рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Povídka šestá - Atabara

Povídka šestá - Atabara - раздел Образование, Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005   Když Cizinec Tenkrát Procházel Tím ...

 

Když cizinec tenkrát procházel tím krajem, byl vděčný, když se mohl svézt s projíždějícími sobími chlapci. Sice nebylo jasné, kam mají přesně namířeno, ale pokud je to zhruba tak nějak na východ, tak právě tím směrem je jakákoli snadnější doprava vítána. Evidentně se pastevci sobů vrací už domů z pastvin. Dnes nefouká vítr, takže zde nevelí chuť soba a přání jeho pána, ale dnešní hlavní slovo má malý, bodavý hmyz, který saje krev sobům s takovou chutí, že by je brzo umořil bolestí a vysílením. Proto, když stádo obklopí mrak mušek, jako by padal nějaký šedavý, všude poletující sníh, dá se celé stádo do běhu, aby svým trýznitelům uteklo. To zpočátku vypadá jako skvělá taktika, ale pak se objeví jeden, dva bzučivé body a než byste řekli ,,hora slonoviny“ je tu zase všude kolem ten šedý, hemžící se, živý a bodavý a také velmi hladový mrak. A celý onen sisyfovský proces může začít nanovo.

Sobi míří správným směrem, ale hmyz je nenechá chvíli v klidu. ,,Už aby začalo foukat,“ promluví domácí ze sobího hřbetu. ,,Tak, tak. Už aby začalo,“ odpoví mu ze zdvořilosti cizinec ze hřbetu druhého soba. Přitom se snaží neotvírat ústa, aby mu do nich nenalétalo moc mušek. A zase se ozval domácí: ,, Dneska jsou ty malé potvory takové živé, co říkáte?“ ,,Tak, tak, jak říkáte, velmi živé.“ Přes mrak černých tělíček jen s obtížemi ze sebe procedil cizinec. ,,A kamže to bude?“ zase se slušně optal domácí. Ale to jej už cizinec neviděl, protože mu do očí právě usedly stovky mušek a další stovky se mu snažily nalézt do nosu a úst. Zřejmě to stejné potkalo i jeho soba, protože zvíře se na okamžik přestalo hýbat a pak prudce vyrazilo dopředu, kličkujíc mezi těly druhů. ,,Odpověď zdvořilého cizince doslova absorboval mrak mušek. Muž se rozkašlal, rozplival a roznadával, když jeho sob zpomalil. ,,Už je to lepší?“ zeptal se starostlivě domácí, který si až nyní uvědomil, že muž, který šel dlouho pěšky, může být pro hmyz daleko aktraktivnějším soustem, než klidný jezdec, vezoucí se na hřbetě zvířete. ,,Povídám, už je to lepší?“ ,,Hepčí!“ kýchl místo odpovědi cizinec, vyprsknuvší teprve teď to, co mu dráždilo nos. Snad až nyní se nadýchl čerstvého vzduchu, z očí mu teklo a měl je celé zarudlé. Lapal po dechu. ,,Galikaté? Kde jsi?!“ To nevolal cizinec ani na psa ani na domácího, ani na nikoho z lidí nebo zvířat. V jeho domovině to byl název pro Ducha větru, kterého se nyní muž dovolával.

Cesta ubíhala pomalu, ale muž se dostal o řadu kilometrů blíž svému cíli i za cenu utrpení, které způsoboval hmyz. Situace s přemírou hmyzu se opakovala ještě mnohokrát a večer si připadal cizinec unavenější více, než kdy jindy. Ale to už přicházelo stádo mezi stromy, kde stály dva velké domy. Cizinec, zvyklý jen na stany, se domům velmi podivoval a měl radost, že je pozván dovnitř, protože byl na dům velmi zvědavý. Všudypřítomný štiplavý kouř byl dobrodiním zbavujícím alespoň nejbližší svět onoho strašného hmyzu a muž usnul, aniž by si prohlédl vnitřní vzhed tohoto domu. Teprve ráno jej vzbudily čísi hlasy a ranní aktivita vstávajícího osazenstva. Velká vnitřní prostora byla rozčleněna řadou závěsů a on teprve nyní zjistil, že strávil noc v malém, odděleném koutě, zřejmě určeném pro podobné účely. A nebo to mohlo být i místo jinak určené pro psy, kdo ví? Cizinec dostal kousek uzeného masa a pořádný kus chlebové placky. Teď zde řada lidí snídá a je to tu jako na bleším trhu. Nicméně asi má vše nějaký vnitřní pořádek, i když mu tento systém unikal. Připadlo mu, že zde lidé ztratili soukromí a to je spíše formální, než opravdové. Přece jenom řada jednotlivých stanů poskytuje rodinám daleko více soukromí. Ale po pravdě, asi nemusí všichni dělat totéž. Jakmile začalo několik žen chystat jídlo, teplo bylo i těm, kteří na ohniště ani nepomysleli. Venku mírně fouká a mušky se objevují jen tu a tam. Úplné požehnání. Domácí ze včerejška se objevil s náručí klestí a s úsměvem sdělil cizinci, že zítra se jede dál na východ a chlapci jej rádi vezmou sebou. Je tu vítán. Dnes večer jej představí a on, cizinec řekne o sobě něco ostatním, třeba odkud přichází a co bylo kde po cestě nového. Rádi mu udělají malou slavnost. Cizinec se uklonil a to již mu domácí pokynul, aby jej přizval dnešní k činnosti. Sobi právě přitáhli vyštípnutý kus kmene stromu a muži pomocí dřevěné palice a kolíků zatloukli do země fixační zařízení, do kterého hrubou desku umístili tak, aby do jejího povrchu silicitovými rydly mohli vyrýt tak hluboké zářezy, že se do nich daly umístit hroty velkých, dřevených klínů. Do těch pak bušili tak, že dřevo začalo podélně praskat právě od jednoho klínu ke druhému, než pak s hlasitým lupnutím od sebe oba kusy dřeva odskočily. To se opakovalo ještě několikrát a jeden široký kus dřeva se tak proměnil na několik prken, které se domácí jal dalším nožovitým nástrojem opracovávat. Zarovnával nerovnosti, zvláště tam, kde se povrch dřeva všelijak nakláněl nebo třepil. Pak vylezli muži po žebříku z jediného kmene s vyřezanými schůdky na střechu domu a tady zelo celé uskupení popraskaných střešních desek. ,,Co se tady stalo?“ udiveně vyklouzlo cizinci z úst.

Domácí se k němu s úsměvem otočil: ,,To nic, to jenom tady vedle stál strom a když přišla nedávno větrná bouře, strom vyvrátila, ten spadl na střechu a v jednom místě ji takto nalomil. No a viník nyní napravuje, co způsobil. Dalo by se říct vlastním tělem,“ zasmál se. Bylo vidět, že je to klidný muž, který se mnoho nerozčiluje, je trpělivý a má v sobě jakousi vyrovnanou filozofii. Takto o něm cizinec uvažoval.

,,Ta prkna, co jsme chystali, jsou tedy z toho ve vichru padlého stromu?“ optal se cizinec. Muž na střeše přikývl, pak uchopil stará střešní krycí prkna a jedno poškozené už stahuje dolů a podává jej cizinci. ,,Dnes aby si člověk pomocníka vyvažoval slonovinou,“ pravil, podávaje už dolů další, naštípnuté prkno a pokračoval ve vysvětlování.

,,Všichni chlapi jsou už týden pryč se stády sobů, teď jsou tady jen ti, co přijeli s náma. A ti mají nyní jiné povinnosti. Bez tvojí pomoci by střechu nebylo možné opravit.“ Muž dole, zatímco pokládal další prkno na zem, se podíval nahoru a neodpustil si: ,,To je troufalé, být takto klidný a jen se spoléhat na to, že cesty Duchů zaonačí běh věcí tak, že nakonec vše půjde.“ ,,Nebo jednoduše praktické,“ opáčil domácí. ,,Kdybys teď nepřijel, střecha by prostě musela ještě nějaký čas vydržet. To je celé,“ ukončil rozhovor domácí. Pak muži nějakou chvíli pracovali beze slova, než si cizinec našel odvahu a zase se zeptal na to, co se mu dlouho honilo hlavou. ,,A jak to, žes tak klidně se mnou včera mluvil, když jsme jeli na sobech? Já se kuckal miliony mušek a ty ses pořád na něco ptal, jakoby se tě mušky netýkaly a vyhýbaly se ti!“

,,Sám sis odpověděl. Na krku jsem měl zavěšené dýmidlo, to odhání mušky, takže ano, mušky se mi skutečně vyhýbaly. Ne že by všechny, ale cesta ušla,“ pousmál se muž nahoře. Cizinci to teď konečně bylo jasné, teď to dávalo smysl. Dýmidla si pro mrak mušek nevšimnul. Převzal poslední prkno a domácí už slézal po žebříku dolů, aby nachystal pořadí nových prken, které nyní dají nahoru na střechu. Když byl skoro dole, žebřík v místě jednoho schůdku najednou praskl a muž se o jeho horní část prudce udeřil do hlavy.

,,Už jsem myslel, že je to tvoje poslední minuta,“ podíval se cizinec starostlivě na staršího muže, sedícího na sobí kožešině a opírajícího se o zdobenou, prkennou stěnu domu. ,,Toho bych se nebál, moje hlava něco vydrží!“ chabě zacukalo v koutcích domácímu, zatímco jej tři ženy a dívky omývaly. Jedno z děvčat evidentně nese některé rysy jeho tváře. Nejspíše to bude jeho vnučka. Česala mu dlouhé, stříbrné vlasy, upletla na nich dva copy a z pruhu textilu mu na rozbitou hlavu namotala obinadlo na způsob čelenky. ,,Tak dědečku a teď ti to sluší víc než předtím,“ pochválila svou práci. Cizinec s dívkou našli u druhého obydlí dva další žebříky, které vypadaly bytelněji. S její pomocí pak návštěvník vynosil na střechu prkna sám. Dívka mu břemena jen přidržovala nebo mu zase přidržovala žebřík. Nakonec se ukázalo, že to stačí. Cizinec byl mladý a velice silný muž. Pak na střechu vylezl i domácí, který se snažil nehýbat příliš s motající se, bolavou hlavou. Tady nahoře pak rovnali prkna tak, aby do sebe pěkně zapadala a spáry ucpávali něčím, co velmi připomínalo koudel. ,,Máš štěstí, jiný tu mohl ležet mrtvý bez Ducha a jeho tělo by už vychladalo,“ řekl vážně cizinec a díval se přitom dolů. Stále tam pod střechou stála ona dívka, usmívala se na něho a dívala se, jak mu jde práce od ruky. Ani mladému muži to nedalo a co chvíli mu oči od práce klouzaly dolů. Starému muži vzájemné pohledy obou mladých lidí neušly.

,,Nemáš šanci!“ šeptl potutelně domácí.

,,Proč ne?! Jsem jako jiní!“ odporoval překvapeně a popuzeně cizinec. ,,Ne, to nejsi. Jsi mladý, velmi pohledný, velmi silný, nebojíš se práce, jsi skromný, ale...“

,,Co ale?“

,,Ale...“

,,Tak co tedy?“

,,No, moc všechno prožíváš. Všechno tě znepokojuje. Ženu musíš uklidňovat svým vnitřním klidem. To jí imponuje,“ soukal ze sebe stařík rozvážně.

,,Zase se dědečku chlubíš něčím, co ti shůry bylo dáno!“ Muži se lekli tak, že málem spadli ze střechy i s prknem, které právě ukládali. Vůbec si nevšimli, že dívka vylezla na střechu za nimi. A nevylezla sem nahoru s prázdnýma rukama, ale v jedné držela dva velké, březové poháry s teplým čajem. Teď je podávala oběma mužům. ,,Jen řekni, jak to bylo s prababičkou Atabarou!“

Usadila se k nim na střeše a z blízka sledovala živé, hluboké oči a pěknou, pravidelnou tvář toho cizího, mladého muže. On upíjel čaj a zpoza okraje svého poháru pozoroval její velké, zkoumavé oči s dlouhými, hustými řadami tmavých řas a jemné, svůdně řezané rty. Celá její tvář byla neobyčejně krásná. Hlava se mu zatočila, až nyní si uvědomil jak je dívka okouzlující.

A zatímco se na sebe dívali, dívka znovu připomněla domácímu jakousi dámu Atabaru. ,,To né, to se nehodí, je to příliš osobní!“ oponoval starší muž.

,,Tak to rozhodně není, moje prababička nebyla žádná soukromá osoba a nic se o ní tutlat nebude, zvláště v souvislosti s naší návštěvou a tvým pověstným klidem! Sám jsi s tím začal!“ škodolibě mrkla na mladíka, aby jej navnadila na vyprávění, které má osvětlit dědečkovu překlidnou povahu. A protože bylo stále ticho, dívka se podívala na dědečka tak mile, že roztál jako sníh nad ohněm a za chvíli se již přímo tady na střeše starý muž přenesl o několik hezkých desetiletí zpět, kdy byl asi třicátník a jeho mladá a velmi krásná žena mu přinášela to nejlepší na světě, ale zároveň i to nestrašnější.

 

Ona sama byla hotový poklad. Byla pracovitá, pilná, soudná a byla velmi vzdělaná. Vážil si jí proto, že si dokázala vždy podržet klidnou hlavu a odstup i tam, kde by jiní zpychli. Její matka byla totiž velmi vznešenou, urozenou dámou, přímým potomkem Tcabat a Enouvry. Předků, o kterých se dodnes vyprávějí po širém kraji legendy. Byla to žena vskutku půvabná a příjemná, ale jak se říká, člověk si bere i rodinu nevěsty a tchyně byla člověkem, který uvěřil, že je jiný než ostatní, že je lepší než běžný smrtelník a dávala to svému okolí náležitě najevo. A kdyby ničím jiným, tak už třeba jen tím, že si na sebe vzala velmi tmavou, dlouhou halenou, která splývala až pod kolena a přišila si k ní místy rovné praporky místo třásní, takže její štíhlá postava vypadala ještě vzpřímenější a delší, než by normálně byla. Světlé korálky na tmavém oděvu vynikly stejně, jako její bílý obličej, olemovaný shora černými, vlnitými vlasy a dole tmavým oděvem. Bylo v ní něco éterického, nedostupně vznešeného, ale zároveň studeného a bezcitného. Prostě chtěla být stále někým a velmi jí záleželo na tom, jak ji vidí ostatní lidé okolo.

Teprve po letech jsme zjistili, že měla už dávno nosit hůlku. Místo toho bolesti nohou, poškozených silným revmatem, které lidi v severských podmínkách snadno schvátí, tajila, aby ji neměli za mrzáka. A jak vše roky šťastně přemáhala, nemoc si zprudka a nečekaně vybrala svou daň. Téměř ze dne na den přestala žena chodit, nabrala spoustu kil, její kouzlo zmizelo a tak s hanbou sama před sebou zůstávala za závěsem domova. Čím méně se však hýbala, tím rychleji tloustla a o to hůře ji bolavé nohy nesly. Její život se tak převážně odehrával jen za závěsem domu, kde se schovávala před zrak ostatních a teprve za noci vycházela do tmy na záchod. Jak šílené! Jak nenormální a nepřirozené! Nepomohly ani manželovy prosby, ani rady od šamana. Strach, z toho, co o ní řeknou lidé, byl pro ni tím nejsilnějším.

Mnohokrát jí blízcí domlouvali, ale nic s ní nesvedli. Jednou jejímu zeti přetekl roh trpělivosti a do tchýně se pustil. Přede všemi jí vynadal, že jim připravuje peklo, protože takto bude brzy úplně bezmocná a zcela nechodící a bude pro ně jen břemenem. ,,Chceš být tak úžasná a bezchybná, abys předvedla svou mimořádnost, že si jen stvrzuješ hrůzný konec života. Budeš ta, na kterou blízcí budou nadávat, protože jim zcela zbytečně budeš komplikovat život. Budeme tě nosit, tahat se s tebou, vláčet tě z místa na místo a budeme u tebe uvázání hůř, než u děcka! A pro vzdálené budeš jen tlustá, naprosto neforemná koule všem k smíchu nebo k lítosti! Budeš-li si chtít nazdobit šaty korálky, tak to aby pak na ně otevřeli hned celý důl! Žádná vážnost! Žádný šarm! Žádná vznešenost! Jen smích nebo pláč!“ Ale ani ostrá a pravdivá slova, která se tehdy nesla táborem, nic neznamenala pro onu ženu. Jen vše brala jako útok na své nitro a na svou osobu. Jako projev zla v lidech v okolí a především v její rodině. Uzavřela se do svého stereotypu řešení, které jí nezadržitelně chystalo smutný osud.

Jednou se v táboře zastavil posel zvoucí lidi lepšího původu na jednání urozených a za jejich kmen byla vybrána právě ona. To je příležitost! Teď to konečně může všem ukázat, aby viděli, kdo ona je! Tvářila se jako vítěz a významně shlížela na dceru a na zetě s mírou přezíravé ironie. Jak povrchně ji soudil. Jak zlý a nespravedlivý k ní byl. Neví, jak ona trpí, ani si neumí představit, co to je, mít takovou zodpovědnost za celý kmen. Ona teď půjde mezi své, mezi lepší lidi, kam po zásluze patří!

Jak jí byli nyní ostatní odporní, jen malé bezvýznamné figurky. Jako odporný hmyz, lezoucí po zemi. Kdežto ona je někdo! Někdo víc. Někdo s dokonalým rozhledem a dokonalým viděním světa. Je prostě lepší a vznosnější!

Zaslouží si to!

A tak naložili onu dámu na sáně a tažní sobi ji vezli daleko, předaleko na setkání mimořádných lidiček. Už byla u sousedů a brzy u sousedů sousedů, kterým vůbec nerozuměla a zde byla přestávka. A zase se čekalo na sáně a spřežení, ale nic nepřicházelo. Na ženu snad pořadatelé setkání lepších lidí zapomněli?!

Jaká hrůza ji tu čekala.

Kolik nocí se zde trápila a s jakými obavami zde žila. Dostávala jíst jen málo a musela se s hůlkou belhat, obcházejíc nejbližší pasti. ,,Jak potupné!“ Pomalu se z poslechu učila slovo za slovem a za několik měsíců se již mohla domluvit o nejdůležitějších věcech, např. říct si o víc jídla. Za čas pak se dokázala zeptat, proč ji nikdo nevzal na setkání lidí vznešeného původu. ,,Ne, žádné setkání, ona je tu kvůli babičkobraní!“ říkali jí.

,,To je omyl, žádný sraz šlechticů! Rozhodně ne!“ mluvili na ni místní a snažili se jí vše vysvětlit. Ona, Atabara, je tu jisto jistě kvůli babičkobraní, šlechtici přece vypadají důstojně a taková ona rozhodně není! „My být primitiv a my mít babičkobraní! Ňam!“ pronesl jasně místní pomocník šamana. ,,Sraz šlechticů už byl, asi někdo něco nejspíše popletl. Někdo se dozvěděl o zdejším dávném divošském zvyku babičkobraní, kdy jsou nepotřebné, ale dobře živené stařeny v onen slavností den v době největší nouze o potravu za všeobecného veselí hledány a posléze dopátrány, dohledány, naháněny a chyceny, pak podrženy, škrceny, čtvrceny, stahovány a porcovány, pečlivě pečeny, vařeny, sušeny, uzeny, mraženy či nakládány a pak s velkou chutí konzumovány pravými gurmány, jež dovedou ocenit zvláště ty partie, které za svého života oněm starším dámám nejvíce přetékaly. Neboť zdejší prý nade vše milují horké škvarky s chlebovými plackami. Samotné maso starých žen je téměř nepoživatelné. Je tuhé jak pruh syrové kůže, jako seschlá větev starého stromu! Jejich maso prý nejedí ani medvědi, ba dokonce hyeny se mu vyhýbají. A kdyby nebylo předlouho vařeno pomocí mnoha rozpálených kamenů vytažených z ohniště, ani zdejší lidé by je nejedli.

Ale je-li dobře naloženo, dobře okořeněno a kvalitně do měkoučka rozvařeno, poskytuje svým kuchařům naprostý a božský gurmánský zážitek! ,,Úžasná lahůdka!“ rozplývaly se ženy kolem a sliny jim přetékaly kolem úst, když sdělovaly naší přemilé tchyni, jakého že to konce se jí zde má dostati.

Hrůza! Nic než hrůza a zase hrůza naplnila onu ženu a skutečně se přestala cpát chlebem a přemnohými pochutinami a sádelnatými delikatesami, živila se velmi střídmě a snažila se co nejvíce hýbat venku i přes bolest, kterou jí chůze na nemocných nohách způsobovala. A když to nešlo, pracovala alespoň rukama. A skutečně, za čas se na nohou lépe udržela a také déle. Požehnáním bylo každé kilo, které nemusely její nohy nésti. A tak když se jednou, zase velmi opatrně a s obavami zeptala na babičkobraní, bylo jí nenápadně sděleno, že jsou zdejší gurmáni rozmrzelí. Že se tak těšili na dobré sousto a se smutkem pozorují proměnu své krmě. ,,I co se dá dělat!“ pravila posmutněle jedna z žen. „Nedávno poslali zdejší muži zprávu do tvého tábora, ať si tě odvezou. Ale kdyby se něco změnilo, rádi tě tu zase uvidíme, byla jsi skvělou, skromnou a pracovitou společnicí,“ plácali ji místní přátelsky po zádech. Tchyně Atabara se při tomto pozvání otřepala hrůzou.

Byla pak skutečně dlouhý čas zase soudnější ženou, která o sebe zdravě dbala a zase chodila mezi lidi. Její bolesti se umírnily a byly snesitelné. Jednou však kdesi omylem nechtěně a potají vyslechla rozhovor několika lidí o sobě. Žádní primitivní lidé, žádné babičkobraní. Vše byla jen bouda!

Celé to zosnovala její rodina se šamanem, který její pobyt domluvil u svého vzdáleného bratrance, tamního šamana, jako jedno velké divadlo. Škodný na tom nebyl ani onen cizí kmen, žena tam zastala mnoho práce a jídla prý zkonzumovala tak málo, že to za škodu nestálo.

,,Vy vlci plesniví! Vy medvědi zrádní! Vy hyeny kousavé!“ Takové a jiné strašné nadávky si museli její blízcí vyslechnout. Nemohli ji nijak utišit, žena se stáhla do sebe více než předtím, ztratila zase glanc a šmrnc a utekla se k jídlu. Zase přestala vycházet ven a zase střádala kilo za kilem, zase ji nohy přestávaly nést a o to více zůstávala ve své spižírně a kulatila se ze dne na den. Museli jí už pomáhat na nohy, zeť ji nosil na zádech, dcera se s ní vláčela po venku metr po metru. Stala se tím, co jí před časem její zeť předpověděl. Nepříjemnou a zcela zbytečnou zátěží. Možná, že jí obskakování druhých dělalo dobře, zase si připadla důležitá a unikátní. Bolest a slzy pro ty, kteří ji měli rádi, dívat se na takovou samodevastatci a bolest i námaha pro ty, kteří ji opatrovali.

Pak jedné noci, když se zase skrývala před zraky a světlem tam venku, narazila na kulhajícího, polochromého medvěda. Zoufale hladové a zmrzačené zvíře honilo nepohyblivou, pomalu se valící ženu. Nebylo přitom jasné, kdo víc funí, kdo hlasitěji dýchá, ani to, kdo více sípá či kdo už jen marně lapá po dechu!

Tehdy celou tu scénu spatřil její zeť. Rychle popadl do ruky dlouhé, slonovinové kopí. Bylo i za šera krásně vidět a bude s ním bezpečné bodnout toho správného tvora. ,,Ale kdybych nyní pozdržel svou ruku, nakonec by se vyřešil problém s tchyní sám!“ proskočilo mu hlavou.

,,Takto ne!“ vykřikl muž, zapudivše lákavou myšlenku a rozběhl se proti přibližující se dvojici.

Medvěd probodený kopím zůstal tiše ležet na zemi a udýchaná, polomrtvá žena padla vyčerpáním na zem. Pomalu se v domě probíral z mrákot jiný člověk. Ano bylo to s ní peklo. Teď teprve pochopila, že babičkobraní nebylo jen něco, co je jen výmyslem, krutým šprýmem a fantazií od blízkých lidí, ale něčím, co jí reálně hrozí i od takového starého, pajdavého huňáče, který je pro smích i dětem, protože i ty mu snadno utečou.

Zastyděla se a začala zase o sebe dbát. Možná i toto na ni navlékl šaman, který se domluvil tentokrát ne s lidmi, ale z Duchy, ale pokoušet osud a Duchy raději nebude. A její zeť? Nedala by nyní na něj dopustit. Byla to od nynějška žena, která se podstatně proměnila k lepšímu. Ale i Duše lidí kolem dostaly od té chvíle dar. A tím byl konečně pocit velkého klidu. Napětí v rodině zmizelo, lehce se dýchalo a život byl moc krásný. Od té doby i její zeť je klidný a mírný člověk, protože to nejhorší v životě je prostě už za ním.

 

Střecha je už jako nová, čaj vypitý a trojice slézá dolů po žebřících. Je třeba se dát trochu dohromady, vyčistit oblečení, umýt se a nazdobit. Vždyť zanedlouho přijde slavnost na počest zdejšího cizince a jak cizinec, tak vnučka domácího se musí proměnit v ty nejkrásnější mladé lidi, aby jeden mohl být pro toho druhého tím nejhezčím a nejdůležitějším člověkem na světě.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Učást webových stránek Akademie věd ČR v Brně v roce 2005

Antropark... Unik aacute tn iacute expozice obrazov yacute ch rekonstrukc iacute ivota d aacute vn yacute ch...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Povídka šestá - Atabara

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Barviva v obydlí na Písečném vrchu u Bečova v Čechách
  Archeologický průzkum lokality prováděný Janem Fridrichem pod skalním převisem zaznamenal mimo ohniště také unikát

Obydlí v Lazaret ve Francii
  Na jihu Francie byla prozkoumána jeskyně Lazaret, kde při jedné stěně byla postavena před 150 000 lety chata. Archeologové určili

Kultury středního paleolitu
Na Moravě rozlišují archeologové v materiálu kamenných nástrojů tři hlavní neandrtálské kultury - nejstarší k

Konstrukce zbraní - střely pro luk
Jeden kamenný artefakt z Königsaue (vpravo dole) je dokonce tak drobný, že by mohl být i hrotem pro šíp, vystřelovaný lukem. Potíž

Bilzingsleben - střední Německo před 350 tisíci roky
  V sedmdesátých letech probíhal na německé lokalitě Bilzingsleben rozsáhlý archeologický průzkum, vedený dnes j

Lovec z Shöningenu
  Vedle velkého oštěpu na velkou zvěř se používaly na malá zvířata, především pak na vodní ptá

Práce s mikrolitem
  Jako nehet neskutečně drobné, mikrolitické nástroje, navíc opatřené i retuší na okrajích z naleziště B

Zpátky na Moravu
  Přes 600 tisíc let stará kost ze sídliště dávných lidí z brněnské Stránské skály. Věj&

Geometrizující rovnoběžné rýhy na kostech ze staropaleolitické lokality Bilzingsleben
  V konstrukci létajících zbraní jsme poznali konstruktérského ducha někdejších evropských erektů. Přesv

CIVILIZACE AURIGNACIENU
  Éra přechodných kultur a éra velkých evropských loveckých civilizací severského typu 40 000 - 30 000 let

Svět na úsvitu mladého paleolitu mimo Evropu
Práce v dolech(rekonstrukční napodobenina)   Asi před 38–35 tisíci lety v Egyptě vznikají první skuteč

Italský gravettien
Zoomorfní maska(rekonstrukční transformace plaketky)   Italský gravettien je pro gravettology ve světě pojem, znám

Západoevropský gravettien
Portrét dámy z Brasempoy(rekonstrukční transformace skulptury)   Západoevropský gravettien - od Walesu v jižn&ia

Zlomky sošek a jejich částečná rekonstrukce
  Archeologie samozřejmě stále neobjevuje jen sošky jakoby vystřižené z filmů Indiana Jones nebo Lovci pokladů, většinou tot

Východoevropský gravettien
Muž ze Sungiru (užitá rekonstrukční transformace)   Východoevropský gravettien je pojmem pro gravettology cel&eacu

Archeologický objev, který úplně změnil náš pohled na dávné lidi
  Vykopávky v Památníku mladého paleolitu u potoka Sungir nedaleko Moskvy poskytly nejfantastičtější a nejnečekanějš&i

Portréty muže a dětí ze Sungiru podle lebek
  Michal Michajlovič Gerasimov udělal portrét muže a jeho spolupracovníci vytvořili portréty dětí. V sádrové i v kov

Rekonstrukční transformace unikátního dětského sungirského dvojhrobu
  Rekonstrukční metamorfóza současné archeologické situace dětského sungirského dvojhrobu do stavu v době průbě

Kostěnkien a kostěnkovsko-avdějevská kultura
V kostěnkovském obydlí(rekonstrukční imitace, zdobné řemínky žen vycházejí z podkladů nalezených so

Venuše kostěnkienu
  Na rekonstrukční metamorfóze je především jasné, že je zcela respektována úprava vlasů a horizontálně

Maltsko-bureťská kultura
Tato arktická středosibiřská kultura ze samého centra Asie byla kupodivu také stále provázena mnohými prvky gravettienu. Maltsko-Bureť

Konstrukční, řemeslná a umělecká úroveň v gravettienu
      Drobné ukázky perfektního řemeslného zpracování tvrdého materiálu (slonovina, parohovina

Vizáž gravettienců – persona
Gravettienci se nám jeví jako lidé, kteří dbali na to, aby udělali dobrý už i první dojem na cizince i na sebe navzájem. Sošky z

LOV MALÝCH A STŘEDNÍCH ZVÍŘAT
Prořezávací hroty(rekonstrukční transformace) I.Jednou z nejstrašnějších zbraní lovců-sto

Prořezávací hrot s pilečkou
III.Pak lovec vystřelí šíp, který pronikne hluboko do těla zvířete a pokud jej rovnou nezabije, prchající zví&#

Lov na mamuty se speciálním hrotem
Pavlovienci byli jedněmi z nelepších lovců na světě. Jejich vlastní zuby prozrazují, že nikdy netrpěli hladem. Jejich tajemství tkv&ia

POHŘEBNÍ RITUÁLY
Velká hrobka pro druhotný pohřeb v Předmostí(rekonstrukční napodobenina) Právě Morava dala světu největ

Otisky textilu v úlomcích pálené a nepálené hlíny
  Mezi charakteristickou lidskou tvořivost patří výroba textilu a košíkování. Nikde na světě není žádn&e

Broušení kamene
Broušení kamene patří do charakteristického řemeslného zpracování. V pavlovienu ve své době to byla výjimečně p

Wilendorf-kostěnkien
je následná gravettienská kultura společná územím jižního Polska, Moravy, severního Rakouska a Slovenska z období kolem 26 5

Tábor lovců sobů z Petersfelsu
  Další obraz nás zavede do jihozápadního Německa na světoznámou mladopaleolitickou lokalitu Petersfels u Engenu. Úzké

Východní Evropa v nejmladší fázi mladého paleolitu
,,Miss meandr" obraz dívky s náramkem(rek. napodobenina)   Jednou z nejznámějších lokalit z poslední f&aacu

Pozdní paleolit před 11 500–10 000 lety
Údobí lovců a sběračů Tábor lovců a sběračů na Dřínové(rekonstrukčn&i

HOLOCÉNNÍ KULTURY I. - kultury posledních 10 000 let
Neolit (mladší doba kamenná) - éra prvních zemědělců Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro

Kultura MMK - kultura s moravskou malovanou keramikou
(někdy označovaná jako kultura s moravsko-slovenskou malovanou keramikou) Jedná se o výraznou neolitickou kulturu s ústředím na jižn&

HOLOCÉNNÍ KULTURY II. - kultury běžně zpracovávájící kovy
Mladší doba bronzová Rekonstrukční kvalifikovaná představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tato tónov&

Rekonstrukce kostrového hrobu 111(HK), Vojkovice 1994
  V archeologickém materiálu odhalujeme výrazný vliv široké sítě obchodu. Sledujeme vliv jedné kultury na druhou, přede

Keltský bojovník z Blučiny
Legendární archeologické naleziště na Blučině u Brna přineslo i pohřeb tohoto keltského bojovníka. Spona na rameni, kratičk&yac

Hrob germánského velmože z Blučiny u Brna
Hrob germánského velmože z doby stěhování národů z Blučiny u Brna. Mimo kostry muže se dochovaly tyto artefakty: spona na rameni, z&aacut

Doba hradištní - ranný středověk
Kvalifikovaná rekonstrukční představa - pro Muzeum hlavního města Prahy (tónový obraz vznikl ve spolupráci s archeologem Martinem Hlo

STARÁ MORAVA
Moravský velmož Obraz moravského velmože s nádherně tauzovanou rukojetí meče vyvolává u mnohých div&aa

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Pěstní klín z hrubého materiálu. Vpravo pak je sférické jádro někdy označované jako sféroid, tj. vla

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
  Rovoběžné vrypy na kosti slona, opakované rytí do tvaru obdélníku, pěstní klín, vrtáček, pilka, no&

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
  Pěstní klín. Na jeho hraně je krásně vidět pravidelná vlnovka, vzniklá pravidelným střídání

PŘECHODNÉ KULTURY existovaly před 40–35 tisíci lety
Éra velké řady kultur, z nichž některé byly neseny neandrtálci, jiné sapienty. Nejvýznamnější neandrtálskou kulturou

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
Umění bylo nesenopředevším už jen jedním typem člověka - sapientem - moderním člověkem. Aby

AURIGNACIEN
  Lví člověk, figurky koníka, mamutka, zubra a orant - Vogelhert Německo, závěsné provrtané zuby jako ozdoba - Mladeč -

MAGDALENIEN
  Madlénské venuše v soškách a jako rytiny, zdobení hlavice vrhače kopí - zápasící kozorožci, kresba kon

MEZOLIT
  Srovnáním tohoto období s předcházejícím obdobím paleolitu snadněji pochopíme obě epochy. Mezolit

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

STARŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: Před 1 mil. let - Nositel kultur: v Evropě Homo antecessor, ten je před 700–600 tisíci roky střídán for

MLADŠÍ OBDOBÍ STARÉHO PALEOLITU
- Datace: před 400–300 tis. roky - Nositel kultur - Homo heidelbergensis: kultura lovců velkých zvířat (koně, zubři

STŘEDNÍ PALEOLIT 300 tisíc let–40 tisíc let
- Nositel kultur: neandrtálec, před 50–60 tisíci roky dobývají moderní lidé - sapienti Austrálii (znalosti mořeplavby).

PŘECHODNÉ KULTURY EXISTOVALY PŘED 40–35 tisíci lety
- Nositel kultur v Evropě: neandrtálec (kultura chatelperronien, u nás szeletien), sapienti (u nás bohunicien, nejstarší aurignacien)→m&

UMĚNÍ MLADÉHO PALEOLITU 35 000–11 500 tisíc let
- Nositel kultur: sapienti – v Evropě většinou velké kultury severského typu (aurignacien, gravettien, magdalenien a solutren, ně

AURIGNACIEN
- Datace: 35–30 tisíc let - Nositel kultur: sapienti, panevropská kultura, klima podobné dnešnímu. - V&y

MAGDALENIEN
- Datace:20–12 500 tisíc let, západní a střední Evropa - Nositel kultur: sapienti – lovci severského typu (lov&iac

MEZOLIT 10 000–5 500 př. n. l.
  - v Evropě končí lov velkých zvířat (mamut, srstnatý nosorožec) – vymizel i lov sobů a koní – oteplení. Soustř

NEOLIT 10 000 Blízký východ, 6 000 střední Evropa–4 000 př. n. l.
-Hlavní jezrno→lidé mají méně času, jsou drobní, omezuje se doba laktace→více dětí→výrazn&y

NÁSLEDNÉ KULTURY HOLOCÉNU
- Velmi tvrdé upevňování hierarchizace (+ bouření utlačovaných). - Mizí přímá sociální vazba, miz&

Uacute;vod do dějepisu - kulturní antropologie a historie
  Dějepis je nejčastěji chápán a předkládán ve školách jako sled událostí ve společnosti a to udá

Teorie vzniku člověka - Adam a Eva, primitivní pračlověk, věda
Příběh vzniku člověka i světa, tj. kosmologie se ve všech kulturách předává jako ucelená a hotová konst

Zneužití evolučních ,,teorií“ v minulosti
Mytologie přírodních národů nabádají a vychovávají člověka ke spolupráci, sdílení a pomoci. Skoro to vypad&

Co je to kulturní chování? Co je to Kultura?
Obecně se můžeme setkat se starší a antropocentrizující představou, že kultura je určitá mimořádná estetická

Co je to politika, instituce, právo?
O politice slyšíme dnes velmi často, proto ji pak spíše řadíme jako novodobější součást lidstva. Nicméně je dob"

Místo paleolitického člověka v dějinách lidstva
Změna pohledu na paleolitického člověka, která proběhla mezi specializovanými odborníky (paleolitiky) ve světě ještě koncem 20. s

Lovci sběrači
V druhé polovině 20. století se mezi paleolitiky rozšířily informace z etnografie o lovecko-sběračských společnostech, kdy se zjistilo, 

Komplexní lovci sběrači
Jestliže už samotným seznámením se s etnografickými poznatky se změnil obraz lovecko sběračských společností natolik, že

Komplexní lovci a sběrači v minulosti
Moravský gravettien, zvaný též pavlovien, je doložen jak kulturními předměty, tak kosterním materiálem. Z výbrusů zubů

Symboly
Člověk, stejně jako řada dalších tvorů, reaguje na symboliku řeči těla a sám svým postojem a úpravou zevnějšku zas

Uplatnění geometrie
Pro tvořivost je taktéž důležitý smysl pro geometrický projev jemné motoriky. Na rozdíl od lidoopů je lidská kresba - rukopis geom

Smysl pro kuriozity
Pochopitelně, že u moderního člověka sledujeme ocenění exotických předmětů spojené s dálkami a atraktivním nevš

Jemná motorika
Pro typicky lidské chování je příznačná jemná motorika. To je koncentrace smyslů spojená s ovládáním rukou tak,

Fyziologie - co vytváří člověka?
Vznik člověka je determinován tím, co si představujeme pod pojmem člověk a co jej podle nás charakterizuje. Takové názory jsou různ&

Variabilita kultur
Kultury, které vytvářejí lidé, jsou a byly velmi rozmanité. Rozmanitost je vlastnost kultur, podobně jako jsou rozmanití a individuáln&iac

Starý paleolit
Provází formy člověka Homo Heidelbergensis na lokalitách Atapuerca (Španělsko), Bilzingsleben a Scheningen (Německo), Stránská Ská

Střední paleolit
Königsaue, Lebenstedt (Německo), Bečov (Čechy), Kůlna (Morava). Éra, kdy byly v tehdejší Evropě kultury neseny lidskou formou známou jako nea

Přechodné kultury
Přední Východ, Morava. Na území předního východu se asi před 40 tisíci lety objevuje vedle mousterienské kultury (charakterizo

Mladý paleolit
Charakteristickým rysem jsou mladopaleolitické technologie štípání kamene z připraveného silicitového jádra, otevření s

Aurignacien
Je nejstarší panevropská kultura moderního člověka v Evropě. Nejstarší data přesahují 35 tisíc let a končí př

Gravettien
Druhá panevropská mladopaleolitická kultura. Nejdéle trvající a územně největší civilizace severského loveckého

Moravský gravettien - někdy nazývaný pavlovien
Ten je ve světě známý od konce 19. století nálezem pohřbu 20 jedinců a tábořištěm plným mamutích kostí a s

Magdalenien
Veliká západoevropská civilizace severského loveckého typu. Objevuje se po velkém glaciálním maximu někdy před 20 000 lety, ve st&#

Pozdní paleolit
Závěr severského mladého paleolitu se pochopitelně odvíjí od postupného oteplování, které začalo přibližn

Mezolit (střední doba kamenná nebo též nazýván epipaleolit) s datací10 000–5 500 př. n. l.
Je ve skutečnosti pokračováním mladopaleolitického způsobu života ve změněných podmínkách. Především doch&aa

SROVNÁVACÍ MATERIÁL - OBECNÉ CHARAKTERISTIKY UMĚNÍ NÁSLEDNÝCH KULTUR HOLOCÉNU
(Holocén je datován od 12 tisíc let do současnosti)   S velkým počtem lidí mizí přímá

Přílohy
  Některé důležité domácí publikace: Jan Jelínek - Velký obrazový atlas pravěkého člo

Uacute;vod - dva přístupy
Chceme-li si udělat představu o chování evropských forem člověka druhu Homo antecessor můžeme se vydat dvěma směry. Jeden smě

Tvořivost
Představy o chování antecessorů se také týkají i podoby jejich tvořivosti. Obecně lze o tvořivosti říci, že se vyskytuje

Hypertrofická tvořivost
Zatímco má běžná tvořivost své určité limity daleko rozvinutější a plastičtější je hypertrofická

Senzitizace
Přitomhypertofická tvořivost je jen určitou formou známé a velmi rozšířené tvořivosti. Jako příčina hypertrofick&ea

Dlouhodobá rozvinutá trpělivost
Při konzultaci o chování lidí a šimpanzů mne Mgr. Jana Kantorová (Zoologická zahrada v Brně Bystrci) upozorňovala na veliký rozd&i

Rukopis
Velmi výmluvné je porovnání rukopisu evropského Homo antecessor s dnešními lidoopi. V materiálech (Jeřábková, Van

Závěr
Hodnocení některých velmi důležitých oblastí v chování evropských antecessorů jako je rozvinutá (hypertrofická) tv

Literatura
Bičík Vítězslav, Fraňková Slávka: Srovnávací psychologie a základy etologie. Universita. Mania Deitrich, Dietzel Adel

Edward O.Wilson
Psycholog na přírodovědě Harwardské university Eduard O.Wilson, spoluzakladatel sociobiologie předložil ve své knize O lidské přirozenos

Psychoanalytik Carl Gustav Jung
  Z tohoto období jsem zpracoval materiál pro připravovanou internetovou publikaci v Antroparku – Personu gravettienu, pojednávající o stanoven

Kubistická, dekorativně popisná a geometrická venuše
  U sošek se pro práci nehodily jak ty, které byly zpracované kubisticky blokovitě, pro neexistenci detailu a nehodily se ani ty příliš

Uacute;ČESY
Malta na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice)    

POKRÝVKY HLAVY
Brno, jih centrální Moravy (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Sungir v Rusku (st

DEKORATIVNÍ PÁSKY A ŘEMÍNKY
Kostěnki, východní Evropa (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)     Kostěnki,

SOŠKY
Bureť na Sibiři (nejmladší fáze mladého paleolitu, zřejmě vliv gravettienské tradice /identický kánon proporcí/)

TEXTILIE
Pavlovienské textilie (volná rekonstrukční napodobenina) (střední fáze mladého paleolitu - gravettien)  

Uacute;ČESY, DEKORATIVNÍ UMĚNÍ, TKANÍ A ZDOBENÍ TĚLA
  U archeologických materiálů tedy registrujeme personu v účesech, v tělních ozdobách - nejčastěji horizontáln&iacut

STÍN PERSONY
  K personě gravettienu musíme přičíst i hygienu a výchovu k čistotě. Tuto oblast můžeme plně aplikovat pro lidské

V posledních 10ti letech se intenzívně zkoumala.
Obrázek vpravo - na prvním obrázku vidíme dochovaný a už vlastně velmi pracně restaurovaný zbytek relativně velké mu&

ZVÍŘATA SEVERU
Mamut severní (Mammuthus primigenius)   Mamut je patrně nejlegendárnějším savcem pravěku. Ne

O autorovi
    Libor Balák je tvůrcem mnoha scénářů a komiksů z 80. a 90. let s historickou tématikou. V roce 2000

Libor Balák
      Úvodem patří zvláštní poděkování za rady a poznámky ke koncepci a skladbě rom

SPRÁVNÉ DĚVČE
Jak malá a křehká jsou ta stvoření, jak slabá, jak na pohled zdají se př&iacu

VÝPRAVA
  A tehdy Kaitós sledoval let ptáka, studoval jeho peří i tvar křídel a ze dřeva vyřezával malá křidélka.

AS BOJE
Šedá obloha, spousta zvláštních dní, v nich slunce svítí za obzor a hvězdy září divnou tmou, všec

VE ZNAMENÍ DÁLEK
  Lovec projel velká území, rozlité, klidné vodní plochy i prudké, bouřlivé peřeje, nesčíslněkr&aacu

V ZAJETÍ SNĚHU
    Gomepsis se vracela nazpět k tunelu pod převisem, který ji v noci zasypal sněhem. Už začalo svítat a tak by nemělo b&yacu

VŮNĚ JIHU
    Tak nádherné je dívat se na moře. Po tolika letech ho mnozí znovu viděli a na ten pohled nedokázali zapomenout. Ná

NÁVRAT SYNA
    Opustili jsme Lovce, když se se svěšenou hlavou ubíral s pomalovaným balíkem k rodině svého, dnes již mrtv&eacut

ZA OPONOU SVĚTA
    V ten den orel odletí, v ten den lev odejde, v ten den budeš sám, v tu hodinu tě všichni opustí a i ty opustíš s&a

ZAJATCI SNĚHU
    Gomepsis se ráno probudila, vystrčila ven hlavu z rukávu a přemýšlela. Byla na sebe hrdá, co všechno zvládla.

BOUŘE
    A tak se zase konečně dostávám k tomu, abych vylíčil, co se dělo na výpravě Katáriů. Myslím,

SOUMRAK MOCNÝCH
    Starý Šal Katário řádil jak pominutý. Běhal po své jurtě od jednoho rohu ke druhému, od jedné st

SNĚHOVÁ PRINCEZNA
    Gomepsis vyhrabala svoje zasypané, zmrzlé soby. Stali se tak i po smrti zvířaty, která slouží. Rozdělala oheň

VOLNÝ JAKO PTÁK
  Duch Dakavana běhá volně po světě nepoučen, ani neví jak a co vlastně může a kam až sahá jeho moc. Nahlí&

HISTORIE
    To ráno bylo jako jiné. Výprava se plahočila se svým nákladem na lodích i na zádech zpět domů. Cesta

TVANICE
,,To je víc než dobrý nápad,“ pochvaloval si velitel Lovcových pronásledovatelů. ,,A co?“ vyptával se

Smlouva s Ďáblem
    Menaur Zixis si lačným zrakem prohlíží fantastickou řemeslnou práci ozdob hrázdění Šalových

TVANICE II
    ,,To u nás žijí lidé, kteří mají po dávných předcích kulaté oči i nosy a zezadu je

NÁVRAT
    Sedí si na malém prostranství před vyvráceným stromem a pozoruje lesostep před sebou. Lovec je teď na vyvý&#

LOV NA MAMUTA
    Tři lovci se tehdy vypravili na lov mamutů. Pro jejich lov užili speciální oděvy, které nadlouho uschovali ve velké m

OBR A STAŘEC
    „Je to prastarý příběh, velmi prastarý příběh,“ začal stařík pomalu. „Stal se totiž již p&

ZA GOMEPSIS
    Lovec sedí smutný, oči má plné slz. ,,Zase se mi, dědečku, zdál ten strašný sen o Gomepsis. Poř&aa

V MOCI MOCNÝCH
    Bylo to přesně, jak Lovcův dědeček odhadl. Šprýmař byl všemi mastmi mazaný podvodníček, který

ZÁPAS
    Je ráno. Někdo nadává a kope do ležící postavy pod rohoží u stromu, kam se uvazují zápasn&iacu

Probuzení Ducha
    Dakavan se snažil provázet svého přítele a být mu nápomocen. Zaháněl zlé sny, našeptával

PŘEROZDÁVÁNÍ KARET
    Šala jsme právě zastihli ve svém živlu. Cestuje a cestuje, domlouvá a smlouvá, z jalové krávy by vymá

HOŘÍCÍ HORA
    Naproti tomu Gátové jásají. Vytrženi ze všedních starostí, řeší úplně lidskou ud&aac

Na ÚsvitU Velkého kouzla
    Jako opilý se Duch Dakavana vypotácel zpět na svět do slunečního svitu mezi stromy. Lehl si zmoženě do trávy a h

HOŘÍCÍ HORA II
    Šal je jako zbavený vlastní vůle. Cítí jen nezměrnou bolest, která jej zcela pohltila. Nevnímá nic a

SÍŇ TEMNOTY
    Lasagel, Lasagel amnetop Sakri san the sapte san. Vzbuďte se vy, kteří nevidíte sny kolem sebe. Cožpak neslyšíš #

V ZÁŘI MODRÉHO ZÁZRAKU
    Když ráno vstává, naplňuje ho Duch neporazitelnosti. Když uléhá, naplňuje ho Duch bdělosti, když

MALÁ OCHUTNÁVKA
  Děti měly ze svého objevu velkou radost a chtěly se co nejdřív vrátit zpět k rodinám. Musí jít rychle, cesta bude

PROLOMENÍ ČASU
  Zapomeň na svět. Zapomeň kdo jsi, kým jsi a že vůbec jsi. Zapomeň na své přátele i nepřátele, na událos

BŘEMENO LÁSKY
  ,,Tanama gesadunaeurata un kusamana tuedla tutuapa, sei gesanuma i gesanuma terresatauta getthch kapana un sema erarataina it slepanta la se i to gereata inumathuseata. Raiteseph

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“ ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, kteří

Uacute;vod
  Konečně se ve dveřích objeví malá postava staříka a zve nás dál. Je to místní šaman a záro

Povídka první - Pán světa
    Tentokrát poryv větru vytrhl ze země mračna sněhu a roztočil je tím nejdivočejším způsobem. Hnal je n&ia

Povídka druhá - Návštěva
    V tom roce bylo zjara velice nevlídno, velmi často fičel strašný vítr a také nezřídka pršelo. Starý

Povídka třetí - Lepší děti
    Jakže jsem se stal náčelníkem tak velikého kmene? A proč už u nás nejsou žádní urození lid&

Povídka čtvrtá - Belemnit
  Ohromné je moře, jeho masy vody jsou nezměrné, jeho břehy daleko a kam se podíváš jen samá voda, voda a voda. Když se pot

Povídka pátá - Nahota
    Ono se řekne venuše, venuše, ale ono to není jen tak. Každé písmenko, každá hláska, každičk&aac

Malé povídky velkého génia
          Je to jasné a je to tady, nic se nedá dělat ani odkládat. Svět šoubyznysu je tvrd

Povídka první - Korida
  Né, nebyl jsem ve Španělsku, ale bylo to v Brně. Byli jsme mladí, byli jsme smělí patřil nám, celý svět. Nosili jsme

Povídka druhá - Matrona
  O infarktu na schodech, o jedné moc a moc tlusté paní a moc a moc zlých jazycích. Zlé jazyky pomlouvají, říkaj&

Povídka třetí - Za čím stojí oblečení?
    Někdy jsou relativně zanedbatelné drobnosti předzvěstí příštích velkých věcí, velk&yacut

Povídka čtvrtá - Štvanice
    Jednou zcela sám zamířil nejmenovaný paleontolog z nejmenované instituce na naši již zmiňovanou ,,přímo&#

Povídka pátá - Nebeští konstruktéři
  Díl první   Přemýšleli jste, jak asi vypadá svět tam na druhé straně? Až se projd

Povídka šestá - Rytíř Matazuch
    Je tomu již velmi dávno, téměř k nevybavení jsou ony vzpomínky na dobu tak minulou, kdy veřejné blaho měl

Povídka sedmá - Trpaslíci v kruhu
    Tehdy jsem kolegovi výtvarníkovi Jirkovi Grbavčicovi telefonoval z budky. Takříkajíc jsem ho nedávno přivedl do jed

Povídka osmá - Sklep
    Bylo nebylo, kdesi daleko na jihu vyrostlo svého času jedno zemědělské družstvo, jehož hvězda podnikavosti letěla st

Povídka devátá - Modlitba úředníka
    ,,Razítko naše nám drahé, mocí nejvyšší nám propůjčené, úřadem nám sv

Modlitba k úředníkům
  Zní tou krajinou tisícero zvonů, tisícero zvonění v uších zástupů naplňuje zemi. Šustot tichý pap&i

Povídka desátá - Letadlo
    Obloha v té výšce mění svou barvu z tmavě modré na modravě černou a semknutá formace tří prou

Na perutích času
      Jak jsou ty věci v životě někdy propletené, až jsou záhadné. Moje seznámení s dávn

Povídka první - Cizinci
    Jak lehký vítr poposunul listí na zemi o kousek dál, tak poskočil i čas. Sice jen o malinký kousek, ale současno

Povídka třetí - Na mamutích stezkách
    ,,Ano, ano, já vím, jedu moc rychle, pozval jsem vás na návštěvu ke mně domů, abych vám ukázal sv&eacut

Povídka čtvrtá - Ve znamení cesty
    Plání létaly malé sněhové vločky, motaly se na místě, jiné padaly pomalu k zemi a další v

Povídka pátá - Čas kouzel
    ,,Ešemtka semtuhar, tkádla tu há si ma tuká, Sihura na Duba ek su rutaj vet vou naf vehastke. Noujů heplset, nesuča kudahar...

PÁD
  ,,Sagasnagtca tsusangtsa natc sic notc tci plang pung tsut pigru sagsznatc, suma cest sunagartc…“   ,,Pokud tvé srdce nežije pro lidi, k

Painting for museums / Bilder für museum
Tato stránka je pouze ilustrační a obsahuje jen část obrazů, které byly zhotoveny pro muzea a podobné instituce

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги