рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном

Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном - раздел Образование, Тема 1. Вступ. Загальні Питання Охорони Праці 1. Сучасний Стан Охоро...

Тема 1. Вступ. Загальні питання охорони праці

1. Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном.

2. Основні розділи дисципліни «Основи охорони праці».

3. Суб’єкти і об’єкти охорони праці.

4. Основні терміни та визначення в галузі охорони праці.

5. Класифікація шкідливих та небезпечних виробничих чинників.

Сучасний стан охорони праці в Україні можна охарактеризувати як такий, що викликає серйозне занепокоєння. Створення безпечних умов праці – це невід’ємна частина соціально-економічного розвитку, складова державної політики, національної безпеки та державного будівництва; одна з найважливіших функцій виконавчої влади, місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, підприємств.

Певних висновків щодо ситуації в Україні з охорони праці можна здійснити на підставі таблиці у перші два роки нинішнього століття.

Таблиця 1.1. Динаміка виробничого травматизму по областях України

Суперечлива ситуація складається, коли підприємством, з одного боку, треба нарощувати рівень виробництва, з іншого – працювати у складній… Зростає травматизм у вугільній промисловості, АПК, ЖКГ, енергетиці,… Зростання кількості випадків виробничого травматизму у невиробничій сфері, будівництві, хімічній промисловості,…

Таблиця 1.2. Відомості про стан виробничого травматизму зі смертельними наслідками на підконтрольних Держнаглядохоронпраці Держгірпромнагляд (Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України) підприємствах і в організаціях за 2000-2001 рр.

Галузь +/-
Вугільна
Гірничорудна та нерудна
Нафтогазодобування і геологія 11-
Енергетика 56-
Будівництво +12
Котлонагляд, підйомні споруди -6
Машинобудування +9
Металургія -2
Хімія +25
Транспорт +19
Зв'язок -1
Газ промисловий +3
Житлокомунгосп та побутове обслуговування -4
Агропромисловий комплекс +8
Деревообробна, легка, текстильна промисловість +1
Невиробнича сфера +31
Разом +53

 

Життя і здоров’я людини – найвища цінність Української держави. Держава докладає зусилля, створюючи умови безпечної життєдіяльності людини, як у навколишньому середовищі, так і в середовищі праці.

Перехід суспільства до ринкових відносин, поява різноманітних форм власності. Потребують розроблення нових методологічних підходів до побудови сучасної моделі управління умовами, охороною і безпекою праці на національному, регіональному і локальному (виробничому) рівнях, гнучкої та доступної для різних господарських структур і форм власності.

У суспільстві охорона праці має бути одним з найважливіших завдань соціально-економічної політики держави, кожного підприємства (організації).

Охорона праці – складна і багатогранна. Для її розв’язання потрібна активна участь фахівців різних профілів: технологів, проектувальників, екологів, санітарних лікарів, лінійних керівників. Особлива роль тут відводиться економістам, так як вони визначають наслідки незадовільного стану охорони праці, травматизму на виробництві та професійних захворювань, розміри шкоди, заподіяної працівникам унаслідок тимчасової непрацездатності та каліцтва. Економісти визначають вартість різних варіантів організаційно-технічних рішень щодо підвищення рівня безпеки праці.

У структурно-логічній схемі навчання нормативної дисципліни „Охорона праціˮ, „Основи охорони праціˮ вивчається на етапі підготовки фахівців ОКР „молодший спеціалістˮ, „бакалаврˮ після вивчення дисципліни „Безпека життєдіяльностіˮ та основних дисциплін професійно-орієнтованого циклу, коли майбутні фахівці мають достатнє уявлення щодо умов їхньої майбутньої діяльності.

Метою вивчення дисципліни є надання знань, умінь і навичок, здатностей (компетенцій) для здійснення ефективної професійної діяльності шляхом забезпечення оптимального управління охороною праці на підприємствах (об’єктах господарської, економічної та науково-освітньої діяльності, формування у студентів відповідальності за особисту і колективну безпеку і усвідомлення необхідності обов’язкового виконання в повному обсязі всіх заходів гарантування безпеки праці на робочих місцях.

Завдання курсу:

- набуття знань, умінь і здатностей ефективно вирішувати завдання професійної діяльності з обов’язковим урахуванням вимог охорони праці та гарантуванням збереження життя, здоров’я та працездатності працівників у різних сферах професійної діяльності;

- розвиток навичок науково-дослідної діяльності;

Після вивчення курсу „Основи охорони праціˮ студент має знати:

- законодавчі та нормативні документи з охорони праці;

- концепції організації охорони праці у державі та на виробництві;

- обов’язки і відповідальність роботодавців підприємств (організацій) та їх підрозділів із забезпечення здорових і безпечних умов праці робітників;

- основні міжнародні документи з охорони праці;

- методи і засоби забезпечення нормативних значень параметрів небезпечних та шкідливих факторів.

У результаті вивчення курсу „Основи охорони праціˮ студент має вміти:

- ідентифікувати небезпечні та шкідливі виробничі фактори, що супроводжують працю на виробництві;

- організувати вирішення питань охорони праці на виробництві (організації);

- використовувати нормативні документи та забезпечувати безпечні й нешкідливі умови праці на виробництві;

- організовувати та брати участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

Основними розділами дисципліни „Охорона праціˮ є:

1. Загальні питання охорони праці.

2. Правові та організаційні основи охорони праці.

3. Державне управління охороною праці, державний нагляд і громадський контроль за охороною праці.

4. Організація охорони праці на підприємстві.

5. Навчання з питань охорони праці.

6. Профілактика травматизму та професійних захворювань.

7. Основи фізіології та гігієни праці.

7.1. Повітря робочої зони.

7.2. Освітлення виробничих приміщень.

7.3. Вібрація.

7.4. Шум, ультразвук та інфразвук.

7.5. Електромагнітні поля та випромінювання радіочастотного діапазону.

7.6. Випромінювання оптичного діапазону.

7.7. Іонізуюче випромінювання.

7.8. Санітарно-гігієнічні вимоги до планування і розміщення виробничих і допоміжних приміщень.

8. Основи виробничої безпеки.

8.1. Загальні вимоги безпеки.

8.2. Електробезпека.

9. Основи пожежної профілактики на виробничих об’єктах.

 

Міжпредметні зв’язки

До навчальних дисциплін, знання яких потрібне студентам для засвоєння курсу „Основи охорони праціˮ, належать:

- фізика;

- хімія;

- основи екології;

- безпека життєдіяльності;

- суспільно-економічні дисципліни;

- загально-технічні дисципліни.

 

Суб’єкти і об’єкти охорони праці.

Об’єкт — це те, що протистоїть суб’єкту в його предметно-пізнавальній діяльності; предмет — усе те, що може перебувати в яких-небудь відносинах,… Об’єктом вивчення працеохоронного менеджменту є охорона праці, предметом —… - суб’єктів праці як носіїв мети;

Основні терміни та визначення в галузі охорони праці.

Гуманізація праці – це профілактика перевтоми, професійних захворювань, запобігання виробничого травматизму, створення умов для всебічного розвитку… Умови праці – це сукупність факторів виробничого середовища, що впливають на… Працездатність – це здатність людини до активної діяльності, що характеризується можливістю виконання роботи і…

Класифікація шкідливих та небезпечних виробничих чинників.

Шкідливий виробничий фактор виробничий,фактор, вплив якого може призвести до погіршення стану здоров’я зниження працездатності працівника.

Небезпечний виробничий фактор — виробничий фактор, дія якого за певних умов може призвести до травм або іншого раптового погіршення здоров’я працівника.

Відповідно до ПХТ 12.0.003-74 небезпечні та шкідливі фактори за природою дії поділяються на такі групи: фізичні, хімічні, біологічні та психофізіологічні.

До фізичних небезпечних та шкідливих виробничих факторів належать:

· рухомі машини та механізми;

· пересувні частини виробничого устаткування;

· підвищена запиленість та загазованість повітря робочої зони;

· підвищена чи знижена температура поверхонь устаткування, матеріалів чи повітря робочої зони;

· підвищений рівень шуму, вібрацій, інфразвукових коливань, ультразвуку, іонізуючих випромінювань, статичної електрики, електромагнітних випромінювань, ультрафіолетової чи інфрачервоної радіації;

· підвищені чи знижені барометричний тиск, вологість, іонізація та рухомість повітря;

· небезпечне значення напруги в електричному колі; підвищена напруженість електричного чи магнітного полів;

· відсутність чи нестача природного світла;

· недостатня освітленість робочої зони; підвищена яскравість світла; пряме та відбите випромінювання, що створює засліплюючу дію.

До хімічних небезпечних та шкідливих виробничих факторів належать хімічні речовини, які за характером дії на організм людини поділяються на:

- загальнотоксичні,

- подразнюючі;

- сенсибілізуючі,

- канцерогенні,

- мутагенні,

- такі, що впливають на репродуктивну функцію.

До біологічних небезпечних та шкідливих виробничих факторівналежать патогенні мікроорганізми (бактерії, віруси, мікроскопічні гриби та ін.) та продукти їх життєдіяльності, а також макроорганізми (рослини та тварини).

До психофізіологічних небезпечних та шкідливих виробничих факторів належать фізичні (статичні та динамічні) і нервово-психічні перевантаження (розумове перенапруження, перенапруження органів чуття, монотонність праці, емоційні перевантаження).

Один і той же небезпечний і шкідливий виробничий фактор за природою своєї дії може належати одночасно до різних груп. Дія окремих несприятливих факторів виробничого середовища може призвести невиробничої травми — порушення анатомічної цілісності організму людини або його функцій внаслідок впливу виробничих факторів.

Часто травма є наслідком нещасного випадку. Нещасний випадок на виробництві — раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, внаслідок яких заподіяна шкода здоров’ю або спричинена смерть.

Наслідком дії несприятливих виробничих факторів може бути і професійне захворювання — патологічний стан людини, обумовлений роботою і пов’язаний з надмірним напруженням організму або несприятливою дією шкідливих виробничих факторів.

Діагноз професійного захворювання ставиться у кожному випадку з урахуванням характеристики умов праці, тривалості роботи працюючого за даною професією, професійного маршруту робітника, даних попередніх періодичних медичних оглядів, результатів клініко-лабораторних та діагностичних досліджені.

 

 

Тема 2. Правові та організаційні основи охорони праці

 

1. Конституційні засади охорони праці в Україні. Законодавство України про охорону праці. Закон України „Про охорону праціˮ.

2. Основні принципи державної політики України у галузі охорони праці.

3. Гарантії прав працівників на охорону праці, пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.

4. Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів. Обов'язки працівників щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

5. Обов’язкові медичні огляди працівників певних категорій. Відповідальність посадових осіб і працівників за порушення законодавства про охорону праці.

6. Нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП): визначення, основні вимоги та ознаки. Структура НПАОП. Реєстр НПАОП.

7. Стандарти в галузі охорони праці. Система стандартів безпеки праці (ССБП). Міждержавні стандарти ССБП. Національні стандарти України з охорони праці. Санітарні, будівельні норми, інші загальнодержавні документи з охорони праці.

8. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура. Інструкції з охорони праці. Розробка та затвердження актів з охорони праці, що діють в організації.

9. Фінансування охорони праці. Основні принципи і джерела. Заходи і засоби з охорони праці, витрати на здійснення і придбання яких включаються до валових витрат.

 

1. 1.1. Законодавство про охорону праці ґрунтується на положеннях, які відповідають Конституції України. Окремі статті (43, 45, 46, 49, 50, 53, 56, 64) Конституції України гарантують право громадян України на працю, відпочинок, охорону здоров’я, медичну допомогу та страхування, а також у випадку повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, у старості та інших випадках.

1.2. Законодавчі документи та положення з охорони праці затверджені і видані в різний час Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Державним комітетом України з нагляду за охороною праці (Держгірпромнагляд)).

Загальне законодавство про охорону праці визначається Конституцією України, Законом України „Про охорону праціˮ, Кодексом законів про працю, Законам України „Про підприємства в Україніˮ (ст. 25), „Про колективні договори і угодиˮ (ст.7) та ін. Сюди належать:

- міжгалузеві і галузеві нормативні акти: (Правила побудови та безпечної експлуатації ліфтів, Правила побудови та безпечної експлуатації вантажних кранів, Правила побудови та безпечної експлуатації посудин, які працюють під тиском, Правила побудови та безпечної експлуатації парових і водонагрівних котлів, Правила пожежної безпеки, Правила охорони праці на підприємствах роздрібної торгівлі тощо);

- міждержавні стандарти, системи стандартів безпеки праці (ГОСТ 120.003-74, ССБП „Опасные и вредные производственные факторыˮ;

ГОСТ 12.1.001-84 СБТ „Электрополя промышленной частоты: шум, Пожарная безопасностьˮ);

- Державні стандарти України (ДСТУ 2156-93, ССБП Безпека промислового підприємства, ДСТУ 2272-93 ССБП Пожарна безпека, Охорона праці);

- правила, норми, положення, інструкції керівників або вказівки, вимоги, рекомендації, технічні умови безпеки.

1.3. Закон України „Про охорону праціˮ прийнятий 14 жовтня 1992 року ВР України, розповсюджується на всі підприємства, організації та установи незалежно від форм власності та видів їх діяльності.

Цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров’я в процесі трудової діяльності, регулює за участю відповідних державних органів відносини між власником підприємства, установи і організації або уповноваженим органом (далі – власник) і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні. У Закон внесені наступні зміни:

· впровадження економічних методів управління охороною праці на зміну адміністративно-командним;

· застосування ряду додаткових штрафних санкцій, а також пільг щодо оподаткування;

· створення чіткої системи органів державного управління в нагляду за охороною праці та системи організації цієї роботи безпосередньо на підприємствах, організаціях і установах незалежно від форм власності;

· суттєве розширення прав і соціальних гарантій працівників, насамперед осіб, які потерпіли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та сімей загиблих;

· визначення місця і ролі колективного договору підприємства у виконанні завдань щодо поліпшення умов і безпеки праці, забезпечення встановлених законом прав і соціальних гарантій працівників, у тому числі на пільги і компенсації;

· визначення правового статусу служб з охорони праці на підприємствах і в органах державного управління всіх рівнів;

· забезпечення навчання населення з питань охорони праці;

· запровадження спеціального курсу «Охорона праці» в усіх навчальних закладах системи освіти України, започаткування підготовки фахівців з охорони праці у вищих технічних навчальних закладах України;

· забезпечення активної участі профспілок та інших громадських формувань, широких кіл трудящих у вирішення проблем охорони праці;

· створення необхідних передумов для започаткування нових громадських інститутів і можливості обрання комісій з охорони праці підприємства та уповноважених трудового колективу з цих питань тощо.

В Законі враховано основні вимоги конвенцій і рекомендацій Міжнародної Організації Праці щодо безпеки і гігієни праці та виробничого середовища, регулювання відносин охорони праці в передових країнах, досвід охорони праці України в попередні роки.

При вивченні Закону України „Про охорону праціˮ особливу увагу слід звернути на такі статті:

Права громадян на охорону праці при укладанні трудового договору (ст. 1);

Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві (ст. 1);

Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань (ст. 2);

Право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці (ст. 2);

Видача працівникам спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, змиваючи та знешкоджувальних засобів (ст. 3);

Відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їхнього здоров’я (ст. 4);

Відшкодування моральної шкоди (ст. 5);

Перегляд розміру відшкодування шкоди (ст. 5);

Охорона праці жінок (ст. 6);

Охорона праці неповнолітніх (ст. 6);

Охорона праці інвалідів (ст. 7);

Закон України „Про охорону праціˮ визначає соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні та лікувально-профілактичні заходи з охорони праці:

Соціально-економічними заходами з охорони праці передбачаються економічні методи управління охороною праці:

· створення державного, регіонального та галузевого фондів охорони праці та фонду охорони праці на підприємстві (ст. 21);

· обов’язкове соціальне страхування працівників власником підприємства від нещасних випадків та професійних захворювань (ст. 8);

· збереження середнього заробітку за працівником за період простою в разі відмови працівника від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я його самого або для людей, які його оточують (ст. 7;

· виплата вихідної допомого при розриві трудового договору за власним бажанням, якщо власник не виконує вимог законодавства або умов колективного договору з питань охорони праці (ст. 7);

· безплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням та інші пільги і компенсації працівникам, що зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами (ст. 9);

· безплатна видача працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту на роботах із шкідливими і небезпечними умовами (ст. 10);

· відшкодування власником шкоди у зв’язку з каліцтвом та іншим ушкодженням здоров’я (або його сім’ї в разі смерті потерпілого), пов’язаним з виконанням трудових обов’язків (ст. 11), а також моральної шкоди.

Організаційно-технічні заходи і засоби щодо охорони праці, покликані забезпечити такий рівень організації праці на підприємстві та такі технічні рішення з охорони праці для всього технологічного процесу, окремого обладнання, інструментів, які виключали б вплив на працівників небезпечних виробничих факторів, а також виключали чи зменшували до допустимих нормативних значень вплив на працівників шкідливих виробничих факторів.

Організаційними заходами охорони праці є: правильний вишкіл працівників, чітке та своєчасне проведення інструктажів та контролю знань з охорони праці (ст. 20), правильне планування робочих місць, правильна організація праці, дотримання встановленого ходу технологічного процесу, задовільний стан засобів колективного та індивідуального захисту.

Технологічними (інженерними) заходами і засобами охорони праці є: застосування технічного досконалого та справного обладнання, інструментів і пристроїв, транспортних засобів та засобів колективного захисту (огороджень, запобіжних пристроїв, блокування, сигналізації, системи дистанційного управління, спеціальних засобів.

Санітарно-гігієнічні заходи з охорони праці передбачають дослідження впливу виробничих чинників на людину та встановлення допустимих значень цих факторів на робочих місцях, а також визначення відповідності умов на робочих місцях вимогам нормативних документів.

Лікувально-профілактичні заходи з охорони праці передбачають відповідні попередній та періодичні медичні огляди працівників, переведення працівників на легшу роботу за станом здоров’я, безплатне забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням працівників на роботах з тяжкими і шкідливими умовами праці, відшкодування потерпілому працівникові витрат на лікування, особливі вимоги з охорони праці жінок, неповнолітніх, інвалідів.

Важливе значення мають Закони України „Про охорону здоров’я населенняˮ, „Про охорону навколишнього середовищаˮ.

Спеціальними законодавчими актами є міжгалузеві та галузеві нормативні акти про охорону праці.

Державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти про охорону праці – це правила, стандарти, норми, положення, інструкції та інші документи, яким надано чинність правових норм, обов’язкових для виконання.

Пояснення законодавчих актів з охорони праці дано в збірнику „Науково-практичний коментар до Закону України „Про охорону праціˮ.

Крім законодавчих актів України, правові відносини у сфері охорони праці регулюється підзаконними актами: Указами і розпорядженнями Президента України, рішеннями Уряду України, нормативними актами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Повний перелік чинних в Україні нормативних документів з охорони праці наведено в Державному реєстрі міжгалузевих та галузевих актів про охорону праці, який діє з 1995 р. Він включає понад 2000 нормативних актів (правил, норм, положень, інструкцій тощо, а також понад 350 міждержавних стандартів безпеки праці (ГОСТ ССБТ), понад 40 державних стандартів України (ДСТУ).

Міжнародний досвід свідчить, що законодавство про охорону праці регулярно переглядається, розвивається і вдосконалюється під впливом чинників політичного, економічного, соціального і технічного характеру, що постійно змінюються.

Міжнародне співробітництво в галузі охорони праці полягає у вивченні та впровадженні світового досвіду з організації охорони праці; у виконання міжнародних договорів і угод з охорони праці; у проведенні та участі в наукових чи науково-практичних конференціях та семінарах з охорони праці.

Важливими міжнародними актами з питань охорони праці є міжнародні угоди, до яких приєдналася Україна.

Значна частина конвенцій МОП стосується питань охорони праці, як то: конвенції №115 – про захист працівників від іонізуючої радіації, №120 – про гігієну праці в торгівлі та установах, №32 – про захист працівників від нещасних випадків на завантаженні чи розвантаженні суден, №119 – про забезпечення машин захисними пристроями та ін.

Значне місце серед міжнародних договорів, якими регулюються трудові відносини належить конвенціям Міжнародної організації праці (МОП). Законотворча діяльність МОП полягає в розробці та реалізації конвенцій і рекомендацій МОП, які відповідали б умовам праці. Що постійно змінюються.

Конкретні напрями діяльності МОП з охорони праці – це викорінення дитячої праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві, забезпечення роботи без аварій на хімічних підприємствах, рівності щодо умов праці різних категорій працівників, досвід створення безпечних умов у різних країнах тощо.

Основні принципи державної політики України у галузі охорони праці.

- пріоритету життя і здоров’я працівників відповідно до результатів виробничої діяльності підприємства, повної відповідальності власника за… - комплексного розв’язання охорони праці га основі національних програм з цих… - соціального захисту працівників, повного відшкодування збитків особам, які потерпіли від нещасних випадків на…

Гарантії прав працівників на охорону праці, пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.

Відповідно до Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку… Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю,… Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу, не нижчу від визначеної…

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів. Обов'язки працівників щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

У ст. 14 Закону забороняється застосування праці жінок на важких роботах і роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, на підземних роботах,… Перелік важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на… Праця вагітних жінок і жінок, які мають неповнолітніх дітей регулюються чинним законодавством.

Відповідальність посадових осіб і працівників за порушення законодавства про охорону праці. Обов’язкові медичні огляди працівників певних категорій.

· впровадження економічних методів управління охороною праці на зміну адміністративно-командним; · застосування ряду штрафних санкцій, а також пільг щодо оподаткування; · створення чіткої системи організації державного управління і нагляду за охороною праці, а саме організації цієї…

Нормативно-правові акти з охорони праці (НПАОП): визначення, основні вимоги та ознаки. Структура НПАОП. Реєстр НПАОП.

ДНАОП можуть бути міжгалузевими і галузевими. Розробляються під керівництвом і за участі фахівців Держнаглядохоронпраці (Держгірпромнагляд)різними… Державні нормативні акти з охорони праці кодуються. Промисловість України… Реєстр нормативних актів, що діють в Україні, виданий Держнаглядохоронпраці Держгірпромнагляд)в 1997 роді і постійно…

Стандарти в галузі охорони праці. Система стандартів безпеки праці (ССБП). Міждержавні стандарти ССБП. Національні стандарти України з охорони праці. Санітарні, будівельні норми, інші загальнодержавні документи з охорони праці.

 

В Україні розробляються державні стандарти України (ДСТУ). В галузі охорони праці вже діють такі стандарти: ДСТУ 2293-99 „Охорона праці. Терміни та визначення основних понятьˮ; ДСТУ 2272-93 „Пожежна безпека. Терміни та визначенняˮ; ДСТУ 3038-95 „Гігієна. Терміни та визначення основних понятьˮ та деякі інші, що поступово замінюють ще частково діючі міждержавні стандарти „Системы стандартов безопасности труда (ССБТ)ˮ (рос), які розроблені ще за часів СРСР. Вони містять вимоги, норми і правила, спрямовані на забезпечення безпеки, збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці. Діючі стандарти ССБТ мають шифр системи (12) і поділяються на 5 груп, яким надано такий шифр (шифр підсистеми):

1. Організаційно-методичні стандарти 0.

3S Частина І. Правові та організаційні питання охорони праці

2. Стандарти вимог і норм за видами небезпечних і шкідливих виробничих чинників 1.

3. Стандарти вимог безпеки до виробничого обладнання 2.

4. Стандарти вимог безпеки до виробничих процесів 3.

5. Стандарти вимог до засобів захисту працюючих 4.

Приклад позначення міждержавного стандарту: ГОСТ 12.1.005-88

ССБТ „Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоныˮ, де ГОСТ Государственный общесоюзный стандарт (у зв’язку з тим, що стандарти не перекладалися українською мовою, вживається російська абревіатура); 12 стандарти безпеки праці; 1 шифр підсистеми; 005 - порядковий номер стандарту у підсистемі; 88 рік затвердження або перегляду і назва стандарту.

Стандарти ССБТ підсистем „0, 2, 3, 4ˮ можуть бути державними, галузевими і республіканськими, а підсистеми „0ˮ також і стандартами підприємств (об’єднань). Галузеві і республіканські стандарти встановлюють вимоги, норми та правила у відповідності до державних стандартів з урахуванням особливостей безпеки праці в галузі або в республіці. Стандарти підсистеми „1ˮ, як правило, повинні бути державними.

Крім ДСТУ, ГОСТ і ДНАОП, в Україні діють: санітарні норми (СН), в яких наведені вимоги стосовно виробничої санітарії та гігієни праці; будівельні норми і правила Д БН (державні будівельні норми) або СНиП (строительные нормы и правила застосовується російська абревіатура), де викладені вимога до будівель та споруд залежно від їх призначення і пожежної небезпеки. При розгляді питань пожежної безпеки можуть зустрічатися посилання на ОНТП отраслевые нормы технологического проектирования (рос.) або ISO міжнародні норми, які діють в Україні згідно з Угодою про міжнародне співробітництво держав СНД в питаннях охорони праці. Промисловість України кодується згідно з встановленими кодами.

Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура. Інструкції з охорони праці. Розробка та затвердження актів з охорони праці, що діють в організації.

Про кожний нещасний випадок на виробництві потерпілий або очевидець терміново сповіщають відповідного керівника робіт.

· Надається термінова допомога потерпілому;

· Залишається, по можливості, незмінною обстановка, при якій був травмований потерпілий;

· При цьому повинна бути виключена можливість травмування оточуючих.

Відповідно до Положення Державного комітету України з нагляду за охороною праці власник підприємства повинен у перші 24 години провести розслідування нещасного випадку за участю представника профспілок.

За підсумками розслідування нещасного випадку складається акт за формою Н-І у 4-х примірниках, який зберігається 45 років.

При груповому нещасному випадку або травмі зі смертельним наслідком у розслідуванні беруть участь, крім загально визначеної комісії співпрацівники прокуратури та спеціальних інспекцій, після чого складається акт за формою Н-І та акт соціального розслідування нещасного випадку.

Якщо нещасний випадок стався поза виробництвом, складається акт за формою НТ. З’ясування обставин травм організується профспілкою спільно з адміністрацією протягом 3 діб з моменту встановлення факту нещасного випадку.

 

Фінансування охорони праці. Основні принципи і джерела. Заходи і засоби з охорони праці, витрати на здійснення і придбання яких включаються до валових витрат.

На підприємствах здійснюється перспективне і поточне планування робіт з підвищення безпеки, покращання гігієни праці і виробничого середовища.

При плануванні робіт з охорони праці використовують:

- план економічного і соціального розвитку підприємства;

- план організаційно-технічних, технологічних і інших заходів, спрямованих на підвищення ефективності. Пошук резервів виробництва;

- матеріали паспортизації цехів, ділянок, робочих місць щодо їх відповідності вимогам охорони праці;

- атестації робочих місць щодо умов праці;

- комплексні заходи з досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці і виробничої санітарії;

- матеріальне розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і аварій;

- приписи органів державного нагляду, служб охорони праці;

- рекомендації комісій з питань охорони праці підприємств;

- пропозиції уповноважених трудового колективу з питань охорони праці;

- результати адміністративно-громадського контролю стану охорони праці;

- постанови профспілкового комітету, рішення зборів (конференції) трудового колективу з питань охорони праці;

- відповідні накази адміністрації, документи вищих господарських і профспілкових органів;

- розділ „Охорона праціˮ колективного договору.

Заходи з охорони праці повинні бути забезпечені проектно-кошторисно-конструкторською та іншою технічною документацією, фінансуванням і матеріальними ресурсами.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про охорону праціˮ фінансування охорони праці на підприємстві здійснюється його власником.

На підприємствах, у галузях і на державному рівні створюються фонди охорони праці. Такі ж фонди створюються органами місцевого і регіонального самоврядування для потреб регіону.

У державні, галузеві та регіональні фонди охорони праці направляються кошти з державного і місцевого бюджетів та відрахування підприємств (у розмірі 1 % обсягу реалізації продукції, виконаних робіт, надання послуг), а також кошти, отримані від застосування органами державного нагляду штрафних санкцій до підприємств.

Державний комітет України з нагляду за охороною праці наказом від 19.08.1996 р. № 138 затвердив „Перелік заходів, спрямованих на доведення умови безпеки праці до нормативних вимог або підвищення існуючого рівня охорони праці на виробництві, виконання яких може здійснюватися за рахунок коштів фондів охорони праціˮ.

На підприємстві фінансування заходів з охорони праці може здійснюватися за рахунок:

- витрат виробництва (матеріальні витрати на удосконалення технології та організації виробництва, підтримка основних виробничих фондів у робочому стані, утримання засобів колективного захисту і ін.);

- амортизації основних фондів;

- капіталовкладень;

- банківського кредиту;

- бюджетних витрат організації;

- фонду охорони праці (тільки за виконання колективних заходів, спрямованих на досягнення встановлених нормативів з охорони праці в умовах діючого виробництва).

 

 

Тема 3. Державне управління охороною праці, державний нагляд і громадський контроль за охороною праці

2. Органи державного нагляду за охороною праці, їх основні повноваження і права. 3. Громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці. Відповідно до Закону „Про охорону праціˮ державне управління охороною праці в Україні здійснюють:

Управління охороною праці на державному рівні

Відповідно до закону „Про охорону праціˮ управління охороною праці на державному рівні здійснює створена при Кабінеті Міністрів Національна… Загальнодержавні завдання та функції управління охороною праці покладені на… Державний комітет з нагляду за охороною праці (Держнаглядохоронпраці (Держгірпромнагляд)) є урядовим органом…

Служба охорони праці міністерства, державного комітету, концерну, корпорації та іншого об’єднання підприємств, створених за галузевим принципом

Служба здійснює координацію науково-дослідної і проектно-конструкторської роботи з питань охорони праці, розробляє комплексні заходи щодо поліпшення…

Служба охорони праці обласних, міських та районних органів державної виконавчої влади

Відповідальність працівників служби охорони праці

а) невідповідність прийнятих ними рішень вимогам діючого законодавства з охорони праці; б) невиконання своїх функціональних обов’язків, передбачених Положенням про… в) недостовірність та несвоєчасність підготовки статистичних

Структура органів управління охороною праці у галузях промисловості

Структура органів управління охороною праці в галузях промисловості встановлюється положенням про систему управління охороною праці міністерства,… У центральному апараті міністерства створюється служба охорони праці, яка… • розробляє ефективну цілісну систему управління охороною праці;

Управління охороною праці на регіональному рівні

Основні завдання з управління охороною праці на регіональному рівні в межах відповідної території згідно з Законом „Про охорону праціˮ… • забезпечують реалізацію державної політики в галузі охорони праці; • формують за участю профспілок програми заходів з питань безпеки, гігієни праці і виробничого середовища, що мають…

Основні завдання і функції системи управління охороною праці

• відпрацювання заходів, що стосуються державної політики з охорони праці на регіональному і галузевому рівнях; • підготовка, прийняття і реалізація заходів із забезпечення безпечних умов…

Таблиця . Розподіл функцій з реалізації завдань СУОПП між структурними підрозділами і службами підприємств

Завдання СУОПП Структурні підрозділи Керівні Виконавчі Забезпечення безпеки: виробничих процесів ВГТ КП, ПК, СПЛ, ВГМетр, ВОП, ВГМ, ВГЕ

Організація управління охороною праці на підприємстві

Із цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці на підприємстві, для чого: • створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які вирішують… • розробляє за участі профспілок і реалізує комплексні заходи для дотримання встановлених нормативів з охорони праці,…

Навчання та перевірка знань посадових осіб і спеціалістів

Навчання посадових осіб (керівників підприємств і установ та їх заступників тощо), що безпосередньо відповідають за організацію охорони праці на… На підприємствах навчання з питань охорони праці організовує відділ охорони… Посадові особи та спеціалісти невеликих підприємств, де неможливо провести навчання та утворити комісію по перевірці…

Нструктажі з питань охорони праці

Інструктажі за часом і характером проведення поділяють на: вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий. Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на… Вступний інструктаж проводить спеціаліст відділу охорони праці або особа, що призначена наказом для проведення цієї…

Стажування (дублювання) та допуск працівників до роботи

Працівники, функціональні обов’язки яких пов’язані із забезпеченням безаварійної роботи важливих і складних господарчих потенційно небезпечних… Допуск до стажування (дублювання) оформляється наказом (розпорядженням) по… Перелік посад і професій працівників, які повинні проходити стажування (дублювання), а також тривалість стажування…

Забезпечення ефективності навчання з питань охорони праці

Навчально-виробничою базою повинні бути кабінети охорони праці, які обладнані технічними засобами навчання, наочними навчальними матеріалами,… Важливим напрямком діяльності кабінетів охорони праці і керівних працівників… Цікавий метод підвищення ефективності безпеки і навчання з питань охорони праці при бригадній організації праці діє на…

Основні заходи щодо запобігання травматизму та професійним захворюванням.

Причини виробничого травматизму

Для аналізу і профілактики травматизму важливе значення має класифікація причин. При цьому необхідно враховувати комплекс факторів, що визначають… При встановленні причин нещасного випадку зазначаються і кодуються три групи… І — технічні:

Розслідування та облік нещасних випадків на виробництві

Розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров’я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою… До гострих професійних отруєнь належать випадки, що сталися після одноразового… Гострі професійні захворювання спричиняються дією хімічних речовин, іонізуючого та неіонізуючого випромінювання,…

Розслідування та порядок обліку нещасних випадків невиробничого характеру

Нещасні випадки підлягають розслідуванню відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру затвердженого… Розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися під час: - прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить…

Дослідження виробничого травматизму

Організаційні: порушення законодавчих актів з охорони праці, вимог інструкцій, правил і норм, відсутність або неякісне проведення інструктажу і… Технічні: невідповідність вимогам безпеки або несправність виробничого… Психофізіологічні: помилкові дії працівника внаслідок втоми, надмірної важкості і напруженості роботи, монотонності…

Основні заходи щодо запобігання травмам та професійним захворюванням

Всі заходи по запобіганню виробничому травматизму можна поділити на організаційні та технічні. Організаційні заходи, які сприяють запобіганню травматизму: якісне проведення… Технічні заходи: раціональне архітектурно-планувальне рішення при проектуванні і будівництві виробничих будівель…

Роль центральної нервової системи в трудовій діяльності людини

Нервова система людини складається із центральної (ЦНС), яка включає головний і спинний мозок і периферійної (ПНС), яка складається з нервових… За функціями нервову систему поділяють на соматичну і вегетативну. Соматична… Центральна нервова система виконує рефлекторну, інтегративну та координаційну функції.

Значення адаптації в трудовому процесі

Адаптація (від лат. adapto – пристосування) – це динамічний процес пристосування організму та його органів до мінливих умов зовнішнього… Адаптація в трудовій діяльності поділяється на фізіологічну, психічну,… Фізіологічна адаптація – це сукупність фізіологічних реакцій, які є в основі пристосування організму до змін зовнішніх…

Показники тяжкості та напруженості трудового процесу

Важкість (тяжкість) праці – характеристика трудової діяльності людини, яка визначає ступінь залучення до роботи м’язів і відображає фізіологічні… Фізична важкість для працівника визначається, як правило, робочим положенням,… Напруженість праці – характеристика трудового процесу, що відображає навантаження переважно на нервову систему.…

Характеристика небезпечних психофізіологічних та шкідливих виробничих чинників

Праця економістів, фінансистів, працівників банківських установ, науково-дослідних та інших установ, а також інших працівників невиробничої сфери… Робоче положення „сидячиˮ супроводжується статичним навантаженням значної… Внаслідок динамічного навантаження на кістково-м’язовий апарат кистей рук виникають больові відчуття різної сили в…

Вплив втоми на безпеку праці

Втома – це сукупність тимчасових змін у фізіологічному та психологічному стані людини, які з’являються внаслідок напруженої чи тривалої праці і… Хід збільшення втоми та її кінцева величина залежать від індивідуальних… Залежно від характеру вихідного функціонального стану працівника втома може досягати різної глибини, переходити у…

Вплив стресу на безпеку праці

Під стресом (англ. stress) – тиснення, натискання, напруження) прийнято розуміти стан психічної напруженості, викликаний небезпеками, що виникають у… Термін „стресˮ часто застосовується не тільки в охороні праці, але й у… За останні роки психоемоційний стрес став глобальною проблемою виживання людства. Це підтверджується тією увагою, яка…

Психофізіологічні небезпечні та шкідливі виробничі чинники

З точки зору медицини, для профілактики, попередження та реабілітації наслідків психоемоційного стресу рекомендується застосовувати вправи, що включають психотерапію, фізичні, водно-повітряні процедури, фізіотерапевтичні процедури, масаж, адекватне харчування, приймання вітамінів та мінеральних речовин, релаксуючу музику та вправи, медитацію, аутогенне тренування тощо.

Вплив індивідуальних якостей працівника на безпеку праці

Серед психофізіологічних якостей слід виділити такі: недостатня здатність до розподілу і концентрації уваги, мислення; низькі якості щодо… Основними соціальними якостями працівника, які необхідно враховувати при… Найбільш важливими виробничими якостями працівника, які впливають на безпеку праці, є стаж та досвід роботи. Стаж…

Психологічні аспекти підвищення рівня безпеки праці

- стимулювати безпечну поведінку; - навчати безпечній діяльності; - виконувати та контролювати правила безпеки праці;

Роль трудового колективу у створенні безпечних умов праці

Під терміном колектив (від лат collectivus – збірний) розуміють групу людей, яка досягла в процесі спільної діяльності високої ефективності завдяки… Визначальними в регуляції спільної діяльності є такі фактори, як специфіка і… Внутрішню єдність працівників групи визначає рівень їх сумісності та спрацьованості. Сумісність – це ефект взаємодії…

Психологічні аспекти підвищення рівня безпеки праці

Тому слід зазначити, що велику шкоду викликає незаслужене призначення непідготовлених і некомпетентних людей до керівництва трудовим колективом.… Одне із основних завдань керівника – створення умов для зміцнення… У кожному колективі завжди знаходиться особа чи група людей, інтереси яких не збігаються з іншими. Вони складають ряд…

Тема 8. Повітря робочої зони

2. Нормування та контроль параметрів мікроклімату. Заходи та засоби нормалізації параметрів мікроклімату. 3. Склад повітря робочої зони: джерела забруднення повітряного середовища… 4. Контроль за станом повітряного середовища на виробництві. Заходи та засоби попередження забруднення повітря робочої…

Гігієнічне нормування параметрів повітря робочої зони

Оптимальні мікрокліматичні умови – це такі параметри мікроклімату, які при тривалому і систематичному впливі на людину забезпечують нормальний… Вони створюють відчуття теплового комфорту і забезпечують передумови для… Оптимальні норми мікроклімату застосовуються для приміщень, де праця людей не пов’язана з застосуванням обладнання, що…

Прилади для вимірювання параметрів мікроклімату та їх практичне застосування

В приміщеннях, де є значні джерела променистого тепла, для більш точного визначення фактичної температури повітря застосовується подвійний… Швидкість руху повітря в приміщеннях вимірюють приладами-анемометрами:… При вимірюванні в приміщеннях малих швидкостей руху повітря можна користуватися кататермометром (від 0,02 до 1 м/с).…

Заходи щодо нормалізації мікроклімату

Заходи захисту від тепловипромінювань можна поділити на чотири групи: а) усунення джерела тепла; б) захищення від тепловипромінювання;

ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ В ПОВІТРІ РОБОЧОЇ ЗОНИ, ЇХ НОРМУВАННЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

Наше відчуття на нюх нездатне сигналізувати про наявність у повітрі деяких шкідливих речовин, наприклад, оксиду та діоксиду вуглецю, оксидів азоту… Для створення здорових і безпечних умов праці потрібно мати гігієнічне… У чистому повітрі є шкідливі гази, такі, як оксид вуглецю, озон, водень, оксид та диоксид азоту та деякі інші, які не…

Шкідливі речовини та їх небезпека

На промислових підприємствах повітря робочої зони може забруднюватися шкідливими речовинами, які утворюються в результаті технологічного процесу або… За токсичною дією шкідливі речовини поділяють на: кров’яні отрути, які…

Гігієнічне нормування шкідливих речовин

Гранично допустимою концентрацією (ГДК) шкідливої речовини в повітрі робочої зони вважається така концентрація, вплив якої на людину в разі її… За ступенем дії на організм людини шкідливі речовини поділяються на чотири… 1 – надзвичайно небезпечні;

Особливості газового та парового забруднення повітря

При повітряних потоках гази та пара шкідливих речовин розповсюджуються разом з повітрям на великі відстані і можуть забруднювати зони приміщень, що… Газові та парові забруднення повітря, як правило, не визначаються візуально і… Багато промислових підприємств України мають справу з процесами, які пов’язані з утворенням або використанням таких…

Контроль вмісту в повітрі шкідливих газів та пари

У приміщеннях, де присутні речовини 1-го класу небезпеки та де може бути аварійний викид, повинен запроваджуватись безперервний контроль. Для інших… Методи контролю вмісту хімічних речовин в повітрі поділяються на три групи: … 1. Індикаторні методи хімічного аналізу з використанням газоаналізаторів УГ-1, УГ-2, ГХ-4 та подібних до них…

Пилове забруднення повітря

Основні фізико-хімічні властивості пилу: хімічний склад, дисперсність (ступінь подрібнення), будова частинок, розчинність, щільність, питома… Промисловий пил може бути класифікований за різними ознаками: - за походженням – органічний (рослинний, тваринний, штучний пил) і неорганічний (мінеральний, металевий пил) та…

Методи визначення запиленості повітря

Запиленість повітря можна визначити гравіметричним (ваговим), лічильним (мікроскопічним), фотометричним та деякими іншими методами. Видалення пилу з повітря може бути здійснено різними способами: аспіраційним,… У санітарно-гігієнічній практиці основним методом визначення запиленості прийнятий гравіметричний метод, тому що при…

Методи нормалізації складу повітря робочої зони

1. Запобігання проникненню шкідливих речовин у повітря робочої зони за рахунок герметизації обладнання, ущільнення з’єднань, люків та отворів,… 2. Видалення шкідливих речовин, що потрапляють у повітря робочої зони, за… 3. Застосування засобів захисту людини.

Тема 9. Освітлення виробничих приміщень

1. Основні світлотехнічні визначення. Природне, штучне, суміщене освітлення. Класифікація виробничого освітлення.

2. Основні вимоги до виробничого освітлення. Нормування освітлення, розряди зорової роботи.

3. Експлуатація систем виробничого освітлення.

4. Джерела штучного освітлення, лампи і світильники.

5. Загальний підхід до проектування систем освітлення.

 

Значення світла для працездатності та здоров’я людини. Види освітлення

Стан освітлення виробничих приміщень відіграє важливу роль і для попередження виробничого травматизму. Багато невгасних випадків на виробництві… За своєю природою світло – це видиме випромінювання електромагнітних хвиль… Залежно від джерела світла виробниче освітлення може бути трьох видів:

Основні світлотехнічні характеристики

Основними поняттями цієї системи є світловий потік, сила світла, освітленість та яскравість. Світловий потік (Ф) – потік променевої енергії, що сприймається органами зору… Взагалі, яскравість поверхні залежить не тільки від падаючого світлового потоку та коефіцієнта відбиття, а й від кута,…

Природне освітлення

Залежно від призначення промислові будівлі можуть бути одноповерхові, багатоповерхові та різних розмірів і конструкцій. Залежно від цього і вимог… 1. Бокове одностороннє або двостороннє, коли світлові отвори (вікна)… 2. Верхнє, коли світлові отвори (ліхтарі) знаходяться у верхньому перекритті будівлі.

Штучне освітлення, нормування та розрахунок

Система загального освітлення призначена для освітлення всього приміщення, вона може бути рівномірною та локалізованою. Загальне рівномірне… Місцеве освітлення призначається для освітлення тільки робочих поверхонь, воно… Світильники місцевого освітлення повинні бути зручними у користуванні, а, головне, безпечними при експлуатації.

Світильники

За напрямком світлового потоку вони поділяються на світильники: прямого світла (випромінювання нижче за світильник, не менше 80% світлового потоку… За ступенем захисту від навколишнього середовища світильники (рис. 12.3)… Вимоги безпеки до світлового обладнання встановлені відповідним стандартом.

Нормування штучного освітлення виробничих приміщень

Згідно з нормами всі роботи в залежності від розміру об’єкта розрізнення поділяються на 8 розрядів, більшість з яких ділиться на 4 підрозряди (а, б,… Крім робочого освітлення, нормами передбачається встановлення аварійного,… Аварійне освітлення призначається для продовження робіт там, де у випадку відсутності робочого освітлення може…

Тема 10. Вібрація

2. Гігієнічне нормування вібрацій. 3. Методи контролю параметрів вібрацій. 4. Типові заходи та засоби колективного та індивідуального захисту від вібрацій.

Захист від шуму та вібрації

- зменшення шуму та вібрації безпосередньо в джерелах їх виникнення, застосовуючи обладнання, що не утворює шуму, замінюючи ударні технологічні… - зменшення шуму та вібрації на шляхах їх розповсюдження заходами звуко- та… - зменшення шкідливої дії шуму та вібрації, застосовуючи індивідуальні засоби захисту та запроваджуючи раціональні…

Звукопоглинання

Для захисту від шуму, що випромінюється в діапазоні високих та середніх звукових частот, застосовуються акустичні екрани. Це щити, облицьовані зі… Захист від шуму будівельно-акустичним методом потрібно проектувати на підставі… Боротьба з аеродинамічним та гідродинамічним шумом

Шум, ультразвук та інфразвук

2. Класифікація шумів за походженням, за характером, спектром та часовими характеристиками. Нормування шумів. Контроль параметрів шуму, вимірювальні… 3. Інфразвук та ультразвук. Джерела та параметри інфразвукових та…  

Шум. Загальні поняття та визначення

При розповсюдженні звукової хвилі в просторі відбувається перенос енергії, кількість якої визначається інтенсивністю звуку. Середній потік енергії в… Характеристикою джерела шуму є звукова потужність W, яка визначається… Сприймання людиною звуку залежить не тільки від частоти, а й від інтенсивності звуку та звукового тиску. Найменша…

Гігієнічне нормування шуму

Для орієнтовної оцінки приймається за характеристику постійного шуму на робочому місці рівень звуку в дБА, що вимірюється по шкалі „Аˮ… У виробничих умовах часто шум має непостійний характер. Для цих умов найбільш… Для вимірювання рівнів звукового тиску і звуку використовують таку апаратуру: вимірювач шуму та вібрації ВШВ-1…

Ультразвук

Джерелами ультразвуку можуть бути різні акустичні перетворювачі, найпоширеніший з них - магнітострикційний перетворювач, що працює від змінного… Допустимі рівні звукового тиску на робочих місцях звукових та ультразвукових… З метою підвищення безпеки людини слід застосовувати ультразвук більш високих частот, які більш безпечні, передбачати…

Нфразвук

Інфразвук характеризується інфразвуковим тиском (Па), інтенсивністю (Вт/м2), частотою коливань (Гц). Рівні інтенсивності інфразвуку та… У виробничих умовах інфразвук утворюється при роботі тихохідних… Багато природних явищ - землетруси, виверження вулканів, морські бурі і т. п. - супроводжуються випромінюванням…

Електромагнітні поля та випромінювання радіочастотного діапазону

1. Джерела, особливості і класифікація електромагнітних випромінювань та електричних і магнітних полів.

2. Характеристики полів і випромінювань.

3. Нормування електромагнітних випромінювань. Прилади та методи контролю.

4. Захист від електромагнітних випромінювань і полів.

 

Загальна характеристика електромагнітних випромінювань

У процесі науково-технічного розвитку людство додало до фонового випромінювання цілий ряд факторів, які підсилили це випромінювання в декілька разів… В аеропортах та на військових об’єктах працюють потужні радіолокатори, які… Відомо, що навколо провідника, по якому протікає електричний струм, виникають електричне та магнітне поля. Якщо струм…

Дія електромагнітного випромінювання на організм людини, його нормування

Ступінь впливу електромагнітних випромінювань на організм людини взагалі залежить від діапазону частот, тривалості опромінення, характеру… У результаті дії ЕМП на людину можливі гострі та хронічні форми порушення… У більшості випадків такі зміни в діяльності нервової та серцево-судинної системи мають зворотній характер, але в…

Захист від електромагнітних випромінювань

До заходів щодо зменшення впливу на працівників ЕМП належать: організаційні, інженерно-технічні та лікарсько-профілактичні. Організаційні заходи здійснюють органи санітарного нагляду. Вони проводять… Інженерно-технічні заходи передбачають таке розташування джерел ЕМП, яке б зводило до мінімуму їх вплив на працюючих,…

Електромагнітні випромінювання комп’ютера

Плоди науково-технічного прогресу, які повинні служити на благо людства, стають агресивними по відношенню навіть до своїх творців. Стрімко зростає… Особливо стрімко в наше життя входять комп’ютери і телевізійні системи.… Джерелами електромагнітних випромінювань є мережі живлення (частота 50 Гц), система рядкового розгорнення (2-400 кГц),…

Безпечні рівні випромінювань

У сучасних комерційних, наукових, навчальних закладах, в домашньому використанні можна зустріти монітори високого класу, які задовольняють…

Випромінювання оптичного діапазону

2. Особливості інфрачервоного (ІЧ), ультрафіолетового (УФ) та лазерного випромінювання, їх нормування, прилади та методи контролю. 3. Засоби та заходи захисту від ІЧ та УФ випромінювань. 4. Класифікація лазерів за ступенями небезпечності лазерного випромінювання. Специфіка захисту від лазерного…

Нфрачервоне випромінювання

Джерелом інфрачервоного випромінювання є будь-яке тіло, температура поверхні якого перевищує температуру абсолютного нуля (-273 К). Спектральний… А – ближня (короткохвильова) – характеризується високою проникністю крізь… В – середня (середньохвильова) – поглинається шарами дерми та підшкірною жировою тканиною X = 1,4-3,0 мкм;

Ультрафіолетове випромінювання

За способом генерації воно належить до теплового випромінювання, але за своєю дією подібне до іонізуючого випромінювання. Природнім джерелом УФВ є… Генерація ультрафіолетового випромінювання починається при температурі тіла… Енергетичною характеристикою УФВ є густина потоку потужності, яка вимірюється у Вт/м2.

Лазерне випромінювання

Лазери використовують при дефектоскопії матеріалів, в радіоелектронній промисловості, в будівництві, при обробці твердих і надтвердих матеріалів. За… Лазер – це генератор електромагнітних випромінювань оптичного діапазону,… Принцип дії лазера базується на властивості атома (складної квантової системи) випромінювати фотони при переході із…

ОХОРОНА ПРАЦІ КОРИСТУВАЧІВ ПК

Заходи з охорони праці користувачів ПК необхідно розглядати в трьох основних аспектах: соціальному, психологічному та медичному. У соціальному плані розв’язання цих проблем пов’язане з оптимізацією умов… Значне місце у профілактиці розладів здоров’я належить психології праці. Тому заходи, пов’язані з формуванням…

Гігієнічні вимоги до організації та обладнання робочих місць з ВДТ

Конструкція робочого місця користувача ВДТ має забезпечити підтримання оптимальної робочої пози. Робочі місця з ВДТ слід так розташовувати відносно світлових прорізів, щоб… При розміщенні робочих столів з ВДТ слід дотримуватись таких відстаней: між бічними поверхнями ВДТ – 1,2 м; від…

Вимоги до режимів праці і відпочинку при роботі з ВДТ

Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку містять додаткові нетривалі перерви в періоди, що передують появі об’єктивних і суб’єктивних ознак… При виконанні робіт, що належать до різних видів трудової діяльності, за… - перерви для відпочинку і вживання їжі (обідні перерви);

Психофізіологічне розвантаження

У рекомендованому сеансі, який має проводитися в кімнаті психофізіологічного розвантаження з відповідним інтер’єром та кольоровим оформленням,… Перший період – абстрагування працівників від виробничої обстановки –… Другий – заспокоєння – відповідає фазі відновлювального гальмування. Пропонується показ фотослайдів із зображеннями…

Онізуюче випромінювання

2. Типові методи та засоби захисту персоналу від іонізуючого випромінювання у виробничих умовах.   Термін „іонізуюче випромінюванняˮ характеризує будь-яке випромінювання, яке прямо або опосередковано викликає…

Основні характеристики радіоактивного випромінювання

Однією з основних характеристик джерела радіоактивного випромінювання є його активність, що виражається кількістю радіоактивних перетворень за… Активність А радіонуклідного джерела – міра радіоактивності, яка дорівнює… Одиниця активності – кюрі (Кі), 1 Кі = 3,7-1010 ядерних перетворень за 1 секунду. В системі СІ одиниця активності –…

Дія іонізуючого випромінювання на організм людини

В залежності від поглинутої дози випромінювання та індивідуальних особливостей організму викликані зміни можуть носити зворотний або незворотний… При вивченні дії на організм людини іонізуючого випромінювання були виявлені… - висока руйнівна ефективність поглинутої енергії іонізуючого випромінювання, навіть дуже мала його кількість може…

Норми радіаційної безпеки

У НРБУ-97 виділяють три категорії осіб щодо ризику іонізуючого опромінення: - категорія А – персонал, який безпосередньо працює з радіоактивними… - категорія Б – персонал, що безпосередньо не працює із радіоактивними речовинами, але за умови розміщення їх на…

Захист від радіаційного випромінювання

У нашій країні захист працюючих від впливу радіаційного випромінювання забезпечується системою загальнодержавних заходів. Вони складаються з… Для захисту від зовнішнього опромінювання, яке має місце при роботі із… - збільшення відстані між джерелом випромінювання і людиною (захист відстанню);

Санітарно-гігієнічні вимоги до планування і розміщення виробничих і допоміжних приміщень

1. Класи шкідливості підприємств за санітарними нормами.

2. Санітарно-захисні зони підприємств.

3. Вимоги до розташування промислового майданчика підприємства, до виробничих та допоміжних приміщень.

4. Енерго- та водопостачання, каналізація, транспортні комунікації.

5. Вимоги охорони праці до розташування виробничого і офісного обладнання та організації робочих місць.

4.8. Основи виробничої безпеки

Загальні вимоги безпеки

1. Загальні вимоги безпеки до технологічного обладнання та процесів.

2. Безпека під час експлуатації систем під тиском і кріогенної техніки.

3. Безпека під час вантажно-розвантажувальних робіт.

СИСТЕМИ, ЩО ПРАЦЮЮТЬ ПІД ТИСКОМ. ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Небезпека при експлуатації полягає у можливому раптовому вибуху великої потужності за рахунок вивільнення енергії адіабатичного розширення пари або…

Класифікація, реєстрація та технічне опосвідчення посудин, що працюють під тиском

Усе обладнання першої групи реєструється і перебуває під контролем органів Держгірпромнагляду України. Посудини з умовами роботи, відмінними від посудин першої групи, належать до… Обладнання, що працює під тиском, підлягає технічному опосвідченню до пуску в роботу, періодично в процесі…

Правила безпеки при експлуатації парових котлів

Основними технічними причинами вибуху котлів є різке зниження рівня води в колекторі котла, перевищення робочого тиску, незадовільний водний режим… Котли оснащуються пристроями автоматичного контролю рівня води та припинення… Котельні розміщують в окремих будівлях, які не прилягають до виробничих та інших будівель. Приміщення котельної…

Правила безпеки при експлуатації компресорних та холодильних установок

Холодильні установки небезпечні, тому що холодоагенти, які використовуються в них, можуть спричинити отруєння, а суміш холодоагента із повітрям може… Для безаварійної експлуатації компресорних і холодильних установок необхідно… Компресорні установки є небезпечними, тому що при стисненні повітря від атмосферного тиску до 1 МПа його температура…

Правила безпеки при експлуатації стаціонарного обладнання, що працює під тиском

Для надійної їх експлуатації необхідно: - своєчасно проводити огляди, випробування та профілактичні ремонти; Системи, що працюють під тиском. Правила безпеки:

Правила безпеки при експлуатації балонів

Найчастішими причинами вибухів балонів є: - удари або їх падіння, особливо при високих чи низьких температурах, оскільки… - переповнення балона зрідженим газом без залишення вільного нормованого об’єму (біля 10% від усього об’єму балона); …

Маркування балонів

При зберіганні балонів необхідно їх розміщувати на відстані не менше 1 м від джерел тепла та на відстані не менше 5 м від джерел відкритого полум’я.… Газові балони зберігаються як у спеціальних приміщеннях (складах), так і на… Наповнені балони зберігаються у вертикальному положенні в спеціальних гніздах, клітках або огороджуються бар’єром для…

Правила безпеки при резервуарному зберіганні газів

Газгольдери високого тиску виготовляють циліндричної або сферичної форми об’ємом до 4 тис. м3. Вони належать до посудин, що працюють під тиском.… Для безпечної експлуатації газгольдери покривають фарбою, яка добре відбиває… Газгольдери встановлюють на відкритому повітрі подалі від ліній електропередач, забезпечують блискавкозахистом та…

Правила безпеки при експлуатації газового господарства

Природний газ легший за повітря (густина 0,72 кг/м3) і у випадках витікання може накопичуватися у верхній частині приміщення, а зріджений газ, який… Газопроводи, газорегуляторні пункти і газорегуляторні установки, розташовані… До обслуговування газового обладнання, газопроводів і газорегуляторних установок допускаються особи віком від 18…

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ВИКОНАННІ ВАНТАЖНИХ І ТРАНСПОРТУВАЛЬНИХ РОБІТ

Небезпечні вантажі за характером небезпеки при їх транспортуванні поділяються на 4 групи: 1 – малонебезпечні (плоди, овочі, продукти харчування,… Кодексом законів про працю України встановлені граничні норми піднімання та… для юнаків і дівчат 16-17 років – 7 кг та 14, а для 17-18 літніх – 8 та 16 кг відповідно. Ці норми є обов’язковим…

Правила безпеки при монтажі та експлуатації транспортних машин та транспортних засобів

Для обслуговування транспортерів допускаються особи, які пройшли навчання (відповідний інструктаж) з охорони праці. Перед пуском транспортера в… Усунення виявлених недоліків, регулювання і налагодження вузлів, натяг… Органи управління (рукоятки, кнопки та інше) встановлюють в місцях, які забезпечують добрий нагляд за конвеєром під…

Підіймально-транспортувальні машини, механізми та пристрої. Вимоги безпеки

У більшості випадків, це електрифіковані машини або механізми з ручним приводом – тельфери, талі, підіймальні крани різноманітних типів, підвісні… Талі – це підвісні вантажопідіймальні механізми з ручним або електричним… Механізми з ручним приводом (талі, лебідки, домкрати) для утримування вантажу, що піднімається, повинні мати храпове…

Автонавантажувачі, електронавантажувачі та електрокари. Правила безпеки при їх експлуатації

Піднімати й опускати вантаж дозволяється лише при повній зупинці автонавантажувача. Дрібні штучні вантажі транспортують тільки в спеціальній тарі, яку заповнюють… Особливої обережності потребує транспортування у вузьких проїздах. В нічний час передбачають належне електричне…

Підіймальні пристрої–особливості безпеки при їх експлуатації

Вони експлуатуються, випробовуються і опосвідчуються відповідно до правил та інструкцій, розроблених на підприємствах, яким вони належать. Вантажопідіймальні крани. Безаварійна робота вантажопідіймальних кранів… Кожен вантажопідіймальний кран забезпечується документацією, передбаченою Держстандартом відповідно до технічних умов…

Технічні опосвідчення вантажопідіймальних кранів поділяються на повні та часткові.

Часткові технічні опосвідчення включають огляд крана і його окремих конструктивних елементів та перевірку справності його основних механізмів і… Статичними випробуваннями перевіряються міцність металоконструкцій і стійкість… При динамічних випробуваннях перевіряють працездатність механізмів, що зупиняють хід при крайніх нижніх і верхніх…

Електробезпека

2. Чинники, що впливають на наслідки ураження електричним струмом. 3. Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним… 4. Умови ураження людини електричним струмом. Ураження електричним струмом при дотику або наближенні до струмоведучих…

Особливості електротравматизму.

Електричний струм як чинник небезпеки

Електротравматизм як соціальна категорія характеризується сукупністю електротравм за певний проміжок часу, їх абсолютними і відносними показниками,… Як попередньо зазначалось, електротравми в загальному виробничому травматизмі… Особливістю електротравматизму є також те, що на електроустановки напругою до 1 кВ припадає до 70-80% електротравм зі…

Дія електричного струму на організм людини

Термічна дія струму полягає в нагріванні тканини, випаровуванні вологи, що викликає опіки, обвуглювання тканин та їх розриви парою. Тяжкість… Електролітична дія струму проявляється в розкладі органічної речовини (її… Біологічна дія струму проявляється у подразненні і збуренні живих тканин організму, в тому числі і на клітинному…

Види електротравм

Електричні опіки – найбільш розповсюджені електротравми, біля 85% яких припадає на електромонтерів, що обслуговують електроустановки. Залежно від… Тяжкість ураження при контактних опіках залежить від величини струму та опору… Дугові опіки можуть відбуватися в електроустановках, різних за величиною напруги. При цьому в установках до 6...10 кВ…

Чинники, що впливають на тяжкість ураження електричним струмом

Основні чинники електричного характеру - це величина струму, що проходить крізь людину, напруга, під яку вона потрапляє, та опір її тіла, рід і… Величина струму, що проходить крізь тіло людини, безпосередньо і найбільше… - відчутний струм — викликає при проходженні через організм відчутні подразнення;

Класифікація приміщень за небезпекою електротравм

- без підвищеної небезпеки; - з підвищеною небезпекою; - особливо небезпечні.

Причини електротравм

До технічних причин належать: недосконалість конструкції електроустановки і засобів захисту, допущені недоліки при виготовленні, монтажі і ремонті… До організаційно-технічних причин належать: невиконання вимог чинних… До основних організаційних причин електротравм належать:

Земля як елемент електричної мережі. Напруга кроку

Структурні елементи можливої мережі замикання на землю та послідовність включення цих елементів у мережу залежать від конструктивних особливостей… Земля є специфічним провідником електричного струму - неоднорідним і… Більш детально зупинимось на явищі протікання струму в землі для напівсферичного заземлювача, який знаходиться на…

Фізичні основи електробезпеки

У реальній електричній мережі (повітряній чи кабельній) опір ізоляції проводів відносно землі розподіляється по всій довжині мережі — опорні,… Крім того, два провідники, розділені будь-яким діелектриком, у тому числі і… Відповідно до зазначеного вище, кожна ділянка довжини проводу електромережі, що знаходиться під напругою, крім опору…

Системи засобів і заходів щодо електробезпеки

- система технічних засобів і заходів; - система електрозахисних засобів; - система організаційно-технічних заходів і засобів.

Система електрозахисних засобів

ДНАОП 1.1.10-1.07-01 „Правила експлуатації електрозахисних засобівˮ (в подальшому Правила) – чинний нормативний документ, в якому наведено… Електрозахисні засоби поділяються на ізолювальні (ізолюючі штанги, кліщі,…

Золюючі електрозахисні засоби поділяються на основні і додаткові.

Додаткові електрозахисні засоби навіть у разі дотримання функціонального їх призначення не забезпечують надійного захисту працюючих і застосовуються… У таблицях 18.1 і 18.2 наведений перелік деяких основних і додаткових… Діелектричне взуття Діелектричні килими Ізолюючі підставки Ізолюючі накладки Ізолюючі ковпаки Сигналізатори напруги…

Система організаційно-технічних заходів і засобів

- призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електроустановок (далі — відповідальний за електрогосподарство); - створити і укомплектувати відповідно до потреб електротехнічну службу; - розробити і затвердити посадові інструкції працівників електротехнічної служби та інструкції з безпечного виконання…

Опосвідчення стану безпеки та експертиза електроустановок споживачів

Процедура опосвідчення діючих електроустановок напругою до 220 кВ регламентується ДНАОП 0.00-8.19-99 „Порядок проведення опосвідчення… Опосвідченню, відповідно до вимог ДНАОП 0.00-8.19-99, підлягають всі діючі… Мета опосвідчення електроустановок — перевірка відповідності фактичного стану безпеки електроустановок вимогам чинних…

Складові та загальна схема забезпечення пожежної безпеки

Системи пожежної безпеки – це комплекс організаційних заходів і технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежі та збитків від неї.

Відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 пожежна безпека об’єкта повинна забезпечуватися системою запобігання пожежі, системою протипожежного захисту і системою організаційно-технічних заходів.

Системи пожежної безпеки мають запобігти виникненню пожежі і впливу на людей небезпечних факторів пожежі на необхідному рівні. Потрібний рівень пожежної безпеки людей за допомогою зазначених систем, згідно з ГОСТ 12.1.004-91, не повинен бути меншим за 0,999999 відвернення впливу на кожну людину, а допустимий рівень пожежної небезпеки для людей не може перевищувати 10~6 впливу небезпечних факторів пожежі, що перевищують гранично допустимі значення на рік у розрахунку на кожну людину.

Об’єкти, пожежі на яких можуть призвести до загибелі або масового ураження людей небезпечними факторами пожежі та їх вторинними проявами, а також до значного пошкодження матеріальних цінностей, повинні мати системи пожежної безпеки, що забезпечують мінімально можливу імовірність виникнення пожежі. Конкретні значення такої імовірності визначаються проектувальниками та технологами.

Метою пожежної безпеки об’єкта є попередження виникнення пожежі на визначеному чинними нормативами рівні, а у випадку виникнення пожежі – обмеження її розповсюдження, своєчасне виявлення, гасіння пожежі, захист людей і матеріальних цінностей.

Основними вихідними даними при розробці комплексу технічних і організаційних рішень щодо забезпечення потрібного рівня пожежної безпеки в кожному конкретному випадку є чинна законодавча і нормативно-технічна база з питань пожежної безпеки, вибухопожежонебезпечні властивості матеріалів і речовин, що застосовуються у виробничому циклі, кількість вибухопожежонебезпечних матеріалів і речовин і особливості виробництва. На основі цих вихідних даних визначаються такі критерії вибухопожежонебезпеки об’єкта, як категорії приміщень і будівель за вибуховою і пожежною небезпекою, а також класи вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зон. Саме залежно від категорії приміщень та будівель і класу зон за вибуховою і пожежною небезпекою, відповідно до вимог чинних нормативів, розробляються технічні і організаційні заходи і засоби забезпечення вибухопожежної безпеки об’єкта.

 

Законодавча і нормативно-правова база пожежної безпеки

Згідно з Положенням про порядок розроблення, затвердження, перегляду, скасування та реєстрації нормативних актів з питань пожежної безпеки,… Окрім документів, що увійшли до вищезгаданого реєстру, існує низка нормативних… Основні положення Закону України „Про пожежну безпекуˮ

Процес горіння, його форми та види

Горіння – екзотермічна реакція окислення речовини, яка супроводжується виділенням диму та виникненням полум’я або світінням. Для виникнення горіння необхідна одночасна наявність трьох чинників – горючої… Це – середовище, здатне самостійно горіти після видалення джерела запалювання. Для повного згоряння необхідна…

Показники пожежовибухонебезпеки речовин і матеріалів

Пожежовибухонебезпека речовин та матеріалів – це сукупність властивостей, які характеризують їх схильність до виникнення й поширення горіння,… Негорючі (неспалимі) – речовини та матеріали, нездатні до горіння чи… Важкогорючі (важко спалимі) – речовини та матеріали, що здатні спалахувати, тліти чи обвуглюватись у повітрі від…

Самозаймання

- теплове; - хімічне; - мікробіологічне.

ОЦІНКА ВИБУХОПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕКИ ОБ᾿ЄКТА

Таким чином, методика аналізу вибухопожежонебезпеки зводиться до виявлення і оцінки потенційних та наявних джерел запалювання, умов формування… Необхідність матеріальної оцінки вибухопожежонебезпеки потребує чітких… Детермінований підхід базується на розподілі об’єктів за ступенем вибухопожежонебезпеки на категорії і класи з…

СИСТЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИБУХОПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ОБ’ЄКТА

- попередження вибухів і пожеж; - протипожежного та противибухового захисту; - організаційно-технічних заходів.

Системи забезпечення вибухопожежної безпеки об’єкта .

За способом утворення піни пінні вогнегасники поділяються на хімічні та повітряно-механічні. Заряд хімічно-пінного вогнегасника ВХП-10 складається з кислотної та лужної… Вуглекислотні вогнегасники випускають трьох типів: ВВ-2, ВВ-5 та ВВ-8 (цифри показують місткість балону у літрах). їх…

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Основна література

2. Геврик Є. А. Охорона праці: Навч. посіб. — К., 2003. — 280 с. 3. Геврик Є. О. Забезпечення безпеки праці на виробництві: Конспект лекцій. —… 4. Гетьман В. Перша долікарська допомога в екстремальних ситуаціях. — К.: Охорона праці, 1995. — № 5. — С. 28-32.

Додаткова література

2. ДСанПіН 3.3.6.096-2002 Державні санітарні норми і правила при роботі з джерелами електромагнітних полів 3. ДСН 3.3.6.042-99 Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень. 4. ДСН 3.3.6.037-99 Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку.

Нтернет-ресурси

2. http://www.mon.gov.ua ‑ Офіційний сайт Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. 3. http://www.mns.gov.ua ‑ Офіційний сайт Міністерства надзвичайних… 4. http://www.social.org.ua ‑ Офіційний сайт Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві…

– Конец работы –

Используемые теги: Сучасний, стан, охор, праці, Україні, кордоном0.085

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сучасний стан охорони праці в Україні та за кордоном

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Основи охорони праці. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ
з курсу Основи охорони праці для студентів ф ту Е Кількість годин лекцій...

Розділ 1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ . Основи охорони та безпеки праці
Список скорочень... Розділ МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ...

Загальні ВКАЗІВКИ до РОЗВЯЗАННЯ ЗАДАЧ З ОХОРОНИ ПРАЦІ В ГАЛУЗІ
де коефіцієнт світлопропускання матеріалу... коефіцієнт який враховує втрати світла в рамах світлового прорізу який... коефіцієнт який враховує втрати світла в несучих конструкціях при боковому освітленні...

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ До практичних робіт з дисципліни "Основи охорони праці"
Міністерство освіти і науки молоді та спорту України... Природничо гуманітарний коледж... Закарпатського державного університету...

Розв’язання задач з охорони праці
Розв язання задач з охорони праці В дипломних... Таблиця Варіанти завдань для розрахунку бокового природного освітлення Варіант Вид бокового...

На тему: Аналіз і шляхи підвищення продуктивності праці КУРСОВА РОБОТА з дисципліни “Економіка праці”
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... НАВЧАЛЬНО НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ ВИЩА ШКОЛА ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ...

Програма самостійної роботи з дисципліни Статистика Значення і основні завдання статистики. Сучасна організація статистики в Україні
Рекомендована література Базова Закон України Про внесення змін до Закону України Про державну статистику Відомості Верховної ради України К...

КУРС ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА... КУРС ЛЕКЦІЙ З ДИСЦИПЛІНИ... ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ...

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД... КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ПОЛІТЕХНІЧНИЙ КОЛЕДЖ ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ...

ОСНОВИ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Державний заклад... Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К Д Ушинського...

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам