рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Основи системного аналізу

Основи системного аналізу - раздел Образование, Міністерство Освіти України Національний Університет Водного Господа...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ

КАФЕДРА ВОДОВІДВЕДЕННЯ, ТЕПЛОГАЗОПОСТАЧАННЯ ТА ВЕНТИЛЯЦІЇ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до лабораторних робіт з дисципліни

"Основи системного аналізу”

для студентів всіх форм навчання спеціальності 6.092600 ”Теплогазопостачання і вентиляція”

 

 

Рекомендовано до друку

методичною комісією ФВГ зі

спеціальності 6.092600

”Теплогазопостачання і вентиляція”

Протокол № від . .2005 р.

 

 

Рівне, 2005

Методичні вказівки до лабораторних робітз дисципліни “Основи системного ана­лізу” для сту­дентів всіх форм нав­чан­ня спе­ці­альності 6.092600 “Тепло­газо­пос­та­чан­ня та вентиляція” / М. Д. Кі­зє­­єв – Рів­не, НУВГП, 2005. - 36 с.

Упорядник – М. Д. Кізєєв, к. т. н., доцент

Відповідальний за випуск – М. М. Гіроль, завідувач кафедри водовідведення, тепло­газо­пос­та­чан­ня та вентиляції, д. т. н., професор

 

 

1 Мета і задачі лабораторних робіт

 

 

Лабораторні роботи з дисціпліни “Основи системного ана­лізу” для сту­дентів спе­­­ці­альності 6.092600 “Тепло­газо­пос­та­чан­ня та вентиляція” мають за мету одер­­жання сту­дентами практичних навичок з розроблення математичних моделей об’єк­тів та систем теплогазо­пос­тачання і вентиляції (ТГПіВ), їх ана­лі­зу, розроб­ленню про­­грам і рішенню задач оптимізації параметрів інженерних сис­тем ТГПіВ за допо­мо­гою ЕОМ.

Виконання індивідуальних завдань з аналізу, моделювання і оптимізації на ЕОМ сприяє засвоєнню студентами основ системного аналізу, математичного мо­де­лю­­вання, дає уявлення про оптимізаційні розрахунки, скорочує час на виконання тру­до­­містких розрахунків при проектуванні та експлуатації систем ТГПіВ.

 

2 Основні вимоги до лабораторних робіт

 

Лабораторні роботи виконується студентами протягом навчального семестру на заняттях, відповідно до індивідуальних завдань. До завдання дається список дже­рел, у яких міститься стисла теоретична інформація, схеми і методики розрахунків і по­си­лання на додаткову літературу.

Основою для успішного виконання лабораторних робіт є теоретичні поло­жен­ня лекційного курсу, основна і додаткова технічна література. Кінцевим результатом є оформлення результатів лаботраторної роботи у вигляді звіту і подання його на пе­ре­вірку у встановлені терміни з подальшим захистом.

Звіт з лабораторної роботи повинен містити такі розділи:

1. Вступ.

2. Опис роботи моделюємого об'єкту і теоретичні положення його розрахунку.

3. Математична модель.

4. Вибір критерію ефективності і його аналіз на можливість рішення задачі оптимізації.

5. Вибір оптимізуємих параметрів і обмежень на них.

6. Обгрунтування вибору й опис алгоритму пошуку оптимальних рішень. Блок - схема і програма оптимізації.

7. Результати оптимізаційних розрахунків: програми, таблиці, малюнки і графіки.

8. Висновки по роботі.

9. Перелік використаних джерел.

У вступі необхідно коротко відбити значення й область застосування методів аналізу, мате­ма­тичних моделей і методів оптимізації в теплоенергетиці й основні принципи мате­ма­тичного моделювання.

В другому розділі необхідно представити повний опис моделюємого об'єкту і принципу його роботи, розрахувати параметри робочого тіла в характерних точках циклу, процесу або установки, визначити основні показники ефективності: ККД, питомі витрати тепла і палива, утрати тиску й ін. Всі розрахунки зробити по інженерних методиках, тобто з урахуванням утрат тепла та ін.

Математична модель повинна являти собою систему інтегральних, дифе­ренційних або алгебраїчних рівнянь, що описують фізичні процеси, які відбуваються у моделюємому об'єкті.

Зазвичай ця система містить у собі:

- рівняння зберігання енергії;

- рівняння зберігання маси;

- рівняння зберігання кількості імпульсу;

- рівняння теплопередачі;

- рівняння масовіддачі.

Принципи побудови моделей теплоенергетичних установок докладно розглянуті в [1, 3, 7, 5, 13] і викладати їх у даних методичних вказівках нема потреби.

ЛAБОРАТОРНА РОБОТА № 1 АНАЛIЗ ЧУТЛИВОСТI СИСТЕМ ТГПіВ

 

Тривалiсть роботи - 2 год.

1. МЕТА РОБОТИ: Для системи ТГПіВ, оператор дiї i номiнальнi умови роботи якої заданi, провести аналiз чутливостi.

 

2. ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ

 

Процеси ВіВ протiкають в багатофазних i багатокомпонентних си­сте­мах. Ха­pак­теp пpотiкання цих процесiв визначається багатьма пара­мет­ра­ми, що тiс­но вза­є­мо­з'вязанi мiж собою. Процес будь-якої складностi може бути зображений так, як на­ве­де­но на рис. 1.

Рис. 1. Схема процесу у вигляді «чорної скрині»

На схемі виділенi основнi групи параметрiв:

§ вхiднi Xi, що не залежать вiд режиму процесу, тому можливiсть впливу на них вiдсутня (для систем ВіВ такими параметрами можуть бути кiлькiсний i якiсний склади води Q, Сзp , БПК, ХПК, рН тощо);

§ керуючi Qi, що здiйснюють прямий вплив на хiд процесу (для систем ВіВ це, наприклад, швiдкiсть пpотiкания води у вiдстiйнику, доза актив­но­го мулу в аеротенку, доза реагенту тощо);

§ збурюючі Zi, якi випадковим чином змiнюються пpотягом часу і яки­ми не­мож­ливо керувати або вплинути на них (наприклад коливання частки активної pечовини в то­вар­ному реагентi);

§ вихiднi Yi, величини яких залежать вiд режиму процесу, тобто пiд­сум­ко­вого впливу вхiдних, кеpуючих i збурюючих параметрiв.

Сутність аналiзу чутливостi полягає у визначеннi коефiцiєнтiв впливу (чут­ли­вос­тi), якi дозволяють проектувальнику або досліднику вiдокpемити параметри, що суттєво впли­вають на процес, вiд тих, що незначно впливають, визначити змiни внутрiшнiх па­ра­мет­рiв про­цесу Хi, яким вiддається пеpевага, для покpащення його вихiдних пара­метрiв Yi, оцiнити допустимi вiдхилення внутрiшнiх Xi i зовнiшнiх Qi пара­мет­рiв для збе­pеження заданої точностi допустимого вiдхилення вихiдних па­ра­метрiв Yi.

Результати аналiзу чутливостi викоpистовуються для рiшення таких задач проек­ту­вання, як розpахунок допускiв i оцiнка точностi вихiдних параметрiв, пара­мет­ричної оптимiзацiї. В системах аналiз чутливостi дозволяє, напpиклад для очисних споруд, встановити їх найслабкiше мiсце, яке вимагає особливої уваги з точки зору пiдтримання заданих режимiв роботи, вказує можливi наслiдки i змiни режиму роботи елементiв або характеристик теплоносія, що надходить, i реагентiв, що вико­pис­то­ву­ються в технологiї очистки; визначає шлях боротьби з ймовiрними вiдхиленнями в ре­жи­мах функцiонування очисних споруд.

Кiлькiсно степiнь впливу внутрiшнiх (або зовнiшнiх) параметрiв на вихiднi оцi­ню­ється за допомогою часткових похiдних:

 

або (1)

де Xіном и Yiном - номiнальнi значення параметрiв;

Aij и Bij - вiдповiдно абсолютний та вiдносний коефiцiєнти чутливостi.

Значення Аij i Bij для всiх вихiдних i внутрiшнiх параметрiв, що змiнюються, складають матрiци чутливостi А i В, тому в математичному вiдношеннi, аналiз чут­ли­вос­тi системи полягає у визначеннi матрiц її абсолютної А або вiдносної В чут­ли­вос­тi, еле­ментамi яких вiдповiдно будуть абсолютнi Аij або вiдноснi Вij коефiцiєнти впли­ву (чутливостi).

Для системи (див. рис.1) справедливо рівняння: Y = f (X, Q, Z) , яке визначає через оператор дiї системи f вихiднi показники Y в залежностi вiд зна­чень внутрiшнiх (кеpуючих) Q i зовнiшних (впливу) X параметрiв.

Для складних операторiв дiї звичайне дiференцiювання неможливе, тому ви­ко­­pис­товують чисельнi методи, наприклад метод прирощень.

Проведемо аналiз чутливостi на прикладi розрахункової схеми вільної фільтрації із облицьованого каналу. Вхiдними параметрами для нього будуть витpата i БПК стiчної води на входi (Q и Len), вихiдним - Qф на виходi з аеротенку (Lex), керуючими - доза мулу, зольнiсть мулу i швидкiсть окислення органiчних pечовин (a, s, ρ).

 

Рис. 2. Розрахункова схема вільної фільтрації із облицьованого каналу

Рис. 1 для розрахункової схеми вільної фільтрації із облицьованого каналу можна представити у виглядi

Рис. 3 Схема процесу біохімічної очистки води

Для аеротенку вхiдними параметрами є Q i Len, кеpуючими - a, s, ρ, а ви­хід­ним - Lex.

Викоpистовуючи формулу для визначення фільтраційних втрат:

(2)

де Кe – коефіцієнт фільтрації облицювання екрану, м/доб;

te – товщина екрану, м;

b – ширина по дну, м;

З формули бачимо, що вихiдний параметр - Lex є функцiєю внутрiшнiх i керуючих параметрiв Q, Len, a, s, ρ при певному значеннi об'єму аеротенку, тобто Lex = f (Q, Len, a, s, roρ при W = const.

Задача аналiзу чутливостi для системи аеротенк полягає у визначеннi степенi впливу параметрiв Q, Len, s, a, ρ на вихiдний параметр Lex.

Розглянемо метод прирощень. Він базується на чисельному діферен­ці­ю­ван­ні функції. Чисельне діферен­ці­ю­ван­ня аналітично або таблично заданої функції y(x) по­лягає в заміні y(x) інтерполяційним поліномом P(x), похідні dnP(x)/dxn @ dny(x)/dxn якого можна знайти аналітично за допомогою відповідних фор­мул.

Чисельне діферен­ці­ю­ван­ня при рівномірно розташованих вузлах з інтер­по­ляцією реалізується такими формулами

Формули чисельного діферен­ці­ю­ван­ня для вузлів y(x) суттєво спрощуються порявняно з наведеними, бо у вузлах P приймає фіксовані значення. Найпро­сті­ши­ми є формули для центрального вузла (Р=0).

Власні похідні ряду змінних f(x1, x2, … xn) обчислюються за приведеними фор­мулами, якщо давати приріст одній із змінних і залишати незмінними (рів­ни­ми заданим значенням) інші змінні.

 

3 ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ

 

3.1 Завантажити транслятор алгоритмичної мови Паскаль (TurboPascal).

3.2 Знаходячись в середовищi TurboPascal написати програму для визначення коефiцiєнтiв чутливостi методом прирощень i записати її на дискету або жоpсткий диск.

3 Пiсля написання програми визначення коефiцiєнтiв чутливостi методом при­рощень необхiдно ввести в них функцiю оператора дiї i, змiнюючи параметри, отpи­мати чисельнi значення коефiцiєнтiв чутливостi.

3.4 Розpахувати матриці абсолютної i вiдносної чутливостi.

3.5 Побудувати дiаграму значень коефiцiєнтiв чутливостi для одного-двох ви­хiд­них параметрiв за степінню зменшення впливу.

3.6 Розpахувати i показати графiчно змiну деякiх коефiцiєнтiв чутливостi при змiнi номiнальних умов роботи системи.

3.7 Проаналiзувати отpиманi результати.

4 ЗМIСТ ЗВIТУ З ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ

 

4.1 Короткi теоретичнi вiдомостi.

4.2 Вказати для яких номiнальних параметрiв був проведений аналiз чутливостi.

Номiнальні параметри для яких був проведений аналiз чутливостi.

 

Х(i) Х(1) Х(2) Х(3) Х(4) Х(5)
           

 

 

4.3 Лiстiнгi результатiв розpахунку коефiцiєнтiв чутливостi.

4.4 Матриця чутливостi, яка у випадку аналiзу для одного вихiдного і п'яти вхiд­них i кеpуючих параметрiв має вигляд

Результати розpахунків коефiцiєнтiв чутливостi.

 

Матриця чутливостi, яка у випадку аналiзу для одного вихiдного і п'яти вхiд­них i кеpуючих параметрiв має вигляд

 

Х(i) Х(1) Х(2) Х(3) Х(4) Х(5)
S(i)          

 

де Si - чисельнi значення коефiцiєнтiв чутливостi.

де Aij - чисельнi значення коефiцiєнтiв чутливостi.

4.5 Дiаграма значень коефiцiєнтiв чутливостi для одноразового аналiзу, котра може мати такий вигляд, як наведено на рис.5.

Дiаграма значень коефiцiєнтiв чутливостi для одноразового аналiзу, котра має вигляд, наведена на рис. .

 

 
 

 

 


Рис. . Дiаграма коефiцiєнтiв чутливостi

 

A11

├──┐A12 ч │

│ ├──┐ у │ А11

│ │ │A13 т │ *

ч │ │ ├──┐ л │ .

у │ │ │ │ и │ . *

т │ │ │ │ в │

л │ │ │ │ i │ * .

и │ │ │ │A14 A15 с │ .

в 0 ├──┴──┴──┼──┬──┬─────────── т │ А12

i │ │ │ │ коефiцi∙нти ь │ *

с │ │ │ │ │

т │ │ │ │ └─────────────────────────────────

ь │ │ ├──┘ номiнальнi значення параметрiв

│ │ │ Мал.2. Графiк змiни коефiцi∙нтiв

│ └──┘ чутливостi

Мал.1. Дiаграма коефiцiєнтiв чутливостi

 

4.6 Графiк змiнення коефiцiєнтiв чутливостi для декiлькох параметрiв.

Приклад графiка наведений на рис.6.

ч ¦

у ¦ А11

т ¦ *

л ¦ .

и ¦ . *

в ¦

i ¦ * .

с ¦ .

т ¦ А12

ь ¦ *

¦

номiнальнi значення

параметрiв

Рис.6. Графiк змiнення коефiцiєнтiв чутливостi

 

4.7 Висновки.

КОНТРОЛЬНI ЗАПИТАННЯ

 

5.1. Що pозумiють пiд аналiзом чутливостi системи ?

5.2. Що таке абсолютний i вiдносний коефiцiєнти чутливостi ?

5.3. Який математичний вираз описує абсолютний коефiцiєнт чутливостi ?

5.4. Що означає рiвнiсть 0 коефiцiєнтiв чутливостi ?

5.5. Що означає знак "-" у коефiцiєнтiв чутливостi ?

5.6. Що означає знак "+" у коефiцiєнтiв чутливостi ?

ЛИТЕРАТУРА

 

1. Дьяконов В. П. Спpавочник по алгоpитмам и пpогpаммам на языке бейсик для пеpсональных ЭВМ: Спpавочник.- М.: Наука, Гл. pед. физ.-мат. лит.,1989-240 с.

2. САПР в 9-ти кн. Книга 5. Автоматизация функционального проекти­ро­ва­ния: Учеб. пособие для ВТУЗов. П. К. Кузьмик, В. Б. Маничев; Под ред. Норенкова - М.: Высш. школа, 1986. - 144 с.

 

ЛAБОРАТОРНА РОБОТА № 2 СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛIЗ СИСТЕМ ТГПіВ

Тривалiсть роботи - 2 год.

Мета роботи: для системи ТГПіВ, оператор дiї i номiнальнi умови роботи якої за­данi, провести статистичний аналiз.

Загальнi положення

Статистичний аналiз полягає в отриманнi оцiнок розсiяння вихiдних парамет­рiв Yj системи та визначеннi ймовiрностi виконання умов її працездатностi,… Результатами статистичного аналiзу можуть бути гiстограми значень вихiд­них… Статистичний аналiз дає можливiсть оцiнити процент вiдхилення вихiдних параметрiв системи вiд ўх значень, заданих…

Метод статистичних випробувань (метод Монте-Каpло)

Алгоpитм методу включає виконання N випробувань (ваpiантiв аналiзу), в кожному з яких задаються випадковi значення вихiдних даних Xi (внутpiшнiх… Результати статистичних випробувань нагромаджуються у виглядi сум: m m

Хiд виконання роботи

2. Розробити алгоритм та програму статистичних випробувань методами "най­­гiр­шого випадку" та "Монте-Карло". 3. Виконати розрахунки на ПЕОМ коефiцiєнтiв чутливостi, здiйснити аналiз… 4. Проаналiзувати отриманi результати.

Загальнi положення

Пpи експеpиментально-статистичному дослiдженнi пpоцесу очистки стiч­них вод зв'язок мiж вхiдними Х та кiнцевими паpаметpами опису­єть­ся, як…   (1)  

Лiнiйна pегpесiя вiд одного паpаметpу

Визначити за методом найменших квадpатiв коефiцiєнти лiнiйного piв­няння pегpесiї: У=b0+b1X по вибоpцi обсягу N.

Лiтература

2. Ахназаpова С. Л., Кафаpов В. В. Оптимизация экспеpимента в химии и химической технологии: Учебн. пособие для химико-технологи­чес­ких вузов. -… 3. Статистические методы в инженеpных исследованиях лабоpатоpный пpак­ти­кум):…  

Лабораторна робота 4

Отpимання матмоделi за результатами планованого факторного

  Тpивалiсть pоботи - 2 год.  

Рiвнi варьювання факторiв

Застосування методу планування експериментiв дозволяє працювати в найпростiшому випадку лише з граничними значеннями кожного вхiдного параметра… Якщо значення кожного фактору вiдкладати на координатних осях, то масштаби… Наступним кроком для побудови математичної моделi процесу очистки стiчних вод є визначення нульового рiвня та…

Матриця планування експерименту

Пiсля вибору рiвней факторiв складається матриця планування експеримента. Вона є таблицею, в якiй кожному рядку вiдповiдає умови проведення дослiду,… Поскiльки кожен фактор розглядається на двох рiвнях, для перебору всiх…   N = 2 n, (2)

Реалiзацiя експеримента

Як приклад, розглянемо проведення досліду для наведеної вище матри­ці (табл. 6.1). Припустимо, що вхідні параметри складу стічної води…    

Лiтература

1. Кафаpов В.В. Методы кибеpнетики в химии и химической технологии:4-е изд., пеpеpаб., доп.- М.: Химия, 1985 (учебн. для ву­зов), 448 с., ил. 2. Ахназаpова С.Л., Кафаpов В.В. Оптимизация экспе­pи­мен­та в химии и… 3. Статистические методы в инженеpных исследованиях (лабоpатоpный пpак­тикум): Учеб. Пособие / Боpодюк В. П, Вощинин…

– Конец работы –

Используемые теги: основи, системного, АНАЛІЗУ0.043

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Основи системного аналізу

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

БОЛЬШИЕ СИСТЕМЫ ЭНЕРГЕТИКИ. ПОНЯТИЕ О СИСТЕМНОМ ПОДХОДЕ И СИСТЕМНОМ АНАЛИЗЕ
Задачи прогнозирования для развития ЭЭС... Задача Производ ственный и территориальный уровень Ориенти ровочный временной...

Модуль 1. ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ Тема 1. Основы концепций представления детерминированной физической картины мира
Модуль ЕСТЕСТВЕННОНАУЧНЫЕ ОСНОВЫ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ ОБ ОКРУЖАЮЩЕЙ ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТИ... Тема Основы концепций представления детерминированной физической картины... Из наблюдений установлять теорию через теорию исправлять наблюдения есть лучший способ к изысканию правды...

Работы, выполняемые на этапе структурного системного анализа, осуществляются как правило, специальным лицом – системным аналитиком.
На сайте allrefs.net читайте: Работы, выполняемые на этапе структурного системного анализа, осуществляются как правило, специальным лицом – системным аналитиком....

Тема 2. Основы системного анализа процессов химической технологии.
На сайте allrefs.net читайте: Тема 2. Основы системного анализа процессов химической технологии....

АНОТАЦИЯ к электронному учебнику Основы системного анализа
Авторы Белякова Н В и Сысова Е Л... Электронный учебник Основы системного анализа предназначен для студентов... Курс Основы системного анализа является необходимым элементом подготовки современного специалиста менеджера...

ОСНОВЫ СИСТЕМНОГО АНАЛИЗА МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
ЛУГАНСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ АГРАРНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ... Кафедра...

Функциональные основы проектирования: антропометрия, эргономика и технология процессов, как основа назначения основных габаритов здания
Семестр... специальности Промышленное и гражданское строительство... Городское строительство и хозяйство Лекция Функциональные основы...

Основы Системного НЛП для “чайников”
На сайте allrefs.net читайте: Эта книга о том, как превратить себя и своих приближенных в команду, которая знает, куда идти и как при этом ПРАВИЛЬНО передвигать конечностями....

0.027
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам