рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

тема к занятию по детской хирургии

тема к занятию по детской хирургии - раздел Медицина, Патологія Жовточної Протоки Жовточний Мішок Поєднаний З Первинною Кишкою Чер...

Патологія жовточної протоки Жовточний мішок поєднаний з первинною кишкою через жовточну протоку, або омфаломезентеріальний (ductus vitelline) проток. Поживні речовини з жовточного мішку поступають до первинної кишки через жовточну протоку до моменту розвитку плацентарного кровообігу, що бере на себе функцію живлення плода.На цьому етапі необхідність в жовточному мішку та його протоці відпадає, і вони облітеруютсья на 5-7 тиждні вагітності. При персистенції жовточної протоки або її частини утворюються: - повна пупкова нориця; - неповна пупкова нориця; - ентерокіста; - дивертикул Меккеля.

Повна пупкова нориця. Патогенез. Повна пупкова нориця виникає при повній персистенції жовточної протоки. Клінічні симптоми: - виділення жидкого калу та газів з здухвинної кишки на поверхню шкіри через пупок; - мацерація шкіри пупка, зловонний запах; - ярко-червону слизову нориці іноді може бачити пролабуючою через пупок.Діагностика: - Візуально та анамнестично – виділення калу та газів через пупок. - Обережне зондування пуговчатим зондом виявляє прямий хід нориці в черевній порожнині. - Рентгенологічно – фістулограма з водорозчинною контрастною речовиною; контрастується нориця та тонкокишкова слизова.

Лікування: оперативне – висікання нориці з наступним ушиттям рани здухвинної кишки.Ускладнення: - флегмона новонароджних; - евагінація нориці; - заворот тонкої кишки навколо нориці, симптоми низької кишкової непрохідності - ятрогенна перфорація нориці при зондуванні. Неповна пупкова нориця Патогенез.

Виникає якщо персистує лише дистальний відділ жовточної протоки (з боку пупка), а проксимальний відділ ( з боку кишки) облітерується. Клінічні симптоми: - виділення тонкокишкового слизу на поверхню шкіри навколо пупка (пов»язано з тим, що нориця повна, і вистлана тонкокишковою слизовою, що продукує слиз); - мацерація шкіри пупка, при вторинному інфікуванні може мути зловонний запах.Діагностика: - візуально та анамнестично – слизоподібні виділення з пупка, «мокнущий пупок». - При зондуванні зонд зустрічає препону і не проходить більше 1-2 см. - При фістулограмі контраст виходить назовні та не проходить до кишки Лікування: - спочатку консервативне, можливе в поліклінічних умовах.

Полягає в обробці слизової нориці розчином нітрату срібла або марганцевокислого калію з метою нанесення опіку та рубцювання слизової. Маніпуляція проводиться 2-3 рази на тиждень, 2-3 тиждня. - При невдалому консервативному лікуванні норицю видаляють оперативним шляхом.Ускладнення: - флегмона новонароджених; - мастит новонароджених; - у віддаленому періоді – синдром портальної гіпертензії (через 8-10 років). Ентерокіста Патогенез.

Утворюється, якщо жовточна протока облітерувалася як з боку передньої черевної стінки, так і з боку здухвинної кишки, але персистує посередині її. Оскільки жовточна протока вистлана кишковою слизовою, слиз, що накоплюється, розтягує персистуючий сегмент протоки та утворює ентерокісту. Клінічні симптоми: - як правило, відсутні до моменту ускладнення - діти можуть поступати з попереднім діагнозом «пухлина черевної порожнини». Діагностика: - пальпаторно – плотно-еластичне пухлиноподібне утворення черевної порожнини - при УЗД можна розрізнити кістозне або солідне утворення.

Ускладнення: - нагноєння ентерокісти; - заворот тонкої кишки навколо ентерокісти. Меккелев дивертикул. Історія. Перше описання Меккелева дивертикула належить Фабріциусу Гільданусу в 1598 році. Потім про Меккелев дивертикул повідомив Рийш з Лейдена в 1701 і в 1745 р Літтре повідомив про присутність дивертикулу в грижовому мішку. Анатом Йоханн Фрідерік Меккель в 1809 визначив природу дивертикула як омфаломезентеріальний проток і підкреслив цю анатомічну аномалію як потенційну причину хвороби.

В 1815 Грамен описав Меккелев дивертикул, що протікає як аппендицит. Кеттнер в 1898 першим описав тонкокишкову непрохідність, що була спричинена Меккелевим дивертикулом.Зальцер в 1904 році першим знайшов ектопію слизової в дивертикулі. Частота.

Меккелев дивертикул - начастіша врожена аномалія ЖКТ. Частота Меккелева дивертикула становить 2,2% . Асимптоматичний дивертикул знаходять з однаковою частотою у чоловіків та жінок; запалення частіще зустрічається у чоловіків (4:1). Ембріологія. Меккелев дивертикул - найчастіший з залишків жовточної протоки.Може існувати на всьому протязі і бути фіксованим до передньої черевної стінки. Меккелев дивертикул може бути фіксованим до передньої черевної стінки фіброзним тяжем, що утворився завдяки облітерації дистальной порції жовточної протоки, при збереженні проксимальної, що прилягає до здухвинної кишки.

Анатомія та гістологія. Меккелев дивертикул - це істинний дивертикул, в якому наявні всі шари нормальної кишечної стінки. Він виходить з антимезетеріального краю здухвинної кишки, зазвичай на протязі 100 см від ілеоцекального кута, діаметром часто подібним до діамеру здухвинної кишки.Кровопостачання - від парних омфаломезентеріальних артерій, які походять від аорти.

Гетеротопна слизову знаходять у 15% паціентів без симптомів і у 54% з симптомами запалення. Частіше за все в дивертикулі знаходять шлункову слизову - у 65-90% паціентів. Панкреатичну тканину знаходять у 5% паціентів з Меккелевим дивертикулом, при цьому можна знайти також і шлункову слизову. Рідкий варіант “гігантського” Меккелева дивертикула іноді називають дисгенезією здухвинної кишки.Це вада розвитку термінального відділу здухвинної кишки з сегментарним або мішкоподібним розширенням.

Симптомами є кишкова непрохідність та рецидивний біль в животі. Ці гігантські дивертикули можуть спричинювати симптоми хронічної або гострої непрохідності. Грижа Літтре – це пахвинна грижа, яка містить Меккелев дивертикул. Патогенез.Щодо Меккелева дивертикула існує правило “двох”: частота 2%, 2 типи гетеротопічної слизової (шлункова та панкреатична), розташований на відстані 60-100 см від ілеоцекального кута (2 футіи), біля 2 см в діаметрі, зазвичай проявляється до 2 років. Симптоми настають перш за все внаслідок кровотечі, непрохідності, або запалення. Більшість Меккелевих дивертикулів клінічно не проявляються.

Ті, що проявляються, можуть давати симптоми, подібні на такі інших захворювань; цей діагноз часто є діагнозом виключення і вимагає вистокої ступені підозри на наявність запалення Меккелева дивертикула.При прояві симптомів показана резекція. Якщо симптомів нема, і дивертикул був знайдений раптово, залишаеться неясним, видаляти його чи ні. Співіснуючі аномалії. Повідомляється про збільшення частоти Меккелева дивертикула при атрезії стравоходу (в шість разів), атрезії анусу (в п”ять разів), а також при неврологічних та серцево-судинних вадах.

При омфалоцеле невеликих розмірів також частіше зустрічається Меккелев дивертикул. (29). Повідомляеться про збільшену частоту Меккелева дивертикула у паціентів з хворобою Крона. В дослідженнях 294 паціентів, які були оперовані з приводу хвороби Крона, частота Меккелева дивертикула була в два-три тази вищою за загальну.

Клінічні симптоми.Біля половини дітей з симптоматичним Меккелевим дивертикулом є молодшими за 2 роки. Симптоми зазвичай спричинюються наявністю гетеротопічної слизової, кровотечею, запаленням або персистуванням омфаломезентеріального протоку, фіксованого до черевної стінки ( кишкова непрохідність). Найчастіими симптомами Меккелева дивертикула є: - кишкова кровотеча з нижніх відділів кишечника, - кишкова непрохідність (зазвичай внаслідок інвагінації або завороту), - дивертикуліт. Меккелев дивертикул може проявитися і в дорослому віці; тут домінують симптоми обструкції та запалення. Радіологічне дослідження Сканування з технеціем 99m є корисним для віднайдення шлункової слизової. Чутливість методу – 85%, специфічність – 95%, точність – 90%. (36). Суперселективна ангіографія a. vitellina може показувати подовжену артерію (яка походить від дистальної здухвинної артерії) зі звивистими судинами на дистальному кінці. У паціентів з ектопічною слизовою шлунка будуть прокрашені плотно розташовані капіляри. Дігітальна субтракційна ангіографія успішно використовувалася для діагностики Меккелева дивертикула (1). Helicobacter pylori рідко знаходили в ектопічній слизовій Меккелева дивертикула.

Ця бактерія відіграє важливу роль в запаленні де-інде, але не при запаленні та кровотечі Меккелева дивертикула.

Це можна пояснити токсичністю жовчних солей щодо Helicobacter pylori. Лікування.Якщо Меккелев дивертикул вперше проявляється кровотечею, то в ньому практично завжди є шлункова слизова.

Часто знаходять виразку на границі слизової здухвинної кишки та гетеротопної шлункової слизової, але виразка може локалізуватися в гетеротопній слизовій або в нормальній здухвинній кишці на стороні брижів, тобто на стороні, протилежній дивертикулу.Оскільки кровотеча з Меккелева дивертикула має тенденцію до епізодичності та часто самостійно припиняється, то планову операцію можна відкласти до стабілізації стану паціента. Лікування починається з консервативної терапії, що включає: - Блокатори протонової помпи, Н2-блокатори - гемостатичну терапію - інфузійну терапію - можливе переливання препаратів крові. Хірургічна ревізія черевної порожнини може стати необхідною у дитини з кровотечею з нижніх відділів шлунково-кишкового тракта, навіть якщо доопераційне дослідження, включаючи сканування, не підтвердило діагноз.

Ускладнення дивертикула Меккеля - Кровотеча: клініка та діагностика.Часто першим симптомом Меккелева дивертикула є безболісна кишкова кровотеча, зазвичай у дітей до 5 років. Нижня кишкова кровотеча може проявлятися або меленою (чорний, смоляний стул), або відходженням ярко червоної крові через пряму кишку (гематочезія). І хоча відходження червоної крові є звичайним першим симтомом дивертикулярної кровотечі, кровотеча з Меккелева дивертикула різниться і за кількістю, і за характером.

Зазвичай вона безболісна, часто епізодична, і іноді массивна.Виразки часто дуже малі і можуть бути знайдені тільки патогістологом.

У дитини кровотеча з нижніх відділів кишечника може свідчити про захворювання згортувальної системи крові, артеріовенозну мальформацію, хворобу Крона, подвоєння кишечника.Скрита кровотеча з анемією – нечасто зустрічається при Меккелевом дивертикулі. - Кишкова непрохідність. Меккелев дивертикул може спричинювати кишкову непрохідність декількома шляхами Найчастішими механізмами кишкової непрохідності є інвагінація та шнуроподібні залишки жовточної протоки. Діагноз Меккелева дивертикула рідко виставляється передопераційно як причина кишкової непрохідності. Інвагінація. Інвагінація у старших дітей та дорослих часто викликається анатомічною причиною.

Одніею з частих причин є Меккелев дивертикул . Удітей симптоми інвагінації включають рвоту, перистальтичний біль в животі, кров в стулі, пальпується інвагінат, і все це приводить до дегідратації. Як правило, консервативна дезінвагінація неєфективна, і проводиться хірургічне лікування – дезінвагінація та видалення Меккелева дивертикула.

Заворот кишечнику. Може виникати у зв”язку з декількома механізмами. Персистуючі залишки судин або протоку від кишки або дивертикула до пупка можуть спричинювати перекрут, перегиб кишки або утворення грижі. Довгий дивертикул навіть може зав“язатися в вузол, призводячи до непрохідності. Мезодивертикулярні тяжі від верхівки дивертикула до брижі можуть приводити до того, що петлі кишки потрапляють під них, що призводить до непрохідності, ішемії та гангрени.Ці тяжі е залишками судин ембріологічної циркуляції, і кровопостачають дивертикул.

Дооперативна підготовка включає гідратацію, коррекцію водно-сольового балансу, декомпресію назогастральним зондом, антибіотики (особливо якщо підозрюється странгуляція). У паціентів з швидко відновлюючимися вказанними параметрами операція проводиться через годину або дві. У дітей з глибокими метаболічними розладами, операція проводиться після інтенсивної терапії , або коли подальше покращення не передбачується – в усіх випадках, напротязі 4-5 годин.

Виконується поперечний верхній розтин. Методом вибору є резекція дивертикула та кишки,якщо її ураження незворотне. Зазавичай можливий первинний анастомоз. - Запалення Меккелева дивертикула. Паціенти з запаленням Меккелева дивертикула звичайно поступають з клінікою аппендициту. Зазвичай розвиваеться пептичнм виразка.Хоча шлункова слизова зазвичай знаходиться в дивертикулі, гетеротопна панкреатична тканина також збільшує ризик запалення та інвагінації. Внаслідок запалення може розвинутися перфорація. У дитини може розвинутися або дифузний перитоніт або локалізований абсцесс. При запаленні лікування полягає в резекції або Меккелева дивертикула , або Меккелева дивертикула та кишки.

Зазавичай можливий первинний анастомоз.Рідко стан дитин настільки важкий, що необхідно накладання стоми. - Обструкція Меккелева дивертикула інорідними тілами. Повідомляється про фекаліти в Меккелевім дивертикулі, обструкцію глистами (аскаридами та шистосомами). - Первинний рак ЖКТ спорадично повідомляється у паціентів з Меккелевим дивертикулом.

Повідомляється про карциноїдну пухлину, саркому, лімфому, аденокарціному, лейоміому при Меккелевім дивертикулі. Карциноїдні пухлини найчастіші пухлини, що їх знаходять в Меккелевім дивертикулі. Вони подібні до аппендикулярних, зазвичай невеликого розміру, з асимптоматичним перебігом, виникають поодиноко. Однак карциноїди Меккелева дивертикула імунофенотипічно та біологічно більш подібні до єюно-ілеальних карцином, що обладають більшим потенціалом до метастазування, ніж аппендикулярні карциноїди. Часто при карциноїді Меккелева дивертикула знаходять і другий первинний рак. Лікуванням вибору є резекція сегменту здухвинної кишки та її брижі. Метастази і навіть карциноїдний сидром все ж можуть спостерігатися. Рекомендується агресивне хірургічне лікування при пухлинах більших за 5 см. До 1992 року, було повідомлено про 104 випадки карциноїда Меккелева дивертикула. (28). Середній вік паціентів був 56 років, подібний до віку паціентів з карциноїдом здухвинної кишки.

Пухлини, більші за 5 см пов»язані з значно збільшеним ризиком метастазів. На час перших симптомів, більшість карциноїдних пухлин вже метастазували. Хірургічне лікування.

Доступ – по МакБурнею, оскільки практино завжди передопераційний діагноз виставляється як «гострий аппендицит». При наявності гнійного перітоніту, але при цьому незміненного апендиксу, необхідно відшукати причину гнійного процесу в черевній порожнині. Для цього проводиться ревізія здухвинної кишки на 1м від ілеоцекального кута. При виявленні Меккелева дивертикула показано його видалення. Якщо дивертикул має вузьку основу, він видаляється, а рана на кишці ущивається. Якщо дивертикул Меккеля має широку основу, показана кліновидна резекція несучої його петлі, оскільки в цих умовах можливе існування ектопії шлункової слизової на брижжовому краї, як і на власне дивертикулі. При видаленні дивертикула на широкій основі без кліновидної резекції кишки можливий рецидив кровотечі або запалення за рахунок залишеної ектопованої тканини. Результати.

Найчастіше ускладнення дивертикулектомії – спайкова кишкова непрохідність, що виникає у 5-10% паціентів. Рівень смертності при плановій дивертикулектомії при відсутності симптомів має наближатися до нуля. Повідомляється смертність від ускладнень Меккелева дивертикула від 1 до 10%. Вроджені вади пупка.

У 5-10% паціентів з Меккелевим дивертикулом поступають з вродженими вадами пупка.

Зовнішні, вистлані епітелієм кисти пуповини зістрічаються рідко, і їх можна бачити при народженні. Незалежно від кишки також можуть бути і інші аномалії. До хірурга часто такі діти потрапляють і зв”язку з поліпом пупка у новонародженого.Більшість поліпів пупка не пов”язані з внутрішньочеревинними аномаліями , і в цих випадках досить локального лікування ( накладання лігатури або нітрата срібла). Якщо через одну-дві обробки поліп не зменшується, або в анамнезі є вказання на виходження рідини з або норицю, необхідне більш агресивне лікування. “Поліп” насправді може бути персистуючою кишковою слизовою.

Фістулографія подтвердить анатомію в цій області. При наявності омфалоілеальної фістули показана резекція нориці до кишки. Виділення полегшується, якщо встановити катетер в норицю.Пупок може мати вигляд ілеостоми, оскільки є пролапс слизової назовні . Пролапс слизової великого ступеня може приводити до кишкової непрохідності і погіршувати кровопостачання кишки.

Пупковий кінець нориці відсікають і виділяють до кишки. Будь-яке прикріплення до кишки повинно бути ретельно видалено.

– Конец работы –

Используемые теги: Тема, занятию, детской, хирургии0.076

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: тема к занятию по детской хирургии

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

тема к занятию по детской хирургии
Подавление роста слепой кишки ведет к гипоплазии аппендикса или его агенезии. Известны случаи удвоения аппендикса. Основание аппендикса… В 30% конец аппендикса расположен в тазу, в 65% - ретроцекально, в 5% -… Их количество в возрасте 12-20 лет увеличивается до 200, а потом резко уменьшается после 30 лет, и только следы…

тема6 к занятию по детской хирургии
Капиллярной гемангиома. Гистологическая структура характеризуется наличием компактных пластов мелких капиллярного типа сосудов, тесно прилегающих… Иногда межполостные перегородки разрываются с формированием сосочкоподобных… Последние в опухолевых клетках представлены в гораздо большем количестве, чем в эндотелиальных клетках нормальных…

тема4 к занятию по детской хирургии
Задержка на такой стадии приводит к формированию пуповинной грыжи. Клиника и диагностика.Омфалоцеле Гастрошизис Локализация Пупочное кольцо… Лечение больных хирургическое, и осуществляется только после подготовки в… Если потребность нормальных новорожденных в жидкости составляет 60-80 мл/кг/день, то потребность детей с омфалоцеле…

тема3 к занятию по детской хирургии
Нижняя (преимущественно будущая толстая кишка) проходит путь снизу налево через верх вправо, в нормальное положение толстой кишки у взрослого.… Такая пуповинная грыжа развивается в норме у каждого ребенка. Поворот кишки… Поскольку брызжейка тонкая и длинная, возможен заворот кишки. Задержка на втором периоде поворота приводит к синдрому…

тема5 к занятию по детской хирургии
У більшості дітей анатомічної причини інвагінації не знаходять.Післяопераційна інвагінація описана після багатьох операцій, її важко діагностувати,… Апендикс та сліпа кишка може бути голівкою інвагінату. Тільки у 2-8% дітей до… У дітей з муковісцидозом може бути рецидив інвагінації , хоча може настати і спонтанна дезінвагінація . Посіви, взяті…

Теоретический раздел → Курс лекций → Раздел 1. Информация и информатика. → Тема 1. Понятие информации → Тема 1. Лекция
Сигналы и данные Данные и методы Понятие об информации Кодирование данных двоичным кодом Единицы представления данных Понятия о... Теоретический раздел Курс лекций Раздел...

Детской челюстно-лицевой хирургии и имплантологии
Харьковский национальный медицинский университет... Кафедра стоматологии детского возраста... Детской челюстно лицевой хирургии и имплантологии...

Пути предупреждения и преодоления детской агрессии у воспитанников детского дома
Двое мальчиков устроили драку, девочка жалуется на одноклассницу за обидное прозвище, которым та ее называет, то кто-то демонстрирует дерзкое… Они нуждаются в соответствующей реакции со стороны взрослых, и необходимо… Только при этом условии можно надеяться на преодоление нежелательных проявлений поведения.

Знакомство с общими сведениями по изучаемой теме, тем самым происходит погружение в проблему предстоящего проекта
SubjectSimple сабджъектсимпл стоит на следующей ступени по сложности по сравнению с трежахантом здесь так же содержаться ссылки на текстовые и... Webquest веквест от англ интернет проект это самый сложный тип учебных... Знакомство с общими сведениями по изучаемой теме тем самым происходит погружение в проблему предстоящего проекта...

Детской челюстно-лицевой хирургии и имплантологии
Харьковский национальный медицинский университет... Кафедра стоматологии детского возраста... детской челюстно лицевой хирургии и имплантологии...

0.037
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Готовимся к занятию в детском саду Широко используются различные формы занятий с увлечением , насыщенныеиграми и самостоятельными творческимиделами. Все это, безусловно, делает… Самое важное при этом признаниесамобытности и уникальности каждого малыша. При… В процессеобщения на занятия происходит не только одностороннее воздействие педагога наребенка, но и обратный процесс.…
  • Ангиология в детской хирургии Подразделения сосудистых дисплазий Ё По источнику. Лимфатические сосуды ЛД , вены ВД , артерии и капилляры АД . Ё По сочетанию. Одна-две-три… Регрессирующие, прогрессирующие, стабильные. Ё По клиническим проявлениям… Крупные кисты гигромы могут затруднять дыхание. Распространяясь на переднюю поверхность позвоночника, пищевада,…
  • План лекции на тему: История хирургии. Хирургия и хирургические заболевания Тема лекции введение История хирургии... Хирургия и хирургические заболевания... Некоторые вопросы истории...
  • Детская периодика и критика в истории детской литературы Одни из них выходили десятилетиями, другие прекращали свое существование на первой книжке.Прежде всего это было вызвано тем, что издателям не… К сожалению, в изучении дореволюционной детской журналистики у нас сделано… Цель предложенной работы – проследить историю детской периодики и критики с самого зарождения и выделить тенденции ее…
  • Методические указания для студентов к практическому занятию № 6. Тема: Морфология простейших Тема Морфология простейших Цель Изучение морфологии патогенных простейших в препаратах из патологического... Краткие методические указания к работе на практическом занятии... В начале занятия проводится проверка уровня подготовки студентов к занятию...