рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема: Утворення тканин рослин і тварин, їх будова, функції, здатність до регенерації. Гістотехнології – можливості та перспективи використання

Тема: Утворення тканин рослин і тварин, їх будова, функції, здатність до регенерації. Гістотехнології – можливості та перспективи використання - раздел Высокие технологии, Тема: Утворення Тканин Рослин І Тварин, Їх Будова,...

Тема: Утворення тканин рослин і тварин, їх будова, функції, здатність до регенерації. Гістотехнології – можливості та перспективи використання..

Студенти повинні знати: про використання гістотехнологій;

типи тканин рослинного і тваринного організму.

Студенти повинні вміти: узагальнити і систематизувати знання про багатоклітинні організми, про будову і функції тканин рослинного і тваринного організму, характеризувати тип тканин, пояснювати взаємозв’язок їхньої будови і функцій.Дати відповідь на питання для самоконтролю.

 

План

1.Багатоклітинні організми без справжніх тканин.

2.Будова і функції тканин.

3.Тканини тварин, їх будова, утворення і регенерація.

4.Тканини рослин, їх будова, утворення і регенерація.

5.Гістотехнології.

1. Багатоклітинні організми без справжніх тканин.

У природі існують примітивні багатоклітинні тварини, у яких немає тканин. Їх об’єднують у під царство Паразої.

Багатоклітинні організми без справжніх тканин
губки водорості
Губки належать до найбільш примітивних багатоклітинних організмів, які не мають диференційованих тканин і відокремлених органів. Ці примітивні багатоклітинні тварини ведуть сидячий спосіб життя, прикріпившись до твердих субстратів у воді. Відомо приблизно 5000 видів, більшість із них — морські. Клітини губок зв'язані між собою слабко і більшою мірою функціонують незалежно одна від одної. У губок дуже висока здатність до регенерації, їхнє тіло радіально-симетричне і складається з центральної порожнини, оточеної двошаровою стінкою. Вода входить через пори у стінці в цю порожнину, а звідти виходить назовні через широке устя — на її верхньому кінці. У деяких губок устя редуковане або його немає, що призводить до посилення току води крізь пори. її рух зумовлений биттям джгутиків, якими забезпечені клітини, що вистилають канали у стінках. їжа, кисень, статеві продукти і продукти життєдіяльності переносяться цією водою. Скелет губок складається з мільйонів мікроскопічних кристалічних спікул (голок) або органічних волокон. Його будова є головним критерієм при розподілі типу на класи. Саме тому, що у водоростей немає справжніх тканин, їх виділяють у підцарство Таломні рослини. У водоростей існує багато типів морфологічної організації їхнього тіла — талома. Наприклад, нитчастий талом утворений простими або розгалуженими нитками, а пластинчастий — клітинами, розміщеними в одній площині. У багатоклітинних водоростей часто наявні ризоїди — вирости талома, які служать для прикріплення до субстрату.  

2. Будова і функції тканин

Тканиноюназивають групу клітин, схожих за формою, розмірами, функціями, походженням, продуктами своєї життєдіяльності. У всіх рослин і тварин, за винятком найбільш примітивних, тіло складається із тканин. У вищих рослин і високоорганізованих тварин тканини вирізняються значною структурно-функціональною різноманітністю і складністю своїх продуктів. Взаємодіючи одна з одною, різні тканини утворюють окремі органи тіла.

Тканини тварин вивчає наука гістологія. Анатомія рослиндосліджує рослинні тканини. Для вивчення тканин учені використовують техніку заморожених зрізів, фазово-контрастну мікроскопію, гістохімічний аналіз, культивування тканин, електронну мікроскопію.

У тварин виділяють епітеліальну, сполучну, м'язову і нервову тканини. У рослин вирізняють твірну, покривну, основну, провідну, механічну та інші тканини.

Будова тканин тісно пов'язана з їхніми функціями. Цей взаємозв'язок простежується і у тваринних, і у рослинних тканий.

 

3. Тканини тварин, їх будова, утворення і регенерація.

Епітеліальна тканина

Ця тканина складається з клітин, які щільно прилягають одна до одної; міжклітинна речовина розвинена слабко. Вона утворює зовнішні покриви тіла і вистилає його внутрішні порожнини. Епітеліальна тканина виконує функції захисту, всмоктування, секреції і сприйняття подразнень (або одночасно декілька з цих функцій).

Види епітелію (у залежності від форми і функції його клітин)

 

Плоский Сплощені клітини, що мають форму багатокутників, часто їх кілька шарів (багатошаровий). Верхній шар шкіри, вистилка ротової порожнини, стравоходу та ін.
Кубічний Кубоподібні клітини. Вистелені ниркові канальці.
Циліндричний Клітини нагадують стовпчики або колони. Вистелені шлунок і кишечник.
Війковий циліндричний Клітини можуть мати цитоплазматичні відростки-війки. Вистелена більша частина дихальних шляхів.
Чутливий (сенсорний) Клітини, спеціалізовані для сприйняття подразнень. Вистилка носової порожнини - нюховий епітелій.
Залозистий Клітини циліндричної або кубічної форми, спеціалізовані для секреції різних речовин (гормонів, молока, поту, вушної сірки).

Сполучна тканина

Для цієї тканини характерна наявність великої кількості неживого матеріалу (основна речовина), який виділяють його клітини. Таким чином, клітини виконують свої функції непрямим шляхом, виділяючи основну речовину, яка і служить власне сполучним і опорним матеріалом.

До сполучних тканин відносяться:

 

Пухка волокниста В основній (міжклітинній) речовині аморфна маса переважає над волокнами. Заповнює проміжки між внутрішніми органами.
Щільна волокниста Волокна переважають над аморфною (безструктурною) речовиною. Виконує захисну функцію, надає органам еластичності (дерма хребетних тварин, оболонка кровоносних судин).
Кісткова і хрящова В основній речовині кісткової тканини переважають неорганічні сполуки, а в хрящовій - органічні. У складі опорно-рухового апарата.
Рідке внутрішнє середовище організму Підтримує гомеостаз, транспорт речовин, захисні реакції; гуморальна регуляція.
Ретикулярна (у хребетних) Складає основу кровотворних органів. У цій тканині знаходяться стовбурові клітини, з яких виникають клітини крові.
Жирова Підшкірна жирова клітковина, сальники. Запас живильних речовин, теплоізоляція.

 

М' язова тканина

Збуджуючись, має здатність до скорочення і розслаблення і виконує рухову функцію. Вона складається з волокон, різних за формою і розмірами. Кожне волоконце містить велику кількість тонких поздовжніх скоротливих волокон - міофібрил. Скорочуючись, м'язові клітини виконують механічну роботу, вони можуть тільки тягти, а не штовхати.

За будовою волокон та їх властивостями м'язову тканину розрізняють:

 

  Поперечно-смугасту   Волокна мають циліндричну форму, дуже тонкі, але досить довгі (близько 10 см), під мікроскопом мають вигляд поперечної почерканості. Багатоядерні. Регуляція скорочень довільна (нервова). Прикріплюються до кісток скелета і забезпечують рух тіла і його частин.
Гладеньку (несмугасту) Дуже дрібні веретеноподібні одноядерні волокна (близько 0,1 мм). Регуляція скорочень мимовільна. Знаходяться в стінках порожніх внутрішніх органів - шлунка, кишечника, кровоносних судин.
Серцеву Серце побудоване з м'язових волокон, що мають поперечну почерканість (переплітаються між собою), але за властивостями наближаються до гладеньких м'язів. Регуляція скорочень мимовільна.

Нервова тканина

Основні властивості - збудливість і провідність. Цією тканиною утворена нервова система.

Нервова тканина складається з:

Нейронів Нейрон (нервова клітина) - основна структурно-функціональна одиниця нервової системи. Складається з тіла, аксона і дендритів. Усе життя знаходиться в стані інтерфази.
Нейроглії Дрібні, з численними відростками клітини, здатні до поділу. Виконують функції: опорну, трофічну, синтезують біологічно активні речовини, необхідні для функціонування нервової системи, заповнюють проміжки між органами.

 

Утворення тканин (гістогенез) у тварин відбувається з ектодерми, ентодерми, мезодерми і мезенхіми в період ембріогенезу, а основними елементами тканин є клітини та їхні похідні у вигляді неклітинних структур.

Регенерація — утворення нових структур замість видалених або загиблих у результаті пошкодження чи втрачених у процесі життєдіяльності.

У багатьох безхребетних можлива регенерація цілого організму з частини тіла. У високоорганізованих тварин це неможливо — регенерують лише окремі тканини, органи чи їхні частини.

Регенерація може здійснюватися шляхом росту тканин на рановій поверхні, перебудови частини органа, що залишилася, на новий або шляхом росту залишку органа без зміни його форми.

Регенерація залежить від рівня організації тварини і від багатьох інших чинників.

 
 


4. Тканини рослин, їх будова, утворення і регенерація.

Види рослинних тканин

Твірні тканини (меристеми)

Складаються з дрібних клітин з тонкими стінками і великими ядрами; вакуолей мало або зовсім немає. Основна функція - ріст. Клітини діляться, диференціюються і започатковують тканини всіх інших типів.

У залежності від місця розташування в органах рослини меристеми (від грец. «meristes» - подільний) підрозділяють на:

 

верхівкові (конуси наростання: верхівка стебла і кінчик кореня) Бічні (камбій і корковий камбій) вставні (в основах меживузль стебел злаків) раньові (у будь-якій ділянці, де є ушкодження)

Покривні тканини (захисні)

Складаються з товстостінних клітин, які охороняють тонкостінні клітини, що лежать глибше, від висихання і механічних ушкоджень.

Покривні тканини поділяються на:

епідерма (або шкірочка) пробка корка
Покриває всі частини рослини. Має устячка, кутикулу, восковий наліт, волоски. Епідерма заміняється пробкою. Багатошарова тканина, оболонки її клітин потовщуються і просочуються суберином; в оболонках відсутні пари, вони стають непроникними для води і газів. Є чечевички. Мертва покривна тканина, входить до складу кори дерева.

Провідні тканини

Здійснюють переміщення живильних речовин між підземними і надземними частинами рослини.

Два типи провідної тканини

Механічні тканини

Забезпечують міцність органів рослин. Клітини мають могутні потовщені і здерев'янілі оболонки, тісно змикаються між собою.

Розрізняють два види механічної тканини

  Волокна Склереїди(луб'яні, деревні) округлі мертві клітини з дуже товстими здерев'янілими оболонками (ними пронизані: насіннєва шкірка, шкаралупа горіхів, кісточки кісточкових,…

Видільні (секреторні) тканини

Сюди відносяться смоляні й ефірно-масляні ходи, залози, залозисті волоски, нектарники, а також утворення, що виділяють краплинно-рідку воду…   Ростуть усі тканини й органи рослин за рахунок твірних тканин, які ще називають меристеми. Вони тривалий час…

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, утворення, тканин, рослин, тварин, будова, функції, здатність, регенерації, Гістотехнології, можливості, Перспективи, використання0.15

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема: Утворення тканин рослин і тварин, їх будова, функції, здатність до регенерації. Гістотехнології – можливості та перспективи використання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Функції, їхні властивості і графіки. Тригонометричні функції. Показникова та логарифмічна функції
Міністерство освіти науки молоді і спорту України... Житомирський комерційний технікум...

Реферат Тема: «Солнечная система, строение, гипотеза, образование и перспективы»
НМетАУ... Индивидуальная работа... Реферат Тема Солнечная система строение гипотеза образование и перспективы...

ТЕМА 1. ФІЛОСОФІЯ, її ПОХОДЖЕННЯ, ПРОБЛЕМАТИКА ТА ФУНКЦІЇ
Рік... Віктор Леонтійович Петрушенко ФІЛОСОФІЯ Навчальний посібник...

Тема №1: Современные состояния и перспективы развития токсикологии отравляющих и сильнодействующих ядовитых веществ
С какого года стали изучать военную токсикологию как самостоятельную и... а г б г в г...

Тема I. КРИСТАЛІЧНА БУДОВА МЕТАЛІВ
Тема ПЛАСТИЧНА ДЕФОРМАЦІЯ ТА МЕХАНІЧНІ... ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ І СПЛАВІВ Напруження що... Вплив нагріву деформованого металу на його структуру Та...

Лексическая тема: По родному краю. Здравницы Казахстана. Грамматическая тема: Функционально-смысловые типы речи.
Специальность Общая медицина... Кафедра русского языка... Методические рекомендации...

Теоретический раздел → Курс лекций → Раздел 1. Информация и информатика. → Тема 1. Понятие информации → Тема 1. Лекция
Сигналы и данные Данные и методы Понятие об информации Кодирование данных двоичным кодом Единицы представления данных Понятия о... Теоретический раздел Курс лекций Раздел...

ТЕМА 1. ФІЛОСОФІЯ, її ПОХОДЖЕННЯ, ПРОБЛЕМАТИКА ТА ФУНКЦІЇ
Рік... Віктор Леонтійович Петрушенко ФІЛОСОФІЯ Навчальний посібник...

Тест з теми №6: СЛУЖБИ ПЕРСОНАЛУ: ОРГАНІЗАЦІЯ І ФУНКЦІЇ
На сайте allrefs.net читайте: Тест з теми №6: СЛУЖБИ ПЕРСОНАЛУ: ОРГАНІЗАЦІЯ І ФУНКЦІЇ. Варіант...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам