sama archeologie, ačkoli se v některých případech urputně brání rekonstrukcím a experimentům jako příliš subjektivn&iacu

Základní krok
Prvním krokem je profesionální přístup z pozice rekonstrukční paleoetnologie při rozlišení archeologických materiálů

Postup práce: Diferenciace archeologického materiálu a archeologií stanovených kultur
Jakýkoli reprezentační předmět nám už vypovídá o personě (nepřímá persona) daného etnika, ale pochopitelně

Figurální plastiky a skulptury žen –předběžné shrnutí archeologického materiálu
,,Krása smrtelných věcí pomíjí, nikoli však krása umění.“ Leonardo da Vinci Ačkoli zn&aac

LENĚNÍ SOŠEK
Sošky gravettienu lze pro naše analytické úkoly uměle rozdělit na tři okruhy:   - Za prvé to j

Nazpět k tématu.
Pro dané zpracování jsem v literatuře našel vyobrazení více jak 90 sošek nebo jejich zlomků, které mají všechny atributy so

PORTRÉTY
Jsou-li přesněji zvýtvarněny, také ukazují to nejlepší a nejreprezentativnější (DV, Brasempoy, Malta a Bureť) a lze konstatovat

MYTOLOGIE
Kdyby se tatáž situace, jako u persony sošek, neopakovala v gravettienských hrobech (a hrobech s gravettienskou tradicí) mohli bychom se domnívat, že pers

Evolučně neustálený pohřeb
Popsané vysvětlení ke kterému se přikláním i já nahrazuje evolucionalistickou nebo neoevolucionalistickou představu kulturně graduj&iac

Pod personou další persona
Persona-image zevnějšku a oděvu gravettienců platí pro vizáž a oděv, která má reprezentovat gravettienského člověka venku

Autenticita antropologického materiálu
,,A Ty, člověče, který v tomto mém úsilí odhaluješ obdivuhodná díla přírody, usoudíš-li, že je nič

Leonardo da Vinci
Prvním okruhem zájmu je výpověď materiálu k antropologickému typu člověka. Například Gerassimov a jeho škola se vždy u r

Poznámka o dlouhých a krátkých nohou
„Nežli učiníš z (tohoto) případu obecné pravidlo, vyzkoušej jej dvakrát či třikrát a dávej pozor, zda pokusy dáva

Robustní nebo gracilní?
Někdy se setkáváme s rozšířenou představou, že čím geologicky starší člověk, tím je robustní a naopak.

Tuky a žebra
  Postava venuše z Itálie (La Marmotta) nalevo je patrně nejlepší gravettienskou studií tuků a záhybů kůže u ob&eacut

NEJVĚTŠÍ VÁLKA O PRSA
  Psychika je mocná čarodějka a závojem mlhy nám zastře mysl vždy v určitý čas a na určitý podnět. Cokoli ne

Kostěnky a Avdějevo
Velmi jednoznačné se zdají být účesy, které nemají žádné složitější struktury, vyjadřují jen

Brasempoy
Transformace hlavičky s portrétem z Brasempoy z Francie. První představuje strukturu hlavy jako pokrývku z kelnatek, kterou skutečně známe (alespo

Transformace hlavičky
  Při kresbě řada lidí posazuje oči na hlavě podstatně výše než jsou (ve skutečnosti jsou asi v polovině hlavy), pak

Venuše a Apolón s artefakty, ozdobami a předměty.
  Rekonstrukční transformace původně červeně zbarveného reliéfu v Laussel ukazuje prosté dlouhé rovné vlasy a v t

Wilendorf
  Právě díky O.Sofferové vznikají takové rekonstrukční transformace, které ukazují celou variační #

Maltsko-burěťská kultura
Sošky ukazují snad jen opravdu vlasy, nejnázornější jsou naznačeny vlnité vlasy, těm věnujeme jednu transformaci a vidíme také

Znovu pod personu trochu jinak
Druhá strana schovaná za persónou by byla otázka jak často se myli gravettienci pod oblečením, a zda neměli v oděvech a ve vlasech parazity. T

Brno, Brasempoy a Dolní Věstonice
  Rekonstrukční napodobenina jedné z mnohých možných variant uplatnění více jak 600 kelnatek na pokrývce hlavy mu

Barma Grande a Sungir
  Rekonstrukční transformace chlapce z Barma Grande v severní Itálii ukazuje nejen velmi zdobnou čepici, ale i zdobení horní č&aac

Savignana, Pariba, Grimaldi, Pavlov a Brasempoy
A konečně se vymaňujeme ze smutku hrobů a dostáváme se k vesele vypadajícím kyprým tvarům dodnes živě vyhlížej&iacu

Kostěnky, Avdějevo, Dolní Věstonice, Brasempoy
  Tato rekonstrukční transformace jedné z kostěnkovských venuší jednak předvádí jednu z variant jednoduchého se

NÁRAMKY
Sošky, hroby - Sungir, Mezin Vlastně až po uzavření práce na této publikaci jsem vypracoval alespoň jednu komplexnější rekons

Tatuáž a barevná hlinka
  Rekonstrukční transformace pavlovienské keramické sošky s vrypy. Vrypy se interpretují jako malba na kůži, nebo plastické t

Barevné hlinky jako ochranná maska obličeje
Svého času byl prováděn experiment s použitím barviva na obličeji, tento experiment mířil právě k pavlovienu (katedra Antropologie M

Proporce sošek
Je to samotná oblast rekonstrukčních metamorfóz samotné anatomie figur venuší. Jak z mého předběžného průzkumu vyplynu

Podivné Venuše
  Rekonstrukční transformace venuše z Lespugue ukazuje rozložení tuků. Vlasy jsou na sošce znázorněny vrypy a jsou polodlouh&eacu

Fetišismus ve smyslu sexuologickém
Samotný fakt, že u sošek nahých venuší nejde vždy jen o prosté zobrazení úplně holého ženského těla, vypov

Proč?
Právě u reliéfů typicky gravettienského provedení (Laussel ve Francii) je vidět docela nahé ženské těla, dokonce nemůžem

Falza za milión
  Nalevo je kresba falza venuše ,,nalezené" v roce 1927 v Dolních Věstonicích. Nálezce ji chtěl prodat za více jak milion teh

Co se k falzům ani nedostalo
Svého času jsem přemýšlel zda nezdvihnout hladinu adrenalinu jednomu z pracovníků milovického výzkumu, onen pracovník byl nejen hodn&ya

Rekonstrukční metamorfózy a rekonstrukční metamorfózy na pomezí rekonstrukčních napodobenin
...,,Jen jednou ji (planetku B 612) uviděl v roce 1909 nějaký turecký hvězdář. Podal tehdy o svém objevu obsáhlý výklad s uk&

Dětský sungirský dvojhrob – rekonstrukční metamorfóza
  Na obraze je mnoho míst, které jsou přímým převedením autentického archeologického materiálu a také je zd

Sungirské hroby jako reprezentační materiál gravettienu
  Budeme-li chtít hodnotit cokoli reprezentačního z gravettienu, nebude už nikdy možné, abychom takovou práci neuskutečnili z pohled

Rozbor a popis dvojhrobu vzhledem k praktickému a prezentačnímu charakteru oděvu
Vše vypadá jasně a jednoduše, do té doby, než se začneme ptát, zda jsou zdobení korálky také na druhé, zadní stra

Konkrétní závěrečné práce na rekonstrukční metamorfóze dětského dvojhrobu
Pro mě osobně je velmi obtížné vidět v šídlovitých nástrojích pod krkem dětí něco jiného než jehlice

Proč?
  Pro naši kulturu je zarážející a nepochopitelné, jsou-li lidé spolu pohřbeni tímto způsobem. Zcela nezvyklá p

Nejstarší pohřební mytologie světa
  Severoitalská dvojsoška muže a jakého si plazovitého tvora a její rekonstrukční transformace-napodobenina. I v sošká

Zpátky k pohřební mytologii
Určitě spíš než konkrétní událost symbolizují pozice mrtvých nějakou mytologii, která se zabývá vzájem

Sungirské hroby a mechanismy zkreslení kritického úsudku.
Sungirské naleziště jako celek je velice zajímavé z hlediska rekonstrukční paleoetnologie, je nalezištěm plným symbolů, které

Poznámka k oděvům z pohledu kulturní antropologie
Určitě je zajímavá práce antropologa Alfreda Louse Kroebera a Jane Richardsonové ,,Řád ve změnách módy“ z roku 1940, v kter&eacu

Poznámka k oděvům ze Sungiru ze strany psychologie řeči těla
Rekonstrukční transformace a napodobenina zcela unikátního dětského dvojhrobu ze Sungiru. Když prohlížíte odborné

Poznámka k přesilové hře
Zpětně můžeme prohledávat diorámata, sochy a obrazy či filmy s paleolitickými lidmi a sledovat úplně opačný přístup

Vysvětlení chování s vnější vizuální personou
Fraňková a Bičík nás zavedou v kapitolce kolem spouštěcích schémat až ke klíčovým a supranormálním podn&

Ití šídlem
  Šídlo lze definovat jako hrotitý nástroj, který zpracovávanou matérii neprořezává, ale propichuje. Přitom je j

Ití jemným řemínkováním
Řemínkovací jehla vypadá jako dřevěné nebo kostěné drobné tenké šídlo, které otevírá a proč

Materiál kůže a kožešina
Při zpracování vizuální podoby zpracované kůže a kožešiny se zabývám technologickou otázkou úpravy ků

Otisky textilu na kostech.
Právě někdy z období mladého paleolitu byla v břehu řeky Schodňja poblíž Moskvy v roce 1936 nalezena izolovaná lidská lebka s

Poznámka k schodněnské lebce na okraj
Mne velice oslovila odvaha ruských archeologů, kteří se zřejmně už v padesátých letech věnovali danému tématu schodněnsk

VÁLKA SUKNA
  ,,Zkušenost se nemýlí, avšak mýlí se pouze úsudky, které si od ní slibují to, co není v její moci.

Uacute;vodem
Poznámka předem - podstata sporu. V druhé polovině devadesátých let objevila doktorka Sofferová určité struktury na povrchu

Vlastní původní článek
Oblast gravettienské persony i oblast gravettienského textilu jsou určitým způsobem propojeny, nesou řadu paralelních i identických znaků. Nap

Experiment
Na brněnském kongresu o rekonstrukcích v archeologii a antropologii pořádaném Masarykovou universitou v roce 1998 paní doktorka Sofferová demonst

Pochybnosti
Pravidelné struktury tedy člověk z předchozí speciální zkušeností hodnotí jinak, než člověk bez této zkušeno

Zpátky k Adovasiovi
V otiscích rozpoznávali autoři článku (Adovasio 1999) dokonce různé způsoby tkaní, někdy i směry stáčení př&

Charakter práce mezinárodního kolektivu
Původní práce Textil, košíkářství a sítě v mladém paleolitu Moravy od Jamese M. Adovasia z Mercyhhurst Archeological Inst

Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I
  Ukázka popisu jednotlivých artefaktů: Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u

Reakce na článek
Myslím si, že je důležitý a docela zákonitý vývoj událostí, které následovaly po článcích Adovasia,

Další díl telenovely Války sukna
  Dobu, náladu i stav, prostě takové zrcadlo postavené výzkumu a obecné znalosti o paleolitu dokladují právě člá

Role redakcí odborných periodik
...,,Dobrý den pozdravil malý princ. ,,Vyhasla vám cigareta." ,,Tři a dvě je pět. Pět a sedm dvanáct. Dvanáct a tři patnác

Jiné další šetření otisku textilu
V podčarníkovém příspěvku v REA Březinová také upozorňuje: ,,Zajímavým však byl příspěvek

Způsoby řešení krize ve válce sukna
Představa Březinové a Bravermanové o nápravě je však poněkud nešťastná i když jí nelze upřít konvenčn&iac

První konflikt ve válce sukna
V roce 1998 na konferenci pořádané katedrou antropologie Masarykovy university v Brně jsme se po oficiálních příspěvcích přesunuli

Podstata války o sukno a dalších podobných válek – vzájemné jednání, klam a sebeklam.
Působení a vliv vzájemného jednání v oblasti vědy je velice důležitý, na jedné straně může vést k nadš

Vztahová a komunikační psychologie a Válka sukna
Samozřejmě jsem hledal v literatuře nějaké další informace, které by mě vedli k podstatě sporů, které popisuji v předchoz&ia

DODATKY K VÁLCE SUKNA - postřehy k výuce
Přednášky o rekonstrukční paleoetnologii narazili na tvrdý odpor v momentě, kdy jsem mluvil o možnosti výroby textilu ve většíc

Rekonstrukce“ v praxi.
Zase je to otázka promítání evolučních schémat a vývojových koster evoluce kultury z 19. století do materiálu, který

Textil, parazité a genetika
ODĚVY PALEOLITU A NAČRTNUTÍ NOVÉHO PRACOVNÍHO MULTIDISCIPLINÁRNÍHO POSTUPU (pro tuto kapitolu jsem použil můj starš&iacu

Textil jako nutný produkt lidské přirozenosti
I v této souvislosti je nutné se znovu vrátit k Eduardovi Wilsonovi a jim proklamovanému přirozenému chování člověka. Ve své k

Textil a turetův syndrom
Modelová rekonstrukční paleoetnologie pracující ze statistickými výskyty a statistickou pravděpodobností chování společ

Poznámka k textiliím a oděvům z obecného pohledu rekonstrukční paleoetnologie
Proč, když byli jinak lidé v pravěku primitivní najednou produkují textil a mají zdobené oděvy? Když nezvládají dalš&i

Atypická kumulace artefaktů ?
Vidíme-li však některé výrobky jako tisíce sungirských korálků, musíme vyslovit určité pochybnosti nad předchá

Vliv společnosti na vzhled řemeslného artefaktu
Možná bych to vysvětlil tak, že gravettienský řemeslník nemusí vytvářet u předmětů tak fascinující vizu&aacu

Kulturní zastínění průmyslovou výrobou
Nedávno jsem si prohlížel různé encyklopedie s obrázky představ tábora a lidí v mladém paleolitu a všechno jakoby bylo modern&ia

Výtvarné výrazové prostředky typické pro gravettienskou kulturní tradici
  Různé znázornění bodů   Linie a její proměny, jednoduché linie se generují v rovnob

Persona – srovnávací psychologie a etologie
,,Ze strany humanitních psychologů se stále ještě setkáváme s nekvalifikovanými představami o absolutní odlišnosti psychiky 

Persona a sociobiologie
Z oblasti sociolobiologie je věnována celou dobu v této práci pozornost Wilsonově koncepci člověka jako tvora jehož specifické chován&iac

Aplikace sociálně-kulturní antropologie pro prehistorii
V publikaci často upomínám amerického antropologa Murdocka a jeho seznam společného lidského chování z konce první poloviny 20. sto

PERSONA A ANTROPOLOGIE
Toto je zase jedna z dodatečných kapitolek, která vzniká na základě žádosti, konzultace, či připomínky. Tady jsem byl pož&aac

Hyperevolucionalismus, evolucionalismus a neoevolucionalismus).
Vlastě jsem se setkal jen s jedinou jinou koncepcí, která se snažila vysvětloval účesy venuší nějak striktně evolucionalisticky, kdy g

Víra, náboženství, fanatismus, rituály a persona
Wilson rozebírá jak scestné je pro racionální kritické hodnocení pohled přes nekritickou víru a to víru ať je jakákol

Persona a psychologie
  ,,Duše touží být se svým tělem, protože bez organických nástrojů takového těla nemůže jednati an

Persona a evoluční psychologie
Vzhledem k okolnostem kolem evoluční psychologie, které se kolem ní v poslední době nakupily jsem byl nucen odpovídat na různé dotazy, reago

Přívaly kritiky na hlavu evoluční psychologie a kulturně sociální realita
,,Ženy podle něj (lékař a psycholog Leonard Sax) spatřují barvy, které muži nevidí, a slyší zvuky, které mužům u

Klam a sebeklam
Poskytuje nám archeologie kvalitní představy o chování a vizáži paleoetnik? Je archeologie vědou o dávných etnikách a o tom ja

Odhalení a evoluční psychologie
Dylan Evans ve své publikaci Evoluční psychologie vysvětluje vznik logiky jako vedlejší produkt modulu původně sloužícího k odhalov&

Persona a rekonstrukční paleoetnologie
V rámci rekonstrukční paleoetnologie je možné nejen navrhovat samostatné paralelní výzkumné cesty jak dojít k závěr$

Uacute;vod do metodiky umělecké a modelové rekonstrukční paleoetnologie
Rekonstrukce– je znovuobnovení, znovuvytvoření, znovuoživení. Rekonstrukce je napodobenina původní podoby, iluze původního st

Umělecká rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Postesk nad tím, že ,,to se mi to bádá kolem uměleckých předmětů, když jsem výtvarník", je i není oprávn&#

Formy práce
Konkrétním úkolem umělecké rekonstrukční paleoetnologie je realizovat rekonstrukce ve třech naprosto jasně oddělených zákla

Modelová rekonstrukční paleoetnologie-úvod do metodiky
Modelová rekonstrukční paleoetnologie vytváří hypotetické modely kultur či komunit a života v nich na základě proměnný

Metodika propagace výsledků rekonstrukční paleoetnologie - úvod do oblasti
Oblasti jimiž se zabývá propagační oblast rekonstrukční paleoetnologie - kompetentnost, organizace řízení, psychologie organizace, spol

Persona - archeologie a paleoetnologie
V publikaci Čas lovců uvádí Jiří Svoboda dva vzájemně poněkud protichůdné myšlenkové celky, které mají v u

Kritický přístup a srovnávací psychologie a etologie
Fraňková a Bičík nabádají vysokoškolské studenty jak postupovat při vědecké práci v oblasti chování živo

NEPŘÍMÁ PERSONA
Samozřejmě, že o člověku samém nemusí vypovídat ve smyslu persony jen to, co ho přímo utváří, ja

Souvislost mezi nepřímou a přímou personou v etologickém materiálu
Sledujeme-li v morfologii a etologii popis přesunu persony z vlastního fyziologického těla obratlovce (i když se tak děje stále v rámci morfologie) n

Souvislost mezi nepřímou personou a přímou personou v archeologickém materiálu
Princip dizajnu je stejný, nepřímá persona nese stejné prvky, stejného ducha (identickou strukturu) jako má přím&a

Malé objekty
V materiálu pro gravettien lze dobře posuzovat úroveň paleoetnografického záznamu oděvu nebo tělních ozdob a srovnávat je v oblasti diz

Atributy-předměty naznačující roly ve společnosti
Atributy jsou takové předměty, které symbolizují určitou postavu, roly, funkci, postavení. Například atributem dětského sungirsk&e

Ivé objekty
Věcí prezentace, která má něco obecného říci vnějšímu pozorovateli ,,o někom“ jsou i ,,něčí“ živé

Velké prostorové objekty a situace jako nepřímá persona
Obydlí Prezentovat se tak, abychom se nějak konkrétně vymezili, je možné i známým vystavením a umístěn

Závěr
Líbí se mi kritický emotivně pojatý výrok Martina Olivy o materialistickém pojetí kultury jako nadstavby ,,…zde ov&#

Přijatelná míra zkreslení představy o paleoetniku
Právě velikost míry zkreslení představy o paleolitu a její hodnověrnost je měřítkem úcty k jinému etniku i naší

Persona gravettienu se tedy drží tohoto koridoru.
Horní hranici jsou slavnostní oděvy a zdobení s důrazem na hlavu (čepice, klobouky, čelenky, složité a nápadité &

Persona a kultura v běhu času.
V knize Čas lovců nešetří Jiří Svoboda (Svoboda 1999) chválou směrem ke gravettienu a především pavlovienu, přímo pop

Propagace
Specifikem rekonstrukční paleoetnologie je i propagace daných poznatků. Předně je důležité monitorování situace. Z oblasti psycholog

Vyhodnocení z pozice výtvarníka
  Vlastně rekonstrukční metamorfózy měly původně doložit civilizovanost zevnějšku mích mladopaleolitických lid&iacu

Nejrozšířenější mechanismus zkreslení představy o dávných etnikách.
Když slyšíme o rozvíjející se kulturní a morfologické evoluci a sledujeme jednotlivé stupně morfologických změn a stejn&#

Prognózy
Další nové nálezy gravettienských sošek nikdy neponesou prvky primitivnosti jako naznačené cáry hader, kůží a kože#

STÍN JUNGOVI PERSONY
  Rekonstrukční paleoetnologie svým zájmem o psychologii hodnotitelů paleolitických kultur otvírá naprosto specifický pohled

PŘÍLOHY – PŘEHLEDY
Prostorové a časové zařazení gravettienu a dalších mladopaleolitických evropských kultur (civilizací, technokomplexů) v

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Konvenční tlak Klam Nekritické připsání vyhraněných rolí pod vlivem okolí Ovlivnění okol&iacut

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Hierarchický tlak Klam Radost (libost) z odhalení (v rámci mechanismu vězeň věznitel) Radost (libost) z potlačení ,,vzpour

Individuální psychologie
Naučené chování Persona primitiva Spojení – trvání na konvenční představě s pozitivní

Stav okamžitého individuálního projevu
Nedodržení kritického hodnocení Nekritické držení se dílčího výsledku v bádání Rezignac

Mechanismy odvozené od skupinového tlaku
Vytváření malých pracovních skupinek specialistů (podle psychologie organizace) Využití určitých materiálů a postu

Mechanismy odvozené od hierarchického tlaku
Využití informací vědců, kteří jsou uznávanými autoritami, působí v prestižních institucích Využi

Individuální psychologie
Naučené chování Naučit ostatní několika málo způsobům, jak si mohou sami dovodit vizáž dávn&

Osobnostní charakteristiky
Využití stávajícího individuálního informačního filtru Odlišné vnímání obejít řadou

Stav okamžitého individuálního projevu
Vedení k trpělivosti u dodržování zásad kritického hodnocení Uvědomování si omezeného významu dí

Konzultanti pro jednotlivé oblasti
  Albrecht Gert (oblast hledání jiných netextilních alternativ vysvětlení otisků textilu a další oblasti kole

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги