рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ZA GOMEPSIS

ZA GOMEPSIS - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005     Lovec Sedí Smutný, Oči M&a...

 

 

Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Pořád o něm musím přemýšlet….byl tak živý. Gomepsis je v něm strašidlo, je to běs rozměrů bouře. Zaplňuje celou oblohu a má sílu té nejstrašnější bouře s mraky hrozivě nízko, které se táhnou od obzoru k obzoru. Utíkám před ní se svými přáteli a ona je kolem mě a mluví na nás, je všude v těch mracích, je strašná.“

,,A co si o tom myslíš?“

,,Duchové mi prozradili její skutečnou tvář, prozradili mi, kdo je. Já jsem chtěl dívku jemnou, milou a pracovitou, veselou a usměvavou. Tohle je však příšera!“

,,Tady máš, chlapče, nádobu a ta musí mít dvě strany. Vnitřní udrží vodu jako tělo život. I nádoba však musí být pevná a odolná, aby obstála, sloužila nám a krášlila náš stan.

 

V životě, abychom uhájili to podstatné, musíme mít také místo, které nás činí odolnými, pevnými a spolehlivými. Je to jednota opaků, která je tajemstvím života. Záleží jen na tobě, zda v ní budeš probouzet tu nebo onu stránku. Žádná žena, žádný člověk nemůže být jen stále milý, usměvavý, příjemný a kamarádský. Jsou chvíle, kdy musí říct... Dost! Ne! Kdy se musí bránit, kdy musí stát pevně a musí být odvážný a bojovný. Ten sen je o tom, že vidíš lidi kolem jako dítě, vidíš je tak, jak je chceš vidět. Ale přijmi i jejich druhou stranu.

Dospěj a dívej se naopak na ty dospělé jako na děti. Vždyť jaké jsou děti? Jsou vzdorovité, paličaté umíněné, rozmazlené, bázlivé a úzkostné, důvěřivé a žijí ve svých vysněných světech. Není v tomto rozdílu mezi dětmi a dospělými.“

,,Mám strach z toho, co říkáš, dědečku.“ ,,Mám strach z opaků, z toho, že se najednou někdo laskavý otočí a bude napořád někým zlým, bezcitným, bez srdce, bez lítosti, bez odpuštění, bez lásky a bude ubližovat a ubližovat a bude mu to dělat dobře, bude se mstít za všechno, co jsem udělal nechtěně, za všechno, za co se stydím, za všechno, co bych chtěl změnit a za co prosím o odpuštění. A protože bude znát moje slabá místa, bude mě přesně do nich zraňovat.“

 

Dědeček seděl a poslouchal vnukova slova. Chvíli bylo ticho.

 

,,Když ty chvíle nastanou, jediné co můžeš dělat, je jít za láskou a mít víru v lásku. To jediné má na světě cenu. Kdybychom ztratili víru v lásku, naše těla by nás držela pohromadě asi tak, jako deky mrtvého. Byl by jen ploužícím se mrtvým stínem, zdánlivě upomínajícím život. Pros Velkého Ducha o Dar lásky pro sebe a svou dívku. Pros o ten dar. To je jediné, co má smysl. Pak se věci mohou změnit k dobru.“

 

 

Lovec a děd pak seděli spolu ještě dlouho. A teprve za hodně dlouho se dědeček narovnal, přinesl si čaj, nabídl březovou naběračku i Lovci a pak oba popíjeli a dědeček mu dovyprávěl výsledek svých nočních úvah ohledně zmizení Gomepsis.

 

,,Ten tvůj povedený přítel se rozhodl, že Gomepsis vyláká na dalekou cestu na jih a během té cesty pak už uvidí, co s ní dál,“ pravil děd zádumčivě.

,,A jak ji vylákal?“

,, Řekl nejspíše, že se ti stalo něco zlého, že jsi zraněný nebo nemocný, nemůžeš chodit a jestli tě chce tvá dívka ještě vidět živého, měla by si pospíšit a okamžitě se s ním vydat nazpět. Něco ve smyslu... Lovec mě posílá, abych tě k němu přivedl. Nebo... když jsem jej viděl naposledy, ani mluvit nemohl. Nevím jestli jej najdeme ještě živého. To by skutečně mohlo tu dívku přesvědčit, aby jej okamžitě následovala.“

,,Proto se milý vnuku ještě dnes se všemi rozluč, zvláště s rodiči a sourozenci, vezmi zásoby sušeného a uzeného masa, lůj na topení a pusť se na jih za nimi. Jeď přímo na jihozápad, oni se tam budou stáčet až za čas. Určitě se snažil alespoň ze začátku sledovat obvyklou trasu, po které by ses vracel. To aby nevzbudil podezření. Až mu po čase bude Gomepsis důvěřovat, pak by to nějak zaonačil. Určitě se bude chtít vyhnout území, kde tě falešně obvinil. Nemohl si být jist, jak to s tebou dopadne a on sází na jistotu. Pak zamíří někam cestou k Pyrenejím. Nevím, jestli až za ně, ale myslím si, že ne. Určitě se s Kanahovým synem znal a měli oba společnou cestu a společný osud, ale ne tak úplně. Tento vykutálenec byl nejspíš vyhnán ze své domovské osady a nejinak tomu bylo i v daleké cizině a tak bloudil a hledal, koho by napálil dál. Chodí s očima otevřenýma a dovede se skvěle přetvařovat. Týdny či měsíce nepoznáš, že si hraje vlastní koncert.“

 

 

Lovec si nanosil věci, nakrmil vlčky, zkontroloval sáně a veškerou výbavu. Měl pro Gomepsis i dárek, malý vak se skládacím lukem. Ten mu zůstal. Asi nikdo netušil, že by se luk mohl tak zmenšit, a že by šípy mohly být tak krátké. Zalezl si pod kožešiny, před cestou je třeba se ještě pomodlit a teď už zbývá jen usnout.

 

Jindy Lovec ráno vstával ještě za tmy, plný nedočkavosti, teď ho nemohl dědeček probudit. Otevřel oči a vůbec nevěděl, co se děje. Vlasy měl propocené, přilepené k hlavě, tělo v jednom ohni. Dědeček se na vnuka starostlivě podíval a pak přiložil do ohniště vrbové proutí. V záři vydatného ohně si všiml, jak má Lovec červené oči a tváře a vyhlíží velmi nezdravě. Sáhl mu na čelo. ,,No, jak to vypadá, je čas pro čaj z březové kůry. Záchranná výprava se odkládá.“ Bylo jasné, že Lovcův zcela vyčerpaný organismus je stále ještě oslaben a potřebuje čas na regeneraci. Těch pár dní, kdy se ještě snažil zásobit na cestu a jezdil po okolí, aby si zajistil potřebné věci, bylo jen přiléváním oleje do ohně.

Drobotina, kterou měl dědeček v chatě, tvrdila, že Lovec spal nepřetržitě víc jak celý den a noc. Pak se probudil a jen pozvolna nabíral síly. Teprve po týdnu, když ho dědeček ráno vzbudil, Lovec opravdu vstal a šel zapřáhnout psy. A tentokrát nepojede sám. Jeho mladší bratranec přijel s hromadou psů a proviantu. Oba v krátkém čase přemístili zásoby na delší sáně, nasedli a ohromná smečka vlčků se rozběhla k jihu. Tentokrát Lovce vyprovodili nejen všichni z dědečkova stanu, ale i celý tábor.

 

Jeli nyní zasněženou krajinou a jakmile narazili na stopy někoho, kdo mířil zhruba jejich směrem, začali stupu sledovat a snažili se jejich majitele dostihnout, aby se jej vyptali na Gomepsis a jejího průvodce. Takových setkání nebylo zatím mnoho, vlastně narazili na čtyři či pět lidských stop a z toho jen dvoje šly tím správným směrem.

Cesta první den neuvěřitelně rychle ubíhala, oba muži znali svou práci perfektně, i když Lovcův bratranec byl na práci s vlčky přímo specialista. Zatímco Lovci stačí tak jeden vlček jako společník na lovu, jeho bratranec s potěšením velel smečce jako koncertní mistr celému orchestru.

Měli v plánu, že společně zajedou tak daleko, jak to sněžná cesta dovolí a pak se bratranec vrátí zpět domů a Lovec bude sám pokračovat po svých.

 

 

Lovec jel se svým bratrancem na saních plné tři týdny. Vlčci táhli zásoby masa pro sebe i potraviny pro oba muže a také přikrývky a malé rukávovité stany. Protože Slunce bylo na obloze proměněno v rozplizlý, svítící kotouč v mléčném koktejlu mračného hávu, dalo se stále dobře orientovat. Podle postavení Slunce muži odhadovali čas a směr výpravy. Každý den si svůj odhad mohli překalibrovat v poledne, kdy Slunce dosáhlo nejvyššího místa na obloze. To se to panečku cestovalo. Vlčkům se nohy jen míhaly, vodní toky neznamenaly překážek. Byly zamrzlé a silný led je dobře držel. Dokud bude sníh, jejich sáně je mohou dovézt velmi daleko. Nemuseli tak jet až k Mamutí řece, ale podél ní mohli směřovat přímo na jih k Veliké řece. Ta teče od západu napříč Evropou. Ještě nějaký den se dalo jet i po vrstvě sněhu na zmrzlém krunýři Veliké řeky. To bylo důležité aby neztratili směr, protože v tu dobu šedá mračna zaclonila oblohu a nebylo možné najít slunce a zorientovat se. Při prvním, sebemenším náznaku nepevnosti ledu okamžitě muži sjeli z řeky a pokračovali podél ní. V této době byla Evropa tvořená hlavně tundrou, stepí a lesostepí, terén byl proto dobře průchozí a když jste ještě našli nějakou tu stezku zvěře, měli jste o pohodlné cestování vystaráno.

Tady však mužům nešlo jen o to, projet na západ, ale najít a dohonit Gomepsis, kterou zřejmě velmi podvodně vylákal někdejší Lovcův spolucestující na pouť směrem k Pyrenejskému poloostrovu. Ale ti dva jsou touto dobou ještě tisíce kilometrů daleko. Lovec se svým bratrancem teď spoléhají na to, že jsou dobře vybaveni a jako muži mají výdrž a tedy přirozeně navrch nad pronásledovanou dvojicí. Byl si jist, že je brzy dostihnou. Lovec si neuvědomoval vyčerpanost svého těla po dlouhé cestě. Zapomněl, že se zdržuje hledáním stop a také zodpovědnost za mladšího bratrance mu svazuje ruce. Musí ho včas propustit, aby jej nevystavil nebezpečí uváznutí při tání sněhu. Zapomněl dokonce i na to, že jeho vlčci musí táhnout mnohem těžší náklad, než je lehká a křehčí Gomepsis. Lovec musí často sesedat a běžet vedle sání, nebo je do kopců i tlačit, zatímco Gomepsis vlčci vytáhnou sami snadno a rychle. I Šprýmař byl drobnější postavy s dlouhýma nohama a pažemi a ani on neměl zapotřebí často skákat dolů ze saní a tlačit je.

Výsledkem bylo, že sáně Gomepsis a Šprýmaře každý den ujely dál a vzdálenost mezi oběma dvojicemi se rychle prodlužovala o několik dalších dnů.

Nepomohlo ani to, že Lovec se hnal za svou láskou. Bohužel i Gomepsis dávala své cestě křídla. Poháněla ji tatáž láska, tentýž cit.

Již je to téměř 20 dní, co Lovec pronásleduje svou dívku. Den za dnem se za ní žene, vyměňuje vlčky v zápřahu za sáně, šplhá na vršek saní, aby z výšky sledoval staré stopy saní v krajině, balancujíc na vrcholku konstrukce lyžin, udržuje u toho bravurně rovnováhu. Přes cestu jim přebíhají ohromná stáda koní, které se stěhují za příslibem zelených pastvin někam k jihu. Jejich dlouhá zimní srst jim vlaje ve větru na všechny strany a kratičká, stojatá hříva ukončuje obtékání kolem krku proudícího vzduchu, stejně jako konec odtokové lišty na křídle letadla. Hnědorezavé či okrové letní zbarvení koní koncem léta vystřídaly světlejší, zimní barvy. Někdy mají koně barvu špinavého, zažloutlého sněhu. Jejich lov je pak velmi obtížný, protože splývají s krajinou. Ale jakmile slunce se sklonilo k západu a nasvětlilo koně zezadu, jejich těla ztmavla a byla jasně zřetelná a čitelná v tom kontrastu tónů. Tmavá proti světlé.

Muži míjeli i zbytky hostin, kdy lvi nebo vlci strhli koně, soby nebo tury a jejich zmrzlé zbytky roztrhaných těl zde ležely jako nepřehlédnutelná mementa životního koloběhu všedních událostí.

Někdy se i Lovec otřepal při pohledu na zle zřízené tvory. Jinde již na úlovcích paběrkovaly hyeny či lvi a snažili se do sebe hltavě dostat vše, co se dalo ještě zkonzumovat. Nad mrchožroutskými lvy měly v tomto ohledu navrch hyeny, protože jejich chrup byl nesrovnatelně výkonnější a žaludeční šťávy silnější, připravené rozpustit každou pozřenou kost.

Nějaký chudák zde vypustil Duši na cestě, snad na lovu. Také jeho kosti byly rozmetány po okolí, jen zbytky oděvu a znalost lidské anatomie umožňovala Lovci rozeznat skutečnou podstatu hrůzného nálezu. Muži procházeli okolí a do prázdného pytle se snažili sesbírat to, co z nešťastníka zbylo. Bratranec dokonce nalezl pod hustým keřem zakutálenou hlavu. Vous nenechal na pochybách, že šlo o muže, zuby zase prozrazovaly, že to byl člověk v plné síle.

Mladík si prohlížel nějaký kus koženého oděvu. Smutně pokýval hlavou. Byl to kus rukávu nešťastníkovy parky. I Lovec musel uznat, že je vše více než jasné. Švy z našité rukavice byly ledabylé a dírky zamazané i uvnitř. Rukavice se od parky uvolnila ještě za mužova života a konec rukávu se stačil urousat a řádně umazat. Nepravidelné švy byly známkou toho, že parka byla ušita nekvalitně. Snad žena tohoto muže byla starší dáma, která na svou práci již neviděla, ale podle stáří muže se dalo spíš soudit, že nejspíše za tím stojí ledabylá práce lenivé ženy, která chtěla mít šití rychle za sebou.

Oba muži pytel s ostatky zahrabali pod sníh a zasypali hromadou kamení a při tom přemýšleli, jaký příběh mohl nešťastníka provázet. Jeho Duch stále dlel v těchto místech a teprve nyní mohl odejít do světa Duší. První, s kým se tento Duch setkal byl Duch Dakavana, který věrně provázel svého přítele Lovce, aby mu byl nápomocen. Duch mrtvého muže měl radost, ze svého vysvobození, protože zde jeho tělo leželo již tři dlouhé roky. Oba Duchové seděli na větvi nedalekého stromu, dívali se na nedalekou, ohromnou Velkou řeku (dnešní Dunaj) a přitom se Dakavan vyptával na příčinu skonu svého přísedícího. Slyšel dohadování těch dvou živých a byl také přirozeně zvědav. Důvod byl až tragikomický. Muž nebyl za života zrovna nejrychlejší a nejodvážnější. Zůstával rád doma u rodičů a příbuzných, kteří jej v mládí učili dovednostem života na severu. Nijak nespěchal se ženěním, nijak nespěchal k osamostatnění se, zvláště když zemřel otec. Nechtěl, aby jeho maminka zůstala sama. Ale jak šel čas, mamince se zhoršoval zrak a nebylo mladé ženy ani vnoučat s orlíma očima, které by šídly píchaly malé dírečky do okrajů kůží a nebylo šikovných, jistých rukou, které by pečlivě spojily matérie tenkou, dlouhou šlachou. Protože pak matka zásobovala syna nekvalitními a nespolehlivými věcmi, nejednou si zažil na dlouhé lovecké výpravě pravé peklo, když se mu tu odpárala rukavice či kapuce, tam mu povolily kalhoty. Dosud měl však štěstí. Vždy si sebou nosil navíc kus kožešiny, kterou nehodu vyspravil a zažehnal tak nejhorší. Ale bylo čím dál víc jasné, že tudy cesta nepovede. Tak souhlasil, když mu příbuzní domluvili sňatek s jednou příjemnou, taktéž ještě nezadanou dámou. Také byla spíše stydlivá, ale šikovná a pracovitá. Vypadala docela sympaticky a tak se ani jeden z nich sňatku nebránil. Bylo zvykem, lovec ukáže svoji zdatnost a přiveze nějaký čerstvý úlovek rodině nevěsty. Bohužel, právě na této výpravě shodou nešťastných okolností přišel o plášť i rezervní kousek kožešiny a když mu pak zase odpadla pravá rukavice, byl v mrazivém počasí vzdálen dny cesty od táborů odsouzen k pomalé smrti. Za několik hodin mu již začala ruka omrzat a první noc pro ni byla zcela tragickou. Bez ruky nebyl lovec ničím. Pak povolily uzlíky na šlachách, držících pohromadě jeho kalhoty a šev na boku haleny se také začal párat. To se mu stalo osudným. Hrudník mu v tom místě začal rychle vychladat. Jen ospalost a jakýsi pocit tepla jej přiměly si na chvilku lehnout do hnízda z nasbíraných smrkových větví. Jen na chvilku si zdřímnout a odpočinout si a pak se vydá domů. Pak přišel sen, ze kterého se již nikdy neprobral. Nikdy nedorazil k nevěstě. Nikdy o něm už nikdo neslyšel, nikdo jeho kosti nenašel.

 

Když šli mladíci kolem Veliké řeky, vůbec netušili, že jejich pouť sleduje Vodní Duch. Měl s nimi hodně práce, několikrát svým tělem podložil tenký, praskající led, aby oba muže podržel, ale čeho je moc, toho je příliš. Destička štěstí je špatný rádce. Alespoň nějaké varování by měl k mužům vyslat. Proto jednou povolil tlak, na okamžik odlepil záda od ledové plochy a hned je zase k ledu přitisknul. Muži se řádně vylekali, když ucítili pod sebou zjevné zahoupání ledového příkrovu a uslyšeli varovné zapraskání. Neradi by měli nad sebou desku ledu místo mamutí lopatky řádného hrobu pro výjimečné lidi.

Vodní Duch spokojeně sledoval oba muže, jak okamžitě a zodpovědně odcházejí na břeh a nehodlají pokoušet štěstí a jeho trpělivost a zle riskovat. Oba mladíci znali spoustu historek na téma prolomení ledu a smrti pod ledem nebo při promrznutí po tom. Bratranec Lovce jako chlapec vytáhl svého mladšího bratra z takové situace. Sám aby neriskoval, lehl si na břeh a nataženou rukou podal tonoucímu konec dlouhé hole. Asi to měl i jako hoch dobře spočítané, protože jej mrznoucí nešťastník nestáhl za sebou, ani se pod ním neprolomil led, ale svého bratra skutečně vylovil. Ten však místo vděku řekl rodičům, že jej tam starší bratr - zachránce naopak hodil. A tak hrdina dostal ještě na zadek, protože hněv rodičů, které jinak nebijí své děti, byl vskutku strašný. Naštěstí tato událost měla svého svědka, který rodičům povedeného mokrého synáčka popsal, co se opravdu dělo. Led je realita jejich života, musí mu rozumět stejně jako sněhu, kterého sice není hodně, ale je součástí jejich chladného světa.

 

Pouť obou tedy pokračovala proti proudu Dunaje stále směrem na západ. Nyní však končila. Pro Lovcova bratrance nadešel čas návratu. Musel stihnout cestu domů ještě za dostatečné sněhové pokrývky. A Lovec šel dál sám. Atlantik přinášel až sem množství teplých a trvalých srážek a kousek od míst, kde se rozloučil s bratrancem, už po sněhu nebylo ani památky. Déšť rozpustil i led na Veliké řece, nebo na ní vytvořil alespoň veliké kaluže. I břeh byl totálně promoklý a hlína rozbředlá. Lovec přes sebe přehodil pláštěnku, na nohy navlékl nepromokavé nohavice a návleky na boty a vše pečlivě naolejoval.

Svou výstroj si nesl na zádech, stejně jako zásoby, takže se jeho tempo výrazně zpomalilo. Ale co hůře, nebylo stopy, kterou by mohl sledovat. Ještě před pár dny i tady mohl být sníh a Gomepsis tak bude mít ještě větší náskok. V Lovci se probudil vzdor a vztek a tyto pocity přidaly rychlost jeho nohám. Nerezignoval, nezoufal. Byl pánem nad sebou samým a více toho člověk není sám schopen, to věděl dobře. Jestli se něco dá změnit, budou to Duchové, kteří teď mohou mít poslední slovo a třeba přimějí starý ztrouchnivělý strom aby spadl přes cestu, aby přišla největší vichřice, aby procházelo největší stádo nebo vypukl veliký požár.

Tak se Lovec prokousával každý den kousek po kousku dál na západ, stále proti toku Dunaje, až z řeky byla říčka, z říčky potok a z potůčku pramen. Šel stále na západ, protože dobře věděl, že jít za pramenem této obří řeky neznamená dojít do suché pouštní oblasti, ale naopak, že jej tam někde čeká ohromné, vnitrozemské moře. Ohromné jezero, ve kterém se zrcadlí horské masivy Švýcarských Alp.

 

Musí postupovat velmi rychle a při rychlosti, jakou pokračuje, zapomíná prohledávat stopy po okolí. Kdyby narazil na stopy Gomepsis, asi by je minul. Na sněhu se jim to nepodařilo a tady na travnatém porostu asi naděje nebude větší. Měl štěstí. Přece jenom narazil na jiné lidi a podařilo se mu nějak domluvit. Tam před ním začíná tajga a dá se jí vyhnout přes lesostep kolem velikého jezera, které je jako moře nebo přes samotné jezero. Další možnost je dát se po jeho jižní straně a pak podél hor až na jih k moři a nebo dál rovně na východ a pak po veliké řece přímo do moře. Vybírat z tolika možností Lovce děsilo, ale věděl, že náskok Gomepsis je v této chvíli asi týden a to mohlo znamenat rozdíl sto padesáti kilometrů. Když vyzkouší všechny tři trasy napříč, třeba najde nějaké indicie. O dědečkově předpovědi vývoje událostí nezapochyboval. Jen hromady nově napadlého sněhu mu zamezily jakékoli opravdové stopování, ještě když ho doprovázel bratranec. Na severovýchodním cípu jezera byla osada, kde se sušilo množství velkých ryb a Lovec začal tady. Chodil od jednoho člověka ke druhému a vyptával se, kreslil na zem, na kůži, do vzduchu, ukazoval rukama, pitvořil se v různých grimasách, naznačoval prsty a dokonce hrál malé divadlo. Snad je všichni pochopili. Výsledek byl jasný. Ano nějaký muž s dívkou se nechali vzít na protější jihovýchodní cíp jezera. A zítra tam vyráží i zdejší rybáři. ,,Nebo si vezmi tamtu loďku a nech ji na protější straně, jestli to tedy umíš s plachtou,“ padl docela jasný návrh od jednoho z rybářů. Lovec zalapal po dechu při pohledu na tu spoustu vody, ale protože něco o plachtě a vodě znal, tedy o té plachtě spíš jen teoreticky a ze své soukromé nevšední zábavy při jízdě na oplachtěných saních, nabídku přijal. Za necelé půl hodiny se už nechával unášet svěžím odpoledním větrem a zkoušel přijít na vztah kormidla, které zde bylo ve formě bytelného vesla a plachty z lehké pletené rohože. Několikrát našel takovou polohu, kdy se loď řítila vpřed, ale protože jeho plavecké umění nebylo nijak přesvědčivé, což je velmi lichotivé označení plaveckých schopností lidí ze severu, tak to bylo akorát tak na to, aby se třásl strachy a život mu rychle probíhal před očima. Ale musí Gomepsis dohnat stůj co stůj.

Někdy vítr zafoukal docela zběsile a než Lovec pochopil, jak nastavit plachtu, aby jen naprázdno vlála, loď ztrácela stabilitu a směr a Lovec životní perspektivu. Princip byl nakonec pochopen a zdánlivě nelogické a neviditelné síly byly spoutány. Za několik hodin plavby při bočním větru v ideálních podmínkách urazil Lovec svou trasu ještě dřív, než začala padat na krajinu tma.

Vytáhl loď daleko od vody a otočil ji dnem vzhůru. Vznikla tak provizorní stříška, která ho chránila před studeným deštěm, který se náhle spustil z těžkých mračen. Kolem lodě vyhloubil v zemi kanály, aby jimi voda mohla odtékat, na oděv si navlékl pláštěnku a vyměnil si boty za úplně nepromokavé. Pak si lehl pod loď na svoje dobře zabalené věci a usnul.

Ráno, ještě za šera, ho vzbudil ruch kolem. To místní rybáři vyjíždějí na jezero.

 

 

Lovec šel dál za svým cílem. Tu pěšky, tam jej někdo svezl na lodi. Hlavní pro něj bylo, že je Gomepsis blíž a blíž. Když opustil krajinu Velkého jezera, hned zamířil k jihu po stopách pronásledovaných. Stopa mu však náhle zmizela u nějaké veliké řeky, která uhání na jih. Dal si věci na vlek a šel pěšky, než narazí na někoho, kdo by jej kousek svezl. To se nestalo. Teď počítá tak deset, nejvíc patnáct kilometrů denně a Gomepsis se mu tak k jeho zoufalství rychle vzdaluje. Vždyť od něj byla možná už jen minuty chůze. V jedné zátočině řeky našel vybělenou kostru starého, malého člunu. Lovec si ji pozorně prohlédl, pak vytáhl svůj nepropustný plášť, do kterého si balil věci, rozestřel jej a uvázal na dno lodi. Materiálu na přídi bylo málo a tak sem našil i svoji pláštěnku. Za dvě hodiny už pluje na lodi, kterou nesmí za žádnou cenu převrhnout. Jeho věci i zboží na výměnu nejsou teď totiž vodotěsně zabaleny. Ale práce s veslem mu jde skvěle, vždyť co se už jako kluk najezdil na Mamutí řece.

 

Konečně alespoň ví, že mu Gomepsis s tím podlým ,,šprýmařem“ neujíždí. Lovec si odpočal nohám, když už ne rukám a tak s úlevou sedí na hromadě svých věcí dole v zádi a žvýká velký kus sušeného masa. Od rybářů dostal i sušené ryby a nebude mít určitě ještě dlouho nouzi. Tak běží čas, dny se mění v týden, z dalšího týdne už je jen půl a Lovec se kvapem blíží k moři. Zase má pocit, že by už mohl dostihnout Gomepsis. K večeru má už veslování dost. Vyložil tedy věci z člunu a odnesl je do malé soutěsky, vedoucí do postranního, úzkého kaňonu. Tady je může ukrýt do nenápadného skalního výklenku a zaskládat balvany. Nechá je tady a dál půjde pěšky jen nalehko s nejnutnější výbavou. Cítí, že nyní bude bojovat o Gomepsis, nadešel správný čas. Loď vytáhl vysoko nahoru na břeh a otočil dnem vzhůru. Rád by ji ještě natřel horkým sádlem, které za chvíli na ohni získá ze zásob špeku.

Zatím hodil do vody několik vrší a zkoušel lovit na udici. A opravdu, za chvíli se mu na háčku mrskal pěkný úlovek.

Večer Lovec rozdělal oheň, vyudil na něm několik čerstvě chycených ryb a zatímco vychládaly, vyběhl na kopec, podívat se, jestli neuvidí někde další oheň směrem po proudu. To by měla být Gomepsis.

 

Najednou vidí v dálce oheň a ne jeden. Tam další, tam taky a tam a tam... a ta velká, černá tma, to je moře!

 

To jsou táborové ohně pobřežních sídlišť rybářů a lovců vodních alek, tuleňů a želv a sběračů slávek.

Co bylo dál, to si Lovec už nepamatuje.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ZA GOMEPSIS

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

Probuzení Ducha
    Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU
    Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka pátá - Nahota
    Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičk&aac

Povídka šestá - Atabara
  Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sob&

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři
  Díl první   Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projd

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги