рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ - раздел Высокие технологии, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту Ук...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ   УКРАЇНСЬКА ІНЖЕНЕРНО-ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ

К.Є.Бабенко, О.В.Лукінов

НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ

Навчальний посібник

Частина 1

Харків


УДК 004 (075.8)

ББК 32.973я73

Б12

Рецензенти:

О.О.Гусаров, к.т.н., доцент, декан факультету економічних, управлінських та освітніх технологій Української інженерно-педагогічної академії;

Автори: Частина І: Бабенко К.Є, О.В.Лукінов

 

 

Б12 Інформаційні системи і технології: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Частина 1/ Бабенко К.Є., О.В.Лукінов – 317 с.

 

 

Навчальний посібник висвітлює основні поняття архітектури ПК, відмінності та можливості найсучаснішого програмного забезпечення.

Посібник знайомить студентів з навчальною програмою дисципліни, містить відповідний теоретичний матеріал, контрольні запитання, тестові завдання для самоконтролю, список літератури, а також детально розроблені та описані лабораторні роботи з курсу. До навчального посібника увійшли основні питання, передбачені програмами з дисципліни "Інформаційні системи і технології" провідних навчальних установ України з менеджменту.

Перший розділ містить загальні відомості з курсу, розподіл навчального часу за видами занять, витяг з робочої програми та короткий зміст лекцій.

Другий розділ містить матеріал у вигляді понять, визначень, коротких теоретичних відомостей з курсу, а також надає основні знання щодо вмінь користувача для більш зручного та ефективного використання ПК. До кожної з тем наведено перелік контрольних запитань. В кінці розділу наведено тестові завдання з курсу з відповідями та список рекомендованої літератури.

У третьому розділі посібника наведено перелік тем лабораторних робіт, а також покроковий опис та методичні вказівки до виконання із варіантами навчальних завдань.

Посібник розраховано на студентів економічних та управлінських спеціальностей, викладачів, а також для тих, хто бажає самостійно оволодіти навичками користувача у роботі з ПК.

 

УДК 004(075.8)

ББК 32.973я73

ISBN

© Бабенко К.Є., Лукінов О.В,, 2013

УІПА 2013

ЗМІСТ

ЗМІСТ. 3

ВСТУП.. 4

РОЗДІЛ 1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ 8

1.1 РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА ВИДАМИ ЗАНЯТЬ. 8

1.2 КОРОТКИЙ ЗМІСТ КУРСУ «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ». 8

1.3 ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ РЕЙТИНГОВОЇ СИСТЕМИ ОЦІНЮВАННЯ (РСО КП). 20

1.3.1 ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ.. 20

1.3.2 ПОЛОЖЕННЯ ПРО РЕЙТИНГОВУ СИСТЕМУ ОЦІНКИ УСПІШНОСТІ СТУДЕНТІВ. 21

1.3.3 ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ ІСПИТУ З КУРСУ “ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ”. 24

1.3.4 ПИТАННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ІСПИТУ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ». 26

РОЗДІЛ 2 ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ПО КУРСУ.. 33

2.1 ПОНЯТТЯ ПРО ОПЕРАЦІЙНУ СИСТЕМУ MS DOS. КОМАНДНИЙ РЯДОК. 33

2.2 Основи роботи з ОС WIN7. Нові можливості 41

2.3 ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ДЛЯ ПОЧАТКУ РОБОТИ З ППП MS OFFICE 2007/2010. 51

2.4 ПОДАННЯ MICROSOFT OFFICE BACKSTAGE. 69

2.5 «ШВИДКА ДОПОМОГА» ПО MS WORD 2007/2010. 70

2.6 ПОНЯТТЯ ПРО ТАБЛИЧНИЙ РЕДАКТОР МS ЕХСЕL 2007/2010. РІВНІ ЗАСВОЄННЯ ПРОГРАМИ МS ЕХСЕL 2007/2010. 73

2.7 ТЕМЫ ДЛЯ РЕФЕРАТОВ. 75

2.6 КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ ТА ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ: 76

2.7 ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ. 90

2.8 ВІДПОВІДІ ДО ТЕСТІВ. 136

2.9 СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ КУРСУ: 137

РОЗДІЛ 3 ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ.. 139

3.1 ТЕМАТИКА ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ. 139

3.2 ЛАБОРАТОРНІ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ. 143

3.3 ПРИКЛАД ЗАЛІКОВОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ.. 248

3.4 ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДО ІСПИТУ (І СЕМЕСТР). 251

СПИСОК ВИКОРИСТАННОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 255

ДОДАТКИ.. 258

Додаток А.. 258

Додаток Б. 260


ВСТУП

 

Сучасний світ неможливий без інформації та інформаційних технологій.

Складно сьогодні знайти людину, особливо молоду, що не мала б уявлення про інформацію, інформатику та необхідність оволодіння комп’ютером для успішної роботи у подальшому. Кількість інформації на підприємстві та швидкість, з якою вона поступає та обробляється, вражає, і робить неможливим роботу спеціаліста без оволодіння хоча б навичками користувача.

Навчальна дисципліна "Інформаційні системи і технології" відповідно до галузевого стандарту підготовки фахівців з менеджменту організацій є фундаментальним курсом, що обов'язково викладається у навчальних закладах України, які готують спеціалістів з вищою економічною освітою. Підготовка фахівців-менеджерів полягає у вивченні студентами економічних та управлінських факультетів вищих навчальних закладів певної системи дисциплін, передбачених освітньо-професійною програмою і навчальним планом, що пов'язано з послідовним набуттям ними професійних знань, навичок і вмінь творчо та ефективно застосовувати ці знання під час вирішення завдань, що виникають у процесі практичної діяльності.

Згідно з навчальним планом предмет «Інформаційні системи і технології» вивчається студентами на першому курсі, тому що без цих фундаментальних знань неможливе засвоєння галузевих і спеціальних дисциплін. Дисципліна вивчається протягом двох семестрів, по завершенні вивчення курсу студенти складають іспит, наприкінці першого семестру-залік. Загальний обсяг курсу 234 години, з яких 104 аудиторних та 130-самостійна робота студента.

Основною метою викладання дисципліни «Інформаційні системи і технології» є формування у майбутніх менеджерів сучасного рівня інформаційної та комп'ютерної культури, набуття практичних навичок роботи з комп'ютерною технікою і використання провідних інформаційних технологій для розв'язання різноманітних задач в практичній діяльності за фахом.

Сьогодні проблеми адміністрування та прийняття рішень вимагають від майбутніх фахівців обов’язкового опанування загальнотеоретичних положень про архітектуру персональних комп’ютерів та оволодіння навичками роботи на комп’ютері. Необхідність знань у галузі інформатики, комп’ютерної техніки, уміння ними користуватися у повсякденній діяльності практикуючого менеджера є дуже актуальними сьогодні, в умовах переходу України до стандартів інформаційного суспільства.

Метою створення цього посібника є забезпечення студентів спеціальності 6.030601 вищих навчальних закладів понятійним матеріалом щодо змісту питань, які традиційно розглядають у курсі інформатики та комп’ютерної техніки, а також виносяться на іспит з цієї дисципліни. У посібнику розкриваються основні поняття архітектури ПК, розглядаються відмінності та можливості найсучаснішого програмного забезпечення. Посібник знайомить студентів з навчальною програмою дисципліни, містить відповідний теоретичний матеріал, що системно розкриває окремі теми. До курсу рекомендовані контрольні запитання, тестові завдання для самоконтролю рівня засвоєння матеріалу, список літератури, а також детально розроблені та описані лабораторні роботи по курсу. До навчального посібника увійшли основні питання, передбачені програмами з дисципліни "Інформаційні системи і технології" провідних навчальних установ України з менеджменту. Поряд із цим, треба попередити читачів, що у посібнику питання розглядаються не детально, а лише схематично, спрощено.

Більш поглиблене засвоєння цих питань передбачає уважне та послідовне вивчення матеріалу, який міститься у підручниках, навчальних посібниках, монографіях, курсах лекцій тощо. Тому для глибокого вивчення окремих питань інформатики у посібнику наведено список додаткової літератури.

За структурою цей навчальний посібник складається з двох томів, кожен з яких містить по три частини.

Перша частина містить загальні відомості з курсу, а саме розподіл навчального часу за видами занять, витяг з робочої програми та короткий зміст кожної лекції. Згідно з модульно-рейтинговою системою, весь матеріал розбито на чотири модулі (два у кожному семестрі).

Друга частина містить матеріал у вигляді понять, визначень, коротких теоретичних відомостей з тем курсу, а також надає основні знання щодо вмінь користувача (сполучення клавіш та синтаксис команд, що використовуються найчастіше) для більш зручного та ефективного використання ПК. До кожної з тем наведено перелік контрольних запитань. В кінці розділу наведено 10 варіантів тестових завдань з курсу з відповідями та список рекомендованої літератури.

У третій частині посібника наведено перелік тем лабораторних робіт, а також їх покроковий опис та методичні вказівки до виконання із варіантами навчальних завдань.

Після вивчення курсу «Інформаційні системи і технології» студенти повинні оволодіти такими знаннями та навичками:

розуміти роль і місце інформаційних технологій у сучасному суспільстві;

вивчити основні принципи архітектури та принципи функціонування персональних комп'ютерів;

опанувати основи побудови локальних комп'ютерних мереж і їх місце у сучасних інформаційних системах;

освоїти навички роботи у середовищі Windows7, вивчити основні принципи роботи в ОС MS DOS;

навчитися формалізувати обчислювальні процеси, оволодіти основами алгоритмізації;

оволодіти основними навичками роботи у текстовому процесорі MS Word 2007/2010;

оволодіти основними навичками роботи в табличному редакторі MS Ехсеl 2007/2010;

оволодіти основними навичками роботи в СУБД MS Ассеss 2007/2010;

навчитися створювати та редагувати презентації за допомогою засобів MS Power Point 2007/2010;

оволодіти технологією створення та редагування графічних об'єктів з використання засобів комп'ютерної графіки.

Посібник може бути корисним для студентів економічних та управлінських спеціальностей, викладачів, а також для тих, хто бажає самостійно оволодіти навичками користувача у роботі з ПК.


 

РОЗДІЛ 1 ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

 

РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА ВИДАМИ ЗАНЯТЬ

  № з/п Кредитні модулі Загальний обсяг, годин/кредитів Аудиторні заняття, годин Самостійна робота,…   1.2 КОРОТКИЙ ЗМІСТ КУРСУ «ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ»

ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Викладання навчального матеріалу повинно передбачати інтенсивне використання методів активного навчання: проблемність викладання, проблемні… Самостійна робота студентів організується на основі рекомендованих електронних… Передбачені контрольні заходи двох типів:

ПОЛОЖЕННЯ ПРО РЕЙТИНГОВУ СИСТЕМУ ОЦІНКИ УСПІШНОСТІ СТУДЕНТІВ

- 2 модульних завдання; - контрольної роботи; - колоквіуму;

РОЗДІЛ 2 ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ПО КУРСУ

 

ПОНЯТТЯ ПРО ОПЕРАЦІЙНУ СИСТЕМУ MS DOS. КОМАНДНИЙ РЯДОК

C:> де C: - ім'я диску (зміна диску відбувається безпосереднім введенням… > - символ запрошення, після якого блимає курсор, вказуючи місце, куди потрібно ввести команду.

Внутрішні команди MS DOS

· Команди роботи з дисками; · Команди роботи з файлами; · Команди роботи з каталогами;

Зовнішні команди-утіліти

Команда FORMAT Форматує диск для використання у MS DOS. Утиліта FORMAT створює пусту директорію і таблиці FAT на диску, а також перевіряє наявність зіпсованих областей на…

Основи роботи з ОС WIN7. Нові можливості

Знайомство з Windows7

ОС Windows 7 є логічним вдосконаленням ОС Windows Vista. Її архітектура майже не змінилася порівняно з Windows Vista, тому програми, що розроблені… Сумісність програм ­ це режим, що дозволяє виконувати програми, що написані… Засіб, що дозволяє виконувати програми у режимі сумісності, у Windows7 доступно у вікні діалогу Свойства на вкладці…

Особливості Windows 7

Компонентами інтерфейсу користувача у Windows7 є вікна із елементами управління, панель задач і контекстне меню, а основними пристроями вводу, як і… У Windows7 вперше повністю представлена мультисенсорна технологія, що доступна…

Робочий стіл

Рис.2.1 – Вікна гаджетів Windows Media Center і Погода   Для зміни інтерфейсу робочого столу використовуються теми, які включають фоновий рисунок столу, колір вікна, звуки та…

Меню Поиск

У Windows7 оновлено засоби швидкого пошуку (Windows Search) документів, відео, зображень і музики. При введенні запиту, у полі пошуку «Знайти програми і файли» меню «Пуск», тепер одразу ж відображається список відповідних документів (рис. 2.2).

 

Рис. 2.2 Вікно пошуку у Windows7

 

Панель задач Windows 7

- кнопки Пуск; - області значків програм, що у Windows7 суміщена із панеллю швидкого… - області повідомлень;

Робота з вікнами

Функція Aero Shake дозволяє згорнути усі відкриті вікна, окрім вікна, що струшується маніпулятором миша. Для цього потрібно встановити покажчик миші… Функція Snap забезпечує швидку зміну розмірів відкритих вікон перетаскуванням…

Бібліотеки

Windows7 містить новий компонент – Бібліотеки – у яких, за замовчанням, містяться бібліотеки Видео, Документы, Изображения, Музыка. Можна додавати нові бібліотеки або створити власну, наповнивши її за своїм бажанням.

Бібліотека схожа на традиційну теку, але вона не прив’язана до конкретним текам на жорсткому диску, а тільки містить посилання на файли і теки, що розташовані у різних місцях на жорсткому диску ПК.

Windows Media Center7. Windows Media Player 12

Універсальний програвач Windows Media Player можна використовувати для пошуку та перегляду мультимедійних файлів з комп’ютеру або з сітки,… Також у Windows7 є міні-плеєр, який з'являється при виборі команді…

Віддалена потокова передача мультимедіа

Для забезпечення потокової передачі мультимедіа через Інтернет треба у програвачі відкрити список Поток та обрати команду «Разрешить доступ через…

Домашня група

У Windows7 існує чотири типа сітьового розташування: Домашній, Робочій, Загальний і Домен. Домашня група дозволяє спростити загальний доступ до файлів і принтерів у домашній сітці. При цьому на обох комп’ютерах повинна бути встановлена ОС Windows7 у версії Домашня розширена, Максимальна або Професійна. У версії Домашня базова не можна створювати групи, але можна приєднатися до вже існуючої.

Стандартные приложения Windows (WordPad, Paint) Internet Explorer 8

У Windows7також були оновлені стандартні програми Paint і WordPad. Тепер ці програми мають нові функції і інтерфейси, що аналогічнч інтерфейсам програм Office 2007. Також у Windows7 використовується нова версія браузера Internet Explorer 8, що має декілька нових функцій.

Підтримка комп’ютерів з 32- і 64-розрядними процесорами

Практично усі версії ОС Windows 7 містять 32- і 64-розрядне програмне забезпечення та підтримують комп’ютери як із 32-розрядними, так і з 64-розрядними процесорами. Комп’ютери із 64-розрядними процесорами дозволяють обробляти дуже великі об’єми інформації, однак для домашнього користування це не дуже суттєве. Тому принципової різниці у швидкодії 32- та 64-розрядних ПК для домашнього або офісного користування із середнім рівнем завантаження не помітно.

Покращена продуктивність. Перегляд доступних сіток

Windows7 дозволяє також легко переглядати доступні сітки ті підключатися до них. Ця функція стає доступною після клацання значку «Сеть» на панелі…   Рис. 2.7 – Перегляд списку доступних сіток

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ДЛЯ ПОЧАТКУ РОБОТИ З ППП MS OFFICE 2007/2010

Система Microsoft Office 2007 – це нова версія найпопулярнішого у світі пакету ділових програм. Версія 2007 – це не тільки набір інструментів для… У випуску MS Office 2007/2010 можна використовувати клавіатуру більш… Інтерфейс програми тепер не містить звичних меню й списків команд. Усе будується на взаємодії програми й користувача.…

Стрічка у програмі Word

  Рис. 2.9 – Основні елементи Стрічки  

Налаштування панелі швидкого доступу й стрічки

Деякі команди Word 2003 доступні в Office Word 2007 тільки з повного списку команд у діалоговому вікні ПараметрыWord. Для використання в Office Word… 1. Натисніть кнопку Office, а потім оберіть команду Параметры. 2. У списку ліворуч виберіть пункт Панель быстрого доступа.

Если у Вас нету…» миші! Доступ до будь-якої команди стрічки декількома натисканнями клавіш

1. Натисніть і відпустите клавішу ALT. Над всіма інструментами, що доступні в поточному розкладі стрічки, з'являються… 2. Натисніть букву з підказки до клавіш над засобом, який необхідно

Переміщення по стрічці за допомогою клавіатури

Розглянемо використання різних клавіш для переміщення по екрану та вибору команд. На рис. 2.14 представлено вікно зі стрічкою програми MS Word…   Рис. 2.14 Вікно програми MS Word 2007

ПОДАННЯ MICROSOFT OFFICE BACKSTAGE

Ще одна нова можливість у програмах Microsoft Office 2010— Представлення Backstage. Це останнє нововведення у інтерфейсі користувача Microsoft Office Fluent і функція-супутник для стрічки. Представлення Backstage, доступне в меню Файл, дозволяє відкривати, зберігати, друкувати файли, надавати до них загальний доступ і управляти ними, а також налаштовувати параметри програми (рис.2.22).

 

Рис.2.22

Вимірювальні лінійки

Вимірювальні лінійки розташовуються зверху (горизонтальна лінійка) і ліворуч (вертикальна лінійка). Вертикальна лінійка відображається в документі тільки в режимі «Разметка страницы".

Лінійки можна в будь-який момент включати або відключати.

1. У вікні відкритого документа необхідно перейти до вкладки «Вид».

2. У групі «Показать или скрыть» клацаємо по кнопці «Линейка».

ШВИДКА ДОПОМОГА» ПО MS WORD 2007/2010

 

ПОНЯТТЯ ПРО ТАБЛИЧНИЙ РЕДАКТОР МS ЕХСЕL 2007/2010. РІВНІ ЗАСВОЄННЯ ПРОГРАМИ МS ЕХСЕL 2007/2010

MS Excel — це програма для роботи з електронними таблицями, що входить до складу пакету Microsoft Office. За допомогою Excel можна створювати і… Для вивчення даної програми, врахувавши обмеженість у часі оволодіння нею… 1. Набір документів (таблиць), їх редагування та форматування. Розрахунок таблиць, використання найпростіших функцій,…

ТЕМЫ ДЛЯ РЕФЕРАТОВ

1. Працюємо з QuattroPro. 2. Що ми знаємо про Lotus 1, 2, 3. 3. Комп’ютерна графіка у електроних таблицях.

До теми «Загальні відомості про інформацію, інформаційні системи та обчислювальні машини».

2. Що розуміють під інтерфейсом користувача? 3. Що таке інформація? Якими властивостями вона володіє? 4. Із яких операцій складається процес обробки даних?

Додаткові питання

2. Локальні обчислювальні мережі. Глобальні мережі. 3. Прикладні програми перегляду Web – сторінок. 4. Електронна пошта. Прикладні програми для роботи із поштою.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

Частина 1

Варіант1

а) інформатика ; б) фізика; в) комп’ютеризація;

Варіант 2

а) Кбайт; б) Тбайт; в) байт;

Варіант 3

а) мишка; б) клавіатура; в) системна шина;

Варіант 4

а) папка; б) каталог; в) диск;

Варіант 5

а) дисковод; б) постійна пам’ять; в) жорсткий диск;

Варіант 6

а) факти; б) інформація; в) результати;

Варіант 7

а) байт; б) Кбайт; в) біт;

Варіант 8

а) процесор; б) диски; в) системний блок;

Варіант 9

а) папка; б) диск; в) каталог;

Варіант 10

а) материнська плата; б) процесор; в) адресна шина;

Варіант 11

1. Основна відмінність електроних таблиць від реляційних БД: 1.1. пристосованність до розрахунків; 1.2. структуризація даних;

ВІДПОВІДІ ДО ТЕСТІВ

    2.9 СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ КУРСУ:

РОЗДІЛ 3 ЛАБОРАТОРНИЙ ПРАКТИКУМ

 

ТЕМАТИКА ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ

ЛАБОРАТОРНІ РОБОТИ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ

Лабораторна робота №1 Операційна система MS DOS. ОС Windows. Файлові менеджери: Far Manager. Пошук, видалення та відновлення файлів і тек у ОС Windows. Провідник ОС Windows

 

Завдання 1. Операційна система MS DOS

Теоретичні відомості

Вивчить структуру програмного забезпечення ПК, файлові системи, класифікацію операційних систем і операційну систему MS DOS, що розглянуті у лекційному курсі або інших джерелах інформації.

Мета роботи

Знайомство з основними командами MS DOS для роботи з файлами, каталогами, дисками та надбання навичок роботи з операційною системою MS DOS.

Постановка задачі

1 На диску Е: створіть структуру каталогів і файлів згідно з скріншотом, що представлено на структурній схемі.

 

2 Створіть директорії першого рівня: Е:FAVORITE, Е:LIBRARY і другого рівня: Е:LIBRARYARTICLE, Е:LIBRARYBOOK, що вкладені у каталог LIBRARY.

3 Текстові файли lesson.1 і lesson.2 створіть шляхом вводу тексту з клавіатури.

4 Файли favorite.1 і favorite.2 створіть методом копіювання і вставки тексту із інших файлів.

5 Файли article.1 і article.2 створіть методом копіювання файлів favorite.1 і favorite.2 у каталог Е:LIBRARYARTICLE зі зміною імен файлів на article.1 і article.2 відповідно.

6 Файли book.1 і book.2 створіть шляхом копіювання файлів article.1 і article.2 відповідно без зміни вмісту.

7 Скопіюйте файл lesson.1 без зміни імені у директорію Е:LIBRARYBOOK.

8 Скопіюйте файл favorite.1 без зміни імені у директорію Е:LIBRARYARTICLE.

Покрокове виконання роботи

1.1 Ознайомтесь із основними блоками ПК та ввімкніть комп’ютер.

1.2 Завантажте командний рядок

Виконайте Пуск/Програми/Стандартні, Командний рядок. НА екрані монітора з'явиться запрошення користувачеві на введення команд, наприклад,

C:windows>_,

де С: - ім'я поточного диску, windows – поточний каталог. Після запрошення розташована горизонтальна лінія, що блимає. Вона має назву курсор та вказує позицію для вводу команд (символів) з клавіатури.

1.3 Зробіть активним диск F: (для CD-диску) або E: (для USB flash drive).

Для переходу з поточного диску на диск F: необхідно у командному рядку вказати ім'я диску F:, наприклад,

С: windows > F: [натиснути Enter]. Для флешки - С: windows >E: [натиснути Enter].

Ми повинні отримати наступне запрошення:

F:> або E:>

Далі розглянемо технологію покрокового виконання тільки для USB flash drive (флешки).

1.4 Перевірка версії операційної системи, що встановлена на ПК

Для перевірки версії ОС необхідно застосувати команду ver.

Е:>ver [натиснути Enter].

НА екрані з'явиться, наприклад, таке повідомлення:

Microsoft Windows XP [Версія 5.1.2600].

1.5 Перевірка системного годинника

Перевірка системного годинника (системний годинник Windows знаходяться у лівій частині панелі задач) виконується командою: time. Наприклад, Е:>time [натиснути Enter].

В результаті на екрані з'явиться напис:

Поточний час: 12:40:15,05

Введіть новий час:

У рядку поточного часу вказані: години, хвилини, секунди та соті долі секунди. При необхідності можна змінити системний час, для цього необхідно ввести новий час у рядку «Введіть новий час:».

1.6 Перевірка календаря

Перевірка календаря виконується командою date (у Windows XP ‑ це діалогове вікно Властивості: Дата і час). Наприклад,

Е:>date [натиснути Enter].

В результаті на екрані появиться запис:

Поточна дата: 01.09.2009

Введіть нову дату (дд-мм-рр):

У рядку поточна дата вказана у форматі: дата, місяць, рік. При необхідності можна змінити дату, для цього необхідно ввести нову дату у рядку "Введіть нову дату: дд-мм-рр):".

1.7 Очистка екрану

Очистити екран можна командою CLS. Для очистки екрану від надлишкової інформації, необхідно у командному рядку набрати команду CLS, та нажати клавішу Enter, наприклад,

Е:>CLS [нажати Enter].

В результаті з екрану будуть видалені усі повідомлення, окрім запрошення:

Е:>

1.8 Перегляд вмісту диску

Перегляд каталогу (зміст каталогу) здійснюється командою dir. Наприклад,

Е:>dir [нажати Enter].

В результаті на екрані буде відображатися вміст каталогу, якщо диск не є пустим.

1.9 Форматування гнучкого диску (виконувати тільки у тому випадку, якщо ви працюєте з чистою флешкою або диском).

Форматування диску виконується командою format, а після пробілу вказати ім'я диску. Наприклад,

Е:>format F: [натиснути Enter].

На екрані з'явиться повідомлення:

Вставте новий диск в дисковод F: та натисніть клавішу Enter.

Після натискання клавіші Enter з'явиться нове повідомлення:

Тип файлової системи: FAT.

Перевірка: 750 МБ.

Після почнеться форматування гнучкого диску.

У процесі форматування ПК запитає вказати мітку тома:

Мітка тома (11 символів, ENTER - мітка не потрібна).

Можна ввести ім'я: stud2010 і натиснути клавішу Enter.

На цьому форматування закінчено.

На екрані буде повідомлення про кількість байт на диску та скільки кластерів на диску. В одному кластері 512 байт. Потім вказано серійний номер та наприкінці буде наступна інформація:

Форматувати наступний диск [Y(да)/N (ні)]?

Введіть N і натисніть клавішу Enter.

На екрані буде відображатися запрошення:

F:>

1.10 Читання мітки тома

Читання мітки тому здійснюється командою vol.

Е:>vol [натисніть Enter].

Том у пристрої E: має мітку stud2010 та вказано серійний номер тому.

1.11 Зміна мітки тому або запис нової мітки

Зміна мітки тому або запис нової мітки виконується командою label.

Е:>label [нажати Enter].

На екрані буде відображатися наступне повідомлення:

Том у пристрої Е: має мітку stud2010 та вказано серійний номер тому.

Мітка тому (11 символів, ENTER - мітка не потрібна).

Введіть нову мітку, наприклад, ivanov і натисніть Enter. Мітка буде змінена.

1.12 Створіть структуру каталогу на диску Е:

Для створення каталогів використовуйте команду md. Наприклад,

Е:>md article

Спочатку у родовому каталозі створіть каталоги першого рівня Е:FAVORITE і Е:LIBRARY, потім у директорії Е:LIBRARY створіть вкладені каталоги другого рівня (підкаталоги) Е:LIBRARYARTICLE і Е:LIBRARYBOOK. Створення нового вкладеного каталогу треба здійснювати у поточному каталозі. Для цього за допомогою команди CD перейдіть у поточний каталог LIBRARY

Е:library>

Після створення структури каталогів її необхідно перевірити. Для перевірки структури каталогів застосовується команда tree, а для перегляду змісту каталогу – команда dir .

1.13 У родовому каталозі диску Е: створіть файли lesson.1і lesson.2.

Створення текстових файлів з клавіатури здійснюється командою copy con:

Е:>copy con (ім'я файлу) – після вводу цієї команди можна вводити текст (текст будь-який). В кінці кожного рядку треба натискати Enter, а після вводу останньої – треба натиснути F6 (або Ctrl +Z) і потім Enter. На диску з'явиться файл із вказаним іменем.

Командою tree/f перевірте наявність файлів у кореневому каталозі, а командою type перевірте наявність тексту в них. Наприклад,

Е:>tree/f [натиснути Enter],

Е:>type lesson.1 [натиснути Enter].

1.14 У директорії Е:FAVORITE створіть файли favorite.1 і favorite.2

Файли favorite.1 і favorite.2 створіть методом копіювання і вставки тексту із інших файлів.

Е:>copy con (ім'я файлу) – після вводу цієї команди відкрийте будь-який текстовий файл, скопіюйте текстовий фрагмент та вставте його у файл, що створюєте за допомогою маніпулятору миша.

Командою tree/f або dir перевірте наявність файлів у каталозі Е:FAVORITE, а командою type перевірте наявність тексту в них.

1.15 Створіть файли article.1 і article.2 у каталозі Е:LIBRARYARTICLE.

Файли article.1 і article.2 створіть методом копіювання файлів favorite.1 і favorite.2 у каталог Е:LIBRARYARTICLE із зміною імені файлів на article.1 і article.2 відповідно, використавши команду copy. Наприклад,

Е:>copy Е:favoritefavorite.1 Е:libraryarticlearticle.1

Перевірте наявність створених файлів командою tree/f, а командою type перевірте наявність тексту в них.

1.16 Створіть файли book.1 і book.2 шляхом копіювання файлів article.1 і article.2. Перевірте наявність даних файлів командою tree/f, а командою type перевірте наявність тексту в них.

1.17 Скопіюйте файл lesson.1 без зміни імені в директорію Е:LIBRARYBOOK

Копіювання файлу із однієї в іншу директорію без зміни імені здійснюється командою copy. Приклад копіювання файлу lesson.1 із кореневого каталогу у каталог Е:LIBRARYBOOK:

Е:>copy Е:lesson.1 Е:librarybook

1.18 Скопіюйте файл favorite.1 без зміни імені в директорію Е:LIBRARY

Копіювання файлу favorite.1 у каталог Е:LIBRARY виконайте команду copy.

Перевірте наявність скопійованих файлів командою tree/f, а командою type перевірте наявність тексту в них.

1.19 Завершення роботи

Повідомте викладачу про виконану роботу. Після дозволу на завершення роботи можете видалити створені каталоги (командою видалення пустого каталогу rd) і файли (командою del). Далі необхідно перейти з диску Е: на диск С: і закрити програму cmd.exe (вікно "Командний рядок"). Тільки після переходу на диск С: і закриття вікна "Командний рядок" можна достати диск.

 

Завдання 2. ОС Windows

Теоретичні відомості

Вивчіть основні елементи графічного інтерфейсу ОС Windows, розглянуті у лекційному курсі або інших джерелах інформації:

Робочий стіл з піктограмами (значками і ярликами);

Панель задач, на якій розташовуються програмні кнопки, індикатори, Панель швидкого запуску;

Головне меню (кнопка Пуск);

Контекстне меню робочого столу (відображається при натисканні правою кнопкою миші на вибраному об’єкті).

Мета роботи

Знайомство з основними елементами графічного інтерфейсу операційної системи Windows і робота зі стандартними вікнами програм.

Постанова задачі

1 Ознайомтеся з елементами Робочого столу, з головним меню "кнопка Пуск" і панеллю задач ОС Windows.

2 Робота з вікном програми у ОС Windows. 4 Контекстне меню робочого столу ОС Windows. Завершення роботи ОС Windows.

Покрокове виконання роботи

2.1 Ввімкніть ПК.

Натисніть кнопку Power на системному блоці ПК.

2.2 Ознайомтеся з елементами Робочого столу ОС Windows.

Після повного завантаження ОС Windows ознайомтеся з основними піктограмами (значками і ярликами), розташованими на робочому столі:

Мої документи; Мій комп’ютер; Сітьовий окіл; Internet Explorer; Корзина.

2.3 Ознайомтеся з головним меню "кнопка Пуск" ОС Windows

Кнопка Пуск, розташована на Панелі задач, потрібна для виклику Головного меню ОС Windows. Головне меню з’являється після клацання на кнопкі Пуск. Головне меню складається з трьох секцій, що розділені горизонтальними лініями. Встановіть курсор миші на команду, справа від якої є значок галуження (трикутник), поряд з Головним меню відкриється підменю. Ознайомтеся із стандартними елементами Головного меню.

2.4 Ознайомтеся з Панеллю задач у ОС Windows

На панелі задач розміщуються програмні кнопки, індикатори на панелі індикації і панель швидкого запуску.

Визначте, які програмні кнопки відображаються на панелі задач, які програми відображаються на панелі швидкого запуску і панелі індикації. Для цього підведіть покажчик миші до піктограми на панелі задач – з'явиться спливаюча підказка з назвою програми.

Клацанням миші запустить будь-яку програму із панелі швидкого запуску (якщо на панелі швидкого запуску є піктограми).

Змініть мову на мовній панелі. Для цього клацніть на мовній панелі і встановіть прапорець для обраної мови.

2.5 Робота з вікном програм у ОС Windows.

Встановіть пустий флоппі-диск у накопичувач для магнітних дисків.

Відкрийте папку Мій комп’ютер і двічі клацніть на піктограму Диску (Е), відкриється вікно програми диску (Е).

- Ознайомтеся з елементами програмного вікна (рядком заголовку, системним меню, кнопками управління вікном, рядком меню, панель інструментів, адресним рядком, рядком стану, лінійками прокрутки вікна) відкритого вікна Диск (Е).

- Змініть положення вікна на екрані, для чого встановіть покажчик миші на рядок заголовку і натисніть ліву кнопку миші, утримуючи натиснутою кнопку, виконайте переміщення вікна.

- Змініть розміри вікна п горизонталі, вертикалі і діагоналі за допомогою маніпулятора миші. Для цього встановіть покажчик миші на межу вікна та натисніть ліву кнопку миші, утримуючи натиснутою кнопку, виконайте переміщення межі вікна.

- Створіть на диску теку Інформатика. Для цього виконайте команду Файл/Створити, Теку і введіть ім'я Інформатика, натисніть Enter.

- Змініть ім'я теки. Для цього клацніть правою кнопкою миші на теці Інформатика і у контекстному вікні, що відкриється, оберіть команду Перейменувати, введіть нове ім'я Інформатика_обчислювальна техніка и натисніть Enter.

- Згорніть, Розгорніть, «Згорніть у вікно» і закрийте вікно Диск (Е) за допомогою кнопок у рядку заголовку.

2.6 Робота з вікнами програм у ОС Windows

Відкрийте вікна дисків (Е):, С: і тек "Мої документи", "Мої рисунки".

- Змініть активне вікно за допомогою програмних кнопок або клавішами ALT+TAB.

Оберіть потрібне активне вікно, яке буде відображається на екрані (усі інші вікна приховані за активним вікном), клацнувши на програмних кнопках на панелі задач. Інший спосіб зміни активного вікна – це клавіші ALT+TAB. Натисніть і утримайте клавішу ALT, а натискаючи клавішу TAB, перейдіть від одного вікна до другого.

- Змініть розташування усіх відкритих вікон.

Для зміни розташування відкритих вікон, скористуйтеся контекстним меню. Для цього клацніть правою кнопкою миші на пусте місце Панелі задач і у контекстному меню, що відкриється, оберіть команду Вікна каскадом, Вікна зверху вниз або Вікна зліва направо.

Для відміни обраного розташування активних вікон, клацніть повторно правою кнопкою миші на пусте місце Панелі задач і оберіть команду Відмінити вікна порід або Відмінити вікна каскадом.

- Закрийте вікна дисків (Е):, С: и тек "Мої документи", "Мої рисунки".

2.7 Контекстне меню робочого столу у ОС Windows.

Виконайте впорядкування значків на робочому столі. Для цього клацніть правою кнопкою миші на робочому столі і у контекстному вікні, що відриється, оберіть команду: Впорядкувати значки. У підменю, що відкриється, оберіть одну з команд: Ім'я, Розмір, Тип, Зміна.

2.8 Завершення роботи

Для завершення роботи ПК натисніть на кнопку Пуск і оберіть пункт Вимкнути комп’ютер, відкриється вікно "Вимкнути комп’ютер", клацніть на кнопку Ввімкнення. Завершається робота ОС Windows, і комп’ютер готується до безпечного відключенню електроспоживання. Електроспоживання вимикається автоматично.

 

Завдання 3 Файлові менеджери: Far Manager

Теоретичні відомості

Файлові менеджери – цн програми-оболонки для роботи з операційною системою. За допомогою файлового менеджеру користувачі можуть продивлятись, копіювати, видаляти та створювати каталоги та файли, запускати програми тощо. Одним з перших файлових менеджерів був Norton Commander для роботи з ОС DOS, створений Пітером Нортоном. У ньому вперше використаний двох панельний інтерфейс. У файловому менеджері екран ділиться на дві самостійні області або панелі, у кожній з яких відображається вміст каталогів та файлів на дисках. Файловий менеджер Norton Commander був першим у класі програм-класичних файлових менеджерів. До класичних файлових менеджерів відносяться: DOS Navigator, FAR Manager, Volkov Commander, Windows Commander тощо.

Класичні файлові менеджери успадкували комбінації клавіш Norton Commander. У теперішній час досвідчені користувачі ПК для роботи з ОС Windows вважають за краще використовувати файлові менеджери FAR або Total Commander. Багато користувачів вважають за краще використовувати FAR Manager із-за наявності дуже великої кількості додаткових модулів або плагінов, що дозволяють розширити функціональність файлового менеджеру.

Більш докладно розглянемо програму FAR Manager, що є безкоштовною для некомерційного використання громадянами країн СНД (автор Євген Рошал – російський програміст), а для інших користувачів ця програма розповсюджується як умовно-безкоштовна (shareware). Нова версія: Far Manager v2.0 build 1086 x86

 

Far Manager — консольний файловий менеджер для операційних систем сімейства Windows. Файловий менеджер надає зручний інтерфейс користувача для роботи з файлами, тобто для перегляду файлів і каталогів, редагування, копіювання, перейменування тощо. Far Manager забезпечує обробку файлів з довгими іменами.

Основні клавіатурні команди: Команди управління панелями; Управління файлами і сервісні команди; Командний рядок; Інші команди.

Розглянемо Команди управління панелями

Загальні конали файлових менеджерів Far Manager
Команда Опис команди
TAB Змінити активну панель
Ctrl-U Поміняти панелі місцями
Ctrl-L Убрати/показати інформаційну панель
Ctrl-Q Убрати/показати панель швидкого перегляду файлу
Ctrl-T Убрати/показати дерево тек («тека» рос. – «папка»)
Ctrl-O Убрати/показати обидві панелі
Ctrl-P Убрати/показати неактивну панель
Ctrl-F1 Убрати/показати ліву панель
Ctrl-F2 Убрати/показати праву панель
Ctrl-B Сховати/Показати лінійку функціональних клавіш

 

 

Команди файлової панелі
Ins, Shift-клавіши курсору Помітити/зняти помітку файлу
Gray+ Помітити групу
Gray- Зняти помітки з групи
Gray* Інвертувати помітку
Shift-<Gray+> Помітити усі файли
Shift-<Gray-> Зняти помітку зі всіх файлів
Ctrl+M Відновити попередню помітку

Команди "Управління файлами і сервісні команди" (функціональні клавіши F1‑F10 розташовані у нижньому рядку вікна Far Manager)

Команда Опис команди
F1 Допомога
F2 Визвати меню користувача
F3 Перегляд файлу
F4 Редагування файлу. Визиває вбудований, зовнішній або асоційований редактор
F5 Копіювання. Копіює файли і теки
F6 Перейменування або перенос тек і файлів
F7 Створення нової теки
F8 Видалення файлів та тек
F9 Показати горизонтальне меню
F10 Завершити роботу з FAR
Alt-F1 Змінити поточний диск у лівій панелі
Alt-F2 Змінити поточний диск у правій панелі
Alt-F5 Друк файлів
Alt-F7 Виконати команду пошуку файлів
Alt-F8 Показати історію команд
Shift-F4 Створити текстовий файл
Alt-Del Знищення файлів або тек

Команди текстового редактора файлового менеджеру Far Manager

Команди управління курсором
Команда Опис команди
Ctrl-Home У початок файлу
Ctrl-End У кінець файлу
Home У початок рядка
End У кінець рядка
PgUp Сторінку вверх
PgDn Сторінку вниз
Del Видалити символ
BS Видалити символ зліва
Ctrl-Y Видалити рядок
Операції над блоками
Shift+стрелка Виділити простий (рядковий) блок
Ctrl-U Зняти виділення з блоку
Shift-A Виділення усього тексту
Shift-Ins, Ctrl-V Вставити блок із буферу обміну
Shift-Del, Ctrl-X Перемістити (вирізати) блок у буфер обміну
Ctrl-C Скопіювати блок у буфер обміну
Ctrl-D Видалити блок
Ctrl-P Копіювати блок у поточну позицію курсору
Ctrl-M Перемістити блок у поточну позицію курсору
Інші операції
F1 Допомога
F2 Зберегти файл
Shift-F2 Зберегти файл під іншою назвою
F7 Пошук
Ctrl-F7 Заміна усіх входжень слова на інше
Shift-F7 Продовжити пошук/заміну
F8 Переключення DOS/WINDOWS (кодування символів)
F10, Esc Вихід з редактору
Shift-F10 Збереження і вихід
Ctrl-Z Відміна останньої дії (відкат)

Мета роботи

Знайомство з основними можливостями файлового менеджеру FAR Manager – програмою управління файлами і архівами в операційних системах сімейства Windows і надбання навичок роботи з файловими менеджерами.

Постановка задачі

- Створіть структуру тек файловим менеджером FAR Manager у відповідності зі структурою тек і файлів, що представлені на Рис. 2.1.

- Текстові файли lesson1.txt і lesson2.txt створіть шляхом введення тексту з клавіатури.

- Файли favorite1.txt і favorite2.txt створіть методом копіювання файлів lesson1.txt і lesson2.txt зі зміною імені файлу.

- Файли article1.txt і article2.txt створіть методом копіювання групи файлів і перейменування їх після копіювання у теці Е:LIBRARYARTICLE.

- Файли book1.txt і book2.txt перемістіть у теку Е:LIBRARYBOOK із теки Е:FAVORITE, де створіть їх методом копіювання і вставки тексту із інших файлів.

 

Рис. 3.1 – Пропонована структура файлів та тек

Покрокове виконання роботи

3.1 Ввімкніть ПК. Натисніть кнопку Power на системному блоці ПК.

3.2 Запустіть файловий менеджер FAR Manager.

Після повного завантаження ОС Windows, натисніть кнопку Пуск і в Головному меню оберіть команду Програми, і у вікні, що відкриється оберіть FAR Manager, а потім клацніть на ярлику FAR Manager, програма запуститься. Файловий менеджер можна запустити іншим способом, двічі клацнув лівою клавішею миші на ярлику FAR Manager, розташованому на робочому столі.

3.3 Установка диску у дисковод.

Встановіть чистий флопі-диск у накопичувач для гнучких магнітних дисків.

3.4 Ознайомтеся з командами управління файлового менеджеру FAR Manager.

- Змініть диск на лівій панелі, а потім на правій панелі, використовуючи команди Alt-F1 і Alt-F2 відповідно.

- Змініть активну панель FAR Manager клавішею TAB.

- Ввімкніть/вимкніть лінійку функціональних клавіш за допомогою команди Ctrl-B.

- Поміняйте інформаційні панелі місцями клавішею Ctrl-U.

- Ввімкніть/вимкніть обидві інформаційні панелі, використавши команду Ctrl-O.

- Вимкніть/ввімкніть праву панель, а потім ліву панель з допомогою команд Ctrl-F1, Ctrl-F2.

3.5 Створіть структуру папок файловим менеджером FAR Manager.

У відповідності зі структурою тек і файлів, що представлена на Рис.2.1., створіть структуру тек.

Для цього виконайте команду Alt-F1 і зробіть активним кореневий каталог диску Е:. Далі, використавши команду F7, створіть теки FAVORITE і LIBRARY. Потім перейдіть у каталог LIBRARY і створіть теки ARTICLE і BOOK. Перевірте створену структуру тек, натиснувши на клавіші Alt-F10. Для виходу із дерева каталогів клацніть на функціональну клавішу F10.

3.6 Створіть з клавіатури файли lesson.1 і lesson.2 файловим менеджером FAR Manager.

Створіть файли lesson1.txt і lesson2.txt застосувавши команду Shift-F4. Для цього перейдіть у кореневий каталог диску Е: і натисніть клавішу Shift-F4, відкриється вікно діалогу. У цьому вікні введіть ім'я файлу, що створюєте, наприклад, lesson1.txt і натисніть Enter.

Відкриється вікно текстового редактору (редагування lesson1.txt), у якому введіть текст (текст вільний, розмір файлу повинен бути не менш 800 символів, тобто 10 рядків по 80 символів). Для збереження файлу з тим самим ім'ям натисніть клавішу F2, для збереження файлу під іншим ім'ям натисніть клавіші Shift-F2. Після збереження файлу вийдіть із редактора і перейдіть до списку файлів і каталогів, клацнув на клавіші F10 (Вихід).

3.7 Створіть файли favorite.1 і favorite.2 файловим менеджером FAR Manager.

Створіть файли favorite1.txt і favorite2.txt методом копіювання файлів lesson1.txt і lesson2.txt. Для цього необхідно на одній панелі відкрити теку Е:FAVORITE, а на іншій панелі відкрити кореневий каталог диску Е:, у якому розташовані файли lesson1.txt і lesson2.txt. Використавши команду копіювання F5, виконайте копіювання файлів lesson1.txt і lesson2.txt у теку Е:FAVORITE із зміною імен файлів на favorite1.txt і favorite2.txt.

Для цього на активній панелі виділіть маніпулятором миша файл, наприклад, lesson1.txt і клацніть на функціональній клавіші F5, і у вікні каталога, що відкриється, введіть повний шлях і нове ім'я файлу, наприклад favorite1.txt. Потім клацніть мишею на пункті Копіювати або натисніть Enter, у каталозі Е:FAVORITE з'явиться файл favorite1.txt.

3.8 Створіть файли article1.txt і article2.txt файловим менеджером FAR Manager.

Створіть файли article1.txt і article2.txt методом копіювання групи файлів favorite1.txt, favorite2.txt та їх перейменування після копіювання у теці Е:LIBRARYARTICLE. Для цього необхідно на одній із панелей відкрити теку Е:LIBRARYARTICLE, а на іншій панелі відкрити теку Е:FAVORITE, у якій розташовані файли favorite1.txt і favorite2.txt.

Потім на активній панелі клавішею Ins помітити файли favorite1.txt і favorite2.txt (імена файлів забарвляться у жовтий колір) і клацнути на функціональній клавіші F5. Відкриється вікно діалогу Копіювання. У рядку буде вказано повний шлях для копіювання, натисніть Enter.

Після копіювання файлів favorite1.txt і favorite2.txt у теку Е:LIBRARYARTICLE перейменуйте їх. Для цього на активній панелі виділіть файл (наприклад, favorite1.txt) і натисніть клавішу F6. У вікні діалогу Перейменування/Переміщення, що відкриється, вкажіть повний шлях та нове ім'я файлу (наприклад, article1.txt), клацніть на пункті Перейменувати або натисніть клавішу Enter. В результаті файл favorite1.txt буде перейменовано на article1.txt.

3.9 Перегляньте файл article1.txt файловим менеджером FAR Manager.

Для перегляду файлу article1.txt виділіть його маніпулторои миша і клацніть на клавіші F3.

За допомогою клавіш управління курсором і клавіш Home, End, PgUp, PgDn перегляньте текст файлу.

Для переходу з режиму перегляду у режим редагування натисніть клавішу F6. У режимі редагування додайте текст до файлу та збережіть його, натиснувши F2. Вийдіть з редуктору, натиснувши F10 (ESC).

3.10 Переміщення файлів book1.txt і book2.txt у теку Е:LIBRARYBOOK файловим менеджером FAR Manager.

Створіть файли book1.txt і book2.txt у теці Е:FAVORITE, а потім перемістіть їх у теку Е:LIBRARYBOOK. Для переміщення файлу book1.txt необхідно на одній з панелей відкрити каталог Е:FAVORITE, у якому розташовано файл book1.txt, а на іншій панелі відкрити теку Е:LIBRARYBOOK. Затим на активній панелі виділіть файл book1.txt і клацніть на клавішу F6. У вікні діалогу Перейменування/Переміщення, що відкриється при цьому, вкажіть повний шлях для переміщення файлу, натисніть клавішу Enter. Файл book1.txt буде переміщено у теку Е:LIBRARYBOOK.

3.11 Завершення роботи з файловим менеджером FAR Manager.

Повідомте викладача про виконану роботу. Після дозволу на закінчення роботи, можете видалити створені файли і каталоги командою Видалити (клавіша F8). Закрийте файловий менеджер FAR Manager, клацнувши на клавіші F10. Після цього можна достати диск (флешку) з накопичувача.

 

Завдання 4. Пошук, видалення та відновлення файлів і тек у ОС Windows

Теоретичні відомості

ОС Windows здійснює пошук зображень, музики, відео, документів (текстових файлів, електронних таблиць тощо), тек, файлів, комп’ютерів та людей. У ОС Windows можна легко створювати ярлики, видаляти та відновлювати видалені файли.

Для виконання цієї частини лабораторної роботи необхідно ознайомитися з матеріалами, що викладені у лекційному курсі або інших джерелах інформації:

· меню Пошук у ОС Windows;

· технологією видалення та відновлення видалених файлів у ОС Windows;

· технологією створення ярликів (посилань на програми, файли, теки) у ОС Windows;

Мета роботи

Знайомство з меню Пошук та надбання навичок роботи пошуку файлів і тек, створення ярликів, видалення та відновлення файлів із теки Корзина.

Постановка задачі

1 Пошук файлів

Знайти файли, розташовані на жорстких дисках ПК за наступними критеріями:

· із розширенням .txt (текстові документи), розташовані на диску С:;

· з розширенням .doc, переглядаючи при цьому вкладені теки;

· з останніми змінами (збережені) на минулому тижні;

· що містять слово "група" у тексті файлу;

· що містять слово "інформатика" у імені файлу;

· розмір яких Середній (менш, ніж 1МБ);

· з іменем EXCEL.EXE.

2 Створення ярликів

На робочому столі створити ярлик прикладної програми EXCEL.EXE.

3 Створення, видалення та відновлення файлів

Створити файл та видалити його у корзину, відновити видалений файл із корзини.

Покрокове виконання роботи

4.1 Ввімкніть ПК

Натисніть кнопку Power на системному блоці ПК.

4.2 Ознайомтеся з меню Пошук у ОС Windows

Після повного завантаження ОС Windows, відкрийте Головне меню і оберіть команду Знайти (Пошук), потім у підменю, що відкриється, клацніть на піктограмі Файли і теки. Відкриється вікно Результати пошуку. У лівій частині цього вікна знаходиться панель помічника з виконання пошуку. Ознайомтеся з усіма розділами панелі помічника.

Для пошуку файлів на дисках ПК необхідно знати усі критерії пошуку або деякі з них:

· частина імені файлу або ім'я файлу повністю;

· слово або фразу у файлі;

· дату останніх змін;

· розмір файлу;

Додаткові параметри:

· тип файлу;

· пошук у системних теках;

· пошук у прихованих файлах і теках;

· переглянути вкладені теки;

· з врахуванням регістру.

· Пошук у зовнішніх сховищах.

4.3 Виконайте пошук файлів

Виконайте пошук файлів за наступними критеріями.

- Знайти файли з розширенням .txt, що розташовані на диску С:.

Для пошуку необхідно обрати Локальний лиск С: у списку Пошук у:, що відкриється на панелі помічника у вікні Результати пошуку, а у розділі Додаткові параметри у списку Тип файлу, що відкриється, обрати Текстовий документ. Далі потрібно клацнути на кнопку Знайти. Якщо файли не знайдені, то у вікні буде відображено Пошук не дав результатів. Якщо файли, що задовольняють умовам пошуку , знайдені, то вони відобразяться у правій частині вікна діалогу Результати пошуку.

Виконайте із знайденими файлами потрібні дії:

· Відкрийте один із знайдених файлів – двічі клацніть на файлі у вікні Результати пошуку;

· Відсортуйте результати пошуку за категорією Дата зміни.

- Знайти файли із розширенням .doc, переглядати вкладені теки.

Для пошуку виконайте наступне: введіть маску для пошуку файлів *.doc (пошук усіх файлів із розшрением .doc) у текстове поле Частина імені файлу або ім'я файлу повністю на панелі помічника. У розділі Додаткові параметри встановіть прапорець для пункту Переглядати вкладені теки, клайніть на кнопку Знайти.

- Знайти файли із останніми змінами (збережені) на попередньому тижні.

Для цього у розділі Коли були проведені останні зміни встановіть перемикач у положення На попередньому тижні. Далі клацнути на кнопку Знайти.

- Знайти файли, що містять слово «група» у тексті файлу.

Для пошуку слова "група" введіть це слово на панелі помічника у текстове поле Слово або фраза у файлі та клацніть на кнопку Знайти.

- Знайти файли, що містять слово «інформатика» у імені файлу.

Для пошуку введіть слово у текстове поле Частина імені файлу або ім'я файлу повністю на панелі помічника та клацніть на кнопку Знайти.

- Знайти файли, розмір яких Середній (менш, ніж 1МБ).

Для пошуку встановіть перемикач у положення Середній (менш, ніж 1МБ) у розділі (менш, ніж 1МБ) Який розмір файлу? та клацніть на кнопку Знайти.

- Знайти файл з іменем EXCEL.EXE.

Введіть ім'я даного файлу у текстове поле Частина імені файлу або ім'я файлу повністю на панелі помічника та клацніть на кнопку Знайти. Запишіть ім'я теки у якій розташований знайдений файл.

4.4 Створення ярлику

Створіть ярлик програми EXCEL.EXE на Робочому столі, використавши Майстер створення ярликів. Для цього клацніть правою кнопкою миші на вільному місці Робочого столу і у контекстному меню оберіть команду Створити ярлик. У вікні майстру Створення ярлику, що відкриється, введіть повне ім'я файлу [диск:][шлях][ім'я файлу], що Ви визначили у розділі 2.4.3.7 або вкажіть розташування файлу, використавши кнопку Огляд майстру створення ярликів та клацніть на кнопку Далі. В результаті буде введено ім'я ярлику. Щоб створити ярлик, натисніть кнопку Готово.

4.5 Створіть, видалити ті відновіть видалений файл

- У теці Мої Документи створіть файл із унікальною назвою, наприклад, «М-10_Петров» і видаліть його у Корзину.

- Відновіть видалений файл із Корзини

Алгоритм відновлення файлу із Корзини:

· Двічі клацніть на піктограмі Корзина, що розташована на Робочому столі;

· У вікні Корзина виділить файл, який потрібно відновити;

· У меню Файл вікна Корзина оберіть команду Відновити.

- Очистіть Корзину

Для чистки Корзини оберіть команду Очистити корзину у вікні Корзина або клацніть правою кнопкою миші на значку Корзина, розташованому на Робочому столі, і у контекстному меню оберіть команду Очистити корзину.

4.6 Завершення роботи

Повідомте викладачу про виконану роботу. Після отримання дозволу на завершення роботи, можете закрити усі програми.

 

Завдання 5. Провідник ОС Windows

Теоретичні відомості

Для організації і зберігання даних у комп’ютері на машинних носіях, використовуються файли. Структуровані множини файлів на машинних носіях здійснюється за допомогою каталогів. У ОС Windows до засобів управління файлами і теками відносяться програми Провідник і вікно Мій комп’ютер. Провідник ОС Windows – це програма, яка відображає ієрархічну структуру файлів, тек і дисків на ПК, тобто є засобом доступу до файлів, текам і дискам. У лівій частині вікна Провідник ОС Windows використовує ієрархічне представлення тек, файлів і інших ресурсів, що підключені до комп’ютеру або мережі. У правій частині вікна Провідника відображається зміст обраної у лівій частині Провідника теки.

Для виконання цієї частини лабораторної роботи необхідно ознайомитися з матеріалами, викладеними у лекційному курсі або інших джерелах інформації:

· Файловими системами;

· Програмою Провідник ОС Windows і технологією маніпулювання файлами і теками;

Мета роботи

Знайомство з програмою Провідник ОС Windows і надбання навичок роботи по створенню структури тек і файлів на флопі-диску.

Постановка задачі

1 У вікні Провідника на диску Е: створіть структуру каталогів, що представлена на Рис.2.2 (скріншоти виконані у командному рядку і у Провіднику).

2 Знайдіть файли, що розміщені на жорсткому диску С: із розширенням .doc, .txt, .bmp, і скопіюйте їх на диск Е: у каталоги INTERNET, FIDONET і EUNET відповідно.

3 У вікні Провіднику перейменуйте один з файлів каталогу INTERNET у Net.doc.

- У вікні Провіднику перемістить файл Net.doc у теку MAN.

- У вікні Провіднику скопіюйте файл Net.doc у теку FAST і FDDI.

- У вікні Провіднику видаліть каталоги MAN і PDN.

 

 

 

Рис.5.1 – Пропонована структура

 

Покрокове виконання роботи

5.1 Ввімкніть ПК. Натисніть кнопку Power на системному блоці ПК.

5.2 Ознайомтеся із програмою Провідник ОС Windows.

5.3 Після повного завантаження ОС Windows, відкрийте Головне меню і оберіть команду Програми, потім у підменю, що відкриється, оберіть команду Стандартні, а у підменю другого рівня клацніть на піктограмі Провідник. Відкриється вікно, у лівій частині якого розташована ієрархічна структура тек і дисків з п’яти основних розділів: Робочий стіл, Мої документи, Мій комп’ютер, Сітьовий окіл і Корзина.

У рядку заголовку відображається ім'я тієї теки (диску), яка виділена (обрана), а у правій частині відображається її зміст (теки і файли). Для проникнення углибину структури тек або дисків необхідно клацати на значках «плюс» у квадратиках, розташованих зліва від піктограм тек або дисків. Ознакою кінця гілки у ієрархічній структурі є відсутність «плюса» у квадратику зліва від піктограми теки. Тека, у якої відсутній «плюс» у квадратику зліва від піктограмі, є або пуста, або містить тільки файли. Необхідно відмітити, що теки Робочий стіл і Корзина не мають гілок.

5.4 У вікні Провідника перегляньте ієрархічну структуру диску С:

· Для проникнення вглибину структури диску С: клацайте на значках "плюс" у квадратиках, розташованих зліва від піктограми тек;

· Для згортання ієрархічної структури диску С: клацайте на значках "плюс" у квадратиках, розташованих зліва від піктограми тек;

· Для перегляду змісту теки у ієрархічної структури її необхідно виділити, у правій половині вікна буде представлено її вміст.

- 3.4.2.3 Ознайомтеся із технологією виділення групи файлів:

· Для виділення усіх файлів у теці або на диску необхідно у рядку меню виконати команду Правка/Виділити усі або нажати клавіши Ctrl-A;

· Для виділення групи суміжних файлів необхідно виділити піктограму першого файлу, натиснути та утримувати клавішу Shift, а потім клацнути на піктограмі останнього файлу;

· Для виділення групи несуміжних файлів треба нажати клавішу Ctrl і утримуючи її клацати по піктограмам файлів;

· Для виділення групи, що містить суміжні і несуміжні файли, необхідно застосувати різні методи виділення груп файлів;

5.5 У вікні Провідник на диску Е: створіть структуру каталогів (Рис. 5.1).

- Встановіть чисту флешку у USB-накопичувач, у вікні Провідник відкриється вікно програми Знімний Диск (Е:).

- У кореневому каталозі диску Е: створіть теку NETWORKS, для цього відкрийте меню Файл оберіть команду Створити і у підменю клацніть на піктограмі Теку. З'явиться нова тека, введіть ім'я NETWORKS і натисніть клавішу Еnter. Аналогічним методом у вікні Провідник створіть усі останні теки у відповідності з представленою структурою.

- На диску C: знайдіть файли з розширенням .doc і розміром не більш 50 КБ. Оберіть декілька файлів (не менш трьох) і скопіюйте їх на диск Е: у теку INTERNET.

Для пошуку і копіювання файлів виконайте наступні дії:

· Відкрийте вікно діалогу Результати пошуку і знайдіть вказані файли. Введіть маску для пошуку файлів *.doc у текстове поле Частина імені або ім'я файлу повністю на панелі помічника та встановіть перемикач у положення Маленький (менше 100 КБ) у розділі Який розмір файлу? і клацніть на кнопку Знайти;

· Виділіть потрібну кількість файлів і помістіть її у буфер обміну командою Правка/Копіювати;

· Перейдіть у вікно Провідника, відкрийте потрібну теку на диску Е: і виконайте команду Вставити.

- На диску C: знайдіть файли з розширенням .txt і розміром не менш, ніж 80 КБ. Оберіть декілька файлів (не менш п’яти) і скопіюйте їх у теку FIDONET на диску Е:.

- На диску C: знайдіть файли з розширенням .bmp і розміром менш, ніж 100 КБ. Оберіть декілька файлів (не менш двох) і скопіюйте їх у теку EUNET на диску Е: будь-яким способом копіювання.

- На диску Е: відкрийте каталог INTERNET, оберіть будь-який файл, а потім перейменуйте у Net.doc за допомогою команд контекстного меню.

- У вікні Провідник перемістіть файл Net.doc у теку MAN методом перетаскування мишею.

- У вікні Провідник скопіюйте файл Net.doc у каталоги FAST і FDDI за допомогою панелі інструментів контекстного меню.

- У вікні Провідник видаліть теки MAN і PDN.

5.6 Завершення роботи

Повідомте викладачу про виконану роботу. Після дозволу на завершення роботи, можете у вікні Провідник видалити створену структуру і закрити усі програми.


Лабораторна робота № 2 Налаштування ОС Windows. Створення графічних примітивів та редагування графічних об'єктів.

Теоретичні відомості Засобами настройки оболонки ОС Windows є Панель управління, Панель задач,… Засоби налаштувань можна розділити на п’ять груп:

Лабораторна робота № 3 Знайомство з Microsoft Word 2007. Первинні налаштування текстового процесору, параметрів документу Microsoft Word 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи налаштування текстового процесору Microsoft Word… Ціль роботи

Лабораторна робота № 4 Робота з текстом у текстовому процесорі Word 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи рецензування текстового блоку в документах Microsoft… Ціль роботи

РедаГУВАННЯ ТЕКСТУ

 

У цьому питанні ми розглянемо спеціальні засоби редагування.

Режим вставки і заміни символів

У режимі вставки текст, що вводиться, «розсовує» існуючий текст, а в режимі заміни нові символи заміщують символи попереднього тексту, що…

Використання тезаурусу

Тезаурус – це словник змістовних синонімів. Загальний прийом виклику тезаурусу полягає у виконанні команди Тезаурус меню…

Засоби автоматизації перевірки правопису

Засоби автоматизації перевірки правопису включають засоби перевірки орфографії і граматики. Цізасоби мають два режими перевірки правопису –…   2.6. Збережіть створений файл під старим ім'ям.

МЕТА І ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ

Прискорення формування ринку товарів і послуг, задоволення потреб громадян, підприємств, установ і організацій, усіх форм власності, у виробленій… Предметом діяльності Товариства є: Забезпечення потрібності фізичних і юридичних осіб у автозапчастинах у т.ч. амортизаторами, карбюраторами, двигунами…

МЕТА І ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ

2.1.1. Прискорення формування ринку товарів і послуг, задоволення потреб громадян, підприємств, установ і організацій, усіх форм власності, у… 2.2. Предметом діяльності Товариства є: 2.2.1. Забезпечення потрібності фізичних і юридичних осіб у автозапчастинах у т.ч. амортизаторами, карбюраторами,…

Лабораторна робота № 5 Форматування тексту у процесорі Word 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи форматування розділів, сторінок, оформлювання… Ціль роботи

Лабораторна робота № 6 Робота з формулами, рисунками та графічними об’єктами у середовищі Microsoft Word 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи роботи з формулами у документах Microsoft Word 2007,… Ціль роботи

Лабораторна робота №8 Знайомство з табличним редактором Excel 2007. Первинні навички роботи з робочими листами, даними, комірками та формулами. Створення звіту на прикладі розрахунку короткострокового займу

Завдання № 1

1. Запустити табличний процесор Excel 2007у роботу через головне меню. 2. Послідовно відкрийте кожне меню Рядка меню програми Excel 2007,починаючи із… 3. Введіть адресу комірки першого рядка IV1 у поле введення адреси (саме ліве в рядку формул) і натисніть…

Завдання №2

1. Запустіть програму Excel. 2. Уведіть у Книгу 1в осередок С7 Аркуша1 число 7. В осередок D7 Аркуша2 також… 3. В осередок E7 першого аркуша Книги 1 уведіть формулу = С7+Аркуш2!D7. Ви повинні одержати число 20.

Завдання №3

1. Запустіть програму Excel. 2. Двічі клацніть на ярличку поточного робочого аркуша й дайте цьому робочому… 3. Виконайте команду , Зберегти як і збережіть робочу книгу під ім'ям ЛАБ1_3.xlsx у папці з ім'ям вашого прізвища,…

Завдання №4

1. Відкрийте наступний Аркуш книги ЛАБ1_3й подвійним клацанням по його назві перейменуйте його в Розрахунок позички. 2. Уведіть дані в таблицю відповідно до рисунку 1. В осередок А1 уведіть… 3. В осередок D2 уведіть число 200, в осередок D3 уведіть дату 01.01.98 а в осередок D4 - 01.05.99, в осередок D5…

Лабораторна робота № 9

Автозавершення, авто заповнення комірок, використання стандартних функцій у Excel 2007. Використовування ітогових функцій, розрахунок іпотечного займу

Завдання № 1

Для освоєння засобів автозавершення введіть в осередок А1 слово Інститут, в осередок А2 Бухгалтерія, в осередок А3 Фінанси. Після цього в осередок… 1. В осередок А7 уведіть букву Б,зверніть увагу, що в осередку А7 з'явилося… 2. Для того, щоб перервати режим автозавершення пропустіть один осередок (А10). Далі введіть у послідовні осередки…

Завдання № 2

1. Двічі клацніть на ярличку другого аркуша й перейменуйте його як Прейскурант. 2. В осередок А1 уведіть текст Прейскурант і натисніть клавішу Enter. 3. В осередок А2 уведіть текст Курс перерахунку й натисніть клавішу Enter. В осередок В2 уведіть текст 1 у.е. = і…

Завдання № 3

1. Двічі клацніть на ярличку нового робочого аркуша й дайте цьому робочому аркушу ім'я Підсумкові функції. 2. Уведіть будь-які значення в осередки діапазону А1:А21. 3. Зробіть поточний осередок А22.

Завдання № 4

1. Двічі клацніть на ярличку нового робочого аркуша й дайте цьому робочому аркушу ім'я Іпотека. 2. Розглянемо приклад розрахунку 30-літньої іпотечної позички зі ставкою 8%…  

Лабораторна робота № 10 Фінансові функції MS Office Excel 2007. Підбір параметру..

Завдання № 1

1. Запустити програму MS Excel 2007. 2. Розглянемо завдання на використання функції ЧПС, що дозволяє… 3. Уведіть формули у відповідні осередки таблиці, як показано на малюнку нижче. В осередок З6 логічну функцію «ЯКЩО»…

Завдання № 2

1. Запустити програму Excel. Розглянемо завдання на використання функції ПС, що дозволяє визначити поточну… Синтаксис функції ПС:

Завдання № 3

1. Запустити програму Excel. Розглянемо завдання обчислення основних платежів, плати по відсотках,… Привласніть осередкам В1, В2, В3, В4 імена: відсоток, строк, щорічна_плата, розмір_позички. Присвоєння ім'я кожному…

Завдання № 4

1. Функція БСповертає (обчислює) майбутнє значення внеску на основі постійних платежів і постійній процентній ставці. Синтаксис функції: БС(Ставка; Кпер; Плата; Нз; Тип) Ставка - це процентна ставка за період (місяць, рік).

Лабораторна робота №11 Надбудови у MS Office Excel 2007. Використання команди Поиск решения для рішення задач оптимізації. Складання звітних відомостей

Завдання № 1

Ціль: Вивчити функції для розрахунку амортизації АПЛ, АСЧ, ФУО, ДДОБ.

1. Функція АПЛ повертає величину амортизації майна за кожний період часу, використовуючи метод рівномірної амортизації.

Під амортизацією мається на увазі зменшення (звичайно - на одиницю часу) вартості майна в процесі експлуатації.

Синтаксис функції: АПЛ (нач. вартість; ост. вартість; час експлуатації)

Нач. вартість -це початкова вартість майна.

Час експлуатації- це кількість періодів, за яке власність амортизується. Розглянемо приклад. Припустимо, ви купили за 6000 грн. комп'ютер, що має строк… Зниження вартості комп'ютера для кожного року експлуатації обчислюється по функції: =АПЛ(6000; 1000; 5).

ФУО = нач. вартість * ставка * місяці/12

Для останнього періоду ФУО використовує таку формулу:

ФУО = ((нач. вартість - сумарна амортиз. за минулі періоди)*ставка*(12 - місяці))

Розрахуємо для нашого приклада амортизацію за час експлуатації комп'ютера, використовуючи функцію ФУО. Для цього введіть в осередки стовпця З починаючи з осередку З4 наступні функції:

=ФУО(6000;1000;5;1) обчислює 1806.00 грн.

=ФУО(6000;1000;5;2)обчислює 1262.39 грн.

=ФУО(6000;1000;5;3)обчислює 882. 41 грн.

=ФУО(6000;1000;5;4)обчислює 616.81 грн.

=ФУО(6000;1000;5;5)обчислює 431.15 грн.

4. Функція ДДОБ повертає величину амортизації майна для зазначеного періоду, використовуючи метод подвійного зменшення залишку або інший зазначений метод. Метод подвійного зменшення залишку припускає прискорену амортизацію майна. При цьому амортизація максимальна в перший період і знижується в наступні періоди.

Синтаксис функції: ДДОБ (нач. вартість; ост. вартість; час експлуатації; період; коефіцієнт)

Нач. вартість -це початкова вартість майна.

Час амортизації - це кількість періодів амортизації. Період - це період, для якого потрібно обчислити амортизацію. Коефіцієнт це норма зниження балансової вартості. Якщо він опущений, то передбачається, що він дорівнює 2.

Час експлуатації

Починаючи з осередку З9 уведіть функції: =ДДОБ(6000;1000;5;1)обчислює 2400.00 грн. =ДДОБ(6000;1000;5;2)обчислює 1440.00 грн.

Завдання № 2

1. Виконаєте команду Офіс , Параметри Excel, Збереження. У вікні, що відкрилося, установите прапорець дляАвтосохраненией установите час кожні 10… 2. Установите надбудови Офіс , Параметри Excel, Надбудови,натисніть кнопку… 3. Відкрийте Аркуш 2 і перейменуйте його в Майстер підсумовування.

Завдання № 3

1. Відкрийте наступний Аркуші перейменуйте його в Пошук рішення. 2. Вирішимо наступне завдання. Автомобільний завод провадить автомобілі трьох… У стовпці А даний денний запас комплектуючих. У стовпцях З, D, E зазначена кількість комплектуючих використовуваних…

Завдання № 4

1. Відкрийте наступний Аркуш і перейменуйте його у Звітна відомість. 2. Уведіть таблицю як на малюнку 10. 3. В осередок Е3 уведіть формулу =СУМ(B3:D3). Методом протягання простягніть її на діапазон Е3:Е8.

Лабораторна робота №12 Логічні функції, функції дати і часу, макроси та елементи управління у MS Office Excel 2007

Завдання № 1

Ціль: Побудова графіків за відомим значенням аргументу й функції.

2. Двічі клацніть на ярличку Аркуш 1 і перейменуйте його як Графік 1. 3. Уведіть дані в таблицю як на малюнку.  

На вкладці Формат у групі Поточний фрагмент клацніть стрільцеві поруч із полем Елементи діаграми й виберіть елемент діаграми: Область діаграми.

13. На вкладці Макет у групі Підпису й Осі виберіть елемент діаграми, якому необхідно змінити, а потім виберіть необхідний параметр макета: Назва… // 14. На вкладці Формат у групі Поточний фрагмент клацніть стрільцеві поруч із полем Елементи діаграми й виберіть…

Завдання № 2

1. Перейдіть на Аркуш3,перейменуйте його в Графік з умовою. 2. Побудуйте графік функції з однією умовою Для цього введіть у стовпець А починаючи з осередку А1 арифметичну прогресію від 0 до 1 із кроком 0,1.

ЯКЩО(A1<0,2;1+LN(1+A1);ЯКЩО(И(A1>=0,2;A1<=0,8);(1+A1^(1/2))/(1+A1);2*EXP(-2*A1))).

8. Перейдіть на Аркуш 5,перейменуйте його уДві графіки в системі. 9. Побудувати дві графіки в одній системі координат наступних двох функцій: … 10. Виділити діапазон осередків В2:З2, установити покажчик миші на маркері заповнення цього діапазону й протягти його…

Лабораторна робота № 13 Побудова графіків за заданими значеннями аргументу і функції

Завдання № 1

1. Запустите програму Excel 2007, відкрийте робочу книгу МНК.хlsхз результатами розрахунків попередньої лабораторної роботи. 2. На основі незалежних даних аргументу й функції на першому листі,… Для побудови використовувати крапковий тип діаграми (тому що необхідно відбити залежність функції від значення…

Завдання № 1

1. Запустити програму Excel, перейменуйте Аркуш 1 у Полином 3 ступені. 2. Розглянемо приклад знаходження всіх корінь рівняння: .

Завдання № 2

1. У цьому практичному завданні необхідно визначити найкращі лінійне наближення у вигляді прямої й показове наближення у вигляді , для… 2. Уведіть в осередки довільні дані для аргументу й функції як на малюнку. … 3. Зробіть осередок З2 поточної й у рядку уведення формул уведіть =ІНДЕКС(ЛИНЕЙН(B2:B21;A2:A21);1).

Лабораторна робота № 15 Операції із масивами та матрицями. Розв’язок СЛАУ

 

Завдання № 1

1. Запустите програму Excel 2007. 2. Розглянемо множення масиву А1:В2 на число. Для цього введіть дані… Далі необхідно виділити на робочому листі область, наприклад D1:E2, того ж розміру, що й вихідний масив для результату…

Х1+3х2+7х3+6х4=1

Х1+5х2+3х 3+ х4=3

Х1+3х2+х3 + 3х4=4

Х1+3х2+х3 + 6х4=5

Рішення лінійної системи АХ = В, де А - матриця коефіцієнтів, Х-Х- стовпець (вектор) невідомих, В - стовпець (вектор) вільних членів має вигляд Х… 9. Уведіть формулу у виділений діапазон = МУМНОЖ(МОБР(A1:D4);E1:E4).Уведення формули здійснюється натисканням клавішCtrl+Shift+ Enter.Після уведення формули…

МУМНОЖ(ТРАНСП(D1:D2);МУМНОЖ(ТРАНСП(A1:B2);МУМНОЖ(A1:B2;D1:D2))).Ви повинні одержати число578.

Завдання № 2

Ціль: Вивчити покрокове рішення системи лінійних рівнянь методом Гаусса.

Гарною вправою по роботі з масивами є покрокове програмування на робочому листі рішення лінійних рівнянь методом Гаусса.

1. Запустите програму Excel 2007.

2. Необхідно вирішити наступну систему лінійних рівнянь:

Х1+3х2+7х3+6х4=1

Х1+5х2+3х 3+ х4=3

Х1+3х2+х3 + 3х4=4

Х1+3х2+х3 + 6х4=5

Для рішення системи лінійних рівнянь уведіть у діапазон комірок А1:D4 і Е1:Е4 матрицю коефіцієнтів і стовпець вільних членів, відповідно. 3. Уміст комірок А1:Е1 скопіюйте в комірки А6:Е6, А11:Е11, А16:Е16.

Лабораторна робота №17 Створення форм та звітів БД Access 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи створення форм у БД Access 2007, що розглядаються в… Ціль роботи

Лабораторна робота № 18 Створення презентацій MS Power Point 2007

Теоретичні відомості Вивчити теоретичні основи створення презентацій MS Power Point 2007, що… Ціль роботи

ПРИКЛАД ЗАЛІКОВОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Методичні вказівки до виконання роботи

Контрольна робота розрахована на чотири академічні години. Контрольна робота виконується у комп’ютерному класі однією підгрупою… Номер варіанту призначається викладачем або обирається студентом у відповідності до останніх двох цифр номеру…

СПИСОК ВИКОРИСТАННОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Microsoft Office System 2007/ Русская версия. Серия "Шаг за шагом"/ Кокс Дж., Фрай К.Д., Ламберт С., Преппернау Дж., Мюррей К.; пер с… 2. Аладьев В. Тупало В. Компьютерная хрестоматия. К.: Украинская… 3. Афанасьев Э. В. Ярошенко В. Н. Эффективность информационного обеспечения управления. М.: Экономика. 1987. 112с. …

ДОДАТКИ

Додаток А

Таблиця даних для будування графіку Варіант Розрахункова формула Значення х 0,1 0,2 0,3 …    

Додаток Б

Зразок оформленного титульного листа

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

УКРАЇНСЬКА ІНЖЕНЕРНО-ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ

 

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

З курсу Інформаційні системи і технології

Для студентів спеціальності

6.0350601 «Менеджмент організацій»

Перший навчальний семестр

 

 

Виконав
студент групи _________________ Ф.И.О.

 

 

Перевірили к. ф.-м. н., доц. Бабенко К. Є.

Ст..викл. Лукінов О.В,

Харків 2013

Навчальне видання Бабенко Крістіна Євгеніївна, Лукінов Олексій Віталійович  

– Конец работы –

Используемые теги: нформаційні, системи, технології0.067

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: НФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Лекция 1. Тема: Операционная система. Определение. Уровни операционной системы. Функции операционных систем. 1. Понятие операционной системы
Понятие операционной системы... Причиной появления операционных систем была необходимость создания удобных в... Операционная система ОС это программное обеспечение которое реализует связь между прикладными программами и...

Микропроцессорные системы: система ДЦ-МПК, система "Юг"
Использован практический опыт внедрения линейных пунктов управления (ЛПУ) на 60 станциях в увязке с ЭЦ-4, ЭЦ-9, МРЦ-12, МРЦ-13. Выполнен переход на… В состав аппаратуры центрального пункта управления (ПУ) входят IBM-совместные… Круглосуточный режим работы аппаратных средств ПУ обеспечивается источниками бесперебойного питания, а также системой…

Экспертные системы. Классификация экспертных систем. Разработка простейшей экспертной системы
Глава 2. Структура систем, основанных на знаниях. 1. Категории пользователей экспертных систем. 2.2. Подсистема приобретения знаний. 3. База… ЭС выдают советы, проводят анализ, дают консультации, ставят диагноз. Практическое применение ЭС на предприятиях способствует эффективности работы и повышению квалификации специалистов.

Система координат действия и общая теория систем действия: культура, личнсть и место социальных систем
В центре данного исследования стоит разработка теоретической схемы. Систематическое рассмотрение ее эмпирического использования будет предпринято… Основные положения системы координат действия подробно излагались ранее, и… При помощи ее анализируются структура и процессы систем, состоящих из отношений таких элементов к их ситуациям,…

Непротиворечивая система аксиом называется независимой, если никакая из аксиом этой системы не является следствием других аксиом этой системы
При аксиоматическом построении теории по существу все утверж дения выводятся путем доказательства из аксиом Поэтому к системе аксиом предъявляются... Система аксиом называется непротиворечивой если из нее нельзя логически... Если система аксиом не обладает этим свойством она не может быть пригодной для обоснования научной теории...

ТЕЛЕКОММУНИКАЦИОННЫЕ СИСТЕМЫ. СИГНАЛЫ И КАНАЛЫ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ СВЯЗИ. СИСТЕМЫ СВЯЗИ С ЧАСТОТНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ КАНАЛОВ. ЦИФРОВЫЕ СИСТЕМЫ ПЕРЕДАЧИ
Лабораторные работы часа... Практические занятия часа... Всего аудиторных занятий часов...

Место административного права в правовой системе РФ. Источники и система административного права
Общественные отношения регулируемые административным правом... Методы и функции административного права...

Системы безопасности предприятия. Системы инженерных и технических средств защиты
Реализация этого принципа осуществляется за счет тщательного соблюдения и выполнения при разработке и построении систем безопасности Положений и… Реализуется за счет построения системы на базе гибких аппаратно-программных… Реализуется за счет построения многоуровневой структуры, состоящей из оборудования Центра, оборудования среднего звена…

Система национальных счетов – это система взаимоувязанных
показателей применяемых для описания и анализа макроэкономичес... ких процессов Она дает сведения обо всех стадиях экономического кру... гооборота производстве и обмене первичном и вторичном распреде...

0.041
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Системы программирования и операционные системы Обработчик должен иметь механизм выгрузки из оперативной памяти встроенный в него самого. Также программа должна иметь защиту от повторной установки в оперативную… Такие программы носят названия программ, резидентных в памяти Terminate and Stay Resident, TSR, или просто резидентных…
  • Системы с прерывистым входным сигналом. Математическое описание дискретных систем Фиксатор (экстраполятор нулевого порядка) состоит из сумматора , линии задержки на время и интегратора Инт. В фиксаторе во время действия импульса… Перед приходом очередного импульса интегратор разряжается задержанным на время… Рис.3. Функциональная схема следящей системы с фиксатором. Временные диаграммы, поясняющие принцип работы фиксатора,…
  • Інформаційні системи і технології на підприємстві BSP основується на аналізі інформаційних об’єктів і регламентує 13 етапів виконання робіт. Особливістю підходу є виділення трьох організаційних… На етапі 4 формується перелік основних діяльностей підприємства і… На сьомому етапі вирішуються наступні задачі: - уточнення матриць; - визначення і оцінка необхідної керівництву…
  • Нервова система (Нервная система) У ц лому функц нервово системи полягають в нтеграц ц л сного орган зму включаючикоординац ю та регуляц ю функц й ус х його орган в та доц льн й… До складу входять нерви, нервов вузли та сплет ння,головний та спиннний мозок,… З п двищенням р вня орган зац у ф логенез тварин в дбувалася концентрац я нейрон в у певних частинах т ла, звичайно б…
  • Кодирование числовой информации: позиционные и непозиционные системы счисления. Двоичная система счисления Основные достоинства любой позиционной системы счисления простота выполнения арифметических операций и ограниченное количество символов цифр... Арифметические операции во всех позиционных системах счисления выполняются по...