рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК

ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК - раздел Химия, Міністерство Освіти І Науки України Криворі...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРИВОРІЗЬКИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ХІМІЇ

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

до виконання лабораторної роботи та самостійного вивчення розділу загальної хімії

«ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК»

 

 

для студентів I курсу

всіх спеціальностей

денної та заочної форм навчання

 

Кривий Ріг


Укладачі: Мовчан В.В., Мовчан О.Г., кандидати хім. наук, доценти

 

Вiдповiдальний за випуск: Мовчан В.В.

 

Рецензент: к.х.н., доц. Удовенко О.П.

 

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи та самостійного вивчення розділу хімії «Основні класи неорганічних сполук» для студентів 1 курсу всіх спеціальностей містять основні відомості з класифікації, номенклатури, властивостей, добування та застосування неорганічних сполук, методики виконання дослідів, приклади, а також питання для самоконтролю та задачі для самостійного розв’язування.

 

 

РОЗГЛЯНУТО   на засіданні кафедри хімії СХВАЛЕНО на вченій раді металургійного факультету  
Протокол №   від «___» _______200_ р.   Протокол №   від «____» ________200_ р.

 

 


ЗМІСТ

1.Теоретична частина_ 4

1.1.Оксиди_ 4

1.2.Гідрати оксидів_ 9

1.2.1.Основи 9

1.2.2.Амфотерні гідроксиди_ 10

1.2.3.Кислоти_ 11

1.3.Солі _____________________________________________14

2.Практична частина_ 17

2.1.Лабораторна робота "Основні класи неорганічних сполук"_ _____________________________________________17

3.Домашня підготовка до лабораторної роботи_ 20

3.1.Запитання для самоконтролю_ 20

3.2.Задачі для самоконтролю_ 21

4.Література_ 23


 

Теоретична частина

Хiмiчнi сполуки рiзного якiсного та кiлькiсного складу подiляють на дві великi групи: неорганiчнi сполуки та органiчнi. Складні неорганiчнi сполуки дiлять на основнi та неосновнi класи. До основних класiв неорганiчних сполук вiдносять: оксиди, основи, кислоти та солi.

Взаємозв'язок між найважливішими класами неорганічних речовин ілюструє класична схема (рис.1.1).

Оксиди

Оксидице складні речовини, що складаються з двох елементів один з яких оксиген(кисень) в ступені окиснення -2

У оксидах усі атоми оксигену безпосередньо зв'язані з атомами більш електропозитивних елементів, а співвідношення компонентів відповідає правилам валентності, на відміну від усіх інших сполук елементів з оксигеном (пероксидів, супероксидів, озонідів, субоксидів).

У сполуках оксигену з флуором (фтором) аніоноутворю-вачем є більш електронегативний флуор, тому, наприклад, сполуку OF2 відносять не до оксидів, а до фторидів, у яких ступінь окиснення оксигену +2.

Трапляються кисневi сполуки, якi можна вважати змiшаними оксидами, або ж солями, утвореними металом та кислотою того ж металу у вищому ступенi окиснення, наприклад:

Pb2O3 = PbO·PbO2 = PbPbO3 ; Fe3O4 = FeO·Fe2O3 = Fe(FeO2)2.

При написаннi структурних формул оксидiв необхiдно пам'ятати, що в оксидах, до складу яких входять кiлька атомiв одного і того ж елемента, зв'язок мiж ними здiйснюється через оксиген, наприклад: N2O3 - O=N-O-N=O.

За здатністю утворювати солі розрізняють несолетворні (N2O, NO, CO) та солетворні оксиди. Останні поділяють на кислотні (СО2, N2O5, CrO3), основні (CaO, Na2O, CrO) і амфотерні (ZnO, AI2О3, Сг2О3). В табл.1.1 наведено дані про хімічний характер оксидів залежно від ступеня окиснення елемента, а також формули відповідних гідратів оксидів.

 

 

Рис.1.1. Схема взаємозв`язку між найважливішими класами неорганічних сполук

За сучасною номенклатурою назви оксидів починаються словом "оксид", далі йде назва відповідного елемента в родовому відмінку, а якщо елемент: утворює кілька оксидів, вказують його ступінь окиснення, наприклад, Al2O3 – оксид алюмінію, FeO – оксид феруму(II), Fе2O3 – оксид феруму(ІІІ), Р2О5 – оксид фосфору(V), С12О7 – оксид хлору (VII) і т.д.

Кислотними називають оксиди, яким відповідають кислоти. Утворюють кислотні оксиди, як правило, неметали, а також метали з високим ступенем окиснення (від +5 до +8).

Таблиця 1.1.

Хімічний характер оксидів та відповідних їм форм гідратів оксидів

Ступінь окис-нення еле- мента Фор-мула оксиду Формула кислоти, гідрок-сиду Хімічний характер оксидів  
Основний Амфотерний Кислотний
+1 Е2О Е(ОН) Li, Na, K, Rb, Cs, Fr, Cu*, Ag*, Au*, Tl, Hg* СІ, Вг
+2 Е(ОН)2 Mg, Ca. Sr, Ba, Ra, Cd, Hg*, Eu, Sm, Yb, V, Cr, Mn, Re, Fe, Co,Ni Be, Zn, Cu, Ge, Sn, Pb
+3 Е2О3 Е(ОН)3 ЕО(ОН) Y, La, Ac, Tl, Ce. Gd, Yb, Am, Cm, Bk, Cf, Es, Bi, V, Mn, Re Au, Al, Ga, In, Sc, Sb, Cr, Fe, Ni, Co, Ir, Rh В, N, Р, As
+4 2 Е(ОН)4 ЕО(ОН)2 Th, U, Pu, Am, Cm, Np Ce, Ge, Sn, Pb, Ті, Zr, V, Mn С, Si, S, Se, Те
+5 Е2О5 Е(ОН)5 ЕО(ОН)3 ЕО2(ОН) Pa, Np, Pu Nb, Та N, Р, V, As, Sb
+6 ЕО3 ЕО2(ОН)2 U, Np, Pu, Am S, Se, Те, Сг, Мо, W, Mn*, Re, Fe*, Xe
+7 Е2О7 ЕО3(ОН) СІ, І, Mn, Re
+8 4 ЕО2(ОН)4 Os, Ru, Xe

*) елементи, для яких гідрати оксидів у вільному стані не добуто

 

При взаємодії з основами та основними оксидами кислотні оксиди утворюють солі, причому кислотний оксид входить до кислотного залишку:

СО2 + 2NaOH = Na2CO3 + Н2О; SiO2 + СаО = СаSiO3

СгО3 + 2КОН = К2СrO4 + Н2О ; N2O5 + Na2О = 2NaN03

Р205+ ЗСа(ОН)2 = Са3(Р04)2+ ЗН2О; Mn2O7 + ВаО = Ba(MnO4)2

Більшість кислотних оксидів реагують з водою, утворюючи кислоти:
SO3 + H2O = H2S04; N205 + Н20 = 2HN03 ,

але є оксиди, які з водою безпосередньо не взаємодіють (SiO2, MoO3). Їм відповідають нерозчинні у воді кислоти (H2SiO3, H2MoO4), які можна добути з відповідних солей реакціями обміну.

Якщо будь-яким способом від кислоти відняти воду, лишиться кислотний оксид. Тому кислотні оксиди ще називають ангідридами кислот (зневоднена кислота). На практиці, щоб знати, який ангідрид відповідає тій чи іншій кисневій кислоті, треба подумки відняти від кислоти воду до повного вилучення атомів гідрогену. Якщо ж до оксиду додати воду, знайдемо формулу кислоти, яка йому відповідає. Наприклад, кислотам H2SeO4, H3PO4, НСІО4, Н3ВО3, відповідають ангідриди SeO3, P2O5, C12O7, B2O3, a оксидам SO2, N2O3, V2O5, C12O, CrO3, Мп2О7, відповідають кислоти H2SO3, HNO2, HVO3, HC1O, H2CrO4, HMnO4.

Основним оксидам відповідають основи. Утворюють їх метали з низь­ким ступенем окиснення +1 або +2. Реагуючи з кислотами і кислотними оксидами, основні оксиди утворюють солі:

СuO + 2HNO3 = Сu(NО3)2 + H2O, Ag2O + СгО3 = Ag2CrO4

З водою основні оксиди, як правило, не реагують, за винятком оксидів самих активних металів - лужних і лужноземельних:

Li2O + Н2О = 2LiOH BaO + H2O = Ba(OH)2

Амфотерні оксиди мають властивості як основних, так і кислотних оксидів. Це залежить від того, з чим даний амфотерний оксид реагує - з кислотою (кис­лотним оксидом) чи з лугом (основним оксидом). Амфотерні оксиди утворю­ють теж лише метали, але із ступенем окиснення +3, +4, (іноді +2): BeO, ZnO, АІ2О3, SnО2 та інш.

При вивченні хімічних властивостей амфотерних оксидів інколи труднощі викликають рівняння реакцій взаємодії їх з лугами та основни­ми оксидами. Слід пам'ятати, що обов'зковим продуктом таких реакцій є сіль, а оскільки амфотерний оксид виступає при цьому в ролі кислотного, він входить до кислотного залишку солі. Щоб визначити склад кислотного залишку, треба, як уже говорилося, подумки додати до оксиду воду (на­справді, амфотерні оксиди з водою не реагують) і встановити, яка кислотна форма відповідає даному оксиду. Так, оксиду ZnO відповідає кислотна фор­ма H2ZnО2, у оксиду А12О3 є дві кислотні форми: НА1О2 і Н3А1О3, оксиду SnO2 відповідає кислота Н2SnO3 і т. д.

А12О3+ 2NaOH 2NaAlO2+ Н2О; ZnO + ВаО BaZnO2

Al2O3 + 6NаОН 2Nа3АlOз+ЗН2О; SnO2+K2OK2SnO3

З кислотами та кислотними оксидами амфотерні оксиди реагують як основні:

ZnО + 2НСІ = ZnCl2 + Н2О; А12О3+3SO3Al2(SO4)3
Таким чином, аналізуючи рівняння реакцій за участю оксидів приходимо до висновку, що між собою реагують оксиди, наділені протилежними функціями - кислотною і основною. Внаслідок реакції утворюється тільки сіль. При взаємодії оксидів з кислотою чи основою обов'язковими продуктами реакцій є сіль і вода.

Є кілька загальних способів добування оксидів, які широко застосо­вуються на практиці:

1) найпростіше оксид добути при взаємодії двох простих речовин за реакцією сполучення, але так можна одержати далеко не всі оксиди:

4Al + 3O2 = 2Al2O3 2Mg + O2 = 2MgO

4P + 5O2 = 2P2O5 S + O2 SO2

2) розклад складних кисневмісних речовин при нагріванні: H2SiO3SiO2+H2O NH4NO3N20+2Н20

2Аu(ОН)3 Аu2О3 + ЗН2О СаСОз СаО + СО2

Cu(ОН)2 СuО + Н2О 4HNО2 2HNО3 +NO+ Н2О

3) горіння (окиснення) складних речовин у присутності кисню:

4NH3+502 4NO+6H20; СН4+202С02 +2Н20

2ZnS+3022ZnO+2S02 ; 2NO2 +O3 N2О5 + O2

г) з інших оксидів:

N02 +N0 = N2O3 ; Fе2О3 + C02FеО+C02

 

1.2. Гідрати оксидів

Важливу групу серед складних сполук становлять гідрати оксидів (гідроксиди) – продукти прямої або посередньої взаємодії оксидів з водою. Наприклад, основні оксиди утворюють з водою основні гідроксиди (основи), кислотні оксиди – кислотні гідроксиди (кислоти), а амфотерні оксиди – амфотерні гідроксиди (амфоліти). Склад гідроксидів виражають загальною формулою ЕОm(ОН)n (табл. 1.1) , де m=0…4, а n=1...6 у реально існуючих гідроксидів. Якщо m=0, то гідроксиди Е(ОН)n можуть мати як основний, так і кислотний характер, причому зі збільшенням ступеня окиснення елемента Е основні властивості послаблюються, а кислотні посилюються. Якщо m0, то гідроксиди ЕОm(ОН)n мають винятково кислотні властивості, і зі зростанням m сила кислот зростає.

Основи

За теорією електролітичної дисоціації Арреніуса дооснов належать сполуки, які складаються з катіонів (металів, амонію) і гідроксогруп ОН-, здатних заміщуватись на кислотний залишок, для їх назви ще часто використовують загальний термінгідроксиди: NaOH - гідроксид натрію, NH4OH- гідроксид амонію, Fe(OH)2 - гідроксид феруму (II), Fe(OH)3 - гідроксид феруму (III) і т.д. Основи ділять на розчинні у воді або луги (гідроксиди найбільш активних металів - лужних та лужноземельних) і практично нерозчинні - гідроксиди інших металів.

Носієм основних властивостей у водних розчинах є гідроксильні групи ОН-, які утворюються в процесі розчинення і електролітичної дисоціації вказаних сполук і зумовлюють мильні на дотик властивості розчину, забарвлення індикаторів і характерні хімічні властивості. Завдяки йонному зв'язку розчинні у воді гідроксиди металів (луги) практично повністю дисоціюють на йони і мають високу хімічну активність. Нерозчинні гідроксиди надсилають луже мало ионів ОН-у розчин і тому в хімічному відношенні досить інертні.

Всі без винятку основи взаємодіють з кислотами (реакція нейтралізації), внаслідок чого утворюються сіль і вода:

2NaOH + Н2SiОз = Na2Si03 + 2Н2О

Cu(OH)2 + 2НNО3= Cu(N03)2 + 2Н2О

Крім того, луги взаємодіють з оксидами (кислотними і амфотерними):

Ва(ОН)2 + СО2 = ВаСО3 + Н2О

2КОН+Сr2О3 =2КСrО2 + Н2О

солями, витискуючи нерозчинні у воді й газоподібні продукти:

2NaOH+CuS04=Na2SO4+Cu(OH)2

Ba(OH)2+Na24=2NaOH+BaS04

Ca(OH)2+2NH4Cl =СаС12+2Н20+2NНз↑

Більшість основ, крім гідроксидів лужних металів, при нагріванні розкладаються на відповідний оксид і воду:

2А1(ОН)3 АІ2О3 + ЗН2О; Са(ОН)2СаО + Н2О

Луги добувають при взаємодії металу або його оксиду з водою, а також з солей шляхом обмінних реакцій з іншими лугами:

2Li +2Н2О = 2LiOH + Н2; СаО+Н20=Са(ОН)2

К2СО3 +Са(ОН)2 = 2КОН + СаСО3

Основи, які мають промислове значення (NaOH, KOH), одержують у великих масштабах електролізом водних розчинів їх солей:

2NaCl+2H20 2NaOH + H2+ Cl2

катод анод

1.2.2. Амфотерні гідроксиди

Амфотерні гідроксиди – це гідрати амфотерних оксидів. В залежності від умов вони можуть відщеплювати при дисоціації йони H+ чи ОН-і, як і відповідні амфотерні оксиди, взаємодіють з кислотами і лугами. Але записують їх як основи: Zn(OH)2, AI(OH)3, Sn(OH)4. Коли амфотерний гідроксид взаємодіє з кислотою, проявляється його основна функція:

2Cr(OH)3 + 3H2SO4 = Cr2(SO4)3 + 6H20,

якщо ж до нього додавати луг, проявляється кислотна функція, і метал. що утворив амфотерний гідроксид, входить до складу кислотного залишку:

Сг(ОН)3 + NaOH= Na[Cr(OH)4] - у водному розчині,

Cr(OH)3+NaOHNaCiO2 +2H20 - при нагріванні.

Всі амфотерні гідроксиди металів нерозчинні у воді. Тому добувають їх з відповідних солей, витискуючи лугами. Але розчин лугу треба додавати обережно, невеликими порціями, бо осад гідроксиду, що утворюється, може розчинитися в надлишку лугу:

SnCl4 + 4NaOH=4NaCl + Sn(OH)4

Sn(OH)4+2NaOH= Na2[Sn(OH)6]

При нагріванні амфотерні гідроксиди втрачають воду і перетворюються на відповідні амфотерні оксиди. Ця реакція - необоротна.

Кислоти

Назви безкисневих кислот походять від назв елементів, що їх утворюють, або від міжнародних назв кислотних залишків з закінченням-на: НС1 -… Згідно з правилами IUPAC назви кисневих кислот також походять під міжнародних… - хлорна - сірчана - ванадієва

Практична частина

2.1. Лабораторна робота "Основні класи неорганічних сполук"   Дослiд 1. Добування оксидiв взаємодiєю металу з киснем при нагрiваннi.

Запитання для самоконтролю

1. Який існує взаємозв'язок між найважливішими класами неорганічних сполук? 2. Як поділяють сполуки з оксигеном за складом і властивостями? 3. Що таке оксиди? Які бувають оксиди? Їх номенклатура.

– Конец работы –

Используемые теги: Основні, класи, неорганічних, сполук0.072

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Частина перша вміщує завдання з тем теоретичної частини курсу: КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
Нинішні методичні вказівки вміщують завдання по проведенню поточного контролю... Частина перша вміщує завдання з тем теоретичної частини курсу Кожній темі надано номер і т п Посередині тем...

Тема 1: Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень. Основні поняття та визначення 1. Області застосування та основні задачі цифрової обробки сигналів
Тема Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень Основні поняття та...

Основні поняття системи та моделі. Поняття моделі. Співвідношення між моделлю та системою
Людина постійно моделює оскільки моделі спрощують об єкти і явища... Величезні можливості мають комп ютери для розв язування математичних задач Числовими методами для більшості задач...

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

Розділ І. Фінансовий ринок: сутність і основні риси
Множник ni називається множником коефіцієнтом нарощення суми простих відсотків Його значення завжди більше одиниці... При розрахунку суми простого відсотка у процесі дисконтування вартості...

Тема 1. Основні положення технології будівництва
Визначення технології... Визначення земляного полотна Природні фактори Різновиди робіт у дорожньому будівництві...

Тема 1. Предмет, система і основні поняття навчальної дисципліни «Судоустрій України»
Судоустрій України... тези лекцій для І курсу юридичного факультету... Навчальний рік...

Мета і завдання практики. Основні завдання професійно-педагогічної підготовки
Педагогічна практика призначена для того щоб забезпечити застосування та закріплення теоретичних знань у практичній діяльності стимулювати... Педагогічна практика проводиться на базі загальноосвітніх навчальних закладів...

ТЕМА 1 Основні поняття мови Паскаль
ТЕМА Основні поняття мови Паскаль... Алфавіт мови... Ідентифікатори та правила їх утворення...

0.03
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам