рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ - раздел Философия, Інженерна Екологія ...

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 1

Розділ 1

Теоретичні основи інженерної екології

Тема 1.1. Загальні теоретичні положення. Місце інженерної екології в системі знань про людину і природу. Об’єкт та предмет дослідження в інженерній екології

Вперше термін „екологія ”застосував німецький біолог Ернест Геккель у 1886 році. Термін «екологія» походить від двох грецьких слів OIKOS – дім (середовище) та LOGOS - наука.

Екологія – наука, яка вивчає взаємодію живих організмів і середовище їх мешкання, а також взаємодію між організмами (співтовариств між собою). Обов’язковою умовою взаємодії є обмін речовиною, енергією та інформацією.

В сучасній екології можна виділити 5 наступних розділів:

1 розділ - загальна екологія – що об’єднує екологічні знання на єдиному науковому фундаменті:

- теоретична екологія – встановлює загальні закономірності розвитку та функціонування екосистем;

- експериментальна екологія – багато екологічних процесів в природі протікають досить повільно, тому для їх вивчення недостатньо спостережень і необхідний експеримент, цим і займається експериментальна екологія;

Однак, досить часто в екології експериментальні можливості обмежені, тому виникла необхідність моделювання процесів і систем, тобто наступний підрозділ – моделювання процесів і систем;

Обробка інформації, аналіз фактичного матеріала, данні мат.моделювання використовуються в наступному підрозділі – математичній екології.

2 розділ – біоекологія – вважається початком сучасної екології і містить наступні підрозділи:

- екологія співтовариств, організмів, популяцій;

- екологія природних біосистем;

- еволюційна екологія –вчення про ролі екочинників в процесі еволюції;

- вчення про біосферу.

3 розділ – геоекологія – розглядаються взаємовіднолшення організмів і середовища їх існування з точки зору їх географічного розташування і містить наступні підрозділи:

- екологія середовищ – повітряного, наземного, морського, тощо, а також екологія середовища, що змінено людиною;

- екологія природничих зон – тайга, пустеля, тундраі т.ін.,такожтут розглядається екологія берега річки, морського берега, коралових рифів;

- кліматологія;

- екологія країн, регіонів, континентів.

4 розділ - екологія людини – це комплекс дисциплін, що вивчають взаємодію людини, як біологічної істоти та особи, тобто соціального суб’єкта з природним та соціальним середовищем. І цей розділ містить такі підрозділи:

- біоекологія людини;

- соціальна екологія;

- еволюційна екологія людства.

Розділ - прикладна екологія – містить в собі комплекс дисциплін, що пов’язані з різними областями людської діяльності і розглядають взаємовідносини між людським суспільством і природним середовищем.

Вона формує:

- екологічні критерії економіки;

- досліджує механізми та антропогенні впливи на природне середовище;

- слідкує за якістю навколишнього срередовища;

- визначає норми витрат природних ресурсів;

- проводить екоконтроль планів, проектів;

- займається питаннями відновлення природних екосистем, що порушені людиною. Прикладна екологія містить наступні підрозділи:

- інженерна екологія;

- сільськогосподарська екологія;

- біоресурсна екологія;

- медична екологія;

- комунальна екологія.

Інженерна екологія – прикладна дисципліна, що є системою науково-обгрунтованих інженерно-технічних заходів, направлених на збереження якості навколишнього прородного середовища в умовах зростаючого промислового виробництва.

Інженерна екологія – займається вивченням інженерних норм та засобів, що відповідають єкологічним вимогам:

1 – контроль та регламентація матеріально-енергетичних потоків виробництва і техногенних еміссій від різноманітних інженерних об’єктів. (Техногенна еміссія – це виких побічних продуктів виробництва);

2 – єкологічна безпека виробничого та невиробничого середовища, виробничих процесів, машин, виробів, споруд;

3 – контроль за станом виробничих процесів, виробничого середовища, що оточує людину в зонах роботи господарських об’єктів тощо.

Поняттєвий апарат інженерної екології містить містить ряд термінів:

Біосфера („сфера життя”)оболонка Землі, в якій розвивається життя різноманітних організмів. Ця оболонка охоплює нижню частину атмосфери, захищеної озоновим шаром (18 км – на екваторі, 8-10 км – на полюсах, до 25 км – над іншими частинами); гідросферу (до 11022 км – Марианська западина), в тому числі донні відкладення, а також верхню частину літосфери (7-8 км).

Термін «біосфера» вперше був застосований австрійським геологом Едуардом Зюссом у 1875 році. Академік Вернадський В.І. є основоположником вчення про біосферу та речовину біосфери (жива, кісткова, біокісткова, біогенна, космічна і радіоактивна речовини). Його праця «Біосфера» була опублікована у 1926 році.

За Вернадським В.І. біосфера – це простір оболонки Землі, де існує або коли-небудь існувало життя. При цьому жива речовина біосфери є її «функцією», а сама біосфера – результат діяльності живої речовини.

В даний час відбувається поступовий перехід від біосфери до ноосфери.

Ноосфера– це сфера розуму, яка є вищою стадією розвитку біосфери, пов'язана з виникненням і розвитком людства, коли розумна діяльність людини стає головним визначальним чинником глобального розвитку.

На даний час поряд з класичними поняттями «біосфера» і «ноосфера» виділяється новий стан природного середовища – техносфера (біотехносфера).

Техносферачастина біосфери, в якій господарює людина і яка докорінно перетворена нею в техногенні об'єкти (будинки, дороги, аеродроми, шахти, кар'єри, космічні станції). Розвиток техносфери супроводжується необмеженим використанням природних ресурсів і вільним викидом всіх відходів людської діяльності в навколишнє природне середовище. Це призводить до таких глобальних наслідків:

- енергетична криза;

- руйнування екосистем;

- демографічні вибухи;

- забруднення навколишнього середовища (кислотні дощі, парниковий ефект, озонові діри, смоги, деградація ґрунтів, забруднення води тощо).

Екосистемаце сукупність спільно існуючих різних видів організмів і умов їх існування, що знаходяться у взаємозв'язку одного з одним. Розрізняють природні екосистеми - озеро, ліс, пустеля і т.ін. Штучна екосистема - місто, гребля, поле, засіяне пшеницею, космічний корабель і т.ін. (Рис. 1.)

Частковим поняттям, близьким до терміну «екосистема» є термін «біогеоценоз». Біогеоценозоднорідна ділянка земної поверхні з певним складом живих і неживих компонентів і динамічною взаємодією між ними.

Екосистема може включати декілька биогеоценозів. Біогеоценози – це природні утворення. Будь-який біогеоценоз є екологічною системою, але не будь яка екосистема є біогеоценозом. Як екологічну систему можна розглядати озеро, ліс, космічний корабель, що є замкненою системою життєдіяльності.

 
 

 

 


 

 

Рисунок 1 - Екосистема: 1 – зооценоз; 2 – фітоценоз; 3 – мікробоценоз; 4 – атмосфера; 5 – гідросфера; 6 – літосфера

Між природними екосистемами знаходиться промислове підприємство, взаємопов'язане з навколишнім природним середовищем. Припустимо, що будь-яке приміщення (лабораторія, цех) є екосистемою, в якій людина проводить значну частину свого життя, екосистемі властиві деякі ознаки, при цьому в ній задіяні матеріальні, людські, енергетичні ресурси.

Подібні екосистеми мають свої особливості:

- неадекватність поведінки як природних так і штучних об'єктів, що складають екосистему;

- багатомірність протікаючих процесів в даній екосистемі і т.ін.

Таку систему називають системою типу «людина – виробничий об'єкт - природне середовище» (рис. 2).

 

 


Рисунок 2 - Структура нообіогеоценозу: 1 – зооценоз; 2 – фітоценоз; 3 – мікробоценоз; 4 – атмосфера; 5 – гідросфера; 6 – літосфера; 7 – засоби праці; 8 – суспільство; 9 – продукти праці

 

Екосистеми в загальному випадку можуть бути різного рівня. Якщо ми говоримо про класичні екосистеми, то вони поділяються на:

· мікроекосистеми (квітка у вазоні);

· мезоекосистеми (ліс, озеро, луг);

· макроекосистеми (океан, континент).

Спробуємо представити системи «людина – виробничий об'єкт – природне середовище» у вигляді класифікації:

1) глобальні екосистеми – крупний промисловий регіон (Донбас);

2) регіональні екосистеми – будь-яке промислове підприємство з промисловим майданчиком і санітарно-захисною зоною (АЕС);

3) локальні екосистеми – цех, лабораторія (будь-яке приміщення, де може бути виділене робоче місце).

Екологічний чинник– елемент середовища, який спричиняє істотний вплив на живі організми.

· абіотичні чинники (чинники неживої природи, наприклад, кліматичні – температура, вологість, світло, тиск); · біотичні чинники (чинники живого середовища) – вплив одних організмів на… · антропогенні чинники - такі, що виникли в результаті діяльності людини, причому діяльність може бути виробничою,…

Об'єкт і предмет дослідження в інженерній екології

Одним з найважливіших напрямів в екології є дослідження взаємодії суспільства з природою в процесі суспільного виробництва. При цьому говорячи про… «Праця є перш за все процес, що здійснюється між людиною і природою, процес в… Об'єктом дослідження в інженерній екологіїє системи, що утворилися і що тривалий час функціонують в результаті…

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 2

Тема1.2 Природно-промислові системи

ППС виділяється з метою використання цілісного комплексного системного підходу при вивченні взаємодії виробництва із природним середовищем. Реальною… Особливістю сучасного етапу розвитку суспільства, для якого реальною стала… У цьому випадку виробнича діяльність може стати функціонально необхідним компонентом біосфери, що дозволить вирішити…

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 3

Форми взаємозв’язків у природно-промислових системах

В основі цієї взаємодії лежить постійний обмін речовиною, енергією та інформацією між окремими компонентами ППК. Розглянемо як здійснюються 3 зазначених види взаємодій. Обмін речовиною між об'єктами ППК відбувається шляхом залучення певних технологічних і природних ресурсів у…

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 4,5

СТРУКТУРИ ПРИРОДНЬО-ПРОМИСЛОВИХ СИСТЕМ

У загальному випадку під структурою ППС розуміється склад і
взаємне розташування її компонентів і елементів, які визначають характер і напрямок функціонування системи.

Залежно від призначення і мети використання можна
виділити наступні типи структури ППС: компонентна,
функціональна, ієрархічна, морфологічна.

Структура може бути представлена у вигляді принципової схеми, блок-схеми, спеціальної карти-схеми або аерофотознімку.

При цьому вид структури ППС повинен відповідати меті інженерно-екологічних досліджень або типу структури.

Структура ППС представляється набором відповідних структурних одиниць, які залежно від ступеню узагальнення й типу структури можуть мати різні найменування.

Типи структур ППС і їхні структурні одиниці представлені на рис.1.

Компонентна структура ППС

 


Функціональна структура ППС

 


Ієрархічна структура ППС:

А) простору б) часу в) організації г) наукових

Досліджень

   

Морфологічна структура ППС

  Рис.1. Принципові схеми структури природньо-промислових систем. Компонентна структура ППС

Ієрархічна структура ППС

(комплекси) Компоненти співтовариства                         …

Функціональна структура

Мета побудови структури на другому етапі полягає у виділенні структурних одиниць, що чинять вплив (виробництва) і що сприймають цей вплив… Третій етап ставить метою виявлення структурних одиниць, що спричиняють дію… Завершується побудова виділенням структурних одиниць, у яких проявляються наслідки дії.

Л.6, 7

Морфологічна структура

Під морфологічною структурою ППС слід розуміти просторове розміщення всіх компонентів нооценозу, біоценозу і екотопа і їх елементів у взаємозв'язку і з урахуванням наслідків взаємодії. Вона являє собою структурне оформлення просторових і функціональних зв'язків і відносин між джерелами впливу й об'єктами, що сприймають вплив і змінюються в результаті цього. Морфологічна структура відбиває зафіксоване на конкретний момент часу стан, що визначається шляхом виявленняи і описуванням екологічних змін, що проходять в наслідок впливу виробництва на природне середовище. Елементами, що дозволяють побудувати морфологічну структуру ППС є контури, ареали, шари і зони.

Контур — це границя, що відокремлює компоненти або елементи системи один від одного, умовно показана на карті-схемі і відповідна за конфігурацією цієї лінії. Контур мають всі елементи і компоненти нооценозу, окремі елементи біоценозу і екотопу, а також порушення в них. Зміни числа, форми і розташування елементів і компонентів доцільно віднести до одного виду - порушення. У результаті впливу виробництва порушення можуть відбутися в будь-якому компоненті й елементі природного середовища, тому при класифікації їх варто поділити на типи: геомеханічні (у літосфері), гідродинамічні (у гідросфері), аеродинамічні(в атмосфері) і морфологічні (у біоценозі). Останні додатково поділяються на підтипи: фітоценотичні, зооценотичні й мікробоцелотичні. При складанні морфологічної структури ППС важливо виділити не тільки типи порушень, але і їх конкретні форми що дає можливість оконтурити кожну з них, а надалі й визначити необхідні параметри.

Форми порушень, умовно об'єднані в групудеформації,являють собою зміни, що відбуваються в ґрунтовому шарі, підстилаючих породах і масиві гірських порід у результаті різних процесів.

Геомеханічні порушення є результатом прямого впливу на літосферу в процесі ведення технологічних процесів і залежать від параметрів виробничих процесів. Інакше кажучи, між параметрами технологічних процесів і показниками, існує кореляційна залежність. Це дозволяє за виявлених формах порушення знайти джерело їх виникнення і перейти до аналізу характеру функціонування системи з метою прогнозування змін, оцінки їх наслідків, вибору заходів щодо усунення цих наслідків і т.д. Перелічені форми не містять змін, які є наслідками первинних порушень, що виникли в результаті протікання природних процесів (ерозія) або незалежно від процесів виробництва (зсуви, обвали).

Виявлення і фіксування форм геомеханічних порушень разом із ґрунтовими і орографичними дослідженнями дозволяють представити існуючу в ППС морфологічну структуру компонента «літосфера».

Гідродинамічні порушення пов'язані зі зміною розташування, режиму й динаміки поверхневих, ґрунтових і підземних вод. Формування групи поверхневих гідродинамічних порушень обумовлено морфологічними змінами водотоків і водойм. Так, зарегулювання як форма порушення проявляється в структурі ППС у вигляді водоймищ або водоканалів.

Зміни в природному режимі і розташуванні водотоків і водойм викликані необхідністю осушення поверхні над родовищем або, навпаки, необхідністю створення водоймищ. Контур порушень у цих випадках виражений чітко. При переносі й зарегулюванні водотоків у ППС часто входить старе русло або ложе водойми. Затоплення характерно для тих випадків, коли виробництво має надлишок води й повністю у водообороті її не використає. Тоді води скидаються на землю, у водотоки або водойми, і відбувається затоплення додаткових площ земель, тобто змінюється контур дзеркала води. При наявності потужних водозаборів на водотоках і водоймах може відбуватися зворотний процес і виникати форма порушення виснаження, що може бути виявлена й показана на карті зміненим контуром дзеркала води.

Форми гідродинамічних порушень у ППС, об'єднані в групу підземні, є найбільш специфічними. Специфіка полягає в тім, що для їх характеристики необхідно встановити не тільки територіальне, але й вертикальний (пошаровий) розподіл. Найпоширенішими формами, пов'язаними із ґрунтовими і підземними водами, що впливають на функціонування ППС, є затоплення (підтоплення) і осушення. Затоплення поверхні ґрунтовими водами викликано геомеханічними порушеннями (прогин), і його поява визначається рівнем ґрунтових вод. Контур цього порушення має яскраво виражену сезонну динаміку, що вимагає розробки спеціального підходу до його виділення й аналізу. Частина прогину не покривається водою, але на цій ділянці рівень ґрунтових вод піднімається ближче до поверхні, ніж до порушення. Це і є підтопленням, контур якого з однієї сторони обмежений дзеркалом води, а з іншого боку - контуром прогину.

Затоплення і підтоплення території може відбуватися ще у результаті зведення перешкод на шляху руху ґрунтових вод (будівлі, споруди, комунікації). З метою виділення цих особливостей подібні порушення пропонується об'єднати в підпори. Осушення значних територій відбувається в результаті дренажу ґрунтових і підземних вод гірничими виробками і свердловинами. Контур порушення визначається параметрами лійки депресії, що на період виділення структури фіксується по границі відновлення нормального рівня ґрунтових вод. Контур депресійної лійки є дуже важливою морфологічною структурною одиницею, оскільки має значні розміри, і часто її границі збігаються з однієї із границь ППС.

Заводнення як форма порушень виникає при похованні рідких відходів виробництва, використанні спеціальних способів відпрацьовування родовищ (вилуговуванні, розчинення), а також при попередній гідравлічній обробці масиву гірських порід. Необхідність її оконтурення викликана тим, що води, що надійшли в масив уторованих порід, і речовини, що втримуються в них, можуть взаємодіяти із природними водами й знову виявитися на поверхні. Виявлення і фіксування контурів форм гідродинамічних порушень, а також незмінених природних водотоків і водойм, ґрунтових вод, «верховодки» дозволяють представити існуючу в ППС морфологічну структуру компонента «гідросфера».

Аеродинамічні порушення в ППС можуть виникати в результаті зведення високих будинків, споруджень, відвалів, формування глибоких виїмок. Разом із природними збурюваннями у ППС повинні бути виявлені розрядження і збурювання, обумовлені розміщенням елементів нооценозу. Аеродинамічні вітрові тіні оконтурюються границею свого виникнення і визначаються розрахунковим шляхом по параметрах перешкоди, що їх викликає (висота, глибина, довжина й ширина). Контур збурення по напрямку також установлюється або шляхом розрахунку, або шляхом натурних вимірювань. Особливу форму атмосферних порушень являють температурні інверсії, що виникають у результаті потрапляння в атмосферу великих потоків теплової енергії, що виділяються нооценозом. Ці форми оконтурюються по перепаду температур у приземних шарах атмосфери над об'єктами нооценозу і у звичайних умовах над природними компонентами ППС.

Біоморфологічні порушення можуть виникати в результаті будівництва і експлуатації елементів нооценоза на території ППС, а також одночасно з геомеханічними й гідродинамічними порушеннями, викликаними видобутком корисних копалин. Фітоценотичні порушення — ушкодження і знищення рослинності — найчастіше зустрічається, контур порушень даної групи виявляється досить легко. Ввжче оконтурити форми зооценотичниих порушень: розлякування, знищення, інтродукція.

Сукупність контурів виділених форм порушень становить особливу морфологічну одиницю ППС - зону структурної перебудови. Границею цієї зони є ламана безперервна лінія, що проходить по зовнішніх сторонах форм порушення, тобто сам контур повинен перебувати усередині зони. При цьому в межах зони можуть виявитися окремі непорушені частини порушених компонентів.

Ареал — це оконтурений простір, у якому елементи ППС перебувають у розсіяній (неоднорідної) формі. Границею ареалу служить умовна лінія, що є геометричним місцем точок з однаковою (заданої) щільністю або концентрацією.

Речовини, що виділилися в результаті технологічних процесів, у формі рідких, твердих або газоподібних відходів, потрапляючи в природні компоненти, накопичуються, розсіюються або мігрують у природних системах і утворять особливий вид зміни їх якісних характеристик – забруднення. Ділянки цих змін можуть бути оконтурені за кількісними показниками (концентрація забруднюючих речовин) умовною лінією - границею ареалу.

Відповідно до назви компонентів ППС, у яких зафіксована наявність забруднюючих речовин, можна виділити наступні типи забруднення: геохімічні (у літосфері), гідросферні, атмосферні й біоценотичні.

Всі геохімічні форми можна об'єднати в групи поверхневі, фільтраційні і підземні забруднення за принципом їх пошарового розташування в природньому середовищі. Перші дві групи іноді позначаються поняттям «забруднення ґрунту й земель», а третя - «забруднення надр».

Засмічення як форма поверхневого забруднення виникає при будівництві, транспортуванні, складуванні різні: матеріалів, твердих відходів.

Запилення відбувається, як правило, через атмосферу при осадженні тонкодисперсних, пилуватих часток і простежується на великі відстані від місця їхнього виділення. Це і є основна відмінність запилення від засмічення.

Замазучування поверхні є наслідком розливу нафти, мазуту, паливно-мастильних матеріалів при транспортуванні або використанні.

Ареал форм поверхневих забруднень може бути виявлений візуально в процесі обстеження. Границя ареалу незмінна до початку, яких-небудь функціональних змін (наприклад, до чергового масового вибуху), і тільки замазучування може поширюватися по території до усунення джерела (наприклад, ліквідація аварії на нафтопроводі).


Форми фільтраційного забруднення— закислення, засолення й зараження — включені в одну групу по ознаці єдності причин утворення. (рис. 4)

Рис. 4. Схема утворення і виділення форм фільтраційного геохімічного забруднення.

Атмосферні форми забруднення розділяються по фізичному стану забруднюючих речовин на групи: газоподібні і пароподібні, рідкі, тверді й змішані. Форми зручно виділяти по якісних ознаках забруднюючих речовин: запилення, загазування або зараження(твердими або газоподібними речовинами). Особливі форми становлять рідкі забруднюючі речовини, що надходять в атмосферу у вигляді тумана, що складає із часток різної дисперсності.

Конфігурація ареалів гідросферного і атмосферного забруднень змінюється залежно від параметрів процесу в результаті якого речовини надійшли в ці компоненті і особливостей їх природного стану ( рис. 5, 6).

Рис. 5. Конфігурація ареалів гідросферного забруднення.

а — у водотоці, б — у водоймі.

 

 

Рис. 6. Конфігурація ареалів атмосферного забруднення.

Як елементи морфологічної структури ППС «по вертикалі» можуть бути прийняті шари.

Шар — це елемент морфологічної структури, за допомогою якого виробляється вертикальна диференціація або структури в цілому, або її окремого контуру або ареалу. У найбільш загальному виді в ППС виділяються наступні шари: атмосферний, рослинний, гідросферний, літосферний. Кожний із шарів, у свою чергу, включає кілька горизонтів. Прикладом може служити вертикальна диференціація ґрунтового шару, атмосфери, виділення горизонтів ґрунтових і підземних вод.

Найбільшою одиницею морфологічної структури ППС є зона. У результаті впливу виробництва на природне середовище може виникнути кілька зон екологічних змін.Для відображення морфологічної структури ППС необхідно і достатньо виділення зон структурної, функціональної і інформаційної перебудови. Границі цих зон, установлені в результаті аналітичних, лабораторних, натурних або дистанційних досліджень, являють собою умовну грань між впливом виробництва на природне середовище і відсутністю, цього впливу. Умовність полягає в тім, що показник впливу (наприклад, якась концентрація речовин в атмосфері, нижче до торою впливу немає) попередньо задається. Часто це значення залежить від чутливості приладів, за допомогою яких визначається умовний показник. Тому між границя зони функціональної перебудови й місцем досягнення фонового значення концентрації речовин у всіх природних компонентах доцільно виділити ще одну зону інформаційної перебудови, у межах якої концентрації шкідливих речовин менше гранично припустимі, але вище кларкових.

 

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 8

Функціонування природно-промислових систем

Взаємодія.Із природним середовищем взаємодія відбувається при будь-якому виді виробництва. Інтенсивність взаємодії визначається кількістю ресурсів,… Тому одне із завдань інженерної екології полягає у визначенні інтенсивності… Обмін речовиною, енергією та інформацією між структурними одиницями ППС здійснюється в результаті ведення виробничих…

Л.9

Вплив. Природне середовище відчуває на собі вплив різного виробництва, під яким розуміється процес обміну речовиною, енергією або інформацією із природними компонентами.

У результаті цього впливу відбуваються якісні або кількісні змінив їх складі або властивостях функціонування. Ці зміни необхідно оцінитишляхом порівняння кількісних і якісних показників стану природних компонентів з фоновими (або кларковими) значеннями. Фонові значення визначаються для даного компонента з урахуванням природних факторів.

Найбільш надійним показником розподілу хімічних елементів у літосфері є кларк.

Кларк — середній вміст елементу, виражений в масових відсотках. Кларкові значення в земній корі визначені практично для всіх елементів і можуть бути використані як показник, що визначає зону впливу.

Однак через наявність природних аномалій конкретний вміст у ґрунтах або материнських породах може відрізнятися від кларкового, і це не пов'язане із впливом виробничих процесів. Цей фактор особливо характерний для гірничорудних районів і пов'язаний з виходом родовищ корисних копалин, окремих пластів або жил на поверхню або під наноси.

Тому в інженерній екології для визначення границі впливу виробництва на природне середовище може використовуватися поняття «фонова концентрація».

Фоновою потрібно вважати концентрацію елемента (речовини) в атмосфері, літосфері, гідросфері, у рослинах, тваринах і мікроорганізмах, що перебувають поза зоною впливу даного конкретного підприємства. При цьому концентрація може не відповідати кларковому значенню, а бути вище через вплив або дію інших виробництв, що не входять у досліджувану ППС.

При визначенні зони впливу конкретного виробництва на атмосферу можна використовувати поняття «фонової концентрації».

Зону впливу підприємства визначають як відстань від джерела забруднення атмосфери до місця з концентрацією речовини в атмосферному повітрі <0,05 ГДК (максимальна разова).

Для визначення зони впливу виробництва на водні об'єкти, особливо на водотоки, ґрунтові і підземні води необхідно установити місце, починаючи з якого концентрація речовин у воді досягає фонового значення. У водотоках така концентрація має місце на вході в ППС, тобто на границі зони впливу, проведеної, наприклад, по зміні рівня забруднення атмосферного повітря.

Ареал забруднюючих речовин у ґрунтових і підземних водах, побудований як геометричне місце точок з однаковою концентрацією речовин, може визначати границю зони впливу. Як приклад можна розглядати забруднення ґрунтових вод при вилуговуванні елементів з відвалів гірських порід.

Побудова ареалів вилужених елементів у ґрунтових водах здійснюється за результатами виміру вмісту речовин у воді і порівняння їх з фоновими.

Оцінити силу впливу можна шляхом знаходження різниці (відхилення) між дійсним і фоновим значеннями концентрацій у компонентах біогеоценозу. Необхідно відмітити, що особливий інтерес являє не сам вміст забруднюючих… Поширення забруднюючих речовин у природному середовищі, підкоряючись законам міграції, має свою специфіку, обумовлену…

ВИСНОВОК 1: Границя природно-промислової системи — це лінія або площина, що відокремлює ППСистеми одну від одної або від природних (незмінених) природних систем, що проходить через сукупність точок з однаковими кількісними параметрами, що характеризують вплив виробництва на природне середовище.

У природних умовах границя ППС найчастіше умовна лінія. При цьому в найменших (елементарних) ППС - нообіогеоценозах - границя зони впливу (границя ППС) може збігатися з границями окремих природних підсистем - біоценозів або нооценозів. У великих надсистемах ППК, ТПК) границі зони впливу, як правило, збігаються із границями вододілів, великих лісових або гірських систем, великих водойм.

Визначення границь ППС є першочерговим завданням. Залежно від виду виробництва границі зони впливу, а отже, границі ППС можуть проводитися по одному або декількох елементах і компонентах ППС, на які технологічні процеси впливають.

Самі рухливі компоненти, такі, як атмосфера й гідросфера, у сукупності із продуктами виробництва, які в них надходять і поширюються, найчастіше і визначають границі ППС.

На відміну від природних екологічних систем ППС є значно більш рухливим утворенням як за структурою, так і по характеру функціонування. Тому важливу роль при дослідженні ППС відіграє ієрархія часу. У загальному виді для ППС можуть використатися часові масштаби:

— миттєві (секунди) процеси, що характеризують вплив на природне середовище і його реакцію при летальних дозах цієї дії;

— короткочасні (доба) процеси, пов'язані із залповими викидами забруднюючих речовин при поломці очисного
устаткування, аварійних розливах, проривах і т.д.;

— тривалі (сезон) процеси, характерні для опалювального сезону, коли забруднення природного середовища відбувається
найбільш інтенсивно і зони дії та впливу значно
більше, ніж в інші періоди;

— постійні (багаторічні) процеси, що забезпечують
найбільш стійкий розвиток і функціонування ППС: видобуток корисних копалин, збагачення, виплавка металу.

Ієрархія часу впливає на мету, завдання і методи дослідженьі на отримані результати. Тому при аналізі та інтерпретації результатів необхідно знати тривалість процесу, що відбувається.

ВИСНОВОК 2: природно-промислова система— це територіальна структурна одиниця ноосфери, що утворилася в процесі суспільного розвитку життя на Землі і складається із взаємодіючих компонентів природного середовища та виробництва, які обмінюються в певний проміжок часу речовиною, енергією і(або) інформацією.

Л.10

Екологічна рівновага в ППС

Дамо загальні визначення вищевказаним поняттям. Стійкість – властивість екосистеми,що характеризує здатність: - витримувати зміни, що створюються зовнішніми впливами (наприклад техногенний вплив на природний ландшафт);

Охорона природи з позицій інженерної екології

• абсолютно незворотних втрат, пов'язаних зі знищенням біологічних популяцій (зміни біогеоценозів) за межами границь самовідновлюваності; • якісних втрат неживої природи в первісних кількісних пропорціях (погіршення… • оборотних втрат живої природи в границях самовідновлюваності або відновлюваності при сприянні людини.

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 11, 12

Розділ 2

Характеристика взаємозв’язків у системі „людина-природа”

Тема 2.1. Антропогенний вплив на атмосферу

Атмосфера та її склад

Атмосфера– газова оболонка Землі, її маса 5,9· 10 15 т, об'єм – 13,2·10 20 м 3.

Основні газові компоненти атмосфери:

· азот -78 %;

· кисень – 20,85 %;

· аргон – 0,93 %;

· вуглекислий газ – 0,033 %, решту (0,187 %) складають – неон, криптон, озон, ксенон, гелій, водень.

Забруднення атмосфери

- природним; - штучним (у вигляді пилу, отруйних газів, аерозолів, стічних вод, твердих… Викиди в навколишнє середовище класифікуються:

Якість атмосфери

Якість атмосфери залежить від її забрудненості. Найважливішим параметром, який визначає масштаби поширення забруднювача в атмосфері, є час життя… 1. Викиди, які призводять до забруднення в глобальному масштабі, тобто це… 2. Викиди, які призводять до забруднення в регіональному масштабі (територія декількох держав), причому час життя…

Природні джерела забруднення навколишнього середовища

Основними природними джерелами забруднення навколишнього середовища є:

- сонячна радіація;

- космічний пил як наслідок згоряння метеоритів. Щороку на планету осідає від 2 до 5 млн. тон пилу;

- пожежі (лісові, степові, торф’яні );

- виверження вулканів;

- випаровування з поверхні морів та океанів.

Природний пил є складовою атмосфери. Розміри його часточок складають 10-5...10-6 м. Частинки пилу мають як органічне, так і неорганічне походження і утворюються в результаті руйнування і вивітрювання гірських порід і ґрунтів, вулканічних вивержень, випаровувань з поверхні океану і пожеж. Степ і пустеля також можуть бути джерелами пилу.

Пил в атмосфері сприяє конденсації водяної пари і утворенню опадів. Природний пил захищає живі організми від сонячного випромінювання.

При біологічному розкладанні речовин в атмосферу потрапляють вуглеводні, оксиди азоту, вуглецю, сірководень, аміак.

Антропогенні джерела забруднення

Організовані джерела забруднення навколишнього середовища (вентиляційні шахти, димарі) в залежності від висоти їх розташування над поверхнею землі… - високі, висота джерела понад 50 м; - середні, висота джерела 10-50 м;

ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

ЛЕКЦІЯ 13, 14

Антропогенні джерела забруднення.

Розглянемо типи забруднюючих речовин, які виділяються при роботі різних видів промисловості:

Підприємства енергетики

95% енергії отримають при згорянні палива (газу, нафтопродуктів, вугілля). В той же час при згорянні палива в атмосферу викидаються оксиди вуглецю, оксиди азоту, оксиди сірки, оксиди ванадію (при спалюванні рідкого палива).

Підприємства металургії

При виплавлянні 1 тонни чавуну в атмосферу поступає 4,5 кг пилу, 2,7 кг оксиду сірки, 0,6 марганцю, а також виділяється деяка кількість ртуті, фосфору, свинцю і миш'яку.

Хімічна і нафтохімічна промисловість

Виробництво лакофарбових виробів, пластмаси, добрив, неорганічних кислот забруднюють атмосферу, як твердими частинками, так і аерозолями.

Промисловість будівельних матеріалів

Основний забруднювач – пил, різного гранулометричного складу.

Целюлозно-паперова промисловість

Забруднюється атмосфера парами хлору, оксидами сірки, сірководнем.

Транспорт

При своїй роботі транспорт виділяє в атмосферу оксиди вуглецю, оксиди азоту, вуглеводні, пил, сажу.

Наслідки антропогенного забруднення атмосфери

1) парниковий ефект; 2) руйнування озонового шару («Озоновий екран») 3) кислотні дощі;

Кислотні дощі

Основними причинами утворення кислотних дощів є сірчані і азотні кислоти. Їх випаровування з'єднуються з крапельками водяної пари, які знаходяться в… Джерела кислотних дощів: · природні;

Смоги

Смоги в залежності від умов виникнення поділяються на 3 види:

· Лондонський смог (чорний);

· Лос-анджелеський смог (білий);

· Крижаний смог.

Умови появи Лондонського смогу:

· низькі температури (0°С);

· вологість повітря (100%);

· підвищений вміст в повітрі сажі, оксидів вуглецю, азоту, сірки;

· відсутність перемішування шарів повітря у вертикальній площині.

Лос-Анджелеський смог (білий, фотохімічний);

Його поява була відмічена в 30-х роках ХХ сторіччя. Це найбільш небезпечний вид смогу, який виникає в повітрі, забрудненому викидами вихлопних газів Лос-Анджелеса за наявності сонячного світла і в результаті фотохімічних реакцій. Візуально він є білим туманом з неприємним запахом, Шкідливий вплив проявляється у вигляді запалення слизистої оболонки очей, органів дихання, виникають напади задухи.

Виникає такий смог за умов:

· температура 30°С та вище;

· відсутність перемішування шарів повітря у вертикальній площині (інверсія);

· значна концентрація вихлопних газів, таких як оксиди вуглецю, азоту, а також наявність озону.

На Україні подібний смог спостерігався в Дніпропетровську, Запоріжжі, Донецьку, Ялті і Києві.

Крижаний смог складається з дрібних кристалів льоду, які утворюють білий туман. Цей вид смогу характерний для північних районів, де температура повітря сягає -30°С, невисока вологість і повітря забруднене вихлопними газами автотранспорту.

Наслідки впливу смогів:

· запалення слизистої оболонки очей і органів дихання;

· напади задухи, астми;

· при тривалому знаходженні людини в районі забруднення – збільшується кількість серцево–судинних захворювань, внаслідок чого збільшується смертність населення;

· руйнування будівель та споруд;

· збільшення корозії металевих споруд і виробів.

Для зниження негативного впливу транспортних засобів на навколишнє середовище рекомендуються такі заходи:

· обмеження швидкості руху транспортних засобів;

· ліквідація світлофорів або дво- трирівнева розв'язка;

· проектування об'їзних шляхів для транзитного транспорту;

· спорудження мереж електротранспорту і метрополітену;

· використання екологічно чистих видів палива (природний газ, спирт, на основі рапсової олії) або альтернативного (сонячні батареї, електрика, водень);

· створення економічних двигунів.

 

 

– Конец работы –

Используемые теги: Інженерна, ЕКОЛОГІЯ0.052

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ІНЖЕНЕРНА ЕКОЛОГІЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Курс Екологія Курс Екологія Курс Екологія Практична робота № 1
Факультет міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу... Курс Екологія Практична робота...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ з дисципліни: «Інженерна графіка»
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... КРАСНОДОНСЬКИЙ ПРОМИСЛОВО ЕКОНОМІЧНИЙ КОЛЕДЖ... РОЗГЛЯНУТО ЗАТВЕРДЖЕНО на засіданні циклової комісії Заступник директора з...

Інженерна графіка
Харківська національна академія міського господарства... Інженерна графіка... Робочий зошит для підготовки до виконання лабораторних робіт для студентів курсу денної форми навчання за напрямом...

Курсова робота з дисципліни Загальна екологія
Харківська національна академія міського господарства... Кафедра інженерної екології міст... Курсова робота...

ДО ВИКОНАННЯ РОЗРАХУНКОВО ГРАФІЧНИХ РОБІТ з курсу ІНЖЕНЕРНА ГЕОДЕЗІЯ та КАРТОГРАФІЧНІ МЕТОДИ В ЕКОЛОГІЇ
Міністерство освіти і науки молоді та спорту України... ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ...

ІНЖЕНЕРНЕ ОБЛАДНАННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ВУЛИЦЬ
Київський національний університет будівництва і архітектури... М М Осєтрін Т О Шилова П П Чередніченко...

Дипломні проекти з напряму Комп’ютерна інженерія мають інженерну спрямованість і виконуються у відповідності до вимог ДСТУ 3008-95
Одним з основних документів на основі якого виконується розробка або модернізація того чи іншого виробу є технічне завдання ТЗ правила... У загальному випадку ТЗ має складатися з таких розділів... назва теми атестаційної роботи і галузь використання...

Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Інженерна та комп’ютерна графіка”
Харківський національний... університет радіоелектроніки... Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни...

ПРОМИСЛОВО-ТРАНСПОРТНА ЕКОЛОГІЯ
Методичні вказівки до лабораторних занять для студентів напряму... Автомобільний транспорт...

Опорний конспект лекцій з дисципліни Вступ до фаху 6.050502 – Інженерна механіка; 6.050503 - Машинобудування
Факультет технології автоматизації та комп ютеризації машинобудування... Кафедра металорізальних верстатів та обладнання... автоматизованого виробництва...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам